FRIESE BOEKEN VRAGEN ONZE AANDACHT Koninkrijk spaargelden en Vrijdag in Bolsward weer het Mekka van alle Frisiasten was m JJ Prinses Margriet Bolsward üs hjoed p p to sizzen de Mart iny loer Fan 1 i't. Tj- de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes I', 1 DINSDAG 8 OKTOBER 1963 102e JAARGANG No. 77 Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’i Nieuwsblad Gysbert Japicxpriis. Meedoen. DE r: Misschien is het goed dit artikel te beginnen niet een excuus, n.I. voor het feit, dat het hier zal gaan over de Friese cultuur in het algemeen en de Friese lectuur in het bijzonder, terwijl we toch niet gebruik maken van de taal, die zich voor een dergelijk artikel het best zou lenen, het Fries. Tot uw7 troost: op deze pagina ontbreekt het Fries niet geheel. Zie bijv, de „Mar- tinytoer” en het versje van ons aller vriend Piet. Wij schrijven dit oriënterend artikel niet alleen voor de Friezen, maar ook voor hen, die (nog?) geen Fries kunnen lezen en er toch graag iets meer van zouden horen. Welnu: a.s. vrjjdag is het voor Friesland en met name voor Bolsward een grote dag. Het is dan weer het ogenblik, dat de Gysbert Japicxpriis W’ordt uitge reikt en de Friese Boekenweek wordt geopend. Over beide evenementen willen wij hier iets vertellen. In dit trapgevelhuis begon de Nutsspaarbank Workum in 1817 haar werkzaamheden. De foto dateert van 1870, toen het gebouwtje nog geheel in de staat van 1817 was. Sin foar humor is de feilicliheitsklcp foar it libben Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat IJ Telcf. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) D. de Jong („Fersen”), Ane Jousma (,,It twadde lan”) en Tjitte Piebenga („Fersen") resp. 24, 88 en 32 bladzijden groot. Om Gysbert Japicx hinne. Op één uitgave willen we niet nalaten te wijzen. We bedoelen het zeer deskundig en toch op populaire wijze geschreven forse boekwerk „Om Gysbert Japicx hinne”, geschreven door ds. J. J. Raima en voorzien van een 80-tal illustraties, een boek dat in ieder Bolswards gezin thuis hoort en een ieder die van „sneupen” en geschiedenis houdt, zal willen bezit ten. Het oudste vastgestelde spaarbankreg- lement is dat van de Nutsspaarbank te Workum. Het werd aanvaard op de 10e van Slagtmaand 1817 en daarmee was de Nutsspaarbank Workum opgericht. Haarlem volgde op 17 december 1817. In het op die datum door het Haarlemse Nutsdepartement aanvaarde reglement had Adriaan Loosjes een belangrijk, aan deel gehad. Deze verdienstelijke Haar lemmer had het Departement Haarlem vertegenwoordigd op de Algemene Ver gadering van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen in Amsterdam op 12 en 13 augustus 1817, waar de oprich ting van spaarbanken besproken werd. heid, die oude deugd der Nederlanders, weder op te wekken.” Zo luidt het eerste artikel van Neder lands oudste spaarbankreglement. Het is de taal uit de tijd van foliant en gan- zeveer. In een van de grootste spaarbanken van Nederland, de Spaarbank te Rotterdam, bijna even oud als die te Workum en Haarlem, heeft inmiddels de computer zijn intrede gedaan om de vele mutaties op meer dan een half miljoen spaarre keningen administratief de baas te blij ven. Een studie-commissie onder aus piciën van de Nederlandse Spaarbank- bond, werkt plannen uit om ook de klei nere spaarbanken in onderlinge samen werking in staat te stellen hun admini stratie op deze moderne leest te schoeien. Abonnementsprijs f I 90 per kwaruil (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3olswards Nieuwsblat 2e week oktober 1938 De Makkumer vissers verloren door de storm voor ettelijke guldens aan viswant en netten. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handclsadvertenties bij contract reductie Boekenweek. Eenmaal per jaar wordt er een Friese boekenweek gehouden om de aandacht te vestigen op de oude en nieuwe Friese uitgaven. Deze boekenweek wordt door gaans bijgewoond door de genodigden bij de prijsuitreiking, maar ook andere geïnteresseerden zijn er van harte wel kom. Dit geldt, zij het dan in beperkte mate, ook voor de koffietafel, die vooraf in de Doele wordt gehouden. Met name voor zover de ruimte het toelaat voor het avond programma, waarvoor ,een speciale cabarettekst is samengesteld door mevr. T. Sudema— Mulder. Tevens zal er (in de nieuwe bij zaai) een boekentafel worden getoond met vrijwel alle nog te verkrijgen Frie se uitgaven en natuurlijk de pas ver schenen boeken. De vier miljard bijna bereikt. Niet alleen Nutsdepartementen, maar ook andere instellingen, waaronder ge meenten, hebben het initiatief tot de op richting van spaarbanken genomen. Deze spaarbanken hebben zich later verenigd in de Nederlandse Spaarbank- bond en worden daarom als „Bonds spaarbanken” aangeduid. Het Koninkrijk der Nederlanden bestaat dit jaar anderhalve eeuw. Toen Willem van Oranje, naar Nederland teruggeroepen als „souverein”, in 1813 voet op het Scheveningse strand zette, bracht hij vele denkbeelden mee voor het herstel van land en volk. Daaronder was ook het denkbeeld spaarbank, dat in Engeland al tastfiare vorm had gekregen. Het door de .souverein’, weldra Koning Willem I, gelanceerde denkbeeld schoot wortel bij de Maatschappij tot Nut van het Alge meen. In 1817 kregen de twee eerste Nutsspaarbanken op papier hun beslag. Van ganzeveer tot computer. „Het doel der spaarbank is, gelegenheid te geven aan ieder, onverschillig waar ter plaatse woonachtig, en wel bijzon der aan de mingegoeden, om van zijn dagelijksche verdiensten eenige pen ningen bijeen te vergaderen en rent- doende te beleggen, ten einde na eenigen tijd, dezelve weder te kunnen gebrui ken, wanneer er omstandigheden zich voordoen, waarbij, met nut, gebruik van deze ingelegde gelden zal kunnen wor den gemaakt, en alzo eene spaarzaam- Als leden van de Nederlandse Spaar- Wü stellen ons voor in het komende nummer van ons blad nader op verschil lende uitgaven terug te komen. Nu reeds wekken wij een ieder op om „mee te doen”. Dit kan a.s. vrijdag door het uitsteken van de vlag, een feestelijk aanzien aan de stad te geven. Dit kan vooral door in de Friese boeken week één of meer Friese uitgaven te kopen. Maar er is meer. Bij de perscon ferentie, gehouden ter .gelegenheid van de a.s. boekenweek, is er reeds op ge wezen, dat de Friese boekenweek niet enkel moet worden geopend, maar ook gehouden. Van de boekhandelaren verwachten wij een speciale etalage, van pers, radio en T.V. alle medewerking, maar ook de medewerking van verenigingen e.d. die in of rond de boekenweek bijv, één schrijver uitnodigen over diverse boek uitgaven te komen spreken. Reeds vernamen wij, dat er in Bolsward een dergelijke avond wordt gehouden, waarover later meer. geprezen roman „Yn Gods Takomst”, spelend in Australië, met visy, vaart en grote deskundigheid gecomponeerd. Onlangs kwam een boek van de pers met een wel zeer actuele inhoud, n.I. „Dit Keningsbern” van S. M. v. d. Ga- liën, dat handelt over de problemen rond het geesteszwakke kind. Ter perse is .voorshands nog alleen ver krijgbaar als z.g. premieboek) het de buut van J. F. Siemensma; „Frou Gunne of it Hfts fan Herda”, een opvallende verzetsroman. Als laatste KFFBboek noemen wij de streekroman „As de sémearmin sjongt”, door mevr. G. Spaanderman-Wielinga. Al deze boeken zijn (behalve voorlopig het premieboek) ook in de boekhandel los van het lidmaatschap te ver krijgen. De zesde roman misschien zou men beter kunnen zeggen novelle is de slechts 100 pagina’s tellende „De smear- lappen” van Anne Wadman. Voorts verschijnen er in de afdeling ro mans twee vertalingen, n.I. „Jiskepüster en de dea”, een detective van Ann Mari Falk uit het Zweeds vertaald door Prof, dr. J. H. Brouwer en zijn echtgenote en „Pastorale Symfonie” van André Gide, uit het Frans vertaald door H. K. Schip pers. Ook verschijnen er 2 herdrukken van het werk van de dit najaar 25 jaar geleden overleden schrijfster Simke Kloosterman, n.I. „De Hoara’s fan Has tings” wel het meest bekende werk van deze destijds gevierde autrice en een aantal korte verhalen onder de titel „Ut ’e gielgoerde”. Ten slotte noemen we nog twee bundels korte verhalen, n.I. „Beam en Bast” van Fedde Schurer en „Wjerlüd en forwar” een bloemlezing uit de Friese verzets literatuur. Dit is een provinciale prijs groot f 1500, die om de twee jaar wordt toegekend (bij toerbeurt) aan die Friese schrijver of -ster, •die in de afgelopen 4 jaar vol gens een door het provinciaal bestuur ingestelde adviescommissie het meest opmerkelijke resultaat heeft bereikt. Het is dus een prijs (vergezeld gaande van een fraai geealligrafeerde oorkon de, die wordt toegekend aan een reeds verschenen werk. De prijs heeft dan ook een geheel ander karakter dan bijv, de romanprijs van de K.F.F.B (groot f 2500 die wordt tpegekend aan het beste in gezonden roman-manuscript). Ditmaal is de prijs, zoals de meeste lezers wel bekend, toegekend aan de heer Jo Smit, de vroegere directeur van de R.O.N., thans programmaleider van de VARA, voor zijn boek „Bisten en Boargers”. Het is, naar wij menen, voor net eerst in de geschiedenis, dat de Gysbert Japicxpriis wordt toegekend aan een ge boren niet-Fries. Toen Jo Smit werd ge boren behoorde Terschelling n.I. nog niet aan onze provincie. Bovendien werd in de plaats zijner inwoning, Midsland, geen Fries gesproken, maar een meng dialect. Het Fries leerde Jo Smit in. Groningen, tijdens zijn directeurschap van de R O.N. Een groot aantal autoriteiten is uitge nodigd de plechtige uitreiking van de prijs, die ditmaal namens het Provin ciaal Bestuur zal geschieden door Ged. H. M. Gerbrandy, bij te wonen. De ruimte in de raadzaal laat niet toe, dat de uitreiking voor het publiek toe gankelijk kan zijn. Vanzelfsprekend zal de uitreiking weer de nodige omlijsting krijgen. Zo is er bijv, in de Vierschaar een ten- toonstellinkje ingericht van aanwinsten van het Fries literair museum. Helemaal zal de uitreiking echter niet aan het publiek voorbijgaan. Carillonmuziek en vrolijke klanken van Omke Romke zullen de dag een bepaald accent geven en de radio (en misschien de T.V.) zullen er de nodige aandacht aan schenken. bankbond onderwerpen zij zich aan een streng toezicht op het gevoerde finan ciële beheer en op de statuten. De statuten moeten o.a. voldoen aan de eis, dat de spaarbank alleen het alge meen belang dient met uitsluiting van eigen winstoogmerken. Bedrijfsover- schotten moeten ten goede komen aan de reserve, die voor de veiligheid van de belegde spaargelden vereist is. De Bondsspaarbanken zijn dit jaar de spaarbankmaand ingegaan met een ge zamenlijk tegoed van de spaarders dat de vier miljard gulden bijna heeft be reikt. Kinderboeken. Er verschijnen dit jaar 9 kinderboeken, waarvan 4 oorspronkelijke, 4 vertalin gen en 1 prentenboek. Verder is er nog een keur van eerder verschenen kinderboeken. Wij vragen hier speciale aandacht voor, de positie van het Friese kinderboek wordt n.I. zeer bedreigd door moderne stripverhalen, jeugdkranten en de T.V. Het aantal kinderen dat voor ontspan ning een goed boek leest, blijkt hoe lan ger hoe kleiner. De ouders hebben hier een opvoedende taak. Het zou ons te ver voeren, uitvoerig stil te staan bij wat er verscheen aan schooluitgaven, op het gebied van taal en literatuurstudie en op dat van ge schiedenis- en taalkunde. De greate bollekeuring to Ljouwert hat wet kest. It wie diskear de greate dei foar de bruorren Knol fan Hartwert, dy’t mo menteel wol de béste fokstal fan Neder- lan hawwe en foar safier it de swartbünte kij oangiet faeks wol fan hiel Jerope. Dat is in hertlike lokwinsk wurdich foar it drege fólhalden*en de kunde fan dizze beide bruorren, dy’t yn heite-fuotleasten stapt binne en op dy grounslach dit by- sündere risseltaet wisten to biheljen. Sok- ke ütsünderlike dingen komme mar inkeld foar en de tsientüzenen boeren, dy’t nea gjin kans hawwe sille op dat fokkersfor- tün hoege harren dêrom net mismoedich to fielen. Grif, harren buorkjen sil sa net IENE KIN MEAR AS DE OARE greate bollekeuring to Ljouwert hat kest. It wie diskear de greate gJ Op Elfbergen in Gaasterland wordt reeds het 16e werkkamp gehouden. De kroon van de ex-Negus van Abbesinië te koop. Prijs 500 pond Sterling. John, de jongste zoon van president Roo sevelt heeft een boekhoudersbaantje ge kregen a 18 dollar per week. Dagelijks soep verkrijgbaar bij J. van Dijk banketbakker-kok, Gr. Dij lakker te Bols ward. Romans. Er zijn dit jaar bijna 50 nieuwe Friese uitgaven verschenen. Dit is veel voor een klein taalgebied als het Friese, maar hoognodig ook, wil men de nodige verscheidenheid niet uit het oog verlie zen. Wat de romans betreft verschijnen er dit jaar zes oorspronkelijke romans, waarvan er 5 uitgegeven door de KFFB. Het zijn in alfabetische volgorde van de auteursnaam in de eerste plaats de for se roman (groot formaat, 660.000 let ters) van de helaas verleden jaar over leden veelbelovende schrijfster Teatske Aaizum, van wie we in dit blad wel eens een kort verhaal plaatsten. Deze roman „Iepen Finsters” is zoals trouwens al het werk van de schrijfster sterk in zijn karaktertekening. Van M. Apperloo verscheen in dit voor jaar de in dit blad reeds besproken en de lytse ündernimmer is dat goud wur dich. Hoe binne de flinke middenstanners sa fier komd, soe men tinke. Is it net, dat by harren de uren nea teld wurde, dat hja altyd dwaende binne, dan mei rek- kens, dan mei boekhaldcn, dan mei eta- laezje meitsjen, ütpakken en folie net gé* nóch'. Dizze dingen meije by in boer in pare namme ha, yn wêzen binne hja gelyk. Jo steane faker- forsteld, hwat sommige boeren seis yn en om har pleats net dogge en ütheve. Okkerdeis wie ik noch in skof- ke by in boer, dy’t yn de rin fan de jier- ren greatendiels seis in pleats opboud Gedichten. Dit jaar komen er 6 Friese gedichten bundels van de pers, waarvan 2 her drukken en één in het dialect van Schiermonnikoog. De oorspronkelijke bundels zijn van J. hat, in bidriuw skepen hat, hwert elk it petsje foar lichte kin. En hoefolle fan dy stille opbouwers soe men net telle, as men alles ris wiste. Mar der binne ek dy’t mei in knappe pleats bigjinne en in rüge rom mel efterlitte. It trêdde punt rekket hwat in teare snaer oan, mar rt is dêrom net minder wier. En dat is dit. Der moat oerienstimming wêze tusken it bidriuw en de libbensstandert. Hoefolle elk barre mei, wit gjinien better as de lju seis, alteast hja hearre it to wit ten. En dan moat it libbenspeil fan de hushaiding him yn reedlikens oanpasse by de bidriuwsynkomsten. It libben is djur tsjintwurdich en dy’t dit net goed yn de gaten haldt, de toutsjes hwat to fier slüpe lit, dy bidijt neat. It kost suver gjin inkel- de muoite om op it heden yn in hüshal- ding fan normale omfang twatüzen goune jiers meat üt to jaen. Dér fornimt gjinien hwat fan. In bytsje rommer yn alles mak- ket samar in fiks stik jild yn in jier. En as in boérehüshalding jierliks twatüzen goune mear of minder ütjowt, dat skilt safolle, dat de iene mei fallen en opstean de A.O.W. hellet en de oare dwaen en litte kin hwat er yn reedlikens wol. Mei de rinte makket dat yn in boerelibben in forskil fan mear as in ton. Men soe sa graech de lju, dy’t mei moed en bitrouwen har libben ynsette, ek ta wolstan kommen sjen. It is harren sa graech gund. Mar dan sille hja net foarbygean meije oan de easken, dy’t yn alle biroppen de measte ynfloed hawwe; Fakmanskip, iver en-in forstannich oerliz yn de hüshalding. Dér komme hja fier mei. kinne, mar it treft my eltse kear wer, hoe 't party boeren, ek yn tiden, dat it alge- mien perfoarst gjin pochen lije kin, op in eigen wize treflike ütkomsten witte to hel jen, wylst oaren yn deselde omstan- nichheden muoite hawwe om steande to bliuwen. Itselde sjocht men ek yn dy oare sektor fan lytse ündernimmers, de mid- denstan. Ek dêrre is it soms frappant, hwat birikt wurde kin yn ien generaesje. As bilangstellend bütensteander freget men jin óf, hwer’t nou de oarsaken lizze fan it ünderskied tusken twa kollega’s, hwerfan de iene ta wolstan wit to kom men, wylst de oare skraechwurk driuwen- de bliuwe kin. Jo moatte de tiid mei haw we, seit men faeks, mar yn elts minske- leeftiid komme en geane de goede en de minne tiden. Jo moatte mar gelok haw we, seit in oar, mar net faek sil it gelok geduerich by de iene bliuwe en de oare oerslaen. Sykte en üngelokken kinne de minsken raer yn ’e lytse loege bringe, dat is wier en soms kin it ek wol lykje oft al les op ien stuit op inkelde minsken del- komt, mar meast is it sa, dat elts syn krüs- ke wol to dragen kriget en dat it oan de oare kant ek wer fan üs weinomd wurdt. Nei’t it my talïket, kin men mei de bop- pesteande ütliz de saek net roun krije. Der tinne oare oarsaken to neamen, dy’t yn de measte gefallen de trochslach jowe. Net altyd, mar meast wol. En dat jildt foar de middenstander likegoed as foar de agra- ryske middenstanner, de boer. Hwat nou krekt earst neamd wurde moat, kin men oer stride, mar ik soe sizze, dat as earste jilde moat, dat men fan syn fak haldt. Nou’t aldergeloks de biropskar folie mear as eartiids mei de jongeminske oerlein wurdt, is it fan it greatste bilang, dat dizze Hwat hat Qabe Skroar syn libbensfunksje seis mei bipaelt. Hy moat it wolle, hy moat it graech wolle en hy moat foar himsels de idé hawwe, dat hy in tüke boer of in fikse sakeman wur de wol. Hy moat him dêrop üt lizze en net earder tofré wêze, dan byhwannear hy syn seis keazen fak of birop goed forstiet. Yn üs tiid mei en moat men fan de jonge boer freegje, dat hy fakman is, dat hy de kunde en de feardichheit him eigen mak ke hat om in béste boer to wêzen. Mei minder kin men net folstean. Dy’t gjin waerme bilangstelling hat foar it moaije boerefak moat yn oarewei gean. Boer sjen to warden, omt men dochs oars net kin, rint op in mislearjen üt, dat is üt de tiid. En mei dat it boerefak sa slim foroare is, en nei alle gedachten yn de takomst jit hurder foaroarje sil, moat dy bilangstel ling echt en libben wêze en bliuwe. Wy meiije sizze, dat der sokken aldergeloks jit folie binne en dêrmei hawwe hja ien fan de bilangrykste dingen to pakken, dy’t wolslagjen forwachtsjen dogge. It twadde sit him yn de iver, de kriich om syn wurk goed en folslein óf to dwaen. Iverige minsken rédde it hast altyd. Foar de lytse ündernimmer is dat g< dich. Hoe binne de flinke midde Zeetjalk te Hindeloopen gezonken. De 7 opvarenden gered. Besloten in het westelijk deel van Fries land een doopsgezind Rusthuis te plaat sen, waarschijnlijk te Bolsward. De gevreesde mond en klauwzeer breidt zich al verder uit. De 39ste verjaardag van de Wereldspaardag. Over de hele wereld is de oktobermaand Spaarbankmaand. In vele landen wor den in deze maand door de spaarbanken evenementen georganiseerd, in het bij zonder de Wereldspaardag. vaak uitge groeid tot Wereldspaarweek. In Nederland vormen Wereldspaardag en Wereldspaarweek de bekroning van de Spaarbankmaand. Er is een grote verscheidenheid in de wijze waarop de spaarbanken hieraan inhoud geven. Het wordt dit jaar de 39e verjaardag van de Wereldspaardag, want het was in 1924, dat een internationaal spaar- bankcongres in Milaan de Wereldspaar dag heeft ingesteld op grond van het gemeenschappelijke educatieve ideaal om allen te bewegen tot het beste per soonlijke en maatschappelijke gebruik van het bezit. Volgens de resolutie van dit congres moet de Wereldspaardag niet een dag van lediggang zijn, maar een dag waar op aller inspanning wordt geïnspireerd door de spaargedachte, een dag gewijd aan de verbreiding van deze gedachte door het voorbeeld. Het volgend jaar zal het 40 jaar geleden zijn, dat deze resolutie met algemene stemmen werd aangenomen. Dan wordt het dus de 40ste verjaardag van de We reldspaardag. Er is druk internationaal overleg gaande, om deze 40e verjaar dag in de geest van deze resolutie te vieren, d.w.z. niet met feesten en ledig heid, maar met een bijzondere activi teit ten gunste van het nog altijd ac tuele educatieve ideaal. Tijdens het verblijf van Prinses Margriet in Friesland, is zij ook in Bolsward ge weest. Haar bezoek betrof ook hier de antiekzaak. Toen mevrouw Toonstra twee dames in de winkel zou helpen, ontdekte ze bij de eerste oogopslag, dat één van hen de prinses was. Ze liet echter haar herken ning niet blijken, uit respect voor haar incognito bezoek. Nadat de prinses in de winkel enkele za ken had gedaan, ging ze verder mee naar de opslagplaats, om vervolgens e -n in de huiskamer te vertoeven. Een aangeboden tractatie, werd door hen dankbaar aan vaard. Toen alles was ingepakt en afge rekend, reed de begeleidster der prinses de auto, die voor de r.k. kerk geparkeerd stond, voor, waarna een hartelijk afscheid volgde. De prinses nam plaats in de auto, zwaaide nog tot aan de brug, waarna ze verdwenen, richting stadhuis. .„.„O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1