BLIJVENDE ZORGEN ROND LATIJNS AMERIKA Kamerdebat spitst sociale spanning toe Ir f' |W| In Algerije de moeilijkheden nog niet van de baan Het regeringsplan niet evenwichtig? l)e S Id roar 11. üs hjoed p p to sizzen VRIJDAG 1L OKTOBER 1963 T02e JAARGANG KONINGIN BEZOEKT OUDE PERZISCHE TEMPEL Roode Kruis 1863—1963 PIET Cl STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes ti l’' JÊ ;s No. 78 Kwal hat l' Roerig Latijns-Amerika. De Amerikaanse zorgen in verband met Latijns-Amerika blijven aanhouden. Vo rige week moesten wij melden, dat de militairen in de Dominicaanse Republiek president Juan Bosch hadden verjaagd, omdat hij de weg zou banen voor het communisme. Met communisme wordt Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Algerije. In Algerije zijn de moeilijkheden nog niet van de baan. President Ben Bella had aangeboden de crisis vreedzaam op te lossen, maar geen enkele oplossing zou de legimiteit van het huidige be wind mogen aantasten. Alles zou zich moeten afspelen binnen het kader van de F. L. N., de enige toegestane partij. De opstandelingen in Kabylië, die met artillerie uitgerust schijnen te zijn, heb ben dit voorstel van de hand gewezen, hoewel zij zich bereid verklaarden te onderhandelen op gezonde basis buiten de partijen. Kolonel Mohand Ou el Hadj wond er geen doekjes om toen hij ver klaarde vastbesloten te zijn het regime van Ben Bella met alle mogelijke mid delen te vernietigen. Ben Bella had vorige week Marokko er van beschuldigd troepen langs de grens te concentreren en een hand te hebben in de opstand in Kabylië. Eind vorige week hebben delegaties van beide lan den besprekingen gevoerd. Men is over eengekomen een eind te maken aan de gespannen toestand tussen beide landen. Marokko zal zijn troepen uit het grens gebied terugtrekken. Men zal zich niet in elkanders binnenlandse aangelegen heden mengen, hetgeen duidelijk slaat op de opstand der Kabylen. Maar de grenskwesties, welke verband houden met de Marokkaanse aanspraken op grote delen van Algerije zijn tot teleur stelling van de Marokkanen niet aan de orde gekomen. Misschien kan koning Hassan het punt aansnijden, wanneer hij, zoals afgesproken, binnenkort Ben Bella zal ontmoeten. Onevenwichtig. Het tweede punt van critiek van prof. Vondeling was, dat het regeringsplan niet evenwichtig was. Terwijl het de overheidsinvesteringen wilde afremmen Niemand mag afzijdig blijven Maak de naastenliefde waar Dankbaar zal elk ’t cijfer schrijven vZileromrand: honderd jaar Die hun steunverlenen weten Hierbij zijn wij nooit abuis Het moet daarom een opdracht heten Allen achter het Roode Kruis Hoogste bieder voor hotel Wiebers van de heer Leo Hettema met f 13.654. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, W ester joo en De Jong'i Nieuwsblad Abonnementsprij» f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 2e week- oktober 1913 De sociale spanningen zijn door de Algemene Politieke Beschouwingen van de Tweede Kamer over de rijksbegroting 1964, er niet geringer op geworden. Gesteld voor een opwaartse beweging van het loonfront onthulde minister-president Ma- rijnen de Kamerleden met welke voornemens de regering rondliep om de con junctuur te ontspannen. Teneinde de schaarste aan arbeidskrachten te verminde ren, bleek zij volkomen de arbeid van de gehuwde vrouw te bevorderen door in sneller tempo dan door Europese afspraken was voorzien tot een gelijke beloning van gelijkwaardige mannen- en vrouwenarbeid over te gaan. Tevens dacht zij er over om bejaarden, die nog in staat en bereid zijn te werken, daar toe aan te moedigen, zonder overigens zoals aanvankelijk door een aantal betrokkene* werd gevreesd de A. O. VV. aan te tasten. Iedere dag kan men een (beslissing van president Kennedy verwachten over de verkoop van graan aan Rusland en deze dag lean al gepasseerd zijn op het ogen blik, waarop dit overzicht in druk verschijnt. Eind september hebben wij al gemeld, dat de Sovjet Unie voor 500 miljoen dollar tarwegraan van Canada had gekocht. Daarna zijn er voorlopige besprekingen gevoerd tussen Russische afge vaardigden en Amerikaanse graanhandelaren over de levering van ongeveer 115 miljoen schepel, welke ongeveer 200 miljoen dollar zou opleveren. Amerika kan deze hoeveelheid met het grootste gemak leveren uit zijn overschotten, welke ieder jaar weer beangstigend groeien, maar toch is de leverantie voor Amerika een probleem, een politiek probleem namelijk. Vele Amerikanen gaan nog uit van de stelregel, dat ipen de vijand niet mag helpen door hem van voedsel te voorzien. Velen redeneren net als het republikeinse lid van het Huis van Afge vaardigden, dat de Amerikanen zelfs door de levering van niet-strategische goe deren, zoals graan, in feite grote gedeelten van Ruslands hulpkrachten vrymaken voor de ontwikkeling en de bouw van de wapens, waarmee de Russen Amerika willen vernietigen. Men wil de Russen liefst isoleren, maar dat blijkt ónmogelijk te zijn, zoals reeds werd bewezen door de Canadese leve ranties en door de levering van gehele fabrieksinstallaties aan de Russen door andere Westelijke landen. Een weigering om te leveren is dus zinloos. Of een werkelijk isolement nu politiek-verstan- dig of onverstandig zou zijn, is een an dere kwestie, welke eigenlijk niet aan de orde is. Het gaat er in feite om of een weigering nu politiek-verstandig is en dan moet men zeggen: neen. De argumentatie van het versterken van de vijand gaat niet op, ook al doordat de hoeveelheid voedsel weinig invloed zal hebben op de arbeid voor de defen sie. Men zou zelfs kunnen betogen, dat met voortdurend verbeterende levens omstandigheden het gevaar van agressi viteit van Rusland kan afnemen. Mis schien hoopten de tegenstanders van le- veringen er stiekum op, dat hun weige ring tot een opstand tegen het commu nistisch bewind zou leiden. Maar dat zou weinig meer dan een illusie zijn. Kennedy heeft lang moeten denken om dat het al dan niet leveren een binnen lands probleem kan worden. Volgend jaar worden de presidentsverkiezingen gehouden en het is te voorzien, dat de republikeinen als het er op aankomt toestemming tot leverantie als een flirt met het pommunisme zullen uitleggen, ook al omdat Rusland van het in het Westen gekochte graan een zekere hoe veelheid doorverkoopt aan Cuba. in dergelijke landen al heel gauw het streven naar een zekere sociale recht vaardigheid gelijk gesteld. Hetzelfde procédé hebben de militairen in Honduras nu ook toegepast. Maar zonder bloedvergieten is het hier toch niet gegaan, daar de leden van de bur gerwacht, die de zaak van de liberale partij waren toegedaan, zich verzetten tegen de geregelde troepen. Tien dagen na de staatsgreep zouden er presidents- Het is tijdstip om. de In het regeringsplan namen deze plan nen trouwens slechts een ondergeschikte plaats in. De nadruk viel op de sugges tie de investeringen van de overheid met 5 af te remmen en daarmede dus een matigende invloed op de arbeids markt uit te oefenen. Tevens op ’t denk beeld het bedrijfsleven tot eenzelfde houding te manen door het treffen van een aantal credietbeperkende maatrege len. Dit geheel werd volgemaakt door de aankondiging van een verhoging van de huren en enkele indirecte belastin gen ingeval de verwachte loonstijging naar het oordeel der regering te hoog zou uitvallen. Vakbeweging. Boekte de regering in de Tweede Ka mer dus nogal wat instemming, de vak beweging dacht er, na afloop van het debat, anders over. Boos gaven de vak bondsleiders Roemers, Middelhuis en Van Mastrigt te kennen, dat op die ma- nier van de voorgenomen loonsverho ging voor de werknemers niet veel zou overblijven. Het eerste effect van het Kamerdebat was aldus, dat de vakbon den hun eisen opvoerden. De stemming in de Stichting van de Arbeid werd er niet beter op. Het leek alsof het geor ganiseerd overleg tussen werkgevers en werknemers op het spel stond. Of die vrees bewaarheid zal worden moet de toekomst leren. ziek bleek met vertrouwen de uit voering van de regeringsvoornemens te gemoet te zien, maar hij behield zich zijn oordeel toch voor. Mr. Geertsema, de liberale fractieleider, uitte zich nogal critisch over de belas tingplannen der regering. Hij stak niet onder stoelen of banken, dat hij van haar uiteindelijk toch een verlaging der belastingen verwachtte. Maar aan waar dering voor de doortastendheid van het nieuwe kabinet ontbrak het hem beslist niet. Zwammerdam, Nog op een heel ander punt bleef on zekerheid bestaan. De Eerste Kamer behandelde deze week een aantal grens wijzigingen, welke minister Toxopeus een aantal Zuid-Hollandse gemeenten wil laten ondergaan. Hiertegen kwam opnieuw Zwammerdam in het geweer met spandoeken en een demonstratie- wagen, die voor het behoud van de zelf standigheid van Zwammerdam pleitten. De demonstranten moesten van de po litie hun spullen spoedig inpakken, doch zij mochten het genoegen smaken, dat er in de Eerste Kamer zoveel kritiek op het regeringsvoorstel losbarstte, dat minister Toxopeus een vyeek bedenktijd vroeg om zijn verdediging grondig te kunnen voorbereiden. Vietnam. McNamara, de Amerikaanse minister van defensie en generaal Taylor, de voorzitter van de stafchefs, hebben vo rige week rapport uitgebracht over hun bezoek aan Zuid-Vietnam, waar onder de Amerikanen twee stromingen be staan. De militairen zijn van mening, dat het helemaal niet zo gek gaat en dat de overwinning ook met de familie Ngo aan het bewind best behaald kan worden. Daartegenover staan de Ame rikanen in burger, met hun ambassadeur Lodge vooraan, die betogen, dat verlies of succes geen militaire, maar een po litieke zaak is, dat een militair^ over winning zinloos is, wanneer het verzet onder de bevolking tegen een reactio nair bewind levend blijft. Het rapport van McNamara en Taylor geeft eigenlijk iedereen gelijk. De oor log kan worden gewonnen, Amerikaan se deelneming er aan zal eind 1965 op houden, de onderdrukkende maatregelen tegen de Boeddhisten zijn zeer ernstig, maar van invloed op de oorlogvoering is nog niets te bemerken. Wij gaan door, maar er moet wel wat veranderen, zo zou men het kunnen samenvatten. Maar toch is al op verzoek van ambassadeur Lodge het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst, die een jaar zeer nauw heeft samengewerkt met Ngo Dinh Nhoe, de broer van de president en echtgenoot van de befaamde mevr. Ngo Dinh Nhoe, voor overleg naar Washington teruggeroepen. De inlichtingendienst beperkte zich niet tot het verzamelen van inlichtingen, maar voerde ook een eigen politiek. Dat Lodge hier aan het langste eind heeft getrokken zou er op kunnen wij zen, dat het rapport van McNamara en Taylor ook meer critische passages be vat, welke geheim zijn gehouden. DE ORKAAN „FLORA” Volgens de jongste berichten zou de orkaan „Flora” alleen al op het eiland Haïti vierduizend slachtoffers hebben gemaakt. Foto: overlevenden trachten de aandacht van ’n vliegtuigbemanning te trekken. Tevens krijgt men. een beeld van de aangerichte vernielingen W» f zou dit ten aanzien van de particuliere investeringen niet in gelijke mate het geval zijn. Al bij al vond prof. Vonde ling, hoewel waarderend dAt de rege ring was opgetreden, zij bij het bepa len van haar standpunt het oor te veel aan de werkgevers had geleend. Probeerde hij dus, via een motie, de re gering tot andere gedachten te bren gen, de regeringspartijen stemden dit voorstel eendrachtig af. De motie-Von- deling kreeg slechts de steun van de socialisten, communisten, pacifistische- socialisten en de Boerenpartij. Sprekken ünbitocht hat mannichien yn ’t lijen brocht Met hem vele toegewijden Dienstbaar staande, hand aan hand Het werk in gestadig uitbreiden Internationaal verband Helpen, hen die zijn verdreven Zwervend ver van haard en huis Alle naasten bijstand geven Ideaal van het Roode Kruis Oorlog, de slachtoffers vallen In een bloedig, ruw geweld Jonge mannen, honderdtallen Liggen gewond op het veld Taak de ellende te verzachten Dunant deed de goede keus In een nobel plichtsbetrachten Stichter van het Roode Kruis Oppositie.. Op dit punt zette de socialistische oppo sitieleider Vondeling de critiek aan stonds in. Namelijk, dat de overheid nog voor zij met de ene hand een loonsver hoging had toegestaan, met de andere hand de gevolgen daarvan teniet deed. Prof. Vondeling karakteriseerde dit voornemen als een „bestedingsbeper king”, een uitdrukking, die zoveel her inneringen aan onprettige gebeurtenis sen opriep, dat de regering beklemtoon de, dat er nu, niet als in het verleden, van een „loonstop” sprake was, doch dat er integendeel een aanzienlijke loon stijging te verwachten viel. Desniette min bleef prof. Vondeling verkeerd vin den, dat de regering zich niet duidelijk voor een forse loonsverhoging had uit gesproken. Zondag hebben koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix per vlieg tuig Isphanan in Iran bezocht, waar o.m. de Masjede Sjah, een vrijdag Mos kee uit het begin van de zeventiende eeuw werd bezichtigd. Foto; op het voor plein bekijkt de koningin een mozaïek. Regeringspartijen. Dr. de Kort, namens de k.v.p. en mr. Beernink namens de c.h.u., bleken over het algemeen waardering voor de rege- ringsplannen te koesteren, al drong laatstgenoemde er op aan de investe- ringsbeperkingen niet op de zogenaam de cultuur-technische werken betrek king te doen hebben. De waarnemend fractieleider der a.r.p., Smallenbroek de heer Van Eysden is helaas nog steeds Het bestuur van de Coöp. Zuivelfabriek „Frisia” te Zurich besteedt aan het ver bouwen en uitbreiden van de bestaande fabriek en het bouwen van een kaaspak- huis met pekelkelder. verkiezingen worden gehouden, mogelijk, dat de militairen dit van ingrijpen hebben gekozen verkiezingen te verhinderen. Washington ziet dit alles met een te leurgesteld gezicht aan, omdat er uit blijkt hoe wankel democratie is en hoe gebeurtenissen als deze per slot van re kening de communisten meer in de hand werken dan de hervormingsijver van de nu verdrevenen. Zorgelijk kijkt men ook naar Brazilië. Hier had president Goulart vorige week vrijdag het Congres gevraagd voor een periode van dertig dagen de staat van beleg af te kondigen in verband met de gevaarlijke binnenlandse toestand, waar bij vooral gedacht moet hebben aan de houding van Lacerda, de uiterst rechtse gouverneur van de staat Guanabara, die Brazilië „een bananenrepubliek in com munistische handen” had genoemd. Een zinsnede dus, welke wij in San Domin go en Honduras ook hebben gehoord. Maar maandag heeft Goulart zijn ver zoek weer ingetrokken. Hij was er toe aangezet door zijn militairen, doch het verzet in alle lagen van het politieke leven was zo fel geweest, dat hij het beter vond het gevaar voor geweken te verklaren. Vooral de vakbonden waren uiterst huiverig voor de staat van beleg, welke hun operaties zeu kunnen hin deren.. Watersnood, de dijken braken Lage landen overspoeld Aardbeving, de binten kraken Hele steden weggewoeld Overal gebeuren rampen Stofwolken van puin en gruis In het donker branden lampen Offerzin van het Roode Kruis In beginsel besloten voor het groene kruis te Arum een eigen gebouw te stichten. Het gerestaureerde kerkgebouw te IJs- brechtum met een toepasselijke rede van dr. de Munck Keizer geopend. Nu de onafhankelijkheidsfeesten te Wit- marsum zo goed zijn geslaagd, wil men voortaan ieder jaar feestvieren met af schaffing van de kermis.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1