De Friese Boekenweek werd vrijdag geopend IrOs. een Aan de Burgerij van Bolsward net fan brea allinne Een paar kanttekeningen bij Friese hoogtijdag üs hjoed p p to sizzen «SOM PYT Fan de Martinytoer Tj. Je J. Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I.Z.B.-tentoonstelling It Fryske boek B DINSDAG 15 OKTOBER 1963 102e JAARGANG No. 79 cnxnnnxxxxxnxxxx (3 forban mei de greate aksje ta for- Bolsward, 10 oktober 1963 XXXXXXX3 o «3 kX3 kXXXXXXXXXX> 3 e week oktober 1938 hier wordt gehouden en hoe waardevol schapen? Vtnchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitere: A. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adresr Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 13.30 uur 2305 of 2335 (K5157) naast de Provinciale prijs een Rijksprijs in- te stellen, omdat het Fries immers ,ook een Nederlandse’ taal is en deze ook een beroep mag doen op ’s Rijks be moeienis. Zou dat echter naast de Gysbert Ja.picx- en Dr. Joost Halbertsmapriis, naast de romanaprijsvraag van de K. F. F. B., de kinderboekenprijsvraag van de Stifting „Us Frysk Berneboek” en de Akademy- prijsvragen niet wat te veel van het goe de zijn? Wel voelen we voor een suggestie, die ligt op een geheel ander vlak, n.l. het bevorderen van Friese teenager-lectuur. waarop de heer Gerbrandy zinspeelde in zijn openingswoord van de 21e Boeken week. Plus en min. Vrijdag j.l. zal zeker geboekstaafd wor den als een zeer geslaagde Friese dag. Ook het avondprogramma samengesteld door Tiny Mulder, vormde in vergelij king met het vorige jaar, een pluspunt. De verbeterde outillage van de Doele deed het uitstekend, de „stunt van de suvels” en de muzikale omlijsting noem den we reeds. Natuurlijk waren er ook kleine regie fouten. De heer Gerbrandy citeerde bijv., uit voerig uit het rapport van de advies commissie, dat voorheen steeds geheim bleef, maar nu in zijn geheel werd voor gelezen, hetgeen vele doublures met zich meebracht. Het zich stommelend verwij deren van het T.V.personeel tijdens het zingen van ZErde Kuiper was al even- in het algemeen, voor Bolsward in het bijzonder. Als U dit leest is de Friese boekenweek al 5 dagen oud. Kocht U al een Fries boek? Anders zou de zo schoon inge zette boekenweek door uw toedoen nog dreigen te mislukken. Een boekenweek moet n.l. niet alleen worden geopend, maar zoals het bijna tot een gevleugeld woord werd; ook gehouden. i Hitler eist thans alle Duitse koloniën te rug. Abonnementsprijs f 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 88 7926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie sted wike landbouwhuis- eigen schooltje het Nanne Reyn- Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward Bolswards Nieuwshlai De Jong’s Nieuwsblad DE RAMP IN HET PIAVEDAL Een reddingsploeg van het Italiaanse leger zoekt in het getroffen gebied naar slachtoffers, die onder de puinhopen liggen. 19e auto op de voorgrond is door het geweld vermorzeld Suggesties. Zoals steeds werden er ook nu van di verse zijden suggesties gedaan. Het feit dat de Nederlandse regering het geven van stipendia aan kunstenaars wil ver ruimen, werkte nogal inspirerend. Zo merkte men van de zijde der advies commissie op, dat vertalingen buiten de beoordeling vielen en het dus wenselijk zou zijn óók een prijs voor „oersettings” in te stellen. De heer Schurer lanceerde zelfs het idee Elders in dit blad vindt U een meer gedetailleerd verslag van de uitreiking van de Gysbert Jap'cxprys en de opening van de Friese Boekenweek. Op deze plaats willen we slechts enkele, kanttekeningen maken bij de dag van 51 oktober, de dag met de dubbele manifestatie: de uitreiking van een literaire pr(js en de opening van de Friese Boekenweek. Beseft Bolsward eigenlijk wel, wat een voorrecht het is, dat deze Friese dag de traditie is, die hiermede wordt ge- zo hoort deze dag in Bolsward, waar Gysbert Japicx zong en dr. Joost Hal- bertsma woonde. In dit verband was „de stunt” van de „suvels” alleraardigst gevonden. Het bracht veel volk op de been en het kreeg echt iets van een volksfeest. Wat de entourage in het stadhuis betreft: De vocale en instrumentale muziek deed het als afwisseling van de (wel wat lange) toespraken, bijzonder goed. Wat ons betreft mag hier een traditie uit groeien, De omlijsting van het gebeuren met een „stand” van het Fries letterkundig mu seum in de Vierschaar en een uitgebrei de boekentafel in de bijzaai van de Doele werd zeer gewaardeerd. De vorm waarin de koffiemaaltijd werd gehouden, viel vrijwel unaniem in de smaak van de honderden die er aanzaten. min fraai als het volstouwen van de Vierschaar met stoelen, juist op het mo ment, dat deze een functie kreeg als verzamelpunt van de genodigden. Maar dit waren slechts kleine vosjes die de wijngaard niet konden bederven. We hebben van deze dag echt genoten en vele Friezen zullen dat via radio, T.V. en krantenverslag ook hebben gedaan. Het was een goede dag, voor Friesland Entourage. De ruimte in de raadzaal is beperkt en het is ten enenmale niet mogelijk alle Bolswarders bij het gebeuren te betrek ken. Dit jaar is een poging gedaan de uitreiking ook voor de bewoners niet on opgemerkt voorbij te laten gaan. Dit achten wij een goede greep. Immers èn de uitreiking van de jaarlijkse pro vinciale prijzen, èn de opening van de „Fryske Boekewike” geschiedt niet „automatisch” in Bolsward. In de prak tijk is dit behoudens een kleine uitzon dering, wel het geval, maar nimmer is het vastgelegd dat deze Friese hoogtij dag in Bolsward moet worden gehou den. Bolsward moet als het ware telkens weer deze dag „verdienen”. De sfeer moet in Bolsward zó zijn, dat men het algemeen gaat voelen: Ja, hier hoort deze dag thuis. Zoals de P.C. in Frane- ker hoort, de Freulepartij in Wommels, hiene wy net tocht. Op woensdag 16, donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 oktober a.s. zal, tel kens des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 7 tot 9.30 uur in het gebouw van de voormalige R.K. Lagere Land bouwschool aan de Gasthuissingel, alhier een tentoonstelling worden gehouden be treffende de Individuele Zelf Bescher ming (I. Z. B.). Deze tentoonstelling is opgezet met vol ledige medewerking van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, wordt in zoveel mbgelijk gemeenten in onze provincie gehouden en heeft ten doel op een eer lijke en duidelijke wijze de burgerij in kennis te stellen met de beschermings- mogelijkheden bij de moderne oorlogvoe ring. Watrin opgenomen: De Bolswirdsche Courant, Westergoo en Yn keap fan Fryske bibels en gesangboe- ken, dy’t snein bigoun is, hat de kom- misje, mei help fan de direksje fan de „Kanselarij”, yn ’e iepenbiere lêsseale oan ’e Twibaksmerk to Ljouwert alle ütjeften ütstald, dy’t fan ’e midsieuwen óf op dit gebiet ütkommen binne. Tongersdei is de ütstalling iepene troch 1 de foarsitter fan de aksje, de hear Boom- gaardt, direkteur fan it Frysk Deiblêd. Dêrnei joech in amtner fan de Provin- siale Bibleteek in taljochting by dizze I seltsume boeken. Foar üs Boalserters is wol it meast nijsgjirrige in Aid, mar noch degelik boekwurk yn stive ban „Da vids Psalmen”, oerset fan Gysbert Ja picx en printe to Boalsert by S. van Haringhouk, boekdruweker ijnne Wier- heit. 1668”. Yn dy tiid in psalmboek ütjaen yn ip tael, dy’t wol praet, mar suver net lézen wurde koe, dêr wie moed ta nedich! De man sil der yndertiid earder bryk as ryk fan wurden wêze, mar hawar, nei trije ieuwen hat hy der noch in strjit- namme op ta krigen. Fierder lizze der noch geastlike lieten fan Juffer Frederika Rutgers, Ds. Alt- huysen, A. M. Wijbenga en Fedde Schu rer. En dan bibelfortalingen ü.o. fan Ds. J. Halbertsma, Colmjon, Feitsma, Post ma en De Clercq, Folkertsma en Dr. Wumkes. De ütstalling is (forgees) twa wike lang to bisjen op ’e üren as de lêsseale iepen Gevraagd aan de bijzondere school van de hervormde gemeente te Wons, een kwe keling met akte. Rechtz. Herv. Beloning f 50,per maand. Sollicitaties aan het hoofd der school, H. Scheweer. Fryske Boekewike It is nou wer safier Fan Turns oan De Tike Oerterp, Offingawier Oeral sille hja 't witte Yn great en lyts forban Skriuwers lit 't nea sitte It Fryske boek haldt stan. De chr. vereniging voor houdonderwijs wil een i bouwen ten zuiden van 1 straatplantsoentje. Hiervoor is ’n obliga tielening uitgeschreven voor f 25000, To Boalsert is in toanielforiening oprjoch- te under de namme Gysbert Japicx. Fryske Boekewike Dêr giet gans omhear Mei nij wurk forrike Bliuwt de tael yn ear Acht en fyftich titels Yn ien jier de kroan! Resensinte-stikels It Fryske boek wint oan Fryske boekewike Greate litteratuer? lenris ’t merk: klassiken? Né, sljocht lêzersfoer Om de geast to üntspannen Elk fynt syn gerak Utjowers ha plannen It Fryske boek krijt plak Fryske boekewike Rop oer doarp en ’t Boadskip sil nea Skógje ’t Hillich Blêd Net fan brea allinne Elk hüs yn it Ljocht Elk it Heechte tsjinne In Fryske bibel kocht i en jo yn der mear lan om dizze plakken«brükt as oars yn hündert jier. It tempo rint aloan om heech en dêrtroch forsinne wy ós faken yn it perspektyf fan de tiid. De goede groun foar lanbou en tünbou en grif de béste groun dêrfoar wurdt alle jierren krapper, de kollektive oanfal op dy groun alle jierren forheftiger. It oa’nbod sakket, de fraech wurdt greater. Soe it dan in wünder wêze, dat de prizen omheech gea- ne. Ik wol hjir net komme op de fraech of dit alles yn it bilang is fan de minsken, alllnnicH fêststelle, dat der in Ontwikke ling geande is, dy’t net mear forburgen bliuwe kin. Blanksma’s pleats is in apart gefal, dat jow ik ta. Der wiene bysündere faktoaren yn it spul, mar sok in utrinder kin it foardiel hawwe. dat er in skel ljocht fal oer dingen, dy’t foar de meas- ten jit yn it tsjuster leine. Wy sille goed dwaen de realiteit under eagen to sjen. En al bliuwt it altyd minske-forstan en minsklik ynsjoch, it kin ós dochs helpe om goede dingen to dwaen en forkearde to litten. It sil net sa lang mear duorje, tinkt ós, dat de oerheld, towille fan it algemien bilang, de frije romte-biskikking oan bannen leit, hwant wichtige folksbi- langen steane hjir op it spul. Hierbij moge ik Uw aller aandacht vragen voor de op woensdag 16, donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 oktober a.s. des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 7 tot 9.30 uur in het gebouw van de voormalige R.K. Lagere Landbouwschool aan de Gasthuissingel te hou den tentoonstelling omtrent de Individuele Zelf Bescherming (I.Z.B.) Deze tentoonstelling is opgezet met volledige medewerking van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, wordt in zoveel mogelijk ge meenten in onze provincie gehouden en heeft ten doel op een eerlijke en duidelijke wijze de burgerij in kennis te stellen van de bescher- mingsmogelijkheden bij de moderne oorlogsvoering. Ik geloof dat wij onverstandig doen de ogen te sluiten voor de ge varen, die ons kunnen bedreigen. Ik meen dat wij verplicht zijn ten opzichte van onszelf, onze gezinnen en onze medemensen gebruik te maken van deze voorlichting omtrent een zo goed mogelijke bescher ming tegen deze gevaren. Reeds geruime tijd zijn de huisvrouwen in onze stad bezig met het houden van zgn. voorlichtings-huiskamergesprekken. Thans kunnen zij het reeds besprokene uitvoerig en duidelijk zien ten toongesteld. Ik hoop, dat velen de gelegenheid vinden deze expositie te bezoeken. Minder autoriteiten. Het viel op, dat het aantal autoriteiten dat de plechtigheden bijwoonde ditmaal beduidend geringer was dan dit voor gaande jaren het geval was. Het Provinciaal Bestuur was enkel ver tegenwoordigd door Gedeputeerde H. M. Gerbrandy, de beheerder van de „agra rische” portefeuille nog wel. De aanwe zigheid van enkele provinciale ambte naren kan dit niet goed maken. Wel een groot verschil met andere jaren, waarin soms het college voltallig aanwezig was. Het feit echter dat de Commissaris der Koningin in Friesland, Mr. H. P. Lint horst Homan, vergezeld van de meeste Gedeputeerden, voor dringende aangele genheden buitenslands vertoefde, was ’n excuus dat algemeen aanvaard werd. Voor zover wij ons kunnen herinneren was het voor het eerst in de geschiede nis van de prijsuitreikingen, dat een vertegenwooqrdiger van „Den Haag” ontbrak. In het verleden kwam óf de staatssecre taris van O., K. en W. óf een hoge re geringsfunctionaris. Dit medeleven van de zijde der regering werd steeds zeer op prijs gesteld, al was het zo, dat de toespraken, die van regeringszijde ge houden werden, veelal de schijn gaven weinig voorbereid te zijn. Ditmaal had een der sprekers een serieuze suggestie voor de Nederlandse regering in petto en het was even een pijnlijk moment te moeten constateren, dat deze geen ver tegenwoordiger had gezonden. Wij hopen dat hier een of ander mis verstand heeft geheerst en dat de re gering een volgend jaar weer acte de presence zal geven. Ja, zou het wel zo vreemd zijn als een der leden van ons Koninklijk Huis deze dag eens mee maakte Lykwols it feit leit der en it jpwt neat om it to forswijen, dat er goed lan of in goe de pleats frij to keap is, de prizen tige heech op rinne. Wie dat jit in hoekje lan dat in boer bysünder past en dat er mar ien kear keapje kin, dan soe men dat oan dy omstannichheden wite kinne, mar dit soarte fan dingen as Blanksma’s pleats, moatte in oare reden ha. Elk wit wol, dat sokke kapitale oankeapen net barre troch kweajonges of oerstjüre minsken. Hjir is lang en dreech oer tocht en praten, der kin men wol wis fan wêze. Hwant keap- jen bitsjut ek biteljen en lju, dy’t in heal miljoen earne yn stekke, dogge dat sa mar net. Soe it ek ris wêze kinne, dat hja fierder sjogge as jo en wy. Dat hja troch de üntwikkeling earder as wy kommen sjogge, hwat wy jit net fornimme? Wy hawwe fan ’e wike allegearre léze kinnen fan dy 12 miljoenste ynwenner yn it lytse Nederlantsje. En ek fan dy prognoses oer de takomstige ynwennertallen. Dêr is mannichien wol efkes stil fan wurden. 15 miljoen yn 1970 en sa mar troch. Al diz ze minsken hawwe huzen nedich, skoal- len, tsjerken, winkels, fabriken, wegen, rekreaesje, ja folie net genóch. As it frede bliuwe mei, dan is de forwachting, dat tt libbenspeil alle jierren hwat omheech gean sil, de sloppen en steigen fordwine, de plakken wreiuzje harren geduerich ut. De«forsjenningen foar ünderwiis, forple- ging, forsoarging, foar üntspanning, sport kultuer nimme jit hurder ta as it ynwen- neroantal. Mar ooppe alles moatte dy nije miljoenen oan nij wurk holpen wurde, sa dat ek it bidriuwslibben, de fabriken, de saken, de bureaus en kantoaren, de gara ges en de opslachromten hyltyd nije rom- te, nije groun freegje. Fan de emigraesje hawwe wy oan diz’liid ta net folie romte DE WIKKENDE MINSKE De gemeente Wünseradiel is it tinken mei it bifoarderjen fan de wurkgelegen- heit yn har gritenij. De Blanksma’s pleats is foar in heal miljoen oankoft om dêr troch de hannen frij to krijen mei in oare, al earder oankofte pleats, dy’t hja brüke wolle foar de tónbou. Dit forklearret foar in diel de hege keapsifers fan dizze pleats, mar wy moatte der daliks bysizze, dat de serieuze keapers ek ót in oare hoe- ke kamen en dêr wurdt men dochs wol efkens stil fan. Ien fan harren, de hear Schuiling fan Hallum, hat him op dizze priis brocht. Grif, dizze bouboer nat mei syn eigen pleats der yn Hallum goede sa ken makke, mar dat hy sa fier gean soe, Hwat hat (jabe Skroar Kapelaan Dr. F. van der Meer, afkomstig van Bolsward benoemd tot lector aan de theologische faculteit der R.K. universiteit met een leeropdracht in de liturgie en christelijke archeologie. de takomstige üntwikkeling yn greate lij nen to folgjen en dy seit: mear minsken, folie mear auto’s, mear wegen, breder we gen- Sjoch nei biskieden plakken hjir yn it Noarden, sjoch nei it evenredige en rêsti- ge Boalsert, nei de Jouwer, nei Frentsjer, nei al dy plakken dy’t tsjin de stream tsjin de ekstra-subsydzjes oproeije en hawwe in tige swak byld fan hwat er it algemien nart. Yn ien generaesje is mear lan om dizze plakken»brükt as God jowt ós de nuten mar Hy brekt se net foar ós iepen krige. Sünt de oarloch binne der in mil joen lju nei it bütenlan forfearn, mar der binne 900.000 oare minsken fan om utens foar yn it plak komd. Wy binne nou al sa fier, dat de droech- lizzing fan de eardere Sudersé ek wer for- brükt wurdt oan boppeneamde doelen. En as dizze romte opbrukt is, hwersanne moatte wy dan nije romte fine? De tiid komt hurder op ós ta as mannichien nou noch tinkt. It hket hjir yn it Noarden jit róm en de krioeljende drokte kenne wy hjir komselden. Mar yn it Suden klaget men al stien en bien, dat alles fierst to lyts en to krap is, dat Braban it heechste persintaezje forkersüngelokken hat, dat er sa gau mooglik greate nije wegen kom me moatte, sil it net fêst rinne. En hwer bisuden Swol is it oars. Inkelde ófgelegen hoekjes as de kop fan Noard-Hollan en nou noch in diel fan Sélan binne jit biskikber. Allinnich it Noarden hat jit romte. Romte foar huze- bou, fabrieken, wegen, kanalen en rekre aesje. Sa is it nou yn 1963. Soene jo ót- halde doare, dat it oer tsien jier noch sa is? Hwer’t net genóch bykomt, mar wol hyl tyd mar óf giet, brokkelt nou jit bisteande romte hurd óf en kin it wolris sa wêze, dat ós roppen en wrotten om de lju hjir- hinne to hel jen, de langste tiid duorre hat. Hwa’t ek yn ós kontreijen de taname sjocht fan it forkear op de kanalen, nei de oarloch mei hünderten persinten tanaem, op de wegen, dy sil syn andert fuort net klear ha. De rykswei 43 is der in sprekkend foar- byld fan. Ik meitsje my sterk, dat der grif tsien kear sa folie auto’s oer geane as in jier of tsien lyn. Men kin net yn de ta- komst sjen, mar it is de minske wol jown Publiciteit. Aan belangstelling ontbrak het bij deze prijsuitreiking niet. De raadzaal was vrijwel geheel bezet en vele gezichten zagen wij er voor het eerst. De prijswinnaar, de heer Jo Smit, kreeg in onze provincie vooral bekendheid door zijn arbeid op het gebied van de publiciteit. Als onderwijzer, verzeke- ringsambtenaar, verpleger en leraar, zou hij nooit die populariteit hebben ge kregen, die hij in onze provincie on tegenzeggelijk geniet. Zelfs als schrij ver niet. Zijn werk is ook allerminst van het populaire genre. Zelfs van zijn bekroonde werk werden in enige jaren tijds nog geen 400 ex. verkocht. Ja, aan genomen moet worden, dat velen, die in een bepaalde kwaliteit de prijsuitrei king bijwoonden en de prijswinnaar hun gelukwensen kwamen aanbieden, zelf nimmer het werk van Jo Smit hebben gelezen Hoe dan ook, het feit dat de heer Smit in de publiciteitssector heeft gewerkt en nog werkt, zal er niet vreemd aan zijn geweest, dat èn ROND, èn VARA radio-reportages opnamen en er een T.V. documentatie kwam. Voor het doen meeleven van duizenden, die nimmer in de gelegenheid zijn een dergelijke prijsuitreiking mee te maken, moet men het gewicht van een dergelij ke publiciteit niet onderschatten. I |g MP' z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1