Twee staatslieden nemen afscheid Strijdlust op het Binnenhof ontwaakt r bii O Ben Bella kon opstandige beweging bedwingen Regering gaat investeringen vertragen Bolsward Nieuwe Russische Gouden filmpjes üs hjoed p to sizzen Edith Piaf tarwesoort Aan de Burgerij van Gastrop Rauxel kreeg Rolswardsc stadsvlag W STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 'OS’SS VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 102e JAARGANG No. 80 l' JAARLIJKSE PAARDENMARKT TE ZUIDLAREN De grote Bolsward, 17 oktober 1963. OPRUIMINGSWERK IN DE PIAVE-VALLEI Multatuli-avond in de Doele Gehuwde vrouw. Zwammerdam. Twee Europese staatslieden zijn sinds liet schrijven van het vorige weekoverzicht van het toneel verdwenen. Bij de oude Westduitse bondskanselier Adenauer was dit tevoren keurig geregeld, maar het vertrek van McMillan, de Engelse premier, kwam als een volledige verrassing, hoezeer er ook op werd gespeculeerd, dat hij afgelopen zaterdag aan het slot van het conservatieve partijcongres zijn bedoe lingen voor de toekomst wat duidelijker zou maken. Het was geen vrije wil van McMillan, maar ziekte, die hem heeft gedwongen de koningin om zijn ontslag te verzoeken. De dag vóór het partijcongres werd geopend werd bekend gemaakt, dat McMillan zich voor een operatie aan de prostaat in het ziekenhuis had laten opnemen. Zelfs wanneer alles naar wens zou gaan, hetgeen het volgens de be richten doet, dan zou het toch wel wat weken duren, voordat de ongeveer zeventig jarige het werk volledig zou kunnen hervatten. Men moet niet vergeten, dat er voor volgend jaar verkiezingen op het program staan en campagnes vergen veel van een mens. De drukke weken op het Binnenhof zijn begonnen. Dinsdagmiddag, bij de aan vang van de vergadering van de Tweede Kamer, werd de minister van financiën, prof. Witteveen, door acht socialisten en twee pacifistische socialisten bestookt met mondelinge vragen over de voorgenomen vertraging der overheidsinvesterin gen met 5 °/o. In de dagbladen waren berichten verschenen, dat hiermee een be drag van meer dan 150 miljoen gemoeid zou zijn. Alarmerend maakten ze melding van het voornemen van het „rode potlood” van de minister om een streep door allerlei nuttige uitgaven te halen. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Ikndelszdvertenuc» bij contract reductie 5e week oktober 1915 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2505 of 2555 (K5157) een belangrijke van de industriële bedrijvig- Aangezien het overleg binnen de kring van het kabinet nog niet is afgesloten, bleek minister Witteveen niet bereid be dragen te noemen. Hij gaf echter te den kunnen plaatsen, maar hij heeft zich nog niet bereid verklaard zijn oude, titel op te geven. geen levenskracht hebben getoond en dat moet voor een niet onbelangrijk deel ook worden toegeschreven aan het werk van Adenauers minister van economi sche zaken, Ludwig Erhard, die een so ciaal gericht liberalisme tot de basis van de Duitse economische ppbloei heeft gemaakt. bij tevens een arbeidsverbod voor 14- jarige jongens ter discussie stond, ver zekerde minister Veldkamp ongevraagd, dat de maatregelen, welke de regering verder ter ontspanning van de arbeids markt heeft aangekondigd dat wil zeggen stimulering van overwerk en van de arbeid van gehuwde vrouw en AOW- trekkers slechts op basis van vrijwil ligheid tot uitvoering zullen worden ge bracht. Kennelijk hadden de aankondi gingen der regering nogal tot misver stand aanleiding gegeven. Want feite- Weer krijg ik van de Redactie de gelegenheid om mij via het Bols- wards Nieuwsblad tot U te richten. Het gaat nu echter niet om U op te roepen voor een uitbundige feestviering, zoals bij de uitreiking van de Gysbert Japicxpriis of ter viering van de Bolletongersdei, maar om U op te roepen goed te zijn voor medemensen, die het moeilijk hebben. Diverse artikelen in de pers hebben U reeds verteld; Maandagavond a.s. zullen radio en televisie ons inlichten over de zeer kommervolle omstandigheden, waarin vele vluchtelingen in Griekenland en Tur kije nog moeten leven. Direct na deze uitzendingen komen collec tanten bij U aan de deur om Uw bijdrage tot leniging van deze nood op te halen. Ik ben er trots op dat spontaan de medewerkers van alle gemeente diensten, versteekt met wethouders, raadsleden en Rijkspolitie deze actie willen uitvoeren. U zult hen en daardoor onze medemensen in nood niet teleur stellen, daar twijfel ik geen ogenblik aan! Laten wij bedenken hoé goed en mooi wij het hebben en laten wij daarom gulle en dankbare gevers zijn! Jcd van de rivier de Don (de van Rusland) zal dit jaar Wês Noch min< Abonnementsprijj f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS. Bolswards Nieuwsblad De Jong’» Nieuwsblad Zwammerdam op het spel stond. De in woners van het bedreigde plaatsje had den een leuke wagen het Binnenhof op gereden, waarop een kartonnen koe stond ten bewijze van de stelling. „Het is de waarheid van een koe, Zwammer dam wil niet naar Alphen toe”. Ondanks dit aandoénlijk tafereel schaar den de meeste senatoren zich toch ach ter minister Toxopeus. De enige troost voor de Zwammerdammers was, dat ’t slechts enkele stemmen scheelde. Met de vlag halfstok verdween de kar van het Binnenhof. De opvolging. vraag is nu wie de nieuwe leider van de conservatieven zal wor den. Vice-premier Butler maakt een goede kans. Hij is intelligent en heeft de sym pathie van de conservatieve fractie. Hij is voor het publiek' evenwel geen mee slepende persoonlijkheid en dat telt in een verkiezingsjaar ook wel. Vandaar, dat hij bij de plaatselijke vertegenwoor digers minder populair is. Dezen heb ben hun hoop gevestigd op de dynami sche lord Hailsham, die al heeft aan gekondigd van de sinds deze zomer be staande gelegenheid gebruik te maken afstand van zijn titel te doen om in het Lagerhuis zitting te kunnen nemen. Ook minister Maudling wordt als een candi- daat beschouwd. Het liefst zou men ech ter zien, dat lord Home, de minister van buitenlandse zaken, zich bereid zou ver klaren de taak op zich te nemen. Dat is een figuur, waar allen zich achter zou- Plaats in Europa. Speciale vermelding verdient de buiten landse politiek van Adenauer. Van het begin af aan heeft hij zich gericht op een zo nauw mogelijke samenwerking met de westelijke landen. Onder zijn van alle nationalisme gespeende leiding is de oude vijandschap met Frankrijk veranderd in een vriendschappelijke ver houding, door de deelneming aan de Ge meenschap voor Kolen en Staal en later de Europese Economische Gemeenschap is Duitsland geheel opgenomen in de Europese wereld, door de Noord-Atlan- tische Verdrags Organisatie zijn de ban den met de «Verenigde Staten nauw ge worden. Dit alles is geen geringe ver dienste, al kan men niet ontkennen, dat Ruslands houding in de jaren na de oorlog de weg heeft vergemakkelijkt. Adenauer wordt opgevolgd door Erhard. Een opvolger, waarvan hij zelf niet wil weten, omdat hij geen politiek gevoel zou hebben, maar Erhard is een popu laire figuur, die de chr.-democraten in 1965 weer aan de overwinning moet hel pen, De accenten liggen bij Erhard wat anders, maar dit alles speelt zich af binnen de Westelijke wereld. Koestert Adenauer een nauwe samenwerking met De Gauule. Erhard is meer geporteerd voor samenwerking met de Engelsen en staat, evenals Schröder, de minister van buitenlandse zaken, iets minder achter dochtig tegenover de Amerikanen en de ontspanningspolitiek, welke op het ogen blik hoogtij viert. Eén probleem heeft Adenauer niet kun nen oplossen, dat van de Duitse hereni ging en dat zal zijn opvolgers Ook wel niet gelukken. Algerije. In Algerije heeft Ben Bella, sneller dan wij hadden verwacht, de opstandige be weging in Kabylië kunnen bedwingen, maar de moeilijkheden met Marokko over de grens zijn ondanks overleg toch ernstig geworden. Er hebben schermut selingen plaats gehad. Nu wilde het toeval, dat zich tezelfder tijd aan de overkant van het Binnenhof iets afspeelde, dat de aandacht van de •filmcamera verdiende. De Eerste Kamer moest namelijk beslissen over de ge- meentegrenswijzigingen in Zuid-Holland, waarbij het lot van het 1000-jarige Filmjournaal. Een ander belangwekkend onderwerp, dat de aandacht kreeg, was of de re gering niet wat kan doen om het Ne derlands filmjournaal, dat met financiële moeilijkheden kampt, in stand te hou den. De zaak werd aangesneden door mondelinge vragen van de liberale me vrouw Van SomerenDowner en de so cialistische afgevaardigde Willems. Mi nister-president Marijnen bleek bereid maatregelen te overwegen om de bin nen- en buitenlandse roulatie van het filmjournaal te handhaven. Maar hij voegde er aan toe, dat die maatregelen slechts van tijdelijke aard zouden kun nen zijn, omdat het noodzakelijk is, dat er voor het gehele Nederlandse filmbe drijf nieuwe grondslagen worden gelegd. De klok die voor de bruid wil zingen Maakte haar ’t noodlot zwaar bewust Nergens laat zich de liefde’ dwingen Die in een korte roes slechts, kust De kleurend room, als hemelingen Bedwelmd door zwoel-zoete wellust De klok die voor de bruid wil zingen Was een S.O.S. - ver van de kust Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en kennen, dat de voorgenomen vertraging op alle investeringen met een levensduur van meer dan een jaar betrekking zou hebben, met uitzondering alleen van de woningbouw. Al wilde minister Witte veen proberen ook de aanleg van tele foonaansluitingen zoveel mogelijk bui ten schot te laten. De investeringen voor de ontwikkelingsgebieden zullen echter wel een vertraging moeten ondergaan en misschien ook de scholenbouw. Tot troost van de Kamerleden voegde hij er echter aan toe, dat deze vertraging in de toekomst bij een ontspanning van de arbeidsmarkt weer in een versnel ling zou worden omgezet. Of dit het komend jaar reeds het ge val zal zijn, liet hij in het midden. In elk geval is de regering niet voornemens om in de rijksbegroting voor 1964 wij ziging aan te brengen. Omtrent de be tekenis van de voorgenomen vertraging gaf de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, intussen al enig inzicht door de verwachting uit te spreken, dat de vertraging voor de lagere publiek rechtelijke organen ca. f 100 miljoen zou gaan belopen. Adenauer. Dinsdag is de ambtsperiode van bonds kanselier Adenauer ten einde gelopen, waarmee hij langer aan de macht is ge weest dan Hitler. Zijn ambtsperiode heeft zelfs iets langer geduurd dan de republiek Weimar heeft bestaan. Toen in 1949 de zeventiger Adenauer, in 1933 afgezet als burgemeester van Keu len, na de oorlog in dat ambt hersteld, maar wegens onbekwaamheid door de Engelsen hieruit verwijderd, tot bonds kanselier werd gekozen, had niemand kunnen denken, dat Adenauer Duitsland zo lang zou regeren. Deze periode is van het grootste belang geweest, want Adenauer heeft meer dan enig ander 't Duitse regerings- en staatsbestel ge- bouw.d op de basis van de grondwet. Het parlement heeft zich weliswaar tevre den moeten stellen met een betrekkelijk geringe" rol de bondskanselier nam in een aantal essentiële kwesties zijn „eenzame besluiten”, maar de vrijheden en rechten van de burgers werden niet aangetast. Er heeft zich een oppositie ontwikkeld, welke niet tegen de staat als zodanig was gericht en de kritiek kon vrijelijk worden geuit ook al, kan men Adenauer vrij autoritair noemen en al zijn er wel enkele vlekjes geweest. Evenwel moet worden geconstateerd dat extremistische partijen in Duitsland Mcmillan heeft de les uit zijn ziekte getrokken en haar als een goed argu ment weten te gebruiken om afscheid te nemen. De laatste maanden waren de stemmen in de conservatieve partij voortdurend luider geworden, dat de partij een nieuwe leider nodig had, die de bevolking het vertrouwen in de con servatieve regering terug zou geven, dat blijkens tussentijdse verkiezingen en opinie-onderzeek deerlijk gedaald was. Vooral de zaak-Profumo had het ge zag van de conservatieven veel kwaad gedaan. En al stond Mcmillan geheel buiten dit schandaal, als leider van de conservatieve ploeg leed zijn gezag er toch onder. Maar dat was het niet al leen. Het falen van zijn Europese poli tiek bezorgde hem een ernstige knak, evenals het besef, dat het economische groeiproces in Engeland gevaarlijk ach terbleef bij dat van de andere Europese landen. Onbehagen en gebrek aan geest drift kenmerkten de laatste periode van Mcmlllans bewind. Maar juist op het ogenblik van zijn ver trek beginnen de berichten te komen, dat het economische vertrouwen weer wat terug begint te komen, dat de werk gelegenheid verbetert, dat het goed gaat met de uitvoer, kortom, berichten, die een regeringshart goed doen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men hierin de re sultaten gaat zien van de maatregelen, welke Maudling, de minister van finan ciën, bijna een jaar geleden heeft geno men door de aankoopbelasting op auto’s sterk te verminderen. Zoals men weet, is een auto-industrie stimulans heid. Chanson, 1-amour, verwelkte bloemen Verdriet van zeven en veertig jaar Vergankelijk ’t extatisch roemen Chanson, l’amour, verwelkte bloemen... Parijs schreed peinzend langs de baar PIET Een Italiaanse soldaat is met behulp van een vlammenwerper bezig het ver dronken vee in de Piave-vallei te verbranden lijk hadden deze problemen niets met de verlenging van de leerplicht uit de staan. Het ging om de vraag of de leer ling op korte termijn van 8 tot 9 of 10 jaar zou kunnen worden verhoogd, zoals in het ons omringende buitenland al min of meer het geval is. De debuterende staatssecretaris Grosheide bleek voorne mens de zaak aan te pakken, ai liet hij de Kamer niet in het ongewisse, dat de volledige verlenging meer jaren in be slag zal nemen dan het kabinet-Marijnen zijn toebedacht. Dat de voornemens der regering, ter ontspanning van de arbeidsmarkt, zoals minister-president Marijnen die #bij de Algemene Politieke Beschouwingen te berde had gebracht, nogal stof hebben doen opwaaien, bleek uit het volgend debat. Bij de behandeling van een nota tot verlenging van de leerplicht, waar- Te Drachten is een vereniging van Ba’ ke.spatroons opgericht. De klok die dof bromt na het sterven Had weer de wrede dissonant Illusies braken, niets dan scherven Een wrak, ontluisterd, uitgebrand De vrouw die elk geluk moest derven Al daverde ’t applaus constant De klok die dof bromt na het sterven Was als een klacht, ’t leven verzandt 19 december 1915 11 oktober 1963 Zij zong, in rauw betoverend lokken Opgaan, blinken, verzinken, uit De bronzen boodschap van 3 klokken Geboorteuur, groen uur der bruid En ’t uur als de adem gaat stokken Een mens voorgoed de ogen sluit De bronzen boodschap der 3 klokken Parijs heeft ze voor haar geluid De klok bij ’t uur van de geboorte Dreef over kille donkerheid De mist, geen tedere lichtglimp gloorde Een komen dat niemand verblijdd’ Zij 'groeide op in obscure oorden Geen moeder die ’t bedje zacht spreidd’ De klok bij 't uur van de geboorte Was als ’n stem die klagelijk schreit In Lemmer wil men de proef nemen met het inleggen van garnalen. Gevraagd: keukenmeid, goed kunnende koken en werken en binnenmeisje, niet ouder dan 2ï jaar. Vrijzinnig of Ned. Hervormd. Zuiverheid en goede getuigen vereist. Leesbibliotheek K. Falkena Bzn. ruim 4300 delen. Abonnement een half jaar 1 deel per week f 1, gjin pan yn dyn gewaed ’der in papegaai yn dyn gepraet In Rusland blijkt men een nieuw soort tarwe te hebben gekweekt, de „Bezostaja I”, aldus „De Molenaar”. Deze nieuwe tarwe-soort geeft bijzonder rijke oogsten en is bovendien bestand te gen wind, hagel, vorst en droogte. In ver schillende delen van de Sovjet-Unie zijn in het afgelopen jaar reeds oppervlakten met deze tarwe bezaaid en de verkregen oogstresultaten varieerden van 7500 8000 kg graan per ha. In het gebied van de rivier de Don (de .korenschuur van Rusland) zal dit jaar 1,5 miljoen ha, dat is 60 van het be zaaide oppervlak, met deze tarwe worden ingezaaid. Ook in andere delen van Rus land wordt steeds meer van deze tarwe verbouwd. Indien dit bericht juist is, is het ook iets voor onze tarweverbouwers die steeds hebben te kampen met de verschijnselen hiervoor genoemd met betrekking tot het weer, terwijl de opbrengst bijna het dub bele bedraagt van de doorsnee-oogsten. Traditiegetrouw is, op de derde dinsdag van oktober, in Ztiidlaren de jaarlijkse Paardenmarkt gehouden. De belangstelling was ook dit jaar weer buitengewoon groot: kijkt u maar op deze overzichtsfoto. In de Europese zusterstad Castrop Rauxel is een aantal Europese cultuurdagen ge houden, waarheen ook door Bolsward 'n delegatie werd gezonden. De dagen wer den voor Bolsward meegemaakt door Burgemeester Mr. J. A. Geukers en loco- burgemeester J. Visser met hun echtgeno tes. De stad Castrop Rauxel gaf ter gele genheid hiervan ’n keurig verzorgd boek werkje uit, waarin ook een geïllustreerd artikeltje over Bolsward was opgenomen. Namens Bolsward bij één van de plech tigheden het woord gevoerd door burg. Geukers, die aan het bevriende stadsbe stuur de stadsvlag van Bolsward aanbood, benevens een fotoboek over de provincie Friesland. Er was o.a. een tentoonstel ling van 20 eeuwen kunst met o.a. bijarda- gen van Gerrit Benner (geb. te Leeu warden), een feestconcert, een internatio naal kleinkunstprogramma, een opvoe ring van Shakespeare's Ottello, een con gres over Europese vraagstukken, een bal letvoorstelling en een uitvoering van de IX Symphonic van Beethoven met solis ten uit Frankrijk, Nederland (Aafje Hey- nis) Engeland en Duitsland. Hwat bat Qabe Skroar si:?’"

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1