geleden werden de Verenigde Naties opgericht Vanuit Ellert Brammert en Achttien jaar valt er veel te ontdekken 24 OKTOBER DAG DER VERENIGDE NATIES Qcibe Skroar üs hjoed p p to sizzen Fan de Martinytoer Tj- de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes 2e week oktober 1938 Sigaretten Tweelinggeboorten CC door hormoon* behandeling K S A C DINSDAG 22 OKTOBER 1963 102e JAARGANG No. 81 Hwat hat Het gebouw van de V. N. Bij 7 ■f Op 21 oktober wordt de „Dag van de Verenigde Naties” gevierd. Dan wordt de dag herdacht dat nu 18 jaar geleden de Verenigde Naties werden opgericht. In de loop der jaren is de wereldorganisatie ingrijpend veranderd. Droeg vlak na de Tweede Wereldoorlog deze organisatie duidelijk het stempel van de grote overwinnaars (Engeland, Frankrijk, China, Rusland en de V. S.), tui liggen de zaken anders. Van de 111 ledenlanden behoort het grootste deel tot het Afro-Aziatische blok. Deze nieuwe landen oefenen een steeds groter wordende invloed uit op de gang van zaken. Dit is bijvoorbeeld duidelijk te merken bij de agenda van de op 17 september j.l. geopende Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Vc kernpunten van de Assemblee vormen Immers naast de ontwapening; de kolonisatie en ontwikkeling. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 1} Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) i van de heer W. van der is directeur van de C.Z. te Win- Abonnementsprijs f 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hwat ik net wit Makket my net hj it Bolswards Nieuwshlat Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westerjoo en De Jong’j Nieuwsblad daar dit land kort geleden in de Veilig heidsraad zijn vetorecht gebruikte tegen een resolutie welke gericht was tegen Engeland’s politiek in dit gebied. Maar de aanvallen van de Afro-Aziaten zul len zich hoofdzakelijk richten tegen Portugal en Zuld-Afrika. Eind oktober .moet de Secretaris-Generaal de Veilig heidsraad inlichten of deze twee landen gehoor hebben gegeven aan de resolu ties die de Raad deze zomer aanvaardde. Dat zou dus moeten betekenen dat Por tugal een begin zou moeten maken met het toekennen van onafhankelijkheid aan zijn Afrikaanse provinciën, terwijl Zuid-Afrika de politiek van apartheid zou moeten verlaten. Voor zover het zich momenteel laat aanzien, is daar vooralsnog weinig kans op en dat bete- In de leeftijd van 75 jaar overleed te Oosterlittens de heer H. F. van der Plaats oud-wethouder van de gemeente Baardera- deel (van 1919-1933). 'n Radio vanaf f 65,gloednieuw met garantie. De Haan, ook voor reparatie. De laatste 12 maanden zijn in Nederland 13000 stuks vee aan mond- en klauwzeer bezweken. 25 jarig jubileum Molen als directe sum. Burgemeester S. J. Praamsma 70 jaar. Hij werd 1868 te Joure geboren als zoon van een meubelfabrikant. Reeds op 20 jarige leeftijd vestigde hij zich te Bolsward en stichtte daar een meubelfabriek. Te Bols ward werd hij mede-oprichter van de chr. school Rehoboth, diende de Geref. kerk als ouderling en werd raadslid voor de a r. Later werd hij wethouder en in 1921 volgde zijn benoeming tot burgemeester. WICHTIGE DAGEN De kalde oarloch tusken de wurkjowers en wurknimmers, dy’t yn hiel üs lan mei spanning folge wurdt, sil yn koarten de iene of de oare kant ütgean. Of de lju wurde it noch mei mekoar iens, óf er brekt in ekonomyske oarloch üt, hwerfan de gefolgen op alle libbenster- reinen field wurde sille. Op it foarste plak op it politike mêd. It kin dan wol ris sa biteare, dat wy yn de koartste kearen wer it muoisum bymekoar brochte ministery Marijnen fordwinen sjogge. Ek foar de Lanbou stean greate dingen op it spul. It like by it optreden fan dit kabinet nou einlings ris tinken to wurden mei de re- gearingspolityk foar de lanbou. It akkoart fan Wassenaer en de rede, hwermei it ka binet him oan de keamers foarstelde, bi- goune oant 17053. Dat dit kin, komt foar it greate part, omt de produktiviteit fan 'de leste safolle heger leit as fan de earste. Dy lytse boerensery hat seis gjin bistean en kin de arbeider syn lean net jaen, hy wrot mei wiif en bérn. Dy tuskenbeidene hie yn dat jier seis in lean en koe ek de arbeider bitelje. De trêdde koe syn arbei ders swart lean bitelje en hie dan noch in ynkommen, hwert jo en ik net oan takom- me. Alles yn itselde jier. De greate oarsaek is dizze. dat it lytse bidriuw troch it net brüke kinnen fan djüre masines op dizze lytse h.a.’s de minsklike arbeidskrêft net ta syn wearde bringe kinne. En dat bi- driuwen mei 48 h.a. gunstich forkavele en yn optimale omstannichheden forkea- rende, in grou lean fortsjinje litte kinne en seis fiks hwat oerhalde. Datselde spilet him óf yn de yndustry en yn alle oare ündernimming. Dat is de ef- tergroun fan de striid, dy’t op it heden yn üs lan oan ’e gong is en winlik yn it hiele flak fan it minsklik libben. En hwert alle bidriuwslibben giet om in sa heech mooglik rendemint, kin men seis wol neigean, dat de tendins nei greatere bidriuwen en it óffallen fan lytse troch- gean sil. Der stiet ek in regearing frij- liwat machteleas foar oer. Hwant arbeidskrêft en kapitael beide syk- je rounom om it gaedlikste bitersplakje. En hwert it net langer bite wol, der krije jo se mei de stok net hinne, der rinne se wei. ’t Soe fan goed ynsjoch tsjügje as it regear alle war die om to bifoarderjen, dat de boerebidriuwen sa foroare waerden, dat de minsklike arbeidskrêft der tige produktyf wie. Allinnich dy kant üt, leit takomst. Emmen: dynamiek en hunebedden. Over contrasten gesproken. Vlakbij, een kwartier rijden, ligt het dynamische Em men. Het gaat mee met zijn tijd. En als men er Chinees of Indisch heeft gegeten, dan wandelt men met de sambal nog op de tong zo tegen een hunebed op. Eén hunebed? Er zijn er rondom de stad wel zes. Misschien vallen ze u wel tegen. Misschien had u gedacht, dat ze groter zouden zijn. Bedenk, dat dit niet zo maar stenen zijn. Dat het brokken graniet zijn, die de gletschers in de ijstijd naar hier hebben geschoven en dat de voorvaderen veertig eeuwen her op dit eigenste plek je hun graven met deze stenen hebben ge bouwd. naai geattaqueerd en het verdwijnt in een fabriek, die er norit uit vervaardigt. En te midden van ons technisch kunnen woont juffrouw Hans, aan de Beeklaan in Schoonebeek, en zij laat zien hoe je met dat fijne zilverwitte zand figuren op een houten vloer moet strooien. Goed, het is een toeristisch zandstrooien, maar het contrast is er niet minder om. seften düdlike en positive forklearringen oer de efterstan fan-de Lanbou. Wente- bou en lanbou soene de heechste priori teit krije. Bogaerts en Biesheuvel, in pear baeskear- dels krigen earmslach, om dizze efter- bleaune ünderdielen fan it regearingsbi- leid nij en better oan to pakken. Mar, it wurk is mar krekt bigoun of der komt in hege stoarmfloed opsetten, dy’t alle di- ken oerspiele sil, as hja net op tiid under bitwang komt. Dat it ien kear komme soe, hiene folie minsken wol forwachte. Al mear en al dryster waerden de kollektive arbeidsoerienkomsten oan ’e kant set. De tragi-komyske boeteoplizzerij fan Mar ko en de Havendokken, kinne wol hwat reek oer de striid driuwe litte, gjin sin- nich minske sil hjir folie wearde oan ta kenne. In kwea, sa algemien as it swarte lean yn hünderten bidriuwen, kriget men op dizze wize de wrald net üt. Dat is sa- beare boarterij. De wurkjowers meije tin- ke, dat it mei de prizen en leanen wol reedlik is, de wurknimmers sjogge, dat tal fan greate bidriuwen hege winsten meitsje en wolle der har part ek fan ha. Jammergenóch is it nou sa, dat dy sterke bidriuwen yn dy krappe arbeidsmerk fan tsjintwurdich de oaren de needsaeklike wurkers ófsüge, sadUt dizze op har ek wer mei swart lean bigjinne to pielen. Soene alle lju, dy’t mear bitelje as har C.A.O. foar de rjuchter komme moatte dan waerd it in optocht sunder ein, Ek yn dy dielen fan üs lan, hwert de boeren jit arbeiders brüke, bygelyks yn de Noard-Eastpolder, is it in publyk geheim, dat de C.A.O. s net neilibbe wurde. Dat it mei dizze chro- nyske sykte op in operaesje ütrinne moast, koe men fan tinken wol ha. En safier is it nou Oan de oare kant is it ek düdlik, dat in Aaiden: openluchtmuseum. Maar als het u niets doet, ga snel naar Aaiden. Doe dat in ieder geval. Het is maar een nietigheidje van een dorp. Voor het geval het niet aanstonds op de weg wijzers staat, Zweelo zij uw baken. Daar ligt het, een handvol boerderijen. Er is geen heemkennis voor nodig om te zien hoe stijlvol ze zijn, hoe mooi gedekt met Het Hemelrijk is verlaten. Bij de Gletscherkom zie je geen mens meer. Bij Pools hoogte heetst een stilte als, ja als bij de Pool. Dat klinkt misschien wat bizar Dat doet u wellicht denken aan een exotisch land, maar zoek die romantiek niet te ver. We willen er alleen maar mee zeggen, dat het stil is geworden in ons eigen Drente; dat mèt de meeuwen ook de vakantiegangers zijn weggetrokken en dat dit vennetjes want Hemelrijk en Gletscherkom zijn meertjes in de boswachterij van Gieten nu alleen maar dennen weerspiegelen. Gaat het eigenlijk wel aan zulke vennen in de publiciteit te brengen? Zit er niet het gevaar in, dat het Hemelrijk een hel van lawaai wordt en dat Jan en alleman Poolshoogte gaan nemen? Als we dat vreesden, we zouden hun ro mantische namen hebben verzwegen. Maar Drente kan tegen een toeristisch stootje. Het telt de vennen bij honderden, zoveel, dat ze niet eens allemaal een naam hebben gekregen. En stuk voor stuk zijn ze surprises, heel aangename. Ze verrassen u en heus niet alleen in de contreien van Gieten. Het wemelt van de vennen. Er zijn er, die zich vlakbij de zandverstuiving van Ap pelscha hebben verstopt, je hebt-er die open kaart spelen, midden op de hei van Dwingelo. Misschien zijn er wel duizend. En nog steeds heeft de toeristische goege meente daar geen weet van. Die gelooft, nog, dat het hier een dor en droog land is. Wordt het niet tijd dat zulke bijgelovigen al was het maar voor een dag of wat, op verkenning gaan? Ze zouden tussen Dwingelo en Spier een zijpad moeten vol gen. Ze zouden daar aan ue oever van het doet er niet toe welke ven de stilte horen en reewild zien grazen. En dan zouden ze gewonnen zijn voor dit land van de dui zend plassen. Of is dit te veel avontuur? Schoonebeek: oud en nieuw. Laten we het anders presenteren. We zeg gen kort en zakelijk: Schoonebeek. Ieder een weet het, daar staan de ja-knikkers, die de olie oppompen, daar rijden de tankwagentreinen. Maar als men daar in de zuidoosthoek, achter Coevorden, zijn weg zoekt, dan blijkt dat het moderne de buur is van het oude. Saksische boerde rijen en ja-knikkers, ze wisselen er elkaar af. En iets verderop wordt het veen machi- It smoken fan sigaretten Wurdt allinken rrij djür De makkers fan lanswetten Gean der foar ’t neist ta oer Bilêsting op to fieren Hja hawwe 't rjocht dêrta Rint it yn ’e papieren? Elk pakje in kwartsje ja? Moai tinke fabrikanten Us priis moat ek omheech Winstsifer fan üs klanten. Al jierren fierstou leech It wurklean rint ek nei boppen Wy passe üs dêrby oan Der sil net bliid fan roppen Dat witte wy malle skoan Smook dochs minder sigaretten Wy ha ’t biwiis, ’t kin kwea Mei statistiken metten It docht folkssounens skea Better 't alhiel to litten Dokters oer ’t algemien Ha der lang oer ynsitten Folksfijan nümer ien Klanten en fabrikanten Party’s witte ’t hiel skoan Nim 't boadskip fan de kranten Foar kennisjowing oan. Warskoóging of reklame It is üt gans egael Oanstekke, jongedame Menear, in fijne hael - Mar wer in farsken yn ’e bran De sigarettensmokers halde stan PYT Voor de ontwapeningsbesprekingen is ’t politiek klimaat gunstiger geworden. Nog vers in het geheugen ligt het kern- stopverdrag, hetwelk in Moskou werd afgesloten. Dit verdrag wordt door de drag beschouwd als een eerste stap op voornaamste deelnemers aan het ver- de ongetwijfeld zeer lange weg naar de ontwapening. Kennedy en Gromiko spraken op de Algemene Vergadering redevoeringen uit, welke opvielen door het achterwege blijven van beschuldi gingen en door aansporingen voor ver dere stappen naar wereldvrede. Gromiko drong aan op een achttien-landenconfe- rentie, geleid door Chroestsjow en Ken nedy. Reeds nu wordt gedacht en ge sproken over het machtsvacuüm dat zal ontstaan, wanneer eenmaal algemene en volledige ontwapening een feit zal zijn. Dat er een soort politiemacht zal moe ten zijn om de wereldorde te handhaven, is duidelijk. De rol van handhaver van wet en orde wordt toegedacht aan de Verenigde Naties. De wereldorganisatie zal dus aan belangrijkheid winnen, naar mate de ontwapening voortschrijdt. De Skandinavische landen en Nederland hebben reeds daadwerkelijke bijdragen aan de politiemacht in het vooruitzicht gesteld. Wat de dekolonisatie betreft staat de kwestie van de afrikaanse gebieden vooraan. Engeland heeft het zwaar te verduren met Zuid-Rhodesië, temeer kent dat beide kwesties onverminderd binnen de wereldorganisatie aan de orde zullen komen. Hoewel de openbare mening in de ont wikkelde landen gelukkig meer en meer tot het besef komt, dat grotere ontwik kelingshulp een zaak is van toenemend belang voor de ontvangende èn de ge vende landen, brengt de huidige ont spanning in de betrekkingen tussen Oost en West met zich mede, dat het feit dat de hulp als een onderdeel wordt gezien van de koude oorlog tussen beide blokken, minder op de voorgrond zal gaan treden. Daarbij komt nog, dat de kosten voor de bewapeningswedloop, de ruimtevaart, de eigen ontwikkeling van de economie en de ontwikkelingshulp dermate hoog zijn geworden, dat het zelfsh voor reuzen als Amerika en Rus land steeds moeilijker wordt daarvoor de benodigde gelden te vinden. Het is daarom gelukkig te kunnen constateren dat de ontwikkelingshulp - althans in de westelijke landen - een steeds hogere prioriteit geniet, ondanks de bovenge schetste moeilijkheden. Vele andere moeilijkheden zullen door de volkerenorganisatie moeten worden opgelost. Wij noemen slechts Kongo, Palestina, Yemen en Vietnam. Ook moe ten de Verenigde Naties een ernstige financiële crisis oplossen. Maar intussen werken de Verenigde Naties en de met haar verbonden gespecialiseerde organi saties aan de opbouw van een betere wereld. Door het opheffen van de verschillen in levensstandaard wordt één van de hoofdoorzaken van het ontstaan van in ternationale spanningen opgeheven. Daarom heeft deze wereld steeds meer behoefte aan een organisatie als de Verenigde Naties. riet, hoe harmonisch passend in het land- schap. Je kunt zo het grasveld dat ze om ringt opwandelen. Ze doen niet gereser veerd of statig, zoals de hoeven in het Groningerland. Ze zijn vriendelijk en dat is een eigenschap die ze gemeen hebben met de mensen. Het najaar is de goede tijd, om te ervaren 'dat Drenten niet stug zijn. Op het platte land zijn ze zelfs een beetje nieuwsgierig. Ze hebben nog interesse voor ’t verschijn sel dat toerist heet. En ze gunnen zich de tijd met hem te praten. Ook dat is een at tractie, al wordt die dan niet vermeld in de folders van de VVV. Maar we waren in Aaiden, een nederzet ting van boerebedoeningen die men wel een openluchtmuseum heeft genoemd. Niet omdat het een kunstmatig geheel is, maar omdat je bijna nergens nog een ge hucht vindt dat zo vrij van moderne smel ten is. Ellert en Brammert Wij hebben het aan een Bolswards initia tief te danken, dat nóg een hoekje Dren te werd ontdekt. Wij bedoelen het natuur schoon rond Ellert en Brammert. De meeste van onze lezers zullen wel eens een vakantie hebben doorgebracht in het recreatieoord van de fa. Lammertsma, maar heeft u wel eens de bossen doorge dwaald tot aan Appelscha? En heeft u wel eens een middag doorge- bradit aan de Blauwe meren bij Smildc? Het is werkelijk de moeite waard. Trou wens vanuit Ellert en Brammert kunt u vele van de ontdekkingen doen die wij in dit artikel beschreven. En dat niet alleen in de zomer, maar ook in b.v. een week end in de herfst, als de paddestoelen glimmen tussen de naaldendeken onder de dennen en wanneer het loof een kleuren mengeling vormt van het geelste geel tot het roodste rood met alle schakeringen er tussen, zodat een schilder op zo’n palet ja loers zou worden. Schoonoordreuzen en plaggen hutten Een heus openluchtmuseum is er ook, op nog geen tien kilometer van hier. Even buiten Schoonoord staan twee reuzen in het veld, twee bordpapieren reuzen, de heren Ellert en Brammert. Nou, heren is te veel eer. Het waren volgens de legende in hun tijd geen brave jongens. Ze staan hier in het Ellertsveld als blikvangers, ze wijzen de weg naar de enige plaggenhut ten, die Drente nog heeft. En dit zijn gelukkig wèl museumstukken. En wie toch in Schoonoord is en dan lek- ker-lui, zonder kaartlezerij, wil gaan toe ren kan zich hier laten leiden door de nog zo nieuwe zeshoekige borden die de Hondsrugroute markeren. Om het toer- genot te verhogen, doet men er goed aan eerst even bij een ANWB-kantoor een kaartje op te halen, waarin de route wordt beschreven. De volledige rondrit is er een van. 125 kilometer. Ook dat is een manier om kennis te maken met Drente. Of u nu naar de schaapskudde wilt gaan kijken op de hei bij Ruinen, of de zand- strooister juffrouw Hans in Schoonebeek wilt opzoeken of de heer Lever in zijn knipkunstmuseumpje in Roden, het is ons om het even. Als u maar ontdekt, dat Drente een eigen landschap en een eigen sfeer heeft. En als u na afloop maar leunt zeggen: het was aangenaam kennis te maken. het stijgen van de levensstandaard, neemt de vraag naar vlees toe en dat heeft met zich meegebracht dat men in sommi ge landen het probleem van de geboorte van tweelingen bij rundvee van de vlees- rassen naar voren brengt. Met hormoonbehandeling heeft men bij schapen hier en daar goede resultaten be reikt. Zo steeg bij een bepaalde proef het aantal lammeren per 100 ooien van 150 tot 180 wat een behoorlijk resultaat is. Het moet ook mogelijk zijn om bij rund-, vee de geboorte van tweelingen te bevor deren, doch men dient dan ook voldoende aandacht te schenken aan de voeding van de droogstaande koeien, aldus „Der Frieszüchter”. Er is geen heemkennis voor nodig om te zien hoe stijlvol ze zijn, hoe mooi gedekt met rit, hoe harmonisch passend in het landschap algemiene, sterke leansforheging allinnich dan troch de bidriuwen droegen wurde kin, as dat hegere leanpeil ek yn tal fan prizen trochbirekkene wurde kin. Hwant de measte bidriuwen kinne dit net üt de winst dwaen, allinnich de sterksten. Sterk yn ekonomyske sinEn dat binne dy bidriuwen, dy’t troch har omfang en har sterke mechanisaesje de minsklike arbeids krêft op it heechste rendemint bringe kin ne. Hoe better de bidriuwen yn steat bin ne om de meast-produktive masines to brüken, desto heger stiich ek de wearde fan de minsklike arbeid. Foar dat brüken spilet de omfang fan it bidriuw in greate rol. Dat dit yn de yndustry sa is, wol elk wol oan, mar it is ek wier yn de lanbou- sektor. Ofsioen fan de persoanlike ynfloed fan de bidriuwslieder, mar steunend op ge middelde sifers, docht bliken, dat ue to tale arbeidsynkomsten üt trije typen boe- tebidriuwen per man, sterk ütienrinne. Ik haw hjir üt itselde jier de sifers lizzen fan in sery bidriuwen fan gemiddeld 6.21 h.a. üt Gelderlan, in oare sery fan 23.4 h.a. üt Fryslan en in sery fan 48 h.a. üt de Noard-Eastpolder. Allegearre bidriu wen, hwert üt makke wurdt, hwat der yn- sit. En hwat blykt nou De totale arbeids ynkomsten fan de 6.24 h.a. bidriuwen wie 6871 goune. De bisetting wie 1.35 fól- weardige arbeidskrêft, dus per man 5090 goune. De totale arbeidsynkomsten fan ’e 23-4 h.a, bidriuwen wie: 23-206 goune mei in bisetting fan 1.8 fólweardige ar beidskrêft. Dat is per arbeidskrêft 12.892. By de trêdde sery wiene de totale arbeids ynkomsten 52.865. De bisetting wie hjir 3.1. Dus per fólweardige arbeidskrêft: 17053 goune. op 48 h.a. Yn itselde boerebidriuw wurde dus yn- komsten makke, dy’t ütienrinne fan 5090 Jz1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1