EEN ACHTERGROND vrouw in De positie van de ongehuwde discussie DE OPERATIE „BIG LIFT” ■F ïl •r 7 Lord Home is Macmillan opgevolgd Inter nationale conferentie op Binnenhof •’L ff i i II' Al Steeds sneller bouwen Gouden filmpjes Butler Kinderboekenweek 1963 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Doele-bioscoop gaat gedeeltelijk dicht 4 14 VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 102e JAARGANG No. 82 1 HET ALGERIJNS—MAROKKAANSE CONFLICT de bussen, waarin zij PYT J 4e week oktober 1913 Het Herenhuis met pakhuis, thans be woond door mej. de wed. S. van der Plaats is uit de hand verkocht aan de heer J. Heeres te Bolsward. Abonnementsprijs f t 90 pet kwarual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentics bij contract reductie Geduld is de kaei ta it wolslagjen ~^-7 Weer mis, Lord Home Aristocraat Als stuurman koen Op ’t schip van staat? Oh, nooit gedacht Weer gepasseerd Een duistere macht Naar wordt beweerd Bezwaren. Waarom deze Europese bezwaren? Des- over- divi- Bewondering Voor deze daad Grootmoedig, flink In dienst paraat Een juiste lijn Verzoeningskus De minste zijn Politicus Te Utrecht een arend geschoten met een vlucht van 2.26 cm. Foto boven: in Figuig worden wapenen uit gedeeld aan gers. Foto onder: in de straten t an om de bussen, waarin zij naar de recruteringscentra worden vervoerd Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Marokkaanse vrijwilli- Algiers drommen jonge mannen samen rond- voor vrijwilligers zullen Politicus 't Komt in de bus Dit loopt vast mee Nieuwe premier! Eerder een kans Toen gepasseerd Nu leidersglans Butler geëerd Hoopvol verblijd Vooruit te zien Ik win het pleit Downingstreet 10 Twee kapers, heus Da’s 't ergste niet Ze zijn abuis Ik favoriet In de fabriek gebouwde eenheden, be staande uit keuken, badkamer en toilet, zullen worden aangebracht in nieuwe hui zen, die in de komende weken in Shef field, Noordoost Engeland zullen wor den opgetrokken. De eenheden worden gemaakt van een licht stalen frame en met plastic ingevulde dubbelzijdige pane len. Deze eenheden worden compleet met de uitrusting voor verwarming, verlichting en watervoorziening op de bouwplaats af geleverd. Daar worden zij op een beton nen basis geplaatst. De rest van het huis wordt er daarna omheen opgetrokken. Elke eenheid weegt 111/2 ton, en is ont wikkeld door de groep voor speurwerk en ontwikkeling van het Ministerie van Huisvesting en Plaatselijk Bestuur. Tot directeur van de Coöp. Zuivelfabriek te Wommels is benoemd de heer J. M. Zwerver te Oldeboorn. Teleurgesteld Biezen gepakt? Of ingesteld Op nieuw kontakt? Hulp-stuurman zijn In lager rang? Ja, kapitein In landsbelang B/g Lift. Dinsdag is de operatie Big Lift begonnen. Een gehele divisie van het Amerikaanse leger, met lichte bewapening en al, wordt in drie dagen van haar basis in Texas naar West Duitsland gevlogen. Daar zal de divisie worden uitgerust met de zware wapenen, welke al in Duitsland zijn opgeslagen. Het doel is het bewijs te leveren, dat de Amerikaanse strijdkrach ten snel op een Russische aanval in Euro pa zullen kunnen reageren. De operatie KONINGIN ZIET OLIFANTEN DANSEN Zondag maakten de Nederlandse be zoekers aan Thailand een autotocht naar de plaats in de omgeving van Chiengmai in het Noorden, waar oli fanten aan het werk zijn. De loggen, schrandere dieren vertoonden er hun mooiste kunsten zeer tot vermaak van Koningin Juliana, die hartelijk lachte en van Prins Bernhard en Prinses Bea trix, die ijverig hun film-camera’s gebruikten. Gehuwde vrouw. Deze week stond ook een wetsontwerp op de agenda, dat bepaalt, dat de huwende vrouw niet langer automatisch de natio naliteit van haar man krijgt zoals tot dusver voor Nederlandse bruiden gold maar dat zij zelf kan kiezen. De Neder landse regering heeft in de Ver. Naties, waarin deze afspraak is gemaakt, nog wel geprobeerd om de vrouw de nationaliteit van haar man te geven, tenzij zij zulks zelf uitdrukkelijk zou afwijzen, met de be doeling de eenheid van nationaliteit in ’n huwelijk te bewerkstelligen. Doch die poging is mislukt. Het compro mis van de Ver. Naties werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Minister Scholten nam een voorstel van de minister van justitie over om ook Ne derlandse vrouwen, die reeds gehuwd zijn met buitenlanders, alsnog deze keuzemo gelijkheid te bieden. Zij moeten binnen een jaar van die gelegenheid gebruik ma ken! In de haven van Workum een zeehond waargenomen van grote omvang. Een welgemikt schot trof het dier in de kop waarna het onmiddellijk zonk. Hwat hat Qabe Skrocir üs hjoed p p to sizzen kundigen zijn er nog niet zo van tuigd, dat het snel overvliegen van sies in geval van nood een garantie in houdt voor het instandhouden van Eu ropa's defensie-capaciteit, terwijl de kwestie van overvliegen onderhevig gaat worden aan een politiek besluit, dat bij het aanwezig zijn van de troepen geen rol speelt. De waarde van de Amerikaanse troepen is tweevoudig. In de eerste plaats zijn zij het symbool van de Amerikaanse gebon denheid aan Europa, maar voor die rol zou één divisie al voldoende zijn, zoals oud-president Eisenhower kortgeleden heeft betoogd. In de tweede plaats is hun taak ook, mee te helpen aan het vertragen van de vijan delijke opmars en in de moderne oorlog kan iedere vertraging in de opstelling fa taal zijn. Er komt ruimte voor de tegen stander om te veronderstellen, dat een snel succes het politieke besluit om de versterkingen te sturen kan beïnvloeden. Dit klemt minder voor Japan, waar het aantal Amerikaanse troepen drastisch zal worden beperkt. Spanning houdt aan. De spanning tussen Algerije en Marokko over de grens houdt steeds aan en de oor log in de woestijn duurt nog voort, zij het dan op kleine schaal. Van alle kanten worden bemiddelingsvoorstellen inge diend. President Nkroemah van Ghana heeft voorgesteld het vuren langs de grens te staken, hetgeen van Marokkaanse zijde is aangenomen. Haile Selassie van Ethio pië is in Rabat op bezoek geweest, waar hij merkwaardigerwijze ook de Algerijnse minister van buitenlandse zaken heeft ont moet. De Arabische Liga heeft een be roep op de partijen gedaan het vuren te staken. Het ziet er naar uit, dat Algerije de zaak aanhangig zal maken bij de bond van Afrikaanse staten. Het is druk in de weer adhesie te verwerven voor zijn stand punt en naar verluidt staan vele landen achter Algerije, dat in dit geval de status quo verdedigt, terwijl Marokko de on dankbare taak heeft grenswijziging te moeten bepleiten. Enkele Marokkaanse politici van de oppositie, die begrip voor het Algerijnse standpunt hadden uitge sproken, zijn als landverrader gearres teerd. Van Algerijnse zijde wordt meer in het geding gebracht dan de grens. De kliek van koning Hassan wordt verwweten aan vallen op touw te hebben gezet om de so cialistische republiek in Algerije ten val te brengen, die bij slagen wel eens het feodale regime van Hassan in gevaar zou den kunnen brengen. Sociale zaken. De positie van de gehuwde vrouw stond ook ter discussie in de openbare commis sievergadering van sociale zaken. De Ne derlandse regering wil immers de „loval pa-” toepassen de gelijke beloning van gelijkwaardige mannen- en vrouwenarbeid om de arbeidsmarkt wat te ontspan nen. Minister Veldkamp liet daarbij dóórsche meren, dat de animo van de gehuwde vrouw om te gaan werken afneemt als de werkgever haar niet de gelegenheid biedt, verspreide arbeidsuren te maken. Intus sen is het niet het hoogste doel van het Bij gelegenheid van de Nederlandse Kin derboekenweek, welke gehouden wordt van 26 oktober tot 3 november, stelt de Openbare Bibliotheek de leerlingen van de lagere scholen in de gelegenheid, mee te doen aan de wedstrijd. In deze wed strijd zal de boekenkennis van de jeugd getest worden. Nadere gegevens over de ze actie, waarvoor het lidmaatschap van de bibliotheek niet verplichtend is, zullen verstrekt worden op de scholen en uiter aard in de bibliotheek, waar ook de wed- strijdformulieren worden uitgereikt. Het bestuur van de Openbare Bibliotheek heeft enkele mooie prijzen beschikbaar gesteld. De uitreiking van deze prijzen zal op enigszins feestelijke wijze plaats hebben op zaterdag 2 november a.s. in de bibliotheek. Als extra attractie is er verder bepaald, dat kinderen die zich in de kinderboeken week als nieuw lid opgeven, niet meer hoeven te betalen voor de resterende maanden van 1963. maar bij de aanmel ding het volle bedrag voor 1964 voldoen, waardoor zij in de maanden november en december gratis lezen. Ongetwijfeld zal de viering van de kin derboekenweek 1963 ook in onze plaafs het enthousiasme van de jeugd voor het goede boek nog doen toenemen. Bolswartls Nieuwsblad Waarin opgenotnen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong t Nieuwsblad kabinet om meer arbeidskrachten op de markt te brengen. Deze week keurde de Kamer een voor waardelijk arbeidsverbod voor 14-jarige jongens goed. En staatssecretaris Groshei de liet doorschemeren, dat het streven uit gaat naar een verlenging van de leerplicht met één jaar per 1 september 1967. Geboorteregeling. Interessant was ook de discussie over dp vraag of de overheid, nu ons inwonertal de 12 miljoen heeft overschreden, een taak heeft bijv, van voorlichtende aard met betrekking tot geboortebeperking. Minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels beiden van de KVP vonden dit ’n gewetenszaak van de echtparen zelf. De socialistische afgevaardigde, dr. Lams berts, meende, dat de arts toch beter moet worden opgeleid om de vragen, wel ke echtparen hem voorleggen, te kunnen beantwoorden. Zijn geestverwant, minis ter Suurhoff, zag hier meer een taak voor kerken en verenigingen. En hij meende ook, dat de overheid echt paren, die voorbehoedsmiddelen wensen aan te schaffen, niet moet dwingen dit op slinkse wijze te doen. Minister Veldkamp vond, dat er toch wel middelen waren, die met het oog op de jeugd niet open lijk moeten kunnen worden aangeprezen. Ouderdomsvoorziening. Van politieke betekenis was zijn aankon diging naar een optrekken van de AOW tot het sociaal minimum te streven per 1 januari 1965. Na de strijd, welke hier over bij de kabinetsformatie is gevoerd, een vrij opzienbarende onthulling. De VVD liet er geen twijfel over bestaan dat zij aan een belastingverlaging voor rang wilde geven. Het Binnenhof staat deze week in de internationale belangstelling. Minister Luns, juist terug van de verre reis van ons Koninklijk paar, ontvangt daar zijn vijf colle ga’s van de EEG-landen, tezamen mef zijn nieuwe Engelse collega Butler. Onder werp van gesprek zal zijn hoe de oude Westeuropese Unie dienstbaar kan worden gemaakt aan het streven naar Europese eenwording, nu de toetreding van het Ver enigd Koninkrijk door de Franse president De Gaulle is tegengehouden. De bijeen komst zal daarom zo belangrijk zijn, omdat zowel in Engeland het kabinet- Home als in West-Duitsland het kabinet-Erhard nieuwe regeringsleiders zijn opgetreden. Zal dit nieuw perspectief voor van journalisten uit vele landen voor Tweede Kamer. Deze internationale zaken overschaduwen onze binnenlandse problemen uiteraard wel wat. Maar de leden van de Tweede Kamer zijn toch druk in de weer met de voorbereiding van de parlementaire be handeling van de rijksbegroting voor ’64. Twee hoofdstukken vorige week so ciale zaken en deze week binnenlandse zaken zijn in een openbare cömmissie- aan de orde geweest. Vol- r zal de Tweede Kamer zelfs een extra openbare vergadering houden om de socialistische afgevaardigde, Wier- da, de gelegenheid te geven minister De Europa bieden? De belangstelling deze probleemstelling blijkt bijzonder groot. Jong te interpelleren over diens voorne men het departement van defensie per 1 november a.s. te reorganiseren. Het is roch Lord Home geworden, die Macmillan als premier van Engeland is op gevolgd. Nadat midden vorige week Butler en Hailsham de beste kansen leken te hebben, steeg de ster van Home snel en zaterdag kreeg hij de opdracht van de ko ningin een kabinet te vormen. Tegen het Engelse gebruik in heeft hij deze opdracht niet onmiddellijk aangenomen, hetgeen er op wees, dat nog niet alle moeilijkheden over de opvolging uit de weg waren geruimd. Home wist echter te bewerkstelligen, dat Butler ook onder hem zou dienen en dat gold ook voor Maudling. Twee minis ters, Powell en Macleod, zijn wel aangezocht aan te blijven, maar hebben geweigerd. Zij achten het onjuist, dat de premier in het Hogerhuis wordt gezocht, ook al is hij bereid afstand van zijn titel te doen. heet een oefening in de versterking van de strijdkrachten in Europa, maar velen zijn achterdochtig en menen, dat men haar moet opvatten als een poging te be wijzen, dat een vermindering van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa zonder gevaar kan worden ondernomen, omdat binnen enkele dagen de vereiste sterkte zal zijn bereikt. Het terugtrekken van strijdkrachten uit overzeese gebieden wordt in Amerika wel overwogen als een middel om dollars te sparen en het even wicht op de betalingsballans te herstel len. Bijzonder achterdochtige Europeanen le zen uit de woorden van Gilpatric, de Amerikaanse onderminister van defensie, dat het succes van operaties zoals deze, die de grotere mobiliteit van het leger bewij zen, kan leiden tot een vermindering van het aantal troepen overzee. Ter gerust stelling had hij er aan toegevoegd, dat elke verandering zou worden gebaseerd op raadpleging van de bondgenoten. Maar een grote geruststelling is dit nog niet. Wanneer Stikker, de secretaris-gene- raal van de NAVO, verklaart, dat er op het ogenblik geen plannen bestaan de Amerikaanse troepen in Europa ook maar met één man te verminderen, dan is dat nog niet geruststellend, want hetgeen nu nog gedachte is kan snel de vorm van ‘n plan aannemen. Het droogmaken van de Zuiderzee zal volgens minister Lely 189 miljoen gul den kosten. De directie van het Bioscoop- en Theater bedrijf Joh. Miedema N.V. te Sneek deelt ons mede, dat zij zich genoodzaakt heeft gezien de bioscoop-exploitatie in „De Doele” te Bolsward belangrijk te beper ken. Daar het door de directie op 7 mei j.l. (24 weken geleden) aan b. en w. van Bolsward gericht verzoek tot herziening van de tarieven der vermakelijkheidsbe lasting voor filmvoorstellingen tot nu toe geen resultaat heeft opgeleverd e,. boven dien gevreesd worden dat een aanvaard bare beslissing t.d-a. nog wel opnieuw ge ruime tijd zal vorderen wordt met ingang van november a.s. het permanente karak ter der exploitatie opgeheven en zullen nog slechts eens per maand uitsluitend m het weekend voorstellingen in Bolsward worden gegeven. De directie hoopt, zodra de omstandig heden dit mogelijk zullen maken de regel matige wekelijkse exploitatie te kunnen hervatten. Maar er steekt meer achter. Powell en Macleod zijn voorstanders van een mo dern, progressief conservatisme, evenals Butler en Maudling en zij achten Home, de favoriete candidaat van Macmillan, niet de juiste man om Engeland en het Engelse conservatisme de aansluiting aan de nieuwe tijd te laten vinden. Zij menen bovendien, dat door deze keuze, bepaald door een rechtse aristrocratische groep op de achtergrond, het gezicht van de con servatieve partij in de ogen van de kiezers onaantrekkelijk dreigt te worden. Bij dit alles laat men duidelijk uitkomen, dat de bezwaren niet zijn gericht tegen de persoon van Home, wie niemand charme en sympathie kan ontzeggen. Home heeft al diverse regeringsposten bekleed en, zo als een commentator scherp opmerkte, in elk van die posten heeft hij het beter ge daan dan van hem werd verwacht. Dat geldt misschien ook nu. Ook al heeft Ho me nauwelijks begrip van economie en de eisen van de moderne industriële samen leving, hij heeft voldoende ministers overgehouden, die hem op de goede weg kunnen helpen. Butler naar buitenlandse zaken. Butler gaat nu naar buitenlandse zaken en ceel wijzigingen in Engelands standpunt zal men niet kunnen verwachten. Lord Home en ook Butler behoorden tot de groep ministers in de regering van Mac millan, die van oordeel waren, dat Enge land niet afzijdig mocht blijven van de Amerikaanse plannen voor de vorming van een multilaterale vloot met kernwa pens van de NAVO, over welk project de besprekingen zijn begonnen. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat Home op een goede verstandhouding met de Ame rikanen blijft aansturen. vergadering gende week de socialistische afgevaardigde, Wier- F SM i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1