een 10-jarig meisje schreef boekje „Groet een vrind en help kind” UNICEF-Nieuwjaarskaarten verschaffen dubbele vreugde KERSTVERHAAL ten bale van de kankerbesirijding SNOWY HET KERST VEULEN ij to sizzen Susanne Reynolds Fan de Marlinytoer Tj. de J. ÓS STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat (jabe SLroar I De lintjes Zilveren filmpjes Verklaring minister Butler bij aankomst in Nederland Shakespeare- herdenking 1961 Napoleons bed onder de hamer V» j i 1 >1 DINSDAG 29 OKTOBER 1963 102e JAARGANG No. 83 ii PIET grappige verhaaltjes, die gretig door vriendinnen werden gelezen. Suzanna werd in haar tiende levensjaar ernstig ziek, zij leed hevige pijn, ver oorzaakt door een grimmige ziekte, kan ker in de lever. Slechts een zware ope ratie zou haar jonge leven wellicht kun nen redden. Op haar ziekbed trachtte Suzanna een door haar voor de klasge nootjes geschreven boekje te voltooien. Snowy, the Christmas Foal” (Snowy, het Kerstveulen) was de titel van haar verhaal. Toch was het boekje niet vol tooid, toen men haar naar de operatie zaal voerde. In september 1961 werd het meisje ge opereerd. Helaas, het mocht niet baten. Enkele maanden later, in februari 1962, stierf Suzanna. Wederom had de vrese lijke ziekte, die kanker heet, een slacht offertje geëist. Zij had het onvoltooide boekje als Kerst geschenk voor de leerlingen naar haar onderwijzeres gestuurd. Onderwijzeres Helen Green schreef de laatste regels van het verhaal en stuurde het ma nuscript naar het Imperial Cancer Re search Fund te Londen.. In overleg met de ouders van Suzanna Reynolds werd het boekje gepubliceerd ten bate van dit Kankerfonds. Snowy, the Christmas Foal” werd een enorm succes. Vele tienduizenden Engel- sen, ouderen en jongeren, lazen geboeid het eenvoudige verhaal over de sneeuw witte pony, een verhaal, dat ontroert door Suzanna’s grote liefde voor dieren, door haar speelse fantasie en de onop- de tsien- op in Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’j Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bekende kunstenaars uit de hele wereld leveren UNICEF de ontwerpen voor de nieuwjaarskaarten van het Kinderfonds. Hier is Ruben Freidwall, een in Lapland geboren Zweedse kunstenaar aan het werk. Freidwall woont in Stockholm, waar hij een van UNICEF’s kaarten van dit jaar ontwierp; „Het Rendier”, een speelse fantasie van een soort „Kerst- rendier”, gedragen door kinderen uit verschillende landen. Dienst van veertig jaar ’t Komt best voor elkaar Is ’t een landarbeider, Dorpsbelangenstrij der, Baas bij het waterschap, Nimmer hoger trap, Dus een wissewasje, Bronsmedaille op ’t jasje Het mag nog wat vroeg lijken, om nu al aan de komende jaarwisseling te denken, maar in een kantoor in Den Haag wordt al maandenlang aan niets anders gedacht Het is het kantoor van het Nederlands Comité UNICEF het Kinderfonds van de Verenigde Naties waar kort geleden een enorme hoeveelheid nieuwjaars kaarten is binnen gekomen. De verkoop van deze kaarten, de distributie ervan over het hele land en het bijhouden van een omvangrijke administratie houden het comité leder jaar maandenlang in de ban; kort na de intrede van het nieuwe jaar, steeds weer de bevrijdende climax wéér zoveelduizend gulden méér voor het zegenrijke werk van het Kinderfonds. Dienst van veertig jaar Als hoofd-ambtenaar Bij publieke werken Vooraan in veel perken Regionaal bekend Als raadslid present Dan is ’t uit te kienen Hij kan ’t goud verdienen Laten we ter herinnering eerst snel even iets vertellen over het werk van UNICEF Het Kinderfonds, financieel gesteund door tientallen landen, verleent in <le on derontwikkelde gebieden hulp aan moe ders en kinderen. Het helpt 115 verschil lende landen in de strijd tegen honger, ondervoeding, ziekte en sociale misstan den Om een indruk te krijgen van dit om vangrijke werk; in 62 landen ontvangen op dit moment meer dan vijf miljoen kinderen en moeders melk van UNICEF; het Kinderfonds heeft reeds in de ach terliggende achttien jaar van haar be staan meer dan 25000 districts- en dorps- gezondheidscentra ingericht; en aan dui zenden moeders wordt geleerd, hoe zij hun kinderen groot moeten brengen en hun huishouding het beste kunnen doen. Geen kleinigheid dus, waarvoor natuur lijk bijzonder veel geld nodig is. Geluk kig realiseren de regeringen van veel welvarende landen zich, dat zij niet al leen verantwoordelijk zijn voor de kin- werk(st)ers, die voor de verkoop zorg dragen. Deze medewerk st) ers ontvan gen de kaarten zonder vooruitbeta ling in voorraad en rekenen eerst af, wanneer de kaarten verkocht zijn. Som migen verkopen ze in eigen kring van bekenden en vrienden, anderen hebben zich op hun beurt weer verzekerd van de nodige medewerkers, zoals bijvoor beeld scholieren. Het publiek kan dit jaar kiezen uit maar liefst negen verschillende series UNICEF-nieuwjaarskaarten. Ze zijn alle keurig verpakt in doosjes van 10 stuks (met, enveloppen). Sommige doosjes be vatten tien kaarten van dezelfde soort, maar er zijn ook series, die uit verschil lende kaarten bestaan. De kaarten kos ten vier gulden per tien stuks. Voor de eerste keer zijn dit jaar ook kaarten van een extra groot formaat verkrijgbaar. Ze kosten het dubbele van de prijs van de gewone kaarten, maar zijn dan ook extra mooi. Tenslotte is er nog een kaart die geschikt is voor verzending per lucht post. UNICEF levert de „greeting cards” met nieuwjaarswensen in de vijf officiële talen van de Verenigde Naties, Engels, Frans, Spaans, Russisch en Chinees. Men kan ze echter ook krijgen zonder deze opdruk en ze gebruiken bij andere ge legenheden of van een nieuwjaarstekst voorzien. De nieuwjaarskaarten van UNICEF zijn over de gehele wereld bijzonder in trek. De verkoop bedroeg het vorige jaar maar liefst 21 miljoen stuks. Ons land nam daarvan 850.000 voor zijn rekening. Het Nederlandse Comité UNICEF heeft dit cijfer als een uitdaging opgevat en wil nu proberen dit jaar het miljoen te halen. Dat zit er ruimschoots in mits. de aarten op nog groter schaal worden verkocht en het aantal erkoopadressen in den lande verder kan worden uitge breid. De kaarten en de folders kunnen in ons land worden besteld bij het Nederlands Comité UNICEF, Molenstraat 15a, Den Haag (giro 7515). Daar kan men zich ook als „wederverkoper” opgeven. UNICEF’s nieuwjaarskaarten verschaf fen dubbele vreugde: vreugde aan de vrind, die men groet en vreugde aan het kind, dat men ermee helpt. Want voor vier gulden, de opbrengst van één doosje met kaarten, kan UNICEF voldoende penicilline kopen om er tien kinderen mee te genezen van framboesia, een verschrikkelijke zwerenziekte. En hon derd verkochte doosjes kaarten verschaf fen een dorpsverpleegster of een vroed vrouw, ergens in de binnenlanden van Afrika of India, een bromfiets. Is dat geen aardig nieuwjaarsgeschenk? Suzanne Reynolds, 10-jarig meisje uit het Engelse dorpje Slapton, dacht, droomde en schreef over dieren. Zij be zat een eigen pony, op wiens rug zij verre ontdekkingsreizen maakte. Over haar pony en hun reizen schreef zij gesmukte schrijftrant, waarvan alleen kinderen het geheim bezitten. Het is verheugend, dat thans een Ne derlandse vertaling is verschenen onder de titel „Snowy het Kerstveulen”. Deze uitgave, in samenwerking met Eet Koningin Wilhelminafonds, verzorgd door G. B. van Goor Zonen’s te Den Haag, is voorzien van sfeervolle illustra ties van Rinke Doornkamp en Henk van Reeuwijk. De vertaling is van Joop Ter mos, terwijl de arts A. C. van Swol een voorwoord schreef. Het boekje dat ten bate van het Ko ningin Wilhelmina Fonds wordt ver kocht, zal voor de prijs van f 2,50 ook bij boekhandel A. J. Osinga N.V. ver krijgbaar zijn. deren van hun eigen land. Ze brengen samen, ongeveer honderd in getal, ruim 80 procent van UNICEF’s jaarlijkse in komen van meer dan 100 miljoen gulden bijeen. De rest moet uit particuliere bronnen komen. En dat komt het geluk kig ook! In verscheidene landen treden namelijk nationale UNICEF’s-comité’s op, die in hun land bekendheid geven aan ’t werk van het Kinderfonds en geld voor het Fonds in ontvangst nemen. Opk in ons land werkt dus zo’n comité. Veel Neder landers blijken het gironummer van de ze organisatie te kennen (en er gebruik van te maken!), want ieder jaar komt op deze rekening een stevig bedrag bin nen. Wie zich echter, zoals UNICEF, zo’n omvangrijke taak heeft gesteld het welzijn te bevorderen van alle kinderen ter wereld heeft natuurlijk nooit geld genoeg. Vandaar dat UNICEF nu al weer verscheidene jaren geleden, het initiatief nam tot de uitgifte van nieuw jaarskaarten, die langzamerhand een symbool zijn geworden van de interna tionale activiteiten van het Kinderfonds. Vrienden van het Kinderfonds over de hele wereld sturen hun familieleden en bekenden bjj de jaarwisseling de kaarten toe onder het motto „Groet een vrind en help een kind”. En het plezierige is, dat iedereen zo’n „kindervriend” kan wor den! Kaarten worden ieder jaar in verschil lende landen in een hele grote oplage gedrukt. Bekende kunstenaars uit ver schillende landen leveren belangeloos de ontwerpen en zo liggen ieder jaar kort na de jaarwisséling de kaarten voor het nieuwe jaar al weer gereed voor de ver zending naar alle windstreken. Als de kaarten in ons land zijn aange komen, beginnen de werkzaamheden in het Haagse kantoor van UNICEF op volle toeren te draaien. Vrijwillige mede werkers en medewerksters in het hele land worden voorzien van foldermate riaal, nieuwe wegen worden gezocht om de verkoop nog meer te stimuleren en aan de hand van de binnenkomende be stellingen gaan de eerste zendingen de deur uit. In de loop der jaren heeft UNICEF een net van vrijwillige „wederverkopers” op gebouwd, dat nu vrijwel ons gehele land bestrijkt. In bijna iedere plaats van enige betekenis beschikt het Nederlands Comité UNICEF over één of meer mede- Veertig jaar patroon Dan iets beter „loon” Zitting in besturen Inde hij veel huren Sier der middenstand Dikwijls in de krant Wel dan is ’t in orde Dit moet zilver worden en kent hy de lanswearde by in rinte fan 4 Der binne dan de gebouwen by yn- bigrepen. Syn sifers binne it gemiddelde fan de léste fjouwer jier,. it minne jier '62/’63 is der jit net by. Foar de bou- pleatsen op de séklaei komt hy dan foar Grins op 2000 oant 3000 goune, foar de Wieringemar op 6825,foar Noard- Ho'lan op 3750.foar de ei’annen yu Süd Hollan op 6000,de Sieuwse ei- Scheps is ontevreden Heus, niet zonder reden Hij vindt, dat den Haag Bij ’t begrip ,,hoog-laag” Meet met valse maten Ja, ’t loopt in de gaten Er zit veel aan vast Een lintje? Opgepast! le week november 1938 De opening van de nieuw verbouwde winkel van firma M. van den Oever komt in zicht. Yn ’e krystdagen sil it Frysk Seiskip to Arum it stik „Peaske” opfiere. Kraamvisites worden verwacht dinsdag, woensdag 15 en 16 november van 36 uur. Fam. H. Eringa, Spannum. Binnenkort zullen publiek worden ver kocht ten verzoeke van de erven R. Bak ker: a. de slagerij met woonhuis; b. het buithuis met schuur en erf; c. een perceel weiland, Alles gelegen in de buren te Tjerkwerd. Notaris J. H. Faber te Makkum. In de Drie balken te Parrega werd een voorbespreking gehouden tot het oprich ten van een damclub. Hwa’t heger klimt as hy mocht Fait djipper as hy tocht Vertchynt DINSDAGS en VRIJDAGS UitRare: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2333 (K5157) De nieuwe Britse minister van buiten landse zaken, de heer R. A. Butler, heeft donderdag verklaard, dat hij „een zeer speciale, persoonlijke belangstelling” voor Europese Zaken aan de dag zou leggen. De minister zei in een gesprek met ver slaggevers op het vliegveld Ypenburg bij aankomst in Den Haag voor de ministers conferentie van de West-Europese Unie, dat het hem veel genoegen deed dat zijn eerste internationale verplichting als mi nister van buitenlandse zaken was om ’n vergadering van de W.E.U. bij te wonen. .Groot Brittannië maakt fysiek en politiek deel van Europa uit. Wij hebben in 1948 een vooraanstaande rol gespeeld bij de sluiting van het Verdrag van Brussel, waarvan de preambule een beroep doet op de leden-staten om te ijveren voor Euro pese eenheid en grotere Europese integra tie. Dat blijft het vaste doel van Groot Brit tannië. De West-Europese Unie is uit het Verdrag van Brussel ontstaan. De heer Butler zei dat de heer Heath, die als Lord Privy Seal lange tijd Groot Brit- tannië’s economische betrekkingen met Europa had geleid, nu was overgeplaatst om zich bezig te houden met de indu striële en regionale ontwikkeling in Gr. Brittannië. Er was echter op het Ministe rie van Buitenlandse Zaken een zeep ster ke ministersploeg bijeengebracht om hem bij te staan en derhalve kon hij persoon lijk dezelfde zorg en aandacht aan Euro pese zaken schenken als voorheen was gebeurd. De heer Butler voegde er aan toe, dat hij hoopte in staat te zijn de meeste Euro pese ministers conferenties persoonlijk bij te wonen. Hieruit blijkt het belang, dat de Britse regering aan Europa hecht, zei hij. Ik ben van plan mij zelf zeer in het bij zonder met Europa bezig te houden”. brük klear makke is, ticht oan tüzen goune de h.a. En dan sit men op in rintelêst fan 450,op it heden, d.w.s. hündert en sechtich goune de pounsmiet. Derby komme dan de lésten en it ünder- hald fan de pleats. Soe men sa’n pleats forhiere. dan moast dy dus hündert en tachtich goune de pounsmiet opbringe om derüt to springen, wylst de Pachtwet de helte as maksimum talit. En hjir komt men dus fansels oan de frageis de hier- bipaling fan de Grounkeamers goed of is dy net meat reël, of is de aspirant-kea- per de planke alhiel mis. len fan de deskundigen fan it Lanbou- ekonomysk institut bat in stüdzje publi- searre oer it OnderwerpGrondprijzen en rentabiliteit van landbouwbedrijven! Yn dizze stüdzje wurde alderearst de fak- toaren opneamd, dy’t by dizze priisbipa- ling in rol spylje. Hy neamt: de bihoefte oan bidriuwsforgreating. It greatste diel fan de boerebidriuwen yn üs lan is to lyts foar in ekonomyske eksploitaesje, dus hiel hwat lju bisykje har to lyts bidriuw troch oankeap greater to krijen. Dizze oankeapen meije mear kostje as normael, seit hy, hwant op dy bidriuwen is in oer- kapasiteit oan arbeidskrêft en masines. As twadde faktor wurdt dan- neamd it feit, dat hiel hwat boeren by de stêdden har pleats of lan foar grou jild kwyt reit- sje. Binne dat jit jongere boeren, aan bi sykje dizze wer in pleats to krijen, de priis is foar har gau oan to gean. As tredde oarsaek neamt hy it feit, dat tsjintwurdich lan djürwurde kin as it geskikt is foar tünbou-kassen of fruit- of foar de rekre- aesje. Ek foar it büten wenjen. itsy foar it hie'e jier, itsy foar de simmermoannen. Ek hjir yn Fryslan komme sokke gefal- Vroeger een keer gesjeesd Ietwat fout geweest Tijdens de oorlogsjaren Weer omhoog gevaren Zand er over dan, Eer die goeie man Maak zo’n zonaanbidder Nederlands Leeuw-Ridder Als ik ’t goed bekijk Scheps, u hebt gelijk IT FORBAN IS DER NOU GLED UT! Jit altyd bliuwt de kwestje fan de lan- prizen de oandacht lüken. Ek nou’t bi- kend wurden is. dat de Blanksma’s pleats troch de gemeente Wünseradiel oankoft is om to tsjinjen as roalobjekt foar in oa- re pleats, dy’t hja frij hawwe wolle foar tünbou-fêstigingen, bliuwt men sitten mei it feit, dat de man, dy’t it sa heech brocht hat, de hear Schuil ing üt Hallum in bou- boer is, dy’t dizze pleats keapje woe foar ien fan syn twa bern. Dat wie dus in boer dy seach ek tsjin dizze tige hege priis der jit Ijocht yn. Der wurdt men wol efkes stil fan. Sa's wy al earder mei-, dielden komt dizze pleats, as hy foar ge- In april 1964 is het vierhonderd jaar ge leden, dat William Sheakespeare gebo ren werd. Over de hele wereld zal dit feit herdacht worden en zeker in de Neder landen, de „most ancient and familiar neighbours” van Koningin Elizabeth I. Reeds bestaan er plannen in een gevor derd stadium voor een reeks activiteiten, zowel gedurende het komende winter seizoen als in het voorjaar van 1964. Deze manifestaties omvatten voorstellingen van toneelstukken en „spectacles coupe’s”, speciale concerten, radio- en t.v.-program- ma’s, exposities, filmvoorstellingen, apar te publicaties, een vertaalwedstrijd voor professionals en een landelijke toneelwed strijd voor middelbare scholen. Het bed waarin Napoleon zijn huwelijks nacht heeft doorgebracht is vorige week in Londen onder de hamer gegaan. Het werd door een onbekende Zwitserse dame gekocht voor 38.000 gulden. Het bed werd speciaal door Jacob Desmalter, in samenwerking met Thomire. voor Na poleon en Marie-Louise gemaakt. lannen op 6925,foar Sieuwsk Flaen- deren op 4575,en foar West-Braban op 4700, De greidboeren op klaei of fean komme om de stêd: Grins op 4200,de Fryske klaei op 5225,op it fean op 3175, yn Oerisel op 725,yn Utert op 2525, yn Noard-Hollan op 4000,—, yn Süd-Hollan op 2400,wylst er dan jit fiif gebieten binne, hwert de lanpriis negatyf is. By de mingde bidriuwen op de lichte groun binne fan de 16 gebieten net min der as alf negatyf, dat wol sizze, dat it lan alhiel gjin opbringst joech, wylst it gemiddelde fan de beste fiif op 1500 goune komt. Op dizze lytsere bidriuwen op de lichte grounen wie it forlies gemiddeld fan 50 oant 150 goune de h.a. En lykwols kin men ek dêrre it lan net bisette as tsjin hege prizen. Sei ik tofolle, doe’t ik biwearde, dat it forban tusken de keapprizen en de ge- brükswearde der glêd üt is. Ir Van der Giessen seit dan, dat neffens syn birekkenings de bidriuwen op de goe de grounen tsjin de prizen, dy’t nou jown wurde, net mear as 2 rinte opbringe. As men dan foar de oankeap de helt fan it bidrach liene moat. seit hy, dan kriget men fan eigen jild hielendal gjin rinte. Op de lichte grounen soe men jild ta ha moatte, om der to buorkjen sünder skea. Minister Marijnen hat wol hwat losmak ke troch syn bislüt en de Keamers fan it- selde, mar de boer, dy’t buorkje moat foar syn bistean, sil hjir net sünder bitte- rens oan tinke kinne. len al foar en algemien wurdt forwachte, dat dit jit hurd tanimme sil. De faktor fan de spekulaesje spilet ek net swak by. De iene tinkt oan fierdere jild-üntwear- ding, de oare oan ütwreidingsplannen, nije kanalen, nije wegen en sokKe dingen. Men moat tajaen, dat it forrin fan de keapkrêft fan de goune nei de oarloch en de ünrêst ynsake leanen, hieren en prizen dizze faktor tige yn ’e han wurket, hwer- by dan fiskale kwestjes ek jit meispylje kinne. En as léste faktor neamt hy dan it feit, dat de keaper dy’t seis buorkje wol of moat, omt hy foar oare dingen net fielt of net klear is. ré is om mei in lege rinte tofré to wêzen as hy mar in pleats krije kin. Ut dizze werjefte fan faktoaren blykt wol sinneklear, hoe gefaerlik it west hat, om op dit punt de grounprizen oer to litten oan de ünbiperkte konkurrinsje. Minder set hat it kabinet-De Quay, nei myn sin, net üthelle. Hwant oan dy hege keapprizen sit nou ien kear, ier of let, in to hege for- goeding fêst foar it brüken fan lan en pleatsen. Dy ünbiperkte frije konkurrirjsje makket en haldt lan en pleatsen fierst to djür. Ir Van der Giessen toant ’t yn syn artikel düdlik oan. Oan de han fan de bi- driuwsütkomsten fan de L.E.I. bidriuwen dat binne de minsten net birek- it hy de lanswearde by 4 Der binne dan de gebi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1