van onze De reorganisatie defensie Toenadering Frankrijk-Engeland Rusk stelt Europeanen gerust p r Loon- en prijspolitiek in discussie Gouden filmpjes Qabe Shroar us hjoed p p to sizzen Meer telefoon gevraagd O o Staken De nieuwe Premiers 1 Piet i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De BoJswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad gL. I f S t VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 102e JAARGANG No. 81 v licht E. J. Harmsen prima f llwat bat i Abonnementsprijs f 1 90 per kw»ru»l (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2333 (K5157) le week november 1913 F, K. Mobach, speciaal adres voor Gelderse vleeswaren en fijner kaassoorten 't Blomke voor hoest en verkoudheid op het ogenblik geen tot september ’63 zijn de kosten van Ie le grondstof- invloed,; ook moest aan sommige dienstverlenende be drijven een Tapgesprek. In Algerije, waar het de laatste dagen aan het Marokkaanse front vrij rustig is ge bleven, poogt men tot een vergelijK te ko men. President Ben Bella, koning Hassan, keizer Haile Selassie zijn naar Bamako vertrokken, de hoofdstad van Mali, waar Bolswards Nieuwsblad Een kwestie die de Kamerleden hoog zit, is de groeiende wachtlijst van telefoonaan sluitingen. De achterstand wordt steeds groter en wel in de eerste plaats, doordat er onvoldoende in deze dienst wordt ge ïnvesteerd. De overheid, die voor zoveel minder urgente doeleinden geld rond strooit, zou een economisch verantwoorde belegging doen, indien zij meer uittrok voor de telefoondienst van de PTT, de meest rendabele van dit hele staatsbedrijf. Bovendien is communicatie een onmisbare zaak in onze samenleving, waarin tempo en efficiency meer dan louter economi sche begrippen zijn. steunden dan toch niet tegenwerkten. Na de verkiezingen van het voorjaar, die eni ge winst voor de communisten te zien ga ven, is de opening naar links even ge strand, maar nu poogt Nenni toch weer het De linkervleugel heeft zich daartoe ook bereid verklaard op onmogelijke voor waarden, namelijk geen uitsluiting van de communisten en afwijzing van de ver plichtingen van het Atlantische bondge nootschap. Op het ogenblik van schrijven is de uit slag van de stemmingen over de resolu ties nog niet bekend, maar men kan wel zeggen, dat het nog geen zekerheid is, dat Nenni zijn wil zal kunnen doorzetten. Klagen, klagen Rechtenvragen Werknemers Bij de pers Ontevreden Ja, met reden Hoger loon Bleef een droom Dan de klanten Maar geen kranten Eén profest Straks de rest Laat ze ons laken Wij gaan staken Andere groepen Die gaan roepen Loon te laag Laatste vraag Tien procent meer Ingestemd, heer? Dan kan ’t worden Blijft het schorten 't Werk zal echt Neergelegd Wees verbolgen De gevolgen Zullen raken Wij gaan staken! Druk bespreking Onderbreking Compromis Lang niet mis Het wordt later Een scheutje water Bij de wijn 't Zaakje is rein Tien procent, ja Maak ’t bekend dra Heren knikken ’t Zal wel schikken Blij ontwaken Zonder staken Het belangwekkendste nieuws uit het binnenland kwam deze week niet van het Binnenhof. Werkgevers en werknemers bereikten tijdens een geheime conferentie in „de Baak” te Noordwijk overeenstemming over een mogelijke loonsverhoging in twee etappes: 5 c/o per 1 januari en 5% op uiterlijk 1 april. Van deze verhoging zal eventueel 0,8 worden afgetrokken, indien de vakanties met twee dagen worden verlengd. Dit hangt af van saties van werkgevers en Politieke betekenis. Voor de binnenlandse politieke verhou dingen was deze overeenstemming van de grootste betekenis. Het zou tot een split sing binnen de regeringspartijen hebben kunnen leiden als werknemers- en werk geversorganisaties tegenover elkaar waren blijven staan. Er moet trouwens toch worden afgewacht hoe het accoord in het bedrijfsleven zal worden opgenomen. Voor een aantal on dernemingen kan het moeilijk zijn een dergelijke verhoging uit te Betalen. En welke reacties zullen de communistische infiltranten bij de vakbeweging teweeg brengen? In wurd op tiid yn suvere tael: in gouden apel yn in sulveren skael De verzekeringsmaatschappij voor paar denliefhebbers in Wonseradeel telde het afgelopen half jaar 580 paarden ter waar de van f 173.940,13 verliezen tot een bedrag van f 1750,werden vergoed. Ad. Verloofd: X en IJ. Enige en alge mene kennisgeving. Hieronder: Ondergetekende condoleert haar zoon IJ. ter gelegenheid zijner verloving met X. Weduwe IJ. Naar aanleiding van de operatie Big Lift, waarbij een gehele Amerikaanse divisie in iets meer dan zestig uren van Texas naar Duitsland werd overgebracht, en van de daarmee samenhangende opmerkingen van onderminister Gilpatric, dat de tech nische ontwikkeling het mogelijk zou maken Amerikaanse troepen uit landen overzee terug te trekken, is vooral in Duitsland wat bezorgdheid ontstaan, welke nu op het ogenblik weer is weggenomen door Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Deze heeft bij een bezoek aan Duitsland verklaard, dat de zes Amerikaanse divisies zolang in Duitsland zullen blijven als de toestand dit ver eist. En de toestand van het ogenblik maakt hun aanwezigheid zonder twijfel nood zakelijk, zo meende Rusk. Rusk heeft ook gesprekken gevoerd met Duitse ministers en Von Hassel, de West- duitse minister van defensie, heeft zater dag op een persconferentie verklaard, dat een verdedigingsconceptie, gebaseerd op zulke „zeer kwetsbare transporten” van de hand moest worden gewezen. Minder in het openbaar dan in deze gesprekken met de Duitsers heeft Rusk een ander thema naar voren gebracht, n.l. dat de bondgenoten hun verplichtingen ten op zichte van de NAVO beter zouden moe ten nakomen, dat met andere woorden van de Europese landen een grotere bij drage aan de defensie zou kunnen worden gevraagd. Hoe zijn deze opmerkingen van Rusk met die van Gilpatric te rijmen? Men moet aannemen, dat in bepaalde, vooral militaire, Amerikaanse kringen, met be paalde strategische gedachten wordt ge speeld, die als proefballonnetje de lucht in gaan, terwijl Rusk, als de verantwoor delijke man voor de diplomatie, dan weer zijn uiterste best moet doen, de schade, die dit veroorzaakt, te herstellen. Het is in elk geval een minder doeltreffende wijze van politiek voeren. Nuchterder. Uit het verdere betoog van Rusk kan men opmaken, dat de Amerikaanse regering met minder optimisme dan bij vorige ge legenheden het geval is geweest, de teke nen van ontspanning in de wereld gade slaat. Er is, zo zeide Rusk, geen echte ont spanning mogelijk zonder vooruitgang in Duitsland, Laos, Vietnam en Cuba. Weliswaar zijn er achter het Ijzeren Gor dijn enkele belangwekkende ontwikkelin gen waar te nemen als gevolg van de spanning tussen Rusland en China, de grotere behoefte aan persoonlijke vrijheid HET GEHEIM VAN HET TOPLITZMEER Ha zorgvuldige voorbereidingen van de Oostenrijkse autoriteiten zal getracht worden het geheim van het Toplitzmeer te ontsluieren. Zoals bekend, moeten op de bodem van het Alpenmeer, dat op sommige plaatsen 120 meter diep is, de schatten uit de nazitijd rusten. De SS zou ze daar hebben laten zinken. Toto links, een landmeter verricht waarnemingen. Foto rechts: met een bootje; voorzien van speciale bodemregistratie-apparatuur, wordt het meer afgezocht DE TELEFOONKWESTIE IN DE TWEEDE KAMER Dinsdagmiddag heeft de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, prof. dr. A. Vondeling, aan de minister president, de minister van justitie en de minister van Verkeer en Waterstaat zijn vragen herhaald, die hij reeds vo rige week in de Tweede Kamer had ge steld over mogelijkheden tot aftappen van telefoongesprekken in Nederland door de B.V.D.. Foto links: premier Marijnen geeft antwoord. Naast hem zit de minister van Verkeer en waterstaat, mr. J. van Aart sen. Foto rechts: de fractie van de boerenpartij, die door uitlatingen van de heren Koekoek en Harmsen in deze zaak is betrokken. Van voor naar achter de heren P. Voogd, en H. Koekoek en moeilijkheden bij het verdelen van de economische reserves tussen de eisen van bewapening, de industrialisatie, de con sumptie en de bevordering van de wereld revolutie. Het zou onjuist zijn, aldus Rusk spoedige veranderingen te verwachten. Contact met Engeland. Sinds president De Gaulle op 14 januari van dit jaar door zijn beruchte persconfe rentie Engeland het lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap ont zegde, hebben de vijf andere landen, Ne derland voorop, voortdurend getracht de contacten met Engeland niet verloren te laten gaan. De gedachte zat hierbij voor: eensdeels een Engels lidmaatschap voor de toekomst niet onmogelijk te maken, anderdeels door zich vasthouden aan de Engelse conten Frankrijk duidelijk te ma ken, dat men niets wilde weten van de ideeën van De Gaulle het Europese conti nent naar een van Amerika onafhanke lijke buitenlandse en militaire politiek te voeren, waarin het vermeende Franse be lang of doel zou worden gelijkgesteld met het Europese belang. Na wat mislukte po gingen heeft men gemeend in de West- europese Unie het instrument te vinden, waarin de contacten het best bewaard zou den kunnen blijven. In het kader van dit, nu niet meer door Frankrijk gesaboteerde streven, zijn vrijdag en zaterdag in Den Haag.de ministers van buitenlandse za ken van de leden van de W.E.U. (de Zes plus Engeland) bijeen geweest. Veel is er niet uit gekomen en men mag ook stellig niet verwachten, dat Engelands toetreding er nader door gekomen is, maar deze bij eenkomsten zijn wel belangrijk om mis verstanden uit de weg te ruimen en event, plannen min of meer de coördineren. Frankrijk heeft dit streven lang gesabo teerd, maar ditmaal heeft het zich wat socialer betoond. Men zou zelfs kunnen spreken van een Franse tactiek de harte lijkheid in de betrekkingen met Engeland te herstellen zonder uiteraard iets van het ingenomen standpunt prijs te geven. Er is gedineerd en er is geluncht en vooral de Fransen bliezen hun hartelijkheid flink op, door de Engelsen tot wat nuchterder proporties teruggebracht. Men kan dit Franse optreden wellicht verklaren uit de hardnekkigheid, waarmee de bondgeno ten bleven vasthouden aan de banden met Engeland, waardoor Frankrijk in een on aangename geïsoleerde positie kwam te staan. Wat kan men van de nieuwe Britse pre mier, Sir Alec Douglas-Home verwach ten? Hij heeft zich een-reputatie verworven als een beminnelijke, aristocratische minister van buitenlandse zaken, die menigmaal met succes een bemiddelingsrol in inter nationale conflicten heeft vervuld. Het is echter niet voldoende een voortreffelijk diplomaat te zijn voor het premierschap. De binnenlandse problemen vragen een leidersfiguur die een grote intelligentie en tact paart'aan een zekere mate van sociaal- economische deskundigheid. Oud-premier Macmillan heeft in het ver leden met wisselend succes een sterke per soonlijke invloed gehad in het kabinet. Home is eigenlijk steeds een beetje op de achtergrond gebleven en het mag niet uit gesloten worden geacht, dat hij dat ook als Brits premier zal blijven. De tijd zal ons leren om Butler en Heath hem niet zullen overschaduwen. Ook West-Duitsland heeft zijn njeuwe premier, al noemt men hem hier ook bondskanselier. Prof. Erhard is befaamd als econoom van liberalen huize, ondanks zijn lidmaatschap van de CDU. Hij is de man van het even- vaak geprezen als misprezen ,Wirtschafts- wunderT waarvoor hij als minister van economische zaken onder dr. Adenauer verantwoordelijk is geweest. Erhard is echter meer „vakman”, dan politicus, dit in tegenstelling tot Home. Voor Bonn liggen de problemen meer op het vlak van de diplomatie dan de binnen landse economie. Het manoeuvreren tuS-- sen Washington en Parijs vereist een gro te mate van stuurmanskunst. In Parijs is Erhard echter niet Zo gezien, vooral in verband met zijn houding tijdens de be sprekingen te Brussel over de Britse toe treding tot de EEG. Hij weet echter zijn bekwame minister Schröder (buitenlandse zaken) aan zijn zijde, wiens diplomatieke talenten hij zeker kan gebruiken. het Overleg, dat door organi- werknemers per bedrijfstak zal worden gevoerd. Hoe vaak dit het geval was onthulde hij niet. Wel toonde hij zich bereid hierover in de vaste commissie van de fractieleiders der vijf grootste partijen, welke parlemen taire controle op de B.V.D. uitoefent, me dedelingen te doen. s Hij verzekerde bovendien, dat de moge lijkheid van het afluisteren is vastgelegd in een regeling (welke de Kamercommis sie bekend is), waarin verborgen tegen misbruik zijn opgenomen. Zo kan bijv, niet één minister opdracht tot afluisteren geven; daarmee suggereerde de minister president, dat er meer ministers aan zo’n bevel te pas moeten komen. Defensie. Een derde zaak, welke de aandacht van het Binnenhof kreeg, was de voorgeno men reorganisatie van het departement van defensie. Zoals bekend heeft minister De Jong het voornemen om voor elk on derdeel van de strijdmacht land-, lucht- en zeemacht een aparte staatsse cretaris te benoemen. Alleen voor de luchtmacht is hij nog niet geslaagd, door dat de VVD bezwaar koestert tegen de opsplitsing van het defensie-apparaat en bovendien in de minister De Jong aange zochte candidaat niet een van haar ver trouwensmannen ziet. VVD en CHU vinden, dat zij er bij de verdeling van de staatssecretarissen maar bekaaid zijn af- gekomen. Bij een interpellatie verzocht de socialis tische kolonel Wierda de minister nu de voorgenomen reorganisatie op te schor ten. Minister De Jong weigerde dit; als hij de reorganisatie halverwege zou onder breken, zou er zijns inziens verwarring aan de top ontstaan. Hij verzekerde de Kamer bovendien, dat als de consequen ties haar later niet zouden aanstaan, er al tijd zou worden teruggeschakeld. De regeringspartijen gaven hem zijn zin, alhoewel CHU en VVD hun bezorgdheid niet onder stoelen of banken staken en zich het recht voorbehielden hieraan te zijner tijd door een motie van afkeuring blijk te geven. Woningbouw. In plaats van afkeuring kreeg de nieuwe minister van volkshuisvesting, Bogaers, lof van alle kanten te incasseren voor de bouwnota, waarin hij zijn plannen tot ver hoging van de woningbouw heeft ont vouwd. De socialist Bommer en de KVP- er Andriessen toonden echter wel enige twijfel of het hem inderdaad zal gelukken de woningnood in 197Ó op t' beffen. zij met president Modibo Keita zullen ver gaderen. Hoop op een snelle bijlegging van het ge schil kan men moeilijk meer hebben, maar aan de andere kant lijkt een oorlog op wat grotere schaal ook niet waarschijnlijk. Van Westelijk standpunt minder plezierig is, dat Ben Bella uit Oostelijke bron wa pens krijgt. Nasser staat geheel achter Ben Bella en ook van hem krijgt de Al gerijnse president wapens. Iraaks-Syrische Unie. Naast deze bemoeienisin het Westen heeft Nasser zijn zorgen in het Oosten, waar alle goeae vooruitzichten op een nauwer samengaan van een aantal Arabi sche landen onder Nassers leiding ver dwenen is. In de eerste maanden van het jaar had het er alle schijn van, dat in Irak en Syrië Nassers vijanden hadden plaats gemaakt voor zijn vrienden. Een nieuwe Verenigde Arabische Republiek werd op papier gezet, maar de in beide landen heersende Baathpartij gevoelde er weinig voor het gezag uit handen te geven. Nas sers invloed kwijnde weg en nu hebben de Baathpartijen in Irak en Syrië aange- kondigd, dat zij hebben besloten beide staten samen te smelten in een federatie op basis van socialisme en democratie. De samenwerking was eigenlijk al begonnen want 8 oktober was er een militaire unie aangekondigd. De economische en poli tieke stappen zullen nu moeten volgen, maar aangezien er al zoveel Arabische eenheidsplannen zijn mislukt, kan men nog niet van succes overtuigd zijn. Italiaanse socialisten. In Italië zijn de socialisten van Nenni in congres bijeen geweest. Het belangrijkste thema van het congres was de vraag of de partij zich bereid zou verklaren met de chr. democraten een coalitie aan te gaan De partij van Nenni heeft zich na de oor log zeer nauw met de communistische partij verbonden, maar na de gebeurtenis sen in Hongarije heeft Nenni, een dra ger van de Stalin-prijs voor de vrede, ge tracht zich steeds meer van zijn bondge noten af te wenden, hetgeen niet zo ge makkelijk was, aangezien in zijn partij een zeer sterke minderheid voor voortgezette samenwerking met de communisten is. Van het ogenblik af, dat Nenni een gro tere zelfstandigheid zocht, ontwikkelde zich in de chr. democralische partij, vooral onder leiding van Fanfani een stroming, die voor een economische en sociale mo dernisering van het land een samenwer king met de socialisten van Nenni zocht, hetgeen in Italië de „opening naar links” heet. Het doel van Fanfani was tevens de rech tervleugel in zijn eigen partij van invloed te beroven. Met de socialisten samenwer- kend, zou hij rechts niet meer nodig heb ben. Vorig jaar is het tot een halve ope ning gekomen, waarbij de socialisten wel niet in de regering kwamen, maar de par tij van Fanfani in het parlement zo niet Prijspolitiek. Van groot gewicht zal uiteraard ook zijn hoe de loonsverhogingen op de prijzen van de produkten zullen uitwerken. In de Tweede Kamer stelde de socialistische af gevaardigde mevrouw Brautigam dinsdag middag al mondeling de vraag of som mige ondernemers door „versluierde prijs verhogingen” niet al een voorschot ne men op de voorgenomen loonsverhogin gen. Minister Andriessen, de nieuwe be windsman voor economische zaken, ver zekerde, dat de Economische Controle dienst hierop zoveel mogelijk toeziet. Zijn indruk was, dat er op het ogenblik geen reden is voor onrust. Sinds september ’62 tot september ’63 zijn de kosten van le vensonderhoud m. 3 gestegen. Stij gingen op de internationale fenmarkt hadden hierop i prijsverhoging worden toege staan om verliesposities weg te werken. Telefoon. Een tweede onderwerp, dat de belangstel ling van de Tweede Kamer had, betrof de vraag of de binnenlandse veiligheids dienst telefoongesprekken kan en mag af- luisteren. In vorige jaren is de regering eigenlijk om die vraag heengelopen; de indruk die werd gewekt, dat het niet het geval was, doch de redeneringen waren nooit slui tend. Vorige week erkende minister Toxo- peus eindelijk, dat de B.V.D. inderdaad om redenen van staatsveiligheid bepaalde gesprekken kan afluisteren. Of dit ook gebeurde, liet hij echter in het midden. Dinsdag j.l. stelde de socialistische fractie leider Vondeling de zaak opnieuw aan de orde: Minister-president Marijnen zei toen, dat et „hoogst zelden” gebeurde. strand, maar nu poogt Nenni toch het groene licht van de partij te krijgen. De lir’ bereid verklaard igelijke

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1