OPSTAND BRACHT DIEM TEN VAL Naar nieuw T.V.-beleid Radio- en I I Elf kompels uit mijn gered Qabe Skrotir Griekenland hield eerlijke' verkiezing Gas en gast hielden Mr.Marijnen bezig 1 to sizzen i Verwarmde Intern. Pluimvee- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Intelligenten Gouden filmpjes Skiën in Schotland Konijiieiitentoonstel- ling te Pingjum tentoonstelling Elastische veters handschoenen h VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 102e JAARGANG No. 86 De Jong’i Nieuwsblad Hwat hal Geen meerderheid. PIET en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. OSINGA N.V, Bols ward Administratie- en Redactie-aclres: Marktstraat 1} Telef. 2451 Na 18.J0 uur 2305 of 2355 (K5157) togingen werden opgevolgd door arres taties, monniken verbrandden zich uit protest in het openbaar. Amerika’s houding. Voor de Verenigde Staten, die zich in dit in de strijd tegen de communistische landen zo strategisch belangrijke land volledig achter Diem hadden geplaatst, ondanks bepaalde bezwaren, werd Viet nam een moeilijk probleem. Diem nog langer steunen zou kunnen betekenen, dat men weer eens op het verkeerde paard had gewed, omdat men daardoor de grote massa van de bevol king van zich vervreemdde. Aan ’t licht was ook gekomen, dat de Amerikaanse inlichtingendienst de speciale troepen van Nhoe betaalde, welke niet zozeer in de strijd tegen het communisme wer den gebruikt als wel voor aanvallen op pagodes en dergelijke politiediensten. Cabot Lodge, de nieuwe ambassadeur, kwam wat orde op zaken stellen, maar zijn advies aan Diem om zijn gehate broer te verwijderen, werd in de wind geslagen. Het hoofd van de Amerikaanse inlich tingendienst werd naar Washington te ruggeroepen, de subsidies aan Nhoe’s speciale troepen hielden op en op alle mogelijke manieren liet de Amerikaan se regering blijken een verandering op prijs te stellen. Deze is nu gekomen. Zoals gezegd is er geen andere sociale groep aan de macht gekomen, zoals zo vaak bij een revolutie. De militaire leiders in Vietnam, die het vaak niet eens waren met Diems oor- logsbeleid, zijn anti-communistisch. Veel zal er van afhangen in hoeverre de nieuwe premier en zijn ministers de bevolking waar kunnen maken, dat de strijd ook haar aangaat. Dat kan de strijd tegen de communistische Vietcong alleen maar ten goede komen. Verkiezingen in Griekenland. De eerlijkste verkiezingen, welke ooit in Griekenland zijn gehouden, hebben zondag de oppositiepartij, het centrum, aan de overwinning geholpen. Acht jaren lang was de nationale radi cale unie van Karamanlis aan het be wind geweest, de laatste jaren met 180 van de 300 zetels in het parlement. Papandreoe, de leider van het centrum, heeft sinds oktober 1961, toen de vorige verkiezingen werden gehouden, de rege ring en regeringspartij beschuldigd van ongeoorloofde druk en fraude bij de ver kiezingen. Hij eiste zelfs van de koning Karamanlis naar huis te zenden en to°n na een verschil van mening met bet hof Karamanlis in het voorjaar zijn ontslag indiende, besloot de koning nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Papandreoe eiste alle mogelijke waarborgen, dat de verkiezingen eerlijk zouden zijn, en zijn eisen zijn voor het grootste deel inge willigd. Een tussentijdse regering van Pipineles, een aanhanger van Karaman lis, werd zelfs onder zijn druk de laan uitgestuurd. Om fraude te voorkomen, werden alle politiecommissarissen en ho ge officieren geschorst en de prefecten werden tijdelijk door betrouwbare amb tenaren vervangen. maken in hoeverre dit alles de positie van de radicale unie heeft verzwakt en in hoeverre de ommezwaai in de bevol king verantwoordelijk is voor de neder laag van de unie en de winst van het centrum. De unie viel van 50 van het aantal stemmen op 39 het centrum behaalde 42 tegen even 20 vorige maal. Het blijkt, dat vooral de progressieve Omzetbelasting. Uit Europese statistieken had het debu terende liberale kamerlid Joekes de con clusie getrokken, dat in ons belasting stelsel, in vergelijking met dat in de andere landen, de nadruk te veel valt op de directe belastingen, terwijl ander- partij van Markzinis, die tussen de unie en het centrum in staat, aan het centrum heeft verloren. Van haar 13 hield zij er maar drie. Abonnementsprijs f 1.90 per kwarual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswartls Nieuwsblat Club der intelligenter! Né, noteer mij maar niet Ik voel mij lager rente Een tevreden, gestemde En echt geen grote piet. en de Rode Kruis geen publiek bij Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadverteaues bij contract reductie Radio - Televisie. Ongeveer tezelfder tijd zond de minister van O.; K. en W. de Kamerleden het rapport van de Commissie-Scholten, wel ke op een nieuwe wet voor radio en tele visie heeft zitten studeren. Deze blijkt te hebben geadviseerd het huidige bestel „open” te breken door ook andere orga nisaties dan de bestaande omroepver enigingen tot de ether toe te laten, al beschikken zij niet over zoveel leden. Ook de binding van de luisteraars aan de omroepverenigingen via de omroep bladen, wil de commissie in meerderheid loslaten. Het is wel duidelijk, dat de omroep organisaties, welke niet in deze commis sie waren vertegenwoordigd, van deze plannen weinig moeten hebben. Het ad vies is trouwens niet eenstemmig uit gebracht. Reeds heeft minister Bot me degedeeld, dat de publicatie van het rap port niet betekent, dat de regering ook de inhoud voor haar rekening neemt. Amerikaanse vice- president. Nog andere gebeurtenissen leidden de aandacht van ’t grote financiële kamer debat af. De Amerikaanse vice-president Johnson kwam naar Nederland om in ’t Amsterdamse Raigebouw de door het Amerikaanse ministerie van landbouw georganiseerde tentoonstelling te ope nen. Ook met hem moest minister-pre sident Marijnen zich natuurlijk bezig houden. Bij zijn aankomst zei de Amerikaanse vice-president openhartig, dat zijn land door Europa werd „uitgedaagd”. En dit terwijl verscheidene landen van datzelf de Europa onderling nog zo van mening verschillen over de wijze van éénwor ding. Enfin, de Nederlandse regering heeft zich nu naar behoren toegerust op de verdere ontwikkeling binnen Europa. Uitvoering is gegeven aan het al eerder genomen beginsel-besluit om binnen de ministerraad een vaste com missie voor Europese Zaken te vormen. De Europese politiek zal dus in de toe komst meer een zaak van collegiaal over leg worden dan van de minister van buitenlandse zaken alléén. Club der intelligenten Wacht even, eerst getest Het gaat om de Quotiënten Nou ja, je snapt de rest Blijf je ietwat beneden De maat; een mankement Wij weigeren zulke leden Volbloed intelligent Een staatsgreep heeft vorige week vrijdag een einde gemaakt aan het bewind van president Ngo Dinh Diem in Zuid-Vietnam. Enkele generaals bezetten sleutel posities in de stad en vielen met hun troepen het paleis van de president aan. President Ngo Dinh Diem en zijn broer Ngo Dinh Nhoe hebben de dood gevon den. Volgens de militairen hebben zij na hun arrestatie bij het transport zelfmoord gepleegd; volgens de verdenking van anderen zijn zij vermoord, vooral ook omdat zelfmoord in strijd is met hun rooims-katholleke geloofsopvatting. Gevaarlijke gasdampen, welke als gevolg van een kunstmestbrand Vlaardingen hebben bedreigd, zijn er oorzaak van geweest, dat Mr. Marjjnen als minister-pre sident het begin van de Algemene Financiële Beschouwingen in de Tweede Kamer niet heeft kunnen bijwonen. Zo moesten minister Wltteveen en staatssecretaris Van den Berge alleen de finan ciële beschouwingen van een aantal Kamerleden aanhoren, waarbij weer de vraag of de rijksuitgaven niet verlaagd kunnen worden om een belastingverlaging In de toekomst mogelijk te maken, in het middelpunt van de belangstelling stond. Pas later op de dag, toen het gevaar gelukkig geweken bleek, keerde Mr. Marij nen op het Binnenhof terug. De volgende dag stelde de antirevolutionaire afge vaardigde Elfferich mondelinge vragen over de brand aan de ministers van bin nenlandse zaken en landbouw. Nieuwe Kieswet. Een nieuwe kieswet stelde een meer proportioneel stelsel in, waardoor de grootste partij minder werd bevoordeeld, terwijl ook de vertegenwoordiging van landelijke districten in overeenstem ming met de loop van de bevolking ver minderd werd. Het valt moeilijk uit te Verschil In geloof. Een tegenstelling tussen de Ngo’s zo’n tachtig procent van de bevolking schuilde ook in het verschil in geloof. De Ngo’s zijn katholiek, evenals onge veer 20 procent van de bevolking, de rest is diverse vormen van Boeddhisme toegedaan. Deze Boeddhistische groepen gevoelen zich achteruit gezet door de katholieken en hadden te lijden van de diepe minachting van de zijde van de Ngo’s. In mei van dit jaar kwam het bij een processie in Hué tot botsingen, doordat de regering verbood een andere dan de nationale vlag mee te voeren. Sindsdien is het Boeddhistische verzet tegen de Ngo’s voortdurend gegroeid. Be- Zijn voorstel was nu de voornemens tot verhoging van de omzetbelasting op si garetten en benzine om te zetten in een meer algemene verhoging om op die ma nier ruimte te scheppen voor een toe komstige verlaging van de inkomsten belasting. Hij kreeg over dit voorstel heel wat te horen: dr. Lucas van de K.V.P. liet mer ken, dat de verhoging van de omzetbe lasting op sigaretten en benzine hem al „te gortig” was. En de Socialist Neder- horst vroeg verbaasd of de V.V.D. op deze manier de .vergeten groepen’ dacht te helpen, waarvoor deze partij altijd zo warm op de bres staat. De militairen hebben zaterdag al een burgerlijke regering in het leven geroe pen onder leiding van Ngoejen Ngoc Tho, die onder Ngo Dinh Diem vice- president was. Dat op zich zelf wijst er al op, dat er in de interne verhou- lingen in Zuid-Vietnam betrekkelijk weinig is veranderd. Toch was de opge togenheid in Zuid-Vietnam over de val van de familie Ngo bijzonder groot. De Ngo’s, vooral Nhoe en diens vrouw, de befaamde mevrouw Nhoe, die op het ogenblik van de opstand in de Verenig de Staten was, waren zeer gehaat ge worden bij de bevolking wegens hun autoritaire bewind, waarvan iedereen ’t slachtoffer dreigde te worden, die kri tiek uitte. Kritiek uiten stond gelijk met hulpverlening aan de communistische vijand, die het land nu al zoveel jaren in een burgeroorlog heeft gedompeld. Waarin opgenomen: De Bohwardsdie Courant, Westerjoo en Geen van de partijen heeft echter een meerderheid in het parlement, al is Papandreoe er het minst ver vanaf met ongeveer 145 zetels. Vermoedelijk zal hij een minderheidsregering moeten vormen tenzij, zoals vaker is gebeurd, zijn gele deren worden versterkt door overlopers. Men kan voor Griekenland slechts hopen, dat het onderling nogal verdeelde cen trum niets wil weten van samenwerking met de crypto-communistische E. D. A. die haar positie op ongeveer 14 aar dig heeft weten te handhaven. zoveel baantjes hadden als de leidende werkgevers-commissarissen, ondervond bestrijding. De heer Nederhorst vroeg of de V.V.D. wilde beweren, dat de vakbewegingslei- ders ook zulke hoge inkomens hadden als de werkgevers. De liberale fractieleider, mr. Geertsema, antwoordde, dat de vergelijking alleen betrekking had op de politieke macht. DE GEVAARLIJKE BRAND IN VLAARDINGEN Een overzicht van de grote bedrijvig heid op het terrein van de chemische fabriek Delta Chemie in Vlaardingen, waar ’n grote brand zoveel giftige dam pen veroorzaakte, dat in wijde omtrek gevaar ontstond zaken kunnen volgen. De geredden za gen er allen vermoeid uit, slechts een paar van hen waren nog in staat te lopen. De meesten moesten meteen worden wegge dragen. Club der intelligenten Liefst internationaal ’t Zit niet vast op de centen Al is het jasje kaal De hersens goed in orde Bedeeld met tien talent Dan kun je er lid van worden Super-intelligent Club der intelligenten Druk gepropagandeerd Het geeft vast blijgestemden Want elk die graag beweert Ik blijk best mee te tellen Ik sta als gewiekst bekend Ik mag mij dus voorstellen Als Mr. Intelligent Club der intelligenten Contact op hoog niveau Ga met je kennis venten Je kreeg het zelf cadeau Geniale dames, heren Roep op de club: present! Kun je elkaar nog leren? Wie top, intelligent? As jo heech klimme wollé brük dan jou eigen skonken i Wie voor St. Nicolaas nog een nette foto wil gemaakt hebben gelieve zich te spoe den naar S. Algera. H. G. de Boer, Broerestraat, Bolsward. Handel in Portret- en Schilderijlijsten. P. Haagsma, groentenhandel Bolsward. Busgroenten le kwaliteit. Geopend onthouderscafé „Voorwaarts”, Snekerstraat 147. Aanbevelend: J. Oos- terhout. 2e week november 1915 Prima stokvis. D. A. Overzee, Schildwyk, Bolsward. Waar nu nog de schapen grazen in de Schotse Hooglanden zal men straks naar hartelust kunnen skiën. Het gebied van Braemar, bekend om zijn wolprodukten, beslaat acht ha en zal het centrum van het Britse ski-toerisme worden. Twee kabelsporen zullen de skiërs naar de twee pistes brengen. Een baan van 200 meter lang en een hoogteverschil van vijf tig meter, is speciaal voor beginners. De tweede, die 625 meter lang is en een hoogteverschil heeft van 175 meter, slin gert zich door de bossen en is uiteraard meer geschikt voor ge-oefende skiërs. Voor sneeuw wordt ingestaan, ook al mocht de natuur in gebreke blijven. Men heeft een aantal kunstsneeuw-machi- nes in Amerika laten vervaardigen, die door, middel van een mengsel van water en geperste lucht de perfecte ski-sneeuw produceren. Op deze manier is het moge lijk voor een uitstekende besneeuwing te zorgen, terwijl men, naar verkiezing, de sneeuw korrelig of zwaar kan maken. Bo vendien kan men het ski-seizoen aanmer kelijk verlengen. Dit nieuwe ski-oord zal 21 december a.s. officieel in gebruik worden genomen. Vreugde onder de bevolking. In deze oorlog tegen de communistische guerillastrijders ging veel van de ener gie van het land zitten zonder dat men nu veel verder kwam. Amerikaanse hulp heeft nu ongeveer 2.5 miljard dollar be dragen en op Vietnamese bodem staan 16.000 Amerikaanse militairen als „ad viseurs”. Van militaire zijde worden wel successen gemeld, maar herhaaldelijk hadden de Amerikanen toch de indruk, dat het beleid van Diem toch meer ge richt was op het handhaven van zijn eigen positie tegen bedreigers, dan dat hij een poging wilde doen de bevolking in een oorlog op zijn hand te krijgen. En vooral in ’n guerilla is dat laatste uiterst belangrijk. Nhoe heeft wel ongeveer de helft van de landelijke bevolking samen gebracht in z.g. „strategische dorpen”, waar een betere bescherming tegen de communisten kon worden geboden, maar de tegenzin van de bevolking tegen zul ke dorpen, die de bevolking ook aan ’n scherpere contróle van de regering uitleverde, werkte niet inspirerend. Commissarissen. Nog een andere gedachte van dezelfde debutant wekte weerstand op. Tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen had de socialistische fractieleider Von deling betoogd, dat het psychologisch klimaat in het bedrijfsleven voor de loonpolitiek ook wordt bedorven, door dat er zulke hoge uitkeringen aan de commissarissen der N..V.’s plaats heb ben. De heer Joekes zei nu, dat deze com missarissen gemiddeld f 5000,- per com missariaat kregen en er gemiddeld maar 2 commissariaten op na hielden. Hij vond dat zoiets als f 85.schoon. Tegen die vergelijking kwam de socia list Nederhorst op met de berekening, dat die uitkering van f 5000,— geschied- voor een half uur werk per week. zijds de indirecte belastingen lager zijn, Ook de suggestie van de heeer Joekes, dan in het ons omringende buitenland. dat de leiders der vakbeweging minstens Gistermiddag zijn dank zij de televisie, duizenden ooggetuige geweest van de nog 11 ingesloten mijnwerkers, die na de ramp van Lengede na de redding van 3 mijnwerkers nog in leven bleken. Na zorgvuldige voorbereidingen was het eindelijk zover, dat de reddingshuls met een redder naar beneden kon worden ge laten. Toen het eenmaal zover was, had de redding een vlot verloop en gelukte het de 11 mijnwerkers stuk voor stuk naar bo xen te halen. Had men voor deze redding eerst 2 uur gepland, reeds na 50 minuten kwam de laatste boven. Nadat ook een 2e redder naar beneden was gegaan volgden de reddingen elkaar spoedig op. Het eerst werden twee zieken naar boven gebracht, hierna ging het vol gens leeftijd, waarbij de jongsten het eerst werden geholpen. Behalve het personeel reddingsbrigade was er geen publiek bij deze redding toegelaten, zelfs niet de naas te familie. Toch hebben dank zij een goed verzorgde reportage, velen de gang van Van 15 tot 16 november zijn de konijnen fokkers weer druk in de weer, want dan wordt op de bovenzaal van café ,De Haan’ te Pingjum een konijnententoonstelling gehouden. Deze tentoonstelling wordt gehouden door de afd. Harlingen en Bolsward, door de leden van beide verenigingen zijn er 172 dieren ingeschreven. Dat gaat vanaf de Grote VI. reus met oren van 18 a 19 cm tot het kleine Pooltje toe met oren van 6 cm., maar ook in gewicht is het verschil zeer groot n.l. van 9 kg (de VI. reuzen) en 1 kg (het kl. Pooltje). Er zijn verschillende rassen te zien, zoals de Tekendieren en de prachtige Hollan ders. Het wordt dan ook weer een Zware strijd onder de fokkers, wie zal het mooiste dier hebben. Wij geven u dan ook de raad ver zuim deze prachtige tentoonstelling niet! De grootste tentoonstelling in haar soort ter wereld de Intetnationale Pluimvee- tentoonstelling waar de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van de pluim- vee-industfie te zien zullen zijn, zal op 4 december in Londen, worden geopend. Er zullen speciale demonstraties worden gegeven, waaronder van de inenting van pluimvee tegen de vogelpest, het vervaar digen van kunstvoorwerpen uit eierscha len en het maken van hoeden Vele mensen hebben, om verschillende redenen, moeilijkheden met het vastma ken van schoenveters. Kinderen, die nog geen knoop kunnen maken, hartpatiënten die niet mogen en ouden van dagen die niet meer kunnen bukken. Voor hen is hier dé oplossing. Een Amerikaanse fabriek heeft nijlon ve ters vervaardigd, die elastisch zijn. Met deze veters kan men de knoop leggen vóór men de schoen aantrekt en deze dan net zo gemakkelijk aan- en uitdoen als zijn pantoffels, aldus de fabrikant. Nu de natuur ons weer duidelijk laat mer ken, dat de winter nabij is en de tempera tuur dan ook allengs daalt, is het weer tijd dat wij onze handschoenen tevoor schijn halen. Ofschoon deze niet zo aan de mode on derhevig zijn als andere kledingsstukken, is er dit jaar toch nieuws op dit gebied, n Amerikaanse fabriek heeft wanten ont worpen die elektrisch kunnen worden verwarmd. Het geheim schuilt in twee batterijen van ieder zes volt, die in een tasje met ritssluiting zijn opgeborgen. Hieruit gaan zeer dunne draadjes door de mouwen. Zij worden met een drukknop-sluiting aan de wanten bevestigd. Deze zijn van wol vervaardigd en met nijlon versterkt. Op deze manier kunnen de handen de gehele dag warm blijven, maar de prijs is nog om van te rillen: ongeveer 55 gulden. O»- «s®»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1