Een nieuw bedrijf in Bolsward slaat zijn vleugels uit Ds. Y. Schaaf Het werk van Cameroun 5 2-f 22 VERTALINGEN NODIG 551 4s n.v. in Machine- en apparatenfabriek Koopmans kan groei haast niet bij houden I I üs hjoed p p to sizzen o J. S. o Fan de Mar tiny t oer Tj. de J. a. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong Nieuwsblad c n z Zilveren filmpjes 3e week november 1938 Nieuw onderzoek naar fruitteeltmoelicid Beammen yn rêst j w X3 X O u z z «A X X c n z z w 4 1 DINSDAG 12 NOVEMBER 1963 102e JAARGANG No. 87 OOSTENRIJKSE OLYMPISCHE POSTZEGELS Wl NIER S Pi I. IE 19 64. i 9 O 4- Noorwegen overle- HOLLAN EN FRYSLAN W I NIE R 5 P i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en ■Redactie-adres: Marktstraat IS Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2305 of 2335 (K5157) plakken wurdt der drok oer praten, it tempo leit hiel hwat leger as yn C Te Workum zal een dienstbodencursus worden gehouden. De beammen bin feal Tige neaken en keal Har pronk dreau wei Op in hjerstige dei Faeks bügend en gram Stiet dêr nou de stam o. O Cu O O PUB L I K STFRR E I CH Bolswards Nieuwsblad Sedert enige dagen dwalen in de bossen langs se kii der- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingebonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertcnues bij contract reductie Koningin Maud van T den tengevolge van een operatie. WINTI R S PI I 1.1 1964 M X u i/s R E P U B L I K O S T E R R E l C H zeker te klein. Het bedrijf groeit n.l. zó hard, dat B. en W. de ontwikkeling nau welijks of niet kunnen bijhouden. Een dergelijk snel groeiend bedrijf als dat van de heer Koopmans nog geen twee jaar oud en nu reeds een 35 man in dienst kan zich n.l. niet de weelde veroorloven soms een half jaar of nog langer op vergunningen te moeten wach ten. Verschillende grote orders moesten dan ook worden afgezegd en dit is pijn lijk. Wat het productieschema betreft ver vaardigt de Machine- en Apparatenfa- briek aan de Wipstraat voorzieningen voor de zuivel- en chemische industrie in alle voorkomende vormen van roest vrij staal, o.a. ook alluminium. Zo worden voor de zuivelindustrie trans- sportbanen voor kaas en kaasvaten ge leverd, waarvan wij er een afbeelding zien op bijgaande foto, genomen in de Coöp. Zuivelfabriek te Witmarsum. Ook vervaardigt de fabriek spoelmachi- nes en opslag-installaties. Aan de Hichtumerweg worden voorna melijk ondergrondse en bovengrondse olietanks vervaardigd, zoals wij die thans reeds veel op de „boerehiemen” aan treffen. Al deze artikelen worden uitsluitend via de handel geleverd. Het Technisch Bu reau ontwerpt en de machinefabriek levert verder staalconstructies in de meest uitgebreide zin, o.a. staalskelet- ten voor gebouwen, bordessen, silo’s enz. Verschillende grote objecten in en rond Bolsward zijn door Koopmans N.V. mo menteel in uitvoering of in portefeuille, kortom Bolsward is in deze N.V.’s een goede en goed geleide industrie rijker geworden, waarvan wij in de „toekomst nog veel verwachten en dat aan vele handen werk zal geven. WI N T E R S P I E 1. E 19 6 4 UI X U SA Z Z to X RE PU 8 LIK OSTE R REICH O "xc> y PU B LI K OSTE R REI CH X z W X C O RE PU B H K O STE R R Ei fH WINTERSPIEL E 19 6 4 overgeplaatst. Na een geïmproviseerde behuizing werden èn Bureau en Ma chine- en Apparatenfabriek gevestigd in. een voormalig kerkgebouw, n.l. het pand aan de Wipstraat, voorheen Gereformeerde kerk, later fabriek van bakkerijgrondstoffen fa. Steensma, fa briek van pedagogische leermiddelen JéGro en opslagplaats voor meubelen. Al spoedig bleek het eigenlijke pand te klein. Plannen werden beraamd een nieuwe hal te stichten in het Industrie park. In afwachting daarvan werd een tijdelijke loods opgetrokken in de Kerk straat achter het voormalige kerkge bouw. In snel tempo volgden de gebeur tenissen elkaar op. Het verdwijnen van de Batavus-tractie gaf een nieuwe wen ding aan de plannen. Er werd afgezien van het plan een industriehal te bouwen in het Industriepark en de Batavus-hal werd mèt grotendeels het personeel over genomen. Inmiddels zijn plannen hier achter een schopeerinrichting te plaatsen en een nieuwe hal te bouwen in een vergevor derd stadium van voorbereiding. De Batavushal is eigenlijk voor het doel, dat Koopmans N.V. zich stelt te plat en Inbraak vij IJ. v. d. Witte, S. Koeistra en F. Stokje te Witmarsum. de Nederlands-Duitse grens Jood- inderen rond, die waarschijnlijk va- en moederloos zijn. In Nederland, waar de Britse brouwerij met Heinekens samenwerkt, neemt de vraag eveneens toe. Whitbreads heeft een belang van 50 procent in de Britse Heine kens onderneming. Net allinnich yn aerd rinne Hollanners en Friezen frijhwat ütinoar, ek op oare punten binne bilangrike forskillen oan to wizen. Faeks, dat dy dingen ek wer mei it aerd forban halde, mar dêrneist sille lizzing, grounaerd en ynfloed fan folie ymport ek harres dêrta dien hawwe. Oan de oare kant hat der ek altiten west in sportive striid tusken dizze beide tüken fan de Nederlanske stam, hja fiele harren ek op in bipaelde wize oan mekoar bi- sibbe. Wy sjogge dat by it silen bygelyks bwerby de striid Hollan-Fryslan altyd in Slagersbedrijf E. Bolta. Onze prijzen de ze week3 pond rundvlees mager f 1 3 pond doorregen f 1,4 pond runder gehakt f 1,,4 pond varkensworst f 1, mager varkensvlees 40 ct. per pond. Sjoch nel jo minder Dat jowt it minste hinder Fa komt it foarjier nei Dan op in moaije dei Gean de knoppen wer iepen Nei ’t winterske sliepen W1NTERSPIELE 1 9 6 4- in Wanneer fruittelers gerooide boomgaard- percelen opnieuw gaan inplanten met jon ge vruchtbomen komt het dikwijls voor, dat de jonge bomen de eerste jaren slecht groeien of soms zelfs gaan kwijnen, on danks het feit, dat bemestingstoestand, waterbeheersing etc. in orde zijn. Deskun digen schrijven deze slechte groei toe aan het voorkomen van aaltjes en/of de zgn. specifieke bodemmoeheid. Wetenschap pelijke onderzoekers hebben de feitelijke veroorzaker (een schimmel?) nog niet kunnen vinden. Belangrijker is echter, dat thans reeds middelen in de handel zijn, waarmee de slechte groei als gevolg van de moeheidsverschijnselen kunnen worden bestreden o.a. chloorpicrine. Strooksgewijze ontsmetting (dus daar waar de bomen zullen worden geplant) is voldoende. Aangezien deze middelen nog al prijzig zijn willen de fruittelers graag tijdig op de hoogte zijn of een behande ling van de grond gewenst is. Deze moge lijkheid is thans aanwezig, omdat het Be drijf slaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek te Oosterbeek in 1964 Be gint met een speciaal onderzoek voor de praktijk namelijk een biologische toets naar fruitteeltmoeheid. Dit is een unicum in de wereld, waarvan de Nederlandse fruittelers van kunnen profiteren. nimt graech de foarstap mei hwat nijs, hy wachtet net of minder lang, it dimmene, it biskiedene sjocht hy oan foar hwat min- derweardichs. En nou is it sa, dat oan al dy karaktereigenskippen goede en minder goede kanten sitte, ik forhearlikje se net, mar ik wol se ek net leechlizze. Óp it ge- biet fan de suvelforwurking jowe se üs in gunstich foarbyld, dat mist üs net. Hja hingje net jierren tsjin de operaesje oan, sa as hjirre meastal, mar omt hja witte, dat it foar de pasj int nedich is en heilsum pakke hja de kou by de 'hoarnen. Nou is der om earlik to wezen jit ien bilangryk forskil tusken Hollan en Frys- dat het geboden is in Cameroun voor lopig al tot een aantal van twee en twin tig nieuwe vertalingen te komen, waaraan afgewerkt wordt of onlangs.werd begon nen. Daarbij wordt vanzelfsprekend hulp geboden door mensen, die uit de diverse landstreken afkomstig zijn. Zo moeten bijbelvertalingen tot stand ko men in o.m. Bafia, Fulani, Mousgoum, Bagangté, Basa, enz. In de nabij gelegen jonge republiek Ga bon, sinds I960 zelfstandig, is het Ned. Bijbelgenootschap sinds kort betrokken bij vijf bijbelvertalingen, terwijl voor Spaans Guinea tevens een bijbelvertaling moet worden gereedgemaakt. Dus 28 vertalingen, welke in de kortst mogelijke tijd gereed moeten komen en mede door het Nederlandsch Bijbelge nootschap moeten worden verwerkelijkt. Als voorloper van al deze vertalingen, waarvan de arbeid nog jaren in beslag neemt, moet nu als eerste „daad” een bij bels verhalenboèk voor geheel Cameroun in orde worden gemaakt. Dit bijbels ver- It hjerstich toaniel Is faek brün en giel lan en dat is de Koöperative Kondinsfa- bryk. Dizze forwurket fan alle Fryske fa- briken in bipaeld kwantum molke, hwer- troch de forskillen yn it ütbiteljen tusken de ünderskate fabriken lytser binne as dèrre. Mar ek dan, as men dit yn rekken bringt, is it spitich, dat de needsaeklike konsintraesje net hurder giet. Eltse nije ynfestearing yn tsientallen suvelfabriken yn Fiyslan, dy’t mei inkele jierren dochs net bihalden bliuwe kinne; kostet de boe ren in slompe jild. De suvelmechanisaes- je is sa kostber, dat de lytsere fabriken dit perfoarst net bikostigje kinne. As hja it dochs dogge, moat it iin, om de wanho pige bistjüren en de leden bigreatsje. Litte de minsken, dy’t hjir safolle bilang by hawwe ris rêstich oertinke, dat fabriken fan om en de by 10 miljoen, dy’t mekoar by moai waer hast op ’e tafel sjen kinne, dochs de lapen by mekoar smite moatte. Dat hjirby hiel hwat gefoelichheden oer- woun wurde moatte, is sünder mis, mar dy wurde troch de tiid net lytser, wylst de skea aloan groeije sil. Hollan is in oare kontrei as Fryslan en persoanlik soe ik net graech ruilje wolle, mar yn dit opsicht kinne wy fan harren leare. Hwant Fryslan hat op suvelgebiet in nam- op to halden, dy’t klinkt as in klok. Hja namen destiids de foarstap, hja fiteren de oaren oan troch moedige inisiativen sa as kontróle fan fet en aeiwyt, T.B.C.- en abortusbistriding en sa folie dingen meat. It is nou de tiid om ek op dit wichtich punt troch to taesten. It giet om de ta- komst. 75 RE PU B II K OS i E R R E i C H Meer BRITS BIER Whitbreads, de Londense brouwerij, heeft bekend gemaakt, dat de vraag naar hun bier in Nederland en België gestadig toe neemt. De vraag in België bedraagt thans meer dan een half miljoen flessen per week. Met het oog hierop zal Whitbreads in Mechelen een nieuw bottelarij en distri butie depot openen. In Brussel heeft Whitbreads al een fabriek. In Onkerzele heeft Whitbreads ook bottelfaciliteiten verworven. De heer Hans Koopmans is een geboren Sneker. Hij groeide op in de banketbak kerszaak van zijn ouders. Hoewel het vak van banketbakker voor vele lekker- lievende jongetjes wel ideaal moet schij nen (stel je voor: altijd gebak met slag room voor de hand!) bleek al spoedig dat Hans niet in de wieg was gelegd om zoete broodjes te bakken. Al heel jong openbaarde zich bij hem een onuitroeibare hobby, die heel zijn verdere levensloop zou bepalen. Als kleuter toonde hij meteen al een grote belangstelling voor de techniek. Als 4-jarige was hij al meer in auto- garages te vinden als in de bakkerij en deze liefde op het eerste gezicht bleek de ware. In het opgroeien had alles wat te maken had met auto’s, machines en elektrische apparaten zijn blijvende be langstelling. Knutselen was zijn groot ste liefhebberij. Handvaardigheid en vernuft verenigden zich en zo moest uit hem wel een technicus groeien, hij was er als het ware toe voorbestemd. Het was dan ook een gelukkig besluit van zijn ouders dat de jonge Hans naar de Sneker ambachtsschool mocht en niet naar de bakkersschool werd gestuurd. Tien tegen één dat hij in dat geval zich na zijn opleiding al spoedig zou hebben bezig gehouden met het ontwerpen van bakkerijmachines. Maar zoals gezegd, hij mocht zijn roeping volgen en de am bachtsschool doorlopen. Hierna ging het naar de M.T.S. te Leeu warden, nu H.T.S. waar deze in 1930 geboren Sneker jongeman in 1952 zijn einddiploma behaalde. De heer Koopmans nam opnieuw een wijs besluit. Hij ging niet direct zelf iets beginnen hoewel dit van jongs af aan zijn wens was geweest, maar vond het na zijn theoretische opleiding nodig en ge wenst praktijkervaring op te doen. Zo was hij in verschillende klein- en groot bedrijven op technisch gebied werkzaam totdat hij respectievelijk van enkele za ken bedrijfsleider kon worden. Naast de ervaring in het omgaan met mensen en materiaal, met leveranciers en afnemers, met ambtenaren en wetten, met het za kenmilieu in Sneek, Leeuwarden en Hee- renveen, ging de heer Koopmans zo als hij het zelf uitdrukte zijn basis verbreden door te gaan studeren, zodat hij te zijner tijd op velerlei gebied be slagen ten ijs kon komen. Niet het minst besteedde hij daarbij de aandacht aan de bedrijfseconomische studie om zich in alle „gekke situaties” te kunnen red den en georiënteerd te zijn op het wel zeer ingewikkelijde gebied van de hui dige moderne bedrijfsvoering met zijn vele facetten en factoren. Er komt na melijk tegenwoordig heel wat kijken, wil men een bedrijf opbouwen en als men over ijs van één nacht gaat of om een ander beeld te gebruiken zich on getraind in de baan begeeft, zal het zeker op een mislukking uitlopen. De heer Koopmans was getraind, was georiënteerd en had de markt kunnen verkennen. Hij zegt dit alles niet met zoveel woorden en benadrukt nog eens, dat er hiervan zo weinig mogelijk in de krant moet, maar het is dan toch maar „het geheim van de smid” en de waar borg voor zijn succes. Eindelijk was het dan zo ver. Ingaande 1 januari 1962, nog geen twee jaar geleden dus, kon in Sneek het „Bu reau voor Technische Diensten, Sneek N.V.” van start gaan. Het was een door de heer Koopmans nu persoonlijk geleid bureau, dat zich bezig hield met het ontwerpen en berekenen van constructiewerken, staalbouw, elek trische installaties enz. Het bureau bleek spoedig in een be hoefte te voorzien en er kwamen van velerlei kant opdrachten. Ondertussen bereidde de heer Koopmans rustig maar zelfverzekerd zijn plannen voor tot het stichten van een eigen fabriek. Dit werd het in augustus 1962 opge richte Machine- en Apparatenfabriek Koopmans N.V., dat zich te Bolsward zou vestigen. Het Bureau Technische Diensten werd eveneens naar Bolsward Koning Haakon, die in het Buckingham Palace logeerde, was niet bij het overlij den aanwezig. halenboek zal bestaan u-it circa 50 verha len uit het Oude- en circa 50 verhalen uit het Nieuwe Testament. Het in juni 1964 150-jarige N.B.G. zal alle krachten inspannen straks, dank zij ook de medewerking van vele nederlandse jongeren en ouderen, een bijbels verhalen boek voor Cameroun aan dit jonge Afri kaanse land te kunnen aanbieden. Aan dit boek hebben de zending, de on derwijzers en de zondagsscholen zeer gro te behoefte! Tiet Nederlandsch Bijbelgenootschap, dat mede Cameroun tot zijn werkgebiel heeft zond enkele jaren geleden Ds. Y. Schaaf daarheen om enz. Ds. Schaaf ren van zijn verblijf aldaar inderdaad een distributie-net weten op te bouwen, waar door de verkoop van bijbels en bijbelge deelten in het laatste jaar verhoogd kon worden tot 50.000 exemplaren. Daarnaast is er ook de verantwoordelijk heid om de Bijbel in de Camerounese ta len te vertellen. Dr. J. Voorhoeve bevindt zich reeds geruime tijd in Cameroun, in opdracht van het N.B.G., waar hij de ver schillende bijbelvertalers adviseert. Dr. Reyburn, die geruime tijd medewerkte als taalgeleerde, is inmiddels naar elders ver trokken zodat een ander zal moeten wor den aangetrokken. Een enorm werk deze bijbelvertalingen: een werk, dat zowel financieel als aan ar beid een grote inspanning vraagt. Een intens onderzoek heeft uitgewezen, Ter gelegenheid van de komende Olympische winterspelen gaat de Oostenrijkse P.T.T. een speciale serie postzegels uitgeven. Zes van de zeven zegels zijn hier bij af geheeld. De kleien zijn v.l.n.r. en van boven naar beneden: blauw-grijs, groen-grijs, lichtblauw, licht violet, grijs violet en lichtgroen, De zevendeniet ajgeheelde zegel toont een toboggan, een soort slede en is duif grijs van kleur hinne, om de Ryp hinne, by it Hearren- fean, by Wolvegea, by Warkum en ek op oare plakken wurdt der drok oer praten, mar i' Hollan. Nou is it wol düdlik, dat hjir ek oarsaken binne, dy’t gjin earlike forgeli- king mooglik meitsje. Noard-Hollan sit folie tichter by de greate stêdden, Amster dam yn it bysünder, en de konsumsje- molke spilet dêrom dèrre in folie greatere rol. Mar men moat ek tajaen, dat de Hol lanners punten hawwe, dy’t op saeklik ge- biet yn har foardiel binne. Hja binne folie nofterder as de Friezen, tille minder swier, fine prinsipes wol aerdich, mar gean der net oan dea. Har saeklike noas is fyn en jowt earder de trochslach as hjir re. De Hollanner doart ek better, hy is net bleu en hat in stevich gefoel fan eigen- wearde. Fan aerd mient hy gau, dat hy it better kin as in oar en hy hannelt der ek neffens. Biningen oan doarp en famylje bést, mar it moat gjin sinten kostje, dat Hwat hat Cjabe Skroar spannende kampslach is. Ek de Hollanske boer mei graech mei syn Fryske kollega yn ’e striid. Hja hawwe pralctysk itselde soarte fan fé, al is der forskil en hja wrot- te ek like hurd om foarüt to kommen. Mei it fet kinne hja net earlik sa heech kom- me, mar it oantal mingels molke is bi- leaven net lytser as hjirre. Lykwols as fok kers binne de Friezen harren de baes, dat mist net. Sjocht men nou nei de forwur- king fan de molke, dan blykt it yn Noard- Hollan dochs hiel oars to gean as hjirre. Ek yn Noard-Hollan wiene der yn it for- line in great tal fabriken. Yn 1917 wiene dat jit 100 en yn 1940, doe’t de oarloch bigoun wiene dat jit 52. De konsintraesje is der dus al earder bigoun as hjirre, hwat ek wer goed to bigripen is as men wit, dat hiel hwat fan dy fabrykjes mar tige lyts wiene. Dizze 52 fabriken binne sünt dy tiid wer in hiel ein sakke. Sa wiene der yn '1961 mar 20 mear, hwerfan forskate al mei trijen en fjouweren gearwurken. Sünt dy tiid is de fierdere konsintraesje giet him justjes to fier. De Hollanner yn in fül tempo trochset. Stik foar stik geane de fabriken, itsij nei de kombinaes- je foar konsumsje-molke to Heilo, of nei de greate pommeranten fan de fabryks- molke: Lutjewinkel en Opmeer. De fa- bryk to Opmeer hie yn ’61 al in omset fan 64 miljoen kilo, wylst Lutjewinkel doe op 43 miljoen siet, mar sünt dy tiid is der al wer gans bykomd en algemien forwachtet men dèrre, dat Opmeer mei gauwens in fabryk wurdt fan 100 miljoen kilo molke Grif, ek hjir yn Fryslan sit men op dit gebied net stil, by nou en dan hearre wy fan fusy’s tusken fabriken, om Ljouwert De heer Hans Koopmans is een bescheiden man. Hij wil liever niet in de krant en zegt dat ook eerlijk als wjj vragen voor ons blad een babbeltje met hem te mogen maken. Elke show en elke stunt is hem vreemd. Hij blijft liever op de achtergrond. Hoewel dat overigens langzamerhand wel wat afgezaagde gezegde niet is gevallen zou men hem kunnen kenschetsen met: geen woorden, maar daden. Voor wie het nog niet mocht weten, de heer Koopmans is de initiatiefnemer, directeur en eigenaar van een snelgroeiend bedrijf in Bolsward. Hij timmert in de letterlijke zin van het woord nogal aan de weg en al voelde hij er dan zelf bitter weinig voor, toch zitten we later in het gezellig ingerichte privékantoortje aan de Wipstraat. De heer Koopmans zwichtte n.l. tenslotte voor ons motief dat Bolsward en de lezers van ons blad er toch wel recht op hadden te weten wat er eigenlijk met zijn zaak aan de hand is. mede Cameroun tot zijn werkgebiel heeft enkele jaren g' .een om de distributie van bijbels, in dat grote land te regelen. heeft tijdens de bijna vier ja- zijn verblijf aldaar inderdaad ui X V V5 X O co w K X c n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1