van Sociale van Begroting Zaken in discussie Moeilijkheden met de „Geest van Moskou” Al In Engeland les voor de conservatieven Naar een nieuwe grondwet? I to sizzen Canada koopt drie Britse duikboten STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Glijvlucht Noord-Rhodesië op weg naar zelfbestuur Dezer dagen zijn in Londen verdere bij zonderheden bekend gemaakt over de nieuwe Grondwet voor Noord Rhodesië die het protectoraat verder zal leiden naar binnenlands zelfbestuur. Voor de eerste keer zal het land een Eerste minister en een kabinet van maximaal dertien andere ministers krijgen, die de huidige uitvoe rende raad zullen vervangen. Het aantal leden van de wetgevende raad zal worden uitgebreid van 45 tot 75. F pw W VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 102eJAARGANG No. 88 I PIET fijn mandje Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bo'sward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentres bij contract reductie Canada zal drie van de nieuwste Britse conventionele duikboten kopen. Deze kos ten ruim 100 miljoen gulden. De duik boten van de Oberon klasse zijn de modernste niet-atoomduikboten ter wereld. Groot Brittannië heeft er reeds 8 in dienst en er zijn nog vijf besteld. schappelijke houding tegenover het pro bleem van de Russische handel. De par lementariërs hebben ook duidelijk ge maakt weinig te gevoelen voor de door Kennedy voorgestelde multilaterale kern macht van de N.A.V.O., maar Washing ton heeft al gezegd toch met de plannen te zullen verdergaan. POSTZEGEL-PREMIER(E) In het postkantoor Kerkplein-Prinse- straat in den Haag, beeft de Nederland se eerste minister, Mr. V. G. M. Ma- rijnen, dinsdagochtend vroeg de eerste kinderpostzegels 1965, waarvan de af beeldingen zijn geïnspireerd op kleuter- versjes gekocht van een kleuter, nd. van zijn vierjarig zoontje Paul, dat bij de verkoop werd geassisteerd door zijn moeder. Het was een tafereeltjewaar- bij natuurlijk de pers niet ontbrak 3e week november 1913 St. Nicolaas maakt bekend, dat hij vrij dag 5 december ’s avonds 5 uur ’n tour nee door de stad maakt. Bestellingen bij K. Dijkstra, vanaf f 1,worden desge wenst door hem gebracht. Een aardige surprise is een fijn mandje fruit. D. M. Bosma, Bolsward De mannen van de wetenschap vonden de Gjin bern wurdt aid yn de eagen fan syn alden De K.L.M. Zit in de klem; Lang matador Excelsior! Het succes van Haar chef Plesman In voorspoedzon Bedrijf dat won Haast elk jaar meer Plots kwam een keer Men zag beducht ’t Wordt een gluvlucht. K.L.M. zakt Leiding verzwakt Er dreigt gevaar Dit komt nooit klaar Een lege pot Nadelig slot Wie grijpt er stoer Reddend het roer Pak aan, terstond Wij raken grond Geen loos gerucht ’t Wordt een glijvlucht K.L.M. dacht: Met man en macht Spelen wij ’t klaar Alberda maar Larive aan bod Herstel volgt vlot Onenigheid Verloren pleit? Het personeel Ziet niets meer heel Het zegt de top 't Vertrouwen op Wie klaart de lucht Tot een stijgvlucht? Nieuw incident. Toen de Russen vorige week weer het uitstappen van een transport van minder dan 30 man eisten, was het niet meer mo gelijk iets anders dan een doelbewuste Russische politiek te vermoeden. De Ame rikanen weigerden en pas na 41 uren mocht het konvooi verder gaan, zonder te zijn geteld. De Amerikanen hebben dui delijk gemaakt, dat het probleem de vrije toegang tot West-Berlijn is en Chroestsjov heeft begrepen, dat het om meer dan een plaatselijke speldeprik gaat. In zijn versie van het gebeuren hadden de Amerikanen het hoofd in de schoot ge legd; „anders hadden zij over onze lijken verder moeten gaan”. Hij beschuldigde de Amerikanen ervan de bestaande rege lingen eenzijdig te willen veranderen. Chroestsjov had er al bij andere gelegen heden geen twijfel over laten bestaan, dat het communisme het kapitalisme zal over winnen en bij de parade ter herdenking van de revolutie van 1917 werd voor het eerst een raket meegevoerd, waarvan werd gezegd, dat zij elk vijandelijk geleid pro jectiel in de lucht zou kunnen vernieti- Les voor de conservatieven. Een tussentijdse verkiezing in het Schotse district Kinross heeft sir Alec Douglas Home, de nieuwe engelse premier, in het Lagerhuis gebracht. De overwinning was zeker, alleen was de meerderheid van sir Alec, vergeleken bij de vorige verkiezin gen, met enkele duizenden geslonken. Belangrijker was de tussentijdse verkiezing in Luton, een welvarende fabrieksstad op 50 km van Londen, waar de conservatieve candidaat er niet in slaagde de meerder heid te behalen, waardoor de zetels naar de socialist gingen. De conservatief be haalde 17.000 stemmen tegen 27.000 vo rige maal, de socialist daalde eveneens, van 22.000 tot 21.000, terwijl de liberaal, die de vorige maal niet meedeed, 5.000 stemmen veroverde. Er waren ook een goede 4.000 stemmen minder uitgebracht dan in 1959- Luton is welvarend en sinds '50 conser vatief, maar toch bleek een gedeelte van de bevolking niet ingenomen met de con servatieve regering, die over het algemeen te zeer de naam heeft gekregen van een regering van en voor de rijken. Deze on tevredenen zijn niet naar de socialist over gestapt, maar naar de liberaal om hun protest te laten horen. Gebeurt dat bij de algemene verkiezingen, welke volgend jaar moeten worden gehouden, weer, dan zullen de conservatieven voor versnippe ring van hun stemmen op zijn minst 100 zetels aan de socialisten verliezen. Maar men zal moeten afwachten of de nu pro testerende kiezers als puntje bij paaltje komt toch niet een conservatief boven een liberaal zullen verkiezen. Maar dan moet de conservatieve candidaat op zijn minst enkele vooruitstrevende trekjes vertonen. Dit is de les voor de conservatieve partij. Vijf-en-zestig van hen zullen door Afri kanen worden gekozen en tien door euro- peanen. Aziaten en andere kleurlingen zullen de lijst kunnen uitzoeken waarvoor zij willen kiezen. Leden van elk ras zullen echter in alle kiesdistricten hun candida- tuur kunnen stellen, mits zij voldoen aan de eisen voor kiesgerechtigden voor bei de lijsten. De verkiezingen zullen waar schijnlijk in januari worden gehouden. Volgens de nieuwe Grondwet zal de gou- verneur verantwoordelijk blijven voor de fensie, en buitenlandse betrekkingen. Hij zal de portefeuilles aan de nieuwe minis ters toekennen en op advies van de pre mier parlementaire secretarissen aanstel len. De gouverneur behoudt ook de ver antwoordelijkheid voor de openbare orde en het gebruik van de controle op de po litiemacht, maar kan deze verantwoorde lijkheden delegeren. De Grondwet omvat een „Bill of Rights”, die bescherming biedt tegen discriminatie op grond van ras. dan bij vorige ontspanningen, doordat zij kelijke van Russische prémier hebben twijfel doen rijzen In de eerste plaats was daar het hernieuw de incident aan de toegangsweg naar W'.- Berlijn. Het gebruik is, dat de Amerika nen, Engelsen en Fransen bij militaire transporten, waarbij meer dan 30 man worden vervoerd, uitgezonderd de chauf feurs en de bijrijders, uitstappen om zich door de Russische posten te laten tellen. Zijn het er minder dan 30, dan moeten de Russen het maar op gezag geloven. De ze regels zijn door de Westelijke gealli eerden zelf ingevoerd. Overleg met de Russen hierover was uitgesloten, omdat dat zou inhouden, dat Rusland enige zeg genschap had over het geallieerde vervoer, in oktober had het eerste incident plaats, waarvan de Amerikanen nog wilden aan nemen, dat het een misverstand van de plaatselijke bevelhebber was. Toen daarop een Engels en een Frans konvooi hetzelfde lot trof, werd de twijfel aan een lokaal incident groter. Op 29 oktober hebben de Westelijke geallieerden, om alle misver stand te voorkomen, de Russische rege ring voor het eerst van hun regeling op de hoogte gesteld. er binnen de nieuwe top van de K.L.M. een conflict was uitgebroken over de aan stelling van een nieuwe personeelschef, met name tussen de presdident-directeur, Mr. Albarda, en de bedrijfsdirecteur, La rive. Het personeel schaarde zich hierbij aan de zijde van de heer Larive. Bedreigd met een gezagscrisis, juist op pen ogenblik, dat de bedrijfsresultaten weer wat gunsti ger werden, trad de regering ijlings be middelend op in de persoon van Mr. Gie- ben, ex-secretaris-generaal v^n het depar tement van verkeer en waterstaat. Commissarissen en directie sloten' daarop naar buiten toe de gelederen. Dins dagmiddag stelde de socialistische afge vaardigde, Ir. Posthumus mondelinge vra gen over het geval in de Tweede Kamer. Hwat bat (jabe Skroar us hjoed Sociale Zaken. In de Tweede Kamer stond tezelfder tijd de begroting van Sociale Zaken ter dis cussie, welke overigens reeds breedvoerig in een aantal openbare-commissievergade- ringen was besproken. Het debat nam toch nogal wat tijd in beslag, doordat in de tussentijd in de Stichting van de.Ar beid en met dc regering overeenstemming Leeftijdsgrenzen. De verlaging van de leeftijdsgrens voor 't actief en passief kiesrecht ontlokte weinig discussie, hetgeen voor minister Toxopeus een meevaller was. Want bij de behande ling der voorstellen in eerste aanleg vóór de Kamerverkiezingen bestond er in de senaat nogal wat bezwaar tegen de verlaging van de leeftijdsgrens voor dit college van 30 tot 25 jaar. De verliezers van weleer herhaalden hun bezwaar ech ter niet. Daarmede zou de discussie ten einde zijn geweest als Prof. Samkalden niet op een nieuwe grondwetsherziening ter op heffing van het processieverbod en ter waarborging van het telefoongeheim had verlangd. De meeste andere sprekers, Mr. Pollema (chu) en Mr. Siegman (kvp) vonden, dat men de grondwet nu maar eens met rust moest laten. Minister Toxopeus zei dat hij de wensen tot grond wetsherziening aan een nieuwe departe mentale afdeling wilde voorleggen om na te gaan in hoeverre daaraan tegemoet kan worden gekomen. was bereikt over de toekomstige loonpo litiek. Het loonakkoord verkreeg instemming van de Kamerleden al ontbrak het niet aan uitingen van bezorgdheid. De strijd liep voornamelijk over de afschaffing van de subsidie op de schoolmelkvoorziening, waartegen vooral de pvda, en over het sa laris voor de nieuwe staatssecretaris voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, Dr. De Meyer, waartegen de boerenpartij bezwaar had. Tegelijkertijd trad echter ook een me ningsverschil tussen de regeringspartijen aan het licht: de liberale afgevaardigde, Corver, kantte zich namelijk sterk tegen het streven van minister Veldkamp om de algemene ouderdomsvoorziening per 1 ja nuari 1965 met behulp van overheids geld tot het sociaal minimum op te trekken in plaats van dit door premiever hoging te bereiken. Commissarissen. Zijnerzijds gaf minister Veldkamp te ver staan, dat de hoge winstuitkeringen, wel ke sommige ondernemingen aan hun commissarissen verstrekken, niet bevorder lijk zijn voor het sociaal klimaat in het bedrijfsleven. Indirect richtte hij zich hiermede tegen een betoog, dat de nieuwe liberale afgevaardigde Joekes de week te voren bij de Algemene Financiële Be schouwingen had gehouden. Deze had namelijk betoogd, dat de ge middelde commissaris f 5.000,p. on derneming ontving en dat hij niet meer dan twee commissariaten bezat. De heer Joekes had dit schertsend in een Vara-tele- visie-uitzending met f 85,schoon ver geleken, waarop de socialistische afge vaardigde Nederhorst had geconcludeerd, dat die f 5.000,dus werd uitgekeerd voor een half uur werken per week. Het gaat op het ogenblik niet zo goed met de „geest van Moskou”, zoals de sfeer van ontspanning wordt genoemd, welke is ontstaan door de ondertekening van het kernstopverdrag in Moskou deze zomer en door velen werd begroet als de eerste stap cp de weg naar meer ontspanning. Maar Chroestsjov heeft de laatste week zijn tan den weer wat laten zien, hetgeen een geringere teleurstelling voor de Amerikanen is nu meer overtuigd waren van het betrek- alle dingen, dus ook van ontspanningen. Woorden en daden van de aan de geest van Moskou gen. Als dit waar is, dan heeft Rusland zich met dit wapen een onkwetsbaarheid gegeven, welke misschien in een iets ge durfder politiek tot uitdrukking komt. Waarnemers twijfelen echter aan de juist heid van de Russische beweringen. Spierballen. Er is nog een andere verklaring voor de houding van Chroestsjov mogelijk, welke heel wat onschuldiger en minder in strijd is met de ontspanning van deze zomer, wanneer men in deze ontspanning ten minste niet meer wil zien dan een pauze in de spanning. Misschien wil hij de Westelijke bondge noten er aan blijven herinneren, dat de kwestie Berlijn nog altijd niet is opgelost in de geest van de Russen. Maar het is evengoed mogelijk, dat Chroestsjov zich in feite helemaal niet richt tot de Weste lijke landen, maar tot zijn eigen kamp. Communistische leiders uit nagenoeg alle landen zijn op het ogenblik in Moskou, waar het dispuut met de Chinezen onge twijfeld een onderwerp van gesprek zal zijn. Eën van de verwijten, welke de Chi nezen Rusland naar het hoofd slingeren, is, dat hij de belangen van de wereldrevo lutie aan het vergeten is en een lakei van het kapitalisme is geworden. Dat zal niet overal indruk maken, maar het zal nie mand onopgemerkt voorbij zijn gegaan, dat Chroestsjov het vorig jaar met betrek king tot de kwestie-Cuba aan het kortste eind heeft getrokken, dat hij dit jaar bij de Canadezen, en Amerikanen heeft moe ten aankloppèn voor graan, hetgeen ook al niet op sterkte lijkt na zijn bewering, dat Rusland Amerika over enkele jaren met de landproduktie zou hebben inge haald. Hij heeft echter ook ditmaal niet kunnen nalaten voorspellingen te doen. Binnen zeven jaren zal Rusland het eerste land van de wereld zijn. Had hij enige we ken geleden duidelijk gemaakt, dat Rus land niet meer meedeed, aan de race naar de maan, thans verklaarde hij tegenover een groep amerikaanse zakenlieden, dat zij deze hoop wel konden opgeven. Handel. Deze wat hardere houding van Chroes tsjov zal het Amerika gemakkelijker ma ken weerstand te bieden aan de aandrang de handel met Rusland wat uit te breiden, welke vooral zou neerkomen op een uit gebreide kredietverlening aan Rusland. Andere westelijke landen drijven wel han del met Rusland, maar de neiging van de Amerikanen hen te volgen is niet groot, vooral niet in een verkiezingsjaar, waarin het uiterst gevaarlijk is „slap” tegenover de Russen te zijn. In Parijs hebben parlementsleden van de N.A.V-O.-landen vorige week vergaderd en hier is ook gesproken over een gemeen- K.L.M. Het commissarissenprobleem was ook daarom zo actueel, omdat door een publi catie in „Het Parool” was uitgelekt, dat kikvors steeds het ideaal proefkonijn. De voorstellen tot grondwetsherziening zijn nu door de volksvertegenwoordiging in tweede lezing aanvaard. In de volgorde der troonopvolging is dus wijziging ge bracht, met dien verstande, dat de kinderen uit een huwelijk van prinses Beatrix voorrang zullen krijgen boven haar zusters. Dit voorstel gaf de gevolmachtigde mi nister voor de Nederlandse Antillen, Lampe, aanleiding in de Eerste Kamer van de vaste verbondenheid van zijn land met ons vorstenhuis te gewagen. De senatoren keurden het voorstel met algemene stemmen goed. Dit gebeurde trou wens tevens met de andere voorstellen. Zo werd ook Nieuw-Guinea uit de aardrijks kundige grensafbakening van het koninkrijk geschrapt, hetgeen verbluffend is, als men zich herinnert hoeveel debatten vroeger aan het behoud van dit rijksdeel zijn gewijd. De socialistische hoogleraar Samkalden deed de suggestie het verloop van zaken eens geheel uit de doeken te doen in een witboek. Maar de regeringspartijen ge voelden er net zomin voor als minister president Marijnen om de regering als het ware achteraf verantwoording te laten af leggen voor een beleid, dat het vorige mi nisterie van Prof. De Quay die inmid dels temidden van de senatoren zitting heeft genomen heeft gevoerd. H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. DE PRINS OP AMERIKAANSE TEN TOONSTELLING IN AMSTERDAM H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard hebben dinsdag een bezoek gebracht aan de grote Amerikaanse ten toonstelling in het Amsterdamse RAI- gebouw. Op de foto zien we de konin gin bij de ruimtecapsule, een van de grootste trekpleisters van de tentoon stelling -w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1