Bolswards zilversmeedkunst geniet grote vermaardheid De recreatie op de Afsluitdijk Werk van 80 meesters vond de weg naar alle werelddelen 7 Si «si 5’, Fan de Martinytcer Tj. dc J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buschauffeur Ir. Wind wordt H.I.D. in Drente Zilveren filmpjes 4e week november 1938 DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 102e JAARGANG No. 89 il [I DE STAKING VAN DE BUSCHAUFFEURS to lytsmoedich hij Rijkslandbouw- KEKItET IT STJUK DEK UT Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolswird Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De buschauffeur Snuift graag de geur Van olie en benzine Houdt van z’n vak Steeds onderdak Hoe zit het met 't verdienen? Dat steekt niet uit Soms werd gemuit Ik ben er niet mee tevreden Het schraalste deel En daarbij veel V erantwoordelij kheden lang en muoisum to greatste trochdriuwer :king, dat it hast ün- Dizze wike wie ik earne yn Hollan op in gearkomste fan lju, dy’t allegearre agra- ryske bilangstelling of bilangen hienen en hwert mal guod opjown waerd oer de situaesje fan de bidriuwen. Op de Velu- we is it al sa roerich en twinge de boeren, dy’t jit skuld hawwe, fanwege de for- plichte heffings, de fabryksbistjüren om de ynhalding op it molkjild stop to set- ten. Yn Aldeboarn namen in stikmannich boeren it inisiatyf yn har gearkomste om de bistjürcn oan to setten ta de striid foar Enig zilverwerk in de raadzaal en op de oudheidkamers, een paar straatnamen en t (1639) op voorkomt en een meesterteken een (voor velen reeds vage) herinnering aan de voor enkele jaren te Bolsward dan weten wij dus het jaar en plaats van gehouden zilvertentoonstelling (1955) is alles wat momenteel nog als accentuering kan gelden van het feit, dat éénmaal Bolsward een zeer bekend centrum was van goud- en zilversmeedkunst. Toch is op deze kunst vele malen de aandacht geves tigd, bijv, reeds op een grote zilvertentoonstelling in 1900 in het Fries Museum. Dat in ons gewest reeds vanouds belangstelling voor gouden en zilveren sieraden bestond, blijkt reeds uit het feit, dat in de Friese terpen reeds lijfssieraden zijn gevonden van dit edel metaal, echter veelal van vreemde oorsprong. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’i Nieuwsblad De buschauffeur In blauwe figuer Kan het publiek behagen! Goed stuurtalent Op tijd present Voor ’t starten van zijn wagen! In ’t snelverkeer Meestal een heer Men hoort heel zelden klachten Actief plezier De passagier Kan hem globaal hoogachten por; sisara sp urj jo isguiq sur*) ‘iss isoj uXp s;sjsmi[ pso§ qoolg De buschauffeur Zat van ’t gezeur In tien-procentsontwaking Dacht; Het is tijd Voor vakbondstrijd Op tot de wilde staking! Twee dagen pal Het paard op stal Wij gaan ze mores leren Verbeten, taai Maar staat het fraai Collega’s molesteren? Né, buschauffeur Beken zelf kleur Da’s geen gedrag voor „heren” PIET De Avondmaalsbeker van de Herv, kerk van Oosterwierum dateert blijkens de inscriptie van 1631, de er op voorkomen de jaarletter A correspondeert met het gildejaar 1 dec. 1631—1632. Hieruit volgt dat de beker dus is gestempeld in december 1631. De Bolswardse gildebrief van 1608 (Gysbert Japicx was toen een kleuter van 5 jaar!) was ondertekend door de volgende meesters: Meije Poppes, Ger rit Hendries, Holke Sijwerdtsz, Douwe Pytters, Piter Inties, F. Sioerds, Heercke Heerckes en Jan Christoffels. Deze lijst leert ons, dat deze zilversme den, gezien hun Friese namen, geen „buitenlanders” waren, hoewel zich in deze jaren veel vreemdelingen in Bols ward vestigden. Ook wordt nog eens be vestigd, dat de sprong van ambachts man tot burgemeester destijds niet zo groot was. Heercke Heerckes was bijv, vroedman ten tijde van de bouw van het nieuwe stadhuis (1613—1617). Het zou ons te ver voeren al de Bols- wardse meesters uit het handschrift te noemen. Het zijn er bijna een 80. Mocht Bolsward nog eens een grote stadsuit breiding krijgen en behoefte hebben aan straatnamen, dan is hier ruime voor raad om uit te putten. Ook de namen van de leerlingen zijn alle bekend. Soms zijn zij .meesterszoon’ soms ook komen zij uit een ander be roep, meermalen worden de leerlingen later zelf „meester” hetzij in Bolsward of elders. Af en toe komen we namen tegen die in Bolsward nog een bekende klank hebben, bijv, de leerling Caesar Douwes Eisma (1644), Hans Hanses Bruinsma, die zich in 1646 als meester in Dokkum vestigde, Meije Aukes Alge- ra (1659), Pieter Horrius (Horjus) enz. Eén van de meesters uit Bolsward, n.l. Claes Claesen Balck werd tussen 1685 en 1695 keurmeester generaal voor Fries land. Een vreemde eend in de bijt is Frans Lous Macett, die in 1685 leerling werd bij Claes Baerdt en waarschijnlijk een nakomeling was van Caesar Macett, vrij heer van Trur.co en Salugier in Rémont, die in het begin van de 17e eeuw waar schijnlijk om des geloofs wille uit zijn vaderland week en zich te Bolsward ves tigde. Het in Bolsward vervaardigde zilver is te herkennen aan de ingeslagen dubbele adelaar (het bekende stadswapen). Ontdekt men op antiek zilver dit stads- merk, zoals bijv, op een lepel in het Fries Museum, waar ook de jaarletter H De bussen van de firma Ten sen uit Soest, waarvan chauffeurs niet aan de sta king deelnamen, werden ge-escorteerd door de politie. Foto boven: voor het station in Amersfoort houdt de politie een oogje in het zeil bij het instappen van buspassagiers. De politiewagen begeleidt tevens de bus op zijn route.. Foto on der aan de andere kant van de bus trachten stakers de werkwillige chauffeur over te halen zich bij hen aan te sluiten. Ook hier post een politieman lings kinne mei ütstellen komme, eltse kring bihannelt dy, hja geane nei in pro- vinsiael bistjür en dêrwei nei de top. En dy haedbistjüren bringe it dan hwert it wêze moat en bipleitsje dat by regearing en regearingsynstansjes of by sintrale wurkjowersbounen. Yn theory is dat de yn it westen klaget iennige, reedlike wei, mar hwa’t in jier- 1-mannich meirint yn dat ramt, komt ta de üntdekking, dat fierwei de greatste macht komt to lizzen by de algemiene sekretaria- ten en it haedbistjür. De wei fan ófdie- ling nei de top is lang en muoisum to bigean en ek de komt ta de üntdekking, dat it hast ün- mooglik is, in saek dêrtroch to krijen as dy oan de haedbistjüren net wolkom is. Hjir wreekt him de fierst to sterke sintra- lisaesje fan de forienings en de lytse macht en foech fan de legere organen. Dat gefoel fan ünmacht oan de foet, hwer’t men it swierste ein fan de balke tilt, brekt nou rounom los. Net yn goed trochtochte ütstellen mar deagewoan yn forset. De boel delsmite, stake, gjin kon- tribüsje bitelje, de boun stikke litte en al sa mear. De lju witte wol, dat soks oo himsels nearne ta liede kin, mar hja wol- le toane, dat it harren mear as dwers sit. De stimmen op Koekoek en dy mannen wiene protest, oars net as protest, net ien fan de tsien, dy’t him stimd hawwe, is fan miening, dat dizze man seis dy stim men wurdich is. Mar hja woene net lan ger de skyn hawwe asof it harren wol nei it sin gie, dêrom stimden hja sa. Twa konklüzjes moat men hjir üt lüke. Aiderearst dizze, dat de sintrale organi- Er zou eerst óf een tunnel óf een via duct moeten komen. Het is sprekers over tuiging, dat er eigenlijk over de gehele lengte van de afsluitdijk een tweebaans- weg moest worden aangelegd. Ook maakt spreker beKend, dat bij het maken van de nieuwe kruising op de kop van de afsluitdijk door de Rijks Water staat een ruimte is vrijgehouden voor de bouw van een restaurant met een parkeer ruimte. De voorzitter gaat volledig accoord met de overtuiging van beide voorgaande sprekers dat de accomodatie op recreatie gebied op de afsluitdijk minimaal is. Dit punt zal op de vergaderingen van de prov. Friese WV nog wel eens aan de orde komen. De heer Popma ,VW Bolsward) vraagt of er geen mogelijkheid bestaat, dat de VVV Bolsward enige financiële steun van de prov. Friese VVV ontvangt. De heer Oosterhoff is het hiermede niet eens De eigenlijke zilversmeedkunst vindt, wat Friesland betreft, zijn oorsprong wellicht in de 15e en 16e eeuw. Het ambacht van edelsmid kon slechts daar tot stand komen, waar behalve een ze kere veiligheid voor de beoefening ervan ook gelegenheid geboden werd het ver vaardigde aan de man te brengen, De steden waren dus de aangewezen plaats. De vroegste vermelding van een edel smid dateert uit 1398, wanneer in de grafelijke' rekeningen te Staveren een „Wybrant die Goutsmit” wordt genoemd. De oudste voorgangers van Kramer en Repko te Bolsward vinden we in 1542 n.l. een Ambrosius, een Hessei en een Sytse. Voor de stedelijke gilde voor schriften van omstreeks 1600 werd het Friese zilver alleen met het meesterte ken getekend, een gebruik, dat, wat on ze provincie betrof, ook in de volgende eeuwen in zwang bleef. Bekende centra van zilversmeedkunst waren alras Leeuwarden, Bolsward, Sneek en Dokkum. Bolsward was destijds ook in dit opzicht de tweede stad. Wat Bolsward betreft, in het archief van deze stad is een in perkament gebonden handschrift be waard gebleven, dat tot titel draagt: „Gildcboek der Zilversmeden te Bols ward 16081798. Uit dit handschrift valt een lijst van Bolswardse meesters op te maken. De beroemdste Bolswarder meester is wel Claes Baerdt, van wie verschillende stukken bekend zijn, om dat hij ze met zijn volle naam onderte kende. Zijn meesterteken, tevens zijn fa- mieliewapen, bestaat uit een halve maan met drie sterren. Het doet in de verte denken aan het wapen van de stad Dok kum. Een andere (latere) meester was Ber nardus Eerdmans die in 1775 zijn mees terproef aflegde. Van zijn hand is bijv, een zilveren manekam bekend, waarop het Bolswardse wapen en het jaartal 1794 voorkomt. Uit een advertentie in -de Leeuwarder Courant van 9 augustus 1794 blijkt, dat deze zilveren manekam (dezelfde die nu in de vitrine in de raadszaal wordt be waard?) in dat jaar door de Magistraat van Bolsward werd uitgeloofd voor die koopman, die het grootste aantal paar den van f50,of meer ter markt had aangevoerd. De marktcommissie was toen dus ook al actief! Het gildejaar voor de zilversmeden liep van 1 december tot 30 november. De nieuwe jaarletter werd steeds vastge steld op de dag van de beschermheilige Sint Eloy, d.i. 1 december. Aan deze jaarletter, gecombineerd met het meesterteken, is veelal het jaar waarin een werkstuk werd gemaakt vast te stellen. Niet altijd zal dit gelukken. Waren n.l. alle letters van het alfabet gebruikt, dan begon men van voren af aan. Ir. C. Wind is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot Hoofdingenieur-Direc- teur van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst in Drente. Negen jaar lang was hij Rijkslandbouw- consulent te Sneek. Daarvoor was hij reeds enkele jaren in dit consulentschap werkzaam en leraar aan de Rijkslandbouw winterschool te Sneek. Vanaf oktober ’53 was hij ruim een jaar werkzaam bij de Inspectie Landbouwvoorlichting in Den Haag. De scheidende Rijkslandbouwcon- sulent is in 1923 te Oudeschoot geboren. Ir. Wind was met de zuid-westhoek ver groeid. Hij kende de problemen daar, hij wist duidelijk de knelpunten te ontdekken Met grote deskundigheid en inzicht, |Ook in het menselijke vlak, streefde hij naar verbetering en vooruitgang. Hij heeft bereikt, dat de mogelijkheden van deze tijd in de landbouw in Zuid-west worden benut. Velen zullen Ir. Wind van harte geluk wensen met deze eervolle benoeming, maar zij zullen tegelijk zijn vertrek uit Sneek betreuren. Na 1 januari a.s. zal hij nog wel enkele maanden het consulentschap gedeeltelijk waarnemen. saesjes to biskieden en to lytsmoedich west ha. Hja hiene folie fülder fjochtsje moatten en op bipaelde mominten iepen- lik de forantwurdelikens ófwize moatten. Hja hawwe harren to faek dellein by in toloarstelling om’t hja tochtenit is better trijekwart to krijen as alles op it spul to setten. Mar dizze polityk hat syn grinzen en dy binne düdlik üt it each forlern. En twad is it nou wol sinneklear, dat it kontakt tusken de sintrale organen en de legere organen oer alle boegen fierst to lyts is. In greate organisaesje kin allin- nich bistean en goed wurkje as it bitrou- wen fan de leden oan de foet hecht en great is. Dat freget folie mear omtinken as oant nou ta jown is. Yn wezen is it konflikt tusken de Romeinske cury en de biskoppen itselde as hwat wy yn üs for- ieningslibben waernimme: de striid tsjin de sintralisaesje. Dizze bidriget it libben ynpleats fan it to stypjen en to hoedzjen. In soun lichem freget soune lea. Dêrom is it to winskjen, dat yn al üs or- ganisaesjes dizze djippe oarsaek fan de ünrèst skerp ündersocht wurdt en dat men folie mear middels en omtinken jowt oan it wurk fan de legere organen. Allinich as dy troch har wurk it bitrouwen fan de minsken winne, kin de boppebou feilich wêze. De demokratyske libbensfoarm is allin- nich to bihalden as troch desintralisaesje de legere organen wer echte libbene sellen foarmje fan it greate gehiel. Oats „orga- nisieren wir üns tot”. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p to sizzen in bilangryk hegere molkpriis, hja wiene fan bitinken, dat de haedbistjüren al jier- ren fierst to biskieden west hawwe yn har ünderhannelingen. Hja woene net langer hjir efter stean. Yn Frentsjer binne de pleatselike bistjüren fan de Lanbouforienings bymekoar komd om aksje to fieren en men stien en bien oer de legere molkpriis yn it C.M.C. gebiet, hwert hja as leve- ransiers fan de konsumptymolke, nei har sizzen, bilangryk minder barre as de oa- ren. De chauffeurs hawwe staekt, de ar beiders yn Tilburg lyksa, koartom roun om tilt it op fan forset en ünfré. Soks is, dat kin elts bigripe, tige bismet- lik, hwant it docht hyltyd bliken, dat aksjes, dy’t winlik alhiel büten de strin- gen geane, fakentiids mear opsmite as reedlike forsiken en riddenaesjes. Giet men de ündertoan nei, dan is it meastal in gesachskrisis, iendiels tsjin de regea- ring, mar net minder tsjin de organisaes- jes. dy’t sintrael foar de bilangen fan de leden opkomme. Elts goedmienend minske wit, dat dizze methoaden greate biswieren hawwe. As it gewelt bigjint haldt it rjucht op, seit in düdlik Frysk sprekwurd en wolle wy net nei Franske tastannen ta, dan sil der ien en oar foroare wurde moatte. Op himsels liket it sa maklik en ienfaldich. De ar beiders, boeren, middenstanners, ünder- wizers, kappers, dokters, winkel- en kan- toarpersoniel en neam mar op hokfoar maetskiplike groep ek rjuchtet in Boun op mei ófdielings, kringen, prov, groe pen en in sterke nationale top. Alle ófdie- In een ons gezonden verslag van de ge houden vergadering van de prov. VVV blijkt, dat in de rondvraag nog al is ge sproken over de recreatie-mogel ij kheden op de Afsluitdijk. Wij citeren uit de no tulen: „De heer Bontekoe is van mening, dat wij onze afsluitdijk op een afschuwelijke manier verkopen. Er moet zeker meer worden aangedrongen dat de accomodatie op en om de afsluitdijk grondig wordt verbeterd. Hier word n.b. al dertig jaar voor gestreden en de afsluitdijk ligt er, na dertig jaar, nog zo en dit is werkelijk een schandalige toestand. De heer Oosterhoff valt de heer Bonte koe bij. Als burgemeester van de gemeen te, waarin het grootste gedeelte van de afsluitdijk ligt, weet spreker, dat er parti culieren genoeg zijn, die zeer gaarne geld in de accomodatie op de afsluitdijk zou den willen steken. Het grote struikelblok echter is de verkeersveiligheid. en is van mening, dat de plaatselijke WV's voor hun eigen financiën moeten zorgen. De voorzitter wijst dan op de al gemeen geldende regel, dat de ANVV subsidie ontvangt van het Rijk, de Pröv. VW’s van de prov. besturen en de plaat selijke VW’s van de gemeenten. De heer Riemersma (VVV Leeuwarden) deelt nog mede, dat naar zijn weten door aan dit departement verschuldigde pacht- domeinen wordt uitgezocht hoe hoog de sommen voor de recreatiebedrijven zouden moeten zijn. De heer Hartung wijst erop, dat het in richten van de recreatie op de afsluitdijk zeer de aandacht heeft van het college van Gedeputeerde Staten van onze pro vincie. Hierover wordt geregeld contact onderhouden met de, daartoe bevoegd zijnde, instanties te 's-Gravenhage. De heer Pols zegt, dat de heer Bontekoe geregeld over de afsluitdijk komt klagen doch spreker wil eens met iets nieuws komen. Hij ergert zich jaren lang aan het weerbericht van het KNMI. Mijn er gernis geldt niet zo zeer de kwaliteit van het weer, maar meer de extra nadruk die er steeds wordt gelegd op de temperatuur in het Waddengebied. Elke keer weer wordt heel Nederland gesuggereerd, dat het in het noorden maar bar koud is. Laat men dan niet zeggen de temperatuur ligt tussen de 20 en de 25 graden maar b.v. tussen 18 en 25 graden, dan wordt ten minste niet de gedachte gewekt, dat het op de Wadden-eilanden bar en boos is. Spreker zou gaarne willen, dat de prov. VVV hieraan iets deed en er b.v. met het KNMI over praten; misschien zou dit kunnen helpen. ontstaan. Behalve jaar- en stadsmerk vertoont de bedoelde letter ook ’n mees terteken. Wanneer wij nu ditzelfde mees terteken ontdekken op een zilveren knottedoosje, dan weten wij dus dat dit óók een werkstuk is van dezelfde Bols wardse meester. Zonder dus in een bepaald geval de naam van de meester te kennen, kan men we ten dat hij van Bolsward stamt en zijn werkstukken onderling vergelijken. Zo komt als teken een lelie voor op twee kroesjes in het bezit van de Hendrik Nanneshof en daterend van 1648, een teken, dat wij op ander zilver soms terug vinden. Slechts zelden tekende een meester met zijn volle naam, zoals bijv. Claes Baerdt heeft gedaan. Pi'achtige werkstukken zijn van hem in het Rijksmuseum (een kandelaarvoet van 1649 met gedreven bloemen en insecten) in het Aartsbis schoppelijk Museum te Utrecht (ovaal lavabo-blad uit 1664 met gedreven rand van bloemen en engeltjes) en in het Ge meente Museum in Den Haag (ronde schotel uit 1661) )en om dichter bij huis te bl(jven een gedreven schotel behoren de aan de Herv. gemeente te Itens. De grootmeester Claes Baerdt (ook wel Baardt of Baarda geschreven! stamde uit een te Bolsward vanouds gevestigde zilversmidsfamilie. Zijn vader, Frans Riencks, die later de familienaam Baerdt aannam was in 1614 leerling van Meije Poppes, een van de 8 zilversmeden die het gildeboek van 1608 onderteken den. Hg zelf is waarschijnlijk in 1628 meester geworden (men moest daarvoor ’n meesterproef afleggen), nam in 1642 vier leerlingen aan onder wie zijn zoon Claes. Deze werd op zijn beurt zelf mees ter in 1654. Zijn zoon Claes Claeses Baerdt werd merkwaardigerwijs leer ling bij Pytter Jans en niet bij zijn va der. Bedoelde zoon is zelf echter nooit meester geworden. Wel had Claes Baerdt een broer Harcke Baerdt wiens naam in 1684 in het gildeboek voorkomt. Hij was leerling bij Jan Annes Heerckes, die la ter de naam Jorna aannam. Van vele Bolswardse meesters is helaas weinig of geen werk bekend, al is het wel zo, dat bestudering van de meester tekens nog wel nieuw licht kan wer pen. Een vrij uitvoerige beschrijving van de Bolswarse zilversmeedkunst gaf reeds in 1927 notaris N. Ottema voor ’t Fries Genootschap (Vrije Vries 1927). Vele afbeeldingen vindt men in de In leiding tot de geschiedenis der Neder landse Edelsmeedkunst door Caret J. A. Begeer. Wanneer zal iemand zich nog eens wer pen op de bestudering van dit uit cul tuur historisch oogpunt gezien zo be langwekkend hoofdstuk uit de Bolsward se geschiedenis? Er zouden nog vele in teressante ontdekkingen zijn te doen, maar daartoe is studie nodig van musea- bezit en particuliere verzamelingen, die over heel de wereld zijn verspreid. Koning Leopold III der Belgen brengt een bezoek aan ons land. Psychiatrische Inrichting te Franeker vraagt: leerling-verpleegsters. Leeftijd minstens 18 jaar. Salaris: eerste leerjaar f 276.48. De collecte voor de Joodse vluchtelingen van harte aanbevolen door burgemeester J. Weerstra van Wonseradeel, burgem. S. J. Praamsma van Bolsward. De VPN, afd. Bolsward bestaat 25 jaar. Bestuursleden; L. Mol, voorz.IJ. IJke- ma, seer.J. E. de Boer, penn.; A. Zuide- ma en R. J. Elzinga. Joden die Duitsland verlaten, zullen niet meer dan 10 mark aan reisgeld mogen meenemen. Volgens een duits blad gaat 't niet om „Joods vermogen”, maar om duits geld, dat door Ahasverus („de wandelen de jood”) aan de duitse volksgenoten is afgetroggeld, afgeperst, of op de een of andere manier uit de zak gestolen. Dit geld hoort in Duitsland te blijven en het is een grote brutaliteit van de Joden te menen, dat zij een gedeelte ervan mee naar het buitenland zouden mogen nemen I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1