Boeren yn Hinnaerderadiel wolle Dousadj eindelijk herbouwd gearwurking „fan ünderen óf” Prinses Beatrix over haar bezoek aan het getroffen dorp Doarpisme mei gjin spulbrekker wêze yn needsaeklike konsintraesje fan suvelfabriken üs hjoed p p to sizzen Muziekfederatie STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes lenakterkriich Kristlik Frysk Toanielforban Dousadj VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 102eJAARGANG No. 90 Waarin opgenomen: De Bohwtrdsche Courant, Westergoo en De Jong'i Nieuwsblad PRINSES BEATRIX IN DEN HELDER Prinses Beatrix heejt dinsdag PIET BOEREN WOLLE AKSJE Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenües bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telrf. 2451 Na 18.50 uur 2305 of 2335 (K5157) foar in twadde persoan üt deselde hüs- halding. Fierders waerd der noch wiisd op de streekgearkomsten en oare orga- nisatoaryske aktiviteiten, lyk as in kur- sus foar de jongerein. De eigen jonge- reinöfdieling sil stipe wurde, dy sit hwat yn ’e pogge en dér moatte dochs de takomstige leden weikomme. In fraechpunt is noch oft der ek froulju op de streekgearkomste komme meije of net. Guods binne der wol foar, oaren wolle leaver as manlju tinder elkoar gearkomme. It hinget ek fan it ünder- werp óf. Buorkerijbou ha de froulju b.g. wol bilang by, in lêzing oer it mjuksjen net sa sear. Guods pleitsje foar in streekgearkomste yn Easterein, dat leit sintrael, oaren wolle dy leaver yn in üthoeke fan de gemeente ha, oars rekket it idé fan de streekgearkomste hwat fuort. De hear Sytsma wurdt neamd as sprek- Op mear as ien plak ha de boe ren yn öfdielingsformidden gear west. Der is ünrêst en biweging. Fan al dy gearkomsten kinne wy gjin wiidweidich forslach ütbringe. Dat wy it diskear al dogge fan de gearkomste fan de ófdieling Fr. Mij. fan Hinnaerderadiel komt omdat wy in spesiale ütnoeging krigen dizze gearkomste by to wenjen en üs hwat hjirre sein waerd wichtigernóch like om troch to jaen. Dochs wie der net folie sinsasjoneels dórre yn Wommels. Hjitte hollen wiene der net by, mar wol waerd mei ynmoed nei de sprekkers harke en oan it debat dielnommen. In goede gearkomste dy’t moai krekt it fielen en strib- jen fan it plattelón fan hjoed de dei werjowt.. Red. De heer Kooistra seit net tsjin konsin- traesje to wezen, mar dan mei mjitte. Yn elk gefal moat it net fan boppen op- lein wurde, mar by de boeren seis wei komme. By to greate konsintraesje wurdt men sa gau in nümer. De hear Heeg, foarsitter fan it fabryks- bistjür, stelt as syn miening, dat it as men Onderling net ta in sekere konsin traesje komme kin, it noch wolris barre kin, dat troch in twongen konsintraesje der yn Hinnaerderadiel net in fabryk oerbliuwe sil. De hear Kooistra wiist der noch op, dat it doarpisme in greate rol spilet. De foarsitter seit dat alle praet ophaldt en gjin sit hat, as men de dingen net reëel bis jen kin. De hear Heeg wiist der op dat by in eventuele konsintraesje de ekonomen fan it Boun fan Suvelfabrieken it béste üt- meitsje kinne, hwer’t in eventueel fa bryk forfalle moat, al hólde de leden de bislissing oan har. De foarsitter wiist der op, dat konsin traesje in hiele stap is. Mar dat wie it ek, doe’t üs foaralden der ta oer giene de earste fabriken to stiftsjen. Dat wie ek in hiele stap, de earste. Nou steane wy foar de twadde. De hear Peenstra freget noch hwat der to dwaen fait om in politike striid yn dit alles to ünderskeppen. De hear v. d. Meer seit, dat neffens him to faek it wurd bigjinse] fait. Dêrtroch devalueart dit wurd wol tige en wurdt it hast in sinonym fan koppichheit. De hear de Jong seit noch, dat wy yn in tiid fan meielkoar opwurkjen libje, ek op tsjerklik gebiet. Der binne folie mear mienskiplike bilangen as wy faek wol mienden. De foarsitter komt ta de einkonklüzje dat dit in tige wichtige gearkomste wie. Dit bliek ek wol üt it feit dat in great tal leden bleau ta de ein ta. En dat wie in hiel lange sit, fan 9 ure óf oant am per twa ta. Ta bislüt waerd noch ófskie nommen fan it skiedende bistjürslid W. de Jong. Hy wie in man mei in eigen miening, ek in eigen manear fan buorkjen, syn stim waerd graech nel harke. Moge dit besef jullie bijblijven als actie- ervaring. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ne steek je hand uit naar je naaste, Bolswards Nieuwsblad de week november 1913 Der stiene justermoarn mar in mannich boeren yn it lan sa tusken Waeksens en Wommels. It sille wol C.B.T.B.ers of A.B.T.B.ers west hawwe, dy fan de Fryske Mij. sieten hast allegearre by Weima op ’e seal. De wurklist like frij ünskuldich, mar hast elk „forwachte wol hwat”. Der stie nammers ek in punt .Aktuele fraech- stikken” op it programma en de bywêzigens fan it haedbistjürslid Van der Meer wiisdo ek al op de wichtigens fan dizze gearkomste, dêr’t by wize fan ütsünde- ring de redaksje fan it eigen streekblêd by ütnoege wie. Justermoarn waerd ünder lieding fan foarsitter B. Bootsma to Wommels in ledegearkomste hólden fan de ófdieling Hinnaerderadiel fan de Fryske Mij. fan Lónbou. Yn syn iepeningswurd wiisde de foar sitter der op. dat de risiko’s, dy't de boer drage moat, hoe langer hoe greater warden binne. Nou hóldt de boer de kop der omaris foar, lang, duvelske lang, om samar to sizzen. Mar dit kin jin üteinlik ek de kraech kostje, sei sprekker. Wy libje yn in wóndere wróld, sa gyng hy fierder. It is hjoed Je dei in tiid fan greate foroarings, dy’t inoar yn in great tempo opfolgje. Óp it iene stuit is der in oerskot, efkes letter wer in tokoart of oarsom. Earst wie der b.g. tofolle süker, in pear moanne letter to min. Mei de ierdappels wie it krekt oarsom. Earst tocht men dat der to min wêze soene, nou kin men se oan de strjit- stiennen net mear kwyt. Yn 1962 waerd it nedich achte stüdzje to meitsjen fan it ynkrimpen fan de molkplas, nou wurdt der wer praet fan in tokoart fan 8000 ton. Forline jier koe men in kou mei in lyts bytsje fleis net kwyt, nou moat dtr fleis ynfierd wur de. Dêrby of faeks wol dêrmei anneks 1 is it oanpassen yn E.E.G..-forbón. Der sit faeks yn, dat de lanbouprizen om- heech geane. Dat is dus oars as mei de I yndustry en it foardiei leit diskear oan de kant fan de lónbou. Oan de oare kant stiet ek de lónbou foar greate leansforhegingen en dêrom is it min to sizzen hoe’t de kaerten üteinlik op tafel komme. Dór komme noch de krapte oan wurkkrêften, de hieltyd wer greatere ynfestearingen en it nimmen fan hieltyd greatere risiko’s. Ien mei oar soe meitsje kinne, dat de boer de holle op ’e side leit en it mar oer him hinne komme lit. Dit moat nèt, sa seit sprekker. Wy moatte bisykje üt ’e mi sère to kommen. Hjirta is it nedich as ien man to stean en elkoar ta stipe to wezen, meielkoar efter üs haedmannen. Sprekker warskóget tsjin losse aksjes. Dizze binne libbensgefaerlik. Wy moat te meielkoar de holle koel hólde en mei beide fuotten op ’e groun biiuwe. De ien- riedichheit yn de Fryske Mij. moat for- stevige wurde. Der is nammers wol hwat geande. It leit net yn it boereaerd om ta machtsfoarming to kommen, mar it is dochs sa, dat wy alinne hwat bi- rikke kinne as wy meielkoar stean. By de ynkommen stikken wie in skriu- wen fan de I.W.G.L. dat Hinnaerdera diel noch al hwat super-ünrendabele ge- bieten hat. Oansluting sil allicht yn 1965 ta stón komme. Fjouwer nije leden koene ynskreaun wurde. Der wurdt in goedbisochte kursus yn féforloskunde hólden. De kosten binne f 12,50 dé man, komt der in echtpear op tasetten, dan kriget de boerinne f 5, reduksje. Der bine al in stik as 3 dy’t der gebrük fan meitsje. Itselde jildt ek ker en Rien en Wjelsryp as plakken fan gearkommen. De winterekskursje joech, hwat it reis doel oanbilanget, wol hwat swierrichhe- den, mar sil wol trochgean (sünder frou lju), it bistjür sil him der fierder mei rédde. Yn it plak fan W. de Jong (net herkies- ber) waerd keazen de hear Auke Boot sma fan Kübaerd. De hear Bootsma nimt syn bineaming oan, mar seit dat hy net sa foar de konsintraesje fan molkfabriken is, lyk as lêstendeis yn in kombinearre gear komste op oan stien waerd. Ta óffurdige nei de algemiene gearkom ste waerd óffurdige de hear Fr. Hofstra óld-foarsitter. De priisütrikking fan de fékeuring koe net trochgean om’t de prizen der noch net wiene, it sil nou wol febrewaris wur de. In aparte ütrikkingsjoun koe de bru- ne net lüke. De foarsitter bringt in wurd fan hulde oan allegearre, dy’t harres dér ta dien ha de fékeuring slagje to litten. In wichtich agendapunt wie it bihan- neljen fan „aktuële fraechstikken”. Ynkommen wie ü.o. in skriuwen fan A.B.T.B., C.B.T.B. en Fr. Mij. fan Fren- tsjeradiel oer mear gearwurking tusken de trije stónsorganisaesjes, sawol pleats- lik, provinsiael as lannelik. Ek fan de ófdieling Boarnburgum wie in protestskriuwen kommen. De ófdieling woe in wike lang gjin fé 6f- leverje en de molkfabriken gjin pro- dukten ófleverje litte, ütsein dan oan siken ensfh. Dit soe dus delkomme op in boerestaking, dit om de molkpriis op 35 sinten to bringen. Boarnburgum freget op dit ütstel ak- klamaesje. De foarsitter sei, dat der al in gear- spraek tusken de bistjüren west hat, sa wol yn Snits as yn Wommels. Der waerd fan ütgien, dat it haedbistjür witte soe hwat der by de boeren libbe. Yn al de aksjes kin de Fryske Mij. al- linne neat. Ek ünder de leden fan de C.B.T.B. en A.B.T.B. libje winsken. Op de gearspraek mei de pleatselike susterorganisaesjes kaem in spontani teit nei foaren, dy’t stiver oerrompele Ornaris heart men fan sa’n gearspraekE.E.G.-lannen binne de leanen hjir it rijk. Durf je zelf verantwoordelijkheid te men en j daar gaat het om. leechste. As de leanen oplutsen wurde sille der mear carders nei it bütenlón gean. De lónbou is wol forplicht om mei to dwaen, ek al kin it net, oars rinne de léste arbeiders fuort. As de süker- priis sa bliuwt, wurdt der gjin byt mear bout. Nederlan is in goedkeapte eilan, dêrfandinne ek de greate bilangstelling foar it toerisme. It is net op de rêch fan de arbeiders dat der greate winsten makke wurde, mar op de rêch fan de boeren, dy’t it goedkeape libbensmidde- lenpakket forsoarget. De boer kriget to min foar syn produkten. It plafond fan de hier is al omheéch gien en as dit ienkear los is, komt der in biweging yn nei boppen. Der sit neat oars op as de prizen op E.E.G.niveau bringe. Yn Straatsburch is al ütroppen: Boeren fan alle EE.G.lannen forienigje jimme. Op de haedbistjürsgearkomste fan de Fr. Mij. stie men efter de forhege molk priis. Mar de Fr. Mij. kin allinne neat, likemin as yn it forline mei it protest tsjin it frijlitten fan de lónbougrounen. De konfessionele boere-organisaesjes binne tofolle forlingstik fan de politike partijen. Mei har is yn ’e top net mak lik op to wurkjen. Dit die b.g.. bliken op it gebiet fan de ekonomyske en soa- siale foarljochting, de boere-help-orga- >!s„cijes. It gearwurkjen „ünderoan” is folie bet ter, lyk as hjirre yn Hinnaerderadiel. Yn Boalsert giet it al minder. Fan On deren op wol it wol, mar fan boppen wurdt aks je fan konfessionele kant faek om politike redenen tsjinhólden. Sprek ker stiet der dan ek tige op oan om ünderling safolle mooglik kontakten to finen, faeks is nou de tiid der ryp foar. Sadwaende sil dus yn elke provinsje, yn elke ófdieling kontakten bistevige wur de. Der moat wol aksje fierd wurde, sa sei sprekker, mar net tsjin de publike opiny Ek op it Lanbouskip soe krityk to lever- jen wêze. Der binne hast trije kear sa folle boeren as arbeiders, mar yn it lan bouskip sitte se heal om heal. En hoe- folle boeresoannen sitte der net ünder de saneam.de arbeiders? De hear Kooistra fan Kübaerd leit der nochris de klam op dat men net yn po- lityk farwetter komme moat. De hear Bootsma wiist der op, dat de ófset fan fé frij is. Faeks dêrom is de priis goed. Soe it net sa kinne dat de suvelyndustry seis syn priis bipaelt? (Stim: „Koekoek!”). De hear Van der Meer seit, dat yn de E.E.G. as der ienkear lykwicht is, de garansjepriis net mear past. De hear de Jong seit, dat de haedbi- stjüren twongen wurde moatte om gear to wurkjen. De boeren seis wolle dat unanym. Dit moat by de haedbistjüren trochkringe. De molkpriis fêst to stel len op 35 sinten achtet sprekker ge- faerlik, it kin wol 40 wurde moatte. De bou moat mei de greide mei, cars soe boulan ynsiedde wurde en komt it lykwicht wer yn gefaer. De boer is nei de oarloch goed ófreamme om de yndus try op fuotten to helpen. De yndustry forjit dat wol hwat en snobbet üs nou de arbeiders óf. De hear Westra seit biiid to wêzen mei al de dingen dy’t nou yn biweging kom me. Al to lang hat der in sfear fan „ge latenheid” hearske. De holle moat der by en der moat hwat barre. Foarsitter Bootsma seit, dat de yndus- triëlen woliswier flot wiene mei har 10 mar har produkten sadanich for- heegje, dat hja üteinlik noch oan dizze leansforheging winne. De hear Bonsma frege noch oft it wol ridlik wie in hegere molkpriis to freeg- jen as de fabriken net meikomme kin ne. Hwat binne de plannen mei it kon- sintrearjen fan molkfabriken? De foarsitter seit, dat der fan boppen óf üt suvelrounten oantrune wurdt ta kon sintraesje. binammen omdat men oars yn de takomst faek op in manear hwer- op men dat leaver net woe „byinoar don- dere” wurde sil. Konsintraesje sil faek winsklik wêze, gearwurkjen is dit yn elk gefal. De hear Oosterhaven freget oft lt ea mooglik wêze sil de lanbouprizen wer to stabilisearjen, nou’t dy ienkear los makke is, ek nou’t efternei bliken docht dat is mis west kat. waar óf in welke vorm je dit doet, thuis of in Perzië, is in wezen weinig belang- Het huis aan de Dijkstraat, bewoond door de mede-eigenares aan de Dijkstraat is verkocht aan de heer J. Schilstra te Bols ward voor f 4852, Van haar reis naar het herbouwde dorp schrijft H.K.H. verder: Dousadj lag plotseling voor ons na een lange woestijnrit kwamen we over ’n heuvel en daar was, even onverwacht als ontroerend, het nieuwe dorp. Bij de in- i een poort ;ericht. iet mooiste wat De laatste 60 Makkumer haringvissers, die des zomers hun brood op de Duitse loggers verdienen zijn binnengekomen. De meesten hebben een goede vangst ge maakt. Yn it lok gans breafreonen Yn earmoed gjin needfreonen Dousadj ontving toen, plotseling het volle licht Een rampbericht De aardbeving Werd naamgeving Dorp, weggevaagd dat bijstand vraagt Het werd verstaan Hulp kwam spontaan Dousadj in puin Geef geld’lijk steun Heel Nederland Stond aan één kant De kroonprinses Wees het adres Acties op touw Tot her-opbouw De offerzin Een nieuw begin Dousadj, een X Nu Beatrix Een monument Dat dankbaar stemt Het merk ontving: Verbroedering Feestelijk werd op 9 november de actie Dousadj gesloten. Met het sluiten van onze Actie kunnen we zeggen: het dorp staat er. Dankzij jullie aller enthousiasme, vinding rijkheid en doorzettingsvermogen is het gelukt de huizen in Dousadj vóór de winter af te bouwen, aldus schrijft Prinses Beatrix in het slotnummer van de actiekrant Dousadj. Eieren van de VPN 10 cent verlaagd. Harkema Winkels gang hadden de dorpelingen van perzische tapijten opg< Dit is een oud gebruik: hi men bezit wordt als eerbewijs tentoonge spreid. Er heerste een sfeer van ingeto gen hartelijkheidwaardigheid en warm te gingen uit van deze mensen. Vooral tijdens de grandioze maaltijd, die ze voor bijna 200 mensen bereidden, was dit voel baar. Bedenk eens even, dat ieder gezin een heel weekloon offerde aan dit feest! Trots werd een aanbod tot financiële steun afgewezendit was hun manier om dankbaarheid in overvloed te tonen. De vrouwen verdeelden het werk ze kookten ieder in kleine potjes een deel van het eten. Zelf aten ze niet mee, maar keken toé. De mannen van het dorp zaten wèl mee aan, evenals de Europese vrijwil ligers en de perzische studenten. Het was een kleurrijk gezicht, al die verschillende mensen, zittend op tapijten op de grond aan die kostelijk verzorgde perzische maaltijd! Ieder gezin kan nu in een eigen nieuw huis trekken. Het zijn goede huizen, waar ze zelf aan meebouwden. Hun vele pro blemen zijn daar echter niet mee opge lost. Er zal nog veel moeten gebeuren eer de mensen, aangepast aan deze nieuwe omgeving en situatie, weer een leefbaar bestaan kunnen leiden. De europese werkgroep hoopt hieraan vol gend jaar door te werken. En dan ligt er nog een hele wereld vol problemen en nooa voor ons open Misschien hebben jullie uit deze actie ge leerd, dat jullie persoonlijke inzet het be langrijkste is, aldus Prinses Beatrix aan de medewerkers aan de actie, die besloot De ienakterkriich, dy’t it Kr. Fr. Toaniel forban wend is alle jierren to balden, is foar dit jier fêststeld op sneon 30 novim- ber. De kriich sil halden wurde yn Dok- kum, yn de seal fan hotel ,De Posthoorn’. Ien fan de bistjürsleden fan it forban, juffer A. Heeringa fan Skearnegoutum, hat foar dit doel in ienakter skreaun, d^’t as titel hat „Hwa is de skuldige”. Dit stik is fan nou óf by ütjower Beintema ek foar oaren to krijen. een bezoek gebracht aan de onderdelen van de Koninklijke Marine in Den Helder. Tijdens de inspectie van de erewacht, maakte de prinses dankbaar gebruik van de paraplu Dousadj, een woord Nooit van gehoord Kennis vergaard op de landkaart Niemand die ’t vond de naam verstond Er moest gegist geen scholier wist in ver verband naar welke kant nei bütenüt net folie, mar op oantrün fan guods fan de leden is der fan dizze gearspraek in parseforslach rounstjürd. Sadwaende ha de leden der al fan léze kinnen. De bidoeling wie de haedbistjü ren der yn to biheljen. Der moat in machtskonsintraesje komme. De haed bistjüren moatte der wis fan wêze, dat de leden efter har steane. Op forsyk fan de gearkomste waerden de oantekeningen fan de kontaktgear- komste foarlêzen. Hjirüt bliek, dat op de hólden gearkomste de trije partners (A.B.T.B., C.B.T.B. en Fr. Mij) as lyk- weardich biskóge waerden en dat it net de bidoeling wie ta in wylde aksje to kommen. It lónbouskip soe men net misse wolle, mar der koene wol oare mannen yn, dy’t mear mei beide fuotten op de groun stiene. Fierders kamen de to lege molkpriis en de birekkening dêr- fan op it aljemint, lyk as it frijlitten fan de priis fan de lónbougrounen, de assoasiale tastannen yn de lónbou ensfh. Op mear gearwurking, :k op it suvelmêd, sil oanstien wurde. De haedsaek wie dat der kommen wur de koe ta in ienriedige konkiüzje, dy’t oan de trije haedbistjüren tastjürd wur de sil. Neffens de foarsitter set dizze aksje wol troch, sadat de haedbistjü ren ek fan oare ófdielingen sa’n skriu wen op tafel krije. Sünder mis sille de haedbistjüren mei dizze aksje rekken hólde. De hear de Jong seit noch, dat ek bi- sluten is it ütstel to dwaen de arbeids- tiden fan de féforsoargers net fierder yn to koarten hwant dan soene se dy namme net mear fortsjinje. Wol moasten de leanen oplutsen wurde ta de hichte fan dy fan de yndustry. Dy leanen sille trochbirekkene wurde moatte yn de molkpriis. De arbeiders, dy’t der noch binne, moatte der biiuwe, oars is it foar de boeren seis ek gjin dwaen mear. De yndustry stelt de lan- bou foar feiten, dêr’t tige rekken mei hólden wurde moat. As it regear ak- koard giet mei de leansforheging dy’t op kommende wei is, dan moat it regear ek foar de gefolgen stean, dy’t dit foar de lónbou meibringt. Ut de gearkomste kaem fan ünderskate wize lof foar de halding fan it bistjür. Hwat jowt de molkpriisbirekkening fan it Lónbouskip as it regear der dochs al- tyd hwat ófknibbelet, sa waerd der fre ge. De foarsitter leit der noch de klam op, dat de aksje as dy fan ünderen op komt dochs trochwurkje sil. Alle aksjes, dy’t hwat üthelle ha, binne nammers fan ün deren opkommen. De foarsitter distansiearre him fan it skriuwen fan Boarnburgum. In stakings- aksje allinne fan de Fryske Mij. fan Lónbou (gjin molke en fleis mear le- verje) seach sprekker net folie heil yn. It funeste is, dat it iene haedbistjür seit dat de boer der min foar stiet, in oaren- ien, dat it ridlik is en in trêdde, dat it wol hwat tafalt, der moat op nasjo- nael niveau mear ienriedichheit komme. Oanwêzich wie ek it haedbistjürslid Van der Meer fan Boalsert. Hy hie al mear gearkomsten as dizze meimakke, mar noch net ien sa tam as dizze. Yn Boalsert en yn Snits wie noch al hwat aksje. Ek yn it haedbistjür Is oer dit ünder- werp praet, ek mei de „acht fan Alde- boam”. Aldeboarn neamde it haed bistjür „in hearesosiëteit”, mar dit waerd al gau bylein. Aldeboarn woe ek 35 sinten en oars aksje. De fraech waerd steld oft it net leverjen, b.g. fan büter wol sa opportün wêze soe. Yn Nederlan is genóch margarine en der moatte gjin dingen dien wurde, dy’t tsjin de publike opiny yngeane. Net forgetten wurde moat, dat it arbeidsynkommen yn de lege midden soms net heger is as f 1600 wylst in arbeider mei soasiale lésten op in f 7000,- komt. Dizze minsken steane mei de rêch tsjin ’e muorre. As der hwat foar de risikofaktor rekkene wurde sil en foar forbettering fan de gebouwen, dan moat it eigen arbeidsynkommen wol in 8 10.000 goune wêze. Om dit to birikken moat de molkpriis in sint as 7 omheech, De lónprizen fljogge omheech. Yn Am sterdam is al lan ünteigene fcar f 25000. de hektare. Sokke lju kinne wol djüre pleatsen keapje. As in hierboer sa’n pleats ünder it gat wei koft wurdt, hwer moat dy hinne? Der is wol ekstra kredyt kommen. De rinte en óflossing wurde dan wol tige swier. De arbeiders krije 10 Der hat noch noait sa’n goed motyf foar west. De yn dustry sit oerladen mei oarders. Fan alle Hwat hat Qabe Skrocir Na enkele besprekingen, uitgaande van de Culturele Raad in Hennaarderadeel, is besloten een gemeentelijk solistenconcours te houden. Dit georganiseerd door de muziekfede ratie. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling dit concours in Welsrijp uit te voe ren, maar hier ondervond men moeilijk heden in verband met de beschikbaarstel ling van het kerkgebouw. Om deze reden is thans Spannum aange wezen, de ned. herv. kerk aldaar leent zich uitstekend voor de uitvoering, reeds en kele jaren terug oogstte een federatief so- listen-concours er veel succes. Het programma van de op woensdagav. 27 november te houden muzikale bijeen komst, bevat 22 nummers onder meer solo, duet en kwartetten. Vier gemeentelijke korpsen, alsmede drie zangverenigingen en een accordeonklubje uit Itens, hopen medewerking te verlenen. Als jury-lid fungeert de heer Ch. Kreger uit Franeker. Het initiatief van de Culturele Raad ver dient waardering, er wordt dan ook ver wacht, dat velen uit de gemeente de avond in Spannum zullen willen bijwonen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1