Wereld geschokt door moord op Kennedy Koekoek insinueerde dat departement vol N.S.B.ers zat Gabe Skroar China reageerde op het ,goede nieuws zijn overlijden met een spotprent van Het telefoon geheim op het Binnenhof de Martinytoer Fan 'if® üs hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes 3 Tj. de J. 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I', I F - DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 102e JAARGANG No. 91 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’j Nieuwsblad Hwat hat vj Cl HALD DE EAGEN GOED IEPEN de agraryske saken 'I De Verenigde Staten hebben meer dan 500 operationele lange-afstandsraketten, de Russen bezitten slechts een fractie van dit totaal. De troepen van het Westen zijn echter minder in Europa geconcentreerd dan die van Rusland en daarom was de Weste lijke kracht nog niet genoeg om zonder kernwapens een conventionele Russische aanval te weerstaan. Machtsverschuiving in Irak. vloed uit te oefenen op de bedragen, wel ke voor hulpverlening beschikbaar wor den gesteld. Het Congres heeft zo juist het bedrag van vier en een half miljard dollar voor hulp aan het buitenland dat Kennedy voor het komende jaar had gevraagd, met 800 miljoen besnoeid. Kennedy, dit is de laatste maal dat zijn naam, die zo vaak voorkwam in onze politieke overzichten in dit verband ge- verlenen. Enkele weken terug had hij de beschuldiging geuit, dat al in 1959 zijn telefoongesprekken door de B. V. D. wa ren afgeluisterd en als gevolg daarvan een candidatenlijst, welke hij naar een politieke vriend in het Noorden des lands per expresse had verzonden, deze te laat had bereikt. Daardoor aldus zijn be schuldiging had zijn partij in dat jaar niet aan de verkiezingen kunnen deel nemen. Van verscheidene kanten werd boer Koe- Allinne in greate geast doar in ienfaldige styl to hawwen Bolswards Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In Irak is de macht in andere handen geraakt. Vorige week leek het of de ge matigden in de regering en de Baath- partij (sinds de opstand tegen Kassem aan de macht) de „extremisten” uit hun positie hadden verdreven. De voornaam ste extremist arriveerde in Madrid, maar enkele dagen later vertrokken de leiders van de gematigde vleugel naar Beiroet, terwijl de internationale raad van de Baathpartij, die ook in Syrië aan de macht is, orde op zaken probeerde te stellen. In het vacuum, dat hierdoor is ontstaan, is nu het leger getreden, dat met president Aref aan het hoofd de macht aan zich heeft getrokken. Dat betekent ongetwijfeld een tegenslag voor de nauwe unie met Syrië, waar vooral de „extremisten” op aandrongen. Daar naast wensten de „extremisten” een ster kere socialisatie. Vechtstreek. Verder werd gedebatteerd over het nut van de Bescherming Burgerbevolking. De P.S.P. ontkende dit nut onder ver wijzing naar de gevaren van de kernbe wapening. De socialist Wierda vroeg of het niet wenselijk was door een naams verandering te onderstrepen, dat de or ganisatie ook bij rampen in vredestijd nuttig werk kan doen. Minister Toxopeus vond dit niet verstan dig. De vrijwilligers dienen te weten, dat zij als er onverhoopt oorlog komt, naar buiten moeten trekken en niet bij hun gezin kunnen blijven. Zijn geestverwant Ccuzy wierp nog de vraag op of Duitse vluchtelingen in oorlogstijd het B.B.- werk niet zouden bemoeilijken. Minister Toxopeus onthulde toen, dat er met de Duitse autoriteiten stoplijncn zijn over eengekomen. Wij leven snel. Toen u het vorig nummer van ons blad las, reed Kennedy, bewon derd en bejubeld, nog door de straten van Dallas. Nu is hij gevallen door moorde naarshand en ligt reeds begraven temidden van de in Korea gevallen soldaten. Wij leven snel, wij sterven snel, w(j worden snel begraven. Geen dodencultus maar keiharde zakelijkheid. Reeds in het weekend werden de persoonlijke bezit tingen van Kennedy, o.a. zjjn befaamde schommelstoelen, uit het Witte Huis weggehaald. Zondag j.l. werd liet heengaan van Kennedy in tal van kerken, in tal van landen herdacht. Gisteren was het de dag van rouw. Vandaag gaat het leven al weer door. Gelijk het gras is ons kortstondig leven, gelijk een bloem, die ’s morgens nog sierlijk pronkt, maar krachtloos is en teer, die schielijk wordt afgesneden. Straks geldt het: men kent noch vindt zijn standplaats zelfs niet meer. Aan de geschiedenis is weer een jaartal toegevoegd. November 1963: Kennedy vermoord. Ook de (vermoedelijke) moordenaar vermoord. Ook een politieman vermoordHet is een harde wereld waarin wij leven. Gods wegen zijn on doorgrondelijk. Vele eersten zullen de laatsten zijn, vele laatsten de eerste. Niet een bejaarde Adenauer viel, niet een vaak bedreigde De Gaulle, maar een jonge, energieke, charmante president, vader van een sympathiek gezin, een krachtig staatsman, iemand van grote moed, met een vaste wil, die menig keer Ibewonde- ring afdwong. slaan Chroestsjov in het gezicht en ont hullen de wankelheid van zijn onjuiste theorieën, welke op het kernwapen zijn gebaseerd. Enerzijds speelt Chroestsjov gevaarlijk met kernwapens, zoals bij de Cubaanse crisis, anderzijds kruipt hij voor imperialistische chantage, waarmee zjjn terugkrabbelen wordt bedoeld. De Chinezen verwijten Chroestsjov dus on doordachte pclitiek op basis van verkeer de theorieën. Deze theorie, zo blijkt uit het artikel, wordt gedragen door een overschatting van het kernwapen en een verwaarlozing van de conventionele be wapening, welke juist in de bevrijdings oorlogen, welke China overal ter wereld propageert, dienst moeten doen. Niet al leen wordt hiermee aan Rusland zijn do minerende positie in de communistische wereld ontnomen, de Chinezen wijzen ook op de blunders van het Rode Rome. Ook dat ondermijnt Chroestsjovs positie. Persoonlijke aanval. China blijkt echter helemaal niet bereid de strijdbijl te begraven. Het is het enige land, dat met een spot prent op de moord op Kennedy reageer de en het bericht van zijn overlijden als „goed nieuws” opnam. Ook ten opzichte van Rusland blijft de houding van China bijna agressief. Het wint daar niets mee, terwijl het bo vendien in het communistische kamp zeker niet zonder aanhangers is. Hoe groter de Chinese aanhang wordt, hoe onplezieriger Chroestsjovs machtspositie Wellicht speculeren de Chinezen ook op een interne Russische oppositie tegen Chroestsjovs politiek en persoon. Begin deze week publiceerde het volks dagblad van Peking het vijfde artikel, waarin uitvoerig het geschil met Rus land uit de doeken wordt gedaan. De persoonlijke aanval op Chroestsjov is scherp. De Amerikaanse imperialisten noemd wordt. Voortaan zal het slechts zijn bij wijze van herinnering, terug denken, in een jaaroverzicht. Zo' overrompelend snel als deze presi- dentswisseling zal er zelden een zijn ge weest. Onze gedachten gaan uit naar mevrouw Kennedy, die zich deze dag zo dapper heeft gedragen. Kennedy is uit onze overzichten verdwenen. Verdwenen van het wereldtoneel. Hij ruste in vrede. koek nu uitgedaagd om als hij die be schuldigingen niet kon bewijzen, althans de aanwijzingen te verschaffen op grond waarvan hij zijn klacht had ge uit. De heer Koekoek wrong zich in vele bochten om aan die plicht te ontkomen; hij kwam nu met een geheel ander ver haal voor de dag. Hij zei te beschikken over het particuliere adres van een BVD- „agent”, die hem maandenlang had ge volgd, om na te gaan of hij voor of in de oorlog misschien N.S.B.er was ge weest. Toen deze gebleken was, dat dit niet het geval was geweest, had hij, vol gens de heer Koekoek, zijn particuliere adres gegeven omdat het departement „vol N.S.B.ers zat”. Dit adres wilde boer Koekoek wel ver trouwelijk aan minister Toxopeus geven. Deze zei, dat hij van dit adres alleen ken nis wilde nemen als hij het vóór-onder- zoek óók aan de kamercommissie zou kunnen voorleggen. Anders zou hem im mers de mond zijn gesnoerd en zou de Kamer nooit te weten kunnen komen wat er van de verhalen van de heer Koekoek waar was. Deze weigerde dit echter. Hij wilde personen, die door een ambtseed gebonden zijn „niet verraden”. „U moet met bewijzen komen of U moet zwijgen”, aldus de socialistische afge vaardigde Scheps, „anders brengt U het parlement evenzeer in opspraak als vóór de oorlog de N.S.B.” De heer Koekoek zei nog, dat de kamer commissie van hem geen bewijzen moest verwachten over het afluisteren, omdat hij die niet bezat, doch dat zij zelf had moeten controleren of zijn zaak uit 1959 niet voorkwam in de rapporten van de B.V.D. Minister Toxopeus wond zich hierover op. Hij vond het een insinuatie van de heer Koekoek te veronderstellen, dat dit niet allang is gebeurd. Maar het onder zoek leverde niets op. „Ik vraag van de heer Koekoek,” zo besloot de bewinds man, „geen wettig en overtuigend bewijs doch alleen maar aanwijzingen, welke een onderzoek mogelijk maken.” Onteigend. Juist op het ogenblik dat in Brazilië de ministers van de Latijns-Amerikaanse landen en de Verenigde Staten bijeen waren om te spreken over het Ameri kaanse hulpprogramma aan Latijns- Amerika, dat overigens maar geringe voortgang maakt, onteigende Argentinië alle buitenlandse oliemaatschappijen, waarvan er acht Amerikaanse en twee Europese in Argentinië werkzaam wa ren. Dat heeft iiï de Ver. Staten, waar men bijzonder gehecht is aan het parti culiere eigendom, grete verontwaardi ging gewekt en dit zal niet nalaten in- Eerste Kamer. In de Eerste Kamer ging het minder vechtlustig toe, al schonken de senato ren met ruime meerderheid hun goed keuring aan de voorgestelde gemeente lijke herziening van de Vechtstreek.. Verder werd daar over de beginselenwet voor het gevangeniswezen gesproken. De anti-revolutionaire hoogleraar Die penhorst zei scherp, dat bij alle gepraat over modernisering het nog steeds zó is, „dat soms als de mussen van de hitte van het dak vallen, de gevangenen erw tensoep moeten eten.” Men dient deze anti-revolutionaire sena tor, die regelmatig voor t.v. en radio op treedt, niet te verwarren met zijn chris- telijk-historische neef Diepenhorst uit de Tweede Kamer, die als staatssecretaris voor de ontwikkelingshulp werd voorge dragen op dezelfde dag, dat ons eerste vrijwilligerscorps naar het buitenland vertrok. Laatste tv eek november 1938 Joden, die Duitsland niet verlaten, worden opgesloten in concentratiekampen. De toestand in deze kampen is niet rooskleu rig. Zo zou b.v. de verstrekte kleding niet voldoende zijn. Bij de anti-joodse agitatie is in Duitsland voor 6/2 miljoen Mark aan ruiten inge gooid. Duitsland zelf heeft maar voor 1 >/2 miljoen glas in voorraad. Voor het herstel (de geplunderde winkels gaan nl over in arische handen) zal dus voor 5 miljoen Mark aan glas moeten worden in gevoerd. Wie zijn eigen glazen ingooit Alle straten in Wenen, die naar Joden zijn genoemd zullen worden herdoopt, 't Zijn er 97. Geen westelijke David. Dat Rusland helemaal niet zo sterk is en (lat het Westen de Russische kracht eigenlijk steeds heeft overschat, wordt de laatste tijd steeds meer van Ameri kaanse zijde gehoord. McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, heeft in een rede te New York deze week gewezen op het volko men foutieve beeld van een communis tische Goliath met enorme conventionele bewapening tegenover een Westelijke David zonder conventionele wapenen, maar met een nucleaire slinger. Rusland heeft 3,3 miljoen man onder de wape nen, de Oost-Europese landen 1,2. De N.A.V.O. beschikt over meer dan 5 miljoen. Schatte men vroeger het aantal Russische divisies op 175, nu komt men tot minder dan de helft. Boer Koekoek. Daarmee is de kous nog niet af. De ka mercommissie heeft de kleinere fracties namelijk gevraagd eventuele klachten over ongemotiveerd afluisteren door de B. V. D. aan haar voor te leggen. Om- t ’ent de bevindingen zal z(j in elk geval de betrokkenen en wellicht in een meer algemene rapportage ook de Tweede Kamer op de hoogte stellen. In tussen bleek, dat boer Koekoek had ge weigerd hieraan zijn medewerking te Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolswird Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De vraag of het telefoongesprek in Nederland gewaarborgd is tegen inbreuken vanwege de Binnenlandse Veiligheidsdienst, blijft de politieke gemoederen rond het Binnenhof bezighouden. De regering heeft hierover overleg gepleegd met de saste kamercommissie van fractieleiders. Als uitkomst daaraan legde ir. Vonde ling namens de commissie een verklaring af voordat de Tweede Kamer de begro ting van Binnenlandse Zaken goedkeurde. Daaruit kwam naar voren, dat de kamercommissie bij onderzoek was gebleken, dat het afluisteren inderdaad slechts hoogst zelden geschiedt en dat het hoofd van de B.V.D. de machtiging daartoe slechts krijgt als de minister-president en de ministers an Binnenlandse Zaken, van Justitie en van Verkeer en Waterstat ieder voor zich ervan overtuigd zijn, dat dit om redenen van staatsveiligheid noodzake- Ijjk is. In elk geval bleek de commissie, waarin de vier regeringspartijen en de socialisische oppositie zijn vertegenwoordigd, eenparig tot de conclusie te zijn gekomen, dat er voor ongerustheid bij de Nederlandse bevolking omtrent onge motiveerd afluisteren geen aanleiding bestaat. De wat kribbiger houding van Rusland tegenover de Verenigde Staten had bijv, nog juist aanleiding gegeven tot een merkwaardig incident. Op 31 oktober was prof. Barghoorn, een van de leiden de Ruslandkenners in de Ver. Staten en hoogleraar aan de Yale-universiteit, in Rusland gearresteerd wegens spionage. Dit werd op 12 november pas bekend gemaakt. Op zijn laatste persconferen tie nam Kennedy deze zaak nogal hoog op. Hij beval uitstel van de onderhan- delingen over een nieuw cultureel ver drag tussen Amerika en Rusland en gaf te kennen, dat ook de verkoop van het Amerikaanse graan wel eens niet zou kunnen doorgaan. En toen is het wonderlijke gebeurd. Op 15 november werd prof. Barghoorn plot seling vrijgelaten en uitgewezen. De Russen houden vol, dat Barghoorn schul dig is aan spionage en misschien is hij dat volgens hun opvattingen ook wel. Wat in het Westen wetenschappelijk on derzoek heet, heeft in de Sovjet Unie al gauw de naam spionage. „Maar gezien de bezorgdheid van hoge Amerikaanse functionarissen heeft de Russische re gering besloten hem slechts uit te wij zen” en dus niet te veroordelen. Wat is hier gebeurd? De bezorgdheid van de Amerikanen op zich zelf is voor de Russen nooit aanleiding geweest een breed gebaar te maken en als dat werke lijk de oorzaak van het optreden is ge weest, dan was óf het sop de kool niet waard óf is er ergens een blunder ge maakt. Maar in beide gevallen heeft Rusland toegegeven aan Amerikaanse druk. De arrestatie van Barghoorn paste wel in het beeld van een minder vriendelijke houding tegenover Amerika, welke men op twee en misschien op beide manieren kan verklaren. Had Rusland soms meer verwacht van de ontspanning van deze zomer, had het Amerikaanse concessies op bepaalde punten verwacht, welke niet zijn gekomen en wilde het Amerika mis schien onder een zekere druk zetten en vooral, wilde het niet de indruk vermij den, dat Rusland misschien meer gebaat zou zijn bij een ontspanning dan Ame rika, hetgeen een teken van zwakte zou kunnen zijn? Of wilde Chroestsjov zich door een norser gezicht verweren tegen de Chinese beschuldigingen een vazal van het kapitalisme te zijn? Wilde hij pro beren het geschil met China wat op de achtergrond te werken om sterker te staan tegenover Amerika en ook om in eigen kring het partijkiezen tegen te gaan? dat cdy w’ diel wier I is dy bisetting hwat swierder wurden, mar folie makket it ek nou noch net üt. It is wol wier, dat yn de bouhoeke meat lan ta greide makke is, dat binammen yn de mingde bidriuwen op de lichte groun fol ie boulan ynsiedde is. Mar dat is komd, omt de bou op de lichte groun net üt koe en op de klaei ek mar suterich wie. In oare oarsaek wiene de prizen fan it foer. Towyl de molkprizen mei hoarten en stjit- ten omheech giene, alteast oan 1957 ta: 22.47, 24.80, 23.60, 25.10, 25.70, 27.75, 30.40, 29.40, 31.30, 29.15, 29.05 bleau it foer op desel de priis of waerd goedkea- per. De boer brÜKt twa soarten foer, it iene om de aeiwytbihoefte oan to foljen, it oare om de setmoalwearde op hichte to bringen. Wolnou, beide groepen foer bin- ne yn ’61/’62 goedkeaper as yn ’51/’52. Per 100 kilo is it priisforrin fan it aeiwyt- rike krêftfoer sa west: 40.80, 38.50, 36.55, 38.20, 36.50. 36,—, 31.90, 34.—, 35.50, 32.80 en 34.50. De oare groep wie navenant en is yn dizze jierren sakke fan 36 sinten de kilo oant 30 sinten. Nou is it eltse ündernimmer düdlik, dat de forhalding tusken de molk- priis en de foerpriis foar de boer gunsti ger waerd. Earst koste in kilo foer twa kear de molk- priis en letter wiene hja hast gelyk. Dizze gunstige forhalding is troch de measte boeren binut troch mear to fuorjen. Hja soene gjin goede boeren west ha, as hja dit net dien hiene. Sa is it bidrach oan oankoft foer net ünbilangryk omheech- roun, namlik fan 300 oant 475 goune de h.a. en dat wylst it foer dat léste jier fiif goune leger yn priis wie. De léste jierren is it foer bilangryk djürder wurden en it lit him wol oansjen, dat as de molkpriis net forhege wurdt, lang sa folie net fuorre wurde sil as men wol dien hat. Der sit oan dizze kwestje jit in oar ty- pysk forskynsel fêst. Sjocht men de bi driuwen oer dizze tsien jier yn dizze hoe- ke nei, dan fornimt men twa dingen: der wurdt bilangryk mear stikstof brükt op it lan en mear foer yn it büthüs, De fétor- bettering giet ek troch, de K.I. bislacht alle jierren mear kij, de TBC is ütroege, de Abortus yn fierwei de measte buorke- rijen ek en nou soe men linke, dat al diz ze dingen de produksje wol gans in ein foarütbrocht hawwe soene. Mar de fei ten bifêstigje dat net. Hwant de produksje per kou is yn dy tsien jier fan 4344 kilo foroare yn 4413 kilo, dat is yn sa'n tiid- wêze moatten. De regearing hie dy ga- ransje net jaen moatten, mar nou’t it ien kear dien is, soe ik ütstelle wolle, om dy elts jier mei twa of trije sinten nei ün- deren to bringen, dan sil men ris sjen hoe gau de produksje him wer oanpast hat by de fraech en dan wie it mei dy lege pri zen ek gau üt!. Oant safier dat brief. Myn andert is, dat is wier en op himsels ek winselik, hwant elts bidriuw stribbet nei mear omset. Hy moat dit ek wol dwaen, hwant de stigende kosten kinne allinnich tsjinhalden wurde troch se dra- ge to litten troch mear kilo's. Mar dy groei is grif net to forwiten oan de boe ren, hjir yn de greidhoeke. Yn de tsien jier fan ’51/’52 oant '61/’62 wie de fé- bisetting fan de melkekij as folget: 1.14 per h.a. 1.47, 1.22, 1.19. 1.15, 1.14, 1.14, 1.16, 1.21, 1.24, 1.27. Hjirüt blykt, wide forhalen mar foar in lyts binne. Allinnich de léste jierren Fan ’e wike krige ik in lange brief fan in lêzer, dy’t in bulte bilangstelling hat foar i en fan himsels seit, dat hy in goed-freon is fan de boerestan. Dat mei ik uteraerd graech hearre. Mar, seit hy, binne de boeren seis de skuld net fan dy lege suvelprizen? Doe’t de regearing nei de oarloch bigoun is mei de maksimumprizen of garansje- prizen, hawwe de boeren seis de produk sje tige opfierd. Hy skriuwt letterlik: De boer, dy’t fiif kij hie, gyng nei tsien, dy’t tsien hie, fyftsjin en sa mar troch. Nou is der fierst to folie molke en dat hie net Een karakteristieke houding van wijlen president Kennedy: Vol overtuiging spreekt bij hier het congres toe. rek jit gjin twa persint. Allinnich de fé- bisetting is mei 10 tanommen. Dit is in tsjinfaller, dy’t syn oarsaken hawwe moat en it soe de muoite wurdich wêze ris nei to gean, hwert it oan leit, dat de produksje sa’n bytsje foarüt giet. De mie- ning fan forskate praktyske boeren is diz ze, dat dit de skuld is fan de machinale melkerij en ik leau, dat hja ticht by de wierheit sitte. Troch it masjinale melken forfait dy by- sündere 'soarch, dy’t oars in boer hawwe koe by elk apart bist. Foaral de hwat al- dere kij mei greate miellen wurde hiirfan de dupe. Hja reitsje nou folie earder yn ünstjür. En men sjocht dan ek by hiel hwat boeren, dat oe jongere kij fierwei de oerhan hawwe. Telle jo de rierren, de twinterrierren, de trijekealskij en de fjou- werkealskij bymekoar, dan is der yn de measte büthüzen net folie mear oer. En krekt de aldere kij jowe de greatste miel len molke. Ik praet nou mar net oer hwat Dr. Politiek lestendeis sci, dat it greatste diel fan de masinemelkers slimme fouten makket by syn wurk, ik kin dat net bioar- dielje. Mar dit stiet wol fêst, dat de melk- masine de boeren molke kostet en dat de opbringst per kou by de lytse boer, dy’t hanmelkt oan de spits stiet. Mooglik, dat troch de seleksje op molk-’ berheit hjir wer hwat forbettering yn komt, it sil saek bliuwe de kij goed yn ’e gaten to halden. In kou bliuwt in lioben bist mei elk syn eigen aerd en al to fluch en al to rüch kostet grif jild. Alles hat syn grinzen, ek de mechanisaesje. De boer moat de leije halde, net de masine!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1