,VAN VIETNAM TOT BERLIJN’ Vele senatoren heetten welkom kabinet Marijnen Wz 1 Johnson: ^Verenigde Staten trouw aan hun plicht’ DE UITVAART .VAN PRESIDENT KENNEDY I PYT DE UITVAART IN WASHINGTON es us hjoed p to sizzen Verwarmde auto ruiten Gouden filnipj STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND It moantsje skynt Ere-doctoraat voor mej. Klompé f - wj i 4^ |il?W ril 1 w. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 102e JAARGANG No. 92 De Jong’s Nieuwsblad A Moordenaar neergeschoten. en Bestellingen Laatste week nov, 1913 Kennedy’s opvolger, president Lyndon Johnson, heeft woensdag in zjjn eerste grote redevoering uitgesproken in een verenigde vergadering van beide huizen van het Congres de wereld verzekerd dat Amerika zijn verplichtingen „van Zuid-Vietnam tot West-Berlijn” zal blijven nakomen. Kracht en zelfbeheersing moeten samengaan, zo betoogde de nieuwe president. „Wie onze inoed op de proef stelt, zal die sterk vinden en wie onze vriendschap zoekt, zal haar als eervol ondervinden.” Ook op binnenlands terrein beloofde Johnson de plannen van zijn vermoorde voor ganger te zullen uitvoeren. In het bijzonder noemde hij de maatregelen tot ophef fing van de rassenscheiding en de verlaging van de inkomstenbelasting met 11 miljoen dollar. bet monument op de voorgrond te zien is. Op de achter grond "bet Lincoln gedenkteken Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) en moet Oswald soms de aandacht van de werkelijke aanstichters afleiden? Het is mogelijk, al behoeft dit niet het geval te zijn. Al deze vraagtekens houden de politie nu nog bezig. Liberale voorkeur. De liberale fractieleider, mr. Van Riel, erkende, dat de huidige economische si tuatie tot een sterkere credietbcnerking Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 13 in januari. De welvaartvaste sociale uitkeringen als A.O.W. en A.W.W. zullen met ingang van 1 januari met 12 worden ver hoogd. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. J. M. Veldkamp, heeft gisteravond „vooruitlopende op de loonontwikkeling in 1964” dit voor vele tienduizenden bejaarden en wedu wen en wezen vérstrekkende wetsont werp bij de Tweede Kamer ingedienti. Met de verhoging van al deze uitkerin gen is een bedrag van f 400 miljoen ge moeid. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie er grote belangstelling bestaat voor de goedkope z.g. f 14.000,woningen. In anderhalve maand zijn hiervoor niet minder dan 850 plannen ingediend. Bouwbeleid. Ook minister Bogaers zag deze weck zijn begroting van volkshuisvesting en bouw nijverheid in de Tweede Kamer aan vaard. Bij die gelegenheid gaf hij blijk van optimisme over de toekomstige jaar- produktie. Hij meende, dat deze zich na de vorst van vorig jaar zo goed heeft hersteld, dat in 1964 het gestelde doel van 90.000 woningen best kan worden overschreden. Hij vertelde voorts, dat Die voorkeur was nogal opvallend, want de Christelijk-Historische fractieleider, mr. Pollema, week daarbij af van de ge dragslijn, welke z(jn collega en partij voorzitter, mr. Beernink, aan de over zijde van het Binnenhof tijdens de kabi netsformatie heeft gevolgd. En wat de K.V.P, betreft: sinds de ver kiezingen maakt prof. De Quay deel uit van haar Eerste Kamerfractie en hij was onder het vorig bestel de personifi catie van de confessioneel-liberale sa menwerking. Maar prof. De Quay bleek na zijn terugkeer uit Amerika en Cana- de voor het fractievoorzitterschap der katholieke senatoren te hebben bedankt. In zijn plaats trad nu de Eindhovense wethouder Van Lieshout op, die vroeger voor de Kath. Bond van Overheidsper soneel (KABO) heeft gewerkt. Cuba en de rassenkwestie. Cuba is met de rassenkwestie het voor naamste emotioneel geladen politieke probleem geweest uit de driejarige rege ringsperiode van president Kennedy, die op 20 januari 1961 zijn ambt heeft aan vaard. Hij was de jongste in de lange rij Amerikaanse presidenten en hij was de eerste die Rooms Katholiek was. Met hem is duidelijk een wat nieuwere, modernere wind gaan waaien, zowel in sociaal als in economisch opzicht, maar erkend moet worden, dat veel van het geen hij wenste te bereiken, afstuitte op de conservatieve onwil van het Congres. Medische hulp voor bejaarden werd af gestemd; van zijn pogingen door een be lastingverlaging, gekoppeld aan herzie ningen van het belastingstelsel, de eco nomie verder te stimuleren, opdat ook de structurele werkloosheid zou kunnen worden bestreden, moeten wij de afloop nog afwachten. Het conservatieve Con gres begreep van deze moderne econo mie niet veel en eiste, dat de regering haar uitgaven zou beperken, hetgeen de stimulerende werking zou opheffen. De Algemene Politieke Beschouwingen der Eerste Kamer over de rjjksbegroting voor 1964 hebben het kabinet-Marijnen een welwillende ontvangst temidden der senatoren bezorgd. Hoewel de leden der Eerste Kamer niet bij de onderhandelin- gen over de kabinetsformatie worden betrokken en dus ook niet aan het accoord van Wassenaar zjjn gebonden, traden zij merendeels het nieuwe ministerie met vertrouwen tegemoet. Overigens staken de K.V.P. en de C.H.LT. niet onder stoelen of banken, dat zij onder de gegeven omstandigheden aan een vyf-partijen-kabinet met inbegrip van de P.v.d.A. dus een z.g. nationaal kabinet, de voorkeur zouden hebben gegeven. Op de begraafplaats v.r.n.l.; mevrouw Jacqueline KennedyRobert Kennedy de moeder van de overleden president, mevrouw Rose Kennedy Socialistische oppositie. Ir. Vos had inderdaad zeer rustig ge sproken. Toch beginnen de scheidslijnen tussen het kabinet-Marijnen en de socia listische oppositie al scherper te worden. Aan de overzijde van het Binnenhof werd door de P.v.d.A. bij de behandeling van de begroting van economische zaken een tweetal moties ingediend. De eerste, afkomstig van de voorzitter van de Nederlandse Metaalarbeiders- President Johnson is jarenlang lid van de Senaat geweest en staat bekend als een meester in het compromis. Hij is zijn leven als vooruitstrevende aanhanger van president Roosevelt in de tijd van de New Deal begonnen. Als senator voor Texas heeft hij zich daarop meer aan het conservatieve milieu van deze staat aangepast, maar het wordt niet uitge sloten geacht, dat hij als president weer iets van zijn oude vooruitstrevendheid en liberalisme terugkrijgt. In elk geval heeft hij zich steeds volledig achter de politiek van Kennedy geplaatst, ook in de rassenkwestie. Maar als man van het compromis werkt hij in het Zuiden minder afstotend dan Kennedy en dit al heeft commentatoren er toe verleid de kansen van een republi keinse candidaat, zoals Goldwater, die het van winst in het Zuiden moet heb ben, minder hoog aan te slaan. Nu Johnson bovendien een conservatievere inslag heeft, zijn de kansen wat recht sere democraten door een ultra-conser- vatief program in het republikeinse kamp te lokken, geringer geworden. Men verwacht derhalve tenslotte een republi keinse candidaat, die net zoals Johnson niet te veel van de middenweg afwijkt. Met buitenlandse politiek heeft Johnson, ondanks wat reizen, zich nooit veel be zig gehouden en het is te hopen, dat hij zich zal blijven verlaten op de ploeg kundige raadgevers van Kennedy. Wan neer er zich dan geen situaties voordoen, 'die plotseling optreden of een harde persoonlijkheid vereisen, zoals bijvoor beeld de Cubaanse crisis, dan behoeft men geen rampen te verwachten. Iets anders is natuurlijk of het wegvallen van het gezag en de wilskracht van bond, Baart die juist overeenstem ming had bereikt met de werkgevers in de metaalnijverheid (die onder leiding staan van de nieuwe liberale partijvoor zitter, ir. v. d. Pols) drong aan op een krachtiger prijsbeheersing. Nu bestond er in de Tweede Kamer vrij algemeen ongerustheid over het prijs- verloop. Maar de jonge minister An- driessen wist de regeringspartijen ervan te overtuigen, dat er tegenover een aan tal prijsverhogingen toch ook wel prijs verlagingen staan en dat het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud over oktober in elk geval gelijk is gebleven. Vergeleken met vorig jaar. zo verwacht te hij, zal het indexcijfer vier punten ho ger komen te liggen en dat was zijns in ziens geen aanleiding om in paniek te In elk geval ontried hij met nadruk geraken. de motie aan te nemen. Het zou zijns in ziens een ondermijning hebben betekend van het loonaccoord, dat de werkgevers- en werknemersorganisaties onlangs heb ben besloten. De regeringspartijen volg den zijn advies. aanleiding moet geven. Hij veronderstel de, dat het kabinet-Marijnen nog voor menige critieke situatie zal worden ge steld. Maar hij trok daaruit niet de con clusie, dat een verbreding van de kabi- netsbasis wenselijk zou zijn geweest. In tegendeel, hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de socialistische oud-Minis- ter Vos had erkend, dat een voortzet ting van de confessioneel-liberale rege ringscoalitie na de verkiezingsuitslag van mei j.l. geen verrassing had opge leverd. Gasbel. De tweede motie, welke ook werd af gestemd, keerde zich tegen een moge lijke temporisering der investeringen in de chemische sector van de Staatsmij nen. Zijdelings hield dit punt verband met de grote gasvondsten in het Noor den des lands. Het mijngas loopt grote kans op den duur door het aardgas te worden verdrongen. Een zekere reorga nisatie der Staatsmijnen lijkt dus wen selijk. Nu gaven de jongste aardgasvondsten de socialisten ook aanleiding te verkla ren, dat, als zij bijtijds hadden geweten, dat de gashoeveelheid zoveel groter is dan aanvankelijk werd verwacht, zij ze ker niet accoord zouden zijn gegaan met de overeenkomst met de Gasunie. ■Wat de prijs van het gas betreft, stelde de socialist Nederhorst, dat er was on derhandeld „op basis van onvollledige gegevens”. Minister Andriessen sprak die bewering vierkant tegen. Hij verklaarde, dat juist als gevolg van die wetenschap over de grotere gasvoorraad de prijs van 8 op 6 cent was gebracht. De overeenkomst met de Gasunie beschouwde hij nog steeds als een succes voor zijn voorgan ger, De Pous. In geen enkel land heeft de overheid, als zij zelf geen risico heeft gedragen, zoveel zeggenschap en krijgt zij 70 van de winst bij de gas-exploi- tatie. ketase candidaat, zoals Goldwater, heb ben bevorderd. Doch met de paar scho ten van vrijdag is veel veranderd, be halve de werkelijke problemen. Bolswards Nieuwsblad Watrin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westerjoo en Arlington, waarvan Bestellingen van boterletters, ossenhazen, kippen cn dergelijk luxe gebak. Toen Oswald zondagmorgen om elf uur van de ene gevangenis naar de andere werd overgebracht, hetgeen onder het volle licht van publiciteit en televisie camera’s geschiedde, sprong in de zorg vuldig bewaakte toegang plotseling een man naar voren, die Oswald neerschoot. Het was de nachtclubhouder Jack Ruby, die verklaarde uit medelijden met me vrouw Kennedy te hebben gehandeld. Dat hiermee de zaak is afgesloten, zo als de politiechef van Dallas verklaarde, is bepaald niet juist. Dat is ook niet de mening van de federale politie, die ove rigens geen bevoegdheden in de deelsta ten heeft. De vragen beginnen nu pas goed te rijzen. Was Ruby’s gebaar wel zo spontaan of was hèt de bedoeling Os wald voorgoed de mond te snoeren, voor dat hij mededelingen over een eventueel complot zou hebben kunnen doen? Niet alleen, dat men dan medeplichtigen had kunnen opsporen, zo zij er zijn, maar men had ook meer over de motieven voor de daad kunnen leren. Wij moeten ons nu tevreden stellen met de mededelin gen uit Dallas, dat Oswald een ontsla gen marineman van 24 jaar is, die drie jaren in Rusland heeft gewoond en bij wie men thuis communistische literatuur heeft gevonden. Verder is verteld, dat hij lid was van een procastristische or ganisatie, eerlijk spel voor Cuba, maar het bestuur van deze organisatie kent Oswald niet. Is men om de tuin geleid De bekende nog steeds in actieve dienst zijnde omroeper A. Riemersma te Lemmer wordt 97 jaar. Hij is reeds 48 jaar dorps- omroeper, als touwslager werkt hij al 86 jaren lang in een lijnbaan. It moantsje skynt De stomboat komt De blidens bynt It sil ring fornomd Hoopjende bern Yn stêd en doarp Stean üt to sjen Nei boartersark It moantsje skynt Fol sulverglans Mannichien fynt In lytse kans Om wol to dwaen Lyk as de aid baes Hja fiele har dan Echt Sinterklaes Gjin mins is sa gek of hy hat wol in goede trek It moantsje skynt Oer wolfeartstij Krapte fordwynt Keapjen is frij Yn elke stan Hingje hja’t breed De folie han Wit net fan need It moantsje skynt Feestlik plesier Hwa fan üs fynt De neisten, fier? Kennedy in de strijd tegen bepaalde middelpuntvliedende krachten geen schade zal toebrengen in de Westelijke alliantie. Vastberadenheid. In zijn buitenlandse beleid had Kennedy een over het algemeen gelukkiger hand. Vastberadenheid, koele berekening en grondige kennis van de problemen maak ten hem bij uitstek geschikt om Ame rika te leiden. Hij hield het been stijf in Berlyn, hij dwong Chroestsjov in okto ber van het vorige jaar in Cuba tot de aftocht. Hierin kan men de voornaamste oorzaak zien van de ontspanning, welke men dit jaar heeft kunnen waarnemen en welke heeft geleid tot het deze zomer ondertekende kernstopverdrag. Velen ter rechter zijde in Amerika nemen hem echter kwalijk, dat hij niet de val van Castro heeft bewerkt en dat hij aan de anti-castristische emigranten niet de minste steun meer bood. De moordenaar zou men eerder in deze hoek hebben ge zocht. Of bij de tegenstanders van de rassenpolitiek van Kennedy. Deze rassenpolitiek zou volgend jaar een van de belangrijkste punten bij de ver kiezingen zijn geworden. Gedwongen door de stijgende onrust onder de neger- bevolking had Kennedy deze zomer een wetsvoorstel ingediend, waarbij rassen scheiding zou worden verboden bij alle activiteiten, waarbij meer dan één staat betrokken zou zijn. Dus bijvoorbeeld bij handel tussen meer dan één staat en in hotels en restaurants. Het was nog be paald niet hetgeen de negers op het ogenblik wel zouden wensen, maar het ging de blanken in de Zuidelijke staten toch al veel te ver. Deze rassenkwestie zou ongetwijfeld volgend jaar de kansen van een ronduit conservatieve republi- ruiten onmogelijk Bevriezen of beslaan. Om het inwendige beslaan en uitwendi ge bevriezen van autoruiten tegen te gaan vervaardigt een Engelse glasfabrikant thans verwarmde achterruiten voor auto’s. De produktie bedraagt thans 15-000 per jaar. Deze ruiten bevatten een raster van vrijwel onzichtbare nichroom draden, dat in een glaslaag is aangebracht en op een 12 volt stroom werkt.- Deze ruiten hebben hun deugdzaamheid bewezen tot aan temperaturen van 10 gr. onder nul; bij deze temperatuur smelt ijs op de ruiten in een minuut. Na vier mi nuten is het raam volkomen ijsvrij. Wan neer de stroom is ingeschakeld kunnen de De universiteit van Leeds in het noorden van Engeland heeft een ere-doctoraat in de rechtswetenschappen toegekend aan mejuffrouw Margaretha Albertina Maria Klompé, de vroegere minister voor Maat schappelijk Werk,, thans lid van de Twee de Kamer voor de katholieke volkspartij. Het ere-doctoraat zal op 14 mei 1964 tij dens een plechtigheid aan mejuffrouw Klompé worden uitgereikt. It moantsje skynt Hjir laitsjend lok En fieróf kwynt Tryst soarch en drok In ünderuntwikkeld gebiet Hwat wurdt der woun? Der klinkt gjin liet Hwat hat (gabe Skroar Op 1 december a.s. hoopt onze waarde vriend, de heer X zijn driedubbel feest te vieren n.l. van zijn 56 jarig geboortefeest en zijn 25 jarig procuratiehouder- schap bij de firma IJ. en zijn 2e ver lovingsfeest. Nog vele jaren en een vlug ge gezondheid wensen hem vele vrienden en kinderen. van naar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1