Johnson wil het program van Kennedy voltooien legerleiding Onrust in Wlgfe- J' K HL Minister Andriessen hield in Luxemburg been stijf De consequentie van het accoord van Wassenaar (jabe SLroar F t Kruis bestond jaar vooruitzicht Goud(‘ii filmpjes IC us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i ff - - VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 102e JAARGANG No. 94 W ym britseradeel. REYDON EN DE JAGER TERUG IN ONS LAND Hwat hat grondstoffen te KERSTBOMEN BIJ DE BERLIJNSE MUUR Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Bezoeken. Ir. de eerste week van Johnsons presi dentschap is er niets voorgevallen, dar de bijzondere aandacht van de presides eiste. Binnenkort zal hij met de promi nente figuren van de grote Westelijke landen confereren. Nog dit jaar gaat Bondskanselier Erhard bij hem op be zoek, kort daarop gevolgd door Douglas Home, de Engelse premier. Van enige bijzondere aandacht voor pre sident De Gaulle, welke enkele Fran sen al hadden gemeend te mogen con stateren, is nog niets gebleken. In prin cipe zullen Johnson en De Gaulle elkaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Jclef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (05157) Nederlands verzet. In Brussel is de zogenaamde marathon zitting van de ministerraad van de EEG begonnen, waarin men tot overeenstem ming wil komen over een gemeenschap pelijk landbouwbeleid en een gemeen schappelijke houding bij de onderhande- lingen over de zogenaamde Kennedy- ronde, waarbij tarieven met 50 zou den worden verlaagd. De opzet is er nog dit jaar mee klaar te komen, maar dat zal vermoedelijk wel niet gelukken. In Luxemburg hebben de ministers in de ministerraad van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal vergaderd. Hier heeft de Nederlandse minister, dr. Andriessen, besluiten weten te verhin deren. Het eerste betrof het plan de ko- lenbouw van de gemeenschap door sub sidies te helpen. Hiervan wilde Neder land niets weten. Hieraan zal behalve enkele principiële overwegingen, het be staan van de gasbel in Noord-Nederland wel niet vreemd zijn. Men moet volgens Nederland de kolen niet los zien van ’t gehele nog uit te werken gemeenschap pelijke energiegebied. Het tweede punt betrof de Franse en ook wel Duitse wens de invoerrechten op staal te verhogen. De Fransen wilden ongeveer 14 Nederland en Italië stel den hiertegenover, dat het wel bijzonder ongelukkig was met deze verhoging te komen op een ogenblik waarop men ern stig streeft naar tariefverlaging. Nederland, dat belang heeft bij lage staalprijzen, deelt de zorg voor buiten landse concurrentie niet, aangezien deze concurrentie bovendien voor de Europe anen een prikkel is om doeltreffender te werken. Bovendien dreigt ’t gevaar, dat een dergelijke maatregel de door Neder land niet gewenste gesloten Europese markt een stapje nader brengt. Een na der onderzoek van de Hoge Autoriteit volgt nu en men verwacht, dat een ver hoging van 9 onvermijdelijk zal zijn. Verkiezingen in Australië. In een aantal landen zijn verkiezingen gehouden, waarbij in alle gevallen de zittende partij aan het bewind is geble ven. In Australië en Nieuw-Zeeland blijft Labour in de oppositie. De regerings coalitie van de liberalen en de Land- to hastich jou bislüt, jo ré, stel dan net üt buis met kant 1 speelgoeddingei i fondant sucade, gember e.o. de een pl. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 n: „vijf december, ij in Nederland!” Mart. W. H. de Weerd olswards Nieuwsblad Bij de Berlijnse muur werpt bet komen de kerstfeest zijn lichtjes vooruit. Op vele plaatsen bij de beruchte muur zijn nu al kerstbomen opgericht met vele lampjes, die goed zichtbaar zijn voor de mensen in Oost-Berlijn. De polo toont kerstbomen bij Checkpoint Charlie, vlak bij het gedenkteken voor de bij zijn vlucht omgekomen Peter Fechter, aan de Ik'est Berlijnse kant van de muur President Johnson heeft in een rede tot het Amerikaanse Congres met krachtige woorden een beroep op allen gedaan het program van wijlen president Kennedy te voltooien. Daarvoor is het Congres een voortreffelijke plaats, want diverse belangrijke wetten van Kennedy hadden het zeer moeilijk in het over het algemeen vrij conservatieve Congres. Johnson drong aan op het aannemen van de wet op de burgerrechten. „Wij hebben lang genoeg gepraat over gelijke rechten. Wij hebben 100 jaren en langer gewacht. Ja, het is nu tijd het volgende hoofdstuk te schrijven en het in de wetboeken te schrijven.” zend.pond taai-taai >els sinaasapp’len met marsepein mmel stond te trapp’len i bisschopswijn De opperbevelhebber van de landmacht, luitenant-generaal v. d. Wall Bake, heeft dc minister van defensie zijn ontslag aangeboden. Het is een nieuw symptoom van de onrust, welke in legerkringen is ontstaan over de reorganisatieplannen van de r.k. minister De Jong. Eerst werd de commerciële coördinator van land en luchtmaeht, Duyveman, van zijn post ontheven. Want de bewindsman wilde leger en luchtmacht op dezelfde leest schoeien als de marine, waarbij de opper bevelhebber wordt bijgestaan door gelijkgerechtigden voor materiële en personele zaken; dit drietal treedt dan op als adviseur voor de desbetreffende staatssecre taris. Dit moge voor de marine gebruikelijk zjjn; voor de opperbevelhebber van leger en luchtmaeht betekent dit een vermindering van bevoegdheden. Minister Dc Jong zal het stellig niet gemakkelijk krijgen als zijn begroting volgende weck in de Tweede Kamer wordt behandeld. over enkele maanden ontmoeten, maar de details moeten nog worden uitge werkt. Volgens het protocol zou John son eerst naar Parijs moeten. partij heeft acht zetels gewonnen, welke aan de socialisten zijn ontnomen. Het is duidelijk, dat de Australiërs in hun toenemende welvaart niet geneigd zijn radicale avonturen te riskeren met de socialisten, die door de tegenpartij als pro-communistisch werden afgeschil derd. Daarna heeft hij de raad uit het Con gres, de kwestie wat te laten rusten, in de wind geslagen. Hij zal beseffen, dat het nu het beste ogenblik is om door te zetten. In het Huis van Afgevaardigden worden al stappen ondernomen om de tactiek te doorbreken van de conserva tieve voorzitter van de agenda-commis- Bie, die alle behandeling namelijk kan uitstellen. Er zal ook moeten blijken of oud-senator Johnson het Congres beter kan bespelen dan zijn voorganger. Johnson drong er ook op aan, dat spoed zou worden betracht met de behande ling van de wet op de belastingverlaging (het gaat om een totaal van 11 miljard) waardoor de economie een nieuwe im puls moet krijgen, welke men nodig acht om het vrij hoge niveau van de werk loosheid te verminderen. Vele conser vatieve Congresleden wensen hieraan al leen hun medewerking te verlenen, in dien de uitgaven van de overheid niet een fors bedrag worden besnoeid, het geen het effect van de maatregel wear ongeveer zou opheffen. Gok voor de rest beloofde Johnson een continuïteit van het beleid en het na komen van Amcrika’s verplichtingen van Zuid-Vietnam tot West-Berlijn. Betancourts be- gekenmerkt als vooruitstrevend, een grotere immuniteit blijkt te geven tegen communistische in filtratie dan het reactionele beleid in andere Latijnsamerikaanse staten, waar de laatste tijd het leger niet alleen heeft ingegrepen om het eastrisme te bestrij den, maar ook om sociale en economi sche emancipatie van de bevolking ten koste van de grote privileges van de elite te verhinderen. Met mensen zoals Betancourt wil Was hington het Westelijk halfrond moder niseren en immuun maken voor de com munistische vorm van het eastrisme. En kele dagen vóór de verkiezingen heeft Betancourt bij de Veiligheidsraad van de organisatie van Amerikaanse staten een aanklacht tegen Castro ingediend we gens agressie, naar aanleiding van de ontdekking van drie ton wapenen, af komstig uit Cuba. Gesterkt door de uit slag van de verkiezingen, kan men wel licht een straffere koers tegen de sub versieve activiteiten van Castro verwach ten. t..v.zender van Lopik een groot deel van het land te bestrijken, doch dat nog per soneel zal moeten worden geworven al vorens programma’s kunnen worden sa mengesteld. De N.T.S.-voorzitter Schüttenhelm zei, dat deze vertraging een gevolg was van het feit, dat de pacificatie-commissie, die de concessievoorwaarden moet samen stellen, nog niet eens is geïnstalleerd. Een groot deel der Kamer zou kennelijk liever zien, dat de regering de 2de zen der gewoon aan de N.T.S. en de omroep verenigingen overdroeg. Minister Bot wilde zich echter aan het accoord van Wassenaar houden. Dit geeft de regering pas de mogelijkheid zelf standig op te treden, als de pacificatie- commissie van fractieleiders en omroep organisaties met haar rapport in juli 1965 niet gereed komt. Het is wel dui delijk, dat de gemoederen hierover bin nen de regeringspartijen verdeeld zijn. Enfin, een andere twistappel tussen de regeringspartijen is thans verwijderd. De inkomensgrens van 14000, welke op liberaal verlangen in de Algemene Kin derbijslagwet voor zelfstandigen was aangebracht, is nu weer verwijderd. Op dit punt is het accoord van Wasse naar dus ook uitgevoerd. Minister Veld kamp werd er echter door zijn socialis tische voorganger. Suurhoff, op gewezen dat vier liberalen tegen stemden. Het accoord van Wassenaar laat de moge lijkheid open, dat individuele leden van de regeringsfracties „uit de boot vallen”. Van die gelegenheid heeft de VVD nu voor het eerst gebruik gemaakt. in Nieuw-Zeeland. De nationale party van premier Helyoa- ke van Nieuw-Zeeland verloor twee ze tels, één aan Labour en één aan een nieuw partij, de krediet-liga, zonder dat haar meerderheid in het parlement ingevaar kwam. Minister Andriessen. Vorige week stond het beleid van de mi nister van Economische Zaken, prof. Andriessen, ter bespreking. Deze ver wierf bij de regeringspartijen zoveel ver trouwen, dat zij een socialistische motie, waarin een krachtiger optreden tegen prijsverhogingen, welke vooruitlopen op de a.s. loonstijgingen, werd verlangd, verwierpen. Kort daarop trad de chr.historische be windsman echter zelf naar voren met verscheidene prijsstoppen, voor huis brand, witwasserijen en metselbaksteen. Zal dit de inflatietendenzen kunnen tem peren? De overheid heeft de a.s. loons verhogingen van het bedrijfsleven nu ooi: voor haar eigen ambtenaren (een half miljoen), op haar eigen personeel toe gepast. Zij krijgen volgend jaar 10.6 meer, hetgeen ca. f 400 miljoen zal kos ten. aan de kaai tot oprichting van handelde de toekomst Onderwijs. Bij de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen is er door de Tweede Kamer al op aange drongen het onderwijzend personeel •apart te behandelen. Minister Bot zei daarop niet te kunnen ingaan. Hij zegde echter wel toe, te zullen nagaan of vroe gere beloften voor de regering op dit gebied een schuld hebben geschapen. Het onderwijsdebat handelde echter hoofdzakelijk over de toekomst van radio- en t.v.bestel. Minister Bot onthulde, dat het als ge volg van een technische meevaller mo gelijk zou zijn reeds nu rpet de tweede Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en :n geheim vertellen 1 bewaren moet een blik vol ulevellen 1 vol suikergoed kistje met amandelen on rozijnen staan •aar Sint Nicolaas wand’len hier ver vandaan en in Venezuela. In Venezuela heeft men een nieuwe pre sident gekozen, die in maart van het volgend jaar het roer zal overnemen van president Betancourt, de eerste Venezo laanse president, die demokratisch geko zen is en zijn ambtsperiode van vijf ja ren aan het bewind is kunnen blijven. De verkiezingen zijn doorgegaan, on danks grote terroristische activiteit van het castristische bevrijdingsleger en naar de uitslagen leren, heeft Leoni, de candidaat van Betancourts partij, een deugdelijke voorsprong op de zes an dere candidaten gekregen, waarbij de leider van de in de coalitie zittende chr.- democratische partij een goede tweede is geworden. Van de door de terroristen bevolen stemonthouding is niets geble ken. De bevolking van Venezuela blijkt niet ontevreden met het beleid van Bé- tancourt, die in enkele jaren tijds onge veer anderhalf miljoen hectaren grond heeft verdeeld onder de 60.000 bezitloze families. En deze agrarische hervorming gaat nog steeds verder. Plannen om Ve nezuela, dat tot nu toe zijn grondstoffen uitvoerde, te industrialiseren en zo het volle profijt van deze trekken, liggen gereed. Het belangrijke is, dat wind, dat kan worden Woensdagmiddag zijn de heren Reydon en De Jager met een toestel van de KLM uit Rusland waar zij enkele jaren gevangen hebben gezeten in ons land teruggekeerd. Op de foto zien we de heer Evert Reydon met zijn zoontje op de vliegtuigtrap bij de 'dankomst op Schiphol. Achter ben de heer De Jager echter, dat wel oudere jongere leden, iden. Met name de laatsten zijn toch ook nauw bij het Groene Kruiswerk betrokken. Elke veertien dagen is er consultatie bureau, dat vooral bijdraagt tot het wel zijn van de kleintjes. De hoofdschotel van deze avond bestond uit de lezing van Dr. de Koning uit Leeu warden, welke aan de hand van cijfer materiaal en dia’s de toename aantoonde van de gevreesde ziekte nummer 1, de KANKER. Deze noemde verschillende oorzaken, maar door statistische gegevens en met proeven op dieren kwam duidelijk vast te staan, dat het roken één van de ergste oor zaken is voor het ontstaan van kanker. Rook helemaal geen sigaretten meer. Kunt u deze wilskracht niet opbrengen, steek dan af en toé een sigaar of pijp tabak aan. In de komende jaren zullen verschillende acties worden gevoerd met name onder de jeugd, om er niet mee te beginnen. Namens de burgerij werd het bestuur nog toegesproken door de heer Jelle Lijck- lama a Nijeholt. Al met al was het een geslaagde, gezellige en leerzame avond. zo meende het tegenwoor dige bestuur, moest toch wel enige, aparte aandacht worden besteed. Dit gebeurde woensdag j.I. in een ietwat feestelijke ledenvergadering o.l.v. voorz. K. Politiek, waarbij allereerst enkele huis houdelijke zaken werden afgehandeld. Door de seer. W. Visser was een kort his torisch overzicht gemaakt. Steeds was men het devies; „Door en voor u allen” trouw gebleven. Als oud-oprichter was aanwezig de heer R. Heukels, terwijl de heer J. R. de Jong vele jaren van zijn leven als penningmees ter de afdeling heeft gediend. Vele rei zen werden door hem per fiets afgelegd en „De Doele” te Bolsward was voor hem een centrum van veel activiteiten. De samenwerking met de afdelingen van Burgwerd en Tjerkwerd e.o. is prima en gezamenlijk heeft men een wijkverpleeg ster, Zuster Hibma, in dienst, welke met veel plezier, wilskracht en trouw vaak haar taak vervult. Financieel beschikte de afdeling graag over meer middelen, aldus pennm. G. Sie- perda. want vervanging van het oude, door nieuw materiaal is broodnodig. Het bestuur verwacht daarbij de mede werking van de gehele burgerij. Opmerkelijk was leden, maar heel weinig deze vergadering bijwooni le week december 1913 'De grote lindeboom Achter de Smeden hoek Marktplein, die deze zomer reeds bladerloos bleef omgevallen. Adv.; Iedere zaterdagavond 8 uur prijs- biljarten voor grote konijen. Gevestigd te Bolsward: tuinman Marten Koopmans. Brandstoffen levert S. Brinksma. Briket ten 55 ct. per 100. Gascokes 60 ct. ge klopt. en en ze ’k Zag en een b; ’k Zag e< O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1