van 1 Duitsland zit met het probleem zijn oorlogsinvaliden Prof. Zijlstra waarschuwt voor gevolgen loon-explosie >1 De drie elementen van de Europese politiek Tweede Kamer gaat accoord met reorganisatie van Defensie to sizzen Een kwartje? Wil Gouden filmpjes Zonclagni iddag- cantate Inflatie. Betaling abonnementsgeld wil» kt VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 102c JAARGANG No. 96 HERDENKING 298 JAAR MARINIERS plan natuurlijk ts TWEEDE KAMER Een beeld tijdens de defensie-debatten dinsdagmiddag in de Tweede Kamer: achter de regeringstafel had minister P. S. J. de Jong met zijn staatssecreta rissen plaatsgenomen: v.l.n.r. zien we staatssecretaris W. den Toom (lucht macht) ^staatssecretaris A. van Es (ma rine); minister De Jong en staatssecre taris J. C. E. Haex (landmacht) Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 2 e week december 1913 Vrijdenkers Vereniging Bolsward. Spre ker: Dr. J. Rutgers over „Materialisme". Entree 10 ct. Debat gewenst. Bij het delven van een graf op het kerkhof te Tjalhuizum stiet de grafdelver op een regenbak, die bij de voormalige kerk moet hebben behoord. Het doopvont uit deze kerk is aanwezig in het Fries Mu seum te Leeuwarden Dienstplichtige soldaten Jullie dacht, droef gestemd Het zal ons weinig baten Loonstijging: tien procent Maar jullie hoorden gister ’t Geldt ook voor je soldij De Defensie-minister Gooit er een kwartje bij Een kwartje, alle dagen Dat je het leger dient Niemand hoefde ’t te vragen De Jong, die goeie vriend Behoort bij de royalen Je klimt niet tot de top Want ’t Rijk moet het betalen Stil! ’t kwartje lijkt er op. Denk het goed door soldaten Meer kan het heus niet doen Je hebt toch in de gaten Totaal: zeven miljoen Gaat ’t Rijk dit grapje kosten Je snapt het zeker wel Hoge defensieposten Een kwartje is in tel. Wij zijn maar leger-leken Toch menen we, het kan Voordeliger bekeken Was baas De Jong van plan Je diensttijd in te korten Dan stal hij jullie hart Bravo, ‘t is dik in orde Verminderd met één kwart Zo riepen jullie met elkaar Een kwartje? Né, laat zitten maar! PIET Efter gans wolsprekkendheit is faek in bytsje wolwittendheit A.J.P. Kerstpudding. Per pakje 10 ct., fi liaal Boersma. Invaliden Erhards eerste binnenlandse probleem als Bondskanselier is sterk emotioneel gela den. Het betreft de verhoging van de uit keringen aan oorlogsinvaliden. Een com missie van de Bondsdag heeft hiervoor ’t bedrag van 1,2 miljard mark vastgesteld, maar Erhard is niet bereid dit in zijn ge heel als volgend jaar uit te keren, omdat dan het plafond van de begroting, dat hij zich heeft gesteld, en dat 60,3 miljard mark bedraagt, overschreden zou worden, hetgeen kwade gevolgen voor de econo- blad". Ons postgironummer is 8 8 7 9 2 6. mie als geheel zou hebben. Voor volgend r. t jaar is hij bereid 650 miljoen uit te beta len, de rest komt dan in het jaar daarop. Hiertegen protesteren de invaliden heftig en ook de Beierse afdeling van de rege ringspartij, de C.S.U., die onder leiding van oud-minister Strauss staat, heeft men verzet tegen Erhards houding aangetekend Maar Erhard wil niet zwichten, omdat hij beseft, dat na de oorlogsinvaliden ook an dere groepen zullen komen manen om geld. En vóór alles wil hij tonen een krachtige kanselier te zijn. Protestmarsen zetten de eisen van de invaliden en van de oud- krijgsgevangenen kracht bij. Socialisten in de regering In Italië is een nieuwe regering aan het bewind gekomen, waarin voor het eerst sinds 1948 weer linkse socialisten zijn opgenomen, die sinds de oorlog een nauw bondgenootschap hadden aangegaan met de communisten. Enkele jaren geleden begon Nenni, de leider van de linkse so cialisten, zich wat los te maken van dit bondgenootschap, waaraan een vrij ster ke minderheid in zijn partij overigens wel zou willen vasthouden. Begin vorig jaar besloten de socialisten de chr. demo cratische regering van Fanfani te steunen, Bij het mariniersmonument op het Oostplein in Rotterdam heeft de generaal- majoor der mariniers J. G. Af. Nass, dinsdagochtend een krans geplaatst als onderdeel van de herdenking van het 298-jarig bestaan van het korps Hwat hat Qal)e SL’rodr üs hjoed Het programma, dat de Martini Cantory a.s. zondag 15 december, ’s namiddags 2.45 uur in de Martinikerk te Bolsward zal uitvoeren, is helemaal gewijd aan het Advents- en Kerstgebeuren. De cantor-organist Gezinus Schrik ver tolkt enkele bewerkingen van kerstliede ren op het orgel, die gecomponeerd zijn door Helmut Walcha. De Martini-Cantory zingt a capella een reeks bekende kerstliederen, gevolgd door de cantate van Michael Haydn. „Looft Gij Herders", een werk waarbij Dicky de Groot de sopraanpartij vertolken zal, ter wijl de strijkers van het Frysk Orkest en de heer J. W. Boeijenga voor de begelei ding zorgen. Tot besluit wordt het „Gloria" van Vi valdi, voor koor en orkest uitgevoerd. Daar er zeer veel toehoorders worden ver wacht voor dit programma is het van be lang niet te laat een plaats te zoeken. De kerk is verwarmd en de deuren worden 2.45 uur gesloten. De Duitsers gooiden het bij monde van Schröder, de minister van buitenlandse zaken, over een andere boeg. Het goede tijdstip voor hervatting van het politieke gesprek zal zijn aangebroken na beëindi ging van de thans lopende werkzaamhe den in de E.E.G. en na een succesrijke af sluiting van de zogenaamde Kennedy- ronde. De Kennedy-ronde gaat uit van t voorstel van de Ver. Staten de invoer rechten op industriële produkten te hal veren en te garanderen, dat de boeren buiten de Zes niet te zeer worden bena deeld door de landbouwpolitiek van de Zes. Koehandel. Frankrijk gevoelt bitter weinig voor deze Kennedy-ronde en eist in feite een voor zich gunstige regeling van het landbouw probleem, die vooral de Duitsers veel geld en narigheid met hun boeren zou kosten. Voordat zij enige tegemoetkomendheid in deze kwestie zullen tonen, zou Frankrijk een positievere houding in de Kennedy- ronde moeten garanderen. Gebeurt uit niet, dan kan Frankrijk ook wachten op het politieke gesprek, dat het zo graag wil. Landbouw, tarieven, politiek gesprek, het zijn de drie elementen van een groot scheepse koehandel. En is deze koehandel enigszins achter de rug, dan doemt weer het grote probleem op van al dan niet deelnemen van Engeland. Het is nauwe lijks mogelijk nog van Europese eenheid te spreken. Defensie. Over defensie, een van de speciale ter reinen van de W.E.U., is ook gesproken. De resolutie, ingediend door de Neder landse afgevaardigde Duynstee, aanvaard de het beginsel van de door de Ameri kaanse regering voorgestelde multilaterale kernmacht van de N.A.V.O. Onder aan voering van de Engelse socialisten is deze resolutie zodanig geamendeerd, dat iedere verwijzing naar de kernmacht er uit ver dween, hetgeen met een afwijzing gelijk te stellen is. De Engelse socialisten zien er niets in, omdat deze militair en politiek nutteloze kernmacht Europa zou verplichten tot gro- ditmaal zijn zij een stapje verder gegaan en aanvaarden zij regeringsverantwoorde lijkheid. Dat betekent, dat de regering minder afhankelijk is geworden van de stemmen van de rechterzijde in de chr.- democratische partij, die hiermee aan in vloed inboet. De vooruitstrevende leiders van de chr. democraten zien dit als de opheffing van de rechtse hypotheek op de partij. Nenni en de zijnen zij vrij neutralistisch gezind en accepteren het Atlantische bondgenoot schap als een noodzakelijk kwaad. Het is niet zonder belang, dat buitenlandse za ken in handen is gekomen van Saragat, de leider van de sociaal-democraten, die een warme voorstander van de N.A.V.O. is. kwestie een ministeriële crisis uit te lok ken. Hoewel de Kamermeerderheid in zijn plannen dus geen vertrouwen had, kon minister De Jong zijn gang gaan. Zo red de de politiek de réorganisatie van onze defensie. Hoe zal dit uitpakken? De Algemene Financiële Beschouwingen der Eerste Kamer waren vooral interessant doordat oud-minister Zijlstra zich in het debat mengde. Het is regel, dat een oud- minister zich in de eerste jaren na zijn af treden onthoudt van een beoordeling. Dr. Zijlstra gaf zelf toe, dat hij had geaarzeld. Maar aangezien hij uit een kleine (anti revolutionaire) fractie komt, die eigen lijk geen vervanger voor hem had en vooral doordat hij met het beleid van zijn opvolger bijna volledig kon instemmen, was hij over die aarzeling heen gestapt. Spoedig werd duidelijk, dat hij wilde waarschuwen voor mogelijke schadelijke gevolgen van de a.s. loon-explosie; een tekort op de betalingsbalans; een terug gang in de werkgelegenheid. Oud-minis ter Zijlstra sprak uit ervaring. In zijn ministeriële loopbaan heeft hij met de economische consequenties van loonsverhogingen meermalen moeten worstelen. De bestedingsbeperking van 1957/’58 was daarvan het gevolg ge weest. Zover zag oud-minister Zijlstra ’t ditmaal niet komen. Maar hij liet er geen twijfel over bestaan, dat Nederland zich op het „scherp van de snede" bevindt. ,,De weg naar de inflatie", zo vertaalde hij vrij, „is geplaveid met sociaal-psycho- logisch verantwoorde voornemens." Kamerdebat. Tot die indruk had minister De Jong trouwens zelf wel aanleiding gegeven, door te stellen, dat hij door de aanstelling van drie staatssecretarissen „de politieke invloed" op de krijgsmacht wilde verster ken. In politieke kringen werd die ver klaring echter met een korreltje zout ge nomen, doordat de desbetreffende staats secretarissen helemaal geen politici waren nauwelijks bij een politieke partij waren aangesloten, maar in feite hoge beroeps militairen waren. Enfin, over dit alles was vóór het Kamer debat zoveel opschudding ontstaan, dat de verwachting bestond, dat minister De Jong, gepeperde critiek zou moeten on dergaan. Die critiek kwam er; in feite steunden alleen de KVP en de ARP de reorganisatieplannen. De socialisten, li beralen en chr. historischen uitten zich op scherp critische respectievelijk zeer gere serveerde wijze Toch werd al aanstonds duidelijk, dat de regeringspartijen geen lust hadden om over Kunstmest. In Rusland is het centrale comité van de communistische partij bijeen gekomen. Premier Chroestsjov heeft in een lange rede de plannen ontvouwd om door een verhoging van de investeringen in de che mische industrie een einde te maken aan de moeilijkheden in de voedselvoorzie ning, die Rusland nog steeds kent. Dit jaar heeft Rusland door misoogst zelfs grote hoeveelheden graan in Canada moeten kopen, terwijl men nog steeds be zig is ook graan in de Ver. Staten aan te kopen. Chemische industrie zal voor vol doende hoeveelheden kunstmest moeten zorgen. Nog kort geleden noemde Chroes tsjov als doel de produktie van 100 mil joen ton kunstmest in 1970, maar maan dag W’as het tussen de 70 en 80 miljoen ton geworden. Hij heeft zijn doel Jager moeten stellen, vermoedelijk doordat de middelen voor de investeringen ontbre ken, wil men niet op de investeringen voor andere industrieën, zoals staal, de na sis van het wapenarsenaal, bezuinigen. Rusland wil zich niet alleen tot eigen middelen beperken om de industrie uit te breiden. Chroestsjov stelde in het vooruit zicht, dat Rusland gehele fabriekscom plexen in het Westen zou kunnen kopen. Maar, zei de hij, het Westen moet hier voor ook credieten leveren, want dat is goed koopmansgebruik. De heer Ter Laan heeft zijn sollicitatie- stukken voor de betrekking van burge- meester van Zaandam bij H.M. de Ko- deze réorganisatie-a/ngin ingezonden. Ongeveer 90 van de rentetrekkers, die te Maastricht hun eerste f 2,ouder domsrente in ontvangst konden nemen heeft met een kruisje getekend, daar zij de kunst van schrijven niet verstonden. Prins Hendrik en zijn jachtgezellen heb ben 114 stuks wilde zwijnen neergelegd. Het parlementaire leven op het Binnenhof heeft een hoogtepunt van activiteit be reikt in de afgelopen week. De senatoren hielden hun Algemene Financiële Beschou wingen over de rijksbegroting voor 1964. De Tweede Kamer wijdde zich aan de be grotingen van defensie en buitenlandse zaken. Het laatstgenoemde onderwerp nam betrekkelijk weinig tijd in beslag, doordat deze begroting reeds in een openbare commissievergadering was voorbereid en de Kamerleden ook geen behoefte gevoel den om de regering, die in moeilijke Europese onderhandelingen is gewikkeld, voor de voeten te gaan lopen. Defensie-top, Politiek het belangrijkst was het debat over de begrotin; In de leiding van ons a hadden zich immers op korte termijn min of meer sensationele wijzigingen voltrok ken. De directeur-generaal Duyvenman was met verlof gestuurd; de secretaris generaal Van Houten was in zijn werk kamer op het ministerie plotseling over leden. De chef van de generale staf, de luitenand-generaal Van de Wall Bake, had ontheffing uit zijn functie verlangd. Al deze gebeurtenissen kregen een spe ciale betekenis tegen de achtergrond van de réorganisatie, welke de r.k. minister De Jong op het ministerie heeft doorge zet. Hij heeft voor elk onderdeel van de krijgsmacht land-, lucht- en zeemacht nu een staatssecretaris aangetrokken. Bolswards Nieu wsblat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Deze worden ieder bijgestaan door drie ,t was natuurlijk adviseurs: de drie chefs van staven, die ting van defensie, ieder secondanten voor materiële en per- detensie-apparaat sonele aangelegenheden hebben. Deze for- korte termijn min made bestond reeds bij de marine, waar minister De Jong tot voor kort staatssecre taris was. Zij werd nu ook ingesteld bij lucht- en landmacht. Aangezien deze réorganisatie voor de luchtmacht het voordeel had, dat deze over een aparte staatssecretaris kwam te beschikken, betekende deze wijziging het meest voor de landmacht. Luitenant-generaal V. d. Wall Bake zag in het feit, dat hij zou worden voorzien van twee gelijken, die hem van personeel en materieel zouden voorzien, een aantas ting van zijn opperbevel. Men kon in kringen van deskundigen horen verluiden, dat het opperbevel van land-, lucht- en zeemacht eigenlijk werd overgeheveld naar de drie staatssecretarissen: naar drie politieke (niet-militaire) figuren. Vorige w’eek is het parlement van de Westeuropese Unie, het Verbond van de zes l inden van de E.E.G. en Engeland, in Parijs bijeen geweest. Zoals men zich zal herinneren is het in de loop van dit jaar de W.E.U. geworden, die tot taak heeft ge kregen het contact tussen Engeland en de E.E.G. te behouden na de weigering van president De Gaulle in te stemmen met een Engels lidmaatschap van de E.E.G. Het contact is er dus, maar veel heeft dit niet opgeleverd, aangezien alle deelnemers op hun standpunt bleven staan. Men heeft gesproken over de mogelijkheid de politieke eenheid van Europa te bevorderen. De Belgen en de Nederlanders wensten daarbij van het begin af aan Engelse deel neming, maar de Fransen stonden er op, dat, voordat het gesprek met Engeland wordt hervat, de gemeenschap van de Zes haar definitieve vorm krijgt. Dat, met andere woorden, de Zes het eerst eens worden over die politieke unie. te uitgaven, terwijl zij de binding van Amerika aan Europa zou kunnen ver zwakken. De Engelse socialisten legden de nadruk op medezeggenschap bij het op stellen van de strategische plannen. Het juiste lichaam achtten zij daarvoor de Raad van de N.A.V.O. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (05157) le halfjaar 1964 De gestadigde toename van de omvang van de krant en de betere verzorging van het redactionele gedeelte noodzaken ook de nieuwsbladen, evenals de dagbladen, dat reeds hebben gedaan, een abonne mentsprijsverhoging door te voeren. De verhoging, die per 1 januari a.s. van kracht wordt, is tot het minimum beperkt gebleven. Ook na deze verhoging behoren de abonnementsprijzen van de Friese nieuwsbladen tot de laagste van geheel Nederland. Het abonnementsgeld voor ons blad zal met ingang van 1 januari a.s. f 2,40 per kwartaal of f 4,80 per halfjaar bedragen. Abonné’s, die ter vermijding van incasso kosten hun abonnementsgeld over het le halfjaar per postgiro of op andere wijze willen betalen, verzoeken wij dit vóór 1 januari a.s. te willen doen, met duidelijke vermelding; „leesgeld Bolswards Nieuws- Dit betreft in het bijzonder de abonné’s bij wie over het abonnementsgeld per postkwitantie wordt beschikt. Zij, die tot op heden reeds hadden ge gireerd, verzoeken wij de verhoging als nog bij te storten. Na 10 januari 1964 worden de abonne- mentskwitanties afgegeven, waarom wij verzoeken na die datum geen abonne mentsgeld meer te gireren, doch de kwi tantie bij aanbieding te voldoen. BOLSWARDS NIEUWSBLAD Streekblad voor West- en Zuid; west Friesland 7

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1