wer nei Hans de Groot won langebaan- afvalwedstrijd te Makkum „De lanboupolityk moat it lykwicht ta” Ir. L. Eringa joech op de C.B.T.B.- gearkomste syn visy op de takomst C.B.T.B. Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes DR. JAN Betaling abonnementsgeld Us winterwrald Gaat gemeente bakkerij kopen? üs hjoed p p to sizzen Fusten op tafel! RHEUMA VAKANTIECENTRUM van breemen 1 J.S. DINSDAG 17 DECEMBER 1963 102e JAARGANG No. 97 REUMA-VAKANTIECENTRUM GEOPEND i. 2. 3. 6. 7. 1 januari 8. 1. 2. 3. 4. nije energyfoarm propaganda to for- 3e week december 1938 it slimste Tj. de J. Tige wyt en hurd biferzen ■gersen Feit bislettcn Komselden hat de C. B. T. B. to Boalsert sa’n rumoerige gearkom- ste hawn as justermoarn. Foar- dat de gearkomste iepene waerd, wie it al in geharrewar fan kom- sa. De füsten kamen op tafel en de leden sleten as liuwen foar el- koar oer. De fünken spatten der óf en it gyng der heil om seil om wei. Krapoan slaende deilis, om sa- mar to sizzen. In rebülje oer Koekoek, de molk- priis, in heibel en drigeminten, it wie net moai mear. Ja, it wie krekt wól moai, hwant de C.B.T.B.ers spilen in rumoe rige gearkomste foar in film, dy’t opnommen waerd, noch foardat de segarereek it reekgerdyn lutsen hie. De film giet oer it heger lê.n- bou-ünderwiis en de scène to Boal sert lit de taek fan in liedingjaend persoan sjen as der in rumoerige boeregearkomste haiden wurdt! 4. 5. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel. lannen hwat priis jaen moat. Dochs is it saek gjin tiid to forliezen mei de forster- posysje. Foar fan de.Harn- havenwurken fan tige great bilang. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag ;au mooglik en sa ,t wurdt. Boarge- Justermoarn hald^ de C.B.T.B. de earste wurkgearkomste yn dit winterskoft yn het Geref. Centrum finder lieding fan de hear W. Schakel. Yn syn iepeningswurd wiisde dizze der op, dat der de léste wiken hiel hwat geande is. Der is gans foroare sünt minister Biesheuvel it plak ynnommen hat fan syn kollega Marijnen. Under it biwald fan de léste wie der in skrici lanboubileid, dat de beurs fan de boer plat haldde. Forline jier waerd op dit stuit 26 sint foar de molke bard, nou 33 sinten. Forline jier gyng it fleis fuort foar f 1,it poun, nou is de priis mear as in daelder. Forline jier praette men fan oerskotten, nou is der rounom tokoart oan suvelprodukten. Momintlik hoege wy net sa bang to wêzen en dochs is der rounom aksje. Nou’t wy dizze üntwikling hawwe, sil it plattelan lykwols syn fatsoen halde moatte en minister Biesheuvel de tiid jaen. liter. Op it stik fan arbeidslean binne wy tige kwetsber. Dér binne streken, dêr’t de arbeidskanen folie leger lizze. Yn forhalding ta de leanen yn de yn- dustry lizze yn üs lan de arbeidsleanen yn de lanbou it heechst. Yn de léste Leibirekkening wurdt it lean op amper in ryksdaelder de üre set. Us regearing docht al syn bést om to soargjen, dat de leanpost sa leech moog lik bliuwt, b.g. troch ruilforkaveljen. As léste; wy ha tige krapte oan groun. De measten soene der wol in tredde part lén by ha kinne. Yn dit forban neamde sprekker ek it sanearingsfouns en de nije polders yn de Iselmar. De nije pol ders sille yn haedsaek jown wurde oan guods üt it aide lan, dy’t forlet fan groun hawwe. Allinne yn it Keningsdjip is al 5000 pril, nedich. De praktyk hat ütwiisd dat men net earder ta nijbou oergean kin as by 65 pounsmiet. It moat op ’en dür wer sa komme, dat der wer lykwicht komt, seis yn de hierprizen. De hiele lanbóu- polityk siket fan lieverlede wer nei it lykwicht, net allinne, yn üs lan, mar yn Europa, in moai ideael, sa bisleat sprekker syn rede, dêr’t noch in forhel- derjend neipetear op folge. die omstreeks half vijf werd gereden een klein incident Voordeed, waarbij 2 van de finalerijders kwamen te vallen. Om deze wedstrijd, die de gehele mid dag op voortreffelijke wijze is gereden, toch nog tot een goed einde te brengen, besloot de wedstrijdleiding, in overleg met de sportieve rijders, de finale over te rijden. Het gevolg van deze „herhaalde” finale was, dat zich een verschuiving voordeed en Hans de Groot uit Bolsward als eer ste de finish passeerde, direct gevolgd door Bonne Speerstra en Sjoerd Riemer- sma. De prijsuitreiking had plaats in het hotel ,De Prins”. De prijzen van deze rijderij werden door de secretaris, de heer W. Wijnia, uitge reikt. Spreker toonde zich verheugd over het feit, dat de finalerijders het „inci dent” zo sportief hebben opgevat om deze over te rijden. Wij als bestuur, al dus de heer Wijnia, hebben besloten U komste bistie foar dizze lêzing greate bilangstelling, der moasten stuollen oan- droegen wurde. Sprekker seit nei in ynliedend praetsje oer in persoanlik feit dat er bliid is, dat de konsumpsjemolke yn priis forhe- ge is. De winst op de konsumpsjemolke hat jier op jier to leech west. Nei 1952 wie dat nea heger as in persint as 5-6. Us merk is op it heden sa, dat wy 2 liter forkeapje foar konsumpsje, 2 liter foar it meitsjen fan büter en tsiis, wylst 3 liter eksporteard wurdt. Nou is de eksportpriis ornaris it leech- ste. Dit moat faek fuort mei frij greate forliezen. Ek de büter en tsiis foar it binnenlan geane mei forties fuort. In kilo fleis en in kilo tsiis hearre like djür to wêzen. Hoe kinne wy oan üs priis komme? It bütenlèn jowt dy net. De winst moat yn wêzen komme üt it binnenben. As de büter en tsiis to min opbringe, dan moat fan need de konsumpsjemolke omheech. De kostpriis fan de molke moast nedich 10 oerhinne. It forties yn it bütenlan koe it regear dan yn bydrage. De minis ter is dit jier op in lokkich momint oan it biwald kommen: krekt, doe’t de priis omheech gyng. De minister dy’t op ’e slach paste, hat der daliks in „flier” ünder lein troch de ynleveringenspriis omheeh to bringen. It doel wie in sta bile merk. De fleisprizen hat de minis ter ek great bilang by. It wie 2 kij der üt en ien deryn, nou hat de minister der fan makke ien op ien. Op dit stuit wurdt dus de fleisposysje yn it lyk halden. Forline jier hat üs lan in 100 miljoen goune forspile op de fleismerk en der hat de konsumint net folie fan profi- teard. It forties wie foar de boeren. Mei de fleisprizen fan op ’t heden wur de de forliezen fan forline jier net goed krisissituaésje komt Dochs hawwe de haedbistjüren in for- antwurdlike taek, sa forfolge sprekker. Mei de molkpriis hat de minister de boeren wol hwat by de noas hawn. De E. E. G. sette wy faek in fraechteken efter. Der binne safolle dingen, dy’t jin muoije. Oan de ein fan syn iepenings- taspraek wiisde sprekker op it Kryst- evangeelje, dat hy by it bigjin fan de gearkomste lézen hie. By alle bilangen dy’t wy hawwe, moat dit üs dochs it heechste wêze, sa bisleat de hear Scha kel. Nei it kofjeskoft krige de hear Ir. L. Eringa, sekt, fan de C.B.T.B. FryslSn, it wurd oer de situaesje fan de lanbou hjoed de dei. Lyk as foar de hiele gear- als de eerste drie gelijke prijzen in de vorm van waardebonnen toe te kennen. Hans de Groot ontving tevens als win naar van deze wedstrijd, de prachtige wisselbeker, aangeboden door fam. Bou- ma van het hotel „De Prins”, hartelijk dank hiervoor, fam. Bouma, aldus de heer Wijnia. De totale uitslag luidt: Hans de Groot, Bolsward, 11 pun ten, f 40, Bonne Speerstra, Tjerkwerd, 10 pnt. f 40,—. Sjoerd Riemersma, Winsum, 10 pun ten, f 40, Piet Zwart, Warga, 5 pnt., f 25, J. Dekker, Anna Paulowna, 5 pnt., f 10,—. J. Hoogsteger, Anna Paulawna, 5 pnt., f 10, P. Zwaan, Venhuizen (N.H.), 5 pnt. f 10,—. A. Stornebrink, Bolsward, 3 pnt., f 10,—. Door de voorzitter van de ijsclub, de heer S. Atema, werden de prijzen van de vrij dagavond gehouden estafette-rijderij uit gereikt (15 parturen). R. Tjeerdema, Cornwerd, mej. Tj. de Witte en D. Koornstra, Makkum. H. Reitsma, Exmorra, mej. H. Tjeerderria, Cornwerd en S. Heinsma, Wons. H. Posthumus, Witmarsum, mej. J. Postma, Exmorra en A. de Boer, Gaast. R. Tjeerdema, Cornwerd, mej. J. de Witte, Makkum en H. Nadema, Cornwerd. irizenniveau kinne yn H.K.H. Prinses Beatrix heeft vrijdag in Bussum bet nieuwe reuma-vakantie- centrum „Dr. Jan van Breemen”, officieel geopend. Op de bovenste foto zien we de eigenlijke opening door het onthullen van een portret en een naambord van Dr. fan van Breemen. Op de onderste foto probeert Max Tailleur het boe ket bloemen uit handen van de Prinses te krijgen. Hij deed dat uiteraard op de hem eigen moppige” wijze Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (05157) Zaterdagmiddag verschenen 56 wed strijdrijders aan de start op de ijsbaan te Makkum. Het bestuur van de ijsclub „Makkum” heeft, gezien de grote deelname voor deze langebaan-afvalwedstrijd, zowel or ganisatorisch als technisch alles keurig geregeld. De publieke belangstelling was zelfs zo groot, dat het bestuur de schaatsers herhaalde malen verzocht, om niet met grote groepen bijeen te gaan staan, om te voorkomen dat de ijsvloer het zou begeven. Het was een bijzonder mooie rijderij om te zien. Tussen de deelnemers zaten ook verschillende beste rijders, de spanning bleef dan ook tijdens de gehele wedstrijd behouden en het publiek was getuige er van, dat ook hier op de ijsbaan in Makkum weer flinke prestaties zijn ge leverd op het terrein van de schaats sport. Jammer, dat zich tijdens de finale vvt en hurd biterzen Binne dan de wintergersen En ’t glêdde üs, dat leit DisiC- Yn ’e Kromme finne-fearten De groun is tige hurd en griis Mei hjir en dêr in dopke ris 55 jarige bruiloft in het gezin Kampman- van Elselo te Hindeloopen. Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en hwat mear plakken ter kwanta to sitten bringt hast eltse Beammen dy’t deun by elkoar stean, skuorje elkoar Of yn it stille jountiid skoft mei de omranne reade loft Dat altiid eigene byld Hwat üs tinzen j immer strielt Hwant yn dit bünte wraldgerüs Leit der jimmeroan üs aldershüs Stil leit de wrald der hinne Sa’t wy inkeld dat mar kinne En bin jo dan sa’n winterde! Geande oer de greate wei Dan sjogge jo üs romme gea Dêr sa iepen en sa dea nije energytoarm sa ga efficiënt mooglik brükt master Oosterhoff hat goed wurk dien om mei klam to freegjen oft it nou de tiid net is, om alle bilanghawwende gemeen ten en de provinsje foar dit doel yn ien sterke corporaesje bymekoar to bringen. Derby fortsjinnet it ek oerweging of men net hinne gean moat en bring ek it P.E.B. yn dizze kombinaesje ünder om sadwaen- de it hiele energy-probleem üt in alge- mien bilang lieding jaen to kinnen. Soe dit slagje kinne, dan soe men op alle ter rein dy energy-foarm bringe kinne, dy t foar dat doel it gaedlikste is, sünder kost- bere konkurrinsje en propaganda to for- muozjen. It soe dan sa kinne, dat dit lichem in N.V. waerd, hwerfan de oan- dielen yn hannen kamen fan provinsje en gemeenten en hwerby neist in reedlik ren- damint fan in ynfestearde kaptael de fól- It klam to lizzen op de leechst mooglike priis en de greatste efficiency. Sa’n semy- oerheitsbidriuw soe ek it best de sosiaïe kant fan de energy-forsjenning hoedzje kinne omt hja via provinsje en gemeen ten de bilangen fan alle bifolkingsgroe- pen feilich stelle koene. Fryslan kriget in kans om bettere wapens to smeijen foar har ekonomyske striid en mei it oplibjend bitrouwen yn de bloei fan har provinsje sille ek de minsklike ak- tiviteiten tanimme. Lit de deaden de dea den bigrave, de libbenen tinke oan de ta komst en wolle bouwe. In soune ekono myske situaesje is dêrfoar de ünmisbere grounslach. Ten behoeve van de sanering van de Gr. Kampen en het Hoog Bolwerk zijn in de loop der jaren reeds verschillende panden aangekocht. De heer E. F. Laagland, die in het pand Gr. Kampen no. 11 het bakkersbedrijf uitoefent is thans bereid zijn pand aan de gemeente te verkopen. Na overleg met de commissie voor open bare werken stellen b. en w. voor tot aan koop over te gaan. Thans resten nog slechts enkele panden die nog gesaneerd moeten worden, o.a. de winkel van Nij- dam. Von Ribbentrop, de Duitse grootmachtige naar Parijs om een „Nooit-meer-oorlog”- verdrag tussen Duitsland en Frankrijk te tekenen. Ondertussen komt het bericht, dat Duitsland de Italiaanse eisen t.o.v. Frankrijk ondersteunt. makke, ütsein de priis foar de bargen. Wy hawwe üs opleveringspriis foar bü ter en tsiis, mar net foar fleis, hoewol der great forlet fan is. De foerposysje is yn üs lan krap. De Aide kij kinne fuort. Dat jowt hwat krapte yn it fleis en yn ’e molke. Yn daf getal soe de forhülding tusken konsumpsjemolke en oare molke gun stiger wurde. By it sakjen fan 10 molke-opbringst soe de eksport fan 40 op 30 sakje, dit is 25 fan de eksport, krekt dus de sektor, dêr’t it forties yn sit. Dêrom is it foardielich, dat it fleis djür is. Der wurdt dan mear slachte en der komt minder molke, d.i.: better molkpriis. Dêrom hat de minister neffens sprekker hwat to hastich west yn syn fleisbileid. Hwat minister Andriessen oanbilanget en dy syn holding yn Brussel seit spr. dat de priis fan margarine rounom yn Europa leit op 1/3 fan de büterprizen, wylst der rounom 3 x safolle margarine iten wurdt as büter. Neffens de dokters ite wy yn Nederlên tofolle fet. As de minister nou ris in kwartsje op it pakje margarine lei, soe dêrmei de büterpriis hwat yn it lykwicht brocht wurde kinne. Op ’t heden wurdt der elke wike per persoan in üns büter makke, wylst der foar elk in poun yn ’e koel- huzen leit. Der hoecht mar in bytsje to barren of alles wurdt yn Nederlan seis opiten en dan hoecht it net mear mei forties fuort. De minister hat sein: gjin heffing op margarine. Dêrmei wurde de kansen op de Nederlanske lanbouwers net better. Wy moatte bisykje in bettere priis to krijen op ’e merk seis. Dêr moat it wei komme. As der in trêdde part fan de molkpriis üt de skatkist komme moat, dit wol sizze de hiele hier en de masjine, dan is dit yn wêzen tofolle. Dizze s-itu- aesje hat nou al in jier of 10 duorre, fierstolang. Wy moatte net forjitte, dat der yn Europa mear binne, dy’t goed buorkje kinne. Dan binne der de arbeids leanen. Elke liter molke freget yn it eas- ten fan it lan 15 sinten, yn 't westen 10 sinten en hjir yn Fryslan op in sint as 13. De hier sit op in 4 5 sinten de en yn hiel hwat grea- en sünt inkelde jierén moanne better nijs op it gebiet fan it ierdgas. De 1100 miljard m3 fan Slochteren stean fèst en fierder driuwe der jit hiel hwat angelstokken yn de oalje en gasviver en komt der alto- mets in grauwe bears nei boppen. Derby is it foar Fryslan in great foar- rjucht, dat har P.E.B. forgoed de puber- teitsjierren efter de rêch hat. Hja is nou by steat om de hiele provinsje to bitsjin- jen. de Onrendabele en super ünrenrabele gebieten binne op in hier nei fordwoun en wylst hja de tariven gelyk bliuwe lit of hjir en der sakje lit, stiet it bidriuw yn folie bloei. Ek dit jier kin it bidriuw mei in bigreating komme, hwert Ondanks de leanstiging en materialenstiging, romte is foar forleging fan inkelde tariven foar de greatforbrükers, de strjitteforljochting en de gebrükers fan nachtstream, wylst der dan jit in aerdich bidrach oerbliuwt as ba- tich saldo. De oalje yn Drinte en faeks ek jit tichter by hüs is in twadde gunstige faktor, towyl it ierdgas hjir yn it Noarden de energybalans in hiel ein nei üs kant oerslaen lit. Dizze folie gunstiger posysje op cnergy-gebiet is krekt dêrom sa wich- tich, omt uit ien fan de basisfaktoaren is fan it bidriuwslibben. Towyl der hoe lan ger hoe minder bihoefte is oan spierkrêft, nimt de bihoefte oan mechanyske energy alle dagen tige ta. En as der yn üs kon- treijen bilangrike energy-boarnen biskik- ber komme, dan is dêrnei de kans op ster ke yndustrialisaesje folie greater. It soe fan great bilang wêze, dat dizze Slaen dan jou eagen nei de himel Troch de beammen mei har rime Dan sjogg’ jo yn ’e klear fierte Dêr lizzen yn in romme mjitte Doarpkes yn üs fryske lan En pleatsen fan 'e boerestan. Ie halfjaar 1964 De gestadige- toename van de omvang van de krant en de betere verzorging van het redactionele gedeelte noodzaken-ook de nieuwsbladen, evenals de dagbladen, dat reeds hebben gedaan, een abonne mentsprijsverhoging door te voeren. De verhoging, die per 1 januari a.s. van kracht wordt, is tot het minimum beperkt gebleven. Ook na deze verhoging behoren de abonnementsprijzen van de Friese nieuwsbladen tot de laagste van geheel Nederland. Het abonnementsgeld voor ons blad zal met ingang van 1 januari a.s. f 2,40 per kwartaal of f 4,80 per halfjaar bedragen. Abonné’s, die ter vermijding van incasso kosten hun abonnementsgeld over het le halfjaar per postgiro of op andere wijze willen betalen, verzoeken wij dit vóór 1 januari a.s. te willen doen, met duidelijke vermelding„leesgeld Bolswards Nieuws blad”. Ons postgironummer is 8 8 7 9 2 6. Dit betreft in het bijzonder de abonné’s bij wie over het abonnementsgeld per postkwitantie wordt beschikt. Zij, die tot op heden reeds hadden ge gireerd, verzoeken wij de verhoging als nog bij te storten. Na 10 januari 1964 worden de abonne- mentskwitanties afgegeven, waarom wij verzoeken na die datum geen abonne mentsgeld meer te gireren, doch de kwi tantie bij aanbieding te voldoen. BOLSWARDS NIEUWSBLAD Streekblad voor West- en Zuid west Friesland GOED NIJS UT IN BILANGRIKE SEKTOR It is jit op gjin stikken nei oer to sjen, hoe’t de ekonomyske situaesje fan üs kon- treijen him de kommende tiid üntwikkel- je sil. De skokken fan in op drift rekke lean- en gefal hiel hwat stikken meitsje, wylst ek de swiere ünderhannelingen tusken de seis E.E.G.-partners reden ta soarch jowe. Undanks alle goede wurden blykt it na tionale egoisme wol sa sterk to wêzen, dat it ek yn de E.E.G. hieltiid wer ta in as irri fan de greate De gemeentebegroting Bolsward heeft ’n nadelig saldo van f 7293,Enkele uit gaafposten zijn: Kosten gemeentereini- ging f 22.200,(hiervan aan lonen 18.000,—). Steun aan werklozen een bedrag van f 26.210,ld. aan werklo zenkassen f 3200,Verbetering straten, bruggen, wallen f 7000,Muren en openbare bibliotheken f 288, Utkommen in nij tiidskrift ..It Beaken”, meidielingsblêd fan de Fryske akademy. king fan üs ekonomyske Fryslan is derby de ütbou ser I En oanslutend dêrby soe de kanalen- en wegenforbettering in tige hege prioriteit hawwe moatte. Goede forbiningen binne derby de alderearste foarwaerde. Dêrom soe it sa forblidend wêze as nou einlings de westelike helte fan üs provinsje in goede beurt krige. De wegen fan Ljou- wert oer Wommels-Boalsert-Warkum- Gaesterlan, sa’t hja nou binne, remme de needsaeklike bidriuwsstaname óf en bliu we fier binefter de reedlike easken. Ut ünderskate dingen kin men wol op- meitsje, dat men der mei dwaende is, mar it tempo leit ünder oaren fierst en to leech. Deputearre Hoogland hat yn de Steaten meidield, dat as de hiele tarie- ding klear is, der grif fiif jier mei hin ne giet om it wurk üt to rieten en dan kin men fan tinken wol ha, dat wy op dit gebiet min üs moed ha kinne. Yn forge- liking mei de eastkant fan de provinsje komme wy hjir tige oan ’e krapperein en wurdt üs geduld wol swier op ’e proef steld. In twadde punt, dat in bilangrike kant fan de ekonomyske mooglikheden üt- makket, is de forsjenning mei energy: stienkoal, oalje en gas, al dan net for- wurke ta elektrisiteit. It mei bikend stean dat de takomst in jier as tsien tobek soarchlik like, mar sünt dy tiid is wol düdlik wurden, dat wy üs op it heden aer dich rêstiger fiele. De oalje blykt op hiel Hwat hat Q(ibe Skroar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1