K.L.M. conflict op binnenhof besproken Kerstmis 1963 Spanningen in de NAVO blijven KIm I I Twee nieuwe jonge staten traden toe tot de V.N. Debuut van nieuwe staatssecretaris I 2 r Gouden filmpjes Blide boadskip Doorgang STREEKBLAD VOOR WEZT- EN ZUIDWEST FRIESLAND Bioscoop in Bolsward wordt opgeheven 'll I ki W fe" 102e JAARGANG VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 No. 93 f 3'clcf. 2451 a Zij „WEEGT’ BIJNA 10.000 KRONEN PIET DE BRUG OVER DE OOSTERSCHELDE •v Landbouw. Na de vergadering Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward. I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Rcdactie-adres: Marktstraat 15 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag uitgroeien tot wapens. f bedeelden in Wonseradeel moeten hun f 2,ouderdomspensioen f 1, SS van de buiten- VXXXAXXXXXVXXXXXXXXXXVXXXXXXXXXXXXXVXXXXXXXXXXXXXXXXXSXXX s f f f f vXXAXXXXXXXXVXXSSXXXXXXXXXXXXXXXXVXXWXXXSXXXXXXXXXX'XX} 3e iveek december 1913 Hwat bat Cjahe Skroar us hjoed p p to sizzen Herderomke, harkjedis Wit’ Jo, hwa’t yn’t büthus is? Hwa’t der leit yn strie en hea? Hwa’t der kaem yn minskene dea? Kinne Jo dat berntsie tear ’t Is de soane fan de Hear! cratie in West-Duitsland en de eerbied voor verdraagzaamheid. De voorzitter van de sociaal-democratische partij in West-Duitsland, Erich Ollen- hauer, is na een korte ziekte eveneens overleden. Voorlopig wordt zijn plaats ingenomen door Willy Brandt, de burge meester van West-Berlijn en de lijsttrek ker van de sociaal-democraten. 41 - Pasjes. Enige vermindering van spanning tussen Oost en West zou men ook kunnen afle zen uit de bereidheid van de Oostduitse autoriteiten voor de kerstdagen pasjes uit te geven, waardoor West-Berlijners na ’n scheiding vanaf augustus 1961 door de muur, hun familieleden in het Oostelijke stadsdeel weer kunnen gaan opzoeken. Berlijnse muur Fel Vopo-vuur Reeds honderd doden Vluchten onwis De doorgang is Steeds streng verboden Een muur van strijd Die een volk scheidt Stak in twee delen Oorlogsgevaar De breuk is zwaar Blijkt niet te helen Een muur, hoog, dicht Plots het bericht Dat blij doet hopen Een zwakke schijn Over Berlijn De doorgang open! Een muur die wijkt Met Kerstfeest blijkt De mens vertederd ’t Is nog iets vlaks Misschien dat straks Verhouding betert Een muur ’t symbool In de leerschool Vrede op aarde Hoe men weerstreeft Die boodschap heeft Voor allen waarde Berlijnse muur Slaat eens het vuur De tweedrachtvoeders Reiken contant Elkaar de hand Oost-West nu broeders? Voor ’t Kerstkind klein Plaats in Berlijn? Herderomke, komeris Nei Him, dy’t der berne is foar de minsken, jong en aid foar ’e wrald yn winterkald Kom mei hasten, wachtsje net ’t Is gau joun, it is gau let! Herderomke, ’t is trewis dat Gods Soane berne is hwant it libben wurd opnij ryk en rum oan ’t Kristusdei Sykje dochs dy lytse Hear en doch dan Jins hannen gear. Mart. W. H. de Weerd Twee nieuwe staten. In de afgelopen dagen zijn twee nieuwe staten geboren. Engeland heeft Kenia, dat enige jaren terug in het nieuws is ge weest door de Mau-Mau-beweging, zijn onafhankelijkheid gegeven, en ook Zanzi bar is onafhankelijk geworden, waarmee het aantal staten in de wereld is gestegen tot 113. In beide staten leven mensen van verschil lend ras. In Kenia is een vrij groot aantal blanken gevestigd, namelijk 60.000, ter wijl er een goede 170.000 Indiërs wonen. Indiërs en Arabieren vormen ook een be langrijk gedeelte van de bevolking van Zanzibar. Wij zullen moeten afwachten, hoe het multiraciale samenleven zich hier nu ontwikkelt. Overleden Theodore Heuss, de eerste Westduitse president, die in 1959 is opgevolgd door Heinrich Lübke, is overleden. De algemene waardering voor deze huma ne liberaal is bijzonder groot geweest. Door zijn persoonlijkheid heeft hij veel bijgedragen tot de vestiging van de demo- Bolswards Nieuwsblai Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadecl, Hindcloopcn, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Minder voor Ruslands dejensie Koren op de Amerikaanse molen is de nieuwe Russische begroting, waarop voor defensie 600 miljoen roebel minder wordt uitgetrokken, dat is 4,3 procent minder dan vorig jaar. Deze bedragen zeggen op zichzelf wei nig, daar een groot gedeelte van de mili taire uitgaven voor kernwapens en raket ten op andere posten van de begroting, zoals wetenschappelijk onderzoek, een onderdak hebben gekregen. Het kan- wel een bezuiniging op de conventionele uit gaven betekenen en als zodanig doet de aankondiging aan als een geruststelling, dat Rusland geen plannen heeft de span ning in de wereld te vergroten. Dat leek onwaarschijnlijk door de moeilijkheden met de voedselvoorziening, waarover wij het vorige week gehad hebben. Na de vergadering van de Raad NAVO hebben de ministers van landse en economische zaken zich bij hun collega's van landbouw gevoegd in de ver gadering van de E.E.G. te Brussel, welke aan de landbouw is gewijd. De Fransen staat verschool zich toen niet langer achter de formele vaagheden, welke hij schriftelijke gcdachtenwisseling ren had gebracht. Hij bevestigde, dat pre- sident-commissaris Den Hollander zou af treden. Hij verweet deze, dat hij vertegen woordigers van de categorale bonds had ontvangen, ook nadat deze tegen de di rectie in opstand waren gekomen. Hij voegde er aan toe, dat verscheidene an dere commissarissen zoals prins Bern- hard en Prof. Tinbergen ook zouden terugtreden. Het feit, dat de regering bij de tegenstelling binnen de directie ten slotte had gekozen voor de groep Alberda Strategie. Het kernpunt is, dat de Fransen willen blijven vasthouden aan wat nog officieel de strategie van de NAVO is, de in 1956 vastgelegde massale vergelding. Deze be tekent, dat iedere, ook conventionele aan val op een lid van de NAVO beantwoord zou worden met een massale aanval met kernbommen op Rusland.. Deze strategie berustte op twee factorende zwakte van de Westelijke convention, strijdkrachten in Europa tegenover een zeer sterk Rus sisch leger, en het onvermogen van Rus land de nucleaire klap terug te geven. De groei van het Russische kernwapen en de Russische raketten heeft deze strategie ondermijnd. De geloofswaardigheid, dat Amerika zich aan een tegenaanval met kernwapens zou blootstellen, wanneer Rusland een kleiné conventionele aanval tegen een van de bondgenoten zou ont ketenen, werd voortdurend geringer. Amerika kwam bovendien door deze theorie voor het feit te staan, dat iedere w Russische misrekening, hoe klein ook, zou eisen, dat nog vóór het einde van het jaar De bewindsman van Verkeer en Water iger achter hij in de naar vo- de prijsreguleringen voor rijst, rundvlees en zuivel worden aangenomen, maar de Duitsers weigeren nog steeds iets te on dernemen wat hun boeren geld zou kun nen kosten. Bovendien wensen zij er een tegemoetkomende houding bij de onder- handelingen over internationale tariefvër- lagingen (de Kennedy-ronde) aan te ver binden, waarvoor de Fransen weer niets gevoelen. De Fransen dreigen met de ondergang van de E.E.G. indien er geen resultaten worden bereikt, maar de Duitsers zijn ge neigd hierin niet meer dan een dreige ment te zien. Als deze jonge Noorse schone ooit aan de slanke lijn” heeft gedaan, dan zal zij dat nu wel hebben betreurd. Tordis Vellene won dezer dagen de hoofdprijs met het i erzinnen van een nieutve naam voor een tablet chocolade; deze hoofd prijs bestond uit haar geivichl in kroonstukken. Met behulp van een grote bascule werd de prijs keurig uitgewogen: bijna 10.000 kronen was bet resultaat De Tweede Kamer heeft deze week de eindsprint ingezet om haar begrotingsbehan deling nog vóór Kerstmis gereed te krijgen. Hoofdonderwerp van de discussie werd gevormd, bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, over de onenigheden, welke in de K.L.M.-directie de laatste weken op zo dramatische wijze tot explosie zijn gekomen. De Kamerleden waren kritisch gestemd over de vele tegenstrijdigheden, welke in de voorlichting over de gang van zaken waren verstrekt. Algemeen werd verlangd, dat minister Van Aartsen opheldering zou verstrekken. c.s. en niet voor de heer Larive, schreef hij toe aan de omstandigheid, dat laatst genoemde weliswaar over grote uitvoe rende, maar niet zozeer over besluitvor- Foarutgean is wichtich Rjochtutgean wichtiger Wederom zal in onze stad een gezamenlijke openbare Kerst- wijding worden gehouden en wel op zondagavond 22 decem ber a.s. om half acht precies tot ongeveer kwart over acht. In tegenstelling tot vorige jaren zal samengekomen worden niet op het Broereplcin of in de L.A.B.-garage, maar in de Martinikerk. In dit eeuwenoude kerkgebouw willen wij tezamen komen om als burgers van Bolsward door middel van voorlezing van het Kerst-evangelie, declamaties en Kerstgezangen onze gedachten te richten op het naderend Kerstfeest. Juist de zondagavond leent zich bij uitstek voor deze samen komst, waarbij ook de kinderen met hun ouders hartelijk welkom zijn. Ik spoor gaarne allen aan ouderen en jongeren om deel te nemen aan deze Kerstwijding in eenheid en liefde, opdat wij deelachtig mogen worden de ware Kerstvrede, die ik U allen van harte toewens. een grote oorlog met kern- Men schakelde daarop over op de strategie van de getrapte afweer, waardoor de con ventionele strijdkrachten weer in ere wer den hersteld. Nadere inlichtingen deden ook uitkomen, dat de Russische conven tionele overmacht niet zo groot was als men eerst had aangenomen en volgens Mc Namara, de Amerikaanse minister van de fensie, heeft Rusland niet 175 devisies, maar nog minder dan de helft daarvan. Het conventionele leger van West-Europa moet voldoende worden geacht om aan dreigingen het hoofd te kunnen bieden. Frankrijk echter heeft zich met zijn kern wapen geheel op de strategie van de mas sale vergelding vastgebeten. Het moet zijn conventionele bewapening daarom juist beperken. Het accepteert de wijzi ging van strategische conceptie derhalve niet. In het begin van deze week is de Raad van de NAVO op ministerieel niveau bijeen geweest in Parijs, in een periode dus, zoals Mr. Stikker, de secretaris-generaal van van het bondgenootschap het kenmerkte, waarin men weliswaar niet kan spreken Let bondgenootschap het kenmerkende, waarin men weliswaar niet kan spreken Westen en het communistische blok. De communistische dreiging blijft bestaan, zo zei Mr. Stikker, en het bondgenootschap kan niet op zijn lauweren gaan rusten. Maar ook is waar, al heeft Mr. Stikker dat niet gezegd, dat er in 't bondgenootschap zelf spanningen zijn ontstaan, voorname lijk tussen Frankrijk en de anderen. Frankrijk heeft weliswaar meegewerkt aan een verdere integratie van het luchtver dedigingssysteem van Europa het zal zijn beide divisies voor de NAVO onder het geallieerd opperbevel laten maar de vloot wordt eraan onttrokken en vier eskaders Canadese Starfigthers moeten van hun Franse bases af, omdat De Gaulle geen vreemde kernbommen op zijn grond gebied opgeslagen wil zien. Maar dat is eigenlijk alleen maar het klei ne geharrewar. Belangrijker is, dat er tus sen Frankrijk en de anderen een diepgaan de kloof is gegroeid in strategisch en po litiek inzicht. Het strategische inzicht be paalt de bewapening, vandaar, dat het voor de eenheid in het bondgenootschap van het grootste belang is, dat de eenheid aan strategisch inzicht wordt hersteld. Maar het probleem is zo moeilijk, dat het zelfs niet op de agenda was geplaatst, het geen natuurlijk niet wil zeggen, dat er onderhands niet over gesproken kan zijn. konden de Kamerleden zich in de geest gaan voorbereiden niet alleen op het Kerstfeest en de jaarwisseling maar ook op de herdenking van het 500-jarig bestaan van de Staten-Generaal op 9 ja nuari. De president van de Eerste Kamer, Mr. Jonkman, had hiervoor een feestelijk pro gramma opgesteld, waarin, behalve een bezoek van Koningin Juliana aan de beide Kamers der Staten-Generaal, ook een bijeenkomst in de Ridderzaal voorkwam, waarvoor vertegenwoordigers van de rijksdelen in de West en van de Belgische volksvertegenwoordiging en de Benelux- raad waren uitgenodigd. Nu de gemeenteraad in zijn vergadering van 17 december j.l. heeft besloten de vermakelijkheidsbelasting voor filmvoor stellingen met slechts 5% te verlagen, heeft de exploitant N.V. Bioscoop-- en Theaterbedrijf Joh. Miedema te Sneek be sloten de exploitatie in ,,De Doele” met ingang van 2 januari 1964 te beëindigen. De directie deelde ons mede, dat zij wel ten zeerste teleurgesteld was over dit be sluit, een besluit dat geenszins tegemoet komt aan het zeven maanden geleden tot B. en W. gerichte en volgens de directie alleszins redelijk verzoek om tenminste de zg. culturele films vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting te verlenen, zoals dit in talrijke gemeente, waaronder Sneek wel mogelijk Week. Daar voortzetting van de exploitatie on der deze lastendruk voor de directie geens zins lucratief meer is en bovendien uit het advies van de Culturele Commissie vol gens de N.V. Miedema duidelijk blijkt, i dat men volkomen onverschillig staat te- 1 genover het al of niet bestaan van een enigszins gezonde en ook rendabele bios coop in Bolsward, is in arren moede tot beëindiging van de exploitatie besloten. Het spreekt vanzelf, dat dit besluit, dat een einde maakt aan een 45-jarige activi- teit op filmgebied in Bolsward de ex- ploitant zeer zwaar valt te meer, omdat ook Bolswardse ingezetenen volgens hem door deze gang van zaken ernstig wor den benadeeld. mende eigenschappen bleek te beschik ken. Na deze uiteenzetting bleek de Kamer weer in belangrijke mate gerustgesteld. Toch bleken de Kamerleden over de toe komst van de K.L.M. niet bijster optimis tisch. De socialistische Ir Posthumus en de chr. historische afgevaardigde Mellema vroe gen zich af of het niet onvermijdelijk was, dat de K.L.M. met een buitenlandse lucht vaartmaatschappij zou worden gefuseerd of er in zou onderduiken. Nieuwe staatssecretaris. Bij dit debat debuteerde de nieuwe staats secretaris van Verkeer en Waterstaat, Keyzer. Dezewas vroeger werkzaam in diplomatieke dienst. Hij trad nu voor het eerst in het parlement naar voren. Der ontvangst was niet onwelwillend. De woordvoerder van de socialisten, Ir Post humus, sprak hem zelfs met sympathie toe, hoewel hij tegelijkertijd minister Van Aartsen laakte omdat deze voor de twee belangrijkste sectoren van zijn beleid de binnen- en buitenlandse politiek een staatssecretaris had benoemd, terwijl zijn A.R.-geestverwant in het Kabinet, Mr. Biesheuvel, niet alleen het Departe ment van Landbouw beheert, maar tege lijk als vice-premier optreedt en het con tact met de rijksdelen in de West onder houdt. En toch geen staatssecretaris heeft aangesteld. Vijf eeuwen. Na al deze zorgen te hebben verwerkt, De van afstaan. De bewoners van het armhuis 'e Bolsward en Makkum moeten alles afstaan op een kwartje na. Te Lemmer opmetingen verricht in ver band met het stichten van het stoomge maal Tacozijl. Krite Boalsert spilet 1ste Krystdei: „In dünjcnde djipte”, fan R. W. Canne. Deze luchtfoto geeft een beeld van het werk voor de brug over de Ooster- scbelde tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Vijf van de enorme pijlers staan reeds in het water, terwijl de hoge kraan op de achtergrond bezig is met het neerzetten van de zesde, De onderlinge afstand tussen de pijlers be draagt 100 meter, zodat men nu reeds 700 meter uit de kust van Noord-Beve land. werkt. De brug wordt met zijn 3 km lengte de langste brug van Europa

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1