New-York smeltkroes der volkeren van De kerststal een oud gebruik, de kerstboom van latere tijd r IT ihiJï H Gekocht voor handvol bonte doeken en snuisterijen, nu een huizenzee Kersttradities door de eeuwen heen 1 E.E.G. Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Dit jaar niet meer een raadsvergadering Het ziet er naar uit, dat er dit jaar geen raadsvergadering meer zal worden gehouden. In de laatst gehouden verga dering liet de voorzitter doorschemeren, dat er wellicht nog een spoedeisende vergadering zou worden gehouden. Naar wij thans vernemen is de kans hiertoe minimaal. Prov. Anjerfonds Engels als wereldtaal De Kerstdagen in zijdeglans I |i'-™ DINSDAG 24 DECEMBER 1963 102 e JAARGANG No. 99 Doch goed en sjoch omheech PIET 4e week december 1938 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 103157) peil of jit goedLeaper. iket, Wij geven de E.E.G. Graag onze wensen mee Heren, wordt niet verlegen Speel het toch spoedig klaar! En, voor het nieuwe jaar Sterkte! Veel heil-en zegen De in 1963 in Friesland gehouden Anjer fondscollecte heeft in totaal rond f 17.000 opgebracht (vorig jaar rond f15.600). Voor een uitkering uit die collecte ko men in aanmerking verenigingen en in stellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van we tenschap, kunst en cultuur in het alge meen te bevorderen en die met finan ciële moeilijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het bestuur van het Provinciaal Anjer fonds. Belanghebbende verenigingen enz. wordt er op gewezen, dat aanvi’agen om een bijdrage, met duidelijke vermelding o.m. van haar doelstelling en de financiële omstandigheden waarop de aanvraag wordt gebaseerd, zomede of al dan niet aan de laatst gehouden collecte is mee gewerkt, vóór 16 januari 1964 moeten worden ingediend bij genoemd bestuur, secretaris de heer A. Holkema, admini strateur ter provinciale griffie te Leeu warden. Om onnodige aanvragen te voorkomen, wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat verenigingen enz., die in 1962 of 1963 een subsidie ontvingen, thans in het al gemeen niet voor een uitkering in aan merking komen, opdat zoveel mogelijk alle verenigingen, die aan de collecte •medewerken, op hun beurt kunnen wor den gesteund. stad. Daarom is New York een unieke stad, zoals men die nergens anders in de wereld kan vinden. Het centrale deel van de stad is het schier eiland Manhattan, dat men in twee delen kan verdelen, te weten de benedenstad en de binnenstad. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het loopt de E.E.G. Beslist niet bijster mee Elk krijgt het in de gaten 't Is steeds dezelfde zang Uren, ja dagenlang Praten en nog eens praten Toen in het begin van de zeventiende eeuw 200 nederlandse kolonisten op een schiereiland aan de oostkust van de Nieuwe Wereld een nederzetting stichtten, die zij Nieuw-Amsterdam noemden en waarvoor de grond van de Indianen gekocht werd voor wat bonte doeken en snuisterijen, zullen zij niet hebben kunnen vermoe den, dat ditzelfde schiereiland Manhattan enige honderden jaren later het centrum zou vormen van een gigantische wereldstad met niet minder dan ongeveer 13 mil joen inwoners, de voorsteden meegeteld. pische negersfeer, niet vergelijkbaar met welke andere sfeer ook. In Chinatown, de Chinczenwijk, waant men zich in het he melse rijk, in duitse buurten vindt men rijen „bierstuben” en zo zouden we kun nen doorgaan. Al deze volkeren hebben, doordat ze een grote groep vormen, een eigen stukje va derland op newyorkse bodem gesticht en vanuit deze wijken gaat er een bepaalde invloed uit op het gemiddelde leven in de om ken. Op kultureel gebiet hat it ekstra kos ten troch de Prov. Bibliotheek, de Frysl Akademy, it Frysk Orkest, it Frysk Mi seum, de Kultuerried, it Frysk Genoat- skip en meat sokke eigen kulturele saken. As it nou fêstrint mei de provinsiale mid dels, sa sizze guont, hwerom soe men dan net in diel fan de P.E.B. winst brüke om fierder to roeijen? Dat is in bilangrike en urginte fraech, dy’t yn de steaten oan ’e oarder komt en hwert de debatten al de ynlieding op jown haw- we. Us tinkt dat it dêrom wol de muoite wurdich is om der in oare kear hwat djip- per op yn to gean, hwant it rekket us mei- mekoar. Oan takomme wike dus, by lib- ben en wolwêzen. Tj. de J. Pak aan dus, de tijd dringt Wanneer straks ’t bouwwerk springt Treuren er vele staten Kom, alle hens aan dek Speur naar een open plek Praten, ga door met praten Biesheuvel heeft gezegd Sigaar zal weggelegd Tot het ijs is gebroken Eerst wil ik resultaat Voor ’t er op lijken gaat Staak ik constant het roken De Gaulle is stug en taai ’t Gedrag soms lang niet fraai Het doet weinig goeds hopen Als zijn minister-knecht Verliezer in ’t gevecht? Boos de deur uit gaat lopen hoeven wij eigenlijk niet op te merken. Van het oosten van ons land heeft het gebruik zich in enige tientallen jaren over geheel Nederland verbreid. Het Engels zal wellicht door elk conti nent worden aangenomen als het voor naamste communicatiemiddel in de we tenschap en de techniek en wellicht zelfs als een lingua franca om de landen in Afrika en Azië te helpen politieke en culturele eenheid te bereiken. Deze mening staat te lezen in het rap port van de Britisch Council voor het jaar 1962-1963. Het dezer dagen verschenen verslag maakt melding van de grote toeneming van het aantal buitenlandse studenten dat in Gr. Brittannië studeert ruim vier keer meer dan tien jaar geleden. In 1952-1953 had Groot Brittannië on geveer 15.000 buitenlandse studenten, van wie er 8300 aan universiteiten stu deerden. Vandaag de dag is dit aantal gestegen tot ongeveer 64.000 van wie 14.000 aan uni versiteiten, de rest studeert aan technische colleges, is student in de rechten, of ont vangt een opleiding aan kweekscholen. Weer anderen zijn verpleegsters die in ziekenhuizen worden opgeleid, of men sen die bij industriële of handelsonder- nemingen worden opgeleid. Brusselse marathon De Gaulle kent geen pardon Hij lacht om „eenheidsbazen’ Men zegt hij staat reeds klaar Om, tegen 't eind van ’t jaar Het zaakje op te blazen De stal van Franciscus. Anders is het echter gesteld met het plaat sen van een kerststal. Men heeft steeds ter schepping van de juiste sfeer de nei ging gehad het kerstgebeuren tastbaar uit te beelden en wel in het bijzonder de ar moedige omstandigheden, waaronder het plaatsvond. Reeds Franciscus van Assisi bouwde zich een kerststal. Hij vierde kerstmis zo rëel mogelijk, namelijk bij een echte kribbe IT IS BETTER MEI DE ROMTE TO RIEDEN AS MEI DE KRAPTE Mooglik is dat sprekwurd yn Fryslan ünt- stien omt it hjir praktysk altyd de krapte wie, dy’t de minsken pleage en dy dus ek faken de skuld krige as der ünienichheit wie. Mar ik leau, nou’t wy ek hjir mear romte bigjinne to krijen, dat it ek wier is, dat it faken better giet under krappe om- stannichheden as hwannear de romte üs tafalt. Hoe’t dit ek wêze mei, it is in bilangryk fraechstik yn Fryslan, hoe't de fierdere Ontwikkeling wêze sil fan har wichtich- ste bidriuw: it provinsiale e'ektrisiteits- bidriuw De measten kenne de histoarje i alles, trije, fjouwet kear De boom des „levens” Over het gebruik van de den als kerst boom zijn veel theorieën in omloop. Vol gens sommigen zou dit gebruik zijn oor sprong vinden in de boomcultus van de oude Germanen. Deze heidenen vereerden bomen en de den nam hieronder wel een zeer aparte plaats in, die verband hield met het feit, dat dit de enige boom was, die het gehele jaar door groen blijft. Terwijl alle andere Domen tegen de winter als het ware afster ven, blijft de den eeuwig jong en groen. Zo moest volgens de Germanen deze boom wel over zeer bijzondere eigenschap pen beschikken. Een andere theorie zegt, dat de kerst boom een imitatie is van de zogenaamde „boom des levens”, die de kruisboom symboliseert en voorkwam in de middel eeuwse mysteriespelen. Ook wordt ver- yn greate linen wol en witte, dat it nei in moedich bigjin, lange en bange sukkel- jierren mei djüre tariven trochmakke hat om einlings, nei de oarloch, de saken yn streken to krijen. Wy meije nou sizze, dat it P.E.B. stevich yn de skuon stiet en syn taek oankin. Neist oare dingen is it binammen de sterk tanommen omset, dy’t hjir de oarsaek fan is en it lit him ek net oars oansjen, as dat it de kommende jierren sa bliuwe sil. Fan dizze bettere bidriuwsütkomsten haw- we de provinsiale kolleezjes alderearst ge- brük makke om in ein to meitsjen oan de situaesje, dat inkelde tüzenen biwenners fan Fryslan gjin stream krije koene, omt de oanslutingskosten to heech wiene, de saneamde ünrendabele perselen. De stea ten hawwe mei alle klam sein, dat dit de wrald üt moast mar doe’t it sifer fan de kosten op ’e tafel kaem, like dat hast ün- mooglik. En nou hat dochs bliken dien, dat troch de gunstige Ontwikkeling fan it bidriuw en troch de stipe fan de gemeen ten it mooglik wurden is om folie gau wer as men tochte, dizze woune to hiel- jen. De algemiene en algehiele oansluting fan alle buorkerijen en wenten, stiet foar de doar. Fansels der sil wol hjir of dêr in ütsündering bliuwe, omt de kosten greater binne as de hiele wearde fan it hüs, dat like allinnich earne op ’e romte stean mei, mar yn tige koarte jierren is it probleem fan de ünrendabele perselen nistoarje wurden. In twadde gefolch fan de goede ütkom- sten fan dit bidriuw binne ae tariven, sa- wol foar de greatforbrükers as foar de gewoane man. Alhoewol it priispeil fan sa heech wurden met hooi en een os en een ezel. Het idee werd door de monniken van zijn orde sterk verbreid. Ook thans ziet men nog uitbeeldingen, die sterk uiteen lopen. Bij de een treft men een stal aan en bij ae ander vindt het kerstgebeuren plaats in een grot. Het laatste vindt zijn oorzaak in de beschrij ving van Christus’ geboorte in het zoge naamde pseudo-Mattheusevangelie, waar sprake is van een grot, waarin Jozef en Maria afdaalden op hun tocht naar Beth lehem. Betreffende de aanwezigheid van de os en de ezel staat niets historisch vast. Het vermoeden is gegrond, dat men hier met ’n symbolische voorstelling heeft te doen. De os, het reine dier en ae ezel, het on reine dier, kenden de Meester, de men sen niet. Ongetwijfeld zullen mede dank zij de kerststal en de kerstboom ook dit jaar weer velen het grootste gebeuren aller tij den intens beleven en hiermede hebben deze kerstattributen weer bewezen, dat zij uit de nood der mensen, tot steun van hun geestelijke belevenis zijn geboren. Daarom zullen door de eeuwen heen de kerstboom en de kerststal blijven, want wat er ook gebeurt steeds zullen de men sen als steun naar hen grijpen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Duitsland roept alle Duitse dienstmeisjes tot 40 jaar die in Nederland bij Joodse families dienen terug. Het aantal duitse dienstmeisjes te Amsterdam bedraagt 5000, in geheel ons land wordt het aan tal op 21.000 geschat. De heer G. C. Eisma te Velp, bekend oud- Bolswarder, plotseling overleden. 75 jarig bestaan van de gymnastiekschool Bolsward gevierd. Alom worden hardrijderijen gehouden. Het elfstedentocht-bestuur vergaderde reeds tot het uitschrijven van een 11 ste dentocht. Laster. 25 gulden beloning voor degene, die het waar maken kan, dat ik het bier of een borrel voor 10 ct. verkoop, noch minder bij 3 of 4 één cadeau. 60 jarig jubileum chr. school te Spannum. H M. de Koningin heeft 5 tot 10.000 gulden (al naar er nodig is) beschikbaar gesteld voor het vegen en aanbrengen van de banen over de Friese waterwegen. ondersteld, dat de kerstboom een huise lijke navolging is van de „paradijsboom”, die middeleeuwse kerkgangers in het por taal van de kerk vonden en die daar ge plaatst was als herinnering aan het daar bij behorende verhaal, betreffende de ap pel, die door Eva van deze boom zou zijn geplukt. In elk geval is de den het symbool van het terugkerende leven, dat ons bemoe digt in de donkerste tijd van het jaar. Zij is niermede het symbool van de Christus, die het leven en het licht is ook in de donkerste tijden. Laat men echter niet denken, dat de kerstboom reeds op een hoge ouderdom kan bogen. Het tegen deel is waar. Het is nog maar betrekke lijk kort geleden, dat onze landgenoten aan de oostgrens tot het instellen van de kerstboom overgingen. Dat het gebruik oorspronkelijk uit Duitsland stamt be- Hw«l hat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen by it P.E.B. en der is elk bliid om, dat it der is. Der is ek nimmen yn ’e Steaten, dy’t dizze soune bidriuwskou mar droech melke wol, grif net. Hja wolle allegearre, dat it in soun bidriuw bliuwe sil. Mar der komme al stimmen dy’t freegje: soe it nou net kinne, dat de provinsje, as eig- ner fan dit bidriuw, yn bipaelde omstan- nichheden in diel fan de winst brükt foar oare, tige bilangrike, provinsiale bilan- gen.\ Fryslan sit mei hiel hwat needsaeklike dingen, dy’t net barre kinne om’t der gjin genoch jild is. Syn twadde gemael hat al in nije heffing yn it libben roppen, syn lanoanwinning syn sédiken, syn haven fan Harns, syn wegen, syn wettersuvering, syn rekreaesje syn tünbou-üntwikkeling en gean sa mar troch sitte to springen om jild. De ge- woane bigreating wurdt alle jierren krap per en oant nou is it lansregear net ré de provinsjes hwat mear ta to skik- ten troch de Prov. Bibliotheek, de Fryske lu is, bliuwe de tariven op itselde pi wurde hja geleidelik wei jit goedti Sa sille mei jannewaris, sa’t nou lilcet, neidat koartlyn de „kleinverbruikers” in forleging fan 0.5 st. krige ha, trije groe pen formindering krije: de greatforbrü- kers, dy’t foar fiif jier in nij kontrakt oan- gean, krije meiinoar seis ton forleging, de strjitteforljochting oardel ton en de ge- brükers fan nachtstream en lytsere yn- dustrieën en ambachtsbidriuwen ien ton. In trêdde punt is de omskeakeling fan boppegrounse bedingen op ündergrounse kabels, binammen yn doarpen en stêdtsjes. Dit leste is bilangryk djürder, sawol yn oanliz as ünderhald en wie oant nou ta dêrom fakentiids net mooglik. Nou’t de middels rommer wurde, liket it oars en groeiije de mooglikheden. Lykwols, de kranten hawwe der al oer skreaun, sil der neist de bisteande sintrale mei gauwens wer in nije komme moatte. De ekonomyske slytaesje is yn dizze bi- driuwen sa great, dat men om de seis, sawn jier wet nij moat, sil men ekono- mysk produsearje kinne. Om dit eltse kear dwaen to kinnen en net djip yn c skuld to reitsjen, moat de formogens en reserveposysje ek by bliuwe. Ek dat nimt hiel hwat miljoenen. Yn de moderne yn- dustry, hwert it P.E.B. ta heart, is neat sa kostber, dan in outillaezje, dy’t net mei- komme kin. As nije masines de stream ien sint goedkeaper leverje kinne as de aide, dan sparje hja yn ien jier 4.000.000 gou- ne üt. Sadwaende binne de ynstallaesjes folie gauwer foraldere as forsliten. Dat is bygelyks yn in moderne suvelfabryk ek al sa. Nou is er de léste jierren in batich saldo Elke 5 minuten een baby. Een heel aardig beeld krijgt men wanneer men de cijfers bestudeert. Men krijgt reeds een aardige indruk van de groot heid van deze stad, wanneer men weet, dat er elke 5 minuten een kind wordt ge boren, dat er elke zeven minuten een hu welijk' wordt voltrokken en dat er om streeks 8000 mensen op een vierkante lometer wonen. Voorts worden er per dag niet minder dan zes miljoen kranten ge kocht en de telefoon heeft het ook wel erg druk, wanneer we weten, dat er per dag eventjes ogeveer achttien miljoen te lefoongesprekken worden gevoerd. Op de Newyorkse stations komt elke mi nuut een trein binnen. Elk kwartier breekt er een brand uit. Niet minder dan een leger van ongeveer twintigduizend poli tieagenten bewaken de stad en haar bur gers. Zo zouden er nog veel meer ver bluffende cijfers te geven zijn, die de le zer enigszins een indruk geven van de ge weldigheid van deze stad. New-York is een smeltkroes van volkeren want men vindt hier lieden uit alle delen van de wereld, van alle nationaliteiten en huidskleuren en niet enkelingen, doch zeer grote groepen, soms wel honderd duizenden van eén groep. New-York is met zijn ruim een half mil joen negers, de grootste negerstad van de wereld, maar men vindt er ook tiendui zenden Italianen, Fransen, Engelsen, Ie ren, Spanjaarden, Portugezen, Skandina- viërs, Arabieren, Chinezen en niet te ver geten Joden. Ongeveer vijftien procent van alle Jo den in de wereld vinden we in New- York en dat zegt wel iets. Steden in een stad. Het is begrijpelijk, dat al die grote groe pen, met hun eigen aard en wezen, ieder op hun manier een stempel drukken op het algemene leven in deze stad. Zij oefenen er invloed op de een of an dere manier, een invloed die uitvloeit vanuit hun eigen wijken pf buurten, waar ze dikwijls in groepen bijeen wonen. Zo vindt men er de negerwijk Harlem. De naam is nog afkomstig van het neder landse Haarlem. Hier vindt men een ty- Gelukkig zijn er tegen woordig stoffen op de markt, die er net zo uitzien als zijde, maar die boven dien eenvoudig te wassen zijn, zonder dat er iets aan de schoonheid der stof ver loren gaat. Tot deze stof fen behoort dralon-ultrapan een schitterend materiaal, met een frappante zijde glans. De stof heeft een prachtige valling, en een diepe kleurencombinatie als pauwblauw en smaragd. Deze komen in dralon- ultrapan goed uit. Het was sen is gemakkelijk zelf uit te voeren en de stof onder vindt er geen schade van. Nu kan de vrouw haar Kerstdagen opluisteren met een fraaie japon uit dralon- zijde; haar man zal haar met voldoening bewonde ren. En als de nieuwe aan winst haar goed bevalt - hetgeen zeker het geval zal zijn - is er goed nieuws voor haar. In het voorjaar zullen nieuwe modellen in dralon-ultrapan uitkomen voor feestelijke dagen in de zomer. De foto toont ons er een treffend voor beeld van. Evenmin konden zij vermoeden, dat waar eens hun eenvoudige huisjes met trapge- veltjes, een kerkje en een windmolen stonden, nu enorme complexen wolken krabbers zouden staan, waaronder het hoogste gebouw ter wereld: het Empire State Building. Maar het wonder heeft zich voltrokken. Nieuw-Amsterdam dat groeide op unieke wijze van 200 inwo ners in 1625 naar 200.000 inwoners in 1835 en ongeveer 13 miljoen in onze da gen. Een bezoek aan New-York kan de toerist onmogelijk een beeld geven van het leven in deze metreopool. Daartoe zou men ge ruime tijd in New-York moeten verblij ven en de stad in al zijn facetten moeten bestuderen. Het Kerstfeest is het meest sfeervolle feest van het gehele jaar. Het is een huiselijk feest bij uitstek, voor groten zowel als kleinen. Van dat simpele woord „kerstmis”, gaat een wereld vol gedachten uit en voor de meesten betekent het meer dan een feest alleen. Toch is het feestelijk karakter, dat men er aan geeft, van zeer grote betekenis. Het verdiept het wezen van het feest. De meesten hebben sfeer nodig en dit heeft men door de eeuwen heen getracht te bereiken en het feit, dat men in deze dagen in practisch elk huis ’n versiering aantreft, hoe sober dikwijls ook, geeft hiervan het bewijs. Velen hebben reeds voldoende aan een versiering, die bestaat uit een simpele ster, kerstklok of takje groen. Anderen doen het uitbundiger en plaatsen een kerst boom of ’n kerstbal- Ongetwijfeld kunnen wij de laatste twee als de belangrijkste kenmerken. Het hart. De benedenstad is één enorme massa van wolkenkrabbers, het is het zakelijk hart van New-York. Hier vinden alle oelang- rijke zaken hun kantoren en daar is ook Wallstreet, het financiële centrum van de wereld. De binnenstad is een enorm complex van gigantische gebouwen, doch dit deel van de stad zou men kunnen betitelen met ’t amusementscentrum. Hier vinden we de grote gebouwen van wereldbekende ra dio- en televisiestations, maar ook de be roemde Broadway (vroeger Bredeweg ge heten dat in de lengte over geheel Man hattan loopt en waar alle prominente amusemcntsgelegenheden te vinden zijn. In de binnenstad vindt men naast het ver maak ook de grote warenhuizen, kortom het winkelcentrum van New-York.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1