Paus en Patriarch concilie wensen alle christenen van Spijtoptanten-probleem is minder accuut geworden R ■F Ss! Op Cyprus leidde spanning tussen de twee bevolkingsdelen tot gewelddaden i! üs hjoed p p to sizzen 1|F w •A Éi F Fan de Mart iny loer k. v. r. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Hindeloopen wordt een badplaats Fier sjenners? Zilveren filmpjes —Mgr 103e JAARGANG No. 2 DINSDAG 7 JANUARI 1964 Wymbritseradeel. SCAPINOBALLET DANSTE IN WITTE HUIS Lit haters hate, praters prate PIET Tj. dej. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 .(05157) Erhard bij Johnson. Het accoord van Brussel is bereikt, voor dat bondskanselier Erhard naar de Ver enigde Staten vloog, waar hij op de boer derij van president Johnson in Texas besprekingen voerde met het Ameri kaanse staatshoofd. Vooral de verhou ding tussen Oost en West stond op het programma en uit de eerste contacten is al naar voren gekomen, dat Erhard zich niet bijzonder veel voorstelt van een ontspanning tussen Oost en West. Dat is begrijpelijk, want hij meet deze af naar de bereidheid van de Russen de Duitse hereniging te bevorderen. Zon der hereniging geen ontspanning, zeggen de Duitsers. Maar Erhard zal zich niet verzetten tegen het onderhouden van contacten, want hij beseft ook wel, dat voor Amerika en de andere landen ont spanning wel degelijk iets is, dat zonder de hereniging van Duitsland kan wor den bereikt. se oogmerken blijft als steeds gerecht- vervaardigd en te betogen, dat de voor standers van het open karakter van de Gemeenschap succes hebben gehad, is bepaald onjuist. eerst sinds 1956, met Hongarije en Suez, is er een spoedzitting gehouden, maar de Raad is toch wel uiteen gegaan met het idee, dat er iets overdrevens was gebeurd. Cyprus gevoelde zich bedreigd door Turkse oorlogsschepen, welke naar Cyprus zouden komen zetten voor een invasie. Maar tijdens de vergadering vertelde de Cyprische vertegenwoordi ger, dat de, schepen van koers waren veranderd. De Turkse vertegenwoordiger vroeg schamper of de Raad iedere keer bijeen moet komen als een Turks oor logsschip van de ene naar de andere Turkse haven voer, waarbij het dan wel in de buurt van Cyprus moest komen. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag het verzoek der regering en hun zetels ter beschikking gesteld, doch geruchten willen, dat zij dit al veel eerder hadden willen doen, maar dat de regering de heren daarvan toen had weerhouden. De socialistische afgevaardigde, Ir. Pos thumus, heeft minister Van Aartsen op heldering gevraagd omtrent dit gerucht. Indien het waar mocht zijn, dan zou is zijn visie de Nederlandse regering zich moeilijk kunnen onttrekken aan haar verantwoordelijkheid voor het be- critiseerde beleid dezer commissarissen. Oud-minister Staf wordt nu genoemd als nieuwe president-commissaris. Veiligheidsraad in actie. Spanningen bestaan er overigens altijd in de wereld, grote en kleine, maar het essentiële punt voor de mensheid is of deze spanningen zullen leiden tot een vernietigende oorlog. Voor het wereld gebeuren kleine spanningen kunnen als de omstandigheden daarvoor gunstig zijn, tot grote conflicten uitgroeien. Daarom is een steeds wakende zorg noodzakelijk. Dat heeft men bij de op richting van de Verenigde Naties beseft en uit dat besef is de Veiligheidsraad voortgekomen. Er is een periode in de geschiedenis van de Verenigde Naties geweest waarin de Veiligheidsraad door de zich ophopende conflictstof in het po litieke middelpunt stond. De laatste ja- ren is dat wat veranderd. De Berlijnse kwestie en de Cubaanse rakettenaffaire van vorig jaar bijvoorbeeld hebben de Veiligheidsraad nooit bereikt. Vorige week vrijdag is de Veiligheidsraad plot seling in spoedzitting bijeengeroepen Grote spanning op Cyprus. Maar onmiskenbaar hebben toch Turkse vliegtuigen het Cyprische luchtruim ge schonden. En dat alles is het gevolg van de grote interne spanning, welke de laatste weken op Cyprus is gegroeid en welke heeft geleid tot botsingen, die, naar sommige berichten willen, ongeveer 300 slachtoffers hebben gekost, vooral onder het Turkse deel van de bevol king. Het botert niet tussen de Grieken (80 pet.) en Turken (20 pet.) op het eiland, dat sinds 1959 met een door Engeland, Griekenland en Turkije gegarandeerde grondwet onafhankelijk is. Maar in die grondwet zijn enkele beschermende be palingen voor de belangen van de Turk se minderheid opgenomen, welke volgens president Makarios de normale gang van zaken op het eiland verhinderden. In vijf steden met een Turkse minderheid eist de grondwet twee gescheiden gemeente raden, maar deze bepaling functioneert sinds het begin van 1963 niet meer, het geen al tot veel moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. Makarios wil verder af schaffen, dat over financiële zaken zo wel de Turkse als de Griekse fractie in het parlement elk afzonderlijk bij meerderheid beslist, hetgeen een Turks vetorecht inhoudt. Het vetorecht van de (Turkse)vice-president in buitenlandse aangelegenheden wil Makarios ook zien verdwijnen, hoewel dit juist is ingevoegd om te verhinderen, dat de Griekse meer derheid op het eiland toch nog tot aan sluiting bij Griekenland (de enosis, de droom van elke Griekse Cyprioot) zou besluiten. Het streven van Makarios wekt de grootste argwaan bij de Turken, die ook wensen vast te houden aan de bepaling, dat 30 pct. van het overheids personeel van Turkse oorsprong moet zijn. Er is stof genoeg om te explode ren. Volgens het garantieverdrag van 1960 bevinden zich Engelse, Griekse en Turk se legereenheden op het eiland, die men poogt te combineren tot een gemeen schappelijke ordedienst onder Engels be vel. Concessies aan Duitsland. Een belangrijke concessie aan de Duit sers is geweest de toestemming, dat de Duitsers per jaar 225.000 koeien uit Denemarken kunnen blijven invoeren krachtens hun langlopende accoord met Denemarken. Dit lijkt veel op de door de Fransen zo verfoeide en door Neder land zo vaak bepleite afzetgaranties aan derde landen. Dat zou het open karakter van de Gemeenschap bevestigen, maar het betreft hier eigenlijk maar een uit zonderingsgeval. De Duitsers en de anderen hebben ook gevochten voor een positieve houding van de E. E. G. bij de onderhandelingen over de z.g. Kennedyronde. Ons is ver zekerd, dat de Commissie bij de onder handelingen positieve richtlijnen zal krij gen, maar men wilde er verder niets over loslaten om geen standpunten te verraden aan de tegenstander, dat wil zeggen Amerika, voordat de onderhan delingen eigenlijk goed zijn begonnen. Maar enige achterdocht tegen de Fran- De opzienbarendste ontmoeting tussen twee kerkelijke leiders sinds het midden door de Cyprische regering. Voor het van de vijftiende eeuw, vond zondagavond plaats op de Olijfberg. Op deze berg, die uitziet op de bijbelse stad Jeruzalem, had paus Paulus VI een gesprek van een half uur met patriarch Athenagoras, het hoofd van 350 miljoen orthodoxen. Terwijl de gehele christelijke wereld nog uitziet naar de komende gebeurtenissen die het gevolg zullen zijn van het grote Concilie in Rome, wisselden de twee kerkvorsten gedachten uit over de mogelijkheid een concilie bijeen te roepen, waarop vertegenwoordigers van Alle christelijke kerken byeen zouden komen. De beide geestelijke leiders, die tezamen leiding geven aan 900 miljoen christenen, kwamen bijeen in een kamer in het gebouw van de r.k. apostolische delegatie op de Olijfberg. De financiële regeling, welke de overtocht van de. spijtoptanten de zogenaam de maatschappelijke Nederlanders uit Indonesië vergemakkelijkte, komt op 31 maart 1964 te vervallen. De minister van Justitie, mr. Scholten, heeft dit besluit genomen nadat breed voerig onderzoek had uitgewezen, dat het verantwoord was deze einddatum vast te stellen. In de loop der jaren zjjn circa 15000 personen met behulp van deze regeling naar Nederland gekomen. De vorige minister van Justitie, mr. Beerman, is in het parlement dikwijls scherp becritiseerd, omdat hij do toelating te schriel zou hebben toegepast. Men mag dan ook wel aannemen, dat minister Scholten tevoren overleg zal hebben gepleegd met de deslbetreffende kamercommissie. De belangstelling voor deze regeling in Indonesië bjj de zogenaamde maatschappe lijke Nederlanders was echter tanende. Van degenen, die in 1962 gevraagd hadden er gebruik van te mogen maliën, heeft 20 de geboden gelegenheid laten passeren. Emigratie. In elk geval zal deze vorm van repa triëring nu wel snel tot een einde ko men. In vele gevallen kwam zij overi gens in feite op immigratie neer; lang niet alle spijtoptanten waren voorheen in Nederland geweest. Dat de emigratielust in Indonesië terug loopt, is overigens niet zo opmerkelijk. Gok de emigratie uit ons eigen land is van veel geringer omvang dan enkele jaren geleden. Op onze krappe arbeids markt kunnen de arbeidskrachten im mers gemakkelijk terecht. Ook de „ont in foarich artikel hawwe wy jit mei- soene fraech oft it winsklik is, in diel fan de Het besluit van minister Scholten werd vergemakkelijkt, doordat het, sinds de betrekkingen met Indonesië zijn genor maliseerd, weer mogelijk was aldaar een onderzoek in te stellen naar de situatie der betrokkenen. Aan het besluit is uiteraard ook overleg met de Indonesi sche regering vooraf gegaan. De onrust, welke deze zomer in de k.v.p. ontstond over het optreden van fractie leider dr. De Kort, is geluwd. Nadat hij zich heeft laten vervangen door oud- staatssecretaris Schmelzer is de partij raad, welke op 17 en 18 januari was belegd om aan die kritiek uiting te ge ven, uitgesteld tot eind januari. Drs. Schmelzer is voornemens zich toe te leggen op de intensivering van de gedachte aan christen-democratische sa menwerking met de protestantse par tijen. Een eerste symptoom daarvan was het feit, dat hij tezamen met dr. Albar- da, secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond, een boek over de bezitsvor ming heeft opgedragen aan de nage dachtenis van het anti-revolutionaire ka merlid Hazenbosch, dat enkele jaren ge leden op weg naar het Europese parle ment in Straatsburg verongelukte. Daarmee is natuurlijk niet beweerd, dat alle tegenstellingen binnen de k.v.p. zelf, met zijn optreden zijn opgeheven. Het r.k. Centrum voor Staatkundige Vor ming heeft dezer dagen een rapport over het echtscheidings-vraagstuk gepubli ceerd, waaruit meningsverschil blijkt. Belangrijker lijkt echter, dat tevens bleek, dat de desbetreffende commissie als geheel over de echtscheiding minder onverbiddelijk dacht, dan enkele jaren geleden in de k.v.p. gebruikelijk was. spanning” in de internationale politiek bevordert de emigratiebehoefte niet. Dezer dagen is mr. B. W. Haveman, die in 1951 tot regeringscommissaris voor de emigratie werd benoemd, als zodanig afgetreden. Reeds enkele jaren nam hij de functie waar van directeur van de in- tergouvernementale commissie voor de Europese immigratie in Europa. De vraag’ kan worden gesteld of deze verminderde reislust ook van invloed is op de Nederlandse vervoerbedrijven. Er is weer sprake van de verkoop van Ne derlandse schepen naar Italië, zoals de onlangs verbrande Van Oldenbarne- velt al eerder naar Griekenland over ging. Vast staat, dat de K.L.M., die zo- velen uit Indonesië naar Nederland ver voerd heeft en die ook zovelen heeft hel pen emigreren, met de ontslagname der commissarissen nog niet uit haar moei lijkheden is geholpen. De commissaris sen hebben nu weliswaar voldaan aan Bolswards Nieuwsblad De marathonvergadering van de minis terraad van de E. E. G. te Brussel is toch nog met succes bekroond en wel binnen de gestelde tijd, zodat alle des betreffende ministers zich opgelucht aan de feestdagen konden wijden. Wanneer men het compromis van de Commissie, dat tot de overeenstemming tussen de ministers heeft geleid, beziet, dan blijkt, dat de Duitsers door hun hardnekkigheid toch een aantal conces sies hebben afgedwongen, zij het dan na tuurlijk onvermijdelijk, dat De Gaulle op langere termijn zijn stempel op de Gemeenschap probeert te drukken door het protectionistische karakter van de Gemeenschap te versterken. In dit op zicht is hij op kortere termijn niet ge slaagd. Want als wij de problemen even nagaan dan blijkt, dat de overgangs maatregelen voor de zuivel in beginsel zijn aangenomen, maar dat 6e Duitsers pas in 1966-’67 behoeven over te gaan tot het vervangen van de subsidies aan de boeren. In 1970 moet dat dan zijn voltooid. Erhard kan de verkiezingen van 1965 op dit punt met minder vrees tegemoet zien. Met de zuivel hangt samen de kwestie van de oliën en vetten. Tot steun aan de Italiaanse olijfolieproducenten heeft men gedacht aan een heffing op marga rine, die tevens de concurrent van de boter is. De Nederlandse delegatie heeft hard ge vochten om deze heffing, die de prijs in Nederland wel 3 a 4 cent per pakje om hoog zou brengen, tegen te houden. De winst voor de Nederlandse consumed! is nu geworden, dat het totaal van de hef fing enkele jaren door de schatkist zal worden gedragen. Gisteren werd voor het badpaviljoen in Hindeloopen begonnen met de aanleg van een groot kunstmatig strand. Men wil vóór het seizoen een groot strand gereed hebben, dat berekend is op duizen den badgasten. Er werd begonnen met een gedeelte van 15000 m2. Geldschieter van dit project, dat in de vele tonnen loopt is Veronica’s Verwey uit Hilversum. Het strand zal straks ook plaats bieden aan een grote camping en aanlegsteigers in het Ijsselmeer. Ook voor de zeilsport is het dus een recreatiemoge lijkheid. Aannemef-uitvoerder van het project is de uit Bolsward afkomstige Simon Hendriks de Bruin te Marssum. Het eerste werk bestaat uit het aanbren gen van „dijken”, die voor de hoofden Jangs het Ijsselmeer worden gelegd. La ter zal er dan met zandzuigers worden ge werkt. Hwat is der loas, fiersjenners? Hwa bart it lok en leed Dit jier fan de biwenners Great-lyts, op üs planeet Jim wolle ’t graech fortelle It is sa’t skynt net in hijs Dus wy moat üs ynstelle Op it takommend nijs Sil Chroetsjov setbaes bliuwe? Moai, ’t is sekuer bisj oen Wy wol it wierlik leauwe Hy haldde ’m knap katoen Hwat seit De Gaulle syn twadde Sawnjierrich ambtstermyn? Wy ha 't ek sa opmakke Né jim binne lang net blyn! De EEG slim tsiere? Ja, dat leit foar de han 't Is üs ek iepenbiere Elk fjochtet foar syn lan Sil Johnson it skielk winne? Hwat seit, wurdt ’t niks gjin toer? Wy wol earlik bikenne Wy tochten der ek sa oer Sil der gjin oarloch komme? Wy nim oan it is wier It sicht waerd al juskes rommer Yn ’e rin fan forline jier Jim ha it goed bikeken Faklju blike aerdich by Wy stean echt net yn 't teken Fan 'e fiersjennerij Wy mei der net om laitsje It Komt üs elk jier yn ’t sin Dat gjin profete-feitsjes Us wizer meitsje kin Het Nederlandse scapinoballet heejt een opvoering gegeven in bet Witte Huis de ambtswoning van de Amerikaanse president in Washington. Op de joto worden de leden van het ballet na de uitvoering voor gesteld aan mevr. Rusk, de echtgenote van de minister van buitenlandse zaken 1 HWAT IS DE BESTE WEI OM TO GE AN? Hwat bat Qabe Skroar kwyt reitsje. En ien fan de dingen, dy’t yn de yndustry meispylje binne de elektrisi- teitstariven. Foar dizze saek is it in bi- lang, dat de liu, dy’t hjiroer tinke, net ófstjitten wurde, mar as it kin oanlükt wurde. In trêdde feit is, dat de energy-kwestje troch it ierdgas en de yn prinsipe oan- wêzige atoomkrêft, net stabyl is, mar rek ken halde moat mei oare forhaldingen. Fansels kin nimmen krekt de takomst oan- jaen mar de takomstige üntiowing fan de energy-forsjenning is doens alderminst ienfaldich. En it soe gjin goed bileid wê- ze, as men dêrmei gjin rekken halde soe. In fjirde punt, dat hjir tige nau oan bi- sibbe is, is de fraech foar hokfoar ynfes- tearings sil it PEB yn de kommende jier- ren komme to stean. Plannen foar in nije sintrale binne yn it tarieden, de kosten binne net maklik reëel oan to jaen, mar elk wit wol, dat dit net meifalle sil. En hoe sil de fierdere üntwikkeling fan de technyk wêze? Dat is op gjin stikken nei oan to jaen. It P.E.B. kin op it heden aerdich mei- komme mei syn tariven. Hja nimt in mid den posysje yn en dit is in hiele prestaes- je, hwert ik alle respekt foar ha. Mar it is ek bikend, dat hiel hwat kollega-bi- driuwen as it nedich wêze soe, hiel hwat meat reserves yn it fjür bringe kinne. Dan sil men ek mei moatte, fanwege de kon- kurrinsje. Soe it nou forstannich wêze om middels fan it P.E.B. foar oare dingen to brüken Wy libje hwat de elektrisiteit oangiet op it heden yn in tige florissante tiid, it ge brék giet mei sprongen omheech, mar dit gebruk is tige ófhinkelik fan de konjunk- tuer. Bliuwt dy sa? Dat wit net ien. De middels, ay’t it P.E.B. yn har bidruw halde kin. komme alle gebrükers to’n goede. Hoe minder frjemd jild, hoe min der rinte en óflossing, hoe goedkeaper de produksje. Is dat nou net krekt de beste wize, hwermei it P.E.B. de ekonomyske posysje fan Fryslan forsterkje kin? Mei de leechst mooglike tariven, mei de great- ste service oan lyts en great? As men it oars dwaeti soe, hwat bitsjut dat winliken? Stel men nimt ien miljoen üt de P.E.B. kas en bisteget dy oan oare nut tige en needsaeklike dingen. Dan brükt men it P.E.B. as nije bilêstingboarne. Via it P.E.B. hat men alle gebrükers dat miljoen bitelje litten en men jowt it nou wet oan oare dingen üt. Is dat de goede wei? Hat Fryslan mei syn maksimum opsinten op de grounbilêsting, mei syn maksimum oan personele bilêsting, mei syn ekstra-opsinten foar de bimealing jit bi- hoefte oan in indirekte P.E.B. bilêsting? Hwant yn feite is it dat. Ik mien, dat ófsjoen fan alle politike mo- tiven it bilang fan Fryslan it oêste tsjinne is mei in sterk P.E.B. bidriuw, dat de stream levert foar sa leech mooglike tari ven en in tige flotte service. In bidriuw, dat sterk genöch is om de risico’s fan in hurd foroarjende tiid opfange to kinnen, dat in stevige grounslach lizze kin oan de needsaeklike yndustrialisaesje fan dit swier wrottende Fryslan. Ik soe gjin bet- tere, gjin driuwender taek witte foar dit iennige, provinsiale bidriuw. stean in swiere dobber hawn, mar de léste jierren giet it aloan better en op it heden stiet it der goed foar. Lykwols mei men net forjitte, dat it altyd in bidriuw bliuwt, dat under syn maten op ien nei de lytste is, allinnich Sélan it lytser. Dêrby bliuwt it in bidriuw, dat in greate pro- vinsje bistrykt mei hünderten lytse plak ken en tüzenen allinnich steande boere- bidriuwen. Dat makket in great en tige fortakt net nedich en it ünderhald is na venant. Bilangrike yndustry-plakken bin ne der mar in lyts bytsje, rounom sit hwat, omt Fryslan nou ien kear net fan boppe-óf mar fan ünderen op syn bi- wenning krige hat. Dat hinget nau gear mei syn folksaerd en persoanlik binne wy der wiis mei. As bidriuw lykwols is dit in handicap, omt de distribüsje fan de stream frij kost- ber is en bliuwt, lyksa it tasicht en it ün derhald. Us sintrale levert goed trijehündert mil joen K.W.H. (321) Sélan 210, Grins 5óS Utert 546. Limburch 1072. De Ysselsin- trale 1045. Gelderlan 1307. Noard Hol- lan büten Amsterdam 1548.. Braban 1578 en Süd-Hollan 3435 miljoen. Drinte hat op de gjin sintrale mar wurdt diels troch Grins en diels troch de Ysselsintrale bitsjinne. Tusken syn maten sit it P.E.B. dus as ien fan de allerlytsten en qua distribüsje as ien fan de üngaedliksten. Dat is it earste bilangrike feit. It twadde feit is, dat Fryslan in gebiet is, hwert de yndustrialisaesje krekt yn it op- kommen is. Wy witte allegearre, dat dit teare plantsje jit folie soarch en omtin ken ha moat, sille wy net wer de gong Yn i dield, dat wy jitteris komme 1 G. winst, dy’t it P.E.B. op it heden makket, in oare bistimming to jaen. Wy seine doe dat sünder mis dizze kwesje yn de Steatcn komme sil en dat it winsklik is, dêroer sa goed mooglik in opjektyf ynsjoch to haw- wcn. Wy wolle bisykje dêryn in bydrage to jaen, al sil it net tafalle eigen ynsjoch dêrby foarby to gean. Sa’t men wit, hat it P.E.B. yn de earste fjirtich jier fan har bi- le week januari 1939 Chamberlain zal te Rome met grote ere ontvangen worden. Benoemd tot burgemeester van Staveren P. W. ter Haar, thans burgemeester van Ritthem Van wijlen oud wethouder H. v. d. Plaats werd door de gemeente Baarderadeel ’n legaat ontvangen f 600, Woensdag ruime voorraad krabbetjes. 20 cent per pond bij E. Bolta, Grote Dijlak- ker 47, Bolsward. Walt Disney verovert de Nederlandse har ten met zijn films Sneeuwwitje en de ze ven dwergen. Laas van der Zee was op Driekoningen 60 jaar lid van het kerkkoor St. Fransiscus De bevolking van Bolsward bedroeg op 1 januari 6820, dit is 37 minder dan op 1 januari 1938. F «W -S "Z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1