VIJF EEUWEN STATEN GENERAAL EEN TERUG BLIK üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Classificatie Kennedy’s politiek blijft leidraad PIET STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND door H. ALGRA, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal f I T bMK VRIJDAG 10 JANUARI 1964 103e JAARGANG No. 3 500 JAAR STATEN-GENERAAL Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 .(05157) traliseert hij weer in zijn agglomeraat van gewesten. De gewestelijke staten ontmoeten samen hun gemeenschappe lijke landsheer. Dat is de speciale bedoe ling van de Bourgondiër met zijn Sta- van lewa- Genève. De Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 s zeer fabrikaat. J. W. Har- Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. gen waren verdwenen. De nieuwe tijd kwam met de uitdaging, nieuwe orga nische bindingen te beleven tussen de uitersten van individualisme en massi ficatie, in het besef, dat een wiskundig stelsel van evenredigheid slechts een hulpmiddel is ter registratie. Maar de naam Staten-Generaal bleef. En de sta ten der provinciën ook. Als een laatste herinnering aan wat eenmaal was, wor den de leden der Eerste Kamer der Sta ten-Generaal nog steeds gekozen door de Staten-provinciaal. Het zou bijna triest zijn, als we bjj deze terugblik zou den moeten eindigen met de conclusie, dat er formeel gezien, dus maar zo wei nig overbleef. Maar wij gaan terug naar het begin. Het begin van de lange weg naar de mondigheid van het volk. Het gemeen overleg, het budgetrecht, het gezamen lijk dragen van één verantwoordelijkheid bij zoveel verscheidenheid in stand en gewest, het besef, te wortelen in de natie met al haar stromingen, dat is gebleven en heeft nieuwe gestalte ge kregen. Inplaats van landsheren die een dynastieke politiek wilden voeren, vaak ten detrimente der onderzaten, is uit 't stadhouderschap een nieuw koningschap gegroeid, met de beste historische rech ten, door de gehele natie in 1813 met bijna verrassende vanzelfsprekendheid na zo lange scheiding aanvaard. En dit alles, het vindt zijn plechtige uit drukking in de nationale ontmoeting, elk jaar weer, op de derde dinsdag in sep tember. De ontmoeting tussen Uwe Majesteit, Koningin der Nederlanden (dat is meervoud) en de getrouwe Staten-Generaal, wederom meervoud, want het centralis me kon in deze lage landen nooit een volledig succes worden. De ontmoeting, hier in het hart van de oude Republiek, hier in deze zaal waar een bewogen geschiedenis, èn een levend heden, daaraan verbonden, vlak om ons heen staan. ten-Generaal in de Nederlanden: een sa menbundeling der gewesten via hun standenvertegenwoordigers. Maar anders dan binnen het kader van ambtelijk en administratief centralisme sluimert hier de mogelijkheid van een manifestatie van eensgezindheid, zelfs van een beginnende volkseenheid, óók tegenover de vorst. En daarbij konden de Staten-Generaal zich sterk maken. De Middeleeuwse landsheer had zijn eigen vaste inkom sten en nieuwe lasten konden alleen maar aan de onderzaten worden opge legd met hun toestemming. De lands heer kan genoodzaakt worden een bede te vragen. Eilips de Goede deed het al in 1465. Daar begint het gemeen overleg, daar is de eerste aanzet van het budget recht. Daar kan ook uit losspringen het verzet tegen een dynastieke politiek, die de gewesten in zijn belang wil exploi teren en tegen absolutistische tendenzen die de rechten en vrijheden van de on derzaten wil verkorten. Die mogelijkheid sluimerde niet lang. Dertien jaar na de eerste samenkomst te Brugge zijn de Staten-Generaal te Gent bijeen, als Maria van Bourgondië na de dood van haar vader bijna weer loos is tegen Frankrijk. De Bourgondi sche macht wankelt. Dan stellen de Staten-Generaal hun program op, het Groot-Privilegie, een program tot her stel van geschonden rechten en verkor te vrijheden en zij dwingen de sanctie van Maria van Bourgondië af. De her togin mag geen oorlog meer voeren zon der toestemming van de Staten-Gene- raa.1, een duidelijke reactie op een dy nastieke politiek. En dan staat er als een nieuw en dreigend element: De Sta ten-Generaal hebben voortaan het recht op eigen initiatief bijeen te komen. Dat laatste bleef wel een dode letter, maar toch.hier beginnen de Staten- Generaa 1 een eigen beleid te voeren, waarin verantwoordelijkheid voor de ge zamenlijke gewesten wordt aanvaard. Men heeft dit beleid reactionair ge- 1464, de tijd van Filips van Bourgondië, dan zijn we volgens Huizinga in het Herfsttij der Middeleeuwen. Soms menen we inderdaad iets te zien van de gouden praal van het park in de herfstzon. Maar de vergelijking schiet toch vrij wel meteen tekort, want het leven in die tijd was zo fel en zo bont. En het schijnt vaalt tegenstrijdig ook: pronkende rijkdom èn strenge devotie in de kerk: con sequente berekening en ongebreidelde hartstocht in de politiek. De gehele machts positie van Filips de Goede heeft iets paradoxaals. Hij is een Franse hertog en een middeleeuwse ridder. Hij is een modern politicus en rijgt hertogdommen en graafschappen aan elkaar van de Jura tot het Vlie, maar bijna altjjd op Diets territoir. De meeste gewesten hebben al lang een eigen politieke habitus, maar de Bourgondiër wil ze tot een staatkundige eenheid omvormen met een gedecen traliseerd bestuur, een z.g. moderne staat, maar die allerminst lééft in de ge westen. Hij zal veelszins moeten worden opgelegd. Dat is niet zo eenvoudig. Die aaneengeregen gewesten hefoben weinig met elkaar gemeen: het bruisende Vlaan deren met zijn machtige gilden, Brabant, trots op zijn abdijen, Henegouwen, het hart van Walenland èn het eenkennige Holland, het gezicht gekeerd naar de zee. BISLET: ARENA VOOR EUROPESE SCHAATSKAMPIOENSCHAPPEN Dit is bet Bislet-stadion in Oslo, waar op 18 en 19 januari a.s. de Europese schaatskampioenschappen zullen wor den gehouden, waaraan 33 rijders uit 12 landen zullen deelnemen. Met span ning kijkt schaatsminnend Nederland nu al naar de prestaties van de Neder landse rijders, die zich op het ogen blik in Hamar en omgeving voorberei den op de grote strijd Ter gelegenheid van de herden kingsplechtigheid van 500 jaar Staten-Generaal, plaatsen wij hier de terugblik die de Friese senator de heer H. Algra gisteren heeft gehouden, nadat mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal een ope ningstoespraak had gehouden en een Sonate van David Petersen was gespeeld. Na de aanbieding van een gedenk boek en van een herdenkingspost zegel aan H. M. de Koningin en aan H.K.H. Prinses Beatrix door mevr. J. M. Stoffelsvan Haat ten, tweede plaatsvervangende voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en het spelen van een Sonate van Willem de Fesch werd de plechtigheid beslo ten met een slottoespraak van de heer mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. PRINSES BEATRIX BIJ OPENING STUDENTENCONGRES IN DEN HAAG In aanwezigheid van H.K.H. Prinses Beatrix en Z.E. Mr. J. M. AH. Luns is dinsdagochtend in de 'Ridderzaal in Den Haag een intern. Studentencongres geopend, dat zich bezig houdt met de ontwikkeling van Latijns Amerika in het licht van de europese integratie. De jo'to toont de prinses tijdens het con gres gezeten tussen (links) de heer W. F. M. Lampe, gevolmachtigd minister van de Antillen en (rechts) Mr. S. D. Emanuels, gevolmachtigd minister van Suriname handhaven in een soms tragische strijd met de Koning, totdat the Glorious Re volution leidde tot een zegenrijke con solidatie. En in deze uithoek van het vroegere Bourgondisch gebied werden de Staten-Generaal de hoge overheid van een Republiek, uit het verzet tegen cen tralisme en absolutisme geboren. En in vijf van de zeven gewesten zijn de staten nog altijd standenvertegen woordigingen van ridderschap en ste den. Meer dan twee eeuwen hebben de Staten-Generaal vrijwel dagelijks hier in Den Haag vergaderd in een sober ver trek in het tegenwoordige departement van Verkeer en Waterstaat. In de Trè- veszaal verleenden Hunne Hoogmogen- den later audiëntie. Hun vergaderingen hadden niets van een parlement, maar veel van een bestuursvergadering. De gewesten presideerden om de beurt, elk zijn week. Er werd niet met voor en tegen gestemd; ieder gewest gaf zijn gevoelen en de president trok daaruit de conclusie, waaraan de griffier de ge ijkte vorm gaf. Een enkele maal weigerde de president te concluderen, omdat hij zich in het gevoelen van de Heren slecht kon vin den. Vaker kwam het voor, dat afge vaardigden de zaak „overnamen”, dat wil zeggen, dat het onderwerp voorlopig van de agenda werd afgevoerd, opdat de heren ruggespraak konden houden met hun lastgevers. Latere critici hebben veel nadruk gelegd op de schaduwzijden van dit systeem, maar het bleek bruikbaar ook in zware tijden en het gold ook in het buitenland als de toen beste realisering van de vrij heid. De Amerikanen hebben na hun on afhankelijkheidsverklaring bewust een Unie van Staten gevormd mede naar ’t voorbeeld van de Republiek der Verenig de Nederlanden met haar paradoxale grondslag: de grootst mogelijke zelf standigheid der gewesten en toch een eenheid, alsof wij samen slechts één ge west uitmaakten, Concordia parvac res crescunt. Beslissing bij meerderheid van stemmen was in gewichtige zaken uitgesloten, waar dit is veel minder vreemd dan wij geneigd zijn te denken. Een beslissing bij meerderheid van stemmen, die ook de tegenstanders bindt, is modern en lang werd het gezien als een verkorting van de vrijheid. De Republiek was de ruïne van de stan denstaat, zonder landsheer en diens ver tegenwoordiger, de Landvoogd. Maar de stadhouder blééf, al kan hij geen verte genwoordiger meer zijn van de landsheer in het gewest. Formeel was zijn positie dus abnormaal. Maar het stadhouder schap, bekleed door prinsen uit het huis van Oranje en Nassau, werd een natio nale instelling, waaraan het groeiend nationaal saamhorigheidsbesef zich hechtte, vooral in tijden van gevaar. Wij hadden een nationale dynastie in een Republiek. De omwenteling van 1795 betekende het einde van de Staten-Generaal als hoge overheid. Maar als na de nationale zelf bevrijding getracht wordt een nieuwe en toch historisch gefundeerde staatsrege ling te scheppen, dan komt de naam Staten-Generaal terug. De provinciën worden weer door staten-provinciaal be stuurd en zij kiezen de Staten-Generaal, ieder zijn aantal, uit de ingezetenen van het eigen gewest. Maar dit blijft het nieuwe; de Staten- Generaal vertegenwoordigen het gehele volk. In 1815 komt in de Grondwet, dat de provinciale staten gekozen worden door drie standen: de ridderschap, de steden en de landelijke stand. De tijd van de standenstaat is evenwel voorbij en de radicale grondwetsherziening van 1848 liquideert de archaïstische resten van 1815. De oude organische bindin- Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en It is gjin skande to fallen wol in skande net wer oerein to kommen noemd, omdat het zich verzette tegen de ontwikkeling van de z.g. moderne staat. In werkelijkheid werden hier ge dachten wakker, die beslissend werden in later eeuwen. Bijna een eeuw later, als de oude Bour gondische gewesten, de „landen van herwaarts over” wingewesten dreigen te worden van de Spaanse monarchie, staan de Staten-Generaal tegen Filips II de Habsburger in de bres. Dan komt in 1576 de tweede crisis van de landsheerlijke macht en de Staten- Generaal nemen nu het heft geheel in handen. Zij regelen in Brussel de zaken der religie, zij werven troepen, zij be werken een verzoening met Holland en Zeeland. Zij verstouten zich zelf tot het zoeken van een landvoogd, tegen wie zij hun overwicht kunnen handhaven. De spanning wordt evenwel te groot, de eenheid breekt, de Waalse gewesten ver zoenen zich met Filips, Vlaanderen en Brabant worden door Parma aan Spanje onderworpen, maar het Noorden heeft zich al aaneengesloten tot de Unie van Utrecht. Het duurt niet lang meer en dan zijn de Staten-Generaal van Brus sel naar het Noorden geweken en met Holland in de plaats van Brabant als centrum van verzet, blijven zij daarvan de verantwoordelijkheid aanvaarden en worden de grondleggers van een vrye staat. Het wordt een republiek, want Filips werd vervallen verklaard van zijn rechten en een nieuwe landsheer liet zich niet vinden. Zo was de republiek het eni ge wat overbleef. Maar al spoedig werd zij met overtuiging aanvaard als waar borg voor de echte vrijheid. Werden de monarchieën in die tijd naar Frans voorbeeld niet hoe langer hoe meer absolutistisch? Noemden de Romeinen het jaar van de verdwijning van de laat ste koning niet annus libertatis? Had Calvijn met een verwijzing naar de Grie ken èn Hebreeën niet de voorkeur ge geven aan de republiek? Wij zien de divergerende lijnen. In Frankrijk, waar de Staten-Generaal voor het eerst in 1302 bijeen kwamen, Bourgondië ten voorbeeld, werden zij na 1614 niet meer bijeengeroepen; het ko ningschap wordt absoluut in 1789, als met een bijeenroeping van de Staten- Generaal de nieuwe geschiedenis begint. In Engeland wist het parlement zich te 2 e week januari 1914 In het afgelopen jaar zijn te Sneek 97.158 stuks vee ter markt aangevoerd, dit is gemiddeld bijna 2000 per week. De grafkelder te Wieuwerd werd in het afgelopen jaar door 1031 personen be zocht. Friese jongedames kopen hoe langer hoe minder een oorijzer. Voor enkele jaren de heer Hofman te Kollum voornaamste oor- ijzerfabrikant nog 500 per jaar. Dit aan tal loopt aanzienlijk achteruit. Friesche suikerslakken. Op het ijs dorstlessend. Eigen f kema, Bolsward. Al jarenlang gekijf Men hoort globaal beweren De nummers twee tot vijf Moeten ze’ liquideren Alle gemeenten zijn Een onderdeel der natie Trek dus dezelfde lijn Weg de classificatie! Verkiezingen in zicht Nu loopt het echt een vaartje De heren van gewicht Berijden hun stokpaardje Wij blijven bij ’t volk heus Liefst aardig in de gratie En daarom steeds de leus: Weg de classificatie Zitten ze op hun stoel Dan gaan ze pas ontdekken De bal schoot buiten ’t doel Heus, bruintje kan 't niet trekken Straks weer een forse haal Geestverwante relatie Het blijft ons ideaal: Weg de classificatie! Beloften doen niet veel Kunnen nooit lang verblinden Nu ging Utingeradeel De kat de bel aanbinden Vlot volgde Opsterland Hup een, twee, drie daar gaat ie Het recht in eigen hand Weg de classificatie! Wij wensen hen geluk Negeer het nummerteken Wie gaat het klassejuk Als volgende verbreken? Ieder dezelfde hap Vroeg of laat zingt de natie Gelijkheid, Broederschap Zonder classificatie Centrale ambtelijke bestuursorganen dienden Filips bij deze centralistische politiek met bekwaamheid en ijver. Maar een dieper greep scheen mogelijk door het creëren van de Staten-Generaal. De naam is een spiegelbeeld van les Etats-Généraux, en dat is geen wonder. In 1302, anderhalve eeuw eerder dus, was de Franse Koning Filips de Scho ne in conflict geraakt met de Paus en om de positie van het koningschap te versterken had hij toen zijn Staten Ge neraal bijeen geroepen, om zich er van te verzekeren en het anderen te bewij zen, dat de standen achter hem ston den. In Engeland functioneerde toen al het parlement van Westminster, maar anders dan in Frankrijk had het zich een plaats weten te veroveren tegenover een zwak koningschap. Zowel in Engelaand als in Frankrijk ging het om een standenvertegenwoor diging en in Engeland hebben nog de Lords en de gentlemen ieder hun eigen Huis. Les Etats, dat zijn de standen, dc adel, de geestelijkheid, de burgers. El ke stand is een besloten bevolkingsgroep met eigen idealen, eigen erecode, eigen specifieke rechten. De Middeleeuwse mens geloofde in de onaantastbaarheid van die standen, noodzakelijk voor de ordening der wereld, bijna zo heilig als de engelenhiërchie. In de gewesten bestond sedert vele of weinige jaren al een standenvertegen woordiging, de samenkomst van de sta ten, en als Filips de Goede de algemene staten te Brugge bijeen roept, dan cen- Hwat bat (gabe Skroar Met een drastische besnoeiing in de pro- duktie van kernwapenmateriaal heeft pre sident Johnson van Amerika Rusland voor een voldongen feit gesteld. Hij heeft Chroestsjev uitgedaagd een soortgelijke maatregel te treffen in het vertragen van de kernbewapening. De president maakte dit bekend in zijn „troonrede” State of the Union waarin hij een reeks politieke plannen ontvouwde voor de gezamenlijke huizen van het Amerikaanse congres. Deze plan nen zijn o.m. gericht op: Opheffing van alle rassendiscrimina tie Totale oorlog tegen armoede en werk loosheid in de V.S. en een belasting verlaging van 11 miljard dollar. Het bereiken van het meest doeltref fende programma de buitenlandse hulp, dat ooit heeft bestaan. Nieuwe stappen in de richting controle en afschaffing van deb, pening en voorstellen in Amerikaanse militaire -uperioriteit moet echter blijven gehandhaafd. De ontwikkeling v. nieuwe middelen om de kloof tussen Oost en West te overbruggen. t 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1