Behoren incidenten in Panama tot verleden? Eenheid in de V.V.D. hersteld weer r Russische economie bijna vastgelopen wordt ons parlement populair? Hoe |g|fc|p f™ 107 blauwe richt ings- borden op weggedeelte Zuricli-Heerenveen Utforkeap Mijnramp in Castrop-Rauxel Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zeven kompels opgesloten E3B 103e JAARGANG VRIJDAG 17 JANUARI 1964 No. 5 PYT >g niet in gevaar gi jkt onvermijdelijk, da ***>-■■■ het beeldscherm zal meer aandacht moeten worden besteed. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 '(05157) Abonnementsprijs f 2.40 per kvAirtaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Slechts langs be Lu.. ass, jekomen, iat Nenni toch iets meer de linkerzijde in het oog ONTRUIMING ONDER DWANG AAN DE SECTORGRENS Opnieuw moest een groep Oost-Ber- lijners, welke bij de sectorgrens woon de haar huizen verlaten. Deze drama tische pot o werd gemaakt tijdens de ontruiming van huizen aan de Sebas- tiaanstraat. Scherp bewaakt door Vo po's er zijn zelfs pantserwagens en afgerichte honden ingezet worden de verhuiswagens geladen in het mid den wordt een oude moeder onder steund, die zojuist haar huis heeft ver laten. - 4 er spreek- en maken links, die behelst, dat de socialistische par tij van Nenni samen met de sociaaldemo craten van Saragat, de republikeinen en de chr.-democraten een regering heeft ge vormd met uitsluiting van de communis ten, met wie Nenni tot voor enkele jaren een hecht bondgenootschap had. Om tot de regering te kunnen toetreden heeft Nenni zich wel niet vóór de N.A.V.O. verklaard, maar het Italiaanse lidmaat schap ervan niet onoverkomelijk geacht. Toen de regering voor het eerst voor het parlement verscheen, weigerden 25 socia listische afgevaardigden en 13 senatoren voor te stemmen, hetgeen hun discipli naire maatregelen bezorgde. Hun bezwaar gold vooral liet doorbreken van de prole tarische solidariteit. Door deze verzwakking van Nenni, is de regering nog niet in gevaar gekomen, maar het lij t zal moeten houden, hetgeen zijn souplesse niet zal vergroten. Naar schatting zullen de rebellen ongeveer 15% van de leden meenamen, maar zo betogen zij, de jeugd staat aan onze kant. Een vlagincident in de Panamese kanaalzone heeft de spanningen in dit gebied weer actueel gemaakt. Bij botsingen tussen Panamezen en Amerikaanse militairen zijn 16 Panamezen en 3 Amerikanen om het leven gekomen. De Veiligheidsraad heeft een zitting aan de kwestie gewijd, maar zich op de achtergrond gehouden, omdat beide partijen de zaak in inter-Amerikaans overleg willen regelen. Een vredescommissie van de Organisatie van Amerikaanse staten heeft’Zich in de kwestie gemengd en er is alle hoop, dat door instelling van een bufferzone o.a. gewelddaden tot het verleden zullen behoren. Volgens de laatste berichten is de vrede weer getekend. „LOCO-SCAPHE” VERVANGT DE „MESOSCAAF” In Bouveret aan het meer van Genève, waar eens de „Mesoscaaf” de „on- derwater-rondvaartboot” tewaterge- laten zal worden, worden op het ogen blik proeven genomen in verband met deze komende tewaterlating. Bij ge brek aan een „Mesoscaaf” maakt men nu gebruik van een oude locomotief, welke „Loco-scaphe” gedoopt is. Op de foto zien we het ijzeren paard tij dens een van de proefnemingen in een merkwaardige positie fonge kiezers. Dit probleem kwam deze week in andere vorm terug. De Nederlandse jeugdge meenschap had ca 140 a s. jonge kiezers jongeren, die 21 jaar zijn en die dus overeenkomstig de jongste grondwetswij- Allinne hy, dy’t de minske herfoarmje kin kin de maetskippij herfoarmje Castro in Moskou. Het nieuwe jaar is voor Chroestsjov met veel internationaal overleg begonnen. Zelf heeft hij een bezoek aan Gomulka in Po len gebracht, de Oost-Duitser Ulbricht is in Moskou op bezoek geweest en geheel onverwacht is nu Castro in Moskou aan gekomen. Het waarom is niet bekend. Het is mogelijk, dat Chroestsjov zowel Ulbricht als Castro duidelijk heeft willen maken, dat de Russische buitenlandse po litiek op ontspanning met de Verenigde Staten gericht blijft en dat deze heren daartoe hun steentje moeten bijdragen. Er wordt ook verondersteld, dat Castro, die wel eens met China wil flirten, in Moskou trouw aan Rusland rrioet zweren, hetgeen hem zou kunnen worden vergemakkelijkt door een garantie van steun bij de econo mische opbouw van het land. Ruslands economie. Dat Rusland dringend behoefte heeft aan rust kan men begrijpen als men de gege vens leest, welke de laatste tijd in Ameri ka over de Russische economie zijn gepu bliceerd. De Russische economische groei neemt de laatste jaren af, zo constateert men. Ball, de onderminister van buiten landse zaken, spreekt zelfs van een re cessie. Vooral de expansie in de zware in dustrie (staal) neemt af en derhalve moet men omzien naar groeimogelijkheden in andere sectoren. Hierbij kan men denken aan Chroestsjovs belangstelling voor de ontwikkeling van de chemische industrie, die zowel kunst mest als plastic zal moeten leveren. Om evenwel deze industrieën te kunnen uit bouwen op de gewenste schaal heeft men veel kapitaal nodig, dat Rusland door middel van langlopende credieten van 't Westen zou willen krijgen. Dat deze gegevens zijn gepubliceerd zou men kunnen opvatten als een poging van de Amerikanen de bondgenoten af te hou den van het verstrekken van langlopende credieten. Een vergelijking tussen Ameri ka en Rusland is evenwel treffend: wan neer Rusland in 1972 zijn produktie zou hebben verdubbeld dan zou zij nog klei ner zijn dan de Amerikaanse in 1962. Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Bolswards Nieuwsblai Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Socialistische scheuring in Italië. Italië telt nu drie socialistische partijen, want de linker vleugel van de partij van Nenni heeft zich afgescheiden. Dat is 't eerste resultaat van de zg. opening naar Nog voor het aanbreken van het voorjaar wil de ANWB alle hoge wegwijzers op de grote verkeersroute Afsluitdijk Groningen vervangen hebben door blau we richtingsborden. De bekende hoge wegijzers, die al sinds 1895 het verkeer op de juiste weg brach ten, voldoen steeds minder aan de eisen, die het snelverkeer aan een goede route- aanduiding stelt. Het is dan ook het streven van de ANWB dat de traditionele blauw-witte wegwij zers binnen enkele jaren verdwenen zul len zijn langs de hoofdverkeerswegen. Slechts langs de onbelangrijke wegen en binnen de bebouwde kommen van kleine gemeenten zullen zij gehandhaafd blijven Als de vorst het werk niet belemmert, zal een speciale ploeg van de afd. Beweg wijzering van de ANWB vóór 15 febr. a.s. niet minder dan 107 blauwe richtings borden plaatsen op het weggedeelte tus sen Zurich en Heerenveen. Daarna komt het wegvak HeerenveenGroningen aan de beurt. De richtingsborden zijn voorzien van plaatsnamen, die in lichtreflecterende let ters zijn uitgevoerd. Hierdoor kan men, ook bij duisternis, de te volgen route reeds van 100 meter afstand lezen. Enkele van deze richtingsborden hebben een oppervlakte van 5 m2. Hja bin wer los Sünt tongersdei De hüsfrou, bras, Kom jonges, frij Foar stêdbisyk Der is nou kar In beurske smel Rekkenje mar Bliuwt dochs yn tel, ’t Libben is djür, Prizen omheech Noait folie oer, Garjen sit dreech Nou dogge wy ’n hael In fikse heap it is ideael Sa’n utforkeap. Hja bin reisré Stap op ’e bus It doarp? oh né Gjin fjirtich plus De stêd oan ood, It greate rut, Bitsjinning flot Foardelich üt. Dat wurdt faeks miend: Sykje it fier. Gjin jild forgriemd 1 Wy freegje is ’t wier? Goedkeaper ark? Praktyk dy’t leart Dat 't eigen doarp Ek konkurreart Us miening, frij De oergreate helt Kin ek tichtbij Tofreden steld In de kolenmijn „Erin” in het te Bols ward zo bekende Castrop-Rauxel (Duitse Ruhrgebied) zijn door de instorting van een mijngang op 600 m. diepte sinds gis termorgen zeven Duitse mijnwerkers in gesloten. Volgens de mijndirectie bestaat verbinding met de ingeslotenen zij het allen goed. Direct na de ontdekking van het ongeluk werd een grootscheepse reddingsactie ge start. Pogingen om een verbinding tot stand te brengen waardoor de ingeslote nen voedsel zouden kunnen krijgen, wa ren woensdagavond nog niet gelukt. De aanleiding tot de incidenten was, dat Amerikaanse scholieren van een Ameri kaans lyceum in de zóne, welke zich tien kilometer aan weerszijden van het kanaal uitstrekt, en waar het beheer in Ameri kaanse handen is, in strijd met de jongste voorschriften een Amerikaanse vlag had den gehesen. Deze jongste voorschriften willen, dat naast een Amerikaanse vlag in de zóne ook de Panamese vlag moet worden gehesen. Als reactie op de daad van de Amerikaanse scholieren trokken jonge Panamezen met een Panamese vlag de zóne binnen en incidenten bleven niet uit. Een vlag is een nationaal en vaak natio nalistisch symbool en in een land, zoals Panama, waar een sterke animositeit heerst tegen de Amerikaanse zeggenschap in de zóne en tegen de welvaart, welke scherp afsteekt tegen de armoede in Panama zelf, maakt een vlagvertoon diepere in druk dan in vele Europese landen. Dat scholieren alleen de Amerikaanse vlag hijsen, is een uitdrukking van diepe min achting voor de Panamezen, die pas sinds kort van de Amerikaanse regering gedaan hebben gekregen, dat de Panamese vlag in de zóne wappert. Voor de Panamezen is dat de uitdrukking van hun soevereini teit over de zóne, welke zij daarom ook zo graag bevestigd willen zien, omdat zij ernstige bezwaren zijn gaan koesteren te gen het verdrag van 1903, waarbij de toen pas gestichte republiek Panama de kanaal zone „voor eeuwig” afstond aan de Ame rikanen. De jaarlijkse betaling voor het gebruik van het kanaal is enkele malen verhoogd en bedraagt nu 1,9 miljoen dollar, maar de Panamezen willen meer en zij willen bovendien hun jurisdictie uitbreiden over beide steden aan de uitgangen van het kanaal. Waar deze grondbeginselen niet worden geraakt hebben de Amerikanen de laatste jaren wel enige blijk van soe pelheid gegeven. De discriminatie tussen Amerikanen en Panamezen in de zóne is althans theoretisch opgeheven. Panama eist al enkele jaren herziening van de grondbeginselen, maar daarover wenst Washington niet te onderhandelen. Het is de vraag of het deze houding op den duur kan volhouden. De viering van het 500-jarig bestaan van de Staten-Generaal is voor de Kamerleden, dankzij het optreden van de Koninklijke Militaire Kapel, een leuk feest geworden. In de vergaderzaal van de Tweede Kamer, waar anders de partijtegenstellingen wor den uitgevochten, deinden de geachte afgevaardigden harmonieus met de marine- kapel mee. De critiek, welke achteraf in de pers werd geuit, kwam hierop neer, dat bij het jubileum de kiezers te weinig of liever in het geheel niet betrokken wa ren. Feit was, dat dat bijna de gehele dag af gezien van het korte ogenblik, waar op Koningin Juliana na haar bezoek aan de Eerste Kamer naar de Tweede wandelde het Binnenhof verlaten lag. Hoe wekt men zó belangstelling voor de politiek? Se week januari 1914 De 2e Kamer nam de oorlogsbegroting aan met 55 tegen 12 stemmen. De sociaal democraten stemden tegen. De ijsbaan aan de Blauwpoort voor kin deren geopend. De heer E. Conradi te Bolsward was laag ste bij de aanbesteding van verf- en be- hangwerk van 13 woningen voor de to taalsom van f 1246, Waling Dykstra, bekend Fries schrijver overleden. Hij was 14 aug. 1821 te Lieve Vrouwenparochie geboren. Het zielenaantal in Wonseradeel klom in 1913 van 12910 tot 12998. Men heeft dus bijna de 13000 bereikt. Er werden 100 huwelijken voltrokken en 1 echtscheiding ingeschreven. Aan de gem. gasfabriek te Bolsward, wordt iemand gevraagd voor de controle en de bediening van de straatverlichting op een weekloon van f 11, Bij de 3e postbestelling was er ’s avonds te Wommels alleen maar post uit richting Bolsward. Voortaan komt hier de post bij uit de lichting Bozum, Revolutie in Zanzibar. Geweld heeft ook geheerst in Zanzibar, het eiland voor de Afrikaanse kust, dat op 10 december van het vorige jaar na een Engels beheer van ongeveer 70 jaren on afhankelijk was geworden. De Afro-Sjirazipartij, die de oppositie vormde, en de pas gevormde en op 4 januari verboden Oemmapartij hebben 'n opstand ontketend, die overigens zonder veel bloedverlies de oude regering weg vaagde. De sultan is in ballingschap gegaan en de voorzitter van de Afro-Sjirazipartij is pre sident geworden. Onder de sultan had de Arabische minderheid, welke 45.000 van de ongeveer 300.000 inwoners van Zanzibar omvat, een zeer grote invloed en men kan deze opstand vooral verklaren uit de tegenstellingen tussen de Arabie ren, die ue leidende laag vormden, en de Afrikaanse rest van de bevolking. Beden kelijk is, dat de Oemmapartij sterk com munistische sympathieën vertoont. Botsingen in Calcutta. Meer doden zijn gevallen in Calcutta waar de ernstige botsingen sinds de deling van India en Pakistan in 1947 de stad heb ben getroffen. Vooral de tegenstelling Hindoe-Mohammedaan kwam hier tot ’n explosie, welke weer een gevolg was van de roerigheid op dit punt in Oost-Paki- stan. Veertig personen vonden de dood en vele huizen en ook fabrieken zijn verloren ge gaan door brand. Het leger patroilleert door de straten tot de kalmte is hersteld. Dit valt te verstaan, omdat nog niet zo onenigheid. In een toespraak heeft Mr. Van Riel gehoor zaterdagavond verzekerd, dat de vooral, dat hij liet doorschemeren, oorzitter Van Thiel, minister Bot lang gek ip de tribune ook de socialistische innerlijki belangstelling voor dit optreden der nieu we garde. De jong< veelal, dat piers, radio en televisie, te wei nig of althans op een te weinig boei ende wijze voorlichting over de ver- ziging nu naar de stembus mogen gaan uitgenodigd voor een debat in de Tweede Kamer. Kamervoorzitter Van Thiel, minister Bot en oj fractieleider Ir. Vondeling toonden garde. De jonge kiezers zelf vonden nig of althans o richtingen van het parlement geven. Een enkeling toonde zich eigenlijk daar om niet blij met het pas verworven kies recht. Deze meende, er te weinig op voor bereid te zijn. Aan het onderricht in de staatkundige vorming op school en op Televisie. Minister Bot ontmoette bij deze gelegen heid ook de Vara-functionaris Rengelink, die voor de televisie-uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer” de hoog ste verantwoordelijkheid draagt. Deze is namelijk betrokken geweest bij het schrij ven van een boekje over „burgerschap en burgerzin”, waarvan het 500.000ste ex. in het jongerenparlement werd aangebo den. Zouden zij daarbij ook over de toe komst van ons televisiebestel hebben ge sproken De Vara heeft nu spijt betuigd over het feit, dat de uitzending velen blijkt te heb ben gekwetst; tegelijkertijd toonde het be stuur zich verontwaardigd over de „het ze”, welke daaruit zou zijn voortgevloeid. Zal deze verklaring voor minister Bot vol doende zijn om van censuur af te zien? De fractieleiders van de vier regerings partijen hebben geprobeerd de regering tot een soort censuur te bewegen. Aan de andere kant heeft de bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers, zaterdag jl. voor de televisie doen blijken, dat er z.i. in som mige critiek op ae omstreden t-v.-uitzen ding huichelarij school. Liberale eensgezindheid. Niet ontkend kan worden, dat in de boe zem der regeringspartijen leedvermaak be staat over de perikelen, waarin de Vara en de met naar verwante P.v.d.A. is geraakt. De voorzitter van de liberale Eerste-Kamerfractie, Mr. H. van Riel, heeft dit onlangs ruiterlijk toegegeven. I" lang geleden de VVD te lijden had te Zwijndrecht heeft Mr. Van Riel zijn gehoor zaterdagavond verzekerd, dat de ruzie thans is achterhaald. Belangwekkend was vooral, dat hij liet doorschemeren, dat de WD niet geheel afwijzend staat tegenover een aandeel uit de schatkist ten behoeve van het optrekken van de Alge mene ouderdomsvoorziening tot een so ciaal minimum. Dit was bij de kabinets formatie het grote strijdpi i de P. regeringspartners in de VVD. Blijk- lijk. Maar de liberale er aan t indiening i van ouderdomsvoorziening strijdpunt tussen Mi nister Veldkamp en de P.v.d.A. en zijn a.s. regeringspartners in de VVD. Blijk baar is een verzoening op dit punt moge- fractieleider heeft toegevoegd óók op een spoedige g van een wetsontwerp tot be lastingverlaging te rekenen. Air union. De liberale ministers staan overigens toch al in de belangstelling. Minister Toxopeus ontving een critisch rapport van het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers, waarin werd geklaagd, dat inlichtingen van de Binnenlandse Veilig heidsdienst sollicitanten naar overheids- betrekkingen soms schade doen zonder dat zij zich daartegen kunnen verweren. De liberale staatssecretaris van verkeer, Keyzer, vestigde de belangstelling op zich door te bewerkstelligen, dat de KLM weer zal worden betrokken bij de bespre kingen over de Air Union een samen werking van de luchtvaartmaatschappijen der E.E.G.-landen waaruit wij ons vroeger hadden teruggetrokken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1