BEROEP VAN STEENZETTER DREIGDE UIT TE STERVEN WINTER EIST VEEL JONGE SLACHTOFFERS X gebed Week de voor van eenheid der Christenen Tochten maken blijft gevaarlijk Nu een geschoolde kracht en de best betaalde „bouwvakarbeider" Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Ml MOEDIGE PILOOT VOORKOMT RAMP IV Tj. de Jong us hjoed p p to sizzen 6 DINSDAG 21 JANUARI 1964 103e JAARGANG No. 6 2660 of 2335 de iissport al Zo moeten Florence hjir in oardiel Donderdagmiddag werden te Leeuwarden op een aldaar in hotel „De Kroon” gehouden zeer geanimeerde persconferentie nadere mededelingen gedaan over de opleidingsmogelijkheden van aanstaande steenzetters. Het beroep van steenzetter dreigde tot voor kort uit te sterven. Vanouds kwamen de steenzetters van Slie- drecht, waar dit wel zeer gespecialiseerde beroep veelal overging van vader op zoon. Jaren aaneen werd op deze wijze in de behoefte aan steenzetters op een natuurlijke wijze voorzien. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 3e week januari 1939 UWER KOMT DE NIJE ELEKTRYSKE SINTRALE onmogelijk. Men krijgt dan uitkering. In de zomermaanden kan door overwerk (tarieflonen) het weekbedrag aanzien lijk worden opgevoerd. Al werden geen concrete bedragen genoemd, durven wij veronderstellen dat op deze wijze ver kregen weeklonen van om en de bij de f 200,geen zeldzaamheden zijn. Voorzover niet in eigen omgeving kan worden gewerkt, is er een ruime moge lijkheid om elders in den lande bij wa terkeringen te worden tewerkgesteld. Vooral Deltawerken, Europoort en Lau- werzeewerken bieden een zeer ruime werkgelegenheid. Bovendien blijkt in de praktijk, dat som mige geschoolde steenzetters in vaste overheids of semi-overheidsdienst wor den geplaatst, bijv, als kantonnier, hoe wel dit natuurlijk niet de bedoeling van deze specialistenopleiding is. Steenzetters moeten verantwoordelijk heidsgevoel hebben en zelfstandig kun nen werken. Zij worden niet voortdurend op de vingers gekeken, al wordt kwali tatief het beste werk verwacht. Vaak moet gewerkt worden op eenzame pos ten, bijv, langs de Afsluitdijk in kleine groepjes. Men moet om een goed steenzetter te zijn dus teamgeest hebben, rustig van aard zijn en zo mogelijk gewend aan ’t werken onder de blote hemel. Meer dan in het industriële westen wor den voor deze functie geschikte perso nen in Friesland, met name in de Zuid westhoek, gevonden, aldus verzekerde men ons. ter te halen, maar kon onmogelijk het andere jongetje redden. In allerijl begaf de fietsers zich naar de boerderij van de heer Joh. L. Hilari- des onder Arum. De heren Tj. R. Tolsma en A. Rienstra, werkzaam bij de heer Hilarides, gingen met hekkels en een ladder naar de plaats des onheils, geholpen door de heer J. Osinga. Het mocht hen echter niet luk ken om het jongetje te vinden. Men ging terug naar de boerderij van Hilarides om een ontsmettingsbak voor aardappe len te halen en die als boot te gebruiken onder de brug. De heer Tolsma mocht eindelijk het kind onder de brug uit het water halen. Dr. Jonker uit Witmarsum kon anders niet dan de dood constateren. Een zwa ger van de heer de Boer, de heer H. Rienks, bracht de droeve last naar zijn ouderlijke woning. Dat de ouders radeloos waren is te be grijpen; ieder in het dorp leeft met hen mee in deze zo moeilijke dagen. Nog meer verdrinkings- ge vallen. Op een verboden gedeelte van de Berg- sche Achterplas bij Rotterdam is zon dagmiddag om half drie de 17-jarige groentehandelaar F. G. A. Kortekaas door het ijs gezakt dat daar hoogstens 3 cm dik was. Eerst hebben drie man nen met een ladder geprobeerd de jon gen uit het water te halen. Toen dit niet lukte, is men met een bootje naar de plaats van het ongeluk gevaren. Nadat men de jongen had gevonden, heeft men kunstmatige ademhaling toegepast en een zuurstofbehandeling gegeven, waar op bleek, dat de jongen nog leefde. In ernstige toestand is hij naar het Berg- wegziekenhuis gebracht, waar hij om 5 uur is overleden. Ook in Wevershoof is een 12-jarige jon gen in een wak gereden en verdronken. Ijsselmeer gevaarlijk. De resp. 17- en 16-jarige Siemen v. d. Meer en Jacob F. de Boer van Workum hadden vrijdagmiddag op weg van Wor kum naar Staveren het ongeluk om een eindje ten westen van de Molkwerumer Zie vervolg pag. 2. Abonnementsprijs f2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur .(05157) Over de ijspret van het laatste weekend viel de schaduw van tragische verdrin- Idngsgevallen. Het maken van tochten zit de Friese schaatsenrijders in het bloed en zodra de vaarten en kanalen betrouwbaar zjjn is het baantjesrijden op een Ijsbaan voor de jeugd nauwelijks aantrekkelijk meer. Toch blijft het maken van tochten uiterst gevaarlijk, zoals de afgelopen week keer op keer is gebleken, riaatselijk is het ijs, vooral bij bruggen, stroomgaten, eendenwakken en gemalen erg onbetrouwbaar. We hebben de indruk dat er aan de afzetting van deze gevaar lijke punten wel het een en ander ontbreekt. Zou hier niet een taak liggen voor de ijswegencentrale, nu er geen sneeuw valt te ruimen? Vooral het rijden in schemeravond en donker is levensgevaarlijk en ouders doen er goed aan hun kinderen vroegtijdig van het ijs te halen. Het zijn vooral de kinderen, die in gevaar zijn, zoals uit tal van verdrinkingsgevallen is bewezen. Te Hellevoetsluis is de 9-jarige Johnny Rudolfs op de Vestinggracht bij het schaatsenrijden in een wak gereden en verdronken. niet zijn beëindigd, kunnen de concrete loonbedragen nog niet worden genoemd. De arbeidsbureaux zullen echter zo spoe dig mogelijk de nodige gegevens ontvan gen. De steenzetters werken vrijwel steeds In tarief. De tarieven zijn zodanig vastge steld, dat ten minste 15 boven het nor male loon wordt verdiend. Reeds thans is de steenzetter de best betaalde vakarbeider. Indien niet dagelijks naar en van het werk kan worden gereisd, wordt door de werkgever voor onderdak zorggedragen. Veelal vindt onderbrenging plaats in woonbarakken. De steenzetter ontvangt daarvoor een vergoedingstoeslag. De arbeidstijden zijn afhankelijk van de getijstromingen. Zij variëren van week tot week. In de winter is het steenzetten veelal Reeds vele jaren komen Christenen uit verschillende kerken, in ver schillend georganiseerd verband, in januari samen om te bidden voor de eenheid der Christenen en der kerk. Lang voor de oorlog waren er bijeenkomsten, uitgaande van de Evangelische Alliantie (waar in Protestanten uit verschillende kerken elkaar ontmoetten). Ook uit Anglikaanse kring kwamen initiatieven, terwijl van R.K. zijde het werk van abt P. Couturier uit Lyon steeds meer naar voren komt. Hieruit is ten slotte de huidige vorm van de Week van Gebed voor de eenheid der Christenen tot ontwikkeling gekomen, waar voor een liturgie is opgesteld in onderling overleg van de Wereld raad van Kerken en R.K, leiders. Dit jaar zijn de data van deze week: 18 tot en met 25 januari. Reeds gaven radio en televisie gelegenheid, getuige te zijn van bijeenkomsten, die in het kader van deze week overal ter wereld worden gehouden. In onderling overleg van geestelijken en predikanten van een aantal plaatselijke kerken in Bolsward, is besloten ook te Bolsward een tweetal gebedsdiensten in dit kader te houden en wel op de laatste 2 dagen der week: vrijdag 24 en zaterdag 25 januari. Deze bijeen komsten, welke om half 8 beginnen, en gehouden worden in de Doopsgezinde Kerk aan het Skilwyk, dragen een liturgisch karak ter. Ieder, die gelooft, dat de zaak van de eenheid der Christenen een wezensvraag is voor alle kerken en gemeenten, en een onder werp van gebed, vooral ook van gezamenlijk gebed, wordt opge wekt deze samenkomsten mee te maken. Jongen verdronken iu Arum. Vrijdagmiddag tussen 4 en 5 uur ging de mare door het dorp Arum, dat er een jongetje door het ijs was gezakt onder de „Brakke Piip”, de brug over de Har- linger vaart tussen Arum en Pingjum. Het bleek het 10-jarig zoontje Doede te zijn van de familie A. de Boer. Er is bijna een uur verlopen voordat men het kind had gevonden. Het 13-jarig zoontje van de familie Scheltema, die in de na bijheid reed, merkte het ongeluk op en is ook, hoe wist hij zelf niet, tot aan de hals in het water geraakt, vermoedelijk door een reddingspoging. De heer J. Lemstra fietste op de Ping- jumerweg en hoorde hulpgeroep. Hij iNNNNNNNNNNNS slaagde er in Jan Scheltema uit het wa in Amsterdam is, eveneens zaterdag, de 16-jarige Amsterdamse scholier R. Schoten bij het schaatsen op de Lijn- baansgracht door het ijs gezakt en ver dronken. Omstanders hebben vergeefs getracht de jongen onder het ijs vandaan te halen. De brandweer heeft ijlings eni ge wakken in het ijs gehakt, maar ook dit mocht niet baten. Na een uur dreg gen werd het stoffelijk overschot van de jongen gevonden. In het afgelopen jaar daalde de bevolking van Wonseradeel van 13007 tot 12915 in woners. In café Timme te Bolsward opgericht een afdeling van de Vrijzinnige Democra tische Jongeren Organisatie. It sprekken is de minske Jown om de tinzen to forbergjen Te koop: 10 kippen en een haan, aan en tegen de leg. P. Kraft, Greonterp. Glanzend als satijn, Als een lelie zo rein Werk’lijk chique fijn! -.„i uw boorden zijn. Te Hindeloopen werd een geref. mannen vereniging opgericht met aanvankelijk 14 leden. mank binne. Dat is foar sa’n bilangrike saek in swiere kar, dy’t nimmen to for- gunnen is. Mar dy’t dien wurde moat, sünder gefloit of applaus fan de publike tribune. Dat kin men better biwarje foar de earstkommenden teenagersshow. In pear wike foriyn stiene de kranten hjir yn Fryslan fol fan ynstjürde stikken oer it nijtsje, dat it P.E.B. in nije sitrale bou- we soe yn Grou. En party lju wiene der daliks by om to sizzen, dat soks healwiis dwaen wie. Hja seagen de sylsport, it reedriden, de alfstêddentocht en de skyntme en de rest fan it wetterlan al om hals Kocht en yn har ünstjür makken hja elts en ien en binammen it P.E.B. de skerpste forwiten. Dit alles wie in gefolch fan it feit, dat Deputearre Steaten yn in me op ’e hichte to kommen fan it fraech- stik, hwert it hjir om giet. De measte yn stjürde stikken wiene fan lju, dy’t dat net dien hiene en dèrom de planke glêd mis sloegen. Dêrtroch wurae enormiteiten forkoft dy’t pynlik wêze soene as se net sa healwiis wiene. It koe dochs bikend wêze, dat de foarsitter fan Dep. Steaten in greate leafhawwer is fan de sylsport en net minder fan de iissport. It koe likc- goed bikend wêze, dat in oar lid fan it kolleezje foarsitter is fan it komité foar de alfstêddentocht. En sa soe ik troch- gean kinne. Mei men nou mar domwei forwiten dwaen, dy’t kant noch wal rei- en de Een scholing was er niet. Het beroep Doordat de loononderhandelingen nog werd van vader geleerd. Dat het jaren duurde voor men het onder de knie had werd vanzelfsprekend gevonden. De laat ste jaren worden er enerzijds veel steen zetters gevraagd. De Deltawerken, de verhoging van de Friese zeewering, de Lauwerzeewerken enz., vragen een gro ter aantal van deze krachten, dan Slie- drecht ooit zou kunnen leveren. Anderzijds heeft het hoge loon van de steenzetters er allerminst toe geleid, dat de animo bij de zoons van de nog aan wezige vaklieden er door zou worden aangewakkerd. Integendeel, de steenzet- terszoons gaan nu veelal studeren of een ander „duur” beroep kiezen, vader kan het nu wel betalen. Daar het onderhoud en de nieuwe aan leg van zeeweringen en polders de voor ziening van steenzetters zeer urgent ma ken is er verleden jaar als novum te Harlingen een speciale cursus voor steenzetters gehouden, die bijzonder goed heeft voldaan. Thans is opnieuw inschrijving mogelijk (via de arbeidsbureaux). Voorheen werd er ook wel een cursus gehouden, n.l.. op de Brabantse heide, ergens tussen Breda en Roosendaal! Deze was veel minder op de praktijk gericht dan de cursus te Harlingen, waar veel deelne mers waren en opnieuw worden ver wacht uit de Friese Zuidwesthoek. De opleiding is niet alleen geheel gratis, maar het belang van het instandhouden van deze bedrijfstak wordt zo urgent ge acht, dat men de cursisten zelfs loon uitkeert, n.l. een basisloon van wat be treft een gehuwde met 2 kinderen van momenteel f 97,verhoogd met diverse toeslagen tot f 121,33. Momenteel, want vermoedelijk wordt dit bedrag (waar de kortingen voor so ciale voorzieningen enz. nog moeten worden afgetrokken) nog aangepast, d.i. verhoogd. Voordat wij nog iets meer vertellen over de hierboven bedoelde opleiding tot steenzetter, mogen we eerst ten behoe ve van de niet-ingewijde de vraag wel stellen: Wat doet een steenzetter eigen lijk? De steenzetter brengt met behulp van natuursteen of kunststeen een bescher mende bekleding aan op dijken, strand- hoofden en kribben in de grote rivieren. In de meeste gevallen zijn dit de beken de basaltblokken, die in de regel uit Duitsland komen ,maar schaars worden, omdat men de aanwezige basalt gaat ge bruiken voor wegenaanleg. Eisen, welke aan een steenzetter wor den gesteld zijn een zeer goede licha melijke conditie (bijv, geen zwakke rug of slecht functionerende gewrichten; geen rheumatische aandoeningen) en voor dit beroep passende karakter eigenschappen. Alvorens tot de oplei ding te worden toegelaten, wordt men daartoe medisch gekeurd en psycholo gisch onderzocht. De opleiding geschiedt in drie fasen, n.l. de basisopleiding, de nascholingen en die der „nazorg”. De basisopleiding wordt gegeven aan 't centrum voor vakopleiding van volwas senen en wel op een buitenterrein aan de Koningsbuurt te Harlingen. De duur van de opleiding is ongeveer 6 maanden. Alle in de praktijk voorko mende werkzaamheden worden geleerd, waarbij vooral aandacht wordt besteed aan de kwaliteit van het werk. De opleiding is vóór alles praktisch, pot lood en papier zijn zelfs af geschaft! De nascholing vindt plaats aan de Af sluitdijk op een speciaal daartoe aange wezen dijkvak. Het in fase 1 aangeleer de wordt geperfectioneerd, terwijl te vens het tempo wordt opgevoerd. De werkzaamheden worden uitgevoerd onder precies dezelfde omstandigheden als bij de particuliere aannemers. Duur van de nascholing, al naar gelang de prestaties 3 a 5 maanden. Indien kwaliteit en tempo voldoende zijn wordt men in het vrije bedrijf te werk gesteld. Gedurende ongeveer 1 jaar wordt regel matig nagegaan of de oud-cursist zich volledig weet aan te passen. Zou hij als nog moeilijkheden ondervinden, dan kan zo daartoe de behoefte bestaat, een be paald werkonderdeel nogmaals worden onderwezen. Om de stad Hengelo te sparen voor een ramp, nam de kapitein-testvlieger Af. G. (.„Matje") Janssen, donderdagmiddag het besluit, niet zijn tijdens de start in brand gevlogen vliegtuig van het type starjighter te verlaten, maar om een noodlanding te maken op de vliegbasis Twente, hetgeen gelukte. Foto; Kapi tein Janssen bij een toestel van genoemde type. Vriendjes in wak gereden. Een even droevig, zo niet nog tragi scher ongeluk deed zich voor op de vaart tussen Bolsward en Exmorra. Hier lieten twee vriendjes, de 10-jarige Hendrik de Jong en de 11-jarige Albert Dijkstra, resp. uit de Pieter Tanjéstraat en de Pater Brugmaanstraat uit Bols ward, het leven. Het gebeurde zaterdagmiddag. De jon gens waren op weg naar Exmorra om ’n bezoek te brengen aan de grootouders van Hendrik de Jong. In de vaart, die naar Exmorra leidt, was bij een gemaaltje, dat de dag tevo ren nog had gedraaid, een wak over de gehele breedte, dat de jongens, die de zon in het gezicht hadden, kennelijk niet hebben gezien. Enkele mensen, die deze gevaarlijke plaats even tevoren langs de walkant waren gepasseerd, hoorden hulpgeroep en zagen de jongens in het wak verdwij nen. Bij een van de jongens, die vrij snel op het droge kon worden gehaald, is zon der resultaat een uur lang kunstmatige ademhaling toegepast. Naar de andere jongen heeft men een uur moeten dreg gen. Ook hier moest worden geconstateerd, dat er helaas niet voor een voldoende afzetting was gezorgd, hetgeen de jon gens noodlottig is geworden. De verslagenheid in Exmorra en in Bolsward is algemeen. In Bolsward vlagde de C.V.O.-school gister halfstok. XXNXXXNNXXNNNXXXXNNXXNXNNNNNXNXNNNNNNNXNNNXNNNNNNNNNXNNXX Hwat haf Qabe Skroar bisletten gearkomste oan de hearen fan it yngenieursbureau: de Gruyter, dy’t in ün- dersyk troch hiel Fryslan dien hiene om de meast geskikte fêstiging ta to rieden, de gelegenheit joegen om ütliz to dwaen fan har bifinings. Dit bureau hat him spesialisearre op sokke bilangrike pro- jekten en wit hwat der allegear oan fêst sit. Wy achtsje dit bigjin alhiel korrekt. Earst moat men witte, oan hokfoar bi- tingsten it plak foldwaen moat, hwert strak foar tsientallen miljoenen yn stutsen wurde. Dit plak moat alderearst bidriuwstech- nysk forantwurde wêze. Dat is Prov. bistjür dêrfoar in earsteklas deskundich bureau oan it wurk sette, wol- le wy graech en fan herten priizgje. Hwant dêrtroch wurdt düdlik, hokfoar faktoren fan bilang binne en jit mear, hoefolle jild bisparre wurde kin troch de kar fan it goede plak. De fjouwer punten dy’t bidriuwstechnysk frege wurde, binne dizze: alderearst moat it nije plak sa wê ze, dat de takomstige üntjowing fan dizze produksjeboarne hjir alhiel plak fine kin. Men moat in terrein fan likernóch 20 h.a. biskikber krije. In twadde swiere eask is, dat hjir fol- dwaende koelwetter to krijen is, ek foar de takomst. Dit is gjin lytse saek, mar kin mar op inkelde plakken foun wurde, hwert in bulte wetter yn in circuit streame kin, sünder de skipfeart en de iissport al to folie dwers to sitten. Foar de oanfier fan stookmateriael en masines, tsjinstauto’s en allerhanne kabels en materialen moat sa’n sintrale oan it spoar lizze, tagelyk oan greatskipsfarwet- It plak fan de nije sintrale is in hiel bi langrike bislissing. Dizze wurdt op in krekte wize tarieden troch it Kolleezje, mei help fan deskundigen. Dêrnei wurde oan alle kanten advizen frege en oant twa- ris ta komt dizze saek yn it publyk by in steatesitting. Hwat wol men nou oars of better. Wol men de goede kar tofoaren ünmooglik meitsje troch in hetse fan it publyk op to roppen. De ynwenners fan Fryslan kinne der op rekkenje, dat hja, dy’t de bislissing nim- me moatte, dit dwaen sille troch in krekt ter en oan in goede dyk. En as léste wich tige bitingst is it plak dan it béste, hwan- near it sa folie mooglik yn it sintrom fan de provinsje leit. Dat jowt de koartste for- bining en it minste streamforlies. Op groun fan dizze easken is men oan it syltjen gien en kaem men troch forgeli- king fan kosten en foardielen op it lést ta fjouwer of fiif mooglikheden, dy’t lyk- wols lang net allegear like goed wiene. Fan dit tal moat nou it P.E.B. en dêrnei Dep. Steaten en dêrnei de Prov. Steaten ien ütsykje. Yn de jannewarissitting fan de Steaten sil him nou it twadde bidriuw ófspylje. Dep. Steaten komme dan mei in twatal, hwert hja op dit stuit jit gjin kar tsje? En dêrtroch simming meitsje üt dwaen wolle omt der jit ünderskate sfear tofoaren bidjerre? punten binne, hwert hja krektere sifers T' oer hawwe wolle. Yn dizze wiken hat der in yntensyf gearwurkjen west mei twa bilangrike provinsiale tsjinsten, to witten de Prov. wettersteat en de Prov. Plano- logyske tsjinst. Dit oerliz hat er ta lieden, dat Harns en it Hearrenfean as kansmak kers óffierd binne. Der bliuwe oer: But- .gum en Grou. As de Steaten dizze moan- ne mei Dep. Steaten it iens blike to wêzen dan sil letter oan de Steaten de defini tive kar fan it Kolleezje fan G.S. foarlein wurde- Nou kin ik my skoan yntinke. dat party minsken foar dizze kwestje bilang- ófweagjen fan alle bilangen, dy’t der mei stelling hawwe, ik haw ek neat gjin bi- -r swier, dat hja gebrük meitsje fan har de- mokratysk rjucnt om oer in publike saek meiprate to wollen. Likemin jildt myn bi- swier foar de kranten, dy’t hjir oer skriu- we wolle. Mar wol mei frege wurde, dat de lju, dy’t hjir in oardiel oer jowe, de muoite nim- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadcel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeél.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1