MEER KANS VOOR DE ONTWAPENINGSCOMMISSIE De Gaulle gaat Peking erkennen VOORWAARDELIJK ARBEIDSVERBOD VOOR 14JARIGEN Bijzondere kredietregeling a. i Loon- en prijsfront in gevaar Zwolsman Meer kijkers en minder luisteraars STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 24 JANUARI 196* 103e JAARGANG No. 7 AIR UNION BIJEEN IN BRUSSEL vriendelij. PIET NEDERLANDSE SCHAATSPLOEG VOOR INNSBRUCK Earst tinke dan dwaen is de wei fan de wize Amerikaanse buitenlandse bases, Formo sa wordt vermeld, moeten vervallen. Men krijgt wel de indruk, dat het Moskou er om te doen is de status quo te handha ven, behalve waar de Amerikaanse positie in de wereld ondermijnd kan worden. Dat Chroestsjov zijn wens naar algehele ontwapening herhaalt, is niet verwonder lijk. Prinses Irene. Waarover in de Kamer ook niet werd ge sproken was de reis, welke Prinses Irene op het ogenblik door Spanje maakt. Spaanse kranten verbonden hieraan sug gesties over een romance tussen onze Prin ses en een Spaans edelman. Het onderwerp stond uiteraard niet op de agenda der Eerste Kamer. Tact ver- Aan de geldbehoefte op de weidebedrij- ven worden in deze tijd hoge eisen ge steld. Dit is aan de ene kant een gevolg van het feit, dat handenarbeid meer en meer wordt vervangen door werktuigen en machines, maar aan de andere kant door bijzondere omstandigheden. Vooral het laatste is in de afgelopen twee jaar vaak het geval geweest. De ongunstige voerpositie op een gi aantal bedrijven heeft ertoe geleid, da kost veel geld met als gevolg een grotere veelal geen gelijke tred mee kunnen hou- tal bedrij Wie is toch die Zwolsman? 't Lijkt een tovenaar Kranten staan er vol van Nu hier en dan daar Komt hij plots opdagen En de gladde man Denkt k heb niet te klagen 'k Word er beter van ’t Mist ons niét, die Zwolsman Is een linke knaap Hij hanteert de wolkam En reeds menig „schaap” Loopt een tikje kaler Bravo, dit gaat goed Lacht de grote inhaler Alle winst is zoet Eerlijk, voor zo’n Zwolsman Hebben wij respect Wroet hij als een mol dan Gang wijdt uitgestrekt Blaast hij concurenten Handig van de kaart De man heeft talent en Hij is nooit vervaard De wilskracht van Zwolsman Wint aan ieder front Zelfs een schijnbaar dol plan Noemt hij zeer ongezond 't Levert kapitalen 't Wachtwoord wordt verstaan: Doorzetten, nooit dralen Grijp de kans, pak aan! Echt gelukkig, Zwolsman? Dat betwijfelen wij ’t Gevoel betaalt tol dan ’t Hart wordt als een kei Het zit kil en eenzaam Op een gouden troon Als de „vrienden” heengaan Waar is ’t geestlijk loon? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 233J (05157) Op 1 januari j.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.574.395 televi- sie-toestellen aangegeven tegen 1.552.876 op 1 december j.l. (t.e.m. 20 januari: 1.601.344). Er waren op 1 januari 2.637.236 geregi streerde radio-ontvangtoestellen tegen 2.640.692 op 1 december j.l. Het aantal aansluitingen op de Draadom roep bedroeg op 1 januari 460.071 tegen 460.681 op 1 december j.l. Frankrijk gaat communistisch China erkennen, al staat het tijdstip nog niet vast. Misschien kondigt De Gaulle het aan op zijn persconferentie, welke voor 31 januari is aangekondigd. Maar dat Frankrijk het doen zal, is boven twijfel verheven. Op zichzelf heeft zo’n erkenning weinig te betekenen. Engeland en Nederland hebben communistisch China bijvoorbeeld al in 1950 erkend, maar dat was vóór de oorlog in Korea, toen ook de Verenigde Staten niet zo afkerig stonden tegenover een er kenning als zij dat sindsdien hebben gedaan. Een erkenning betekent, dat men de feiten erkent, hetgeen in de politiek lang niet altijd gebeurt. Maar de omstandig heden, waaronder De Gaulle tot erkenning heeft besloten, maken er een politieke gebeurtenis van, welke men in het licht van andere ontwikkelingen moet zien. verhouding zal veranderen, moet men echter uitgesloten achten. Uitbanning van geweld. Deze toenadering tussen Washington en Moskou (een van de Chinese verwijten aan het adres van Moskou), gericht op ontspanning, kan men ook af lezen in een nieuwjaarsboodschap van Chroestsjov, ge richt aan alle staatshoofden, en het ant woord. dat president Johnson daarop de ze week heeft gegeven. Chroestsjov had voorgesteld een overeen komst te sluiten, waarbij het geweld bij territoriale geschillen zou worden afge schaft. Een mooi streven ongetwijfeld. Enkele uitzonderingen maakte hij echter. Volkeren zouden het recht moeten heb ben tegenover hun koloniale overheerser van de wapens gebruik te maken. Gezien het feit, dat er nog maar weinig werkelijk koloniale gebieden zijn, kan de invloed van deze beperking niet groot zijn, maar het gevaar bestaat, dat Rus land, wanneer het te pas komt, alle Ame rikaanse of Westelijke invloed tot kolo nialisme zal verklaren en opstanden tegen het wettig gezag, dat met Amerika vriend schappelijk samen werkt, zelfs zal aanmoe digen. Vandaar dat president Johnson de formule wil uitbreiden tot subsersieve ac tiviteit. Hiervan zal ieder zich te onthou den hebben In het Russische geschrift wordt ook ge sproken over Europa. Hier wenst Chroes tsjov een erkenning van de status quo, of in het Duitse geval een erkenning van de Oder-Neisse als Oostelijke grens met Po len, terwijl de hereniging zoals gebruike lijk volledig een binnenlandse aangele genheid wordt genoemd. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Ontwapening. Dinsdag zijn in Genève weer de 17 dele gaties, die de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties vormen, bijeengeko men en, naar sommigen willen, niet zon der kans op enig succes, al zal dat niet de algemene en algehele ontwapening zijn. Rusk, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft er enkele dagen geleden op gewezen, dat men misschien een akkoord kan bereiken over de vernie tiging van verouderde wapens. Voor het evenwicht tussen Oost en West is dit zin loos, de vernietiging heeft alleen dan zin wanneer men wil verhinderen, dat deze wapens aan kleinere staten worden ver kocht. Er hangen ook geruchten in de lucht, dat men de kwestie van atoomvrije zónes in enigerlei vorm weer van stal wil halen. Maar dat wordt een kwestie van af wachten. Gisting De opstand in Zanzibar, waarover wij de vorige week berichtten, is vrij duidelijk in linkse richting gegaan, zodat sommi gen al gaan spreken over een Afrikaans Cuba. De gisting hier is overgeslagen naar het vasteland, waar in Tanganyika soldaten zijn gaan muiten. Of de regering voor hen tenslotte heeft moeten wijken is nog onduidelijk. Wel zijn er Engelse troepen op verzoek van de regering van Tangan yika onderweg om orae en rust te herstel len Arbeidsverbod. De Eerste Kamer is wel aan het werk. Maar in haar vergadering van j.l. dinsdag stelde zij deze kwestie niet aan de orde. De senatoren bespraken het voorstel tot het invoeren van een voorwaardelijk ar beidsverbod voor 14-jarige jongens. Het betreft geen absoluut verbod, maar het stelt wel de eis, dat de veertienjarigen, die in een bedrijf gaan werken, een vormings cursus of iets dergelijks moeten kunnen volgen, opdat er toch nog aan hun ontwikkeling iets kan worden ge daan. Een verlenging van de leerplicht, waaraan zowel regering als parlement de ning niet te worden afgelost, terwijl het voorkeur zouden geven, is onder de hui- t._ji- - j- dige omstandigheden niet mogelijk. De KVP-er Schuurmans maakte zich er zor gen over, dat op het ogenblik een zekere neiging bestaat tot verhoging van het aan tal neutrale bedrijfsscholen, in vergen]- king waarmee de belangstelling voor de stcld op f 10.000, Bijzonder krediet.. In de landbouwbladen van vorige week is een bijzondere kredietregeling bekend gemaakt. Deze regeling betreft in het al gemeen de bedrijven in het veenweidege- bied. Direct opeisbare geldelijke verplichtingen ja (veevoer, bemesting, onderhoudskosten k e.d.) kunnen worden omgezet in ’n geld lening met een looptijd van 12 jaar. De eerste twee jaar behoeft op deze le- t Ministerie van Landbouw over deze pe riode rente voor zijn rekening neemt. Daarna, over de resterende 10 jaar dus, moet de geldnemer normaal rente en af lossing betalen. Het maximum bedrag dat op deze wijze geleend kan worden is ge- In Brussel zijn dinsdag besprekingen van de Air Union hervat ditmaal in aanwezigheid van een Nederlandse delegatie (.foto boven}, bestaande uit de heren IF. J. Kruys, Nieuwenhuysen en Van der Tuuk. Op de cmderste foto zien we een overzicht van de vergadering Alle aandacht op het Binnenhof gaat in deze W'eken uit naar de ontwikkeling van de loon- en prijsspiraal. De Franse vice-voorzitter van de Commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap heeft gerapporteerd, dat de Strijd tegen de in flatie in 1963 ook in Nederland onvoldoende is geweest. Hij voorzag, dat dit op de langere duur ernstige gevaren voor de economische groei van ons land zou hebben. Voor 1964 voorspelde hij een toeneming van de loonsom met 15 tot 18 procent; de prijzen zullen z.i. met 5 tot 7 procent stijgen. In feite had onze regering die waarschu wing niet nodig. Tijdens een lunch van de vormingscursussen afneemt. Min. Veld- Buitenlandse Persvereniging in het Haag- kamp bezag die ontwikkeling optimis- se Perscentrum „Nieuwspoort” had mi- nister Witteveen vorige week al uiting ge geven aan zijn bezorgdheid. Op het con gres van het N.V.V. had voorzitter Roe mers j.l. zaterdag ook al onomwonden te verstaan gegeven, dat aanhoudende eisen tot loonsverhoging geen uitkomst brengen als zij doof prijsverhogingen worden overvleugeld. Prijsstoppen. Dinsdag jl. is de minister van Economi sche Zaken, prof. Andriessen, weer in actie gekomen. Hij heeft vastgesteld, dat in sommige gevallen is afgeweken van de met het bedrijfsleven getroffen afspraak, namelijk, dat van de voorgenomen loons verhogingen in het algemeen de eerste 5 procent mag worden doorberekend. Daar om heeft hij verscheidene prijsstoppen afgekondigd. Deze hebben de prijsverho gingen in bejaardenoorden en rijwielstal lingen en bij de producenten van dekens en handbreigarens, dakpannen, tandtech nische werkstukken aan beperkingen on derworpen. Daarmee is de zaak natuurlijk niet afge daan. Als de Tweede Kamer van haar kerstreces terugkeert, zal deze kwestie stel lig opnieuw aan de orde worden gesteld. De regering gaat een moeilijk jaar tege moet. biedt trouwens over dergelijke onderwet* pen vroegtijdig in het parlement te spre ken. Bovendien weten de Kamerleden ook we! dat men voorzichtig moet zijn met derge» lijke buitenlandse persreacties. Zo wist „Het Parool’’ deze week te mel den, dat een Turks blad onder de foto, welke onlangs werd gepubliceerd van Prinses Irene bij haar beëdiging als Spaans tolk voor de rechtbank, als bijschrift had gezet, dat Prinses Irenehaar kin deren van haar gewezen echtgenoot terug probeerde te krijgen! Prinses Beatrix. Over een andere buitenlandse reis, name lijk die van Prinses Beatrix in het afge lopen jaar, hebben de leden van de Twee de Kamer vragen gesteld. En wel in het voorlopig verslag, waarin voor de kosten voor deze reis een suppletoire begroting was ingediend. De Kamerleden hadden kennelijk de in druk, dat op rekening van deze reis ver scheidene uitgaven waren geboekt, welke meer met de voorlichting de filmpro- duktie e.d. over deze reis te maken hadden dan met de reis zelf. Wat zal minister Luns antwoorden? Arabische top. In Kaïro zijn alle staatshoofden van de Arabische landen bijeen geweest (alleen de Libanese president liet zich wegens ziekte verontschuldigen) om te spreken over de maatregelen, welke de Arabische landen zouden moeten nemen tegen de plannen van Israël een gedeelte van het water van de Jordaan om te leiden naar de Negebwoestijn. De vruchtbaarmaking van dit gebied zou Israël de weelde van meer inwoners kun nen geven. Van Syrische zijde werd sterk aangedron gen op geweld om dit te verhinderen maar de conferentie volgde de leiding van pre sident Nasser, die geweld op dit ogenblik afwees. Er wordt nu ernst gemaakt met een Arabisch plan om het water van de Jordaan af te tappen vóór het Israël kan bereiken. Israël zou dan niet over 40, maar slechts over 16% van het water van de Jordaan kunnen beschikken. Intussen zijn de Arabische landen het eens ge worden over een gemeenschappelijk mi litair commando en de recrutering van ’n leger van Palestijnse vluchtelingen. Op korte termijn bekeken is het interes sant, dat de Arabische landen, tegenover Israël eensgezind in hun haat, oppervlak kig gezien hun onderlinge geschillen aar dig hebben bijgelegd. Koning Hoessein van Jordanië, door Nas ser als agent van het Westen nog niet zo lang geleden naar het leven gestaan, heeft zich met Nasser verzoend. Koning Saoed en Nasser zijn weer vriendelijk tegen el kaar ondanks de kwestie-Jemen, en Tune sië en Marokko hebben hun geschillen weer wat begraven, Nasser heeft zijn collega’s nadrukkelijk verzekerd, dat het Egyptische socialisme geen exportartikel is en dat hij zich niet met hun interne zaken zal bemoeien. Maar deze woorden zijn al eens eerder ge zegd. Sinds enige tijd bestaat er in Frankrijk 'n vriendelijke stemming tegenover Peking welke niet alleen kan worden verklaard door de weigering van beide landen het kernstopverdrag van afgelopen zomer te ondertekenen. In augustus liet De Gaulle weten, dat ’n herenigd Vietnam, dat zich van buiten landse invloeden zou hebben bevrijd, kon rekenen op de steun van Frankrijk. Cam bodja eens een deel van Frankrijks In do-Chinese imperium, heeft met Amerika gebroken en krijgt nu hulp van Frankrijk. Van Franse zijde is men duidelijk bezig Frankrijk zijn positie in Zuid-Oost-Azië te laten heroveren, opdat het een rol op het wereldtoneel kan spelen, een rol, wel ke niet wordt bepaald door Washington. Zo is het ook met de erkenning van Chi na. De wens naar een eigen rol, mede in gegeven door ’t isolement, waarin Frank rijk in Europa en in de Atlantische we reld is komen te verkeren, bepaalt ook hier de houding. De wens om iets te doen dat Washington onwelgevallig is, mag ook niet worden onderschat. De Gaulle, die vier jaren geleden Moskou nog waarschuwde voor de gele massa’s van Azië teneinde het tot Europese sa menwerking te dwingen, heeft een ope ning gezien in de slechter wordende ver houding tussen Moskou en Peking. Ook Peking zoekt het isolement, waarin het zich bevindt, te doorbreken om sterker te staan tegenover Moskou. En aangezien Moskou niet naar De Gaulle heeft geluis terd, maar een toenadering tot de Verenig de Staten verkiest, hoopt De Gaulle met deze erkenning twee vliegen in één klap te slaan. Dat daardoor iets aan de maclits- Bolswards Nieuwsblad Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindéloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Welke eisen. Hiervoor komen in aanmerking zij, dij hun hoofdberoep in de landbouw heb* ben, tenminste 5 ha. land gebruiken, dat voor tenminste 80 uit grasland be staat. Verder moet de aanvrager voldoen de vakbekwaamheid bezitten en een goed ondernemer zijn. Zijn uitzonderlijke geldelijke toestand moet te wijten zijn aan de buitengewone omstandigheden van de laatste paar jaar. Onder normale omstandigheden moet z’n bedrijf rendabel kunnen zijn. De geldlening kan worden aangegaan onder garantie van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw, maar moet tevens vol doen aan de eisen die dit fonds stelt. Aan vragers kunnen alleen dan borgstelling krijgen als alle andere zekerheidsstellin- gen (hypotheek, overdracht vee e.d.) niet voldoende blijken te zijn. Slechts het gedeelte, dat onder garantie van het borgstellingsfonds valt, komt in aanmerking voor een tegemoetkoming in de kosten van de rente over de eerste twee ’aar. Zij, die van deze regeling willen ge- oruik maken, moeten dit voor 15 febru ari a.s. aanvragen bij een Coöperatieve boerenleenbank. De aanvragen zullen met de meeste spoed en bij voorrang worden afgehandeld. Wel is het daarbij van groot belang, dat de aanvrager over de nodige gegevens beschikt. Het voornaamste is in dit geval het boekhoudrapport. Uw rayonassistent kan u desgewenst nader hieromtrent in lichten De Nederlandse schaatsploeg voor de Olympische winterspelen in Innsbruck, die maandag in Amsterdam „in het pak is gestoken”, is daarna aan de pers voor gesteld, in hotel „Centraal”, waar dinsdagochtend wordt vertrokken op weg naar hopenlijk Nederlandse successen op het ijs. We zien op deze groepsfoto van de rijders in het Olympische kostuum: Voorste rij v.l.n.r.: Cees Verkerk, Rudy Liebrechts, Willy de Beer, trainer: Jan Charisius en Henk van der Grift. Op de achterste rij van rechts: Chef de Mission; C. Kerdel; Peter Nottet; trai ner: Henk Lamberts, en Ard Schenk. De Olympische blazer is donkerblauw en draagt een Badge, de broek is grijs en L'i-t jack lichtblauw. ;root [at er veel voer moest worden aangekocht. Dit geldbehoefte. De inkomsten hebben hier den. Geen wonder, dat daardoor een aan tal bedrijven in de knel zijn gekomen. Vooral in de veenstreken is dit het geval. Dl meer levensbeschouwelijk georiënteerde tischer. i:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1