MAKKUM LEVERT MODERNE TEGELS weg Provincie betaalt verbetering Bols ward-W orkum l,;ü F/aMÜMil Originele actie van 7150-jarig N.B.G. Waarom een Bijbels verhalenboek voor Cameroun noodzakelijk is •B Fan de Marl in y loer Weer een jongetje te Bolsward verdronken üs hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes Leo Lalleman won BristolBlood-Hound’ wisselprijs in Londen fjl Tj. c’.e J. DINSDAG 28 JANUARI 1964 103e JAARGANG No. 8 porti en verpakking drie ge- de sosiale forsjennings al- i-i- dy boer, is wol Hierboven en hiernaast de serie tegels van mevr. Alie Buitenkant- Evers, genummerd 8 tot 14. Dit zijn de 7 ontwerpen van Bert Bouman, van links naar rechts zijn het de catalogusnummers 1 tot 7. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 .(05137) juist de tegels met bijbelse voorstellin gen zeer favoriet. De vormgeving is echter wel modem en zeer fraai. De kleur is bruinachtig paars op een crème kleur tegel. In het moderne Interieur zijn er tal van toepassingen, bijv, ingemetseld, ingelijst, als dekblad van salontafel enz. De tekst waarop de voorstelling be trekking heeft staat op de tegel ver meld. Hoewel er twee ontwerpers zijn, vormen de tegels toch een fraai geheel, ai is er verschil in opvatting en de keuze van het onderwerp merkbaar. Mevr. Buitenkant koos n.l. de meer vrouwelijke onderwerpen als Ruth en Naomi, Bert Bouman de meer manne lijke als Simson en de leeuw, Jona, enz. Tenslotte nog het volgende: De tegel-actie van het N.B.G. voor een bijbels verhalenboek voor Cameroun is slechts een onderdeel van de jubileum- plannen van het N.B.G. Wat het belangrijkste voor het Bijbelge nootschap is, dat het aantal leden zo groot mogelijk dient te worden, omdat het werk van de vertaling, drukken en verspreiden van de Bijbel voor de toe komst verzekerd worde. Vandaar dat de aankoop van tegels niet in de plaats van een lidmaatschap dient te komen. De Jaarlijkse betaling vanaf f2,50 per jaar als lid is veel belangrij- ker dan welke bestelling van tegels ook. meteen over te meenten zou de wettelijke oplossing zijn, dat iedere gemeente het gedeelte op haar grondgebied zou gaan aanbesteden en laten uitvoeren. Het is echter van belang het gehele tracee als één werk aan te besteden en te laten uitvoeren door één aannemer. Het meest efficiën te is daarom een der gemeenten dit werk dus ook de gedeelten gelegen in de an dere gemeenten, te laten aanbesteden en uitvoeren. Hierkomt de gemeente Won- seradeel als grootste belanghebbende, ’t meest voor in aanmerking. Door een wijziging van de provinciale voorschriften geeft dit werk geen finan ciële consequenties voor de gemeente, daar de provincie thans voor deze we gen een bijdrage verleent van 100 in de kosten van aanleg en verbetering, welk percentage voorheen 80 bedroeg. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Twee jonge Nederlandse illustrators heb ben deze bijbeltegels ontworpen n.l. me vrouw Alie BuitenkantEvers en Bert Bouman. Het formaat der tegels, die worden ge bakken door de Kon. Aardewerkfabriek van Tichelaar te Makkum, is 13 x 13 cm. De prijs van deze geheel met de hand vervaardigde en met de hand geschilder de tegels is f 3.75 per stuk. Men krijgt de tegels franco thuis, na overschrijving van het bedrag op post girorekening 821865 t. n. v. Kingma’s Bank N.V., Makkum, met vermelding: „N.B.G.-tegel-actie” en daarbij vermeld het aantal tegels en de nos., welke on der de gewenste tegels zijn vermeld. Voorbeeld: 7 tegels, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 f3,75) is f 26.25 f 2,75 De weg van Bolsward naar Workum, destijds verbreed en verbeterd met een bijdrage uit het provinciaal wegenfonds, verkeert in zeer slechte staat. Door de dagelijkse besturen van de gemeenten Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag ook voor Afrika beschreven staat: dat is hier fundamenteel. Letterlijk FUNDAMEN- Teelü Tot zover Ds. Schaaf, die zelf ten behoe ve van het N.B.G. in Cameroun heeft gewerkt. Waarom het Nederlands Bijbelgenoot schap op allerlei manieren een actie voor een bijbels verhalenboek in Cameroun propageert, wordt nu wel duidelijk. De jeugd heeft in de laatste maanden van 1963 briefkaarten met bijbelse voor stellingen verkocht. De sportorganisaties hebben boekjes met sluitzegels verkocht. Dit alles werd gedaan om een bijbels verhalenboek voor Cameroun mogelijk te maken. Voor de verwezenlijking van dit ver halenboek voor Cameroun een verha lenboek dat slechts de letterlijke tekst zal zijn van de Bijbelverhalen dus geen verhalen die naverteld zijn, zijn kapitalen nodig, omdat behalve in de Franse taal, dit boek ook straks in tien tallen andere afrikaanse talen zal moe ten verschijnen. Daarom zal de opbrengst van de-•tegel- actie, welke het Nederlands Bijbelge nootschap o.m. voor zijn 150-jarig be staan in juni 1964 propageert, ook voor dit bijbels verhalenboek voor Cameroun worden bestemd. Dit bijbels verhalenboek zal het cadeau zijn, dat het N.B.G. aanbiedt aan de afrikaanse volkeren. Omdat de koopprijs gering moet zijn, wil de doorsnee afri- kaan het kunnen bekostigen, zal het zes- voud van de koopprijs bijgelegd moeten worden. Het doel van de jubileumviering van het Nederlands Bijbelgenootschap is im mers: zowel in Nederland als overal elders opnieuw de belangstelling te richten op de Bijbel, en de arbeid van het Nederlands Bijbelgenootschap meer dere bekendheid te geven en steun te vragen voor dit werk. Het N.B.G. tracht dus mede door de nieuwe bijbelse tegels de bijbelverhalen opnieuw in de belangstelling van het Nederlandse volk te plaatsen. En reserveert het bedrag van de winst tussen aan- en verkoop van de tegels voor het bijbels verhalen boek voor Cameroun. Totaal f 29. Het bedrag wordt dus iets verhoogd in verband met de kosten voor porti en verpakking. Voor 1 en 2 tegels is dit f 1,50, voor elke tegel meer nog een kwartje (3 tegels dus f 1,75, 5 tegels f 2,50 enz.). De tegels, die U hierbij ziet afgebeeld, zijn geen novum. Immers, bij de be staande „Rlde stientsjes” waren (en zijn) Deze vraag beantwoordde dezer dagen Ds. Y. Schaaf van Pingjum op een te Leeuwarden gehouden persconferentie in verband met de tegelactie van het jubi lerend Ned. Bijbel Genootschap. Cameroun is een land in West-Afrika, waar op de 4 miljoen inwoners bijna de helft christen is: protestant of katho liek. Deze christenen kunnen de Bijbel krij gen in het Frans, de officiële taal van het land. Tienduizenden mensen kennen geen Frans. De jeugd leert het op school. Maar. hun ouders. De kerken van Cameroun preken dan ook in de afrikaanse talen. Er zijn plm. 120 talen in Cameroun. Slechts twee stammen hebben een Bijbel in hun eigen taal. Vier anderen hebben een Nieuw Testa ment. In nog vijf andere talen zijn een paar Evangeliën vertaald. In een twintigtal talen is vertaalwerk aan de gang, waarvoor het Nederlands Bijbelgenootschap verantwoordelijk is, meehelpt en mee-vertaalt. Vele van die talen zijn zo klein, dat het onmogelijk is de hele Bijbel te verschaf fen. Wat te doen? De Afrikaan wil graag die Bijbel lezen! Om beter te begrijpen wat God van hem wil. En ook omdat vele bijbelse verhalen zo dicht bij zijn eigen stam-tradities staan. Door de gehele Bijbel loopt een lijn. De lijn van God, die bezig is met Zijn wereld, Die reddend bezig is met Zijn mensheid. Laten we nu een aantal verhalen door de hele Bijbel heen kiezen die deze lijn illustreren. En laten we die verhalen zo eenvoudig en direct mogelijk vertaald in een boek uitgeven. Eerst in het Frans. Dan in een groot aantal afrikaanse talen. Groot en duidelijk gedrukt - Geïllus treerd en.... goedkoop'. Verkoopprijs bijvoorbeeld f 1, Kostprijs ongeveer f 7, Die f 6,zijn voor onze rekening, dat wil zeggen voor ons aller rekening! Het is voor Cameroun. Maar een tiental Franstalige afrikaanse landen wachten er ook met smart op. De KERN van de Bijbel geven aan vijf en twintig miljoen mensen. Daar komt het op neer. Al die landen zijn onafhankelijk. Ze ver keren in een industriële, economische en sociale revolutie. Alles wordt anders. De steden ontstaan en de industrie. De middelbare scholen groeien. Het huwelijk verandert. De stam-gewoonten gaan kapot. Wat wordt de nieuwe basis Er zijn tienduizenden christenen. Wordt het het Evangelie? Een boek, waarin Gods grote lijn Skerpe stikels dogge sear Skerpe tongen helte mear Dorpsbelang te* Kubaard heeft een haag doen planten langs de dorpsstraat. 1 ZZ//7Z///7' IT OERSTJURE JIER Dat de hikke forgoed fan ’e daem is yn it ekonomysk lil men get yn touwen en it giet er mei leanen le week februari 1959 De raad van de gemeente Wonseradeel spreekt uit, dat de openbare lagere scho len te Zurich en Burgwerd dienen te wor den gehandhaafd. Oproep nieuwe deelnemers werkkamp Elfbergen. Fijn en zacht closetpapier. 36 dikke rollen verpakt in doos f 1,50. Schilder P. Westra te Schettens heeft zijn schildersbedrijf overgedragen aan R. v. d. Velde. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeél. irgoed fan e daem is yn ibben fan üs lan, wurdt alle dagen mear gewaer. It hüs hin- i en prizen heil om seil om wei. It is krekt oft party lju in gefoel hawwe, dat it mei koarten dochs in algemiene tizeboel wur- de sil en dêrom mar fêst in greep dogge. En as it net gau bidarret, wurdt it gau in bismetlike sykte, hwant de iene stekt de oare oan en de iene wurdt troch de oare dreaun. It hat nei de oarloch jit net sa healwiis west as op it heden driicht to wurden en dat yn in tiid, dat it de rneas- te minsken alle jierren hwat better gie. Wonseradeel, Workum en Bolsward is bij de provincie aangedrongen deze weg opnieuw op te nemen op het provinciaal wegenplan. Hierbij is tevens bepleit aan de uitvoering van deze weg, zo mogelijk voorrang te verlenen door op korte ter mijn in de kosten van uitvoering het provinciaal subsidie te verlenen. In een mondeling onderhoud met Gedeputeer de Staten en daarna schriftelijk Is de wenselijkheid naar voren gebracht deze weg, welke een van de verbindingen is van de Zuidwesthoek der provincie met rijksweg 43, aan het huidige snelverkeer aan te passen. Van de zijde der provincie is alle mede werking toegezegd om te komen tot een goede verbinding van het snelverkeer uit de zuidwesthoek met rijksweg 43, maar ook met de toekomstige nieuwe verbin ding van Bolsward naar Leeuwarden. In het ontworpen plan wordt getracht het tracee van de nieuwe verbinding buiten de bebouwde kommen om te lei den, de bochten af te snijden of te ver breden. Van Ged. Staten is nu onlangs de me dedeling ontvangen, dat met de voorbe reidende werkzaamheden, o.a. aankoop van de nodige gronden, een aanvang kan worden gemaakt om, zodra hierover overeenstemming is bereikt, daaropvolgend tot uitvoering gaan. Daar deze weg is gelegen in Hwat bat (gabe Skroar tichheden, hja foroarje, omt de omstan- nichheden en de mooglikheden foroarje. Mar dat men sa maklik en sa bluisterich alles fuortsmyt, towyl men der neat bet ters foar yn it plak wit to stellen, dat is wol slim. Hwa soe der op tsjin wêze, dat men mei inkelde jierren dy aide smelle wegen en diken sluchtet as men der earst in fikse brede dyk foar yn it plak lein hat. Dat is foarutgong en kin elts bliid om wêze. Mar op it heden slopet men hiel hwat geastlike grounslaggen fan üs folk, hellet alle sede en gewoanten oeral brekt alle omtinken en warskógings mei oerstjür gelaits ta de groun óf, spot mei alle autoriteit, oerheit en gesach, mient dat alles mei en alles kin en wit op gjin stikken nei hoe’t hju it oars en better dwaen moatte. Foaroaringen best, it aide fuort, ek best... mar allinnich dan as der hwat betters, hwat deugdelikers foar yn it plak set wurde kin. Mar kin men dat net, dan is it bluisterich en ünforantwurdelik dwaen as men alles oeral hellet, mei alles de gek hat en libbet as heidens en wyldemannen. Mannich aldere hat de moed al opjown en seit mar neat mear, mar der kin it net goed mei wêze. Hja moatte under dizze tiidspsychose wei sjen to kommen en stjür jaen oan de al to ünstjüre en oerstjüre oanfallen op sede en wiere biskaving. Gjin konservatisme mar wol forantwurde nijichheden, dy’t meihelpe kinne om de jonge minsken fan nou nald en stjür to jaen. Dêr kinne hja likemin sunder as al le stagen, dy’t foar har libbe ha en nei har komme sille. Mei oerstjürens makket men allinnich in aeklike wyldeboel. Gister hing de vlag van de CVO-school opnieuw halfstok. Wat wel nooit eerder in de geschiedenis van deze school zal zijn voorgekomen: voor de derde maal in een korte winterperiode verloor een der leerlingen door verdrinking het leven. Opnieuw heerst er in Bolsward grote ver slagenheid, nu het verlies van de 8 jarige Abel Velting, een neefje van Abel Dijk stra, die vorige zaterdag bij Exmorra met Henkie de Jong in een wak reed en ver dronk. Hoewel allerwege was gewaarschuwd, wilden Abel en zijn vriendje, die vanuit de richting ijsbaan kwamen de stadsgracht oversteken om naar hun woning op de Kampen, inplaats van om te lopen langs de brug. Een voorbijganger, die de jon getjes reeds op het ijs zag, waarschuwde nen voor de onbetrouwbaarheid. Het vriendje keerde terug, maar de kleine Abel waagde het toch met als gevolg, dat hij door het ijs zakte en in de diepte ver dween. Gelukkig werd het opgemerkt en werden in allerijl reddingspogingen in het werk gesteld. Het mocht niet baten. Hoewel men een kwartier nadat ’t knaap je in het water verdween men hem op ’t droge had gebracht en er nog geruime tijd kunstmatige ademhaling is toegepast bleken helaas de levensgeesten reeds ge weken. Het gezin Velting telde zeven kinderen. Dit tragisch ongeval zij opnieuw ’n waar schuwing aan alle kinderen zich in deze gevaarlijke dooiperiode niet meer op het ijs te begeven. Grif der wiene ütsünderings, dat hat hjir al faken to praet west, mar oer it gene- rael waerd it reële ynkommen stadichoan wei heger en de sosiale forsjennings al- oan better. Dat men nou troch in al to foars om- goaijen fan it stjür dizze geleidelike for- bettering op it spul set hat, is üs tige tsjin it sin. Hwant hjirtroch sille krekt de swakste groepen en yn eltse groep de swakste le den de klappen krije. De sterken rédde harren yn sa n tiid nammers desto better. Hoe mear de boel yn ünstjür rekket, hoe minder de lju harren mear steure oan re gels en sakefetsoen, hoe slimmer de lju mei de lytse beurskes der foar komme to stean. It wie foarüt to tinken, dat de bidriuws- tüke, dy’t de léste jierren al mear efteroan kaem, nou op ’e nij in tobeksetter kriget. Meidat de forhege leanen, wyt of swart, wer in fiks ein omheech geane, moat ek de arbeider of feint op in buorkerij ek meat hawwe. De kontraktleanen wiene hjir krekt as oeral al lang gjin reële lea nen mear. De iene hie frij wen jen, de oare frij molke, de (rédde frij fan lésten, de fjirde in tientsje der oerhinne en de fiifte alles meimekoar, omt in goede boe re-arbeider tige min to bisetten en to hal- den wie. En hwat docht dan in boer, dy’t der om forlegen is. Hja fjuchtsje dochs al foar in forlearne saek, hwat de arbeiders oangiet. As de man net nei de stêd wol, dan de frou wol en de tiid, dat in fikse feint mei blidens fortelle koe, dat hy nou trouwe koe hwant hy wie op maeije as fêste ar beider bisteld by dy en dy boer, is wol forgoed foarby. Zoals wij in ons vorige dinsdag-nummer nog konden meedelen behoorde tot het driemanschap van de Nederlandse Ko ninklijke Luchtmacht, die zaterdag in Londen hebben deelgenomen aan de jaar lijkse „vliegtuigherkennings”-wedstrijd, ook de uit Makkum afkomstige 18 jarige Leo Lalleman, in gezelschap van de 33 jarige eerste luitenant J. G. A. Valette v. de luchtmachtstaf te Den Haag en de 42 jarige korporaal der eerste klasse lucht wachter (luchtvaart-journalist) B. W. L. v. d. Klaauw uit Oegstgeest, zijn per boot naar Engeland overgestoken. Met hun drieën hebben zij daar de Bris tol „Bloodhound”-wisselprijs gewonnen, een wedstrijd in „vliegtuigherkenning”, die elk jaar wordt gehouden tussen ver schillende NATO-landen. Nederland één van de 53 deelnemende landen-teams leverde de beste prestaties Natuurlijk was het feest bij de familie Lalleman in Makkum, toen zoon Leo thuis kwam. Leo bezoekt de ulo-school in Bols ward, maar bij wijze van hobby, is hij sinds een jaar oii de K.L.D. en trekt eens per week het lucntmacht uniform aan, dat Leo goed in het vliegtuig herkennen is, blijkt wel uit de prestaties, die hij heeft behaald. 35 maal flitsten beelden van verschillende vliegtuigtypen op het witte doek, met een tijdsduur van een halve se conde en dan was het maar schrijven, veel tijd om te denken was er niet. Leo miste dan ook slechts enkele typen. Leo zijn vader, die scheepsbouwkundig inge nieur op de scheepswerf „Welgelegen” van de fa. Amels te Makkum is, mag te recht trots zijn op zijn zoon. De nu nog 18 jarige Leo Lalleman hoopt in de toe komst piloot te kunnen worden. Mocht dit niet lukken, dan zal hij een baan bij de verkeersleiding proberen te krijgen. Wij hopen voor hem, dat hij in de toe komst mag slagen en wensen hem nog veel succes. Dizze léste skepfol liedt er nou wer ta, dat mannich boer mei fiif en tweintich of tritich kij dus in pleats, hwert twa man nedich binne, sil de boel syn gerak krije en der foar beide in minsklik lib- ben oerbliuwe de arbeider dien jowt om him mei in foech jonge to bihelpen. De achttüzen goune, hwert de wurknim- mer mei de lésten op komt, kin net mear mist wurde. En fakentiids tige tsjin it sin, wurdt it roer yn dizze rjucnting omsmi- ten. Jonges fan fjirtjin en fyftjin jier dy moatte in liif fol wurk dwaen en sjogge seis net yn, dat hja op dizze wize de hb- benskansen yn gefaer bringe omt hja net de üntjowing krije, dy’t hja foar har ta- komst ha moasten. Rom büsjild en in brommer binne wol populair mar dêrom net yn it bilang fan in opgroeijende jong- keardel. Beide binne gefaerlik boarters- guod. Dit opportunisme yn sokke bilangrike lib- benskwestjes wurdt troch de bisteande ün- wissens en oerstjürens tige yn ’e han wur- ke. Foar de measte alden is it tsjintwur- dich in swier libben mei greatere bern, hja moatte bysünder sterke karakters haw we om de lieding to halden. Dit sit büten de hüshalding likemin maklik. Op it hiele terrein fan ünderwiis, tsjerkegong, frage- learen, jeugdorganisaesje, sport, untspan- ning, lektuer, film en T.V. sit dyselde ün- rêst en ünfoldienens. De noarmen, de se dert, de goede gewoanten, de famyljetra- dysjes, de biropsear, hja wurde fan alle kanten oanfallen en bikritisearre. Ik bi- doel net, dat men foar in noarm forbet- tering neistribbet, dat men in gewoante hifket op syn wearde en korreksjes oan- bringt. Né, dat soe ik tajuiche. De mins ken en har tiid binne gjin bliuwende fês- we om de lieding de hüshalding liki learen, jeugdorganisaesje, sport, untspan-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1