De hoogconjunctuur duurde in 1963 voort Prinses Irene in stilte Rooms-Katholiek Schaarste aan arbeidskrachten en verkorte werkweek riepen spanningen op I Rokcrs-rumoer Firma Amels koopt Scheepswerf ,Fricsïand’ in Lemmer Gouden filmpjes le week februari 1914 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Wk VRIJDAG 31 JANUARI 1964 I03e JAARGANG No. 9 PIET en Aan H.K.H. Prinses Beatrix, die vandaag haar verjaardag viert, onze hartelijke gelukwensen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 .(05157) de aanvankelijk weinig hoopvol waren, is de graanoogst uiteindelijk nog iets meegevallen. Tengevolge van de ongunstige weers omstandigheden had de aardappeloogst een traag verloop. De arbeidsvoorziening in de agrarische bedrijfstak wordt van jaar tot jaar moeilijker. De gang van zaken in de middenstands/bedrijf in het afgelopen jaar kan als gunstig worden gekenmerkt. De verschillende branches, slechts een enkele uitgezon derd, gaven in vergelijking met het voorafgaande jaar als gevolg van de toegenomen koopkracht hogere geldom- zetten te zien, welke in sommige bran ches, met name die in de duurzame verbruiksgoederen, zelfs aanzienlijk ge noemd kunnen worden. De algemeen doorgevoerde arbeidstijd verkorting schijnt ook bepaalde mid- denstandskrlngen niet onberoerd te la ten, althans er gaan zo nu en dan stem men op, welke pleiten voor het invoe ren van een vijfdaagse werkweek in de middenstand. In plaats van door de overheid opge legde gedwongen sluiting zoeke de mid denstand eerst naar vrijwillige sluiting in onderling overleg. Door de langdurige winter in het begin van het jaar werd het beroepsgoederen- vervoer overstelpt met opdrachten tot vervoer, welke normaliter aan het wa tervervoer en het railvervoer toevallen. De ingebruikneming van de imposante van voor Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Lilk wurcle is minsklik lilk bliuwe fan de duvel agrarische sector waarin de moeilijkheden ook in het af gelopen jaar vele en van velerlei aard waren. De uitzonderlijk strenge en lang durige winter had voor de veehouderij ernstige financiële consequenties, omdat men in verband met de langere stal- periode van het vee in de meeste geval len genoodzaakt was extra hoeveelhe den krachtvoeder bij te kopen. Het ge volg was, dat de voederkosten in vele bedrijven een bijzonder hoge uitgaaf post vormden en in aanmerking nemen de, dat de vorige winter de vleesprij- zen zich op een laag niveau bewogen, kan worden geconcludeerd, dat de be- drijfsuitkomsten weinig gunstig waren. Als gelukkige omstandigheid kan ge memoreerd worden, dat de hooi-oogst in de afgelopen zomer een vrij^vlot ver loop heeft gehad, terwijl deze over het algemeen van goede kwaliteit was. Hoewel de verwachtingen dlenaangaan- menische toenadering schappelijke in alle cnris H.M. de Koningin Frieslandhal als nieuwe veemarkt was een gebeurtenis, waarvan de betekenis zich tot ver over onze provinciegrenzen heen strekte, terwijl ook de daaraan voorafgaande in deze hal gehouden suc cesvolle manifestatie van Frieslands kunnen in al zijn facetten allerwege een enorme belangstelling trok. Evenals verleden jaar hebben de min der gunstige weersomstandigheden in ’t afgelopen seizoen geen invloed gehad op de omvang van het handel in ons gewest kan worden medegedeeld, dat ook deze sector van het bedrijfs leven in het algemeen in sterke mate heeft gedeeld in de voorspoedige gang van zaken. In vergelijking met het vorige jaar kon van een totaal veranderade situatie in de boterhandel worden gesproken. Naast een daling van de boterproduktie, gaf de export een stijging te zien, waar door een schaarste aan boter ontstond, waarin moest worden voorzien door importen van Amerikaanse en Franse boter. De kaasexport bewoog zich in vergelij king met het voorafgaande jaar op een iets hoger niveau, mede dank zij een vermeerdering van de export naar En geland. De export van gecondenseerde melk, welke zich geplaatst zag tegenover een verscherpte concurrentie van andere condens-exporterende landen, kon zich op een behoorlijk peil handhaven. De handel in fok- en gebruiksvee kan op een gunstig jaar terugzien. Hoewel de vraag vrij laat op gang kwam, was de export aanmerkelijk groter dan in het voorafgaande jaar, terwijl de prijzen zich eveneens op een hoger niveau be wogen. Het Friese bedrijfsleven zal steeds at tent moeten blijven op elke mogelijkheid om tot uitbreiding van het exportpa- troon te komen. Do toestand in het land zal meezingen. Momenteel staat men elkaar te verdringen bij de explo ratie van het Waddengebied, welke acti viteiten met een dichte sluier van ge heimzinnigheid zijn omhangen. Met betrekking tot de vormt. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat van overheidswege nog steeds geen mo gelijkheden zijn geopend voor een spoe dige realisering van een goed geoutil leerd recreatie-centrum bij Breezand, waarvan de noodzaak reeds meermalen in het licht is gesteld. Voor wat handel, nijverheid en verkeer betreft, kan worden geconstateerd, dat ook in 1963 in het algemeen goede re sultaten zijn bereikt. De hoogconjunc tuur duurde voort, al traden zekere spanningen op, welke het nemen van daarop gerichte maatregelen noodzake- lijk maakte. Afgaande op de thans be schikbare gegevens lijken de perspec tieven voor het zo pas begonnen jaar eveneens gunstig, al zal rekening ge houden moeten worden met bepaalde kostenverhogende factoren, die een rem mende invloed kunnen uitoefenen op de economische ontwikkeling van ons land, doch waarvan de omvang thans nog moeilijk valt aan te geven. Het zal daarom goed zijn de nodige waakzaam heid te betrachten, wil men voor onaan gename verrassingen gespaard blijven. Kon aan het einde van 1962 en in het begin van het afgelopen jaar van een lichte ontspanning op de arbeidsmarkt worden gesproken, nadien manifesteer de zich allerwege een toenemende schaarste aan arbeidskrachten. De arbeidsvrede, die ons land geduren de een lange reeks van jaren heeft ge kend, dreigde ernstig te worden ver stoord. Het gehele loonfront raakte op drift en eerst na langdurige en moei zame onderhandelingen kon overeen stemming worden verkregen. Welke consequenties van de vrij forse loons verhoging voor onze nationale econo mie zullen zijn, is thans nog niet te overzien. De gunstige economische ontwikkeling in ons land vond uiteraard zijn afspie geling in de buitenlandse handel. Met uitzondering van de maand januari ver toonde zowel de in- als de uitvoer in vergelijking met het voorafgaande jaar een vrij aanzienlijke stijging. In de vreemdelingenverkeer in ons gewest. Het bezoek aan de Wad deneilanden, zowel van binnen- als van buitenlandse toeristen, was circa 5 hoger dan in het voorafgaande jaar. In het merengebied en de watersport- centra was de bedrijvigheid groter dan verleden jaar, terwijl ook de bosrijke streken in onze provincie zeer druk be zocht werden. Nogmaals kan gewezen worden op de grote betekenis, welke de Afsluitdijk niet alleen voor de binnenlandse, maar ook voor de buitenlandse toeristen flet Is bij de Friese Kamer van Koophandel reeds ongeveer 40 jaar gebruik, dat de Voorzitter in de eerste vergadering van het jaar een overzicht geeft om trent de gang van zaken in het verstreken jaar. In de ten vorigen jare gehouden rede werd de verwachting uitgesproken, dat na een aantal jaren van zeer krachtige expansie de Nederlandse economie een periode van een meer evenwichtige en rustiger ontwikkeling zou intreden. In derdaad werden de eerste maanden van het afgelopen jaar volgens de thans uit gesproken rede, gekenmerkt door een stabilisatie. „SPITFIRE” ALS GEDENKTEKEN Het roemrijke leven van deze bejaarde Spitfire’’ uit de tweede wereldoorlog wordt voort gezet op de vliegbasis Eind hoven, waar het toestel, op een vijf m. hoge cementen pyloon geplaatst, als mo nument voor de gevallenen de gedach ten aan de gesneuvelden levend zal houden. Het monument staat voor de officiersmess op de basis en zal binnen kort worden onthuld Heus, de statistieken Wijzen 't secuur uit Onherstelbaar zieken Neem vandaag ’t besluit Nooit meer een piraatje Graag een verbodswet Volksgezondheid haat je Vijand: sigaret. Het kan niet ontstreden Een medisch rapport Nuttig dat men heden Luid gewaarschuwd wordt Cijfers doen ontstellen Schadelijk tot en met Ik wil geen vonnis vellen 't Valt mee, sigaret. Volksgezondheidstolken Allemaal aan bod Zwijg over de wolken Wolken van genot Het zijn inplaats giftgassen Alles raakt oesmet Mensen, ’t blijft oppassen Weg de sigaret! Ik kan je ook niet haten Mij is steeds geleerd Elk gebruik met mate Kan best geprobeerd Eten, drinken, roken Geldt dezelfde wet Slaaf zijn wordt gewroken Zo zit 't, sigaret. Eigen best, begrijp je Geloof 't advies maar Koop een mooi krom pijpje Trek aan een sigaar Kan geen kwaad van komen Doe een wijze zet Bange onheilsdromen? Oorzaak, sigaret De firma G. Amels en Zoon in Makkum (scheepswerf en machinefabriek „Welge legen”) heeft het aandelen pakket van de georoeders Van der Werf overgenomen en is daarmee eigenaar geworden van de NV Scheepswerf „Friesland” in Lemmer. De zaak in Lemmer zal voor honderd pro cent worden voortgezet. Binnenkort zal er worden begonnen met de bouw van ’n kustvaarttanker voor Frankrijk al gedurende vele jaren ernstig heeft over wogen rooms katholiek te worden. In de officiële mededeling staat dat de prinses sterk geïnteresseerd is in oecu- j en zij een gemeen- basis van christelijk geloof iristelijke kerken erkent. i en Prins Bernhard staan geheel achter de vrije keuze van hun kinderen en respecteren de overgang hun dochter volkomen. Dit respect de persoonlijke beslissing wordt in vrij wel alle perscommentaren gedeeld. De grondwet erkent ook voor de leden van ons vorstenhuis een vrije geloofs keuze. Reeds in 1798 was een artikel op genomen luidende „elk burger heeft vrij heid om God te dienen naar de overtui ging van zijn hart”. Toen het Oranjehuis na de Franse over heersing tert.gkeerde gold deze vrijheid niet voor de vorst, want art. 133 luidde: ,,De 1 lervormde godsdienst is die van de souvereine vorst”.-De vorst (Koning Willem I) koesterde hiertegen zelf be- Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Hardrijderij te Heerenveen van ongehuw de manspersonen, beneden de 12 jaar. Aan de kust van Wonseradeel gevangen 10 a 20 zeeduikers en enkele zeehonden. Net kosthuis gevraagd, f 25,per mnd. Wethouder A. van der Meer heeft te Bolsward ontslag gevraagd als wethouder. Het plan bestaat in Wonseradeel thans een 3e coöperatie te stichten voor electri- sche verlichting, nl. voor de dorpen Par- rega, Tjerkwerd, Blauwhuis, Hieslum, Dedgum en Greonterp. Het dwergje A. v. E. uit Oplo bij Mils- beek is in een der koude nachten bij de piasmolen bevroren. Het krasse mannetje sliep zowel ’s winters als 's zomers buiten achter een struik in een bosje of andere beschutting, waarbij slechts een parapluis als schamele lichaamsbedekking dienst deed. Jan Ligthart is op het paleis ontboden om advies te geven inzake het onderwijs aan prinses Juliana. Bolswards Nieuwsblad Op enigszins sensationele wijze n.l. door een foto genomen door een buitenlands persbureau op het moment dat in een Spaanse r.k. kerk H.K.H. Prinses Irene knielde voor het zij-altaar, ontstond woensdag het gerucht dat Prinses Irene rooms katholiek zou zijn geworden. Aan vankelijk werd dit door de Rijks Voor lichtingsdienst „vreselijke onzin” ge noemd? Later werd het evenwel via het A.N.P. bevestigd en medegedeeld, dat reeds in juli 1963 de Prinses door kardinaal Al- frink in de r.k. kerk was opgenomen. Deze mededeling vormde voor heel Ne derland 'n grote verrassing en werd door velen onnuddellijk in verband gebracht met de inmiddels eveneens tegengespro ken geruchten over een verloving. Thans blijkt echter dat de prinses, in 1958 lid- zwaar. In dit opzicht zou hij als souve- rein immers niet dezelfde vrijheid genie ten, dan zijn onderdanen. Hii is later zelfs morganatisch met een Katholieke vrouw gehuwd. In 1815 verdween op aandrang van de Belgen het artikel uit de grondwet, het keerde nimmer terug. Respecteert men al gemeen de persoonlijke geloofskeuze, even algemeen heerst er onbehagen over het feit, dat deze overgang niet bekend is gemaakt en op een dergelijke sensa tionele wijze aan het licht moest komen. Prof. Mr. J. M. van Bemmelen schrijft maat van de hervormde kerk geworden, echter dat het „geheim” houden van de beslissing van Prinses Irene ten onrechte de indruk wekt, dat het Koninklijk Huis de voor ons volk zo fundamentele gods dienstvrijheid niet openlijk zou durven erkennen. Tot die godsdienstvrijheid behoort immers ook, dat ieder zijn godsdienstige overtuiging in alle stilte mag belijden. Niemand is daarvoor verantwoording schuldig aan anderen Ook een lid van de Koninklijke familie is vrij in het belijden van haar godsdienst. Zij kan dat openlijk of in stilte doen. Het is de vrijheid om God te dienen naar de overtuiging van het hart. Toch ware het uit respect tegenover het Nederlandse volk en de historische ban den tussen Oranje en Nederland beter ge weest, dat van den beginne af aan in deze tere, maar eerlijke kwestie volledige open baarheid was gegeven. industrie vertoonde in grote trekken hetzelfde beeld als verleden jaar. Het allerwege heersende tekort aan ar beidskrachten heeft uiteraard de Friese arbeidsmarkt niet onberoerd gelaten. De industrialisatie in Friesland vond in het afgelopen jaar verdere voortgang, zij het, dat deze minder spectaculair was dan in voorgaande jaren het geval is geweest. Een stijging van hèt aantal vestigingen blijft echter een gebiedende eis. Friesland kan het voor zijn verdere in dustrialisatie nog niet zonder stimulan tia stellen. Van groot belang is ook, dat de bedrijven, die zich hier willen ves tigen, worden geselecteerd. Wij hebben weinig aan bedrijven die, aangelokt door de faciliteiten, hun geluk hier eens wil len beproeven. Friesland heeft bedrijven nodig, die bijdragen tot de oplossing van zijn problematiek: gezonde levenskrachtige ondernemingen, die een stootje kunnen velen. Met betrekking tot de drink- en be- drijfswatervoorziening zijn ook in het afgelopen jaar goede vorderingen ge maakt. In 1963 kwamen ruim 4200 nieuwe aan sluitingen tot stand, waardoor het aan tal woningen, dat nog niet aansluitbaar is, daalde tot rond 5000, zijnde minder dan 4 van het totaal bewoonde wo ningen in Friesland. Het elektriciteitsverbruik in Friesland gaf wederom een sterke toeneming te zien. In vergelijking met het vooraf gaande jaar is dit verbruik met 11.6 gestegen. De elektrificatie-dichtheid in ons gewest bedraagt thans 99.3 er resteren nog circa 900 niet aangesloten onrendabele percelen, waarvan ongeveer de helft is gelegen in de ruilverkave- lingsgebieden. Het lijkt geenszins uitgesloten, dat ook onze provincie, gezien het resultaat van de in het zuiden en het noorden plaats gehad hebbende onderzoekingen, in het koor der delfstofrijke gebieden van ons 3” s - 'ivs ..«e.- i&c'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1