Halve eeuw Verloving Prinses Irene beheerst wereldnieuws Christelijk sociale arbeid VREUGDEVOLLE CLIMAX NA SPANNENDE DAGEN Geslaagde feestavond in De Doele üs hjoed p p to sizzen Fan de Marlinytoer Zilveren filmpjes Febrewaris IS! I Tj. de J. 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. - mow ij ■a DINSDAG 11 FEBRUARI 1964 103e JAARGANG No. 12 Sir Henry Deterding overleden. IN TEARE PLANT leste dagen komme der birjochten üt inerlike Gj hartepijn gere Hein M n afscheidswoorden wijden? Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 3e week februari 1939 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Eindelijk was het dan zo ver. Nederland stak gisteren de vlaggen met oranje wimpels uit ter ere van een stralend- gelukkige prinses Irene, die in de nacht van zaterdag op zondag, na vele bijna tragische moeilijkheden, juichend haar verloving bekend maakte met de Spaan se prins Carlos Hugo van Bourbon Par ma (33). Niet duidelijk. Mejuffrouw De Andrade zei, dat het haar niet duidelijk was hoe kon worden aangekondigd, dat de verloving niet zou Opheldering. Behalve het parlement wil ook de Ned. Hervormde Synode opheldering over en kele punten in de kwestie prinses Irene, die ondanks moeizame persconferenties in het afgelopen weekeinde duister zijn gebleven. De synode heeft kardinaal B. J. Alfrink gevraagd, of prinses Irene opnieuw is gedoopt toen zij rooms-katholiek werd. Als dit wel het geval is, meent de sy node, dat aan de zaak van de oecumene ernstige schade is toegebracht. Het NTM-bedrijf overweegt een reorga nisatie waarbij het zal worden omge bouwd tot autobedrijf. Z.H. Paus Pius XI in Vaticaanstad over leden in de leeftijd van 82 jaar. Kingma’s Bank. Kapitaal f 540.000,j Reserve f 320.843,28. [uette, rug en zitting, bolle kap- >gen armleggers, samen slechts 39,H. Lotstra, Bolsward. Mei harkjen birikt men mear as mei tsjinsprekken it oi wêze. 1 Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 I PRINSESSEN TERUG UIT OOSTENRIJK Vrijdagmiddag zijn als inleiding op de ontknoping van het raadsel rond Prinses Irene” Z.K.H. Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix en Mar griet uit Oostenrijk op paleis Soest- dijk teruggekeerd. Op de foto zien we boven aan de trap H.M. de koningin met H.K.H, Prinses Beatrix, op de trap H.K.H. Prinses Margriet een vriendin Z.K.H. de Prins Bezoek Vaticaan. Het Vaticaan heeft inmiddels toegege ven, dat prinses Irene reeds in oktober 1963 een bezoek aan paus Paulus VI ge bracht heeft. Zij stelde hem op de hoogte van het feit, dat zij rooms-katho liek was geworden. zien paraderen, zonder dat de vrouw van de arbeider eerst bij de boerin was we zen vragen of zij misschien nog niet een of ander gedragen jurkje voor dochter lief in het kammenet had liggen. Tegen dergelijke wanverhoudingen ver zetten zich mannen als Koetje, Drevel, Simons en vooral Ouderkerk en zij begonnen met het voeren van een chris telijk sociale actie. Tegelijkertijd begon ook in de bollenstreek van Hillegom een dergelijke actie. Later waren het o.a. de heren Seuninga en Pannekoek, die de Bond verder heb ben geleid. Hun werk zal in een pocket- uitgave van de Bond, welke dit jaar ver schijnt, uitvoerig worden vermeld. Voor de afdeling Bolsward en andere afdelingen in de omgeving is de heer Runia van Leeuwarden van grote bete- kennis geweest. En onvergetelijk voor de leden van de Bond uit onze omgeving zal altijd wel blijven de figuur van de heer H. Ouder kerk, de secretaris-penningmeester van de Bond, die op een zo bezielende wijze duidelijk wist te maken wat chr. sociale arbeid is, dat door zijn toedoen het aan- 2 fauteuils en 4 stoelen, bekleed met wol len moque pen, gebo; Niet ongewoon. Xavier maakte de verloving be ats prins van Bourbon-Parma, van Molina. Reeds eerder in de Zo is het dan toch na spanningsvolle dagen tot een vreugdevolle climax gekomen: Prinses Irene verloofd. Wat heeft ons volk dank zij de moderne communicatiemiddelen intens meegeleefd. Hoe tastbaar werd de spanning toen het ministeriële bezoek aan het paleis in de nacht van zaterdag op zondag uren duurde. Welke vreemde tonelen hebben zich afgespeeld in de paleistuin. En we hebben het eerder neergeschreven wat leven wij snel. In ons jongste nummer moesten wij nog op de valreep de mededeling doen van de ietwat vreemde reis van het Koninklijk Paar naar Parijs. Van uitzicht op een verloving was geen sprake meer na de dramatische bood schap van H. M. Koningin Juliana, van zorg destemeer. Van onbehagen ook, om dat vele vragen onbeantwoord bleven. Ook nu is er nog veel in deze merkwaar dige „zaak-Irene” niet tot klaarheid gekomen, maar alles wordt nu overstemd door de vreugde die er heerst nu de verloving een feit is geworden. De zaak-Irene nam een einde. Gistermorgen werd er na de persoonlijk door de vice-president van de Raad van State, Dr. Beel, uitgesproken radio-gelukwens in de nieuwsberichten voor het eerst sedert dagen niet meer over de verloving gerept. De afdeling Bolsward van de Ned. Chr. Agrarische Bedryfsbond herdacht j.l. vrijdagavond in sociëteit „de Doele” haar 50-jarig bestaan. Gezelligheid ken merkte deze familie-avond. Feestredenaar was de heer S. Boer uit Assen, hoofd bestuurslid van de Bond. Het accordeon-gezelschap „Skuor üt” van Tirns speelde vrolijke en bekende melodieën en verder hebben de honderden aanwezigen zich op allerkostelijkste wijze geamuseerd over het toneelstuk „De Rikeling” van Meint Visser, dat door het Chr. Toneelgezelschap „De Speelgenooten” van Heerenveen grandioos werd opgevoerd. Rechten verloren. Prinses Irene heeft besloten het parle ment geen toestemming voor haar hu welijk te vragen. Zij verliest daardoor de rechten op de Nederlandse troon, voor zich en haar nakomelingen. Wel zul len vandaag de Eerste en de Tweede Kamer zich nog met het huwelijk van de Prinses bezighouden naar aanleiding van een brief van de regering, waarin wordt kennis gegeven, dat de Prinses heeft meegedeeld zonder toestemming te willen trouwen en zich met haar echt genoot in het buitenland te gaan vesti gen. t Vastbesloten. De aankondigingen van de verloving kwamen zaterdagochtend het eerst uit Madrid, ’s Middags haalde prins Bern- had het duidelijk verliefde paar met de koninklijke Friendship op. Zondag onthulde de Spaanse vriendin van prinses Irene, Rosario de Andrade, aan de correspondent van De Telegraaf Joost de Ruiter: „Ik weet zeker, dat het tussen prinses Irene en prins Carlos Hu go nooit „uit” is geweest. Zij realiseer den zich bepaalde moeilijkheden, maar ze waren vastbesloten”. doorgaan. Na aankomst op paleis Soest- dijk heeft het „romp-kabinet” onder lei ding van minister-president mr. V. G. M. Marijnen, vijf uren met Koningin, Prins, de Prinsessen en prins Carlos Hugo geconfereerd. Uiteindelijk kwam dan ook voor de duizenden, die in de nacht voor de hekken van het paleis wachten, de bevestiging van de verlo ving. Onverzoenlijk. Stan Huygens meldt, dat het bekend is, dat prins Carlos Hugo een fervent aan hanger en voorman van de uiterst on- verzoenlijke en fervent rooms-katholieke Oarlisten is. Op het ogenblik, dat het feit van de verloving tussen prinses Irene en prins Carlos Hugo in Madrid vaststond, heeft zijn vader, prins Xavier zijn zoon de titel Hertog van Madrid ge geven. In Madrid leidt men hieruit af dat prins Carlos Hugo thans in feite met het leiderschap van de Garlisten be last is. Prins kend graaf geschiedenis hebben leiders der Carlis- ten bij het neerleggen van hun leider schap deze zelfde titel aangenomen. Zulk een gang van zaken is niet onge woon. Prins Juan Carlos verloofde zich enkele jaren geleden met prinses Sophie van Griekenland. Zijn vader Don Juan de nlet-Carlistische troonpretendent van Spanje maakte daarop zijn zoon graaf van Barcelona en daarmee tevens leider van de niet-Carlistische beweging. Door zijn verloving met een prinses uit een regerend vorstenhuis werd prins Juan Carlos dus officieel pretendent naar de Spaanse kroon, ondanks het feit dat zijn vader nog leefde. In Spanje wordt prins Juan Carlos als de eerste pretendent naar de kroon be schouwd. Prins Carlos Hugo noemt men een goede tweede. Spanje is in feite nog steeds een koninkrijk. Franco heeft dit tien jaar geleden hersteld en fungeert thans als regent. Aan hem ligt het wie er op de troon zal komen. Een huwelijk met een lid van een re gerend vorstenhuis doet de kansen van prins Carlos Hugo aanzienlijk stijgen. Daarom acht men het in Madrid van veel betekenis, dat deze laatste zomer generalissimo Franco de Carlistische prins met veel publiciteit in audiëntie heeft genomen juist op het moment dat de betrekkingen tussen Franco en prins Juan Carlos niet zo goed waren. Huwen in Parijs. Tienduizenden hebben zondag reeds spontaan voor paleis Soestdijk prinses Irene en haar toekomstige echtgenoot laten zien en horen dat het volk zich enthousiast verheugt over hun aanstaan de huwelijk, dat vermoedelijk eind april begin mei, waarschijnlijk in Parijs zal worden voltrokken. De nachten koarte en op reis komt de sinne ’n skoftke meat boppe lan en gea oerdeis om yn ’t dizich winterwaer üs it foarjier to ünthjitten! lp üt ie Leden van de C.Z. te Winsum zullen zich moeten beraden over eventuele opheffing Door onvoldoende aanvoer is het kosten- cijfer te zeer gestegen. leed docht en moat wol sa Luxe autoverhuur 6 cent per km. Lange afstand 5 ct. H. Eizema, Bolsward. De frede is altyd in teare plant, rounom mar yn har skaed dije de hüshaldingen en mienskippen ta wiere f rij dom en i..„!l!„ freugde. Dêrom is it sa’n greate saek yn dagen fan krisis en ünrèst dy frede net to forsteu- ren. Sillich hja, dy’t frede meitsie hwant men neamt har bern fan God Hearrich wol har libben wêze oan it allerheechst gebot Hear, jow fan Jins leafde üs blyk üt Jins ivich Keninkryk En al giet hja noch to leech om ’t waerme Ijocht oer ’t lari to jittcq dochs hawar Der is biweech Under 'e skiere ierden lea wize spruten wer omheech foar de blomkes yn üs gea. Mart. W. H. de Weerd Gij wordt verkocht voor ijzerroest Och, dat het zover komen moest Ik kan er wel om grienen Nu gaat de grote NTM Zonder de knusse boldertram Met bossen geld verdienen. Vrij plotseling overleden de heer H. A. Lunter, oud eigenaar van de bekende gros>ierzaak in manufacturen te Bolsward ip hysie bigryp, .11- sketten, huzen yn bran stutsen en doar- pen üthongere. It is in tryste en biskam- sume wrald, hwert de meast primitive haet op mannich plak foar master opslacht. En jit is men dwaende mei it birjochtsjen fan de wreedste en ünminselikste Nazi-mis- dieden üt de twadde wraldkriich. Dit list- ke is mar in greep, de list seis is folie langer en tryster en jowt mei düdliké fei ten oan, dat ündanks alle wittenskip en biskaving, üntwikkeling en kultuer it bi- warjen fan de frede in teare plant bliuwt. Sa tear, dat elts, dy't dizze frede bigeart, dy’t de frijdom foar himsels en syn bern hoedzje wol, de eagen wol goed iepen halde mei foar de bitingsten, hweründer allinnich dizze frede en frijdom to bihal- den is. Lit üs net miene, dat dit maklik of ienfaldich is, dat it mei inkelde wur- den as fordraechsumens en redelikens to winnen is. De striid om de wiere frede to winnen is in füle libbensstrüd tsjin de natuerlike ynstinkten fan de minske. De natuer fan de minske is net fredich, hja is üt himsels krekt it tsjinoerstelde. As eat düdlik wurde kin üt de feiten, dan is it wol dit, dat de lear fan Kristus dwers tsjin de minsklike natuer yngiet. Syn op- rop ta leafde ta alle minsken, omt hja allegearre bern binne fan Syn Himelske Heit, striidt sasear mei hwat de minske üt himsels fielt en tinkt, dat allinnich in libbenslange striid tsjin jinsels dit ideael tichter by bringe kin. Wy allegearre bin ne sa bismet mei eigen sjenswize, ófkomst partij sosiael formidden, tsjerklik forban, ünderwiis, lektuer, freonen en jit folie mear, dat allinnich in biwuste en prinsi- Als de tram Bolsward-Harlingen ver dwijnt Hoe zal ik treurend vol van smart Aan u geliefde van m’n hart Bewaard uit oude tijden Hoe zal ik vol van hartepijn Aan u, de buit van magere Hein tal leden in Pingjum eensklaps steeg van 7 tot 60. Elk jaar sprak deze bondsbestuurder in Bolsward en eenmaal trok hij zelfs 600 bezoekers. De Doelezaal was op dat grote aantal niet berekend en dus zaten ook de aangrenzende caféruimte alsme de de gang boordevol mensen. De heer Boer deed een beroep op boer en arbeider om de C.A.O. na te leven, teneinde de ontwrichting van onze na tionale economie te voorkomen. Ook riep hij op tot samenwerking. Toen ons land 6.000.000 inwoners telde, zo zei hij, werkte 55 in de agrarische sector. Thans is dit maar 10 meer en als agrariërs zullen wij elkaar in de toe komst steeds meer nodig hebben. We zullen elkaar organisatorisch moeten opbouwen en de voorlichting op tech nisch terrein zal, nu de mechanisatie voortschrijdt, ook dringend noodzakelijk zijn. De weg tot samenwerking, aldus spreker, vinden we bij het licht van het Evangelie en we dienen er van door drongen te zijn, dat wij onze sociale wel stand als een geschenk van onze hemel se Vader hebben gëkregen. De heer E. Witteveen, voorzitter van de afdeling Bolsward van de A.B.T.B., fe liciteerde namens deze afdeling en die van de Friesche Maatschappij van Land bouw en de C.B.T.B. Bloemstukken waren aangeboden door de A.B.T.B. en de Kath. Arbeiders ver eniging „St. Deusdedit”. Ten slotte werd opgevoerd ’t toneelstuk „De Rikeling” in 3 bedrijven. Zelden hebben wij een stuk gezien, dat zo heerlijk op de lachspieren werkte als dit stuk. Het zat vol dolkomische ver wikkelingen en de spelers uit Heeren veen, die vrijwel zonder uitzondering al len een zware rol hadden, speelden hun rol meesterlijk. De aanwezigen hebben uitermate geno ten van deze fantastisch mooie opvoe ring, die weliswaar een groot deel van de avond in beslag nam, maar tegelijk ook een waardige vulling vormde van deze N.C.A.B.-feestavond. sumens. Dêrsünder kinne wy hjir yn Ne- derlan net mei mekoar libje, dêrsünder is üs kristendom net fan it goede soarte en üs heistenleafde in leech wurd. Yn üs eigen stêd genietsje wy nou al jier- ren fan in groeijend mienskipslibben, hwert de hiele stêd profyt fan hat. Wy sjogge dat yn B. en W. yn de gemeente- riedyn kolleges en bistjüren eri yn it mei- mekoar oparbeidzjen fan lyksoartige or- ganisaesjes. Der is mear en better bigryp oer en wer, de blynkapen komme of of wurde yn elts gefal minder brükt. It is in freugde as men al mear goede dingen by oaren üntdekke mei. En as men dêr o is dy to sykjen, komt men net mei lege hannen thüs. Yn it Psalm- en Gesang- boek fan de beide tsjerkgenoatskippen, de Herfoarme- en Gereformearde tsjerke past earbied foar yn Fryslan, hwerfan ik net de iennige ka nis, al sil men it tholyk bin, dy’t der tankber gebruk fan meitsje, stiet it sa treflik yn Gesang 210: Stieregevccht. De romance tussen prinses Irene en prins Carlos schijnt, hoewel zij elkaar reeds enkele jaren kenden, serieus te Zijn begonnen in juli 1963. Dit heeft iemand uit de omgeving van de prins gisteren in Madrid verklaard. Zowel de prins als prinses Irene woonde toe in Pamplona een stieregevecht bij. Prins Carlos Hugo werd luid toege juicht toen de toeschouwers hem zagen. De vader van de prins staat namelijk in deze streek bij zijn aanhangers bekend als „El Rey” (de koning). Toen prinses Irene zag wat de oorzaak was van het gejuich, wnuifden zij en de prins elkaar toe. Later, aldus dezelfde zegsman, zouden de prinses en prins el kaar in Parijs hebben ontmoet en in de herfst bracht de prins verscheidene kor te bezoeken aan Nederland. Bolswards Nieuwsblad Hwat hat Cjctbe Skrocir piële libbenshalding kans jowt om de frede net al to folie to forsteuren De léste wiken koe men dat ek yn üs fre dich lantsje wer al to goed merkbite. De nijsbirjochten oer it gefal Prinses Irene, wiene as in „mene tekel” foar üs folk. It tokoart oan goede foarljochting hat dit skriklik yn ’e han wurke, ik jow dat graech ta. Mar hwa’t-de stream fan arti kels en ynstjürde stikken yn de kranten folge hat, kin oer ien ding net yn it ün- wisse bliuwe en dat isHoe tin is it skyltsje freedsumens oer üs ünfredich aerd. Nimmen sil bigeare, dat it barren fan dizze dagen op gelikense wize waer- dearre wurdt. Elts sil forstean kinne, dat in soan of dochter fan de Reformaesje hjir djip troch rekke is, dat it him of har iprjocht bitreurt. Dat Der pa: sokke earlike bikommernis, al seis hiel oars sjen. Mar hwat yn de goe- dichheit kin de minsken nou bisiele, dy’t hjir in oanlieding yn fine alle efterdocht, wantrouwe en ófkear, alle mislike dingen üt it forline, de hiele iensidige histoarys- ke ynventaris, foar it Ijocht to heljen cn üt to stallen? Kin der ek mar ien goed ding üt fuortkomme? Yn in lan mei in bifolking, dy’t diels re- formatysk, diels roomsk-katholyk, diels humanistysk of net-tsjerklik is en dat ek bliuwe wol, salang hja seis gjin oare oer- tsjügfng opdogge, sil men elkoar respek- teare moatte en as neisten bihannelje. En net sear dwaen, net stokelje, net o| of kwetse Dat freget omtinken en dat freget biheatsking en wiere fordrach- Carlistenlelder. Een groot deel van de geschiedenis van deze wat met horten en stoten tot stand gekomen verloving speelt in Spanje, waar de vader van prins Carlos hem zaterdag de titel Hertog van Madrid verleende. Daarmede werd de toekom stige echtgenoot van een Prinses van Oranje tevens leider van de Carlistische beweging en de pretendent daarvan voor de Spaanse troon. De leiding berustte bij de heer Gietema, die in zijn openingswoord de moeilijk heden van de Bond schetste, nu het aan tal werkers in de agrarische sector aan zienlijk is gedaald. De afdeling Schet- tens, die voorheen 26 leden telde, heeft nu nog slechts 11 leden en 1 oud-lid. De afdeling Tjerkwerd kon zich niet langer handhaven en de leden sloten zich aan bij Bolsward. Evenzo verging het de afdeling Idsega- huizum, wier leden overgingen naar Makkum. Ook de afdeling Hartwerd kon het niet langer bolwerken. De heer Gietema sprak dan ook de hoop uit, dat de jubilerende Bond weer meer levensvatbaarheid mag krijgen. Na een gezellig mopje muziek van „Skuor üt” werd het woord verleend aan de heer S. Boer, die het ontstaan van de georganiseerde christelijk sociale ar beid memoreerde. Dit vond plaats in het Groninger Oldambt, waar de sociale misstanden enorm groot waren. Een arbeider werd daar door zijn boer op het matje geroepen. Deze boer en zijn vrouw hadden namelijk de dochter van de arbeider in een gloednieuwe jurk De léste dagen komme der birjochten üt forskate dielen fan de wrald, dy’t der op wize, dat ek yn de tweintichste ieu de op- gong fan it minskdom nei in bettere wrald net maklik is. Yn Afrika binne twa stammen dwaende mekoar üt to moardz- jen op in wize, dêr’t wolven en hyena’s jit hwat fan leare kinne. Op Syprus kin ne Ingelske militairen de Griken en Tur ken binei net fan mekoar ófhalde, wurde unskuldig”, ninsken, bern en froulju dea- iiMiM WmsSW «sii; MM»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1