Anti-Amerikanisme op Cyprus groeit Een Vorstelijke verloving met politieke achtergrond y IR De eventuele opvolging van Franco Critiek op Nederlandse ambassadeur Spanje f i. I I t Ar in Gouden filmpjes Infra rode camera’s sporen ziekten op Lichte stijging van de werkloosheid Kunst i' PYT us hjoed p p to sizzen F VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 103e JAARGANG No. 13 Utstellen is it bigjin fan forjitten Witmarsum wil men de reeds lang Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 3e week jebruari 1914 Anti-Amerikanisme. Het anti-Amerikanlsme, dat op Cyprus en ook in Griekenland tot uitdrukking komt, heeft ook het hoofd opgestoken Belastingen. Behalve deze internationale verwikke lingen heeft president Johnson ook het oog te houden op binnenlandse ontwik kelingen. Enkele malen heeft de rege ring druk op leden van de Senaat moe ten uitoefenen, opdat zij bij de behan deling van de wet op de belastingverla ging niet te royaal zouden worden, het geen in een verkiezingsjaar een begrij pelijke houding is. Wijlen president Kennedy had een voor stel ingediend ter verlaging van de be lasting en hij had dit gekoppeld aan een Franco’s opvolging. De verloving van prinseg Irene met Don Carlos De Bourbon-Parma is een aan gelegenheid, die door de persoon van Don Carlos uit het persoonlijke vlak min of meer op het politieke vlak is geko men. Don Carlos is een telg uit de carlistl- sche lijn van het Spaanse koningshuis, die heeft getracht haar aanspraken op de troon in de bloedige carlistenoorlogen te verwezenlijken. Het is de carlisten niet gelukt en daardoor zijn er nu twee Spaanse troonpretendenten: die van de carlisten en die van de tak van Alfonso XHI, de laatste Spaanse koning, voor in de jaren dertig de republiek werd uit geroepen. De voornaamste is deze laat- „SALUD I” Premier Marijnen toast met het Prinse lijk paar tijdens de bijeenkomst in de Treveszaal, dinsdagmiddag zou proberen zijn dochter te overreden met hem terug te keren. Dat gelukte, maar bij verrassing kwam prins Carlos mee. En op het vliegveld te Madrid gaf zijn aanhang al te kennen, dat de ver loving een officieel feit was. In feite werd ons koninklijk paar en de Ne derlandse regering hierdoor voor een voldongen feit geplaatst. De vier minis ters, die door de ministerraad belast waren met de oplossing van dit consti tutioneel probleem, hadden vele nachte lijke uren nodig om Don Carlos er van te overtuigen, dat het ook in het be lang van zijn politieke aspiraties was, dat prinses Irene van haar aanspraken op de Nederlandse troon afzag. Kamerdebat. Dat de regering het bij het rechte eind had, bleek dinsdag j.l. in de Tweede Kamer, toen daar de brief aan de orde kwam, waarin minister-president Marij- nen mededeelde, dat en waarom prinses Irene van haar rechten op de troon af stand zou doen. Alle partyen van de k.v.p. tot de c.p.n. waren het daar over roerend eens. Vooral in de k.v.p. zal aan dit standpunt wel enige discussie vooraf zijn gegaan, want de r.k. hoog leraar Duynstee had de stelling gepo neerd, dat de ware reden van het afzien van de troonrechten was, dat de Prinses naar het r.k. geloof was overgegaan. De socialistische fractieleider Vondeling stelde die vraag in het kamerdebat van dinsdag centraal. Kan een katholiek de kroon van Nederland dragen? De P.v.d.A. beantwoordde die vraag; met Hja namen ’t allegear wis oan Der binne bazen L Brassau spant fier Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 ,(03157) TOAST IN DE TREVESZAAL Pen toast, uitgebracht door de hoge gasten in de Haagse Treveszaal. Vlnar: H.K.H. Prinses Beatrix, Don Xavier de Borbon, Z.K.H. Prins Bernhard Donna Magdalena, H.M. Koningin, Prinses Irene, Don Carlos en minister president V. G. M. Marijnen Van het Engels© plan om de handhaving van de orde op Cyprus aan een troe penmacht, bestaande uit eenheden van diverse landen van de N.A.V.O., toe te vertrouwen, dreigt weinig terecht t© komen nu president Makarios van Cyprus zijn instemming met zoveel voorwaarden heeft omgeven, dat het ongeveer een weigering betekent. Makarios’ voornaamste voorwaarde is, dat deze politle-macht onder auspiciën van de Veiligheidsraad komt. Hij wil hierme© bereiken, dat ook Rusland, e©n van de permanente leden van de Veiligheidsraad, bij de zaak wordt betrokken, hetgeen het Engelse plan juist trachtte te verhinderen. In de eerste plaats zal dan de gehele operatie afhankelijk worden van het al dan niet toe passen van het Russische recht van veto, maar daarover maakt Makarios zich weinig zorgen. ste. De carlisten beschikken maar over een geringe aanhang in Navarra en er zijn in Spanje weinigen, die deze aan spraken ernstig nemen. Lange tijd heeft men gemeend, dat het de opzet van Franc© was bij zijn aftre den of dood als zijn opvolger een koning aan te wijzen, maar de laatste tijd is de indruk gegroeid, dat de kansen op een herstel van de monarchie in Spanje aanzienlijk zijn afgenomen en dat men het meer zal zoeken in de richting van een presidentieel regime. Het voorbeeld van De Gaulle maakt indruk op vele Spanjaarden, die allang niet meer warm lopen voor een monarchie. Verzet zal Franco hierbij voornamelijk ondervin den van de getrouwe monarchisten en van de rechter vleugel van de fascisti sche Falange, waartoe vele aanhangers vaa de carlisten behoren. In het land van Nkroemah, wiens woord voerders spreken over de schurken van het inlichtingenbureau e.d. Sommigen brengen de actie in Ghana, die gepaard is gegaan met demonstraties in verband met geruchten over een nieuwe moord aanslag op de president; anderen zien er de weerslag in van de Westelijke berichten over fraude bij het kort gele den referendum, dat de socialistische dictatuur van Nkroemah heeft beves tigd. Anti-Amerikanisme, ook in Latijns- Amerika. Dit alles moet wel de uitdruk king zijn van het automatische verzet, dat de de gehele wereld omspannende verantwoordelijkheid van de Verenigde Staten opwekt, zonder dat er sprake be hoeft te zijn van tastbare bezwaren. Zijn voornaamste punt schijnt te zijn, dat de landen van de N. A. V. O. ge neigd zijn Turkije en daarmede de Turkse minderheid op Cyprus voor te trekken. Hij ziet het als zijn belang Rusland bij de operatie te betrekken, want Rusland is onomwonden uitgeko men voor de Griekse meerderheid, die al herhaaldelijk blijk heeft gegeven van een anti-Amerikaanse gezindheid. De N.A.V.O., en vooral Amerika, worden daar gezien als vertegenwoordigers van een Westelpk imperialisme. Dit weet Chroestsjow handig aan te wakkeren. Vrijdag heeft hij in nota’s aan Amerika, Engeland, Frankrijk, Griekenland en Turkije de Westelijke landen beschul digd van pogingen tot militaire interven tie. De desbetreffende landen zouden re kening moeten houden met een kans op ernstige internationale verwikkelin gen. De Sovjet Unie, aldus Chroestsjow naar het hart van Makarios sprekend, is van mening, dat de Cyprioten hun pro blemen best zelf kunnen oplossen. herziening van het gehele stelsel, opdat privileges voor bepaalde groepen belas tingbetalers daaruit zouden kunnen worden weggenomen. Van de herziening is niet veel terecht gekomen, maar de verlaging is nu wel een feit geworden, ondanks ’t verzet van republikeinse zijde waar de conservatieve vleugel het ver lies aan belastingopbrengsten gecompen seerd wilde zien door besparingen door de overheid. Het Huis van Afgevaardig den had de wet in september al aangeno men, maar de Senaat treuzelde. Het feit, dat de nieuwe president enkele bezuini gingen heeft aangebracht op de begro ting, gekoppeld aan de grotere sympa thie, welke de Zuidelijke democraten voor hem hebben dan zij voor Kennedy hadden, heeft de wet nu in veilige haven gebracht. Het totaal van de verlagin gen bedraagt 11,1 miljard dollar. De be doeling van deze verlaging was de Ame rikaanse economie, welke vorig jaar door een lichte teruggang werd gekenmerkt, een nieuwe impuls te geven. Al kan men nu weer een stijgende lijn waarnemen, ’t peil van de werkloosheid blijft onaange naam hoog, namelijk 5,6 procent van ’t arbeidende deel van de bevolking. Het Binnenhof heeft een van de meest opwindende weken uit z(jn bestaan achter de rug. Vorige week werden de fractieleiders van de grootste partijen door de regering vertrouwelijk op de hoogte gesteld van het feit, dat een voorgenomen verloving van prinses Irene in Spanje niet zou doorgaan, een gebeuren, waarvan korte tijd later Koningin Juliana, via de radio, ook het Nederlandse volk op de hoogt© stelde. Wat was er gebeurd? Achteraf valt dit wel te begrijpen. De Nederlandse rege ring kende de hartsvriend van de Prinses. Het was prins Carlos de Bourbon- Parma, de carlistische pretendent naar de Spaanse troon. Men weet, dat de Spaanse troon al jaren onbezet Is; het hangt van Franco af of en door wie deze bezet zal worden. Zal hij de voorkeur geven aan Don Juan, de echtgenoot van een Grieks© koningsdochter of zal hij de verloofde van de Nederlandse koningsdochter verkiezen? Compromis. Tenslotte werd een compromis gevon den in die zin, dat de Prins zaterdag „ja”. De k.v.p. vond het vanzelfsprekend Ook de liberalen hadden met deze vraag niet veel moeite, hoewel mr. Geertsema wel enkele slagen om de arm hield. Maar ondanks een herhaalde aanmaning van dr. Vondeling weigerden de antirevolu tionaire fractieleider Smailenbroek en de chr. historische afgevaardigde Beer- nink de vraag te beantwoorden. Zij we zen er op, dat die vraag nu niet aan de orde stond. Tevoren hadden z(j verklaard dat de overgang van de Prinses te res pecteren, doch tevens te betreuren. Ook premier Marijnen liet de vraag in het midden. Hij gaf echter wel te kennen, dat het huwelijk van de Prinses in Ne derland zal plaats hebben. Parlementaire goedkeuring. Bij alle neiging om aan het hartsver- langen van de Prinses te voldoen vond de Nederlandse regering het niet ver standig als een Nederlandse troonop volgster zou worden betrokken bij de partijstrijd in Spanje. Zij achtte het dus het beste, dat prinses Irene afstand deed van haar troonrechten, d.w.z. geen par lementaire goedkeuring voor haar hu welijk vroeg. De Prinses zelf was het hiermee wel eens, maar de Spaanse troonpretendent die misschien hoopte zijn aanspraken door een verloving met de Nederlandse koningsdochter te onder strepen vond de voorwaarde verne derend. Dit moet een verwijdering tus sen de beide gelieven hebben veroor zaakt. Maar het hart overwon. Terwijl Nederland medelijden met haar gevoel de, werd in Spanje de relatie aldra her steld. Onder die omstandigheden gaf ’t Nederlandse koningspaar er de voorkeur aan, dat hun dochter naar Nederland zou terugkeren voor nader overleg. Toen de Prinses te kennen gaf liever in Spanje te willen blijven, besloot het ouderpaar hun verliefde dochter zelf te gaan opzoeken. Dit gaf bijna aanleiding tot een conflict met de ministerraad, want deze vond, dat ons staatshoofd een vreemd figuur zou slaan als het er niet in zou slaggn haar dochter te vinden. De reis werd dus in Parijs afgebroken. Carlisme. Voor vrijwel alle politieke partijen gaf da doorslag, dat het carlisme een zeer rechtse organisatie is, welke weinig overeenstemming vertoont met de Ne derlandse democratische opvattingen. „Ik weet van de Prins geen kwaad,” zei de voorzitter van het Gereformeerde Po litiek Verbond, Jongeling, „maar wel van het carlisme.” Algemeen was ook de overtuiging, dat de Nederlandse ambassadeur in Spanje fout had gehandeld door mee te werken aan een interview, waarin de Prinses haar mening over de situatie in Spanje gaf. Algemeen was ten slotte het verlangen, dat de voorlichting over het Hof zou worden verbeterd. De oppositiepartijen waren namelijk de mening toegedaan, dat de verlovingsgeruchten de Prinses geen goed hadden gedaan. „Laat de Prinses trouwen,” zo zei de communist Bakker tenslotte, „en laten we overgaan tot de hoofdzaak: lonen en prijzen.” In Witmarsum werd in de R.K. kerk het nieuwe altaar voor het eerst in gebruik genomen. Het fraaie kunstwerk kostte f 4000,Een paar jaar geleden werd f 2000,als gift ineens geschonken. Het Staatsspoor streeft naar een 10-urige werkdag. Der koene hege prizen makke Elk lies it loflik kommentaer En woe de doeken graech ynpakke Hjir trille in suvere kunstnerssnaer De hannler woe wol in dofke winne Sokke karmasters is in lus’t Lykwols hy moast spitich bikenne Myn meidielings wiene ünjust. Geen water. In Latijns-Amerika heeft Castro nu oen nieuw stapje gedaan tegen de Amerika nen, die nog steeds een basis op Cuba hebben. Toen enkele Cubaanse vissers boten in de Amerikaanse territoriale wateren waren aangehouden en de vis sers waren gearresteerd, besloot Castro de watertoevoer van Guantanamo, de Amerikaanse basis, af te snijden. In Amerikaanse kringen was men uiterst verbolgen over de actie van Castro, vooral omdat men vermoedde, dat het geen to©val was, dat de vissers boten zich in de Amerikaanse, territo riale wateren bevonden. In het Congres gingen krachtige stemmen op voor een krachtige actie tegen Cuba, met inbegrip van een marineblokkade. Dat zou be tekenen het afsnijden van alle toevoer- wegen naar Cuba, waarmfede dan meteen een einde zou komen aan de handel van de Europese bondgenoten met Castro. Hiertegen maken de Ver. Staten al enige tijd bezwaren. Na enkele dagen begon men de zaken in Washington weer wat rustiger te be zien. In Groot Brittannië worden vliegtuigen die met infra-rode camera’s zijn uitgerust gebruikt als een waarschuwingssysteem in de oorlog tegen ziekten van gewassen. Een aan het ministerie van landbouw ver bonden planten patholoog, George Brenchley uit Cambridge, heeft deze me thode al vijf jaar toegepast. De resultaten van zijn werk tonen aan dat aardappel ziekte van uit de lucht kan worden waar genomen lang voordat het gewoonlijk op de grond wordt geconstateerd. De infra-rode fotografie spoort ook an dere ziekten bij selderij en boontjes op. Ook zwakke plekken in de bodem struc tuur worden er door aan het licht ge bracht Doe sei hy tsjin 'e glêdde knapen De wierheit: dit kunstsinnich bnïn Is fan ’e han fan ien fan 'e apen Ut üs pleatslike dierentün Dy wurkje ek handich mei pinsielen Jim witte it nou seker skoan It sit sa mei de eksperimintielen De apen ha de boppetoan. To Gothenburg wie ’t nou to krijen In hannler róp: kenners kom gau Fiouwer moderne skilderijen Skepper, de Franskman Pierre Brassau De kenners rekken yn ekstase ‘.gear wis oan hoppe bazen de kunstnerskroan. Nieuwe ronde. Gezien het voortdurend uitbreken van gevechten tussen Griekse en Turkse Cy prioten, welke aan een tiental Cyprioten het leven hebben gekost, Zijn de Weste lijk© landen van oordeel, dat men dat wel in twijfel kan trekken. Een nieuwe ronde van diplomatiek overleg is begon nen en men schijnt ernaar te streven een compromis met Makarios te berei ken, dat o.m. zou inhouden, dat een waarnemer van de Verenigde Naties regelmatig verslag aan de secretaris generaal en de Veiligheidsraad zal uit brengen. In Engelse kring wordt ook gedacht aan het concentreren van de verspreid wonende Turkse bevolking in het Noord-Oosten van het eiland, maar hiertegen zal Makarios wel bezwaar maken omdat dit zou kunnen gaan lijken op een deling van het eiland, waarvoor de Turken altijd zo geporteerd zjjn. In januari nam de geregistreerde arbeids reserve van mannen toe van 37.432 tot 39.330. De bezetting van aanvullende werkgelegenheidsobjecten steeg met ruim 1.300 en kwam daarmee op 3.187. Der halve steeg het aantal werkloze mannen met ongeveer 500 tot 36.143. Hwa* ha* Cjabe Sb roar De stjerren dy’t foarhinne strielen Reitsje stadichoan üt ’e gunst Hwant saneamde „eksperimintielen’* Lever je sa’t skynt djipper kunst Skilders frij ruch en wyld mei striken Sprekke har modern tsjustre tael Oeral lofweardige kritiken Technysk folslem, 't is kollosael! Te Witmarsum wil men de reeds lang vervallen „Dorpsmerke” vervangen door een meer algemeen jaarlijks te vieren feest op 1 of 2 dagen in juli. Het comité Piccardt, burgemeester, Luxwolda, hoofd openb. lag. school, Ds. van Brakel, doops gezind pred., Ds. Homan, hervormd pred. Ds. Jansen, geref. pred. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. i k

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1