NIEUWE PERSPECTIEVEN VOOR DE RUIMTEVAART FRIESE BOUWER GAF OPDRACHT TERUG Sensationele raket zal in glijvlucht naar aarde terugkeren Bolswards koor or gel komt uit Enschede Fan de Martinytoer Hwat bringt üs de R.O.N.O. Afscheid H. Steenaart Talma Nieuwtjes op speelgoedgebied Zilveren filmpjes Tj. de J. DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 103e JAARGANG No. 14 GIDS VOOR KOPERS 4 PIET :e kanten Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 'I -• I y groot naar F3). honderd jaar staat dat orgel er Dat is ook de bedoeline van de Bolswar- resseerd in deze raket, die dank zij een onbeperkt aantal landingen en starts 'een omvangrijker en economischer onderzoek der atmosfeer mogelijk zal maken. TONGERSDEI 20 FEBREWARIS 1964 19-4520.00 ure: Literair Leven T. Smit spreekt over: „Stand van za ken in de Friese literatuur”. (I). Vrijdag a.s. zal de chef van onze druk kerij, de heer H. Steenaart, voor het laatst als zodanig bij ons in dienst zfjn. Twaalf jaar heeft hij de leiding gehad van het technische gedeelte van ons be drijf. Hij heeft zich hierbij laten kennen als een goed vakman, die op een prettige wijze leiding wist te geven. Op tactvolle wijze wist hij moeilijkheden op te lossen. Hij genoot het vertrouwen èn van de directie èn van het personeel en wist beider belangen te behartigen en te verdedigen. In Bolsward heeft de heer Steenaart ook spoedig zijn taak en plaats gevon den in het kerkelijk en maatschappelijk leven. Nu hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt en nog een grote vitaliteit bezit, zal het hem zeker voldoe ning schenken zich in de toekomst nog meer dan in het verleden aan deze taken te wijden. Gaarne zeggen wij thans reeds dank voor al hetgeen hij in zijn functie voor ons bedrijf heeft betekend. Het is de bedoeling, dat wij zaterdag a.s. officieel afscheid van de heer Steenaart nemen. We zullen het zeer op prijs stellen dat zijn vrienden en ken- ni.» 'en daarbij aanwezig willen zijn. Directie A. J. OSINGA N-V. werij. Er komen veel mensen, bij de can- tate-uitvoeringen zal het instrument stel lig worden gebruikt, honderden organis ten gaan naar het concours, buitenlandse deskundigen bezoeken de kerk, enz. Een werkelijk gaaf, degelijk koororgel moet daar opvallen. En de bouwer vaart er dan wel bij, meent de heer Vierdag, die bij alle liefde voor orgels de zakelijke kanten van zijn beroep niet vergeet. Overigens moet het Bolswarder orgeltje er in Enschede in overuren worden door gehaald. De heer Vierdag beschikt overige register afspeelt draeije, dan moatte de stikken lan net to lyts, fan goede foarm en ticht bymekoar lizze. Ek de wetterhüshalding spilet hjir net swak by. De bütlannen yn de 1 midden dy’t mei it boat bireizge en de seine meand wurde moatte, hawwe praktysk har wearde forlern. De arbeids kosten binne hjir fierst to heech. Ek de pleats moat geskikt wêze foar moderne oidriuwsmethoaden. It masjinale melken it fuorjen, it mjuk- sjen, de heahiserij, de fentilaesje, it kuil- fuorjen, de kruden- of fezelfuorderij fre- get in romte, dy’t dêrfoar makke is. De measte pleatsen komme der net oan ta. De wetterlieding, it elektrysk hearre roun- om to wêzen en sa oanlein, dat der han- dich en op elts plak gebruk fan makke wurde kin. Flinke fentilaesje, fikse fin- sters, flakke stallen, greate jarrekolken, goedófrinnende groppen, betonnen dong- steden, leafst mei hiemforhurding dêrom- hinne, meitsje it handige wurkjen moog- liklik. Alle wurksumheden moatte sa ien- faldich en handich mooglik makke wur de, sil men ta syn doel komme. Dei feiten wize üt, dat yn dizze tweintich jier de boeren en har folk mei de helft fan de helt fan de minsken meat kij bal de. De saneamde arbeidsproduktiviteit is mei meat as hündert persint tanaem. Mar de skaedside fan dizze üntwikkeling mei men ek net forswije. Hwant om foldwaen to kinnen oan dizze nije bidriuwsmethoa- den moatte lan, pleats en ynventaris op peil wêze, op modern peil. En rounom, dêr’t dat net sa is, twinge de skriele molk- prizen ta arbeidzjen yn in foraldere en unpraktyske wurkpleats. It nije is forroun mar de beakens stean jit op itselde plak. En dat moat him wreke troch fierst to In orgelbouwer Vierdag uit Enschede als ’n ■ddende FREED 21 FEBREWARIS 1964 18.4019.20 ure: Eryske ütstjüring „Hynderman en wünderfluit”, in for- folchstrip foar de bern, skreaun troch G. H. Vledder. „De Tipeltange" (16) 1864 19 februari 1964 Dienaar van het vaderland Met klaarziende ogen Reeds als jonge predikant Innerlijk bewogen Om het sociale onrecht Armoede en ellende Stond hij vooraan in *t gevecht Als zuiver gestemde Het werd zijn levensideaal Recht voor de verdrukten Doelbewust, gespierde taal Geestverwanten bukten Knus in hun gezapigheid 't Is toch niet te winnen Zoekt u nuttiger arbeid Blijft behoedzaam binnen! Als eenzame strijder pal Dorst hij zich te wagen Tegenstanders spoten gal Zonder te versagen Leefde het belijden stil Elk als mens waarderen „Voor het volk, om Christus Wil” Ik mag niet deserteren Hij hield, tot het laatst toe stand Zonder in te tomen Nog betrekkelijk jong, zijn land Door de dood ontnomen Binnengehaalde oogst gering Onder kille luchten blaar het nageslacht ontving De gerijpte vruchten. Wij gedenken de dienaar Nederland zal ’t weten Zijn naam is, na honderd jaar Niet verbleekt, vergeten Het vervagend standverschil Mag met hem belijden „Voor het volk om Christus Wil” Program aller tijden. Dy’t lüd klaget hat net folie pine zes medewerkers. „Wij werken volledig als een team samen maken we er wat van ik wil geen fabriek waar de een dit doet en de ander dat als een orgel leuk uitvalt, hebben we dat allemaal ge presteerd Voor het maken van grote instrumenten voelt de heer Vierdag weinig. „Mijn be drijf is daar niet op ingesteld. Bovendien loop je dan de kans dat de aandacht ver flauwt, je raakt er op uitgekeken, ’t blijft te lang aan ie handen hangen Goed werk leveren, daar gaat het de heer vierdag om. Hij wijst even losjes naar ‘t koororgel van Maarten Kooy in Soest en begint dan spontaan de lof te zingen van hetgeen hij voor Bolsward aan het maken is. Het wordt alles honderd procent. Een massieve, blank-eikehouten kas, gehou den in een stijl die Monumentenzorg zal boeien en dus trekken vertoont van het grote Hinsch-orgel, een dispositie die heel wel aanspreekt en pijpwerk van het hoog ste niveau. Op het koororgel komen ze ven stemmen te zitten: een Prestant 8’, een Holpijp 8’. een Octaaf 4’, een Roer fluit 4’, een Octaaf 2’, een Nasard lJ/3 en een Mixtuur 3 sterk. Omdat anders de kas te hoog zou worden, krijgen de grootste vijf pijpen van de Prestant een transmissie op de Holpijp. De toehoorders zullen het karakterverschil nauwelijks merken, meent de heer Vier dag, omdat de overloop zich in het zeer ‘l en aan dit punt bo- Een pop met haar dat echt groeit, een miniatuur elektrische grasmaaimachine, waarmee een kind kan helpen het gras te maaien en een kleine race-auto, die op benzine loopt zijn enkele van de nieu wigheden die op de Britse speelgoedbeurs die op 10 februari in Brighton is be gonnen, te zien zijn. Meer dan 300 Britse speelgoedfabrikanten en een groot aantal buitenlandse fabri kanten tonen hier hun nieuwste modellen Een firma, dit haar tijd ver voruit is, stelt zijn gestroomlijnde treinen ten torn die door een doorzichtige Kanaaltunnel onder water lopeneen andere fabrikant toont een grote racebaan waar modelauto’s fan tastische snelheden behalen. Een Britse firma toont een modern huis dat een kind geheel uit afzonderlijke stukken kan op bouwen. Deze speelgoederen worden over de gehele wereld uitgevoerd. arbeid it minst bitelle waerd en de wurk- tiden it langst en de frije tiden it koartst wiene. binne de foroaringen jit hurder oankomd. De kosten fan de lanarbeid dy binne per wurküre tsien kear sa heech as foar de oarloch en omt hja ek op it heden by de oaten eftersteane, mei men net oars forwachtsje as dat hjir de stiging per- foarst net minder wêze sil as yn it aige- mien, earder oarsom. Dit sintrale punt hat it boerelibben sterk yn syn greep en de gefolgen sjocht men dan ek rounom düdlik nei foaren kom men. Wie foar 1940 de bisetting op in boerepleats sadanich, dat op acht oant njuggen kij ien man biskikber wie, sadat in boer mei 25 kij, neist in arbeider jit in fikse feint hie, op it heden is der gjin- ien, dy’t op dizze wize jit buorkie kin. Trije man bits jut ommers, buten alle oare ütjeften, al meat as tweintich tüzen goune lean en lésten en dat soe twatrêdde fan it molkjild ütmeitsje. Nei twa kanten is nou bisocht de saek wer in bytsje yn ’e han to krijen. Alderearst is it tal kij greater wur- den, sadat op deselde pleats mear molke woun waerd en de arbeidskosten troch in greater oantal kilo’s molke droegen waer- den. Oant in bipaelde hichte wie hjir ynder- daed üntwvk, mar dat hat syn grinzen ek. Net allinnich yn de büthüzen en de skuor- ren, mar ek yn de almar hegere foerkos- ten. Moat men tofolle foer oankeapje, dan is it net meat leanjend. De oare ütwei wie meat wurk to dwaen mei minder minsken. En dat kin allin nich as oan twa dingen foldien wurde kin. It earste is lan en pleats. Wol men meat wurk dwaen kinne, dan moat de masine ynskeakele wurde en sil dy ekonomysk Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. OP THD DE BEAKENS FORSETTE It kin jit wol yn brede kring bikend wê ze, dat de bilangrike foroaringen yn it bi- driuwslibben as sintrael punt hawwe de minsklike arbeid. Sa goedkeap en sa rom as dy foar de oar loch wie, sa krap en djür is hja nei de oarloch wurden en elts jier, it iene mear it oare minder, nimt de wëarde fan de minsklike wurkkrêft ta. Dêrneist binne de wurküren fiks tobekroun en de frije tiden tanaem. Troch dizze beide faktoaren is de priis fan de minsklike arbeid yn de measte bidriuwstüken seis oant acht kear sa heech warden. Yn de Janbou dêr ’t de De taak van Europa tussen de ruimte-giganten Wanneer het vele werk van deze groep mannen door een succesvolle lancering zal worden bekroond, heeft west-Duitsland daarmee een wezenlijke bijdrage geleverd tot het internationaal onderzoek op het gebied van de ruimtevaart. De V.S. en de Sowjet-Unie, de beide gro te concurrenten in het ruimteonderzoek, hebben echter een voorsprong die door Europa met zijn aanmerkelijk geringere financiële middelen nauwelijks meer in te halen is. Dit neemt niet weg, dat er op het gebied van de rakettechniek nog vele problemen bestaan, die op een oplossing wachten. Tot op heden is het bijv, niet mogelijk gebleken een raket in zijn ge heel weer ongeschonden te laten landen. Slechts de capsule met de belangrijkste meet-apparatuur komt aan een parachute weer veilig terug, de raket zelf wordt ver nietigd. De waardevolle instrumenten gaan echter ook nog al eens verloren, wanneer er zich in het parachutesysteem complicaties voordoen. 4e week februari 1939 Kraamvisites worden afgewacht dinsdag en woensdag a.s. van 36 uur op Eysin- ga-Zathe, Bonkwerd o.d. Spannum. Er zijn 1300 60-jarige onderwijzers af ge vloeid. Nog is er een groot overschot. Het capitulantenbureau hielp 500 mensen. Er zijn nog 15.000 werkloze onderwijzers. 40 jarig ambtsjubileum Ds. B. Scholten, em.-predikant te Bolsward. Net Burgermeisje, 16 jaar biedt zich aan op 12 mei voor dag en nacht. Goede be handeling wordt gesteld boven hoog loon. De permanent van f 2,wordt tot 4 maart a.s. verlengd. Maison „De Luxe’’ t.o. postkantoor, Bolsward, Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen Onder deze kop publiceerde de Leeuwarder Courant onslangs het volgende: De kas san het orgel, dat straks in het koor van Bolswards Martini zal staan, is practisch klaar. Over een maandje gaan de pijpen er in en eind april zou de opstelling wel eens een feit kunnen zijn. Dat lucht op, vindt men in Bolsward, waar een stuk of wat mensen nog zitten na te hijgen van een typisch soort orgelkoorts. De koorts manifesteerde zich de afgelopen zomer al. Iedereen, die maar iets met het koororgeltje te maken had, kreeg de zenuwen van het doodleuk uitblijven van be slissingen, die hier en daar moesten worden genomen. De bouw was al aan een Friese firma gegund, u weet het, doch deze firma zat tot kop en oren in het werk. Blijkbaar doofde dat de animo, want toen de situatie zich op een gegeven ogenblik toen nog gunstig ontwikkelde, werd de opdracht teruggeven. En de heren van Bols- vard, niet weinig geactiveerd door cantor-organist Gezinus Schrik, stonden op de koude keien, hoewel er zelfs al regelingen waren getroffen voor het gebruik van het nog niet bestaande instrument. Bij het orgelconcours in begin juni zou het immers een belangrijke functie vervullen. vendien extra zorg wordt besteed. Overi gens is een dergelijke transmissie in de orgelbouw de gewoonste zaak van de we reld. De pijpen van het organum plenum worden honderd procent tin. Verder: Holpijp 33 pet, Roerfluit 40 pet en Na sard ook 40 pct. Met deze samenstellin gen zullen de verschillende stemmen in derdaad hun volle karakter kunnen ont plooien. Het is de bedoeling het kleine orgel in harmonie te laten verkeren met het grote Hinsch-orgel, en niet alleen qua uiterlijk. Vierdag zoekt het in de richting van het barok-orgel. Niemand zal er zich zodoen de over verwonderen, dat alle pijpen open voeten zullen hebben zonder kem- steken. Volle wind dus, boventoonrijk en lage winddruk. Het aangehangen pedaal heeft 30 toetsen en loopt van C groot naar Fl. Op het manuaal zitten 54 toet sen (C groot naar F3). „Over 1.. nog”, zegt de heer Vierdag overtuigd. Dat is ook de bedoeline van de Bolswar- ders, die al ettelijke duizenden van in en buiten de stad op tafel hebben gebracht, doch er nog niet helemaal uit zijn. Zij wensen echter in geen enkel opzicht kon- cessies te doen aan het karakter en de kwaliteit van het instrument. In de Mar tini, met zijn sterke tradities, hoort iets goeds te staan. Dan nog maar liever even doorboksen om ook de laatste centen bij elkaar te krijgen lange wurkdagen, misbruk fan to jonge bern en froulju, koartom yn it werom- fallen nei de ünmaetskiplikheit fan de lege lytse koumelker üt earder tiden. It bihald mei fan de saneamde selsstannichheit wurdt dan koft troch in nij slavelibben, dat folie swierder is as eaten omt it yn 1964 om har hinhe allegearre wolfeart en wolstan is. Mar boppedat is it sa düdlik as twa kear twa fjouwer is, dat der op sa’n wize gjin ütkomst is. Gjinien karre hat it üt- halden tsjin de frachtauto, gjin modder- skipper tsjin de kunstmest, gjin skuon- makxer tsjin de fabryk. Dêrby is der gjin inkelde twivel oan, dat de 15 kij fan nou stadichwei opklimme oant 16, 18, 20 en mear de man. Dat moat men under eagen sjen, oars makket men jinsels hwat wiis. Wylst dêrneist de algemiene forwachting is, dat it arbeids- lean per ure allinkenoan ek fierder om- heech gean sil. Dizze feiten twinge logysk ta ien kon- klüzje: Lan, pleatsen en ynventaris moatte moderniseard wurde. En hiel de boere- stan en alle lju, dy’t it goed mei har mie- ne en yn it algemien bilang in moderne lanbou foarsteane, moatte as ien man de eask stelle, dat de produkteprizen sa steld wurde moatte, dat dizze modernisearing ek mooglik is. Dat dit tweintich jier lang net bard is, is in histoarysk forsom fan de oerheit, hwa 't dy ek wie. Mar likegoed fan it folk, dat via syn organen him hjirby dellein hat. Meiinoar woene hja foar in dübel- tsje op de earste rang, hawar ja kinne nou sjen hwat rang it wurden is. Mei it jit in steanplak hjitte? Met kunststof vleermuisvleugels in spiraal De Dornierraket vertoont uiterlijk geen noemenswaardige opvallende vernieuwin gen. Met een stuwkracht van 21/? ton en een startgewicht van 220 kilopond, zal het 5,20 meter lange projectiel een hoogte van ongeveer 80 Icm kunnen bereiken. Het werkelijk revolutionaire aan deze schepping ligt in de romp van de raket verborgen. In het middelste gedeelte van het raket- lichaam zijn een tweetal gemetalideerde kunststof draagvlakken geconstrueerd, die door hun buigzaamheid eenvoudig op te vouwen zijn door kleppen in de raketwand van de buitenwereld zijn afgesloten. Wanneer het projectiel de aarde nadert en zijn weg verder in glijvlucht moet vervol gen, worden door een commando van de grond af de opgevouwen draagvlakken door middel van pneumatische bekrach tiging uit hun kamers gedrukt. De „vleu gels” spreiden zich uit en door de gewel dige luchtstroming krijgen zij de vorm van conisch gevormde vleermuisvlerken. Kunstmatige zwaartepunt- verplaatsing Het is de bedoeling het projectiel bij zijn terugkeer naar de aarde op een hoogte van 10 tot 12 kilometer zijn spiraal vor mige glijvlucht te laten beginnen. De be sturing van de raket tijdens deze glijvlucht wordt bewerkstelligd door stabilisatie- vlakken en een door Dornier ontwikkelde en gepatendeerde methode om het zwaar tepunt van de raket tijdens de daling te wijzigen. De bestudering zal aanvankelijk slechts met de hand kunnen geschieden, daar het projectiel onder invloed komt te staan van allerlei weersinvloeden, zoals wind, die Begin 1965 zal op het eiland Sardinië een onderzoekingsraket van een geheel nieuw type worden gelanceerd. Wanneer deze lancering slaagt, heeft de jarenlange research van een groep leidende wetenschapsmensen en technici haar eerste resultaten ge boekt. Twee jaar lang wordt er al door deze mensen, die allen werkzaam zijn bij de Dornier vliegtuigfabrieken in west-Duitsland, onder leiding van dr. Busch aan dit project gewerkt. Het bijzondere van deze, onderzoekingen is het pogen door toepassing van het „glij- vluchtprincipe” een raket onbeschadigd naar de aarde te laten terugkeren. Het onder zoek is reeds in een ver gevorderd stadium, want het is dank zij het wetenschappelijk en technisch speurwerk in theorie reeds mogelijk een ééntrapsraket na de vrije val door de ruimte in een glijvlucht te brengen en zodoende weer onder menselijke controle te krijgen. een correctie van de besturing noodzake lijk maken, om te voorkomen, dat de ra ket uit de koers raakt. In de toekomst zal evenwel op vol-automatische besturing worden overgegaan, zodat ook blinde lan dingen kunnen worden uitgevoerd, waar bij men niet zozeer van bepaalde weers invloeden afhankelijk is. Uit proefnemingen in de verschillende ontwikkelingsfasen, die dezer dagen be ëindigd zullen worden, zal men Kunnen zien of er nog belangrijke wijzigingen noodzakelijk zijn om de landingsmanoeuv- re van de raket te vervolmaken. Vooral in wetenschapskringen is men zeer geïnte- Maureen Doughty, secretaresse bij de Kayser Bondot fabrieken in Baldock, heeft een nijlon windzak gehesen ter voorbereiding van een helikopterlanding. De helikopter onderhoudt speciaal voor potentiële kopers een verbinding tussen de fabriek en Londen, waar de kousen modeweek in voorbereiding is. Vraag blijft of de gasten van de fabriek behalve in de windzak ook een been zien in een order. zelfs al regelingen waren getroffen voor het gebruik van het i belangrijke functie vervullen. Niet afdingen op kwaliteit en karakter. die periode van moeilijkheden kwam ig uit Enschede als ’n reddende engel. Ook hij had het razend druk, maar, zo vertelde hij ons deze week nog, het reclame-element zat er zo hevig in, dat hij spontaan toezegde er voor te zullen zorgen royaal op tijd een goed koororgel te plaatsen De heer Vierdag vindt het een machtige opdracht. In Bolsward is immers leven in de brou-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1