Bezoek Erhard succes voor de Gaulle? Rumoer rond een Ambassadeur O KV JÜb OW Cyprus ’n rooms-katholiek als Troonopvolger? nu in de Veiligheidsraad Zorgvliet H I S liu Schoenenzaak Bruin grondig verbouwd Gouden filmpjes •s STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hïndeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeél. i g? 'U ft-Mi». ■KV VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 103e JAARGANG No. 15 PIET SPANNING ROND CITRUS Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 .(05157) den gehouden en hij heeft Erhard vermoe delijk zijn mening kunnen opleggen. Verder werd er over uitwisseling van jon- 1 gaat niet meer oorlogsmaterieel in Frankrijk rikaanse contracten. Erhard heeft duide lijk gemaakt, dat hij vriendschap met Frankrijk wil, maar dat hij niets wil on- met Amerika zal verstoren. Vandaar de WESTFRIESE FLORA Van 18 tot en met 23 februari wordt in de bloembollenveilinghallen van Bo venkarspel de Westfriese flora gehou den. De tentoonstelling, welke de vorm heeft van een grote Engelse tuin, be strijkt een oppervlakte van 4000 m Foto: Waar kan de oude klederdracht beter tot haar recht komen dan te mid den van de bloemenpracht? Premier Marijnen Heer van Zorgvliet Dorre woestijnen Maar in ’t verschiet Straks een oase Vol palmgroen In de extase Van dichtersroem Turkse leger- en vlooteenheden oefe nen bij de kust van Cyprus. Ook de Griekse vlooteenheden zijn in de wa- een oefenschema begonnen. Hier een teren rond het verscheurde eiland aan beeld van Turkse schepen met militairen een oefening Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag moet gaan beheren. Tegen de wil van de minister maakte de Kamer uit, dat voor de samenstelling van dit College recht streekse verkiezingen zouden worden ge handhaafd. Scherper werd de strijd nog toen de KVP-er Aarden vasthield aan ’n amendement, dat de bevoegdheden van dit college, ten koste van de gemeenten waaruit het zal worden samengesteld, in hield. De kwestie-Irene heeft deze week de Eerste Kamer bezig gehouden. De begroting van algemene zaken, welke onder de verantwoordelijkheid van minister-president Ma rijnen valt, prijkte n.l. op de agenda. De senatoren namen deze gelegenheid te baat om enkele punten, welke ip het debat van de Tweede Kamer niet waren opgehelderd, aan de orde te stellen. Zo waren de prot. fractieleiders èn het kabinet niet ingegaan op de vraag van de socialistische oppositieleider Vondeling of een rooms-katholiek uit het huis van Oranje de kroon van Nederland kan dragen. Thans werd op deze hypothetische vraag prinses Irene heeft immers van haar aan spraken op de troon af gezien wèl ingegaan. Minister-president Marijnen stelde voorop, dat de kwestie van de levensbeschouwing alleen een rol speelt wanneer de troonopvolg(st)er parlementaire goedkeuring op een voorgenomen huwelijk vraagt. „Maar dit geldt voor elke levensbeschouwing, daarbij mag niet worden gediscrimi neerd.” Ambassadeur. Tussen regering en Kamerleden bestond eigenlijk slechts één meningsverschil. De senatoren vonden, dat het gewenst was de Nederlandse ambassadeur in Spanje, Jhr. Van Panhuys, over te plaatsen. Mr. Ma rijnen gaf toe, dat deze had gefaald door prinses Irene niet af te raden een inter- vieuw over Spanje te geven en daarvan bovendien de regering niet op de hoogte te houden. Maar, zo zei hij, een gewaar schuwd man telt voor twee. Alle ambas sadeurs is er op gewezen, dat zij vertegen woordigers der regering zijn. Kortom, de regering bleek niet bereid de ambassadeur terug te roepen. 'Rijnmond. Intussen ontwikkelde zich tegelijkertijd ee.i meningsverschil tussen minister Toxo- peus en een groot deel der Tweede Kamer. Het ging over de instelling van de Rijn mond een bovengemeentelijk orgaan langs de Nieuwe Waterweg, dat de Europoort gaan uitvoeren. Het was in elk geval vol doende voor de Cyprische regering om ’n klacht bij de Veiligheidsraad in te dienen. Even tevoren had Engeland, geen uitweg meer ziende, het roer omgegooid en zelf een spoedbijeenkomst van de Veiligheids raad gevraagd, niet gebaseerd op een drei gende invasie, maar om een einde te ma ken aan de gevaarlijke toestand op Cyprus. Dinsdagavond is de Veiligheidsraad met sing/die in N.A.V.-verband zou worden zijn besprekingen begonnen. Sterk zal de Cyprische vertegenwoordiger er de nadruk op leggen, dat de territoriale onschend baarheid gewaarborgd zal blijven. Maka rios acht deze namelijk bedreigd door het voortdurend opkomen van de gedachte aan een deling van het eiland in ’n Grieks en een Turks gedeelte. Ook de gewijzigde voorstellen voor een internationale politiemacht om tijdelijk voor de handhaving van de orde op Cyprus te zorgen heeft president Makarios van de hand gewezen. George Ball, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, was in eigen persoon naar Nicosia getogen om Makarios te overtuigen van de goede bedoelingen van zijn regering en van de Engelse regering, maar het heeft niet mogen baten. Hoe groot de behoefte aan een matigende kracht op Cyprus is, bleek vorige week in Limassol, een stadje aan de Zuidelijke kust van het eiland, waar donderdag in hevige straatgevechten 50 Griekse en Turkse inwoners om het leven kwamen. Het uitbreken van deze gevechten, ingezet met een aanval van de Griekse burgers op de Turken, werd vergemakkelijkt door de grove nalatigheid van de Cypriotische re gering, die van geen veiligheidsmaatregelen van de Engelsen had willen weten. En kele dagen later heeft het ingrijpen van de politiemacht een herhaling van deze ge beurtenissen elders op het eiland kunnen voorkomen. Better ryk nei earmoede of earm nei rykdom - ,.j J Premier Marijnen Kan niet benijd Hij en de zijnen De laatste tijd Bleken gebukt en In ’t openbaar De zorgen drukten Marijnen zwaar Lastige vragen Van ’t parlement Geen antwoord wagen Velen ontstemd ’t Is vaak vernomen Men ondervindt: De hoogste bomen Vangen de wind Premier Marijnen Dacht, „Ik houd moed De zon gaat schijnen Toekomst lijkt goed Geen zorgverscnoning Echter, ik weet Mijn fraaie ambtswoning Is naast gereed.” Hoopvolle tijding Lokkend geluk Stille bevrijding Van de ambtsdruk Rustig bezinnen Als ’t spannen gaat Ik trek Zorgvliet binnen Een mild klimaat Bolswards Nieuwsblad De bevolking is het stadium voorbij, waarin een redelijk gesprek nog tot een oplossing kan leiden. Iedere burger wa pent zich en dat is een vaag teken voor het gezag. Zoals wij al eerder hebben aangegeven, stuurde Makarios er op aan, dat de Vei ligheidsraad van de Ver. Naties in de kwestie gemengd wordt. Daarom weiger de hij ook mede te werken aan een oplos- bekokstoofd. In de eerste plaats vreest Ma karios, dat de landen van de N.A.V.O. Turkije en de Turkse minderheid te wel gezind zijn, zodat zij hem bij de politieke onderhandelingen, die toch eens moeten volgen, te zeer onder druk zouden zetten om met een compromis genoegen te ne men. Van de Ver. Naties verwacht Ma karios geheel andere dingen. Oplossingen of handelingen, welke hem met welge vallig zijn, hoopt hij door een Russisch veto afgewend te zien. In de tweede plaats kan hij in de Veiligheidsraad de anti kolonialistische registers opentrekken. Hij betoogt namelijk, dat het een vorm van kolonialisme is, dat drie landen, En geland, Griekenland en Turkije bij het verdrag van I960 zich garant hebben ge steld, dat dit verdrag, dat de interne situa tie op Cyprus regelt, niet geschonden zou worden. Deze landen hebben zelfs het recht in dat geval in te grijpen. Iedereen besefte, dat deze garantie slechts bedoeld was voor de Turkse minderheid op het eiland, die van haar rechten in de grondwet de afgelopen jaren meer ge bruik heeft gemaakt dan Makarios wel lief was, vooral doordat deze rechten op de economische ontplooiing een belemme rende werking hadden. Van deze rech ten nu wil Makarios af en de beste manier voor hem is dit via de Ver. Naties ge daan te krijgen. Afschaffing van de ga- rantieverdragen betekent afschaffing van de bescherming van de Turkse minder heid zonder dat Ankara kan ingrijpen. Geruchten tieren welig op Cyprus en een daarvan was, dat de Turkse vloot elk ogenblik een landing op het eiland kon Hwat bat (gabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Griekse liberalen winnen. Eindelijk is het gelukt. Papandreoe, de leider van het liberale Griekse centrum, heeft bij de verkiezingen van zondag de absolute meerderheid weten te behalen, hetgeen hem in december van het vorige jaar nog.niet gelukt was. De onmogelijk heid toen een stabiele regering te vormen heeft Papandreoe, wiens partij als de grootste uit de strijd was gekomen, doen besluiten tot kamerontbinding. Zondag heeft hij 52 procent van het aan tal stemmen behaald. Zijn winst behaalde hij ter rechter en ter linker zijde; vooral de recente dood van zijn coalitiegenoot Venizelos, die wat conservatiever was, heeft de stemmen van links naar Papan dreoe laten stromen. De uiterst linkse E.D.A., die in 1958 nog 24 procent van het aantal stemmen behaalde, kwam nu niet verder dan 12 procent. En het per centage van de Conservatieve Nationale Unie die onder verscheidene benamingen een dertig jaren aan het bewind is geweest daalde tot 35 procent. Bezoeken. Sir Alec Douglas Home, de Engelse eers te minister, is bij president Johnson op bezoek geweest en bondskanselier Erhard van West Duitsland heeft een bezoek ge- bracht aan president De Gaulle. Veel op winding hebben deze bezoeken niet ge wekt. Tussen Engeland en Amerika zijn op het ogenblik niet zo naar voren tre dende geschilpunten, zoals de laatste ja ren op het gebied van de defensie aan de bedreigd in Zuid-Vietnam en het be dreigde gevoel, dat Engeland in Malei sië heeft door de confrontatiepolitiek van Sukarno op Borneo, werkt een solidari- Eerste urnbijzetting te Westerveld, n.l. de as van het stoffelijk overschot van wijlen A. F. A. van Scherpenberg, overleden te Las Palmas en verbrand te Hamburg. Protestantse natie. Deze verklaring vond bij alle partijen in de Kamer instemming. Toch waren bij het voorafgaande debat wel tegenstellin gen aan de dag getreden. Zo had de KVP- woordvoerder Van Lieshout zich zeer te leurgesteld getoond over de verklaring van de christelijk historische woord voerder Beerekamp, dat er voorlopig nog grote spanning en onder omstandigheden zelfs te grote spanning bestaat tussen het op de troon helpen van een r.k.-vorst en het christelijk historisch program, dat ver langt, dat Nederland als een protestantse natie wordt bestuurd. De heer Van Lies hout vond, dat het niet meer aanging Ne derland een protestantse natie te noemen nu de bevolking in zo belangrijke mate uit rooms-kathofieken bestaat. De liberale fractieleider Van Riel nam het Dr. Vondeling echter kwalijk, dat de ze „drakentanden” had gezaaid door de protestantse fractieleiders voor zo moei lijke vragen te stellen. De antirevolutio naire voorzitter, Dr. Berghuis, maakte echter geen bezwaar te antwoorden. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat er in principe geen enkel bezwaar kan worden aangevoerd tegen het dragen van de kroon door een rooms-katholieK. Doch of dit ook moet èn wenselijk is, hangt van de omstandigheden af. De historische band van de Oranjes met de Reformatie kan daarbij een rol spelen. In elk geval dient de eenheid van het volk rond de troon te worden gehandhaafd. Niets tegen Amerika. Men krijgt niet de indruk, dat het bezoek 1Z.l1 De Gaulle is initiatieven, zoaïs De Gaulle die nastreeft, is geen sprake, al had Erhard begin januari daar toch wel toespelingen op gemaakt. Schröder, de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, wenst te wachten tot ze ker na de verkiezingen, welke vermoede lijk deze zomer in Engeland moeten wor den gehouden en hij I delijk zijn mening kunnen opleggen. geren gesproken, maar Duitsland 1 M kopen, doordat ’t gebonden is door Ame lijk gemaakt, dat hij vriendschap p *1 dernemen, dat de goede verstandhouding met Amerika zal verstoren. Vandaar de Duitse bezorgdheid over De Gaulles Chi nese politiek, diens Zuid-Oostaziatische orde "zijn geweest. Amerika gevoelt zich politiek. En wanneer De Gaulle in La- - l. tij ns Amerika actief wil worden, dan wil Bonn meedoen, maar niet indien het de bedoeling is Washington voor de voeten telopen. Woensdagmiddag heeft de heropening plaats gevonden van schoenenzaak A. A. Bruin aan de Jongemastraat De verbouwing van deze schoenenzaak is het werk van timmerbedrijf W. Franzen en Zn. geweest en nam slechts Ikz week tijds in beslag. Niettemin is er geweldig veel veranderd en verbeterd. Het interieur is zelfs onherkenbaar gewijzigd. Om meer ruimte in zijn zaak te krijgen, verwijderde de heer Bruin alle schoenendozen uit het winkelgedeelte, waardoor er aan weers zijden een halve meter ruimte vrij kwam. Deze ruimte kwam uitstekend van pas, daar het plan bestond, om meer zitplaat sen te creëren. Voorheen waren er slechts 8 zitplaatsen in het midden van de winkel, nu Konden er tegen de wanden verschillende gezellig zittende stoeltjes worden geplaatst en is het aantal klanten dat tegelijk schoenen kan passen, gestegen tot 18. Men moet er weliswaar even aan wennen dat men in een schoenwinkel geen schoe nendozen meer ziet, maar daar staat weer het voordeel tegenover, dat de klant nu schoenen ziet. In keurige rekken vervaar digd door smedèrij R. W. Oosterhuis treft men namelijk schoenen in allerlei soorten kleuren en maten aan, zodat men hier ruimschoots zijn keuze kan bepalen. Deze rekken beletten bovendien een lastige in kijk van buiten af op de schoenen passen de klanten en vormen tevens een afschei ding, doordat men rechts van het ene rek verschillende artikelen als crème, veters enz. kan kopen. Het zal ongetwijfeld prettig winkelen zijn in deze zaak, waar de klant ook over vol doende ruimte beschikt, om een paar nieu we schoenen te „proberen” en waar lange spiegels aan de wand hangen, waarin men tijdens het wandelen kan waarnemen, hoe de schoenen zitten. Deze verbouwing getuigt wel van durf en initiatief bij de heer Bruin en zijn vrouw, die slechts enkele jaren geleden het be drijf overnamen van de heer M. Mulder. Beide komen trouwens uit families, waar men wel iets aandurft. De vader van de heer Bruin begon al een schoenenzaak in Emmeloord, toen de Noordoostpolder nog maar nauwelijks land uit zee was en er slechts barakken stonden. Hij complimen teerde nu zijn zoon met de verbouwing en met diens plan, om een nieuwe koers te volgen in de verkoop van schoenen. Ook de schoonvader van de heer Bruin, de heer A. Wierdsma, prees het enthou siasme van de heer en mevrouw Bruin en hij hoopte, dat zij een mooie tijd tegemoet mochten gaan. Na de opening, die in intieme kring ge schiedde, was er voor het publiek gele genheid om de nieuwe zaak te bezichtigen, waarvan veel gebruik werd gemaakt. Lonen en prijzen. Met dit al werd de regering toch niet wer kelijk bedreigd. Het debat over haar moei- lijkste beleidspunt de inflatoire ont wikkeling van lonen en prijzen ein digde vorige week zelfs vrij bevredigend voor het kabinet. Bij die gelegenheid maakte minister Andriessen duidelijk, dat de prijsstijgingen tot dusver over het al gemeen binnen aanvaardbare grenzen zijn gebleven. Hij gaf uiting aan de verwach ting, dat de prijzen in de komende maan den gemiddeld nog ongeveer twee punten zullen stijgen. Daarna zal het prijzenfront rustiger worden. Dan zal er dus nog heus wel iets overblijven van de loonsverhogin gen van gemiddeld 11 procent, waarover in het bedrijfsleven overeenstemming wordt bereikt. De aanmerkingen van de Kamer betrof fen hoofdzakelijk de vraag of er wel vol doende overleg met het bedrijfsleven wordt afgekondigd. Verder kondigde de socialistische fractieleider Vondeling een tweetal initiatiefvoorstellen aan. Een lot invoering van prijsbeheersing op het on roerend goed. Een tweede tot afschaffing van het zg. strijkgeld, dat op openbare verkopingen voor de hoogste bieders bij eerste aanleg wordt uitgeloofd. teitsgevoel tussen Amerika en Engeland in de hand. Verschil van mening bestaat wel ten opzichte van Cuba. Amerika zou het liefst Castro geheel van de buiten wereld afsnijden om verlost te zijn van dat communistische bewind pal voor de deur, maar Engeland ziet de zaak wat an ders en vindt, dat Amerika de gevaren zwaar overschat. En het is zeker niet be reid de handelstransacties met Cuba ach terwege te laten en het kan Amerika er daarbij aan herinneren, dat het toch graan aan Rusland levert. laatste week februari 1914 Het mannenkoor Hollandia te Bolsward gaf een uitvoering. Adv.: Verse eieren van vasthoudende kip pen. Te Tjerkwerd worden pogingen aange wend tot het verkrijgen van een pleeg zuster. van Erhard aan De Gaulle een succes voor ;eworden. Van Europese iprake, al had Erhard begin jai :n wel toespelingen op gemaakt. O-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1