Dr. A. J. H. BARTELS BLOEMKAMP EEN SYMBOOL’ Afscheid H. Steenaart Friezen willen eigen cronisch-zieken optimale kansen geven w 7 H Fan de Marlinytoer Tj de J. Won. 37 gezonken in Makkumer haven Zomertentoonstelling us hjoed p to sizzen Wolkenkrabber van PTT nadert zijn voltooiing STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 25 FEBRUARI 1964 103e JAARGANG No. 16 (Foto Boersma) 'n 1964 hi.t in kearde.l üt- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) preventie van chronlsch-ziek-zijn en aan de behandeling en reactivering van chro- nisch-zieken in de komende periode gro te aandacht geschonken gaat worden. PRINSES IRENE EN DON CARLOS IN KITZBUEHEL Omgeven door fotografen en nieuws gierigen verlaten prinses Irene en Don Carlos per auto ,,Haus Muenster”, bet vakantieverblijf in Kitzbuebel, voor 'n skitocht Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Doch hwat jo wolle birabbe wurde jo döchs In de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. is het visserschip de WON 37, eige naar E. Koornstra alhier, dat aan de steiger in de haven lag gemeerd, gezon ken. Omtrent de oorzaak van dat zin ken van de vissersboot, veronderstelt de heer Koornstra, dat vermoedelijk de lei ding van de gierpomp door het vriezend weer is gebarsten, doch zekerheid hier omtrent bestaat er nog niet. Het schip zou hierdoor vol water moeten zijn gelo pen en daarna gezonken. De WON 37 is bijna geheel onder wa ter verdwenen, alleen een klein gedeelte van het voorschip en de masten steken nog boven water uit. De eigenaar is vrijdagavond om half vijf nog aan boord geweest, toen bleek alles nog in orde. Zaterdagmorgen hebben collega’s nog geprobeerd met hun schepen de gezon ken WON 37 boven water te trekken, doch dit is niet gelukt. Het schip werd tien jaar geleden door de heer K. gekocht en sinds twee jaar geleden van diverse nieuwe onderdelen voorzien, zoals dynamo, accu’s e.d. Ook de machinekamer moet veel waterscha de hebben opgelopen. Het zinken van de WON 37 betekent voor de heer Koornstra ongetwijfeld een grote schadepost, temeer daar deze niet verzekerd is. Op welke manier de boot gelicht zal worden, zal nog nader bezien worden. Er zal wel een bok aan te pas moeten komen, zo liet de heer Koorn stra weten. De zomertentoonstelling in het stad, huis zal dit jaar gewijd zijn aan het Italiaanse landschap in de Nederlandse schilderkunst van 1590-1730. O.a. zal werk worden ten toon gesteld van F. de Moncheron, Nic. van Ber. chem, Karel du Jardin, Asselyn en P. Bril. De opening zal plaats vinden op 19 juni. De tentoonstelling zal geopend blijven tot 1 september en dus gedurende 10 weken te bezichtigen zijn. een eigen plaats in de samenleving ver zekerd wordt. Hiertoe een centrale bijdrage te leveren is de doelstelling van hen die het initia tief genomen hebben tot het tot stand brengen van dit moderne verpleegtehuis voor chronische patiënten met een eigen revalidatie-centrum voor de bevolking van Z.W. Friesland. Ik zie „Bloem- kamp” als een ssymbool van de wil van Bede, uitgesproken door Dr. A. 3. H. Bartels, Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, bij de opening van het verpleeg huis „Bloemkamp” te Bolsward op maandag 24 februari 1964. De opening van dit hoogst modern ingerichte en uitgeruste verpleeghuis voor chronische patiënten „Bloemkamp” wil ik aangrijpen om in het algemeen een enkel woord te zeggen over de functie van het verpleeghuis en de verbindingen enerzijds met de voorzieningen in de woonwijken en anderszjjds met de zieken huizen, Het verpleeghuis heeft zich ontwikkeld uit het ziekenhuisi. In zjjn „Godshuizen en Gasthuizen”, een uitgave van 1960, heeft Prof. Querido op meesterlijke wijze de ontwikkeling van het ziekenhuis beschreven. Uit de historie valt de les te trekken dat de moderne ontwikkeling van het ziekenhuis, dat wij vandaag voor ogen hebben, toch pas in de laatste 40 jaren zich heeft aan gediend als het klinische centrum waar de patiënten behandeld worden en waar daartoe over een zeer gedifferentieerde technische en ruimtelijke uitrusting beschikt moet kunnen worden om de ziekenhuis-speciaiisten de kans te geven voor de zieke mens op moderne wijze werkzaam te kunnen zijn. In deze laatste 40 jaren is ons ook ge bleken, dat de verbindingen van de zie ke mens met het eigen milieu, de eigen omgeving ook van invloed is op de mo gelijkheden van herstel en van reactive ring. Voorts hebben wij ons gerealiseerd dat het feit dat Nederland op het ogenblik 1.1 miljoen personen boven 65 jaar telt aan deze generatie de plicht oplegt om bij het beleid in het bijzonder ook waar borgen te scheppen dat de bejaarden als bevolkingsgroep zoveel ’mogelijk in de samenleving geworteld kunnen blijven. Door de stormachtige ontwikkeling van de gezondsheidszorg liggen de levens kansen van de 65-jarigen op gemiddeld 14 A 15 jaar. Er is dus een substantiële levensperiode toegevoegd aan het be staan van vele mensen, een periode van dezelfde omvang als de jeugd, die vorige generaties niet kenden. Om het gewor teld zijn in de moderne samenleving zo lang mogelijk te handhaven moet er aan de ene kant zorg gedragen worden voor een grote variëteit van woonvor men voor bejaarden, waarbij in verschil lende fases een toenemende graad van dienstverlening en hulp van de mensen geboden is, terwijl aan de andere kant bejaarden-tehuizen een complex van verzorgingsmogelijkheden behartigen en ook de tijdelijk zieke bejaarden de no dige medische zorg en verpleeghulp moeten kunnen bieden. Gaarne stel ik hier vast dat de Friezen in hun zorg voor de bejaarden in de door mij aangegeven zin vooraan staan. De bevolking en de overheid hebben door eendrachtige samenwerking deze werke lijk opvallende voorsprong bereikt. Het is duidelijk dat leeftijdsverlenging met zich brengt dat onder de bejaarden chronische patiënten voorkomen, waar voor een extra zorg niet alleen verant woord is, doch beslist noodzakelijk. Ook onder de jongere leeftijdsgroepen komen chronische zieken voor en Prof. Muntendam heeft er bij de opening van „Den Ooiman” terecht op gewezen, dat de zorg voor chronisch zieken niet al leen de hulp vraagt van ziekenhuizen en verpleegtehuizen, doch dat deze zorg evenzeer gericht moet worden op hulp aan hen, die thuis verpleegd worden en op het bevorderen van maatregelen, die thuis verpleegd worden en op het bevor deren van maatregelen, die als preventie kunnen worden aangemerkt. Vroegtijdi ge opsporing van chronische ziekten maakt vroegtijdige behandeling moge lijk, hetgeen in verscheidene gevallen langdurige of blijvende invaliditeit kan voorkomen. Het is jnijn vurige wens dat aan de de Lanbouskoalle. De moed wie der dêrre finael üt. De iennige, dy’t syn tiid wol forstien hat, wie de direkteur fan it Lanbou-ünderwiis, dy’t nou tsien jier lyn, de leije yn hannen krige. Ir. van Keulen h„C in kearde.l üt- Hiermee is het levensgeluk van duizen den medemensen gemoeid. In de zorg van de maatschappij voor de chronisch-zieken moet het moderne ver pleegtehuis een centrale plaats innemen. Daarom is het van belang, dat de func tie van bet verpleegtehuis zo concreet mogelijk wordt bepaald en afgegrensd van de rol van het ziekenhuis en de rol van de verzorgingstehuizen en de ge differentieerde woonvormen met moge lijkheden van verpleging in de samen leving. Het verpleeghuis nu moet de functie vervullen van een zo deskundig moge lijke behandeling van de cvhronisch-zie- ken, waarbij in het tehuis een klimaat wordt geschapen dat gericht is op reac tivering en op het ontwikkelen van de nog restende mogelijkheden. Daarom is aan zo’n tehuis ook een reactiverings- centrum verbonden. Deze langdurige be handeling en dit klimaat met daarop af gestemde voorzieningen en een speciale geschooldheid van het personeel kan niet optimaal bereikt worden in het moder ne ziekenhuis. Daarom is er nu het verpleegtehuis dat grotere kansen biedt en daarom ook doelbewust kan worden gesteld op het gereed maken van de zieke om straks weer in de eigen omgeving of in een verzorgingstehuis te leven. Daarom spreekt men nu ook van doorstroming en dit geeft uitdrukking aan onze op Christelijke en algemeen humane gron den gebaseerde optimistische levensver wachting. In onderlinge samenwerking moet het voorzieningenpatroon zodanig worden, dat ook aan de chronisch zieken Hij bood mevr. Steenaart bloemen aan en de scheidende chef een enveloppe met inhoud. Namens het personeel sprak het oudste personeelslid de heer Y. Sandstra. Sprekker die it yn de Fryske tael en priizge de hear Steenaart as in chef fan de goede soarte, immen, dy’t rie wist to jaen en mannich probleem yntern wist op to lossen. „Wy wisten hwat wy oan jo hiene,” sei sprekker. As kado bea hy in doas sigaren oan en in skimer* lampe en blommen oan mefrou. De hear M. Haringa spriek üt namme fan de pleatselike ófdieling fan it typo* grafeboun en de hear E. S. de Jong üt namme fan De Fleanende Krie. Ds. S. J. Wouda, dy’t spriek üt namme fan de redaksje fan De Kerkklok, spriek wurden fan hertlike weardearring foar de wize hwerop de hear Steenaart ek yn dit opsicht alle swierrichheden hie witten op to lossen. De kopy kaem nam- mers wol ris hwat op üngeregelde tiid binnen. De hear Steenaart wist it altyd yn goede banen to lieden en men kaem by him nea foar de winige doar. Yn syn kantoar siet er as in fügelflap- per yn syn skülheme, dêr’t er alle tou wen yn ’e hê.n hélde. Ds. Kreb sprak namens de kerkeraad der Herv. gemeente, van welke raad de heer Steenaart vele jaren deel uitmaakte als ouderling. Ook sprak Ds. Kreb als voorzitter van de Stichting Bloemkamp van welk be stuur de heer Steenaart tevens deel uit maakt. Als oud-personeelslid sprak ten slotte de heer B. Brouwer, die evenals de vorige personeelsleden, die het woord voerden, wees op de vriendschappelijke verhou ding, die er steeds onder het personeel had geheerst. Aan het slot van deze receptie, waarop de familie Steenaart vele cadeaux wer den aangeboden en waar wij o.a. afge vaardigden zagen van de postzegelclub, de begrafenisvereniging en tal van an dere organisaties en waarop ook burge meester Mr. J. A. Geukers en secre taris D. Sandstra blijk van belangstel ling gaven richtte de scheidende functio naris zich met een woord van dank tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de directie en degenen, die het woord had den gevoerd. de Friezen om voor hun eigen chronisch- zieken optimale kansen in dit leven te verzekeren. De opening die ik vandaag mag verrichten, is dan ook een nieuwe stap, een nieuwe fase, die de vooruitstre vendheid van de Friezen illustreert en die een frapante uitdrukking is van de Friese solidariteit. Het staat als een paai boven water, dat het tot stand brengen van deze mo derne schakel in de gezondheidszorg het resultaat is van een bijzonder openharti ge en constructieve samenwerking van velen. Overheid en particulier initiatief hebben samengewerkt, de kerkelijke groepen willen samen dit gebouw tot een getuigenis maken van oecumene en het geheel wordt gedragen door de inspire rende solidariteit van de Friese bevol king. In heb groot respect voor dit bereikte resultaat en namens de regering wens de Friese bevolking van harte De scheidende arts, dokter Nammensma te Wommels tijdens de receptie. Door een misverstand bij de expeditie kan deze foto eerst heden geplaatst -worden De werkzaamheden aan de 177 meter hoge toren van de Britse PTT in de Lon- dense West End naderen hun voltooi ing. Nog 16 meter van de toren moet worden afgewerkt en een 13 meter hoge most geplaatst, waarmee dan na twee jaar een project zal worden beëindigd dat de efficiency van Groot Brittannië’s telefoonnet zal verhogen en de televisie- verbindingen verbeteren. De toren, die volgepakt zal zijn met de nieuwste mi- cro-golf kringen, zal het brandpunt zijn van het steeds drukker wordende tele foonverkeer De toren zal begin 1965 in bedrijf komen en later in datzelfde jaar zal Londens’s hoogste restaurant, dat op een hoogte van 157 meter in de tore i wordt gevestigd, open gaan. De rond draaiende vloer zal de gasten een steeds wisselend uitzicht op de Britse hoofd stad bieden. ik U en geluk. Hiermee, Mijnheer de Voorzitter, ver klaar ik „Bloemkamp” voor geopend. Hwat hat Qabe Skroar makke en it net syn skuld is, dat syn reor- ganisaesjeplannen foar sommige streken al to let kamen. In twadde sektor is dy fan it libbene en deade materiael dus fé en ark. Twa din gen, hwer’t de ooer seis baes oer is en dy alhiel fan him ófhingje. Hjir is oer it gin- nerael greate foarütgong. De fokkerij fan hynders, kij, bargen, skiep en hinnen kin tige bis jen lije en stiet der bilangryk bet ter foar as tweintich jier lyn. Itselde kin men sizze fan de fésyktebistriding, sa as abortus en t.b.c., dy’t op in smoarge sturt nei, skjinwosken binne. Ek de féfuorderij, de heawinning, de gewassenseleksje, de syktebistriding op dat terrein, is fiks foar- dere. Mei it deade ark, dus weinen, wurk- tugen en masines stiet it ek goed. De hie- le ynventaris fan foar de oarloch is for- dwoun, in nije, moderne masinefoarried is oantügd. Melkmasines, lükers, pakjes persen, moderne dongweinen, bliezers, heahisers, kunstmeststruijers, koartom al le wurktugen en masinespul is fan de groun óf nij opboud. Foar miljoenen nij ark is oanskaft en dat giet jit altyd troch. It is bysünder, dat nou krekt op dit ter rein, hwêrt de boer mei eigen middels foar riede moast, wol greate foarütgong makke is, wylst yn oare sektoaren sa’n skeamel bytsje bard is. Hwant de beide oare sektoaren, dy fan lan en pleatsen, hwert it measte fan ófhinget, litte it for- goed sitte. Krekt op dit gebied, dat fan de jier noch twa jonges oanjown wiene foar primaire produksjemiddels, is it fiasko sa düdlik as hwat. Hjir leit de misgreep fan al dizze jierren. Om de kostpriis fan de lanbou-produkten sa leech mooglik to bal den, hat men willemoeds lan en pleatsen har gerak ünthalden. De forgoeding om- mers foar dit bilangrykste stik fan it pro- bidriuwstüke yn syn gehiel yn in bettere posysje bringt. Hwa dat dien of net dien hat, lit ik buten bisprek, gjin inkelde bi- langrike partij kin him hjir skjin fan waskje en de K.V.P. as permaninte re- gearingspartij sünt 1945 allerminst. Mar ik lit dat fierder wêze. De greate flater fan al dizze jierren hat west, dat de re seating al har tiid en jild bistege hat oan de deistige saken, mar net konkreet in plan hie, hwat hja ütfiere woene hwer- troch fan jier ta jier de situaesje yn na- sjonale sin better waerd. Dat hie moatten, hwant troch crisis en oarloch wiene de boerebidriuwen efter rekke en forgoed ek. De greate opjefte hie nou west op hokfoar wize bringe wy dizze bidriuwstüke wer op peil. En dan binne der fjouwer sektoaren, dy’t dit bi- pale. Alderearst de minsken, dy’t yn en op sa’n bidriuw arbeidzje, dus de boer en syn folk. Hie men de kwaliteit fan de wurkers opfiere wollen, dan hiene de lea- nen en fortsjinsten, de omstannichheden fan it wurkmilieu en de sosiaele posysje dat toane moatten. Hja binne oant hjoed de dei minder as by oare groepen, de ei gene weardearring en dy fan oaren binne beide sakke, yn bipaelde kontreijen is dit sa efterüt gien, dat de jongerein gjin idé meat foar it boerefak hat. Op de leste partijgearkomste dielde in sprekker üt Braban mei, dat yn syn distrikt, hwert 600 leden fan de organisaesje wiene, dit In een drukbezochte receptie heeft de heer H. Steenaart, chef van de drukkerij AJO zaterdagmiddag alszodanig af scheid genomen. Nadat in 't gezellig ingerichte ,,’t Raad huis” de heer C. E. H. Osinga allen wel kom had geheten, werd de heer Steen aart met zijn gezin als eerste toegespro ken door de heer A. J. Osinga Sr., die namens de directie een woord van waar dering sprak voor het vele werk door de heer Steenaart in ’t belang van de AJO- drukkerjj en uitgeverij verricht. duksjeapparaet waerd bipaeld troch de hier fan in pleats. En dizze hier waerd troch de regearing fêsthalden op in peil, dat nearne op like. It nederlanske folk brükte wol dizze eigendommen, mar de regearing forbea dêrfoar de needsaeklike forgoeding to jaen. De bieren fan foar 1940 moasten oanhalden wurde, alhoe wel alleman wist, dat hjirmei gjin reed- like en earlike forgoeding foar it brüken fan oarmansguod jown waerd. Hwant it priispeil wie daliks al twa kear en letter trije, fjouwer en fiif kear sa heech wur den as doe. Mar dochs deselde of in bytsje hegere hier. Oan dy eigenaren, of dit nou boeren wiene of oare minsken, is troch dit regearingsbileid miljoenen ünthalden. Ik neam dat ünjrucht en dit stüfe wurd is jit to sêft. Mar boppedat is dêrtroch de hiele forbettering fan dizze primaire bi- driuwsmiddels ünmooglik makke en dat is it noch. De heechst needsaeklike vnvestering yn lan en gebouwen is sünt de oarloch slim ünrendabel. En dizze ekonomyske waen- sin duorret mar stil troch. Wy brüke de pleatsen to’n ein, in great diel is dat eko- nomysk al en nimmen wit hwert it jild foar de nije wei komme moat. En fan jier ta jier wurdt op dizze wize de boerestan de kans üntnomd om yn de E.E.G.-forhaldingen har plak skjin to meitsjen. Dit bileid hat striemin west en knoeit de hiele boerestan, hwant dy moat hjiryn buorkje. De regearing hat wer ris wier makke hwat de Ingelsken fan üs lan sizze: „Giving too little and asking too much”. Hja freegje to folie en jowe to min. En .’Jskcar is it jammer genóch in wier wurd. IN MIUOENENSAEK Der binne op it heden hiel hwat kwestjes hwert de trochsné-minske mar it béste óf- bliuwe kin omt se sa djip en fier geane dat hy it dochs net neikomme kin, mar der binne ek dingen, dy’t elts normael minske sjen en bigripe kin en dy’t dochs in tiid- lang binei net sjoen wurde. Mei namme de oarsaek fan de stadige en minne si tuaesje fan de lanbou is sa’n kwestje. Dat hie sa net hoegd, dat hie sa net moatten. It is biskamsum, dat men nou yi jit sizze moat, dat de echte, needsaeklike lanboupolityk noch bigjinne moat. Hwant it moast sa wêze, dat in goed bileid, mei meiwurking fan de bidriiiwsgenoaten, de Bolswards Nieuwshlat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. sektoaren, dy fan lan •get, 1 :bied,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1