Toestand Zuid-Vietnam voortdurend ernstiger Instelling Rijnmondraad aangenomen ■H De veiligheidsraad komt niet verder Frysk orkest geeft eerste populair concert in ,Dielshüs’ te Wommels Het Koninklijk Paar op vacantie totaa Lel «r y I w to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Gouden filmpjes Makarios VLIEGE HOL.L.AIM JIJ BENT MIJN LEVE* WEER JKirtS VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 103e JAARGANG No. 17 Cypriscne PYT ÜS Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag geworden. Ongetwijfeld oorzaak in de Belangrijk hoorns, trompetten, blazers èn in het feil thema, het tweede deel vindt zijn oor sprong in een Fins volksliedje „De dans in de rozentuin”. Het laatste deel is een vrolijk, opgewekt stuk, dat evenals de overige delen trouwens, de luisteraar voor geen enkel probleem stelt. Het Frysk Orkest besluit het concert met de uitvoering van Rossini’s ouverture Wil helm Teil. Ongetwijfeld zal de publieke belangstel ling voor dit eerste concert in de nieuwe zaal te Wommels zeer groot zijn, zodat men zich het beste tijdig van kaarten kan voorzien, door het gemeentehuis even op te bellen of daar kaarten te halen. Er zal nog geprobeerd worden het aantal voor verkoopadressen uit te breiden. VERHUIZEN MAAKT DORSTIG Dinsdag vond in Ti el een grote verhui zing plaats: het gehele ziekenhuis Be thesda” werd met behulp van de B.B. in een dag overgebracht naar ‘n nieuw gebouw. Op de foto zien we een beeld van deze bijzondere „operatie”: Ver huizen maakt dorstig. (Links): Blaar het nieuwe gebouw overgebracht. Alles liep op rolletjes, al moesten sommige patiënten in het nieuwe ziekenhuis wel even op de brancard blijven liggen, tot de bedden in gereedheid waren ge bracht. ANNEKE GRONLOH ZINGT „JIJ BENT MIJN LEVEN” Tijdens een televisieprogramma uit Ti voli in Utrecht heeft Anneke Grönloh maandagavond drie liedjes gezongen, waarvan er een is gekozen voor het eurovisie liedjes-festival te Kopenha gen. Anneke zal Nederland in de Deen se hoofdstad vertegenwoordigen met: „Jij bent mijn leven”. Op de foto wordt Anneke Grönloh geflankeerd door com ponist led Powder (links) en tekst dichter Rene de Vos tijdens de bloe menhulde. Op vrijdag 6 maart a.s., *s avonds half acht zal het volledige Frysk Orkest (56 musici) o.l.v. Alfred Salten in het nieuwe Dielshüs te Wommels een concert geven van populaire werken uit zijn repertoire. Het zal dan tevens voor de eerste maal zijn dat het volledige ensemble in Hen- naarderadeel op het podi. op heden is ruimtegebrek orkest moest worden gespeeld. -J-1--j werken groter geworden en dit is o.a. belang voor populaire komposities, die meestal een uitgebreid blazers- en slag- werkaandeel hebben. Niettemin begint het orkest, om even de juiste sfeer te scheppen, met één der be kendste werken voor strijkorkest, n.l. „Eine kleine Nachtmusik” van Mozart. Deze serenade is eigenlijk wel één der meest geliefde uit de gehele muzieklitera tuur. Het gehele apparaat komt in actie in de balletmuziek „Het Zwanenmeer” van Tschaikowsky. Prachtige muziek, waarin soli van verschillende instrumenten goed tot hun recht komen. Vóór de pauze be sluit het orkest met de bekende „Hon- gaarse Mars” van Berlioz. Na de pauze heropent het orkest het pro gramma met de Piet Hein Rapsodie van Peter van Anrooy. Dit werk is geïnspi reerd op de voortdurend duidelijk her kenbare melodie van „De Zilvervloot”. De Karelia-suite van Sibelius is op de po pulaire concerten tot één der geliefdste 1 vindt dit zijn -■langrijke aandelen van trombones en bont feit, dat de Finse volks aard (en Sibelius is een Fin) ergens iets gemeen heeft met de Friese. Het eerste deel van dit werk heeft een marsacht'g In wiis man wol hwat hy docht in dwaes man docht hwat hy wol velen veroordeelde amerikaanse politiek, welke bovendien nog vooral door binnen landse electorale overwegingen wordt be paald. Ernstiger leek het geval-Spanje, dat ongeveer 55 miljoen dollar militaire hulp zag verdwijnen, maar de Amerikanen hebben al te verstaan gegeven, dat zij toch zullen doorgaan met betalen, want op eens zijn zij gaan beseffen, dat zij toch wel prijs stellen op de vlootbasis bij Cas diz. Kortom, een blunder. Bolswards Nieuwsblad geruchten juist zijn, dan staat ons nog wel de nodige belangstelling Drankwet. Het is natuurlijk puur toeval. Maar mi nister Veldkamp heeft er schijnbaar voor willen zorgen, dat er mettertijd een bor rel kan worden geschonken. Zijn nieuwe Drankwet is dinsdag jl. door de Tweede Kamer aanvaard. Het maximum-stelsel, dat het aantal vergunningen beperkt hield wordt afgeschaft en vervangen door een nieuw systeem, waarbij de tapperijen aan een groot aantal vestigingseisen van so- ciaal-hygiënische aard worden onderwor pen. Er bestond in de Tweede Kamer nog al wat oppositie tegen dit voorstel. Minister Veldkamp mocht er op wijzen, dat het drankverbruik in Nederland sinds het begin van deze eeuw aanzienlijk is teruggelopen van 9 tot 3 liter p. hoofd der bevolking per jaar de socialisten en de minderheid in de protestantse par tijen waren niet gerust op de gevolgen van de voorgenomen liberalisatie. Minister Veldkamp hield de meerderheid der protestantse partijen aan zijn zijde door een amendement-Van Gelder te aan vaarden, waardoor de gemeentebesturen de bevoegdheid krijgen voor bepaalde wijken alsnog maxima te stellen aan het aantal vergunningen. Jeugdzorg. De socialisten bleven tegen ’t wetsont werp gekant omdat hun amendementen, waardoor bijv, het tappen in sportver enigingen- jeugdcentra zou zijn verboden werden afgewezen. Wel werd een anti revolutionair amendement-Versteeg aan vaard, waardoor het bedrijfsmatig ver strekken van sterke drank aan personen beneden 18 jaar werd beperkt. Alleen in studentensociëteiten zal op die regeling een uitzondering worden ge maakt. De liberalen ondernamen een po ging om kleine pittoreske kroegjes, zo als Amsterdam er zoveel kent, aan de ves tigingseisen te onttrekken. Minister Veldkamp wilde echter niet ver der gaan dan te beloven die schilderach tige inrichtingen aan een nader onderzoek te onderwerpen. Het amendement werd na een zeer gemengde stemming verwor pen. Voor de boerenpartij was deze ver werping aanleiding om tegen de nieuwe Drankwet te stemmen. Hwat bat Qabe Skroar gens geen twijfel over bestaan, dat hij de werking van het verdrag te bescheiden vond, doordat de uitroeiing van politieke groeperingen en culturele minderheden er niet onder valt. Daarna konden de Tweede-Kamerleden tot volgende week woensdag naar huis gaandan prijken de voorgestelde ver hoging van de benzinebelasting en de sigarettenbelasting en de nieuwe prijzen wet op de agenda. De Eerste-Kamerleden zetten het werk nog even door. Zij hadden nl. twee be grotingen, die van Maatschappelijk Werk en van Justitie, af te handelen. Opzien barende dingen deden zich daarbij niet voor. De discussie over gratie voor oor logsmisdadigers droeg niet die felheid van weleer en over de spijtoptanten uit Indonesië bestonden minder klachten dan voorheen. ficieel bezoek in Parijs aangekomen. Zo wel hij als zijn minister van buitenlandse zaken, de sociaal-democraat Saragat, heeft geen blad voor de mond genomen en ie dereen duidelijk gemaakt, dat zij de ideeën van De Gaulle t.a.v. Europa ten stelligste afwijzen. Zij wensen een open Europa, deelneming van Engeland en nauwe banden met Amerika. Van een italiaans initiatief om het vast gelopen gesprek over een nauwere poli tieke samenwerking, zoals De Gaulle die wenst, weer op gang te helpen, is niets gekomen en zal ook niets komen. De te genstellingen tussen Parijs en Rome, wa ren niet te maskeren en zijn zelfs in het communiqué vermeld. Nieuwe regering in Oostenrijk. In Oostenrijk is een nieuwe regering ge komen. Niet door een breuk van de coa litie en ook niet doordat de vorige rege ring een nederlaag in het parlement heeft geleden, maar doordat premier Gerbach niet langer het vertrouwen genoot van de leiding van zijn r.k. Volkspartij. In september van het vorige jaar was de leiding van de partij in handen gekomen van Jozef Klaus en andere „hervormers”, die meer nadruk op een zakelijke, con servatie benadering van de politiek leg gen en Gorbach eft de zijnen slapheid te genover de socialistische coalitiegenoten verweten. De socialisten spelen wel met de gedachte een kleine coalitie aan te gaan met de Vrijheidspartij, die zij nu niet meer neo-nazistisch noemen, maar naar alle waarschijnlijkheid zullen zij deze stap toch niet wagen. De oude coalitie zal ver moedelijk worden voortgezet. Terwijl het koninklijk paar in Oostenrijk van een welverdiende vakantie geniet en de jongverloofden, prinses Irene en don Carlos skiën, is het Binnenhof tot de normale werkzaamheden teruggekeerd. De rust rond het koninklijk gezin is nog niet geheel hersteld, want er bestaat nog steeds onzekerheid over de naam en de nationaliteit van de verloofde van prinses Irene. De buitenlandse pers (en nederlandse dagbladen heb ben dit bevestigd) heeft gesteld, dat de naam Carlos niet op zijn doopceel voorkomt, maar dat hij aanvankelijk als Hugheres Charles is aangegeven; pas later zijn op ver- ze k der familie de namen omgekeerd en is hij Charles Hugheres gaan heten. In feite zou de prins dus geen Spanjaard, maar een Fransman zijn en dus eerst genaturali seerd moeten worden, alvorens tot de Spaanse troon te worden toegelaten. Als die in de komende maanden bij de huwelijksinzegening van de wereldpers te wachten. op zichzelf wel eens, doch zagen geen aanleiding om tegen het wetsontwerp te stemmen, aangezien zij de instelling van de Raad op zichzelf belangrijker en voor verbetering vatbaar achtten. Als gevolg van een amendement-Elfferich (a.r.) was bovendien verzekerd, dat het college door rechtstreekse verkiezingen zou worden samengesteld. Genocide. De Tweede Kamer had verder maar wei nig onderwerpen op haar agenda staan. Zij hechtte haar goedkeuring aan 'n wets ontwerp tot goedkeuring van een VN- verdrag waardoor de genocide de mas- sa-uitroeiïng van rassen waaraan de na zi’s zich tegenover de Joden schuldig heb ben gemaakt, strafbaar wordt gesteld. Staatssecretaris Diepenhorst liet er overi- Laatste week februari 1914 Eindelijk kon de dienst StavorenEnk- huizen weer worden hervat. Dit jaar zal de 3e Friese Elfstedenrijwiel- tocht worden gehouden. In de ouderdom van 70 jaar overleden, de heer C. H. Wagenaar Hummelinck te ’s-Gravenhage, sedert de oprichting direc teur van de Hollandia. Ruim 30 jaar was hij de ziel der industrie. De kolossale werkkracht die de overledene bezat heeft de Hollandia groot doen worden. De eindcijfers van het Groene Kruis te Bolsward zeggen voldoende, welke om vangrijke werkkring deze vereniging heeft De ontvangsten waren n.l. f 3272,773, terwijl de uitgaven bedroegen f 2646,27. De afdeling tuberculosebetrijdjng vorder de alleen reeds een uitgaaf van f 1446,70. Debat over Zuid-Vietnam. De toestand in Zuid-Vietnam wordt voortdurend ernstiger. Het is nu Wel dui delijk geworden, dat de nieuwe leiders op korte termijn geen verbetering in de oor logssituatie kunnen brengen en dat de vechtlust van de troepen nog steeds veel te wensen blijft overlaten. In de Ver. Staten ontwikkelt zich op het ogenblik een debat over de stappen, 'Welke moeten worden genomen. Er zijn drie mo gelijkheden: meer amerikaanse troepen (er zijn er op het ogenblik ongeveer 16.000 „adviseurs”) zodat men een ko- reaanse situatie zou kunnen krijgen; po gingen om tot een neutralisatie te komen, hetgeen een overeenkomst met de com munisten inhoudt en ongeveer geliik zou staan met een capitulatie; doorsuxkelen op de huidige koers, in de hoop, dat er onverwachte verbeteringen zullen optre den. Aan de neutralisatie denken weinigen, zo als bijv, senator Mansfield. Aan de eerste oplossing, een grotere ame rikaanse deelneming, wordt door velen gewerkt en de nieuwste versie ervan is een blokkade van de.grezen van Noord- Vietnam, dat door het neutrale Laos en Cambodja de rebellen van de Vietcong van wapens e.d. voorziet. Sommigen gaan nog verder en propage ren de communisten met gelijke munt te rug te betalen en een guerrilla-activiteit in communistisch Noord-Vietnam te ont ketenen. Al deze plannen en overwegingen die be paald nog geen officiële poltiek zijn, heb ben Moskou al gebracht tot waarschuwin gen aan het adres van de heethoofden in het Pentagon, het amerikaanse ministerie van defensie. Voorlopig lijkt het het waar schijnlijkst, dat men op de huidige koers zal olijven doorsukkelen. In elk geval gaat McNamara, de amerikaanse minister van defensie, volgende week weer eens pools hoogte nemen. Segni contra De Gaulle. President Segni van Italië is, nadat bonds kanselier Erhard maar net uit de Franse hoofdstad was verdwenen, voor een of- Der riist in eilan op üt sé Yn prael fan griene blierens Cyprus, ’t is gjin ydille, oh né ’t Folk docht oars neat as tsieren De Gryk yn tsjok waer mei de Turk Oeral lüd oproerkraeijen Reekwalm fortsjustert it blauwe swurk Nei bloedich bakkeleijen Hie ik se mar wer yn 'e pas Tinkt presidint Makarios Ingelin is der ek mei oan Haldt hiel graech hwat relaesjes Lykwols de saek blykt slim bidoarn Seis de Foriene Naesjes Binne har rie sahwat tonein Oe Thant bigjint te switten Aenst de NATO it leadtsje lein? Twa üt it bounskip stjitten? Mar sokke fiten binne to kras. Tinkt presidint Makarios. Dizze folkseigen boeresoan Pylder fan 'e Steatstsjerke Spant mei 't gesach hjoed noch de kroatï Stiet moedich yn ’e perken Knap ütsliepen en bonkehurd Held fan Gryks-Cyprioaten Hy klaut him trocn syn stikelburd Hie ’k de saek mar op poaten Myn takomst gluorket net sa bras Fielt presidint Makarios. De wrald wurdt justkes üngerêst Krijt bange oarlochsdreamen Hja wol net graech ’t eilan, op ’t lést In twadde Kuba neame Der is in lytse hoop jawis Dat hja elkoar aenst fine Troch middel fan in kompromis Partijskelen ynbine Dan komt in diplomaet fan pas Toan 't, presidint Makarios! Rijnmondraad. Dezelfde dag mocht minister Toxopeus ’t genoegen smaken, dat zijn ontwerp tot in stelling van een Rijnmondraad, welke de gemeenten langs de Nieuwe Waterweg in één college wil samenbrengen voor een gemeenschappelijk beheer van de Euro poort, met een ruime meerderheid werd aanvaard. Een tegenslag voor hem was, dat 18 leden van de grootste regerings partij, de KVP, tegen stemden, omdat de Rijnmondraad naar hun oordeel te wei nig bevoegdheden kreeg om zijn taak naar behoren te verrichten. De socialisten waren het met die critiek De Veiligheidsraad, bijeengeroepen om de kwestie-Cyprus te bespreken, heeft een oplossing nog niet nader kunnen brengen. De betrokken partijen hebben de traditio nele standpunten uiteengezet, waarop secretaris-generaal Thant achter de schermen aan het werk is gegaan om een oplossing te zoeken. Thants plan was een multi nationale politiemacht van 10.000 man in het leven te roepen door een formele re solutie van de Veiligheidsraad. De opperbevelhebber zou aan de secretaris-generaal verantwoording schuldig zijn. Thant zou ook een neutrale bemiddelaar benoemen. Door de sterke binding aan de Veiligheidsraad hoopte Thant de instemming van Makarios te verkrijgen, waardoor misschien een Russisch veto zou kunnen worden vermeden. Maar de hoop van Thant is ijdel geweest. Thant heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad moeten vertellen, dat zijn pogingen zijn mislukt. Men verwacht, dat Makarios nu een bui tengewone voltallige zitting van de As semblee van de Verenigde Naties zal vra gen, wanneer de Verenigde Staten, Enge land en Turkije zich, zoals de Cyprisdie vertegenwoordiger het noemt, zullen blijven verzetten tegen een resolutie, die de onafhankelijkheid en de territoriale on schendbaarheid van het eiland waarborgt. Met deze termen wordt van Cyprische zijde bedoeld een buiten werking stellen van de garantie-verdragen. Engeland heeft zijn troepen op het ei land verhoogd, hetgeen een scherp pro test van Makarios heeft uitgelokt en het geen onder de Grieks-Cyprische bevol king een golf van anti-Engelse gezind heid heeft doen ontstaan. Intussen komen voortdurend wapens op het eiland aan. Blunder met hulp. Bij de besprekingen, welke sir Alec Doug las Home, de engelse minister-president, in Washington heeft gevoerd met pre sident Johnson, was naar voren gekomen, dat Washington het vooral vermoede lijk om reden, welke verband houden met de verkiezingen in oktober bijzonder hoog opneemt, dat enkele bondgenoten en landen, die amerikaanse hulp krijgen, handel drijven met Cuba. Engeland le vert bijvoorbeeld autobussen aan Castro. Johnson had het gevoel iets te moeten doen om zijn republikeinse tegenstanders de wind wat uit de zeilen te nemen en heeft aangekondigd, dat vijf zondaren geen hulp meer zullen krijgen, namelijk Engeland, Frankrijk, Joegoslavië, Marok ko en Spanje. Wat de eerste drie landen betreft, gaat het om minieme bedragen, zodat het meer een symbolisch gebaar is. Als symbolisch gebaar is het echter niet zonder gevaar, doordat voor velen de verkrijging van de amerikaanse hulp wordt gekoppeld aan een aanvaarding van een door even zo- naarderadeel op ium klimt. Tot er steeds oor zaak van geweest dat met een uitgedund orkest moest worden gespeeld. Dankzij de grotere ruimte is ook de keuze van van belan ’Ai v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1