Bondskanselier Erhard bezocht den Haag Kondigde Minister (te) veel prijsstoppen a£? Buitenlandse bezoekers in den Haag Den Haag heeft in de afgelopen weken twee belangrijke bezoekers uit twee zeer verschillende landen mogen ontmoetende minister van buitenlandse zaken van de jonge staat Israël en de Bondskanselier van West-Duitsland. Het was zelfs zo, dat de vrouwelijke minister van Israël de hotelsuite in Den Haag bezet hield, terwijl de suite eigenlijk al voor kanselier Erhard bestemd was. Dit kleine voorval illustreert hoe de politieke verhoudingen sinds de donkere dagen van Hitler zijn veranderd. Overeenkomst over Cyprus in zicht Naaste buren Stand van zaken bij Sudergoa Zeshoekige formule- O woningen Gouden filmpjes le week maart 1914 n- to sizzen f w n| M VRIJDAG 6 MAART 1964 103e JAARGANG No. 19 turkse minderheid op het gezondheidsredenen ;ebmik afdeling Men moat de welle grave ear't men toast hat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) BONDSKANSELIER ERHARD OP SOESTDIJK H.M, de Koningin beeft de westduitse bondskanselier Prof. Dr. Ludwig Er hard dinsdagochtend op paleis Soestdijk ontvangen. Foto vlnr: Prins Bernhard, de westduitse minister van buitenlandse zaken, Dr. Gerhard Schroeder, Konin gin Juliana, bondskanselier Ludwig Er hard en de westduidse ambassadeur Dr. H. Berger Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag centreren. Maar de Roemenen storen zich hier niet aan en menen, dat de opbouw van een sterke basis-industrie noodzakelijk is voor de industrialisatie van hun land. En industrialisatie is weer de algemene eis voor ’n verhoging van de levensstandaard Maar ook in ander opzicht gaan de Roe menen dingen doen, welke de russische buur niet geheel welgevallig zijn. Zij zoe ken nauwere contacten met China, zonder nu op een breuk met Rusland aan te stu ren, welke ook wel heel moeilijk te reali seren zou zijn. Maar niettemin gaat er deze maand een roemeense missie naar Peking, wellicht om te pogen te bemidde len. Het is niet duidelijk of deze missie de zegen van de Russen heeft en eigenlijk een aanduiding zou zijn van Ruslands toe- naderingsgezindheid, of dat de roemeen se zelfstandigheidsdrang spreekt die op zoek is naar eigen wegen naar het socia lisme. ZEGETOCHT VAN SJOUKJE DIJKSTRA Amstelveen heeft maandag op uitbun dige wijze Sjoukje Dijkstra ingehaald. In een open auto maakte de wereld-, europese- en olympische kampioene de zegetocht door de gemeente naar het Plein I960, waar de eigenlijke huldi ging plaats zou vinden. Naaste buren hebben met Elkaar vaak te maken ’t Is niet altijd vriendscbapspret Maar (zaken zijn zaken) Je moet weten, allebei Van geven en nemen Daarom schik je een beetje bij Zonder ’t echt te menen. schappelijkheid veel verder komen te lig gen. De grootste zorg voor Erhard en de CDU is nu, dat de socialisten zullen trach ten de pasjeskwestie tot een onderdeel van de verkiezingsstrijd te maken, waarbij zij met hun nadruk op het menselijke as pect bij de bevolking meer begrip zullen vinden dan de regering met haar starre, ambtelijke, legalistische houding. Roemeense weg. Noest Roemenië komt het geschil tussen Rusland en China uiterst gelegen. Het ziet hierin de kans zich een iets zelfstan diger positie in het oostelijk blok te ver overen en zijn economische ophouw in ’n richting te stuwen, die in strijd is met de russische voorschriften. Rusland acht het namelijk niet economisch wanneer Roe menië grote staalfabrieken gaat bouwen Toenadering, nieuw plezier Ieder heeft zijn weetje Welkom heer Bondskanselier Saam een fijn dinertje De stemming wordt eerste klas Stil, geen traan wegpinken Wij heffen het volle glas Gaan eens Jekker klinken En wij praten serieus Over de valuta Revaluatie? Abuis! Handel resoluut, ja ’t Economische belang Moet nu ’t zwaarste wegen Burenvriendschap komt op gang Oud zeer zal verzwegen. Zo is ’t politieke spel Want het hemd blijft nader Dan de rok, dat snap je wel Vroeger buurversmader Een geluk dat ’t niet lang heugt Je maakt van de nood een deugd. PIET Hwat hat Cjabe Skroar us Nederland voelt het secuur Blijf niet eeuwig vitten Ook al liet de Oosterbuur ’t Destijds heel lelijk zitten Brak hij sluw misdadig in Vijf jaar moorden, stelen Zand er over, ’t heeft geen zin Constant wrok te telen. Naar aanleiding van het besprokene op de bezinningsdag op 23 november, is een commissie ingesteld, die aan het dagelijks bestuur advies zal uitbrengen over de or ganisatievorm van Sudergoa, zo staat ver meld in het tweede nummer van „Stan fan saken”, dat geheel in het teken staat van die bezinningsdag. De welzijnsdag voor de Zuidwesthoek, zo blijkt uit dit nummer, heeft voorts ’t plan tot een gespreksgroep te komen in het ruilverkavehngsgebiea Gaasterland. Hier door zal het mogelijk moeten worden ook de niet-agrariërs intensief voor te lichten over alle ingrijpende veranderingen, die in het gebied plaatsvinden. Het gesprekscentrum zal echter vooral ook de bevolking de gelegenheid moeten g'even, haar wensen te uiten en plannen te maken. De eerste besprekingen met de standsorganisaties hebben inmiddels al plaats gehad. In Groot Brittannië is dezer dagen het prototype van een zeshoekig huis getoond dat in een dag kan worden neergezet wan neer het eerste huis eenmaal is voltooid. Wanneer grote aantallen van deze huizen worden gebouwd, heeft men ongeveer vier maanden nodig voor het bouwrijp maken van het terrein en de bouw van de eerste woning. De huizen, van het „Formule’’ type zijn in de eerste plaats bedoeld als woningwet woningen. De wanden worden gedragen door een stalen omlijsting met staande ronde buizen. Op de benedenverdieping bevinden zich de eetruimte en de keuken die ineenlopen en de woonkamer. Boven zijn twee slaapkamers, een badka mer, W. C. en ’n bergkamer met handige afmetingen. Door de zeshoekige vorm van het huis zijn ook de vormen van de kamers onregelmatig en maken daardoor een interessante indeling mogelijk. Er is warme lucht centrale verwarming. De bouweenheden worden in de fabriek vervaardigd. De bouw is mogelijk zonder kranen of steigers en een minimum aan geschoolde arbeidskrachten. Andere ver sies van het basis ontwerp zijn o.a. een huis met drie slaapkamers en ingebouwde garage en met vier slaapkamers en inge bouwde garage Ook zullen later in net jaar vier verdiepingen hoge maisonnettes worden gebouwd. Hoofdonderwerp van de beide bezoekers was het proces van de europese eenwor ding. Israël wil zich associëren met de Euromarkt en hoopt daarbij op de voor spraak van minister Luns. West-Duitsland zoekt een nieuwe weg voor Europa en la veert daarbij tussen de Ver. Staten en Frankrijk door en het ontmoet daarbij ook minister Luns, die binnen de Euromarkt als pleitbezorger voor de angelsaksische politiek tegen de franse president De menie grote staalfabrieken gaat bouwen £aun tr6eedt. als andere landen van het oostelijk blok, Waarsch'jnlijk heeft de bondskanselier zoals Rusland, Tsjechoslowakije en Polen Nederland begrip gevraagd voor in de behoeften kunnen voorzien Roeme- faet veJ)an van Spa6nj£ zicg bij de me kan zich dan beter op iets anders cpn- te sl^iten< Voor ons land heeft dit probleem nieuwe betekenis ge kregen door de verloving van prinses Ire ne met de Spaanse troonpretendent Don Carlos. Merkwaardig was, dat Dr. Erhard te kennen gaf, dat hij Don Carlos niet kende. Destijds was bij de levensbeschrijving van de Prins namelijk vermeld, dat deze vroe ger medewerker van Dr. Erhard was ge weest, Justitiedebat. Het was het eerste officiële bezoek van ’n duitse bondskanselier sinds de oorlog. Dr. Erhard verheelde niet, dat er tussen beide volken diepe wonden waren geslagen; hij hoopte echter op een betere toekomst. De ontvangst kon van de zijde van de neder- landse regering hartelijk zijn, doordat de democratische gezindheid van Dr. Erhard Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Reclame-T.V. Een tweede aankondiging van minister Scholten betrof een wetsontwerp, dat de werking van de nederlandse wetten op het zogenaamde continentale plateau de strook, grenzend aan de territoriale wa teren wil garanderen. Uiteraard was dit vooral van belang als waarschuwing voor de R.E.M. die voor- nemens is in de Noordzee een kunstmatig Op de kiezerslijst eiland te bouwen, van waaruit men com- "~in merciële t.v.-uitzendingen wil gaan ver zorgen. De R.E.M. kondigde spoedig aan, dat zij haar plannen wil doorzetten. Maar de omroepverenigingen juichten. Weldra deed het gerucht de ronde, dat zij in de zogenaamde pacificatie-commissie een po ging hadden ondernomen om met de dag bladondernemingen tot overeenstemming te komen over reclame-televjsie. Economische zaken. Deze week behandelde de Eerste Kamer de begroting van economische zaken. Daarbij sprak de socialistische oud-minis- ter Vos zijn zorg uit over het gebrek aan leiding, dat het economische leven thans kenmerkt. Oud-minister Zijlstra was min der pessimistisch. Hij geloofde, dat de nederlandse economie gezond genoeg is om klappen te kunnen dragen. „Wij zul len door schade en schande wijs moeten worden. Alle vereiste maatregelen zijn genomen en wij moeten nu afwachten welke invloed zij op de werkgelegenheid zullen uitoefenen.” Hij doelde daarbij op de belastingver hogingen op benzine en sigaretten, welke de Tweede Kamer woensdagmiddag in openbare behandeling heeft genomen, en op de nieuwe prijzenwet waarover minis ter Andriessen deze week ook heel wat te horen kreeg. Prof. Zijlstra hield hem de hand boven het hoofd. Hij prees de voortvarendheid, waarmee deze een „bijna onmogelijke taak” ter hand had genomen Maar hij liet wel uitkomen, dat de jonge minister misschien toch wat veel prijs- stoppen had afgekondigd maar dit kwam door nieuwe pan, een g beter. Te Bolsward is opgericht een van het hoefijzerverbond. Er begint in het beraad van de Veiligheidsraad over Cyprus toch enige vordering te komen. Vijf van de zes niet-permanente leden van de Raad hebben zich akkoord verklaard met een resolutie, welke zou leiden tot de vorming van een internationale politiemacht onder toezicht van de Ver. Naties en een benoeming van een bemidde laar tussen Grieken en Turken op het eiland. Op het ogenblik van schrijven neemt men aan, dat deze resolutie wel zal worden aangenomen. Dat betekent, dat Rusland er geen veto over zal uitspreken. Er zijn al speculaties, dat de bemiddeling zou kun- knnnen worden opgedragen aan Mr. C. W. A. Schürman, de nederlandse permanen te vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. Is dat alles, kan men vragen. Een interna tionale politiemacht, zoals iedereen die eigenlijk wel wilde, moet daarover zo in tensief en kribbig worden onderhandeld Het gaat ook minder om de politiemacht zelf als wel over de competentie van deze politiemacht en over de uiteindelijke ver antwoordelijkheid aan de ene kant en de feitelijke uitschakeling van de garantie- verdragen aan de andere kant. Wij heb ben er al eerder op moeten wijzen, dat de Cyprische regering voortdurend aandrong op een garantie van de Ver. Naties met betrekking tot de onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid van het eiland. Dat betekent, dat de Ver. Naties moesten garanderen, dat Turkije niet zou ingrijpen, wanneer het meende, dat de Cyprische regering de rechten en de be langen van de turkse minderheid op het eiland zou schendenvolgens het garantie verdrag had hij hiertoe het recht. Makarios heeft zijn zin. De aanvankelijke engels-amerikaanse plannen om de handhaving van de orde op het eiland aan een politiemacht van de landen van de NAVO toe te vertrouwen maakten geen inbreuk op deze turkse ga- nrantierechten. Vandaar ook ’t verzet van Makarios tegen deze plannen en diens aandringen de Ver. Naties in te schakelen die als het ware de garanderende taak zouden kunnen overnemen, maar deze zouden kunnen uitbreiden tot een garan tie tegen een turkse interventie. Makarios heeft zijn zin gekregen en de grote verliezers in deze gehele affaire zijn op het ogenblik de Engelsen en de Ame rikanen. De Engelsen zijn, toen met kerst- nis een burgeroorlog haast onvermijdelijk ;cheen, met hun troepen te hulp gekomen en hebben de orde weten te handhaven, naar dank heeft hun dit niet opgeleverd. De beschuldiging van pro-turkse en van imperialistische bedoelingen is hun niet bespaard gebleven. Zowel in Griekenland als in de landen van het Midden-Oosten is de anti-engelse en anti-amerikaanse ge zindheid door deze Cyprische affaire ge groeid. Erhard in den Haag. Bondskanselier Erhard is op bezoek ge weest in Den Haag en dinsdag is hij door koningin Juliana in audiëntie ontvangen. Ongetwijfeld stonden europese zaken hoog op de agenda, hoewel naar verluidt ook de kwestie van het aardgas zou zijn besproken. Wat er over Europa is gezegd is op het ogenblik van schrijven nog met duidelijk. Het standpunt van de neder landse regering is, dat men met de poli tieke bovenbouw maar moet wachten, tot dat de franse houding is veranderd, aan gezien iedere stap in de politieke richting toch weinig anders dan een concessie aan een verderfelijk geacht standpunt zou zijn. Politieke eenwording zonder supranatio naal tintje is volgens Nederland ondenk baar en van supranationalisme wil De Gaulle maar dan ook niets weten. Zelfs tegen elke uitbreiding van de bevoegd heden van het europese parlement is hij gekant. Erhard is het niet helemaal met het neder landse standpunt eens, hoewel hij even zeer geporteerd is voor een open gemeen schap voor een lidmaatschap van Enge land en voor nauwe samenwerking met de Ver. Staten in de NAVO Erhard wenst deze grotere politieke samenwerking voor al om de vele aspecten van de economi sche politiek te kunnen coördineren, op dat bij het afglijden van meer leden naar een inflatie, zoals in Frankrijk en Italië cn ook wel in Nederland valt waar te nemen een politiek kan worden voorgeschreven, die deze inflatie, een halt toeroept. Niet alleen omdat dat voor de desbetreffende landen prettig zou zijri, maar om de an dere leden van de gemeenschap te be schermen. t van Bolsward zijn voor lopig 1179 kiezers geplaatst, waarvan er 1025 belastingkiezers, 23 huurkiezers, 10 vaartuigkiezers, 93 loonkiezers, 2 pen- sioenkiezers, 19 spaarbankkiezers, 7 exa- menkiezers. In de meeste gemeenteraadsvergaderingen heerst een rookverbod. In de raad van Hasselt mogen de vroede vaderen niet al leen roken, maar wordt van gemeente wege zelfs een tabakspot op tafel ge plaatst. Bolswarder Bioscoop: De geheimen van Parijs. Verder nog veefokkerij in Brazi lië en enige komische nommers. Gelieve deze zaak niet te verwarren met die van Bertus Niemeijer, welke reeds niet meer bestaat. Entree 50, 35 en 25 cent. Aanbe velend C. Nienhuis Jzn. Gemeentesecretaris K. H. Laagland te Bolsward vraagt om gezondheidsredenen eervol ontslag. Te Bolsward is door mej. Benninga in de Doele een kookles gegeven. Een 260 dames woonden de les bij. Het menu dat luidde: 1. bruine bonen met gebakken spek en uien. 2. stamppot van hutspot met uien en groene erwten. 3. Spekpannekoe- ken. 4 gebakken paardelappen. 5. stamp pot met stokvis, rijst, uien en aardappelen o. Havermout met karnemelk. Alleen de spekpannekoeken slaagden minder goed, door gebruik van een gebruikte pan doet het in Breda gespi hooglerrar Di op de mogelijkheid nister Scholte weigerde pertinent een me dedeling te doen, waaruit enige conclusie over het toekomstig lot van de vier van Breda zou kunnen worden getrokken. Bij die gelegenheid was minister Scholten nog vol hoop, dat hij binnen zijn ambts termijn weer vaart zou kunnen brengen in de vernieuwing van ons burgerlijk recht. Hij kon toen nog niet vermoeden dat enkele adviseur op dit gebied, Prof. Drion uit 1 gerukt. Prof. Drion, zoon geweest van het illegal» blad „De Geus”, dat zich f< duitse bezetters kantte. boven twijfel staat: hij heeft niet geaarzeld medewerkers op wier verleden een smet rustte, terzijde te stellen. Enkele dagen tevoren was op het Binnen hof bij de behandeling van de begroting van justitie in de Eerste Kamer nog over het lot van de duitse oorlogsmisdadigers iroken. De antirevolutionaire diepenhorst zinspeelde weer "jkheid van gratie. Doch mi nister Scholte weigerde pertinent over het toekomstig lot van de vier van Bij die gelegenheid was minister Scholten 1 termijn in de vernieuwing van ons burgerlijk recht. Hij kon toen nog niet vermoeden dat enkele dagen later zijn voornaamste f 1 fA 1 r, r Leiden, door de dood zou worden weg gerukt. Prof. Drion, zoon van een vroe ger kamerlid, was in zijn studententijd re dacteur geweest van het illegale studenten- zich fel tegen de in 1961, West-Berlijners met kerstmis van 1 toegelaten. Brandt hij achtte de bezwaren reesd, dat de oostduitse-autoriteiten uit j J een aanloopje tot zekere erkenning zouden weten te ha- jners een maal lekker gemaakt zouden zijn, de po litieke eisen wel zouden komen. een voortzetting van de pasjes regeling, maar Bonn wenst bijv, geen aanwezigheid van oostberlijnse staat in deze standpunt, zoals men lang heeft getracht vol te houden, en naarmate de verkiezin gen dichterbij komen, zal deze gemeen- Meningsverschil over pasjes. Wanneer Erhard terug is in Duitsland heeft hij een gesprek met Brandt, de bur gemeester van West-Berliin en socialis tische koploper bij de verkiezingen, wel ke het volgend jaar zullen worden gehou den. De kwestie, welke nu tussen beide politici aan de orde is, betreft de bezoek- pasjes voor West-Berlijners voor familie bezoek in Oost-Berlijn. Men zal zich herinneren, dat voor het eerst sinds de bouw van de berlijnse muur het vorige jaar tot Oost-Berlijn zijn 't was een groot voor stander van deze contactmogelijkheden en hij achtte de bezwaren van Bonn niet zo zwaar. In Bonn was men namelijk be- vi de pasjesverstrekking een: len, en dat, als de West-Berliji litieke eisen wel zouden komen. Brandt gevoelt voor de pasjesregeling, geen aanwezigheid van oostberlijnse ambtenaren op westberlijns gebied. Er be staat in deze geen westduits eensgezind naarmate de verkiezin- f i 5»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1