in Matthaus-Passion te Workum Onderzoek langdurige ziekten in Friesland Ook Wonseradeel hierbij betrokken Fan de Marlinytoer Zilveren filmpjes üs hjoed p p to sizzen Sneeuwklokjes Behandeling van zeldzame ziekte Dierenzegels STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat (gcibe Skroar RJ'-éX3W! W 1'00^ fT F ■s 103e JAARBANG No. 20 DINSDAG 10 MAART 1964 I Elk liwerom hat syn dêrom 21 april een dy’t - 2e week maart 1939 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 ;(05157) allen beseffen, van hoe groot belang het is, dat allen, of zij nu wel of niet ge zond zijn, deze lijst invullen en terug zenden. In Leiden werkte van de bijna 11.000 per sonen ongeveer 94 mede. Autoverhuur met en zonder chauffeur. F. Swart, Harlingerstraat 13. Ook voor Rijwielen en toebehoren C. P. de Jager, Bolsward gevoel volkomen opgewassen voor hun opdracht. Van de instrumentale solisten als Klaas Kueter, Viola da Gamba, Jan Harshag in Hobo, Leon Bendien, fluit en de beide zo bekwame violisten mocht men klas- sewerk verwachten, evenals van mevr. Jacoba Kueter Zwager, Claveclmbel en Wim van Beek, orgel. De enthousiaste zang van ’t toonkunst- koor „Concordia” noemden we reeds en ook dit koor heeft een uitstekende naam en moet deze gestand doen. De begeleiding van het Orkest heeft meer dan bij vorige, uitvoeringen onze aandacht gehad en wij mogen zeggen dat deze ditmaal Wel heel mooi was. Wij noden stemmend in de wind Zeg, bibb’rend mensenkind hoor je 't zingen niet Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag R.K. 1 Staande Bolswards Nieuwsblai Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Oproep. Een ieder, of hij gezond Is of niet, die in de komende weken een vragenlijst ontvangt, wordt vriendelijk verzocht deze lijst zo goed mogelijk in te vullen en terug te zenden Voor het welslagen van een dergelijk onderzoek is inder daad de medewerking van allen onmis baar. Verbeterde s.oclaal-economische en hygiënische omstandigheden, de vooruitgang van het geneeskundig kennen en kunnen en andere factoren hebben er toe geleid, dat in sommige landen bepaalde ziekten veel minder voorkomen dan vroeger, andere daarentegen naar verhouding een steeds beiangrijker rol gaan spelen. Dit verschijnsel doet zich vooral voor in Westerse landen. In landen zoals Ne derland eisen b(Jv. besmettelijke ziekten bij jonge kinderen tengevolge van on gunstige voeding thans veel minder slachtoffers dan aan het begin van deze eeuw. Aangezien daardoor de kansen toegenomen zijn om een hogere leeftijd te bereiken, ziet men ziekten, die vooral op middelbare leeftijd en in de ouderdom voorkomen, nu steeds meer op de voorgrond treden. Deze ziekten genezen niet zelden pas na langere tijd, soms ook vindt algehele genezing niet meer plaats. Men spreekt in deze gevallen van langdurige, resp. chronische ziekten. De vragenlijst. In het formulier (waarop de naam niet behoeft te worden vermeld) staan eens deels vragen met betrekking tot de ernst van ziekten, aandoeningen of klachten, die in het jaar 1963 vier weken of lan ger hebben geduurd, andersdeels vragen welke ten doel hebben enig inzicht te krijgen in de soorten langdurige aan doeningen en klachten die ook op mid delbare of hogere leeftijd voorkomen. Voor het invullen is, naar de ervaring heeft geleerd, gemiddeld tien (10) mi nuten nodig, voor gezonde mensen is dit vaak nog korter, voor hen, die chronisch ziek zijn, soms wat langer. Men zal in geen geval worden opgeroepen voor een medisch onderzoek. De bedoeling is, dat de vragenlijst in gevuld wordt met gegevens over de ge zondheid van diegene, die de brief met verzoek om medewerking ontvangt. Is de brief dus bijv, aan de vrouw des huizes gericht, dan dienen op de vra genlijst alleen haar gegevens te worden vermeld, ook al is zij geheel gezond. Het spreekt vanzelf, dat de verzamelde gegevens vertrouwelijk worden behan deld en alleen voor dit wetenschappelijk onderzoek worden gebruikt. Uiteraard zijn alle huisartsen op de hoogte gebracht van dit onderzoek, zij allen hebben ook een exemplaar van de brief en van het formulier, zoals deze aan personen van 40 jaar en ouder wor den gezonden, ontvangen. Medewerking van bevolking onmisbaar. De medewerking van allen, die een vra genlijst ontvangen, is onontbeerlijk. Het is daarom zeer te hopen, dat zij Bij de zeer goed bezochte uitvoering van de Matthaus Passion in de Herv. kerk te Workum was o.m. iets bij de opstelling gewijzigd, n.l. het clavecim- bel, dat met de contrabassen als conti- nu-begeleiding zo mooi is ingeschakeld, was nu meeer naar voren geplaatst, vlak achter de solisten. Wij hebben nu nog meer dan anders kunnen beluisteren hoe prachtig dit on derdeel verzorgd was. Trouwens, de gehele begeleidende taak van het Frysk Orkest trof door haar mooi afgewogen karakter, zoals trou wens geheel deze uitvoering. De begeesterende leiding van de heer Piet Post, reeds in het eerste deel dui delijke taal sprekende, zal daaraan niet vreemd zijn geweest, maar ook de al gehele verzorging door de meewerkende personen, solisten, koren en Orkest on der deze zo bekwame leiding droeg bij tot dit o.l. zeer hoge uitvoeringspeil. Zo kwamen de koren tot zeer hoge pres taties, vooral in die heerlijke koralen, door Bach zo treffelijk gebruikt in deze Passion. Dat begon reeds direct bij het Inleiden de openingskoer „Dochter Sions” en 't „O Lam van God, onschuldig”, dit voor éénst. jongenskoor, ook nu dat der St. Bonifatiuskerk te Leeuwarden, directeur Jacques Bos. Dit jongenskoor bracht ook nu weer met volle opgewektheid en toewijding haar aandeel aan dit grote geheel, al be- Wij betalen 6 cent voor lompen en 42 voor gebreide goederen per kg. K. de Jong, t Laag, Bolsward ’e gong. En dêrby .'„.-goeding fan nbouproduk Dit is al jierren in hjit hangiisder, dêr’t men fierst to lang Accountantskantoor E. Oldenziel, Markt straat 12c. Opleiding voor de practijk- examens. Vestiging 3 april a.s. Al stormt de wind nu nog zo boud en stroomt de regen nog zo koud wij zwijgen niet de gemeenten Ooststellingwerf, West- stellingwerf, Smallingerland, Dokkum, Oostdongeradeel, Harlingen, Wonsera deel, Barradeel, Gaasterland en Hasker- land (dus 20 van alle personen van 40 jaar en ouder in deze gemeenten). Al deze gemeenten hebben hun volledi ge medewerking toegezegd om het on derzoek zo vlot mogelijk te doen verlo pen. De enquête zal in de maanden maart en april plaats vinden, echter niet in alle gemeenten tegelijk. Begonnen wordt in Ooststellingwerf, Weststellingwerf en Smallingerland. Ik lok nu als een fluit naar al dat slapend, dromend kruid Zeg, kóm je niet Verzamelen van gegevens onder de bevolking. Tot dusverre bestaan in ons land nog betrekkelijk weinig gegevens over het voorkomen van een reeks langdurige ziekten onder de bevolking als zodanig. Daaromg is het nodig bij dergelijke on derzoeken aan een groot aantal perso nen zelf te vragen of zij aan een derge lijke ziekte lijden en in welke mate zij daarvan last ondervinden. Pas als alle mensen, zieke zowel als ge zonde, die om inlichtingen worden ver zocht, antwoord geven op de daartoe te stellen vragen, kan de omvang van het vraagstuk worden aangegeven en kun nen maatregelen worden beraamd om in de toekomst de zieken zo goed mo gelijk te helpen, De enquête in Friesland. In Friesland zal een steekproef van ongeveer 10.000 personen van 40 jaar en ouder een enquêteformulier ontvan gen met het verzoek dit ingevuld terug te zenden naar de onderzoekgroep van het Nederlands Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde. Voor het terugzenden der ingevulde for mulieren is bij de vragenlijst een reeds gefrankeerde enveloppe gevoegd. Deze enveloppe wordt dichtgeplakt en voor zien van de aantekening: Medisch Ge heim naar het Gemeentehuis van de ge meente, waarin de afzender woont, ge zonden. Op het betreffende Gemeentehuis wordt er voor gezorgd, dat al deze envelop pen ongeopend zo spoedig mogelijk worden doorgezonden. Ook in Wonseradeel. Tot de steekproef zal elke vijfde in woner van 40 jaar en ouder behoren in Straks komt de lentekoningin de lage Friese velden in Vergeet dat niet Mart. W. II. de Weerd Wij roepen over wei en akker al de bonte bloemen wakker Verneem je 't niet Ie geriif hawwe bytsje wengenot Uw adres voor schoorsteenvegen K. J, Terpstra, P. Tanjéstraat 2, Bolsward. Ik roep met teer geluid lentetooi de aarde uit Zeg, hoor je ’t niet? Ik zing als zachte luit een welkom voor de voorjaarsbruid Zeg, merk je ’t niet? den, dan wie der nei koarte jierren net folie mear fan oer. Mar hawar, faeks komt der hwat üt ’e bus, dat goedkeap en best is, men kin it nea witte. Foar de jingen, dy’t der foar steane, komt in gewoane greidpleats foar 25 ha yn elts gefal op nundert fyftich oan twahündé goune. Oan rinte en ófskriuwing binne jo jit folie mear neidielen, sa as in ünbidige dan fêst fiiftüzen goune kwyt, jierliks. molkenkelder, in kalde en dampe op- soort, en is volkomen steriel. Steriliteit is namelijk zeer belangrijk bij de behande- 'e* lio- hebben neven-verschijnselen die de pa- u:;g-’’g i voor in fectie. In de nieuwe afdeling is geen contact tussen patiënten en de ziekenhuisstaf daarbuiten de staf spreekt door mid del van de telefoon en bezoekers spreken door doorzichtige deurplanelen van kunst stof. De atmosferische druk in de afde ling wordt hoger gehouden dan normaal, zodat eventuele lekken naar buiten en niet binnenwaarts zijn gericht. Er wordt gebruik gemaakt van microgolf verwarming om de bacteriën in levens middelen te doden. Tot voor kort was de ziekte fataal. Ongeveer vijf jaar geleden werden nieuwe geneesmiddelen toegepast. De behandeling duurt ongeveer zes maan den. WEZ OP JIM IEPENST! It biried fan de organisearre lanbou mei de minister oer de grounslaggen fan it kostpriisbileid is oan v sil in haedsaek wurde de for: de gebouwen, dy’t foar de lanl sje needsaeklik binne. F’ j 1 dé eagen foar sletten hold, mar it is net mear to kearen, dat it op it aljemint komt. Tweintich jier to let, mar toemar, der is nou neat mear oan to dwaen, mominteel komt it er allinnich op oan, dat men dis kear net wet mei in heale oplossing yn sé giet. As foar de lanbouproduksje lan keamer, lange jongen, folie rinnen en in bytsje geriif. Derneist freget it bidriuw de oanwêzigens fan de boer en syn hüshal- ding omt der aloan tasicht wêze moat by sike en kealjende bisten, by broeijend hea .e £<•--- Touns by it ófljochtsjen moams bitiid heart de boer yn it büt- hüs, om alles goed under kontróle to bal den. Wy prate nou mar net oer de damp en de kouwewasem, de kuillucht en de jarre, de heamyt en safolle oare dingen, dy’t in boer net telt, omt hy boer is en minsken ek, dy hjir gjin praet oer hearre wol. Mar de lijk haar zware taak ten einde bracht, treedt. De afdeling is de eerste van haar De bas Arie de Rijk en de tenor Jan Waayer, ook al oude bekenden te Wor kum, behoren tot die personen waarvan we dat ingroeien bezigden. Ook de sopraan Henriëtte Sengers vol deed ons heel goed, zij het dan dat we haar na de pauze in het tweede deel beter vonden dan bjj haar eerste optre den. Zowel de bas Leo Rommerts, ook al meerdere jaren een meewerker aan de Workumer uitvoering, door wie de klei nere partijen gezongen werden en de tenor Gerard Honig, waren naar ons Onderzoek in Friesland. Het blijkt thans wenselijk te zijn soortgelijk onderzoek in nlet-stedelijke gebieden te doen. Het is daarom ver heugend, dat, gezien de bovengenoemde problemen van de adviescommissie van de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid in Friesland, met het Neder lands Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde kon worden overeengeko men, dat dit Instituut in samenwerking met de Raad een dergelijk onderzoek in Friesland zal verrichten. ling van deze ziekte (een kwaadaardig gi I zwel in de baarmoeder, chorionepithefii ma genaamd). Deze ziekte kan met neesmiddelen worden genezen, maar ze ULt- tient bijzonder gevoelig maken In het beroemde Londense Fulham Hos pital is een nieuwe afdeling geopend die zich uitsluitend bezig houdt met de be handeling van een zeldzame ziekte die soms bij vrouwen na een bevalling op- begrafenisvereniging opgericht. de vergadering gaven zich een 50 tal gezinshoofden als lid op. Mei it ünderhald en de hier fan it lan binne de kosten fan sa’n pleats tsientüzen goune. a Dat binne de kosten, dy’t werom komme moatte, sil oan de minimum easken fol- dien wêze. In striidpunt by dizze kwestje of stoarmgefger. Jc is de fraech, hoe docht men mei it wen- en moams bitiid h< gedielte fan de pleats. Heart dy by it bi driuw of is dat in partikuliere saek, dy’t men der buten halde kin. Der binne rek- kenmasters, dy’t sizze: wy hawwe allinnich to krijen mei büthüs en skuorre, it oare is privé, dat hawwe oare i moatte seis ek witte hoe’t hja wenje wolle wente wit der wol fan mei to praten. My en dat fan har ynkommen bitelje. Dus, hwerom soe it by in boer oars moatte? Nou, lit üs dat dan ris bisien. Op it foarste plak binne de boerewenten dórre delset, dêr’t hja stean moatte om it bidriuw. In bilangryk diel fan harren wen net op plakken, dy’t frijhwat ófgelegen binne foar de hüshalding, hwertroch de bern hiele reizen nei tsjerke en skoalle meitsje moatte en de alderen navenant. It swalkjen lans binnenpaden en reden bait net om de hüshalding dit gaedlik fynt, mar omt it bidriuw dit freget. Wie dat der net, dan soene dizze minsken ek yn it doarp of de stêd wenje wolle, mar nou easket it bidriuw dit plak. Yn it twadde plak wurdt ek de wente ündergeskikt makke oan it bidriuw. By de stjelphuzin- gen is dit tige düdlik. Hwa soe, as it allinnich om in gaedlike wente gie, de keamers oan ien lange streek sette, mei in gong der lans en derboppe in skeane souder fan dy hichte. Ommers twahünderttüzert net ien. By de aldere pleatsen sit men mei Chronische ziekten eisen in toenemende mate de aandacht. Het is duidelijk, dat dit noodzakelijk is voor de verdere ont wikkeling van de geneeskundige zorg. Ook in Friesland is men zich bewust van de ernst van het vraagstuk van de langdurige en chronische ziekten. Zo wenst men thans inzicht te verkrij gen in het vóórkomen van chronische ziekten. Het aantal chronische patiënten in de ziekenhuizen evenals in de verpleegte huizen en in de bejaardentehuizen kon worden nagegaan. Het aantal thuisver- blijvende patiënten bleef echter bijvoor beeld onbekend en daardoor ook welke vorm van behandeling voor hen nodig geweest zou kunnen zijn. De afdeling Sociale Hygiëne van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden is enkele jaren geleden in die stad onder leiding van Dr. R. J. van Zonneveld begonnen met een omvangrijk onderzoek betreffende langdurige en chronische ziekten. De bedoeling is een betrouwbare indruk te krijgen van de mate, waarin deze aandoeningen gedurende een bepaalde periode onder de bevolking voorkomen gegevens te verzamelen, die inzicht kunnen geven in het vraagstuk van de voorzieningen voor chronische zieken, zowel in eigen milieu als op het gebied van zorg in inrichtingen als ziekenhui zen, verpleegtehuizen, verzorgingstehui zen e. d. Aan dit onderzoek, dat wat betreft het verzamelen van de benodigde gegevens binnenkort wordt afgesloten, werkten ruim 10.000 personen van 40 jaar en ouder mede, alsmede huisartsen in Lei den en omgeving. Ook de gemeente Lei den verleende haar medewerking. tinkt, dat it sa klear is as de dei, dat in boerewente in bidriuwsünderdiel is, dat meitelle moat yn de kosten en dat der foar it wengenot en wengeriif in bidrach êf- lutsen wurde moat, neigelang de kwaliteit fan de wenten. Sa hie it ek altyd west. De hiele hier wie bidriuwsünkosten en foar it frij wenjen die de fiskus in bipaeld bi drach by de bidriuwswinst. Dit léste bi drach moat yn oerienstimming wêze mei oare hieren, dy’t itselde wengenot en ge riif jowe. Dan kin men ek in billik ün- derskied meitsje tusken wenten, dy’t skie den binne fan de bidriuwsgebouwen, fol ie geriif hawwe en oaren, dy’t mar in bytsje wengenot en geriif jowe, al binne it greate holle keamers of Kelders. It soe slim ünbillik wêze as de nije üt- gongspunten allinnich rekken halde soe ne mei de strikte bidriuwsgebouwen, mar de boereorganisaesjes meije hjir wol op har iepenst wêze, hwant as it fan den Haech ófhinget, sette se hjir handich in streek troch, as se de kans krije. Tj. de J. paalde dit zich tot de eerste helft van deze Passion. Het machtig dubbelkoor bracht ons spoedig onder de indruk. En bij de vele hoogtepunten, welke dit machtig groot se werk bevat, Zijn er vele waarbij men mag stellen: Wat moet deze Bach toch een diep gelovig mens zijn geweest om zo in de muziek te kunnen uitzeggen wat daar in Math. 26 en 27 geschreven staat. Daar worden wij geconfronteerd met het onbegrijpelijke, het feit uit de geschiedenis der mensheid, dat mag worden aangemerkt als: De grote Schei ding. Wij mogen bij deze uitvoering o.l. stel len, dat bepaalde solisten al meer en meer zijn ingegroeid in deze Matthaus Passion. Van de alt Aafje Heynes mag men wel zeggen, dat zij ook nu zeer voortreffe- Dit jaar zullen voor de 25ste maal de zo- merpostzegels worden uitgegeven. Deze zegels zullen op alle postinnchtingen in Nederland verkrijgbaar zijn van 21 april t.e.m. 13 juni 1964. Zoals gebruikelijk wordt de opbrengst van de toeslag op deze serie door de stich ting Comité voor de Zomerpostzegels uit gekeerd aan landelijke en regionale instel lingen voor volksgezondheid, maatschap pelijk werk en culturele doeleinden, ter ondersteuning van activiteiten, die niet op andere wijze ter hand genomen kunnen worden. De serie, die uit vier zegels bestaat, is gewijd aan de verhouding van den mens tot het dier. Mede bepalend voor de keu ze van het thema zijn de suggesties ge weest van de Ned. Vereniging tot Be scherming van Dieren, welke vereniging op 25 augustus van dit jaar haar eeuwfeest viert. en in pleats nedich binne, dan is it sim pel dat de kosten fan beide yn de produk- sjeprizen werom komme moatte, oars giet in bi'driuw nei beppe kelder of der wurdt roof pleecht op de forgoeding foar de minsklike arbeid. Foar de bidriuwsgebou wen moat rinte, ünderhald en ófskriuwing komme op basis fan de hjoeddeiske bou- kosten en rekken haldend mei de jierren, dat in pleats al brükt is en jit brÜKt wur de kin. Fan heger han wurdt de léste tiid gauris sein, dat de tsjintwurdige pleatsen fierst to solide en to deeglik binne. Der foroaret sa folie en sa hurd, dat men moat in nije pleats sa bouwe, dat dy takomsti- ge foroaringen maklik oan to bringen binne. Fleksibel neamt men dat mei in raer wurd. It ministery wol dy kant wol üt en hat al jild tasein oan dy boumasters, dy’t in brükbere pleats meitsje kinne foar folie minder jild. Mar hoe’t dat moat, wit nimmen en oant nou ta sjocht men jit gjin foarbylden, dy ’t de eigners oan wolle. Hwant hja witte mar al to goed, dat in pleats op ’e romte boud wurdt, dat waer en wyn, snie, froarst en stoarm, damp en skroeijende sinne op sa’n gebou del komme en dat dêrtrocn nearne de slitaezie sa great is as krekt by in pleats. As dy boud wurde soe as iproduk- tsjintwurdich somlike wenten yn de stêd- Afbraak te koop, afkomstig van de dak- pannenfabriek te Makkum. Te bevragen bij E. Eekma te Makkum. TOEKOMSTIG SCHIPHOL Een foto van de door de K.L.M. ver vaardigde maquette van het toekom stige stationsgebouw van Schiphol. Men hoopt het nieuwe complex over enkele jaren in gebruik te nemen s sW.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1