Gevechten op Cyprus blijven voortduren Kritiek toenemend op een specialisme de Kamer o Ki® Korting Paul gisteren ter aarde besteld in Meevaller voor de fiscus üs hjoed p p to sizzen Kerkmuziek in Martinikerk te Bolsward Gouden filmpjes Constant ijn Stadhuis verjaart in begin april Hwat bringt üs de R.O.N.O. PIET llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. il VRIJDAG 13 MAART 1964 103e JAARGANG No. 21 De gevel Uitvoer van Fries stamboekvee naar Cuba. De zondagmiddag-uitvoeringen door steed worden voor een verhoging van de A.O.W. per 1 januari 1965 en een verlaging van de voet van de inkom stenbelasting. Anders zullen namelijk de A.O.W.trekkers te zdjner tijd onder de belastingplicht worden gebracht. Onder die dreigement schoten de regerings partijen minister Witteveen te hulp. Zonder veel verdere weerstand werden zijn voorstellen aanvaard. De ijsvereniging Arum vierde het 50 ja rig bestaan. Het eerste kievitsei te Pingjum gevonden door Klaas Boersma. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag van een tekening Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bilofte makket skuld, dat is klear mar skuld biloften helte mear Magere opkomst. In Frankrijk Is absenteïsme bij verkie zingen nog nooit zo sterk geweest als bij de verkiezingen voor de departemen tale raden ofwel provinciale staten, zon dag j.l. Ongeveer 45 van het aantal stemge rechtigden is thuis gebleven. Over de definitieve uitslagen is nog niet alles te zeggen, want voor die zetels, waarvoor een van de candidaten zondag niet de absolute meerderheid heeft behaald, zal zondag a.s. opnieuw moeten worden ge stemd. Maar men heeft de indruk, dat er ondanks president De Gaulle toch minder is veranderad in de politieke sa menstelling van het Franse volk dan sommige Fransen wel willen doen ge loven. Prijzenwet. Anderzijds werd de nieuwe prijzenwet echter juist, dank zij de socialistische oppositie, aanvaard. Hierdoor krijgt de minister van Economische Zaken be voegdheid om in een periode van eco nomische overspanning tijdelijk op te treden tegen individuele prijsovertreders dus. Tot dusver kon de minister pas een prijsstop afkondigen als een hele De situatie op het eiland begint, na een korte periode van ontspanning, weer ernstig te worden. Beide bevolkings groepen hebben zich gewapend. Vorige week dinsdag is de vorming van een burgerwacht van 5000 man Griekse Cy prioten bekend gemaakt. Aan Turkse zijde treden terroristen op, die met hun activiteit wellicht hopen uit te lokken, dat Turkije de Turkse Cyprioten te hulp zal snellen, indien de Grieken zouden terugslaan. Zaterdag braken hevige gevechten uit in Ktima toen Turkse scherpschutters van de daken op Griekse marktgangers gingen schieten. Zeven Grieken werden gedood. Zondag wist generaal Gyani, de Indiase opperbevelhebber van de nog op te richten politiemacht, een bestand te bereiken, dat maandag evenwel weer werd verbroken. Maandagavond deelde de Cyprische rege ring mede, dat de regeringstroepen de „Turkse rebellen” hadden gedwongen vele van hun posities te verlaten. De regering eist de inlevering van alle wa pens en het recht voor de regeringstroe pen ook in het Turkse stadsdeel te pa trouilleren. In andere plaatsen, waar is gevechten, hebben de Turken ook al hun wapens ingeleverd. Zelfs wanneer het leger van de Verenig de Naties, waarvoor landen, zoals Fin land en Zweden troepen zullen leveren, de Engelse troepen zal aanvullen tot een redelijk totaal, dan nog is het uiterst moeilijk een deugdelijke oplos sing van het probleem-Cyprus te zien, nu de haatgevoelens tussen de beide be volkingsgroepen zodanig zijn aange- wakkerd, dat van een redelijke samen werking nauwelijks sprake zal kunnen zijn. Adv. van rijwielhandel: Gezondheids- zadel voor heren met groot zitvlak en sterk onderstel met gedraaide, staande veren en dikke neusveer, alle veren ver nikkeld. De Veiligheidsraad heeft vorige week, zoals wij ai verwachtten, een resolutie Inzake Cyprus goedgekeurd, waarbjj secretaris-generaal Thant gemachtigd werd een strijdmacht te vormen, die zal worden belast met het handhaven van de vrede op Cj prjis en wel voor een periode van drie maanden. In de resolutie wordt ook gesproken van een politieke bemiddelaar. De medewerker van Thant, de Guatemalteek Rolx-Bennett was hiervoor aangezocht, maar de Turkse regering kon met zijn benoeming niet accoord gaan. Zjjn internationale prestige werd niet groot genoeg geacht, doch vermoedelijk willen de Turken hun onvrede met de gehele ontwikkeling demonstreren. Bij de verdediging van de begroting van Financiën heeft minister Witteveen de senatoren verrast met een gunstige tijding. De belastingopbrengsten over 1963 zijn zo meegevallen, dat het beraamde financieringstekort van f 1 miljard tot f 400 miljoen op de begroting kan worden teruggebracht. Dit was een tiding, welke de zorgen aanzienlijk verlichtte. Het feit Inspireerde verscheidene leden der Eerste Kamer opnieuw tot een bespiegeling over de mogelijkheid van een verlaging van de progressiefactor b(j de inkomstenbelas ting. Minister Witteveen kon hierover weinig nieuws mededelen. Het kabinet- Marijnen hoopt deze verlaging vóór het einde van zyn ambtsperiode, In 1967, tot stand te kunnen brengen. Maar de stand der conjunctuur, waarover de k.v.p.- afgevaardigde Van Campen tevoren met zorg had gesproken, moet dit wel mo gelijk maken, hoe hoge prioriteit het accoord van Wassenaar deze belastingver laging ook toekent. Oud-minister Cals. Begin van deze week vestigde oud-mi- nlster Cals de aandacht op zich met een rede voor de St. Jacobskring, waarin hij critiek op het toenemend specialisme In de Tweede Kamer uit oefende en tevens op afschaffing van de Eerste Kamer aandrong. Het was op zich zelf geen nieuw geluid, maar van belang was, dat het van zo gezagheb bende zijde klonk. Steeds sterker wordt de overtuiging, dat ons parlementaire stelsel moet worden gemoderniseerd. De Eerste Kamer gevoelt hiervoor weinig en zij kan alle vernieuwing tegenhou den. De Tweede Kamer heeft echter voor wat haar eigen werkwijze betreft, al een voorbeeld gegeven: de openbare commissievergaderingen hebben al tot een verlevendiging aanleiding gegeven. Doch er dient meer te gebeuren. In zijn inaugurele rede te Leiden heeft prof. Daalden veel van de lauwheid in ons politieke leven toegeschreven aan de grote afstand tussen kiezers en regeer ders. Hoe boeit men de kiezer? De p.v.d.a. heeft het initiatief genomen tot een tweetal wetsontwerpen, waarvan zij hoopt, dat zij velen zullen aanspre ken. Namelijk één tot het -tegengaan van de prijsopdrijving van het onroe rend goed en één tot afschaffing van het strijkgeld op verkopingen. 2 e week maart 1914 Meer voor de boer. Voor de Russische boer lijkt een wat roziger tijd te zullen aanbreken. Za terdag is een rede gepubliceerd, welke Chroestsjov op 28 februari op een bij eenkomst van landbouwers in het Krem lin had gehouden. Chroestsjov wees op het besluit van 1955 om de Kolchozen grotere handelingsvrijheid te geven. Dit besluit is evenwel nooit voldoende van kracht geworden door tegenwerking. Daar zal nu verandering in komen. Een ander aspect is, dat de Kolchosboeren een betere beloning voor hun werk zul len krijgen, doordat de staat bereid is hogere prijzen te betalen. Gedurende 't gehele bolsjewistische tijdperk is de Russische boerenstand het slachtoffer geweest van de industrialisatie-politiek. Het gevolg is, dat de agrarische bedrij ven door te geringe investeringen en door te geringe prikkels voor de boeren tot extra inspanning, in feite niet in staat zijn voor voldoende voedsel voor de Russiche bevolking te zorgen. Bij misoogsten, zoals in het afgelopen jaar, moet Rusland een beroep op het buitenland gaan doen. Het experiment met de miljoenen hectaren maagdelijke George H werd in dat laatste jaar b\j gebieden in Kazachstan is op een mis lukking uitgelopen en afgesloten. Rus land gaat het nu weer in de investering van de oude landbouwbedrijven zoeken. Vandaar ook het programma voor de produktie van kunstmest. Maar Chroest sjov beseft, dat hij de medewerking van de boeren nodig heeft en vooral ook, dat zonder een redelijk prijsmechanis me weinig te bereiken is, ook al riekt dat hij prijsverhogingen eigenlijk nooit in de kiem kon smoren. De v.v.d. en een viertal k.v.p.ers, onder wie de Kamerpresident mr. Van Thtel en dr. Lucas, vonden, dat deze bevoegd heid te ver ging omdat zij het vrijwillig prijsoverleg met het bedrijfsleven op losse schroeven zou zetten. De andere regeringspartijen, vooral de anti-revolutionairen, hadden vooral cri tiek op het feit, dat minister Andriessen over dit wetsontwerp spoedshalve niet tevoren de Sociaal Economische Raad had geraadpleegd. Als gevolg daarvan werd een amendement-Roolvink (a.r.) aanvaard, dat de werkingsduur van de nieuwe bepalingen tot anderhalf jaar beperkt. In die tussentijd zal minister Andriessen de S.E.R, alsnog horen. Verder werd in dit ontwerp, op voor stel van de k.v.p. nog een tweetal extra waarborgen voor de ondernemers opge nomen, opdat bij de te treffen maat regelen voldoende met hun financiële positie rekening zal worden gehouden en zij tevens de tijd krijgen om hun argu menten vóór een prijsverhoging tegen de bezwaren van het Departement van Economische Zaken aan te voeren. Na aanvaarding van deze amendemen ten bleken de protestantse partijen en de meerderheid der k.v.p. geneigd mi nister Andriessen te steunen. Doch zon der de steun van de p.v.d.a. had hij het voorstel er toch niet doorgehaald. Sigaretten - benzine. Hetzelfde onderwerp was vorige week ai uitvoerig in de Tweede Kamer ter sprake gekomen. Daar moest namelijk worden beslist over de voorgestelde tijdelijke verhoging van de belasting op sigaretten en benzine, welke de rege ring nodig heeft om de overspanning van de conjunctuur af te zwakken. De regeringspartijen leken aanvankelijk niet geneigd in deze verhoging toe te stemmen, tenzij zij zekerheid zouden krijgen over het tijdstip, waarop deze verhoging ongedaan zou kunnen wor den gemaakt in de voorgenomen verla ging der inkomstenbelasting. Toen deed echter de socialistische oppo sitie blijken, dat zij niet geneigd was de verantwoordelijk voor deze impopu laire maatregelen mee te dragen, als niet zou komen vast te staan, dat de opbrengst van deze verhoging zou be- branche te ver ging. Het gevolg was, Voorvérkiezlngen. In Amerika gaat men ook al naar de verkiezingen toe. Dinsdag zijn in New Hampshire, een van de Amerikaanse deelstaten, de eerste zogenaamde pri maries (voorverkiezingen) gehouden, waarbij de burgers zich uitspreken over de candidaat van hun partij, die in november de strijd om het president schap moeten aanbinden. In totaal heb ben maar 16 van de 50 deelstaten voor verkiezingen, elk weer met andere re gels, gehouden. Koning Paul overleden. In Athene is na een korte ziekte op 62- jarige leeftijd koning Paul overleden. Hij is opgevolgd door zijn zoon Kon- stantijn, op wie de moeilijke taak rust het Griekse volk op blijvende wijze voor de monarchie te winnen. Het Griekse koningshuis is zelden een boven de partijstrijd verheven instelling geweest. Van 1924 tot 1935 is Grieken land een republiek geweest. Koning volksbesluit tot de troon geroepen en ook in 1946 moest hij de uitslag van een referendum afwachten. Koning Paul was in 1947, na de dood van broer Koning George II, op de troon gekomen. Griekenland maakte toen een moeilijke tijd door met de burgeroorlog. Koning Paul, die enkele malen in de politieke ontwikkelingen heeft ingegrepen, heeft zich veel sympathie in Griekenland we ten te verwerven, ook al ontzag de huidige premier Papandreoe zich niet de koning en ook het koningschap wel in het geding te brengen in de strijd tegen de nationale unie van Karamanlis die vele jaren als premier het vertrou wen van de koning had. Bescheidenheid en terughoudendheid zullen de nieuwe koning onschatbare diensten kunnen bewijzen. Gisteren werd Koning Paul begraven. Ook Koningin Juliana en Prins Bern- hard waren daartoe naar Griekenland gevlogen. Ondergetekende houdt zich beleefd aan bevolen als schoorsteenveger. S. Brou wer, Gedempte wortelhaven, Bolsward. Ontvangen Modelhoeden. Gez. Damave, Blauwpoort te Bolsward. New Hampshire is maar een kleine staat en zijn kiezers leggen numeriek maar weinig gewicht in de schaal. Maar toch wordt er vol belangstelling naar de uit slag van de voorverkiezingen gekeken, omdat men daaruit een indruk kan krij gen van de populariteit van de candi daten. Aan democratische kant liggen de kaar ten vr(j eenvoudig. Johnson heeft zich niet candidaat gesteld, maar zal onge twijfeld van de landelijke conventie de candidatuur wel krijgen. Een groep bur gers in New Hampshire poogt Robert Kennedy te benoemen tot candidaat voor het vice-presidentschap, maar Kennedy gevoelt hiervoor weinig, daar het Johnson te veel zou binden. En wie Johnson kiest als vice-president hangt weer af van de republikeinse candidaat. Wordt het de in het Zuiden populaire Goldwater, dan moet Johnson aan de Zuidelijke stemmen denken en zeker niet een gehate Kennedy nemen. Kiezen de republikeinen een man als Rockefeller, een liberale Noorderling, dan is het Zui den veiliger voor Johnson en moet hij de aanval in het Noorden af weren door de keuze van een vooruitstrevende fi guur, zoals Robert Kennnedy. Aanbesteding van het bouwen Parkwachterswoning. Bestek en a f 0,50 verkrijgbaar bij de voogden van het St. Anth. Gasthuis. Hij kon er zijn Die Constantijn Kroonprins der Grieken Sportieve ster Heel populair bij het publiek En, zeer secuur aan ’t zeilbootstuur Een voIksfestij n Toen Constantijn Na vlijtig trainen Dankbaar aanschouwd ’t Olympisch goud Bracht naar Athene Wild vreugdevuur Kampioen aan ’t stuur Te Leeuwarden reeds 100 kievitseieren aangevoerd. Ze werden verhandeld voor 40-50 cent per stuk. Jong, souverein Heus, Constantijn Dreigende impasse Geeft minder sier Dan ’t sportplezier Der Drakenklasse Het weer is guur Toon tact bij ’t stuur Vol speelse gijn Vaak, Constantijn Hij liet ’t nooit zitten Fors gang gezet Jong, dolle pret Der snelle ritten Het avontuur Van ’t autostuur Hoe zal ’t straks zijn Constantijn als Koning der Grieken? Hij snapt het wel Dit is geen spel Van zeil en gieken ’t Is vast getuur Naar ’t zwaarste stuur Adv.Den 27e maart a.s. is de dag toen ik voor 50 jaren het eerste levenslicht aanschouwde en in de wieg werd gelegd. Indien het mijne Schepper behaagt, hoop ik met de mijne en allen, die in mij be langstellen, dien dag te herdenken. CHINESE JONK NAAR DE .HISWA-GOEDKAMP’ Op de tentoonstelling „Hiswa-goed kamp", welke op 17 maart a.s. in Am sterdam zijn poorten opent, zal onder andere een volledig opgetuigde Chinese Jonk te bewonderen zijn. Het merk waardige vaartuig werd dinsdag uit de Amstel en op de trailer gehesen om naar de nieuwe RAI vervoerd te worden Op 11 april a.s. zal het 350 jaar geleden zijn, dat op plechtige wijze des morgens te 8 uur de eerste steen werd gelegd van ’t stadhuis te Bolsward, een alom in ons land beroemd bouwwerk, dat door de eeuwen heen in het bestuurlijke leven in de stad en in het culturele leven van de provincie Friesland een centrale plaats heeft ingenomen. Derhalve zullen op en rondom deze ver jaardag’ culturele evenementen plaats vinden. Het ligt in de bedoeling op woensdag 25 maart a.s. des middags te 2 uur ten stadhuize een persconferentie te houden waarbij door een bij uitstek deskundige en wel de heer W. H. Keikes, thans streek-archivaris in Noord Oost Friesland voorheen voorzitter van de Stichting Bols- wards Historie, gedurende een rondlei ding door het stadhuis een inzicht zal worden gegeven in de historie en bouw stijl van het stadhuis. De reeks culturele evenementen waarmede deze .verjaardag’ in de maand april zal worden gevierd zal op deze conferentie nader worden toege licht. De zondagmiddag-uitvoeringen door de o Cantorij van de Bolswarder Martinikerk, het sterk naar kapitalisme. die steeds weer van heinde en verre be langstellenden trekken, zullen, na een on derbreking wegens tijdelijk buiten ge bruik zijn van de kerk tengevolge van de winterkoude, op zondag 15 maart a.s., worden hervat. Het programma van kerkmuziek dat dan zal worden uitgevoerd staat geheel in het teken van de passietijd en vermeldt voor orgelsolo: koraal en kooraalvoorspel „O Mensch, bewein’ dein Sünde gross” van Joh. Seb. Bach en Orgelbewerking „O Haupt voll Blut und Wunden” van Hen drik Andriessen, gevolgd door samenzang van Gezang 62 1-3, „O, hoofd bedekt met wonden”. Vervolgens zingt het koor het beroemde grafmotet „Ecce quomodo moritur” van Jac. Gallus en het lied „Passion” van An ton Bruckner. Hierna volgt de eerste uit voering van het Geistliches Konzert „Die Zeit meines abschieds ist verhanden” van de deense componist Nicolaus Bruhns (Husum, 16651697), een prachtige compositie voor koor, strijkorkest en bas so continuo. Besloten wordt met het ko raal „Was mein Gott will” uit Bach’s Mattheus-Passion, uit te voeren door het gehele ensemble. Uitvoerenden zijn de Martini-Cantorij, ’n strijkersgroep van het Frysk Orkest, J. W. Boeijenga cembalo en Gezinus Schrik, or ganist en cantor. Aanvang ’s middags om 2.45 uur (precies). Toegang en program ma gratis. Te Bolsward zal verschijnen biifa. B. Cu- perus Az. het orgaan van de Prov. Bond v. Vrijzinnigen in Friesland onder de naam „Vrij Friesland”, onder redactie van de heer H. Eisma te Bolsward. Hwat bat Qabe Skrocir TIISDEI 17 MAERT 1964 19-2020.00 ure: Fryske ütstjSring, In meditaesje troch Ds. Y. St rik werd a to Marssum. „It ungelok sit yn in lyts glêske”, in twadde program oer de drankbistri- ding yn Fryslan. Gearstalling: Douwe Kiestra. „Lady Aoi”, in harkspul fan de Ja- panske skriuwer Yoekio Mishima. De Fryske oersetting is fan Marten Sikkc- ma. Regy: Joh. Spyksma. 1 van de nieuwe Spaarbank te Bolsward (t.o. het stadhuis) uit de stei gers. Bolswards Nieuwsblad ’-K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1