RAAD GEMEENTE BOLSWARD DOET BEROEP OP KROON Het jaarlijkse verlanglijstje f Oneens met beslissing Gedeputeerde Staten üs hjoed p p to sizzen I sn PIET Fan de Martinytoer - dan dêr- f f Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Haagse weddenschap j J c DINSDAG 17 MAART 1964 103e JAARGANG No. 22 KLEINE HELD BIJ BRAND IN BRABANT debuut 56.000 f 8.000 f 7.500 f 5.500 jier is jierappels fuor- strings Tj. de J. f f Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) HJIR KOMT FAKKENNIS FAN PAS’ Toen donderdagavond In Genderen in het Land van Heusden en Altena de boer derij van de familie Van Wijlen afbrandde, heeft het 12-jarige zoontje van de boer, Mari van Wijlen, zich als een held doen kennen door de brandende stal in te rennen en de touwen van vijftig koeien los te snijden, waardoor de beesten van de dood in de vlammen werden gered. De bovenste foto toont de boerderij in vlammen.. Foto onder: Mart met een van de door hem geredde koeien bij de puinhopen van de boerderij. De brand ontstond doordat het vuur, dat was ontstaan in een rijwielzaak naast de boerderij, over sloeg, toen enkele gasflessen ontploften en er een op het rieten dak van de boerderij viel. f f f f 3.000 3.200 1.800 4.500 3.175 4.718 f f f f f 30.000 30.000 42.500 27.000 82.000 44.880 60.000 Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Aansch. autobrandspuit Vluchtheuvel en abri Snekerstraat Aanvullend krediet walmuur Marktstraat Walbeschoeiïng KI. Dijlakker Idem Turfkade Elektr. bediening Hollander- zet Aankoop steen bestrating tussen de rails Rijdend materiaal reiniging Walbeschoeiïng Wipstraat, Gasthuissingel, Bagijnestr. St. Jansstraat, verh. 15 t.o.v. 1-1 1963 Brandweergarage Plan riolering en zuiverings installatie Omgieten klok Martinitoren Totaal De erg formele toepassing van een bepaalde ministeriële richtlijn door Ged. Staten is de Raad van Bolsward een doorn in het oog. Dinsdagavond hebben de vroede vaderen er weer lang en breed over gesproken en zij keurden in ernstige bewoordingen ,,het dom gelbruik maken van bevoegd heden en slaafs volgen van ministeriële richtlijnen” door Ged. Staten af. Zo werd op voorstel van Drs K. A. DURAN (k.v.p.) besloten bij de Kroon In beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten goedkeuring te onthouden aan de overdracht van de geldlening van Batavus aan Koopmans N.V. 1 Geldlening. Opnieuw bestaat de gelegenheid een geldlening aan te gaan van f 300.000,—. Ter consolidering van de vlottende schuld en voor de financiering van on der handen zijnde werken is dit bedrag nog nodig. De hear E. S. DE JONG fynt it frjemd dat de namme fan ’e jildsjitter net bi- kend wurde mei. De VOORZITTER antwoordt: Beleids- tactiek. De Raad besluit de lening aan te gaan. f 135.000 f 7.000 f 555.773 C.V.O.-school, fietsen bergplaats. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs verzoekt om medewerking voor de uitbreiding van de fietsenbergplaats van de school voor ulo aan de Hid Herostraat. In het schoolgebouw aan de Hid Hero- straat zijn de school voor lager onder wijs (uitgezonderd één klas) en een deel van die voor u.l.o. ondergebracht. Bjj dit gebouw is plaats voor berging van 45 fietsen, t.w. 20 voor de leerlingen van de ulo en 25 voor die van de lagere school. Van het aantal leerlingen, dat de uloschool bezoekt, zijn 116 in dit schoolgebouw ondergebracht. Voor ber ging van de rijwielen is er dus te wei nig gelegenheid, waardoor het voorkomt* dat de rijwielen op het schoolplein in regen en wind worden neergezet, wat geen ideale toestand is. B. en W. zijn van mening, dat inwilli ging van de aanvraag geen overschrij ding van de aan het geven van lager onderwijs te stellen normale eisen met zich mee zal brengen. De Raad gaat akkoord. Hierna sluit de VOORZITTER de ver gadering. 3e week maart 1939 Ondergetekende maakt bekend dat zij haar bakkerij heeft overgedragen aan de heer G. Adema te Kuoaard. Dankend voor de gunst en vertrouwen ruim 32 jaar genoten. De VOORZITTER vindt het betoog van Drs. Duran wel zeer knap, maar bij ’n beroep op de Kroon hebben we er for- meel-juridisch weinig aan. Ged. Staten kunnen immers daartegen over stellen, dat zij als bewakers van het gemeentelijk vermogen bij vrij en rechtmatig besluit hebben geoordeeld, dat deze lening niet door kon gaan. Bovendien kan de gemeente op formeel- juridische gronden niet aantonen, dat 't bedrijf van Koopmans N.V. de voort zetting is van het bedrijf van Batavus Tractie N.V. Bedilzucht mag men Ged. Staten ook niet aanwrijven, nu zij op formele gron den de richtlijnen hebben toegepast. Drs. K. A. DURAN dient nu na over leg met de andere raadsleden een amen dement in tegen het voorstel van B. en W. om de besluiten van Ged. Staten voor kennisgeving aan te nemen. Hij verklaart, dat het noch in het al gemeen belang noch in het belang van Bolsward zou zijn, als de hal een tijd lang leeg zou staan, om welke redenen hij voorstelt bij de Kroon in beroep te gaan. Dit amendement wordt aangenomen met 9 stemmen. Slechts de beide wethouders stemmgn ambtshalve tegen. zijn dan ook geen wet, doch adviezen. Nergens staat in de stukken, dat het de gemeente verboden is, om geld te lenen aan Koopmans N.V. Een beroep op de Minister vindt spreker niet zinloos, als we beklemtonen, dat we geld lenen en niet schenken, als we ook nadere fi nanciële cijfers van Koopmans N.V. zouden overleggen, waaruit blijkt, dat Koopmans N.V. een volkomen gezond bedrijf is en als we er tenslotte op zou den wijzen, dat Koopmans N.V. vrijwil lig het personeel van Batavus N.V. over nam en de omscholing van dit perso neel daarbij voor eigen rekening nam, zodat deze N.V. dus ook een sociaal doel nastreeft. De VOORZITTER antwoordt, dat men niet met gevoelsargumenten op de Kroon een beroep kan doen, doch hier voor een formeel juridisch argument moet hebben. Op gevoelsargumenten hadden we wel van Ged. Staten een soe peler houding mogen verwachten, doch nu deze de gestelde richtlijnen formeel- juridisch hebben toegepast, valt het niet mee, om met gelijke munt terug te be talen. De wetgever heeft het orgaan van Ged. Staten willen belasten met de instand houding van het gemeentelijk vermogen Ged. Staten hebben hiermee een zeer ruime bevoegdheid ten aanzien van de rechtmatigheid en doelmatigheid van de besteding van het gemeentelijk vermo gen. Het beleid van Ged. Staten mag niet ontaarden in bedilzucht. Nu Ged. Staten zich aan de termijnen hebben gehouden en ook de gestelde maatregelen hebben toegepast, kan men op formeel-juridische gronden geen be zwaren tegen hun beleid inbrengen bij de Kroon. Drs. K. A. DURAN meent, dat er bij de Kroon toch wel degelijk bezwaren kun nen worden ingebracht tegen het beleid van de Ged. Staten in de onderhavige kwestie. Het was immers een rechtma tig besluit, door Ged. Staten ook goed gekeurd, dat Batavus Tractie N.V. een geldlening kreeg van de gemeente. De ze lening geschiedt nu bij voortzetting aan Koopmans N.V. Doelmatig vonden Ged. Staten de lening aan Batavus Tractie N.V. blijkbaar ook. Bij voortzetting aan Koopmans N.V. zullen ze deze evengoed doelmatig moe ten achten. Ged. Staten hebben nooit een beslissing genomen die in strijd was met het gemeentebelang van Bolsward en adviezen verheven tot wetten. Het dom gebruik maken van hun bevoegd heid kan ook nog met bedilzucht wor den geargumenteerd. Unthjitten en balden past jongen en alden Tsjecho Slowakije dwenen en gevoeg: rijk. Hitler heeft hiermee Euro leverd aan een rechtloosheid, c Personalia. De leiding van deze tussentijdse raads vergadering berustte bij de VOORZIT TER, burgemeester Mr. J. A. Geukers. Afwezig waren de heren J. M. A. Mul der (k.v.p.) en A. J. Smith (v.v.d.). De laatste met kennisgeving wegens ziek te. Naderhand bleek de heer Mulder, die zonder kennisgeving afwezig was, niet van deze vergadering op de hoogte. Op 24 september 1963 had de Raad be sloten een geldlening te verstrekken aan de Machine- en Apparatenfhbriek Koopmans N.V. Het betrof hier de restant lening, eer der met goedkeuring van Ged. Staten verstrekt aan Batavus Tractie N.V. Zoals bekend heeft Koopmans N.V. de huur van de hal en alle personeel van Batavus overgenomen en rekende deze N.V. ook op overname van de geldle ning. Van Ged. Staten van Friesland kregen B. en W. ih februari j.l. evenwel be richt, dat deze geldlening niet door kon gaan wegens nieuwe ministeriële richtlijnen betreffende industrialisatie en geldleningen. B. en W. kregen toen wel heel sterk de indruk, dat Ged. Sta ten deze richtlijnen erg formeel toe pasten, maar zij konden weinig anders doen dan de Raad voor te stellen, het besluit over de geldlening maar weer in te trekken. Zulks geschiedde, doch de Raad, bijeen op 25 februari j.l., wei gerde zijn instemming met dit voor stel. Hierover werden Ged. Staten door B. en W. ingelicht, doch Ged. Staten de den ijlings weten, dat deze vlieger niet opging en dat zij hun eenmaal geko zen formele standpunt bleven volhar den. Dit schrijven lag nu bij de ingekomen stukken. Drie raadsleden, te weten de heren E. S. DE JONG (c.h.u.), Drs. K. A. DU RAN (k.v.p.) en H. BOSCHMA (pvda) spraken er hun verbazing over uit, dat Ged. Staten zo supersnel hun antwoord klaar hadden. Het is erg jammer, zo zei Drs. DURAN, dat zij slechts zelden zo snel werken. De heer R. FABER (c.h.u.) zei, diep teleurgesteld te zijn over het antwoord van Ged. Staten, ,,’t Is mij bar tegen gevallen. Ik lust dit niet. Wij leven in een democratisch gezind Nederland. Op zeer democratische wijze is ook de raad gekozen en beëdigd. Dit evenwel ruikt naar bureaucratie”. De VOORZITTER zette uiteen, hoe er zo geweldig snel gewerkt kon worden. Volgens artikel 228 van de Gemeente wet moeten Ged. Staten binnen 3 en uiterlijk binnen 5 maanden de raadsbe sluiten goedkeuren of verwerpen. Zij verwierpen het raadsbesluit tot het verstrekken van een geldlening aan Koopmans N.V., toen de 5 maanden bij na om waren. Om allerlei redenen had dit besluit hen namelijk laat bereikt. B. en W. nu hebben terstond na de raadsvergadering van 25 februari j.l. in een uitvoerige brief Ged. Staten ge schreven, waarom de Raad niet ac- coord ging met het standpunt van Ged. Staten betreffende deze geldlening. Juist waren Prov. Staten en dus ook Ged. Staten in vergadering bijeen. De brief kon dus terstond worden beant woord. Een sprankje hoop had de VOORZIT TER gehad, dat Ged. Staten begrip zou den hebben gehad voor de continuïteit van de reeds met Batavus Tractie N.V. gesloten geldlening, die op Koopmans N.V. zou overgaan. Maar deze hoop is de bodem ingeslagen door het al te for mele standpunt van Ged. Staten. Drs. K. A. DURAN zegt, dat Ged. Staten met een beetje goede wil de con tinuïteit hier wel hadden kunnen zien. Wij voelen ons nu in ons recht ge krenkt. Het verdriet ons in hevige mate, dat wij zo gekoeieneerd worden door organen, die slaafs de ministeriële richtlijnen uitvoeren zónder blijkbaar te beseffen, dat zij daarbij brokstukken maken. Spreker stelt voor, om in be roep te gaan bij de Kroon. De heer H. BOSCHMA wijst er op, dat aan sommige ondernemers aanzienlijke sommen gelds geschonken worden, om dat deze zich in een bepaalde plaats willen vestigen. Wij echter schenken geen cent, doch le nen slechts en werken daarmee niet een concurrentie in de hand, waarvan. Ged. Staten zulk een gruwel hebben, doch- die zij zelf bevorderen. Spreker betoogt verder, dat het zaken doen onmogelijk zou worden, air; noctit aan algemene richtlijnen mocht worden afgeweken. Deze ministeriële richtlijnen De priis fan de molke binne faeks is dy priis al bikend ’e krante stiet. Hoe’t dat ütpakke sil en hoe’t men fïer- Wed. T. v. d. Brug van de landkaart ver- ;d bij het Groot Duitse pa overge- die nauwe lijks denkbaar is. De verontwaardiging over deze struikroversdaad is algemeen. De meisjesvereniging Bethanië te Hinde- loopen vierde haar 40 jarig jubileum in gebouw „Irene”. Overleden de heer F. Attema, gepensio neerd conducteur der N.T.M. te Mak- kum. 3 pond magere lappen f 1,2 pond rundergehakt f 0,50; 2 ons snijworst f 0,15. E. Bolta. MussoliniEen eeuwigdurende vrede is ’n ramp voor de mensheid. De rechten v. Italië moeten worden erkend. raezje, dus it sa skerp mooglik fuorjen. Der leit jit in fjild, hwert de boer fol- slein eigen baes is en hwert hy syn fak- manskip toane kin. By aids wiene der boeren dy’t hwat it fuorjen oangiet, in fêste methoade folgen. De iene fuorre lynkoeken, de oare grounnutemoal of koeken, oaren fan beide hwat en oan dat patroan hold hy him fêst. Fêste artikels en fêste jeften, sawol mei hea as kuil en koartfoer, dat hat eartiids by party boe ren de gewoante west. Dat is nou net mear sa. De mingde foerartikels stean boppe oan, A.B.C. en soms D. moal nim- me in fiks part fan de krêftfoer-artikels yn bislach. Dat is op himsels in winstpunt, hwant mei sok mingd foer wurde bettere rissel- taten bihelle as mei ien of twa soarten. Dochs sit hjir wol mear yn en sommigen helje dat der ek ut. It is nammers sa, dat elts jier de prizen fan de foerartikels oars Evenals andere jaren hebben B. en W. van Bolsward ook thans een lijst van buitengewone werken gevolgd bij de ontwerp-begroting. Uit dit „verlang lijstje” valt te concluderen, welke wer ken op het programma staan. Uit de lijst van buitengewone werken, die te Bolsward binnen het kader van een reëel sluitend begroting kunnen worden uitgevoerd in 1964 en reeds zijn vermeld in de aanbiedingsbrief, noemen wij: Buitenverfwerk stadhuis 400 vuilnisemmers reiniging Motormaaier plantsoen Extra onderh. bruggen Restauratie woning directeur zulvelschool Dekvloeren R.K. lagere scholen Meubilair C.V.O.school l.o. Van de buitengewone werken, die In de komende jaren voor uitvoering worden voorbereid, noemen we: Doortrekken van de Samuel van Haring- houckstraat naar de Franekerstraat. Aanleg parkeerterrein bij het stadhuis. Aanschaf motortruck voor onderhoud straten. Schoonmaken rioleringen. Verandering aansluiting Laag Bolwerk- St. Jansstraat. Vernieuwen wegdek Harlingerstraat, Dijkstraat, Marktstraat, Jongemastr., Snekerpoort en Snekerstraat (buiten de rails). Aanleg trottoir en verbeteren bestrating Hoogstraat. Aanleg trottoir en verbeteren *t Laag. Aanleg trottoir en verbeteren bestra ting Kerkstraat. Dempen gracht en het maken van een riolering vanaf Jodenpost tot en met Martinipost. Saneren Grote Kampen. Saneren Elandslaagte en omgeving. Afbreken voormalige openbare lagere- en ulo-school. Saneren stadsstreng. Saneren Tranendal en omgeving in ver band met uitbreiding L. T. S. Aanleg zwembad en tennisbanen. Vernieuwen en verbreden Gasthuisbrug. Vernieuwen St. Josephbrug. Verbreden Snekerpoortsbrug. Aanbrengen asphaltverharding op het Bolwerk. Vernieuwen en verbreden Suuppost. Vernieuwen en verbreden Drieposten- bruggen. Vernieuwen en verleggen Bagijnepost. Vernieuwen bestrating Nieuwmarkt. Het maken van een centraal riolerings systeem met zuiveringsinstallatie. léste ünderhannelingen oer de nije oan ’e gong en as dit stikje yn komsten bisteget oer de ünderskate rubri- ken. Yn folie gefallen binne der op sa’n pleats gjin frjemde wurkkrêften mear, it wurdt fan eigen birêdden. Sil de saek syn gerak krije aan bitsjut soks, dat der neist de boer jit ien hulpkrêft oanwêzich is. Dy moat men ek op in normale wize as aroeidskrêft birekkenje en dit bidrach heart de jonge man of jonge dochter, nei óftrek fan libbensünderhald, op de iene of de oare manear ek ta to kommen. Soks hie der eartiids wol oan, mar de léste Her ren is der sa faek op dit ambyld omslein, dat men oannimme mei, dat in forstan- nich alder dizze billike eask ek ynskikt. Mei de hieren is it op dit stuit jit ün- düdlik, boe t it dêrmei gean sil. De lan- bou hat by de minister tige pleite foar it opnimmen fan de folsleine lésten yn de molkpriis. As oan dit billik forlangen fol- dien wurdt, kin it ek net oars as by de hieren sil mei dyselde lésten rekken bal den wurde en dan komt er geleidelik oan in heger hierpeil. Dat de lanprizen tige oproun binne, kin men alle dagen yn de kranten sjen, as der lan forkoft wurdt, frij fan hier. Ek dêrtroch sille de hieren oprinne moatte. Dat it ünderhald en de forbettering fan de gebouwen ek wer diürder wurden is, mei bikend stean en ek om dy reden sille de ütjeften foar it gebruk fan in pleats tanimme. De for- wurkingskosten fan de molke wurde ek grif heger, hwant de leanen en masines geane dy kant helder op üt. Polders en wetterskippen fan itselde. De grounlêsten krije de nije taslach fan it twadde gemael derby to dragen, wylst der frij üngunstige geruchten roun geane oer de plannen fan de oerheit, as de grourilêste sabeare for- falle soene. In wichtich punt is dan fierder de foe- Hwa* hat Qabe Skroar lizze, dat wol sizze, dat de Onderlinge forhalding oars is. It iene jier is mais- moal djür, it oare jier tige geskikt. Dit jier binne se sa mar tikels djürs, op in oar jier faeks wer tige billik. Dat komt hjirfan, dat fierwei de measte foerartikels wei komme fan yndustryen, dy’t se oer- halde, neidat se earst in nipaeld diel der- üt helle ha. Hiel hwat foer komt fan de oaljefabriken, de moalfabriken, de süker- fabriken, de glucosefabriken, de jenever- en brandewynfabriken, de bierbrouwerij en en gean sa mar troch. As dy fabriken in béste priis meitsje kinne foar har eigen artikel, dan bliuwe der ek greate kwan- tums foer to forkeapjen. En dan is sa’n foerartikel wolris tige geskikt. It kin ek oarsom Hzze, sadat har haed- artikel net bést to forkeapjen is en wurdt der folie minder makke en Bolswards Nieuwsblad fandinne komme der ek folie minder foer artikels oan ’e merk. Yn in bipaelde sin binne de measte foerartikels byprodukten en makket it haedprodukt de merk en de produksjeomfang. Dêrom is it net goed to tinken, dat de djürste foerartikels al- tyd de béste binne, dat kin wol mar dat hoecht net. Nim nou ris de jirappels. Dy binne dit jier goedkeap as foerartikel, omt de kon- sumpsje it sitte lit. Neffens har foerwear- de meije se op it heden 7.80 de 100 kg kostje, mar se binne foar gans minder to bisetten. Op in oar jier is jierappels fuor jen fakentiids wer to djür. It iene jier seit it oare net en it is nou krekt de kunst dat foer oan to keapjen, dat op it heden nef fens syn foerwaerde goedkeap is. Dat heart in tüke boer seis to witten en net fan de keapman to hearten. Hwant dy hat oare bilangen as de boer. In tüke keap man sil leafst forkeapje hwert hy knap oan fortsjinje kin en gjin minske mei it oars forwachtsje. Forskate lanboublêdden en it provinsiael féfoerbureau litte de boe ren eltse moanne in oersicht takomme, hwert hja üt sjen kinne, hwat op dat stuit goedkeap en h'ftat prizich is. In tüke boer makket der tankber gebrük fan, hwant op in trochsné buorkerij giet der alle jierren foar mear as tsientüzen goune nei de foeraezjehannel ta. Dat is wol de muoite wurdich om der alles üt to heljen hwat der yn sit. En leau my mar, der sit folie mear yn as party lju der üt- helje. Hjir kinne hja mei skiinne hannen gauwer hündert goune fortsiinje as mei lange dagen wrotten. Dêrom jittens: haldt de foeraezje yn ’e gaten, hjir sii hiel hwat yn. Kamerpresident Van Thiel Had de zaak bekeken De heer Roolvink, steeds mobiel, Zou zijn woordje spreken President bedacht een grap Ik laat mij ervoor vinden Om een kleine weddenschap Met u aan te binden Hoelang Roolvink, een half uur? Nee, da’s geen bezwaartje Maar bedenk, de tijd is duur Ik bied u een sigaartje Gul voor iedere minuut Die uw spreektijd mindert Ik denk dat het bij een debuut De leden niet hindert. President, ik neem het aan! ’t Zal een voorbeeld worden Allen moeten het verstaan Hun speech in te korten Controleert u zelf de klok Ik gun u het pleziertje Eén, twee, drie, ik waag een gok Ik gooi ’t op een kwartiertje Roolvink zat best in zijn rol Ging zijn stem verheffen Praatte, vlot het half uur vol Zonder ’t te beseffen Toen klonk er een hamerslag Hij sprong van ’t stokpaardje Weddenschap verloren, ach Vandaag geen sigaartje. President schonk echter tien Wou de andere heren Door zijn rokersgift misschien Een klein lesje leren 't Wordt elk van harte gegund Oefen u in zwijgen Ik zet sigaren, en u kunt Ze dan gratis krijgen der tinkt oer dy nije priis wolle wy dis kear net oer prate, mar it is nou al wis, dat in boer op in pleats fan siz mar 25 ha 1 of 70 pounsmiet it kommende jier troch- in bruto gemaek fan sa’n fyftich, sechtich tüzen goune meitsje kin as alles hwat normael bislacht. Nou sei’t sa’n si- fer op himsels net alles, mar it seit oan de oare kant wol safolle, dat it saek wéze sil goed oer to lizzen, hoe’t men dizze yn- ip - ,v 1 v"

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1