Eerste A-£reem woning in ons land Matthaus-Passion Bolsward Voor f 12.- een middag om nooit te vergeten is Nico van Vliet importeerde Californisch ivoon-idee Oudste inwoonster overleden roar üs hjoed to sizzen F Zilveren priesterfeest Pater Dr O. v. d. Lubbe Gouden filmpjes Enorme groei van de moderne kunststoffen i Si s VRIJDAG 20 MAART 1964 103e JAARGANG No. 23 DE GAULLE RICHT ZICH TOT HET MEXICAANSE VOLK Hwat haf PIET DERDE HISWA GOEDKAMP TENTOONSTELLING GEOPEND grote J Melden bij de regelaar Van 't verkeer, die speelt het klaar Veilig begeleiden Kom maar en vrees niet langer Er is voor de voetganger Niks geen last, in Leiden Hulde de padvinderij Jongeren zijn aardig bij Sympathiek verblinden Dienstbetoon, een treffend blijk Pad-vinders die letterlijk Helpen ’t pad te vinden iede daad, spontaan ieem een voorbeeld aan van Leiden als gids paraat op straat Onder de vele plaatsen In Nederland, waar het meesterwerk „De Matthaus- Passion” van J. S. Bach ten gehore ge bracht wordt, neemt ook Bolsward een eervolle plaats in. In samenwerking met het Sneker Can tate Koor zal de Bolswarder Orato- riumvereniging in de week voor Pasen namelijk op Goede Vrijdag 27 maart, 's middags 2 uur, dit indrukwekkende werk uitvoeren. Voor de stad Bolsward is een vertol king van dit werk een gebeurtenis van het allergrootste belang. Dat dit elk jaar opnieuw plaats kan vinden, is mede te danken aan de grote steun, die door het gemeentebestuur van Bolsward ver leend wordt. Daarnaast, en in dat is voor de uitvoe renden wel zeer belangrijk, blijkt bij de inwoners van onze stad en van de om geving een grote belangstelling voor de Passie-muziek van Bach te bestaan. Dit blijkt uit het grote aantal bezoekers bij de uitvoering van vorige jaren. Ook dit jaar zijn de besturen van de samenwerkende koren er in geslaagd de medewerking te verkrijgen van prima solisten, waarvan de meesten hier al ’n goede naam hebben, namelijk: Nelly v. d. Spek, sopraan, Atie Letter, alt, Ge rard Honing, evangelist, Peter de Vos, In huize „St. Martinus” overleed de oud ste inwoonster van Bolsward, mevr, de Wed. SmedingBouer. Vorig jaar vierde zij onder grote be langstelling haar 100e verjaardag. Oversteken, reken maar Overal loert het gevaar Wij willen graag helpen Staan met tien man in ’t gelid Dus je weet hoe ’t zaakje zit Zeg, wie gaat zich melden? 5 e week maart 1914 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 :(0>157) van Leiden troef dagen op proef - S»S Christuspartij, Pier Buma, tenor-aria’s en Aerde Kuiper, bas-aria’s. Verder werkt nog mee het R.K. jon genskoor uit Leeuwarden, en meerdere instrumentale solisten. De begeleiding is bij het Frysk Orkest weer in goede handen. Het geheel staat onder leiding van Bram Feenstra, onder wiens directie de laat ste jaren de uitvoering tot een echt hoogtepunt werd. Dank zij deze uiterst bekwame mede werkers mag ook dit jaar verwacht worden, dat de uitvoering van de Mat thaus-Passion in de indrukwekkende Martinikerk, met zijn machtig orgel voor de, naar wij hopen, vele bezoekers tot een goede voorbereiding voor het Paasfeest worden zal. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag President Charles de Gaulle brengt een staalsiebezoek aan Mexico. Op de foto spreekt de franse staatsman de Mexicanen in het spaans toe van het balcon van het presidentiele paleis in Mexico City. Op de voorgrond naast president De Gaulle, zijn gastheer president Lopez Matteos Lopen de voetgangers na Geven hen een teken Pas op, kies de goede kant Wij nemen je bij de hand Moet je oversteken De chr. school met onderwijzerswoning te Witmarsum is bij onderhandse verkoop overgegaan aan de heer C. A. Rauwerda te Arum. De expansie van de toepassing van plas tics voor alle soorten doeleinden gaat met enorme schreden vooruit. Over vier jaar zal de wereldproduktie van de belang rijkste thermoplastische kunststoffen polyaetheen, polyvinylchloride en poly styreen - waarschijnlijk verdubbeld zijn. De toekomst van plastics hangt af van de ontwikkeling van meer en meer nieuwe toepassingen. De belangrijkste industrieën die er veel meer gebruik van kunnen en waarschijnlijk binnen afzienbare tijd ook zullen maken zijn de automobiel- en de verpakkingsindustrie, maar ook de wo ningbouw. Ook zijn er mensen die gelo ven, dat plastic kranten de papieren even tueel zullen vervangen. Toen om halfnegen ’s morgens, op maan dag 9 maart j.l., de eerste balken en span ten afgeladen werden, kwam Ir. A. Schef fer persoonlijk aanrijden om de geboor te van het eerste nederlandse A-freem- huis mee te maken. Ir. A. Scheffer is hoofdingenieur-directeur van de Volks huisvesting en i provincie Utrecht, en hij had zijn volle medewerking gegeven aan van een proefwoning vol ontwerp in Bunnik. Het leek hem een ge zond plan. Tenslotte kwam Mr. Ubbens tot zijn uit spraak. Hij verlaagde de boete van dertig tot twaalf gulden. Hierdoor behoudt de heer Westra het recht om van dit vonnis in hoger beroep te gaan. Of boer Westra dit zal doen was toen nog een open vraag. Natuurlijk werd de boerin hartelijk dank gebracht voor de buitengewone ontvangst. Misschien is het mede hierdoor een zeer genoeglijke rechtszitting geworden. Mevrouw Westra was er opgetogen over, zij noemde het ook voor haar en hi een historisch gebeuren. „Wy ha’ nou 18 j' noch nea earder meimakke en der is gjin inkel hurd wurd fallen”, was haar mening. En Hessel Westra? Hij zal deze twaalf Op woensdag 11 maart 1964 het belang rijkste was voor kantonrechter Mr. U. M. Ubbens, voor de familie Westra te Tzum of voor Mr. K. Bijlsma is moeilijk uit te maken. Wel mag worden vastgesteld, dat zij geen van allen deze dag gemakkelijk zullen vergeten. Want dat een huiskamer van een boerderij tot rechtbank wordt ge promoveerd, is zeker geen alledaags ver schijnsel. Dat het een „noflike gearsit” is geweest, daar zorgde de boerin voor. Wat was er dan aan de hand? Wel, de veehouder Harm Koopmans van Tzum de assemblageonderdelen werden ontwor pen en besteld. De eerste belangstellende was J. G. van der Bilt, directeur van een bouwbedrijf in Utrecht. Door hem werd thans, in Bunnik aan de Camminghalaan, en met toestem ming van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, het eerste A-freem huis gebouwd. Dit huis zal voorlopig niet bewoond wor den, maar ingericht als modelwoning, ge meubeld en wel. Voor de a.s. paasdagen slacht ondergete kende 2 zware koeien, welke maandag door de stad geleid worden. J, Vellèngtu ven. Bijvoorbeeld? De puien worden ge heel beschilderd en beglaasd afgeleverd, waardoor het buiten schilderen vervalt. Al met al wordt er een arbeidsbesparing be reikt van 70 tot 80 op de bouwplaats. Het gevolg is een aanzienlijke prijsverla ging, de begroting van de bouwkosten ligt beneden een bedrag van f 14.000,per woning. En dan dit alles er in: sanitair, bedrading, enz. Bij een programma van 500 woningen p. jaar kan het „lopende band” principe vol ledig worden toegepastarbeidssplitsing, afstemming, continuïteit. Er kan door een normaal bouwbedrijf zeker 1 woning per dag worden gebouwd. En dat is dan een woning die zich qua opzet en indeling uitermate leent voor bewoning door die groep waarvoor de huidige woningmarkt geen uitkomst biedt, de zg. middengroep. De A-freem woning is betaalbaar, alles zins bewoonbaar en biedt royaal plaats aan een 4-persoonsgezin (er is ruimte voor 6 bedden). klaar en nadat van het eerste kopje was genoten, werd de zaak voortgezet. Mr. Bijlsma beleefde een grote dag toen hij hoofdpersoon was in het radio-program- ma „Dit is uw leven”, maar de heer Wes tra verzekerde ons dat hij Mr. Bijlsma nog nooit eerder zo grandioos had horen spre ken. Hij noemde dit een historische dag in zijn leven. Mr. Bijlsma herinnerde er aan dat hij wel zaken gedaan had met de grootvader Edzer en vader Eelke Westra. Hij vond het buitengewoon verheugend nu te mogen pleiten in het belang van de zoon, de heer H. Westra. Pleiter noemde de dam, die als afsluiting van het perceel weiland moest dienen, waarin het vee van de heer Westra volgens de aanklacht had lopen grazen, onvoldoende. De heer Wes tra eh zijn echtgenote hebben echt genoten van het pleidooi van Mr. Bijlsma. Zijn woordenkeus moet die middag bij uitstek zijn geweest. Mr. Ubbens vroeg getuige S. van der Weij of hij kon bevestigen dat de schapen van de neer Westra in het land van zijn werkgever hadden gelopen. Sipke geloofde wel dat dit het geval ge weest is, maar erg bevestigend klonken zijn woorden niet. Het is ook erg moeilijk een paard is vrij gemakkelijk te herken nen, maar om schapen te kunnen herken nen is zeer moeilijk. Bij het examen chr. normaalschool te Bols ward slaagde Hinke Zelle, terwijl onze stadgenoten Hinke Steensma en J. Rade- laar werden toegelaten tot de normaal school te Sneek. Overleden Pietje Boltus. Zij is van g betekenis geweest in het leven van Dr, Abraham Kuyper. De heer G. F. Jorna te Bolsward heeft zaak in kruideniers- en Grutterswaren te Bolsward overgedragen aan Y. O. Boeke- ma, aldaar. mear to wjerlizzen :n as mei sizzen Doorwerken bij vorst. „Een heel belangrijk punt”, zei architect Leicher nog, „is ook het feit, dat er bij vorst gewoon doorgewerkt kan worden aan een A-freem huis. Er wordt niets ge metseld, alles wordt gespijkerd en ge- bout”. Zijn vrouw zei„Ik vind het nog veel be- langrijker dat zo’n huis niet gehorig is door de vorm staan de muren los van de buren iaar man t iwwe hjir jier wenne, mar dit hawwe wy 1 - -- J - -"t inkel hurd wurd fallen”, was haar mening. En Hessel Westra? Hij zal deze twaalf gulden er graag voor over hebben. Óm vier uur kwam het gezelschap naar Tzum, om half zeven werd op hartelijke wijze afscheid genomen. Daar het boefe- bedrijf van de familie Westra even bui ten de kom van het dorp ligt, heeft men in het dorp zelf heel weinig van dit ge beuren gemerkt. Maar hoe dan ook, Tzum beleefde een historische dag. Er is nog nooit eerder een rechtszitting in het dorp gehouden, en het zal vermoedelijk ook nooit weer gebeuren. En dat allemaal voor twaalf gulden in deze tijd, dat is geen geld. Woensdag heeft te Bolsward pater Oswin van der Lubbe, pater-directeur van de R.K. H.B.S. te Bolsward het zil veren priesterjubileum gevierd. Het feest werd geopend met een ma tinee in de aula van de H.B.S. Pater Plouvier kon hier vele genodig den het welkom toeroepen, w.o. burge meester Mr. J. A. Geukers en ’t school bestuur. Namens de paters werd de jubilaris toegesproken door Pater P. Saris; na mens de docenten door de heer Ploum en namens de leerlingen door Oekie Brandsma uit Roodhuis. Er w’aren verschillende zang- en decla- matienummers. Als cadeau werd door de leerlingen een pick-up aangeboden en van iedere klas een foto. Hierna volgde een drukbezochte recep tie. Des avonds werd onder leiding van de heer Drs. Passage een feestavond ge houden. Gisteren was er een H. Mis, waarna gemeenschappelijk ontbijt, waarna spel, sport en zelfs ,,thé-dansant”, waarvoor ook de oudere meisjes van de R.K. HBS uit Groningen genoegd waren. .ca. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Woning „vertaald” Nico van Vliet nam daarna, geïnspireerd door deze bemoedigende woorden van de dynamische minister, contact op met en kele experts, J. Leicher, architect b.n.a., Ir. F. P. Paping, civiel ingenieur, Drs. C. F. van Voorthuysen, bouworganisatie-des- kundige, W. A. Geelen, bouwkundige. Dit bouwteam wierp zich op de afbeel dingen en gegevens (uit een amerikaans tijdschrift van het californische A-freem huis, luisterde naar de ervaringen van Ni co van Vliet en begon toen aan een on derzoek naar de mogelijkheden van een A-freem woning voor Nederland. Architect Leicher „vertaalde” het A-freerh huis voor de nederlandse smaak en eisen, op zijn studio werd ’n maquette gebouwd 1 woning per dag. De bouw van het Luis ondervond veel be langstelling van de plaatselijke bevolking en ook passanten pauzeerden even om het nieuwe woningtype, met het markante dak-tot-onderaan, te zien groeien. „En toch”, zegt architect Leicher, „heb ben wij geen sensatie gewrocht. Natuurlijk het huis heeft een leuke, opvallende vorm tussen al die rechte lijnen van de heden daagse bouw, maar het idee is niet nieuw. Wij hebben het alleen maar naar beste kunnen toegepast voor ons land, daarbij vooral lettend op arbeidsbesparing op de bouwplaats. En dat laatste, aat zit er wel degelijk in. Het ontwerp leent zich voor volledige pre-fabricatie en snelle assem blage. Alle samenstellende delen komen als een volledig bouwpakket op de bouw plaats. Verliezen in man-uren door maat voering, afkorten, pas-maken en niet- synchroon verlopen van de verschillende in elkaar sluitende onderdelen worden grotendeels geëlimineerd. Zoveel moge lijk arbeid wordt naar de fabriek verseno- de Bouwnijverheid in de de oprichting Igens A-freem :k hem een ge- Met het luiden van een scheep\bel heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Drs. L. J. zVl. van de Laar dinsdagochtend in het amsterdamse RAI-gebouw de derde Hiswa-goedkam^ tentoonstelling geopend Minister Bogaers wil JA zeggen. Het A-freem huis, een montagewoning, is een idee dat Nico van Vliet, de be kende tv-presentator, meebracht uit Cali- fornië. Dergelijke pittoreske punthuizen, met een beschuttend dak tot op de grond, worden daar veelal gebouwd als „second house”. Ze zijn degelijk van opzet en snel te monteren. En: goedkoop! Wellicht omdat hij architecten-zoon is bleef het ontwerp bij Nico van Vliet le ven een vonk van enthousiasme werd vlam na zijn intervieuw met minister Bo gaers voor de televisie in de uitzending „De onderste steen boven”. Nico van Vliet citeerde daarin een bekend architect die gezegd had „Ambtenaren zijn NEE- zeggers!” (Dit in verband met de vele plannen voor goedkope woningen die nog geen doorgang vonden op het ministe rie liggen thans 75 voorstellen voor zgn onder-de-f 14.000,woningen op Rijks- goedkeuring te wachten). De minister had hierop als commentaar: „Als men met een goed plan komt zeggen wij JA”. deed aangifte van het feit, dat het vee van veehouder Hessel Westra te Tzum zou hebben gegraasd in zijn weiland aan de Wommelser weg. Hiervan werd proces 1 opgemaakt en deze zaak diende 4 maart j.l. voor het kantongerecht te Leeuwarden. Als pleiter voor beklaagde H. Westra, trad op Mr. K. Bijlsma, ad vocaat te Franeker. De eis tegen de heer Bijlsma kwam tijdens zijn pleidooi met een kaart waarop de situatie ter plaatse stond aangegeven, reikte deze aan Mr. Ubbens over en zei o.m. „Mijnheer de rechter, beklaagde is niet de enige die recht van pad heeft over het land van Koopmans. Hetzelfde heeft men met een mondelinge overeenkomst aangaande een steeg. De een zegt tegen de ander: „Jij loopt op mijn helft van de steeg”. Wie dl heeft in dit geval het hek open laten - 1 staan In elk geval stond het hek open s en het vee is uit wandelen gegaan en ging |l grazen in het weiland van de heer Koop- mans. Het eten van een ander is altijd lekkerder sdan eigen. En in elk geval is de plaatse- 1 lijke situatie op het kaartje aï wil ik toegeven dat ik geen meester ben in de tekenkunst duidelijker dan in het rap port”. Ook Mr. Ubbens vond in het rapport eni- s ge onduidelijkheden. Hierbij kan opge- merkt worden, dat Mr. U. M. Ubbens, Groninger van geboorte, stamt uit een boerefamilie. Direct schorste hij de rechts zitting met de mededeling, dat deze te Tzum zou worden voortgezet, omdat hij zich persoonlijk van de plaatselijke situa- ie op de hoogte wenste te stellen. Des middags om vier uur kwam Mr. Ubbens /ergezeld van de griffier, de officier, de leer Van der Berg van de Verkeersgroep .eeuwarden, politie-agent A. de Vries v. fzum, Mr. K. Bijlsma en de 16 jarige ge- uige, Sipke van der Weij van Tzum, naar iet boerebedrijf van de heer Westra. Het noet wel een zeer ongewoon gezicht zijn eweest, toen de hoge heren de weilanden nliepen. Mr. Ubbens is een scherpzinnig aan. De heer Westra werd ten laste ge- sgd, dat naast zijn schapen, ook zijn paard ou hebben lopen grazen in het weiland an de heer Koopmans. Ir. Ubbens vond in bedoeld weiland een rietal uitwerpselen, die kennelijk afkom- ig waren van een paard en dit was dus ?n duidelijk corpusdelictia, bewijs van e schuld. ■ij de terugwandeling stelde beklaagde 7estra aan Mr. Ubbens voor, de af hande- ng van de zaak in de woonkamer van 'jn boerderij te doen plaats vinden. Mr. bbens ging daar graag op in, maar niet adat hij de heer Westra duidelijk had smaakt, dat deze niet de mening moest jn toegedaan, dat dit van invloed zou unnen zijn op de uitspraak in deze zaak. De heer Westra zei daaraan geen moment gedacht te hebben, maar hij stelde er een eer in zijn echtgenote gastvrouw te doen zijn aan dit hoge gezelschap. Mevr. Westra had inmiddels de koffie deed aangifte hebben gegraasd in zijn weiland verbaal cp 4 maart j I H. Westra, trad op Mr. K. Bijlsma, ad- Westra was dertig gulden boete. Mr. K. kaart waarop de situatie ter plaatse Ubbens over en zei o.m. „Mijnheer de 4 ----- f -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1