ONDANKS CANADEZEN NOG GEEN RUST OP CYPRUS HUURVERHOGING VAN 10 a 12 °/o PER 1 JULI IV Komt Makarios als grote overwinnaar uit de bus? üs hjoed p p to sizzen Elektrische Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Pyromaen stalverwarming 103e JAARGANG No. 24 KOSTBAAR MEUBILAIR UIT DOORN IN BERLIJN Better forsliten as forruske PYT Doodstraf voor Ruby. yd oan it 9 DINSDAG 24 MAART 1964 4e week maart 1939 Advertentieprijs: 15 cent per mrn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag in 1945 komt vie- aan 17 april, wan- Verticale prijsbinding. Binnen het front der regeringspartijen ontstaat evenwel een toenemend verzet tegen de prijspolitiek van de Christe- lijk-Historische minister van Economi sche Zaken, prof. Andriessen, en de Anti-Rev. staatssecretaris Bakker. Dinsdagmiddag hebben de drie midden standsorganisaties in het Scheveningse Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 forspriedt, om mear bi- oan de eveneminten, dy’t komme sille. De eerste Canadezen zijn op Cyprus geland en men verwacht, dat de komende drie maanden wat rustiger zullen zijn op Cyprus. De vorige week is bijzonder onrustig geweest. In ons laatste overzicht hebben wij melding gemaakt van de gevechten en gijzelingen in Ktima. Vrijdag daarop dreigde de Turkse regering president Makarios, dat zij zou interveniëren, indien er geen einde zou komen aan de gevechten tuss,en Grieken en Turken. Makarios heeft dit dreigement naast zich neergelegd en de Griekse regering verklaarde, dat Griekenland „af doende” zou reageren, op elke eenzijdige interventie van Turkije. Naar een breuk? Heel vriendelijk en hartelijk heeft pre mier Chroestsjow de Roemeense dele gatie, die naar Peking en Noord-Korea was geweest, in Gagra aan de Zwarte Zee ontvangen. De delegatie kwam rap port uitbrengen over haar bevindingen, hetgeen de indruk versterkt, dat de de legatie toch niet tegen de wensen van Chroestsjow in naar China is geweest. Toen bekend werd, dat de Roemenen naar Peking zouden gaan, dacht ieder een aan de aparte rol, die de Roemenen in de communistische wereld willen spe len. Zij stelden bij de ontwikkeling van de economie hun nationale belangen bo ven de wensen van Moskou voor een taakverdeling tussen de verschillende landen van de Comecon, en, zo luidt de analyse, doordat de handen van Moskou wat gebonden zijn door het geschil met Peking, kunnen de Roemenen hun on afhankelijkheid wel verdedigen. Zij zou den misschien zelfs wel olie aan China kunnen leveren. Maar men krijgt nu toch de indruk, dat hun rol wat anders is geweest en dat hun missie een laatste poging van Chroestsjow was om tot een vergelijk met de Chinezen te komen. Het is opgevallen, dat Moskou een half jaar lang de uiterste terughoudendheid in deze zaak heeft betracht en zelfs nog niet heeft geantwoord op de jongste Chinese beschuldiging van 4 februari, waarin Moskou werd aangewreven tot de ergste scheurmakers in de commu nistische wereld te behoren en ’t recht op het leiderschap al lang en breed ver loren had. Van diverse kanten komen de laatste tijd berichten binnen, dat Rusland zich niet langer kan veroorloven in deze kwestie te zwygen en dat het wel positie moet kiezen. Het kan de Chinese uit- Vlak voordat hij tien dagen met vacantie ging, heeft de Minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, drs. P. Bogaers, bij de Tweede Kamer het lang ver wachte voorstel tot huurverhoging Ingediend. Per 1 juli a.s. wil hjj de huren van het merendeel der huizen, welke vóór 1957 zijn gebouwd, verhogen. In de eerste en tweede gemeenteklassen dat wil zeggen in de grote gemeen ten zal deze verhoging 10 en in de andere gemeenten 12 /t bedragen. Dit voorstel zal in de komende maanden onderwerp van levendige strijd in de volksvertegenwoordiging vormen. Want de socialisten hebben bij voorbaat aan- gekondigd, dat zij tegen dit voorstel zullen stemmen. Van de regeringspartijen kan over het algemeen wel steun voor dit voorstel worden verwacht. In Dallas - Texas - is Ruby, de moor denaar van de vermeende moordenaar van president Kennedy, Oswald, door een jury ter dood veroordeeld. Zijn ver dediger heeft hoger beroep aangetekend en het zal zeker nog wel enkele jaren duren, voordat de kwestie-Ruby defini tief zal zijn afgewikkeld. Ruby heeft in edele verontwaardiging en in een vlaag van verminderde toerekeningsvatbaar- Kurhaus een demonstratieve vergade ring gehouden tegen de voorgenomen afschaffing van de verticale prijsbin ding. Gedreigd werd, dat de midden stand niet meer aan het prijsoverleg met het Departement van Economische Zaken zal deelnemen. Dat wil zeggen, dat de middenstand zijn prijzen wil ver hogen, zonder de minister van tevoren in te lichten. De drastische manier waarop de regering in de afgelopen maanden prijsstoppen heeft aangekon- digd; ook de wijziging van de prijzen wet, waardoor de regering tegen indivi duele ondernemers kan gaan optreden, heeft bij de middenstand grote onrust gewekt. Kostbaar meubilair en andere voorwerpen, welke hebben behoord tot de huis- heid gehandeld aldas de verdediging." houding van wijlen keizer Wilhelm II, zijn uit Doorn over gebracht naar Koe- Over de moord op Kennedy zelf is bij .aimgsallee 9 tn Berlijn, waar prins Louis Ferdinand, hoofd van bet Huis Hohen- dit proces nféts aan het licht gekomen.toleern', Woont. Prins Louis Ferdinant bewondert hier twee kostbare met de Een diepgaand onderzoek is nog steeds band gesneden stoelen 'j experiment dat dezer dagen lerderi) in Wales is afgesloten, I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Overijssels appèl. De vraag is echter hoe de ontstemming van de middenstand bij de geestverwan te Kamerfracties zal aanslaan. Met uit zondering van de V.V.D. hebben de re. geringspartijen tot dusver de prijspoli- tiek van minister Andriessen geaccep teerd. Maar hoe zullen zij de ontstemming van de middenstand nu verwerken? Met na me de positie van de K.V.P. is in dit opzicht interessant. Tijdens het Over ijsselse appèl van deze partij, heeft oud- staatssecretarls Schmelzer de huidi ge fractieleider al critiek vanuit de Katholieke Arbeidersbeweging op zijn „reactionaire” denkbeelden met betrek king tot de vermogensverdeling moeten ontzenuwen. Kan hij de middengroepen nu verder tegemoetreden? Bij De Vries te Pingjum groot Paasbal met Frieslands populairste band (7 man). De feestcommissie wil vreugd en jool. Hierna kwam de Veiligheidsraad nog op Cyprisch verzoek in spoedvergade ring bijeen, nadat berichten waren bin nengekomen, dat Turkse soldaten zich aan het inschepen waren. De Veilig heidsraad deed een beroep op de betrok ken partijen zich van inmenging te onthouden, in een resolutie, welke de Turken wensen uit te leggen als een beroep op de Griekse Cyprioten zich te onthouden van bloedvergieten en de vervolging van de Turkse minderheid. De Griekse Cyprioten zien de resolutie als een bescherming van de soevereini teit en integriteit van het eiland. Het gevaar was er evenwel door geweken. De Turkse regering gevoelt zich vooral intern door deze ontwikkeling wat on plezierig, want heeft zij met haar drei gementen niet iedere keer weer bakzeil moeten halen? Het recht van interven tie blijkt een dode letter te zijn en wan neer ermee gedreigd wordt, dan dreigen de Grieken met oorlog. De Turken kun nen wel betogen, dat hun dreigementen de vorming van de internationale politie macht hebben bevorderd, maar dat maakt bij de eigen bevolking niet zoveel indruk om van de Turkse Cyprioten maar te zwijgen. De regering moet dus flink blflven en daartoe heeft zij de Se naat en het Huis van Afgevaardigden in verenigde vergadering bijeen geroe pen, die met bijna alle stemmen de re gering heeft gemachtigd op Cyprus in te grijpen. De regering had die mach tiging al wel, maar door de Griekse dreiging zou uit interventie wel eens oorlog kunnen ontstaan en daartoe moet het parlement zijn goedkeuring geven. Meer dan een gebaar van flink Zijn kan men er echter nog niet in zien. Het eerste probleem is rust en orde op het eiland te handhaven. Het tweede: beide bevolkingsgroepen bij elkaar te brengen voor een oplossing van de ge schillen. Deze geschillen zijn echter zo groot, dat van diverse kanten al gezocht wordt naar andere oplossingen, zoals de uitwisseling van bevolkingsgroepen tus sen Cyprus, Griekenland en Turkije. Maar voordat hierover serieus kan wor de onderhandeld zal er nog heel wat moeten gebeuren. Maar hoe dan ook, tot nu toe komt Makarios als de grote overwinnaar uit de bus en Rusland kan zich op de borst kloppen van het begin af aan achter Makarios te hebben gestaan in tegen stelling tot Westeelijke landen, die er door Makarios voortdurend van zijn be schuldigd de Turken de hand boven het hoofd te hebben gehouden. Luisterbijdragen. Opvallend was in zijn rede de wijze, waarop hij de stelling verkondigde, dat het radiosohip „Veronica” met zijn ont- spanningsmukiek In een behoefte voor ziet, aan de vooravond van het Tweede- Kamerdebat over de door minister Bot voorgestelde verhoging van de radio- iuisterbijdrage van f 12,per jaar tot f 18,in dit voorstel lag tevens de mogelijkheid opgesloten, dat de rege ring in de toekomst een verdere verho ging tot f 24,per jaar doortrekt, zon der dat het parlement er verder aan te pas komt. Tegen die laatste mogelijk heid bleek vrijwel de gehele Kamer. De confessionele partijen bleken bereid de bijdrage voorlopig op f 18,te bren gen, in afwachting van het rapport der zogenaamde pacificatie-commissie, dat volgend jaar kan worden verwacht. Deze gedachte was neergelegd in een amendement van de Christelijk-Histo* rische freule Wttewaal van Stoetwe gen. De socialisten stelden bij monde van drs. J. Voogd een andere gedachte aan de orde. Zij wilden de gehele verhoging aanhouden totdat de pacificatie-com missie advies zal hebben uitgebracht. De liberalen hadden weer een ander voorstel. Mevrouw Van Someren-Downer wilde namelijk eerst weten hoe de finan ciële positie van de omroeporganisaties was alvorens in een verhoging toe te stemmen. Minister Bot had de Kamer vertrouwelijk wel enkele gegevens ver schaft over de wijze, waarop de omroep de luisterbijdragen besteedt, maar over de eigen inkomsten der omroeporgani saties bleek hij niet gemachtigd iets mede fb delen. Mevrouw Van Someren verlangde echter een totaal overzicht, dat bovendien publiek gemaakt zou moeten worden. Achtergrond van dit verlangen was, dat als de omroeporga nisaties reclame in de ether zouden toe staan, de gehele verhoging der luister bijdrage wellicht niet nodig zou zijn. Het leek alsof deze gedachte in de Ka mer minder afwijzend werd bejegend dan vroeger het geval was. Maar freule Wttewaal van Stoetwegen vond, dat met die suggestie de omroep nu niet gediend is; reclame is hoogstens een toe komstige uitweg. Zij maakt de verho ging van de luisterbijdrage nu niet over- Tj. de J. bodig. Candidatenlijst voor de a.r. raadsverkie zingen te Bolsward: D. B. Eerdmans, J. Th. Prins, J. Heeres, B. Veldman, D. van Kammen, Joh. Dijkstra, R. Wybrandi, Jac. de Jong Hy makke jierren goede sier Dy Switserske branwachtofsier Hy waerd in man fan namme Der moasten risseltaten sjoen De man rekke finael bitsjoend Kraeide in reade hoanne. In brandtsje wie him wol nei’t sin Ja soks bart eilings fiersto min It is mar selden rekke De man tocht it leit op myn wei En help de hoanne in hantsje mei Lit my de boel oanstekke It gong him wakker handich óf De branwachtploech kaem drok yn ton Under ofsiersoanfiering Mear sokke, niks gjin mankemint Undersyk? Oarsaek ünbinkind In tsjustere iepenbiering Lykwols, flak nei de leste „ramp” Roun de branstifter tsjin 'e lamp En hy, alhiel net spitich Sei, die ik net in béste hael Ik levere jim yn totael Oan brantsjes, fiif en tritich! Nou sit de ofsier efter ’t slot It wurk wie altyd aerdich flot Branmurken is syn namme De ploech kin gjin rekord mear slaen En it wurdt foar de pyromaen In dj ure reade hoanne. Wie kent onze Akke niet? Die haar niet kent is geen Bolswarder. 50 jaar diende zij thans de Hendrik Nannesstichtink, Master De Haan haldt yn Blauhüs in Fryske leargong. Verduisteringsproef in de 3 noordelijke provincies uitstekend geslaagd. In Stave ren was de duisternis het beste. In Bols ward, Bellen en Meppel was nog al veel licht te zien. '1 1 BOALSERT, TOERISTE-STED Yn it gehiel fan doarpen en stêdden, lan skippen en rekreasje-oarden is it saek it eigen to biwarjen. Neat en nimmen is der mei holpen as men bisiket, hwat yn oare plakken is, nei to aepjen. De kon- trei moat syn eigen skientme ta bloei bringe en dêrmei tsjinnet it op in bést it gehiel. It wünderlike yn de skepping is syn üneinige fariaesje. daging feitelijk niet onbeantwoord la ten en daarom verwacht men ook bin nenkort een Russische tegenzet. Som migen denken aan 4 april, wanneer Chroestsjow in Boedapest de verjaar dag van de bevrijding ren, anderen derfken s neer Chroestsjow ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag alle communisti sche prominenten in Moskou zal ont vangen. Dat hij aarzelt is aan de ene kant te begrijpen, want bij alles wat gezegd wordt komt de onherroepelijke breuk nader, terwijl hij zich ook moet afvra gen hoe de kaarten tussen Russen en Chinezen in de wereld verdeeld liggen. Zijn er al te veel communistische par tijen, die zich op Peking oriënteren, dan doet dat afbreuk aan het Russische prestige. De laatste weken heeft Chroestsjow vele communistische leiders uit vele de len van de wereld geraadpleegd. Van hun informaties zal het mede afhangen of hij zal overgaan tot een uitbanning van China. Een diepgaand onderzoek is nog steeds gaande, niet alleen van officiële instan ties, maar ook van enkele mensen, die pogen een beetje orde te brengen in alle vreemde zaken, welke de moord nog omgeven. Zeer interessant is het onderzoek, dat een Thomas Buchanan in L’Express aan het publiceren is. Volgens het goed sluitende betoog van Buchanan is Kennedy van twee zijden beschoten: uit het gebouw, waar Oswald werkte en vanaf het onbewaakte via duct. Oswald is volgens hem niet de moordenaar, maar een medeplichtige, die de aandacht van iedereen op zich moest vestigen. Wellicht moest de ver moorde agent Tippett Oswald uit de weg ruimen, opdat Oswald niet zou kunnen tegenspreken als alle schuld op hem zou worden geschoven. Oswald was Tippett dan net voor. Het lijkt niet onwaar schijnlijk, aldus het betoog van Bucha nan, dat de complotteurs goede betrek kingen met bepaalde elementen bij de politie onderhielden. De taak van Ruby zou hierbij zijn geweest Oswald uit de weg te ruimen, voordat hij wat zou kunnen zeggen. Deze uitleg van de be schikbare gegevens klinkt aannemelijk, in elk geval aannemelijker dan de uit leg van de politie in Dallas. Hwat bat Cjabe Skroar In soun en geef plak lyk as Boalsert is, moat him üntjaen nei it aerd en de geast fan dy stêd seis, dan is it foar eigen en friemel in geniet dér lo wezen en to kom- Een driejarig op een r>oerc heeft aangetoond dat een verwarming on der de vloer in veestallen niet meer kost dan het gebruik van stro om de stal droog te houden. De elektriciteit te gebruiken tegen tarieven, zoals die voor buiten de piek-uren gelden bedragen de kosten in feite de helft van stro. Degenen, die het experiment hebben ondernomen, beweren dat het vee, dat bij dit project werd ge bruikt schoner was dan vee gehouden in een stal met stro op de grond en dat het meer en betere melk produceerde. Vorig jaar winter kostte de ondervloerse ver warming, met inbegrip van de kapitaal kosten, iets meer dan 30 cent per koe per dag. Deze winter (van 15 november tot 16 maart) kwamen de kosten op slechts 20 cent per koe per dag (bij de minimale verwarming om de stal droog te houden), hetgeen neerkomt op twee-vijfde van de kosten van stro. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, llennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradcel, Workum cn Wymbritseradeel. vinsiale kultuerprizen, hwert ek wer in publike toanieljoun oan forboun is. Al dizze lju, achte lêzer, spanne harren yn om de stêd in libben en oangenaem ka rakter to jaen, om de bisikers hwat to bie den, om de toeristen itpaed to sljuchtsjen. Lit eltse sakeman him dêrfan biwust wé- ze, dat hy meispilet yn dit koar. Sa’n moe- dich doaren as nou krekt wet by it hotel- restaurant-café: It Park bigoun is, moat eltse stêdgehoat goed dwaen. AI wer in pracht-seai der by en in tip-top-akkomo- daesje om bussen en toeristen, in kostlik plak to jaen. Yn de measte toeristeplakken fynt men menu’s en oanprizings foar de glêzen, soe dat hjir ek gjin sin hawwe? Wêz net to stiif en to deun yn dy dingen in bytsje show wolle de lju nou ienkear graech. En binammen, bitsjinje de lju goed tsjin reedlike prizen, hja moatte wer komme, hja/ moatte it fierder fortelle, der groeit in saek fan. De hegere leanen, de greatere frije tiden sille sunder mis it toerisme bifoarderje. Boalsert is ek in goede start foar Mak- kum, foar de sylderij, foar it fiskjen en tochtsjes nei Gaesterlan. De lange winter is nou foarby, de mins- ken, sa seit in wier sprekwurd, wolle tsjintwurdich wêze, hwert se net binne. De stêd hat in skoandere kans onr’hiel hwat lju oan to lüken. Litte wy allegearre in han mei ütstekke om ienriedich en en thousiast de simmertiid ta in sukses to meitsjen. As dat op dizze wize bart, dan kin elk him dêroer fan herten forbliidzje. men. Lit it stil trochgean mei de harmo- nyske ütgroei fan syn wenwiken, mei de forgreating fan syn wurkgelegenheit, mei it opskerpjen fan syn sakelju en winkel- minsken, mei it nei foaren bringen fan syn kulturele manifestataesjes, de skient me fan syn stêdhüs en Martiny-tsjerke, syn typyske gevels en rustike grêften en binammen mei syn golle freonlikens foar eigen en bisikers. De winter is nou wer foarby en al wie dé maertmoanne kald en skrok, oan alles is to sjen, dat it goede seizoen wer op komst is. Elts jier mear komme hjir de bisikers fan tichtoy en fieróf en it mei wol ris sein wurde, dat de hiele stêd him ek biwust wêze moat fan it bilang fan dat bisiik. Dêr hat elts bilang by ek as hy mient, dat it net sa is. Hwant hwat wolle wy alle gearre graech yn de stêd sjen? It is net sa, dat it üs moai ta is, as hjir fikse saken en winkels wêze kinne, hwert in great forskaet fan artikels to krijen is. As jo in feestje of bruiloft fiere, hwat is it dan in foarrjucht dat er flinke en moderne sealen biskikber binne, mei fakbikwame lju oan it stjür. In plak hwert men graech wenje wol, moat op al dy gebieten de lju gerive kinne en fan tsjinst wêze. En dizze situaesje kriget greate stipe as der simmer- deis in bulte folk op de stêd takomt om der lang of koart to wêzen. Mei in goede simmer kin men de winter wer netter treast wêze en der üntkomt gjinien oan de ynfloed fan dy simmer-ynstruiing. It is net goed sjoen as men mient, dat <1 it in saek is fan hotels cn café’s en inkelde winkellju allinnich. Dat is fierst to bi- krompen bisjoen. Jild rint fan de iene nei de oare, mar it moat der earst ynkomme. En it is net iens sa bilangryk, hwa’t it earst ynkomsten kriget, op aen dür kriget elk der wer syn diel fan. Wylst dan de lju buten it sakelibben de foardielen ge nietsje fan in libbene, florissante stêd. Ik wie der dan ek tige wiis mei, dat de sim- merkommisje, dy’t nou al jierren yn it spier is om de attraksje fan de stêd grea ter to meitsjen, yn gearwurking mei it V.V.V. rounom in kreaze folder yn tüze- nen eksemplaren forspriedt, om mear bi- kentheit to jaen der ek dit jier wer Dat set fuort al yn mei de Mattheuspas- sion op Goed Freed yn de Martiny en fuort nei Peaske de stêdhüs-feesten by it 350 jierrich bistean. Op 18 maeije in mu- ziekkonkours en tagelyk de alfstêddetocht op de fyts. De greate simmertentoanstel- ling op it stêdhüs is dizkear wyd car. it OnderwerpHet Italiaanse lanaschap in de Nederlandse schilderkunst. Dan bi- gjinne ek wer de ütfleringen fan de Skots- ploech mei „Omke Rcmke” en tagelyk it bispyljen fan it carillon. Fan 811 july binne de heamielfeesten mei de Hollandia- keatspartij der efteroan. Yn july, augus tus en septimber de oargelkonserten yn de Martiny, hwert op 6 juny it Nationale Oargelkonkours halden wurdt. Dan giet de Martiny-kantorij troch mei har drok- bisochte kantate-ütfierings en wurdt op 22 augustus wer in greate keatspartij halden. Fierder yn de hjerst binne dan de Bolle- tongersdei en de ütrikking fan de Pro-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1