Pontius Pilatus - de rechter Naar een nieuwe hinderwet Felle antisemiet en monster van wreedheid Industrie: Vooruitgang en Last Gouden filmpjes Sigarenmagazijn werd boetegeldwissel- kantoor Hwat bringt üs dc R.O.N.O. anse logica t en politiek itie zeer uniek die de synthese trof WC/®', L' f A VRIJDAG 27 MAART 1964 103e JAARGANG No. 25 „IKA GOEDKOOP GEBORGEN” PIET H. de Weerd Wz. KEUKENHOF IN LISSE IS WOENSDAG GEOPEND Rijkszuivelschool Al heeft de natuur de Keukenhof tot van Nederland industrialiseert. Jaar in, jaar uit worden honderden miljoenen guldens geïnvesteerd in tientallen nieuwe fabrieken. Wegen worden aangelegd en ver beterd om gebieden voor industrialisatie geschikt te maken. Deze ontwikkeling wordt door de overheid nog extra aangemoedigd met finan ciële premies. Dit gebeurt welbewust. De industrie is onmisbaar bij de pogingen om de nationale economie een stevig fundament te geven. De tijd, waarin Nederland alleen afhankelijk was van de landbouw, is lang voorbij. Het is geen ongunstige ontwikkeling. Dat valt moeilijk te ontkennen. Fabrieken brengen meer welvaart in de provincie. De aloude tegenstelling tussen de geïndustriali seerde Randstad Holland en dat deel van Nederland, dat met een meestal wat misprijzend accent als „de provincie” wordt aangeduid, begint zowel voor wat betreft de welvaart als de levensomstandigheden af te zwakken. Op het platte land wordt hier en daar vooral In het Westen in een razend tempo geïndustriali seerd. 4 e week maart 1914 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 ;(0>157) steeds om gin: tot L - en rust in dit verwonnen gebiedsdeel te Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Viering 10 Jarig bestaan te Bolswara. van de minister vaak id bloemrijke beeldspraak em daarom aan voor vol gelbeeld voor onze tijd, 1868. s) Dr Joh. Groenewegen in zijn disser tatie: Pontius Pilatus, 1872. 4) Dr J. C. Lavater: Pontius Pilatus, of ig niet magnifiek verblind kasplantje, niets meer kelkjes nog broos en teer ese kil seizoen elijk een zonnestraal »e drie-kleurenpraal een sieraad aller tijd de bijbel in het klein en de mens in het groot, 1804. De politie in Witmarsum beschikt over een schitterend en goed geoutilleerd politiebureau. Dat een politie-agent bovendien nog boetegeldwisselkantoren nodig kan heb ben in deze residentie van de gemeente Wonseradeel, ondervond deze week een jongeman, die mét zijn bromfiets een verkeersovertreding had begaan. De agent liet de jongeman kiezen tussen voorkomen voor het Sneker Kantonge recht of het terstond betalen van een boete van 5 gulden. De onfortuinlijke bromfietser koos het laatste, maar kon slechts met een 10-guldenbriefje beta len. x Nu kan een dienstdoende politie-agent ook niet op alles voorbereid zijn. Deze agent had er niet op gerekend, dat hij wel eens boeten uit zou kunnen delen, die niet met gepast geld zouden wor den betaald. Goede raad was duur. De verkeerszondaar stelde voor, dat de agent het hele tientje maar in ontvangst zou nemen en de rest terug-gireren. Hier had de agent echter zo weinig oren naar, dat hij zelfs dreigde de bromfiets in beslag te zullen nemen. Op advies van de agent zonder wissel geld is de jongeman toen naar sigaren magazijn De Bruin aan de Arumerweg gestapt, welk sigarenmagazijn dus dienst deed als boetegeldwisselkantoor en waar het papieren tientje werd om gezet in klinkende munt. Economisch èn sociaal zijn de voorde len hiervan groot. Maar er kunnen ook nadelen zijn. Het recente geval met de gloednieuwe chemische fabriek In Wor- merveer vestigde hier weer eens de aan dacht op. Kort na de inbedrijfstelling van dit miljoenenproject in het Noord- Hollandse plaatsje, stroomden de klach ten van omwonenden binnen. De door ’t nieuwe bedrijf verspreide stank was voor hen ondraaglijk. B. en W. van Wormerveer grepen drastisch in. Zij gaven het bevel de nieuwe fabriek te sluiten. Een ander voorbeeld was de brand in een chemisch bedrijf in Vlaardingen. Het vuur veroorzaakte een grote, gif tige gaswolk, die gelukkig, dank zij een gunstige wind, via een deel van het Westland boven de Noordzee verdween, zonder veel onheil te veroorzaken. Er zijn meer lastige bijverschijnselen van de industrialisatie, zoals de waterver vuiling door de afvalstoffen, die zich in geheel West-Europa voordoet. Niet voor niets wordt de Rijn het „riool van Europa” genoemd. En Nederland, dat in de Rijndelta ligt, en daardoor alles moet opvangen, kan daarover meepra ten. Industrialisatie vraagt een zorgvuldige planning. Zakeljjk bezien: hoe zit het met de mogelijkheden voor aanvoer van grondstoffen en afvoer van het pro- dukt Biedt de omgeving een bevolking, waaruit geschikte arbeiders kunnen worden gerecruteerdSociaal bezien: betekent de komst van een aantal gro te bedrijven niet een te grote schok voor een van oudsher agrarisch ingestelde be volking? Het zijn zorgen, waarmee de overheid zich druk bezig houdt. Maar daarbij mag zij niet vergeten, dat ook :r, maar dit bloempje is grond als een narcis niemand hem afsnijdt ns wil ’t plantje niet kwijt aan Gajus”, opgenomen, die Gegarandeerd volfrisse eieren van de V.P.N. Prijs 72 cent per kg. J. W. Har- kema, Gr. Dij lakker. In Gouda is een coöperatieve scheer- en haarsnij salon geopend, de eerste in ons land. Die lijkt zo ogenschijnlijk hecht Men ziet er zeer zeker niet veel Met zo’n onbuigzaam stijve steel Hij kan een stormpje wel doorstaan (Zeg zitten er ook dorens aan?) Enfin elkeen merkt het terstond Hij groeit het best in franse grond Deskundigheid spreekt nimmer voos Luns is een bollen, bolleboos TIISDEI 31 MAERT 1964 19.2020.00 ure: Fryske ütstjdring „Lady Aoi”, in harkspul fan de Ja- panske skriuwer Yoekio Mishima. De fryske oersetting is fan Marten Sikkema. Regy: Johannes Spyksma. De fioeliste Emmy Verhey spilet. „Minsken dy’t hwat to sizzen hawwe” Us meiwurker Ds. S. Bijleveld hat in petear mei de hear Masseus, directeur fan de Ljouwerter musykskoalle. FREED 3 APRIL 1964 18.4019.20: Fryske iltstjuring. „De Peaskeaeijen”, in berneforhael fan J. Reinalda nei foaren brocht troch Johan van der Zee. „Brouwers akkordeonorkest” Opnamen dy’t wy makke hawwe op de earste ütfiering mei de nije ynstrumin- ten op 5 maert yn Ljouwert „Smout üt ’e hoeke”. J. J. Tjeerdstra fan it Skiermuontseach forfeit in oantinken üt de bisettings- jierren. techniek en vragen enorme sommen gelds. Bovendien moeten ze achteraf worden genomen. Minstens even grote resultaten zijn te verwachten van een goede planning vooraf. Een chemisch bedrijf behoort eenvoudig niet thuis in het centrum van een woongebied. Toch telt bijvoorbeeld de Randstad talrijke van deze bedrij ven, die binnen enkele jaren door wo ningen zullen zijn omgeven. Een her oriëntatie op dit beleid lijkt dus wel nodig. Hwat hat (gcibe Skroar us hjoed p p to sizzen De takomst Krite Boalsert spilet op 2e Peaskedei yn ’e Doele; Memme jierdei (fan Y. C. Schuitmaker) en „De leste joun”, klucht- spul fan D. H. Zijlstra, ófwiksele troch sang fan „Harmonie”, under lieding fan de 1 de hear L. J. Timmer, Amsterdam ANP-foto: een grote hok is er dinsdagmiddag in geslaagd de sleep boot „Ika-Goedkoop”, die eerder op de dag in het Noordzeekanaal zonk, te lichten. Bij dit ongeluk is de kapitein waarschijnlijk om het leven gekomen. Op de foto zien we de „Ika-Goedkoop” in de takels van de bok; het scheepje is voor een deel al weer boven water dat zich door hemzelf nimmer laat af wassen (Matth. 27 vs 24). Nooit mag worden vergeten deze gecompliceerde fi guur te benaderen in de omlijsting van zijn alleszins bewogen en van zijn zeer verantwoordelijke taak, waarbij het er ;ds om ging de autoriteit des keizers gelding te brengen, benevens de orde verzekeren! Tenslotte moet het lijdens proces van Jezus, zoals de Evangelisten dat, elkander aanvullend beschrijven, met grote nauwkeurigheid worden gelezen. Om aanstonds te ontdekkenPhilo’s vol strekt negatieve beoordeling gaat zeker niet in alle delen op. Nog afgezien van het feit, dat aan de betrouwbaarheid van de wijsgerige Alexandrijn ook elders met recht kan worden getwijfeld. Hier dient voorop gesteld, dat Pilatus niet di rect geinteresseerd was in de religii- de onderlinge kwes- ivenmin moet worden gezorgd. De overheid moet in samenwerking met het bedrijfsleven, ook overlast en zeker eventuele risico’s voor de bevolking weten te voorkomen. Dat kan bijvoorbeeld op grond van de Hinderwet. De praktijk toont echter, dat dit instituut alleen niet voldoende is. B. en W. van Wormerveer hebben een verstandig besluit genomen. De aanvan kelijke beslissing verplichte sluiting is weer ingetrokken. De nare lucht was een gevolg van een fout bij het in- loopproces van de nieuwe chemische in stallatie. Bij handhaving van het ver bod zou Wormerveer een aanwinst heb ben verloren voor de economische ont wikkeling van de hele overigens al sterk geïndustrialiseerde streek. Het is ook niet de taak van een gemeente impulsief te reageren op iets wat een lijdelijk probleem kan zijn. De gemeente behoeft bij dergelijke moeilijkheden 't hoofd natuurlijk ook niet in het zand te steken. Maar in de eerste plaats ligt de verantwoordelijkheid toch bij de natio nale overheid (die in dit geval even tueel ook het laatste woord zou hebben gehad als de fabriek in beroep was ge gaan tegen de beslissing). De regering heeft dit ook Ingezien. Den Haag studeert op dit moment op een moderne aanvulling van de Hinderwet. Bovendien is nog onlangs een weten schappelijke raad ingesteld, die de lucht- vervruiling moet bestuderen en maat regelen voorstellen. De ambtenaren we ten daarbij waar het om gaat. Zij wor den met de neus letterlijk op de feiten gezet. De residentie immers, verkeert vaak genoeg in de wel „geurige” maar niet bepaald geparfumeerde atmosfeer van Pernis. Maatregele.i tegen lucht- en waterver- in een andere sector voor voorzieningen ontreiniging zyn afhamkelc'k In Wonseradeel een boerderij-inventaris, benevens de voorraad hooi, stro, enz. op taxatie overgenomen voor f 18.000, Al heeft de natuur de Keukenhof tot nu toe, nog wat schriel bedeeld, betekent dat niet, dat er in de bloemenlustoord te Lisse, welke woensdag 25 maart j.l. is °eopend, niet al heel wat te genieten valt. Wat dacht u b.v. van deze groot- 'bloemige „Emmy Peeck” tulpen, die gewoon staan te smeken om bewonderd te worden, (onder). Maar niet alles is al zo ver. onder de nog kale bomen, die bij d? vijver slaan te wachten op een seintje van de lentefee om de knoppen te openen, maakt een tuinman vakkundig het toilet ren een perkje narcissen (bov.) Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. :-tulp, zogezegd omt wel iets van terecht prima, prima voor ■elig aan een stuk door anoedigend verkond was, is dit in één adem met Israël dus óók met degenen uit het volk, die eerst op en na de Pinksterdag tot bekering kwa men. Nergens is in de Bijbel een woord of zinspeling te vinden, dat Pilatus meer dan anderen schuldig zou staan! Het is daarentegen opvallend hoe Jezus zelf tij dens de procedure tot de landvoogd spreekt, dat diens macht om Hem te von nissen „van Boven” is gegeven, d.i. van God en dat Hij daaraan de verklaring toevoegt: „Die Mij aan u overleverde, heeft groter zonde” (Johannes 19 vs 10- 11). Jezus stelde zijn wereldse rechter geen enkele straf in het vooruitzicht. Hij deed zelfs binnenskamers geen waarschu wing in deze richting horen. Dit wil ons bewaren voor een snel of ondoordacht oordeel en een hoogmoedige verwijzing naar de eeuwige nacht een verwijzing, die veelal moet steunen op instinctmatig gevoerde vooringenomenheid. Aangaande zijn lijden en sterven heeft Jezus v. men sen geen medelijden gevraagd (Lucas 23 28), terwijl eigen „braafheid” wel aller minst mag prevaleren! Uit de beschrijving der Evangelisten wordt ons duidelijk, dat Pilatus een mo- reel-zwak man was, die zich door vrees voor de ongenade des keizers en dus voor het verlies zijner hoge positie verstrikte. Deze vrees is niet los te denken van machtsmisbruik in het verleden even min van zijn beduchtheid voor genadeloze intriges der joodse leidslieden (Johannes 19 vs 12). Zijn positie en leven wegen voor hem zwaarder dan een simpele Jood, waarover zoveel deining ontstaat (Matth. 27 vs 24). Zijn zwakheid, die soms grenst aan karakterloosheid, wisselt echter nu en dan af met een juist juridisch inzicht en met natuurlijke gevoelens van billijkheid, zelfs mededogen. Wanneer gezegd wordt: „Karakterloos was Pilatus met, al ontbrak hem vastheid van karakter”,3) dan horen wij een voorzichtige conclusie, die deze stadhouder wil begrijpen, en die het oor deel aan de Almachtige laat. Altijd opnieuw zal rechter Pontius Pilatus vanwege zijn moeilijke, geenszins benij- denswaardige „rol” in de lijdens-geschie- denis van Jezus, de hoofden en harten be zig houden, zodra het Credo der Kerk klinkt. „Was hij niet de mond van alle geesten en van de Vader aller Geesten?” heeft Lavater eens nadenkend gevraagd.4) „De mond niet van alle satanskinderen en van alle Godskinderen Sprak de hel niet uit zijn lippen: Hij worde gekruisigd! en de hemel; ik vind geen schuld in deze MensWas hij niet alles in één Licht èn duisternis. Pilatus werd door keizer Tiberius of wel namens deze door Seianus, de mach tige commandant zijner lijfgarde als landvoogd over Judea en Samaria aange steld. Hij was de 5e in de lange rij van romeinse procuratoren, welke over dit kroondomein Caesars het bewind voerde (26-36 na Chr.). Zijn naam blijft ge noemd in het Credo der christelijke kerk, wijl hij de wereldse rechter werd, die Je zus verwees naar het kruis. „Pilatus zette zich op de rechter stoel” (Johannes 19 13). En nu gaan allerlei vragen flitsen! Was hij een felle antisemiet, zoals zijn beschermer Seianus? Een man, die eigen lijk niets liever deed dan de Joden gods dienstig en politiek te treiteren, te provo ceren, met alle martelende gevolgen van dien? Was hij een monster van wreed heid Zó immers menen en willen velen. Ongetwijfeld is ’t vooral de joodse schrij ver Philo van Alexandrië geweest (gest. omstreeks het jaar 50), die voedsel gaf aan zulke donkere gedachten. Deze toch tekende stadhouder Pilatus oa. als een gewelddadig, roofzuchtig, wreed, heers zuchtig en onbuigzaam mens, welke te vens al naar het uitkwam omkoop baar, wispelturig, laaghartig en kruiperig zou zijn. 4) Aldus het koolzwarte van een totaal ver dorven, gewetenloos en schrikkelijk indi vidu. Maar is dit beeld juist Het spreekt welhaast vanzelf dat de aan dacht der Kerk zich pijnlijk samentrekt op deze rechter, wiens naam niemand dra gen. wil. ’t Is geraden om enkele dingen ernstig te overwegen bij de vorming van een eventueel oordeel. Allereerst de vraag: is het objectief denkbaar, dat Rome een man, gelijk boven voorgesteld, 10 jaren achtereen kon handhaven als keizerlijk zaakgelastigde in die bij uitstek moeilijke provincie onder een vaak roerig en fanatiek, voor de heidense overheersers onbegrijpelijk volk? Tien jaren was voor een romeinse procu rator over Judea een lange tijd. En ook nadat de jodenhater Seianus in ongenade was gevallen (in het jaar 31), bleef Pila tus zijn positie behouden! Zijn bestuurs- en diplomatieke kwaliteiten moeten des wege wel boven het gemiddelde peil heb ben gelegen. Anders had hij veel eerder het vertrouwen van Rome verloren, en was hij spoedig van zijn zware post ont heven, zoals velen zijner collega’s. Voorts een historische vergelijking met de latere stadhouders te Caesarea-Jeruzalem, doet ons Pilatus allerminst kennen als de slechtste en meest ontaarde bewindvoer der, ondanks zijn diverse ondanks ook het bloed, dat aan zijn handen kleeft en Philo’s „Gezantschap Daarin is een brief geschreven zou zijn door Herodes A- grippa I en gericht aan keizer Cali gula. 2) DrG. Warneck: Pontius Pilatus, spie- in de religieuze reet geïnteresseerd aangelegenheden en de onderlinge ties der joodse gemeenschap. E’ was hij een persoonlijke vijand van Je zus uit Nazareth, hetgeen de volksleiders en leraars te Jeruzalem wèl waren. Toch begaat hij de gerechtelijke moord, door tenslotte toe te geven aan de dwingende wil der priesters en ouderlingen. En dit nog wel, waar hij tot het einde volhield, dat de Nazarener onschuldig was aan het ten laste gelegde terwijl hij wist, hoe joodse haat en woede zochten te triom feren (Matth. 27 vs 18) en hoe deswege de aanklachten het karakter droegen van brutale insinuaties. Hierin nu ligt Pilatus’ bittere tragiek. En daarom ook kon ge zegd worden, dat zijn zonde „met ijzeren griffels en puntige diamanten geschre ven staat aan de hoornen der christelijke altaren”. 2) Maar daarmee is het nog niet aan ons, noch aan enig mens, hem ter verantwoording te roepen als ware hij een zondaar boven anderen! Betreffende het ontzettende kruis-vonnis manen een paar uitspraken in de Bijbel tot uiterste bedachtzaamheid. Op de gro te Pinksterdag te Jeruzalem spreekt apos tel Petrus de „mannen van Israël” toe en zegt, dat zij de eigenlijke moordenaars zijn. Jezus’ uitwerping en dood waren even wel „naar de bepaalde raad en voorkennis van God” (Handel. 2 vs 22-23). Later komt hij in zijn prediking tot het saam- gedromde volk daarop nogmaals terug (Hand. 3 vs 17-18). En wéér later zal de jonge gemeente het in haar gebed neer leggen, dat Gods hand en raad tevoren alles bepaalde (Hand. 4 vs 27-28). Deze verkondiging laat zelfs geen schijn van vloek of afschuw over Pilatus lezen. En als de stadhouder bij name wordt ge noemd, omdat hij de keizerlijke rechter -s Hij staat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1