WERELDCONFERENTIE VOOR HANDEL BEGONNEN benzine Sigaretten en werden 1 april duurder r - d Qabe Skroar Gouden filmpjes le week april 1914 Hwat bringt üs de R.O.N.O. üs hjoed p p to sizzen f 1 L STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeeï, Workum en Wymbritseradeel. W w W-.-: VRIJDAG 3 APRIL 1964 103e JAARGANG No. 26 PREMIER CHROESJTSJOW IN HONGARIJE Hwat ha* LJIPKES LIZZE De PYÏ DRUKTE BIJ DE V.V.V. De heer G. Th. Brouwer vestigt zich te Vorige week Is te Genève een wereldconferentie voor handel en ontwikkeling ge opend, welke onder auspiciën van de Verenigde Naties staat. Aan de conferentie, welke door Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, is geopend, nemen 122 landen met ongeveer 1500 afgevaardigden deel. De onderontwikkelde landen en deze vormen het merendeel van de 122 deelnemende landen hebben de uitschrijving van deze conferentie in de Algemene Vergadering van de Ver. Na ties in 1962 doorgezet en sindsdien zijn diverse werkgroepen zeer actief geweest in het formuleren van wensen en stellingen. Op 1 april gingen de sigaretten (met een kwartje) en de benzine (met 4 cent per liter) in prijs omhoog. Dit is een prijsverhoging van andere aard, dan waar tegen de minister van economische zaken, Prof. Andriessen, regelmatig ten strijde trekt. Het is een gevolg van voorstellen tot belastingverhoging, waarop de mi nister van financiën, Prof. Witteveen, de goedkeuring van de meerderheid der Eerste Kamer kreeg. De bedoeling daarvan is niet de schatkist aan meer midde len te helpen. Dan zou de liberale minister in strijd zijn gekomen met het akkoord van Wassenaar, dat aan verlaging van de inkomstenbelasting voorrang heeft ver leend. Advertentieprijs: 15 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag In de grond van de zaak komt het dus hierop neer, dat de onderontwikkelde landen concessies van de industrielanden vragen, maar al stemmen deze industrie landen over het algemeen wel in met het beginsel, dat de mensen elkaar moe ten helpen, te vaak denken zij te com mercieel om stappen te nemen, die het ideaal zouden kunnen verwezenlijken. Dit maakt het Chroestsjov weer wat ge makkelijker in zijn boodschap aan de conferentie te spreken van de imperia listische uitbuiterij, die verantwoorde- Het uitgangspunt is geweest, dat de ont wikkelingslanden, ondanks de hulp, wel ke zij van verschillende zijden hebben gekregen, voortdurend armer zijn ge worden in verhouding met de ontwik kelde industrielanden. Thant wees hier ook op in zijn openingsrede. Tussen 1950 en 1960 daalde het aandeel van de ontwikkelingslanden in de wereldhan del van 30 tot 20 procent, dat van de industrielanden steeg van 60 tot 66 pro cent. De argentijnse econoom Prebisch, die een zeer belangrijke rol heeft ge speeld bij de voorbereiding van de con ferentie, wenst een samenstel van maat regelen, waardoor de produkten van de ontwikkelingslanden gemakkelijker kun nen worden afgezet op de markten van de industrielanden. Deze industriële lan den, welker markten meestal sterk wor den beschermd, moeten volgens Prebisch speciale voorkeursbehandeling verlenen aan de ontwikkelingslanden, want dat is de enige manier, waarop zij zich indus trieel kunnen ontwikkelen en daarmede een hoger levenspeil kunnen bereiken. Wanneer zij slechts de leveranciers van grondstoffen blijven, dan wordt hun deze kans ontnomen, hoewel er ook wel wat zou kunnen worden gedaan aan de ver betering van de prijzen van deze grond stoffen en vooral van de agrarische pro dukten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Duitse graanprijs niet omlaag In december, bij de zgn. Marathonzitting van de E.E.G. over de landbouw heeft Frankrijk flinke winst geboekt, doordat het steeds onvermijdelijker voor de Duit sers ging lijken om vast te houden aan hun hoge graanprijs, die een gemeen schappelijke europese graanprijs, zoals de Fransen wilden, in de weg stond. Maar de Duitsers zijn bepaald niet door de knieën gegaan. Want bondskanselier Erhard heeft aangekondigd, dat de duit- se graanprijs in 1964 en 1965 niet zal worden verlaagd. Hij noemde de prijs, gelet op de produktiekosten, niet te hoog. De Bondsregering, aldus Erhard, zal zich steeds van de verplichting be wust zijn geen regelingen aan te gaan, welke nadelig zijn voor de duitse land bouw en de duitse boeren. Weliswaar is de overgangstijd voor de E.E.G. per 1 januari 1970 afgelopen en moet de prijs in de E.E.G. ongeveer gelijk zijn, maar de Duitsers hopen, dat de prijsontwikke ling in de andere landen van de E.E.G. en met name in Frankrijk, van dien aard zijn, dat de duitse prijs niet omlaag be hoeft. De andere landen van de E.E.G. hebben op het ogenblik sterk te kampen Over die schijnbare tegenstrijdigheid moest minister Witteveen van de chris- telijk-historische fractieleider, Mr. Polle- ma, en de socialistische Prof. Polak nog al wat critiek verduren. De oud-minister van financiën, de antirevolutionaire Prof. Zijlstra, nam zijn opvolger in bescher ming. Prioriteit betekent niet, zo legde hij uit, dat het persé in tijdsvolgorde moet vooropgaan, doch dat het een be langrijke plaats inneemt op ’t regerings- program en dus binnen de normale zit tingsperiode van een kabinet tot stand moet worden gebracht. De liberale frac tieleider, Mr. Van Riel, was zo ingeno men met die uitleg, dat hij aankondigde met „grote vreugde” voor de belasting wetten te zullen stemmen. Zo kreeg men het merkwaardige schouwspel te zien, dat de V.V.D., de belastingverlaging op haar program heeft staan, vóór was, terwijl de p.v.d.a., die onder de minis ters Lieftinck en Hofstra de bijnaam kreeg een partij voor belastingverhoging te zijn, tegen stemde. Europees parlement Het toeval wilde, dat in deze zelfde week in het Europese Parlement over soortge lijke kwesties werd gedebatteerd, waar bij Robert Marjolin tegenover de neder- gering toch nog verwijten zal doen, dat zij de belangen van de turkse Cyprioten niet voldoende heeft verbeterd. In de we tenschap, dat de aanval de beste verde diging is, heeft premier Inönü zijn aan hangers opgeroepen tot een strijd voor diepgaande binnenlandse hervormingen, welke de turkse bevolking vermoedelijk meer zullen raken, dan de Cyprische kwestie. Hij wenst nieuwe belastingen om het tekort op de begroting te dek ken; hij wenst ook een herziening van het belastingstelsel. Wanneer het parlement niet aan zijn op roep gehoor geeft, zal hij aftreden. Maar voor het zover is, zal er nog wel het een en ander gebeuren. In elk geval wendt Inönü de aandacht van de bevol king zo van de Cyprische kwestie af. Premier Chroesjtsjow is dinsdag met een speciale trein in Boedapest aange komen voor een officieel bezoek. Op de foto omarmt de russische premier de hongaarse eerste minister en partijleider Janos Kadar op het station Benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Heerenveen Mr. Dr. B. baron van Heemstra te Bolsward. Te koop: de helft van een overdekte vaste bank in de hervormde kerk te Ku- baard. Notarissen Posthumus te Frane- ker en Gorter te Wommels. De haringvisser J. S. Anema uit Kims- werd ving een zalm van 41 pond. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Kólde Peaske Wiettich, fiis Wyn üt 't easten Loft fealgriis Seis, sawn graden Wiist it kwik Keale paden Utgeans-skik Hwa doar ’t sizze? Hark, gekraei Ljipkes lizze It earste aei Kalde rite ier seisoen Yn üs krite Wurde se sjoen Net sa machtich ’t Hindert neat Bliuw yndachtich It tij is keard Tekens sizze Maertedei Ljipkes lizze It earste aei In bilofte Onder twang Duorret nea net lang DONDERDAG 9 APRIL 1964 19.4520.00 uur: Literair Leven Schrijvers aan het woord: Tjitte Pie- benga spreekt over „Kreativiteit en Geluk”. Sikers komme Op ’en baen Sport wurdt romme Aide faem It kin wurde Wy bin ’t mans Stil bitsjutte In lytse kans Pet oer de earen Wanten oan Haldt moed hearen Winst, fanmoarn Wis, jawisse It rint mei Ljipkes lizze It earste aei THSDEI 7 APRIL 1964 19.2020.- üre Fryske ütstjüring. „It üngelok sit yn in lyts glêske”, in twadde program oer de drankbistri- ding yn Fryslan. Gearstalling: Douwe Kiestra. „Hudsonmars”, spile troch it musyk- korps fan Peinjum. „De sé is rjochtfeardich” in forhael fan Fedde Schurer, forteld troch Pyt van der Zee Fietswedstrijd te Parrega. le prijs: S. v. Wieren, premie S. Wiersma, beiden van Parrega. Communistische party Nederland Enfin, een oud spreekwoord luidt: „als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten”. Die les heeft, blijkens het Paas-congres, óók de Communistische Partij Nederland geleerd. Na een lange reeks verkiezingsnederla gen, heeft partijvoorzitter Paul de Groot zich gerealiseerd, dat zijn partij een an dere, meer nationale koers moet varen; openlijk heeft hij uitgesproken, dat het feit, dat de C.P.N. zich altijd solidair verklaarde met de Sovjet-Unie, nadelen heeft afgeworpen voor haar propagan da. Duidelijk distancieerde hij zich van misstanden, die in de Sovjet-Unie onder Stalin bestaan hebben, of die nu ook nog voorkomen, zoals bijv, het antisemi tisme. Zijn streven is er allereerst op gericht aansluiting te zoeken bij de p.s.p. en p.v.d.a., met de bedoeling op die manier althans enige invloed in Nederland te bemachtigen. Of hem dit zal gelukken, valt te betwijfelen. landse socialist Nederhorst kwam te staan. Kort tevoren hadden de nederiandse so cialisten daar een teleurstelling moeten boeken. Zij hadden de nederiandse sena tor Paul Kapteyn candidaat gesteld voor het presidium van het Europese Parle ment, in plaats van de Italiaanse libe raal Gitano, die aan de beurt was van aftreden. De Fransman Schuman, de Duitser Furler en de Italiaan Gitano, was nu een afgevaardigde uit de Bene- luxlanden aan de beurt; en wel een so cialist, omdat de chrlsten-democraten en liberalen de hoge stoel al eerder hebben beklommen. Zo luidde althans de af spraak tussen socialisten en liberalen. Doch met behulp van de Gaullisten wist de C.D.U. de belglsche oud-premier Du- vieusart op het kussen te brengen. De socialisten verdachten hem van gaullis tische sympathieën, omdat hij zich in ’t verleden als een voorstander van de Po litieke Unie, zoals De Gaulle die wenst, heeft getoond. Maar in zijn aanvaar dingsrede liet hij zich ook kennen als voorstander van rechtstreekse verkiezin gen en uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese Parlement, waarvan De Gaulle niets moet hebben. Aandacht afleiden. In Turkije voelt men zich teleurgesteld en wat in de steek gelaten en het lijkt niet uitgesloten, dat de oppositie de re- met inflatie en de daarmede samenhan gende prijsverhogingen, alleen in Duits land is de situatie vrij stabiel. C.H.-congres Op de jaarvergadering van de c.h.u., die dinsdagavond in Amsterdam begon werd Nijland als smid. Indonesië Het is niet het enige punt, waarop het kabinet Marijnen een iets andere koers vaart dan het voorafgaande kabinet De Quay. Deze week werd de Indonesische minis ter van Buitenlandse zaken, Mr. Suban- drio in Nederland als gast ontvangen. Eens de tegenspeler van minister Luns in de Nieuw-Guinea-kwestie, kwam hij nu met deze overleg plegen over het we derom uitwisselen van ambassadeurs. Bij die gelegenheid werd een bezoek aan paleis Soestdijk voorbereid. Dat was na tuurlijk nog wel iets anders dan een statiebezoek van president Sukarno aan ons land, waarop, zoals bekend de Indo nesische president reeds lang aanstuurt. Maar luttele jaren geleden zou zo jets toch nog ondenkbaar zijn geweest. Cyprus. Er wordt nog druk onderhandeld over de bevoegdheden van deze politiemacht op Cyprus. Zij moet, zo heeft Makarios verklaard, de bevoegdheid krijgen de on geregelde strijdkrachten van de griekse- en de turkse Cyprioten te ontwapenen, zij het dan in samenwerking met Ma karios, die ongetwijfeld de Turken wel „ongeregelder” zal vinden dan de Grie ken. De griekse Cyprioten eisen ook de opheffing van de neutrale zónes, welke de Engelsen hadden ingesteld tussen de griekse en turkse bevolkingsgroepen als er gevaar voor botsingen dreigde. De minister van buitenlandse zaken noem de de zóne een element van scheiding en niet van eenheid. De turkse Cyprioten geloven niet zo zeer in de eenheid en nu is gebleken, dat alle gepraat over turkse interventie wei nig meer dan bluf was, is de moedeloos heid onder de minderheid toegenomen. Diverse turkse Cyprioten zouden ook niet meer zo afkerig staan tegenover het denkbeeld van een vertrek naar het turkse vasteland. De politieke zaken worden nu voor een regeling opgedragen aan de bemiddelaar van de Ver. Naties, de Fin Tuomioja, waartegen geen van de partijen bezwa ren heeft, laten horen. Alleen de V.A.R.A. had zich hiervan ge- distancieerd, zoals anderzijds de p.v.d.a. fractie in de paclficatiecommissie niet was vertegenwoordigd. Een nieuwe president-commissaris voor de K.L.M. Deze week werd bekend gemaakt, dat het kabinet Marjjnen oud-premier De Quay bereid had gevonden om in plaats van Dr. Den Hollander als president-commissaris van de K.L.M. op te treden. En hij is niet de enige oud- minister, die de K.L.M. in haar moeilijk heden als commissaris terzijde zal gaan staan. Ook de namen van de oud-minis- ters De Paus en V. d. Bergh werden in dit verband genoemd. Te zelfder tijd be landde ook een ander lid van het kabi net De Quay op een nieuwe post. Ex- vice-premier Korthals werd benoemd tot lid van de Raad van State. Te Parrega Is een afdeling ,,’s Lands Weerbaarheid” opgericht met ruim 40 leden. De brievengaarder W. Kuipers te Tjerk- werd herdenkt zijn 25 jarig ambtsjubi leum. Kabinet Marjjnen beproeft nieuwe wegen honderdduizend heeft de chr. hist, minister van Justitie, minister Scholten, nu ook aan de sporttoto beloofd. Vorige week diende hij een wetsontwerp in om de hoofdprijs, die door zijn voor ganger, Mr. Beerman, op f 50.000,was bepaald, te verdubbelen. De totowet moet namelijk vernieuwd worden; enkele ja ren geleden heeft de liberale fractie voorzitter in de Eerste Kamer, Mr. van Riel, die ontevreden was met het com promis, dat in de Tweede Kamer op f 50.000,was afgesloten, weten te be werkstelligen, dat dit wetje slechts tij delijk zou gelden. Staande voor de nood zaak van verlenging heeft Minister Scholten van de gelegenheid gebruik ge maakt om de hele loterijwetgeving te herzien. Niet alleen werd de hoofdprijs van toto en staatsloterij op eenzelfde bedrag ge steld, de staatsloterij zal voortaan ook meer trekkingen per jaar mogen hou den. lijk is voor de ellende der ontwikkelings landen. De franse regering heeft nog een afzon derlijk memorandum ingediend, waaruit een grotere belangstelling voor de plan nen van de onderontwikkelde landen blijkt, dan bij de andere industrielanden het geval is. Vooral voor de organisatie van de wereldmarkten gevoelen de Fransen wel wat, maar wat de algeme ne tariefverlagingen voor onderontwik kelde landen betreft (en dit is het kern punt), daar zien de Fransen niet veel voordeel in. Zij stellen onderhandelin- gen per land en per produkt voor, uiter aard om in staat te zijn de eigen be langen te beschermen. tezelfdertijd een partlj-uitspraak over Zuid-Afrika voor nadere studie naar de A. F. de Savornin Lohmanstichting ver wezen. Op dit congres klonken ook stemmen voor vernieuwing met name een sa mengaan met de antirevolutionairen op. Partijvoorzitter Beernink antwoord de, dat er tussen de besturen terzake wel overeenstemming maar nog geen eensgezindheid bestaat. Oud-minister Mulderije waarschuwde de zaak niet te forceren. Europees kader. Het meningsverschil had een principiële achtergrond. Minister Witteveen, die het liefst een belastingverlaging zou invoe ren, acht dit gevaarlijk met het oog op de inflatie-tendenzen in ons economische leven. Om een dreigende overspanning te ontgaan acht hij een tijdelijke belas tingverhoging onvermijdelijk. De socia listen stelden daar tegenover, dat de mi nister kort geleden zélf had onthuld, dat de belastingopbrengsten hem waren meegevallen. Zij vreesden, dat een ver dere verhoging daarvan de conjunctuur zozeer zou verslechteren, dat een on toelaatbare werkloosheid optreedt. Minister Witteveen verwees naar de me ning van de europese commissaris, Ro bert Marjolin, die met de bestrijding van de inflatie op de Euromarkt is belast en die zich geheel achter de nederiandse re geringsmaatregelen heeft geschaard. Luisterbijdrage. Reeds eerder hadden de socialisten op het Binnenhof ook al tegen een voorstel van het kabinet-Marjjnen gestemd, n.l. de verhoging van de luisterbijdrage. Aanvankelijk hadden de liberalen zich hier ook tegen uitgesproken omdat zij niet konden nagaan of de verhoging van f 12,tot f 18,wel nodig was. Maar nadat minister Bot van O.K. en W. gedeeltelijk opening van zaken had verstrekt, liet de v.v.d. zich overreden. De socialisten bleven in meerderheid echter afwijzend. Misschien speelde bij deze gang van za ken ook wel een rol, dat achter de scher men o.m. in de paclficatiecommissie een zekere neiging van enkele radio- omroepverenigingen om met behulp van de dagbladdirecteuren’ tot reclame-t.v. over te gaan, aan het licht was getreden nadat daar eerst de invoering van de commerciële televisie was afgewezen. Vroege Pasen: weinig zon en weinig bollen, maar toch genoot Amsterdam een ware intocht van Duitsers, die hier hun lange paasweekeinde kwamen doorbrengen. Bij de hoofdstedelijke V.V.V. was het vrijdagochtend al een drukte van belang door vele logieszoekenden Bolswards N ieu wsblai 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1