eigen weg Prinses Irene ging haar Braziliaanse president verjaagd Ons stadhuis verjaart! Huwelijk nu in het buitenland Rusland zou bokser-taktiek toepassen üs hjoed p p to sizzen 103e JAARGANG VRIJDAG 10 APRIL 1964 No, 28 cx Gouden filmpjes tg 0 Bolsward, 10 april 1964 SXNXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXNXXXSXNN} 0 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Binnen een dag had vorige week een opstandige beweging, begonnen in de Braziliaanse staat Minas Gerais, zonder bloedvergieten succes. President Goulart Is verdreven. Hij bevindt zich in Uruguay en Mazzili, de voorzitter van het Con gres is als nieuwe president beëdigd. Het was ai enige tijd duidelijk, dat Brazilië een moeilijke tijd tegemoet zou gaan. Op 13 maart had president Goulart op een grote bijeenkomst in Rio de Janeiro aangekondigd te zullen streven naar een grondwetsherziening, welke o.a. de onteigening van stroken grond langs spoorlijnen en andere verbindingswegen mogelijk zou maken, analfabeten (en die vormen ongeveer de helft van de vol wassen bevolking) het stemrecht zou geven en de mogelijkheid zou openen, dat een president herkozen zou worden. Een agrarische hervorming was al in de maak en In diverse staten waren de boeren al vooruitgelopen op de onteigenin gen, hetgeen weer tot gevolg had, dat de landeigenaren troepen verzamelden om hun bezit te verdedigen. Het verzet tegen Goulart nam in conservatieve en reac tionaire kringen steeds sterker toe en ook in de gematigde kringen, waar zijn plannen nog begrip vonden, werd men steeds afkeriger van de demagogische stijl van Goulart, welke voornamelijk op de vakbonden steunde. Daarbij komt, dat onder Goularts presidentschap de economische situatie in Brazilië sterk achteruit is gegaan, hetgeen tot uitdrukking kwam in de voortdurend dalende prjjs van de cruzeiro op de zwarte markt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Russen gaan terugslaan. Aan de rode ruzie kunnen we iedere week een kapitteltje wijden. De laatste maanden was de ruzie een vrij een zijdige geschiedenis, aangezien alleen de Chinezen geen blad voor de mond na men en de Russen bijna alles over hun kant lieten gaan. Dat is nu veranderd. Adjoebei, de schoonzoon van Chroes- tsjov, had in Parijs gezegd, dat Rusland de tactiek van bokser toepaste, die aan zijn tegenstander het initiatief overliet om hem uit te putten om hem dan, als zijn aandacht even verslapte, de volle laag te geven. Er is nu een flinke laag gekomen door de publicatie van een rede van Soes- low, die deze op 14 februari op een vergadering van het partijcomité heeft gehouden. Hierin stelt hij o.m. een nieu we conferentie van alle communistische partijen ter wereld voor. In zijn rede noemde Soeslow, de voornaamste ideo loog van Moskou, de politiek en het op treden van de Chinese leiders thans het voornaamste gevaar voor de eenheid der internationale communistische be weging. De Chinezen, aldus Soeslow, willen andere communistische landen be velen geven, zoals zij hun eigen land bevelen. (En zoals Rusland zich zo lang heeft aangematigd). Soeslow beschul digt Mao Tse-Toeng ervan, evenals Sta lin als een God te willen zetelen boven alle partijen. Ook Chroestsjov viel in zijn redevoerin gen in Hongarije de Chinezen herhaal delijk aan. Wie denkt over de oorlog, zoals de Chinezen, is een kind of een gek, meende Chroestsjov, de Chinezen onder de laatste categorie rangschikkend Maar het Westen moet zich ook niet al te zeer verheugen, meende Chroestsjov, bruiken. Is men van plan de arrestan ten voor lange tijd vast te houden of moet men bij een vrij snelle vrijlating niet vrezen, dat de roerige vakbonden een moeilijk te verteren brok voor de nieuwe regering zullen blijken te zijn? Men mag aannemen, dat werkelijke rust voorlopig nog niet zal aanbreken in Brazilië. Mac Arthur overleden. Op 84-jarige leeftijd is een van de grote militairen uit de tweede wereldoorlog in Washington overleden: generaal Mac Arthur, die opperbevelhebber in het ge bied van de Stille Oceaan Is geweest. In voortdurende zware gevechten wist hij de Jappanners van eiland tot eiland terug te dringen, tot de atoomboommen enige moeite kosten de Turken uit hun posities te krijgen. Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward Zeer hoge prijzen op het boelgoed van veefokker Schaap te Terkaple. De heer A. G. van der Leij kocht zelfs 5 beest jes voor totaal f 1658,75. Een nuchter kalf bracht f 32,50 op. Rijwielhandel C. Nienhuis Jzn., Bols ward. Prima rijwielen vanaf f 35, Wanneer er belangstelling voor zal be staan zal men trachten ook te Bolsward een electrische centrale te krijgen. Bols ward heeft electrisch niet zozeer nodig, omdat de stad geniet van het lichtgas. Gevonden voorwerpen: Een portemon- naie, inhoudende enige geld en een wit hondje met ruige staart. Aanbesteding van een haltegebouw en een tramremise te Harkezjjl door de Ned. Tramwegmaatschappij. Aanbeveling parkwachter te Bolsward: R. Elgersma te Goes; J. Jonker te Half weg en D. de 'Vit te ’s-Gravenhage. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ier bigoun Folie bispoun Seniorenconvent. Dinsdagmiddag was alleen de Eerste Kamer in openbare vergadering bijeen, want de Tweede Kamer was nog op paasreces. Minister-president Marijnen oordeelde het wenselijk de vijf fractie leiders der grootste partijen het se niorenconvent in te lichten. Hij verzocht Mr. Van Thiel de heren te gen woensdagmorgen bijeen te roepen. Het standpunt van de regeringspartijen liet zich echter, uit verklaringen in de dagbladen, al raden. Drs. Schmelzer, de fractieleider der kvp die zich tijdens het befaamde Kamer debat over de geloofsovergang van prin ses Irene als voorstander van een hu welijkssluiting in Nederland had doen kennen, oordeelde, dat de Koningin con stitutioneel zich volstrekt juist in het geschil met haar dochter over de plaats van de huwelijkssluiting had opgesteld. Mr. Geertsema, wd-voorzitter, vond het achteraf toch wel erg gelukkig, dat het huwelijk niet hier zou plaats hebben en hier dus ook niet het mikpunt van car- listlsche demonstraties zou kunnen wor den. De protestantse fractieleiders, Mr. Beernink (chu) en Smallenbroek (ar), noemden het besluit „verstandig”. Verrassend was hun standpunt echter niet meer. Op het congres, dat de chu vorige week in Krasnapolskl hield, had Mr. Beernink het koninklijk gezin al voorgehouden, dat het aan de historie moreel verplicht was de beginselen der Reformatie trouw te blijven ook al is er dan geen juridisch beletsel tegen troons bestijging van een katholiek in Neder land aan te voeren. 2e week april 1914 wagen. Dat is een van de beginselen van onze constitutionele monarchie. Ko ningin Juliana wilde zich aan die regels houden. Om haar moeder niet in verde re moeilijkheden te storten besloot de Prinses haar lot, openlijk, in eigen hand te nemen. Zij liet weten, dat haar huwe lijk niet in Nederland doch In het buiten land zou plaats hebben. Openlijk gaf daarop het koninklijk paar door een verklaring van de particulier secretaris, mr. v. d. Hoeven, op Schip hol te kennen, dat het deze beslissing van zijn dochter betreurde. Het was im mers duidelijk, dat door een verplaat sing van het huwelijk naar het buiten land de kans, dat dit het lijdend voor werp van carlistische demonstraties zou worden, toenam en dat het dan voor on ze regering Koningin en ministers bijna onmogelijk zou worden er bij te genwoordig te zijn. De breuk leek compleet toen prinses Irene besloot in plaats van met haar ouders naar Mexico, met haar verloofde en a.s. schoonvader naar Parijs te gaan. PRINSES IRENE EN DON CARLOS BIJ DE PAUS Z.H. Paus Paulus VI heeft prinses Irene en haar verloofde Don Carlos maandag in audiëntie ontvangen. De ze audiëntie, die volgens verschillen de bladen „geheim” had dienen te blijven vormde een verrassende mede deling, die spoedig gevolgd zou wor den door prinses Irene’s weigering met haar ouders naar Mexico te gaan en haar mededeling buiten ons land te zullen trouwen een einde maakten aan het Japanse ver zet. MacArthur heeft een belangrijke bijdra ge geleverd tot de democratisering van het Japanse leven en toen in 1950 de Noord-Koreanen het Zuiden binnenvielen leidde hij de Koreaanse oorlog tot hij door president Truman van zijn functie werd ontheven. MacArthur wenste namelijk een aanval lende politiek te voeren tegen China, dat zich in de strijd had gemengd. Cyprus. Herhaaldelijk komt het op Cyprus nog tot gevechten en de politiemacht van de Verenigde Naties is niet in staat abso lute rust en orde te handhaven. De Finse bemiddelaar Tuomioja wacht een uiterst moeilijke taak en deze wordt ze ker niet vergemakkelijkt door president Makarios, die het alliantieverdrag heeft opgezegd, waarbij Turkije, Griekenland en Engeland het recht hebben troepen op het eiland gelegerd te houden. Makarios’ doel is de verwijdering van de Turkse soldaten, 650 man in totaal. Maar Turkije heeft afwijzend gereageerd en het zal Makarios vooralsnog wel DEMONSTRATIE TEGEN DE ARTSENSTAKING Dit is een overzicht tijdens de grote demonstratie in Luik, waar duizen den mensen protesteerden tegen de Belgische artsenstaking Wat een feestelijke week had beloven te worden met een staatslebezoek aan Mexico is op tragische wijze begonnen met een crisis binnen het koninklijk getin. Maandagavond laat werd Nederland verrast met de tijding, dat prinses Irene en haar verloofde In Rome door de Paus waren ontvangen. Op zichzelf was dit bezoek niet zo vreemd, sinds zij tot het rooms-katholleke ge loof was overgegaan lag het min of meer voor de hand, dat het eens zou ge- bciren. Maar het opzienbarende van deze gebeurtenis was, dat noch de Neder landse ambassade in Rome noch de Nederlandse regering, ja, zelfs niet de Ko ningin er tevoren van was verwittigd. Carlistisch Congres. Doch nu was er begin mei een carlis tische demonstratie op komst. Om zijn populariteit bij het Spaanse volk te ver groten, wilde de prins, tezamen met prinses Irene, daaraan deelnemen. Dit nu was volkomen in strijd met het ver langen der Nederlandse regering; zolang zij nog niet is gehuwd blijft zij een mo gelijke troonopvolgster. Als zodanig kan prinses Irene zich niet op politiek terrein worden, dat de pretenties steeds minder kans kregen. Niet alleen ondervond de prins moeite om zijn Spaanse nationaliteit door de Spaanse regering erkend te krijgen; bo vendien had het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, een verklaring over ’t koningschap afgelegd in tegenwoordig heid van de Spaanse concurrent Don Juan en zijn Griekse echtgenote, prin ses Sophia. Bom na bom Sloeg een en ander In ons de laatste da gen zo rustige Nederland in als een bom toen Prinses Irene naar Frankrijk zou vertrekken was er opnieuw sprake van een bom. Maar nu een in natura, die in het vliegtuig zou zijn geplaatst. Dit gaf oponthoud. Om de verwarring nog groter te maken werden er op een sensationele perscon ferentie in Parijs namens Prinses Irene verklaringen uitgegeven, waarin zij de verklaring op Schiphol gegeven aanviel. Ook liet zij zeggen, dat er geen breuk met haar ouders was en dat zij spoedig naar Nederland zou terugkeren. Naar de president van Mexico zond zij een telegram, waarin zij zich verontschul digde over het feit dat zij niet was mee gekomen. Volgens de laatste berichten zou het huwelijk in Spanje plaatsvinden. Hi ligt voor de hand, dat dit de ver- hoiding in het koninklijk gezin moest veikoelen. Dinsdagmorgen trad de cri sisnaar buiten. Terwijl koningin Juliana prhs Bernhard en kroonprinses Beatrix zidi gereed maakten om naar Schiphol te gaan, besloot prinses Irene plotseling dal zij het koninklijk bezoek aan Mexi coeen land, waar zij vroeger te gast is geweest niet zou meemaken. Doch da; zij, integendeel zich geheel zou scha- rei achter de Carlistische activiteiten vai haar a.s. gemaal niet straks, na de bruiloft, doch aanstonds nog, tijdens de verloving. In de verklaring, welke zij haar secre taresse op Schiphol liet voorlezen, waar in dit werd bekend gemaakt, stond, dat zij dit deed op uitdrukkelijk verlangen vai haar a.s. gemaal. Blijkbaar had de ze haar steun voor zijn Spaanse troon- pntenties aanstonds nodig. Steeds ster ker waren de geruchten immers aan het Zaterdag a.s. zal het 350 jaar geleden zijn, dat de eerste steen werd gelegd van ons stadhuis. Wij zijn trots op dit monumentale gebouw, dat jaarlijks door vele duizenden wordt bezocht, maar nog trotser zullen wij zijn bij de gedachte dat de bouw van dit stadhuis 350 jaar geleden alle burgers deed samenwerken bij het tot stand komen er van en omdat het sindsdien een burcht is gebleken van samen werking en saamhorigheid van de burgerij! Daarom gaan wij samen feestvieren. Mag ik u vragen alle vlaggen de Bolswarder-, Friese- of Nederlandse vlag uit te steken vrij dagmiddag van 5 uur tot zonsondergang en zaterdag a.s. de gehele dag? Brengt allen een bezoek aan het stadhuis b.v. met uw gehele gezin op de uren, die elders in dit blad zijn aangegeven. Toont uw belangstelling voor de andere evenementen en feest hartelijk en stijlvol mee. Een goed feest hebben wij zo van tijd tot tijd hard nodig tussen al onze dagelijkse zorgen en werkzaamheden in. Ons jubilerend stadhuis is en blijft tot in lengte van jaren het on verwoestbare symbool van samenwerking en saamhorigheid van alle burgers van Bolsward! Hwat hat Qa be Sb roar Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeeï, Workum en Wymbritseradeel. Goularts streven naar een hernieuwde ambtstermijn riep al te zeer de herinne ring wakker aan zijn leermeester, de dictator Vargas, en de opstand van en kele gouverneurs van staten werd ook ondernomen om de traditionele Brazi liaanse structuur te verdedigen en de grondwet te beschermen. Een en ander element klonk door in de oproep van generaal Kruel, die Brazilië tegen het rode juk kwam verdedigen. Het leger heeft zich in Brazilië meer dan in andere Latijnsamerikaanse lan den afzijdig gehouden van de politiek, maar dat neemt niet weg, dat vooral de officieren tot de bezittende klasse be horen, die traditioneel afkerig is van de hervormingen, zoals Goulart die wenste door te voeren. Welke richting gaat het nu uit in Bra zilië? Mazzili is een gematigd man, maar gematigdheid betekent vaak een rem op de noodzakelijke hervormingen. En hervormingen mag ipen niet in de eerste plaats verwachten van de nieu we bewindhebbers, die men voorname lijk in de reactionaire hoek moet zoeken De vakbondsleiders stonden achter Gou lart en er is zelfs een oproep geweest tot een algemene staking ter onder steuning van Goulart. Het heeft niet mogen baten, want de nieuwe machthebbers begrepen, waar voor hen het gevaar school en hebben juist in deze kringen veel arrestaties doen verrichten, en het is niet onwaar schijnlijk, dat de politie hierbij al heel snel het etiket communist is gaan ge want er is geen sprake van een breuk in de communistische wereld. Men kijkt dan wel even vreemd op, maar de tactiek van Chroestsjov wordt duide lijk. De Chinezen sturen aan op een scheuring in de communistische wereld en de Russen proberen dat te vermijden. Wanneer er nu maatregelen tegen de Chinezen worden genomen, dan doet Moskou dat om de eenheid van de com munistische wereld te handhaven en die eenheid wordt vermoedelijk slechts ge handhaafd door de uitstoting van de1 Chinezen, volgens redelijk taalgebruik,1 door een scheuring. Maar om een scheu- j ring als eenheid te verkopen, moet men in het Kremlin zijn. Als een voorafschaduwing van hetgeen er met de Chinezen kan gebeuren, heeft de Russische partij enkele vooraanstaan de tegenstanders van Chroestsjov, die al enkele jaren geleden onschadelljk wa ren gemaakt, nu definitief uit de partij I gestoten, namelijk Molotov, jarenlang onder Stalin minister van buitenlandse zaken, Kaganowitsj, een zwager van Stalin en Malenkow, de leider van de I collectieve leiding na de dood van Sta- I lin. SS.S.x.’x'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1