organiseren regionale congressen zes De 17e eeuwse kunst belicht „De Achttien Hervormden en Gereformeerden uit het noorden op 30 mei bijeen in Leeuwarden Eerste culturele avond in de raadzaal trok goede belangstelling Activiteiten rondom Europa 1.2.3. Fietsen-rally voor de jeugd üs hjoed p p to sizzen I 95 Kerkkantates in Martinikerk Bolsward Don Djiguiten Kozakken komen Zilveren filmpjes West-Europa produceert 5.000.000 auto’s Bewolkt gezin per jaar 1 VRIJDAG 17 APRIL 1964 103e JAARGANG No. 30 TWEEDE KAMER: PRINSES IRENE de PIEÏ GEMINI-ASTRONAUTEN AANGEWEZEN 3e week april 1939 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tirief Contractprijzen op aanvraag Op een persconferentie in Houston, Texas, Is maandag bekend gemaakt, dat veteraan astronaut Virgil(gus) Grissom en de nieuwe astronaut John W. Young aangewezen zijn om eind 1904 of begin van het volgende jaar aan boord van een tweepersoons ruimtevoertuig in het project Gemini een ruimte- vlucht te maken, welke hen driemaal om de aarde zal voeren. Op de pers conferentie zien we linksvoor Grissom, rechtsvoor Yong, linksachter Walter Schirra en rechtsachter Thomas P. Stafford tot kerk” en „Aanvaardt elkander”, die vooral discussiestof wilden bieden voor gesprekskringen van hervormden en ge reformeerden. Op 26 mei 1962 werd er in Utrecht een groot landelijk congres belegd onder het thema: „Van kerken tot kerk”. Intussen kwamen er in verschillende plaatsen in Nederland gesprekken op gang tussen hervormd en gereformeerd, zowel tussen de gemeenteleden als tus sen de kerkeraden. De gesprekken tus sen de kerkeraden hebben op verschei dene plaatsen al geleid tot gemeenschap pelijke kerkdiensten op tweede kerkelijke feestdagen. De Bolswarder Martini Cantory gaat regelmatig door met haar druk bezoch te middag-uitvoeringen op de derde zon dag der maand. Voor a.s. zondag 19 april staan twee prachtige kerk-cantates op het pro gramma: „Was Gott tut, das ist wohl- getan” van de beroemde zuid-Duitser Johann Pachelbel (1653-1706), voor 4-st. koor, strijkorkest en basso continuo. In dit werk worden de strophen van Sa muel Rodigast’s bekende kerklied elk afzonderlek muzikaal „belicht”. 2e. „Alles was ihr tut mit Worten oder mit Werken” van de noord-Duitser Die trich Buxtehude (1637-1707), eertijds werkzaam aan de Mariënkirche te Lü beck. Een uit zeven delen bestaand zang stuk op teksten uit de Bijbel voor koor, strijkers en b.c. Vooraf speelt Martini-organist Gezinus Schrik op het beroemde Hinsch-orgel Pachelbel’s variaties op „Was Gott tut”, terwijl de uitvoering als gewoonlyk be sloten wordt met een koraal. Uitvoerenden zijn de Martini Cantory, een strijkersgroep van het Frysk Or kest en J. W. Boeijenga, cembalo. Can tor is Gez. Schrik Deze gratis toegankelijke uitvoering vangt aan ’s middags 2.45 precies. houden over de schilderkunst in de gou den eeuw, een zeer omvangrijk onder werp, waaruit dus slechts enkele aspec ten konden worden belicht. Spreker had hierbij de goede gedachte merendeels reprodukties te tonen van minder bekende, veelal in buitenlandse musea aanwezige schilderijen, al ont braken de „klassieken” als „Het Joodse bruidje” van Rembrandt en „De Regen tessen” van Frans Hals, evenals diens „Vrolijke drinker” niet. Was de schilderkunst vóór de gouden eeuw veelal religieus gebonden, in de 17e eeuw ontdekte men het individu, kreeg men belangstelling voor anatomie en kleurverhouding. Ook al koos men bijbelse onderwerpen, b.v. Rembrandt, de benadering was ge heel anders. Er was in het welvarend wordende Holland een groot afzetge bied en er ontstond een groot aantal schilders met een grote differentiatie wat het talent betrof. Helaas werden (ook later) veel doeken over geheel de wereld verkocht, zodat men thans wil men een beeld opbouwen van de kunst van een bepaalde schilder, vele buiten landse musea en particuliere verzame lingen moet gaan bezoeken en ziet men zelden het werk van een bepaalde schil der bijeen, zoals b.v. op de Frans Hals- In het kader van de actie Europa 1.2.3., die zich ten doel stelt de jongeren in de onderontwikkelde gebieden te helpen, wordt op 18 april a.s. in Bolsward een fietsenrally georganiseerd voor de jeugd van 10 tot 15 jaar. Het plaatselijk actie-comité was van me ning om naast de activiteiten voor de oudere jeugd ook iets te moeten doen voor hen die toch ook en misschien wel meer nog dan de ouderen met de proble men van een algehele Europese samen werking en eenwording zullen te ma ken krijgen. Deze rally, zo verzekerde men ons, is geheel en al afgestemd op de leeftijd van de deelnemende jeugd en ongetwijfeld zal het voor velen prettig zijn om hun krachten met de tijd te kunnen meten, want aan deze rally zijn voor hen, die de route in een snelle tijd rijden fraaie prijzen verbonden in de vorm van boeke- bonnen waarmee ze naar een boekhan delaar in Bolsward kunnen stappen en een boek naar eigen keus kunnen uit zoeken. Nadere gegevens hieromtrent, zo deelde het anti-comité ons mee, zullen vanaf woensdag bij diverse winkeliers worden gepubliceerd, onder het aanplakbiljet van Europa 1.2.3. Eveneens heeft het comité een teken wedstrijd georganiseerd voor de jeugd van 10 tot 15 jaar waarbij de beste te keningen zullen worden tentoongesteld en door ieder zullen kunnen worden be zichtigd. Reeds eerder is geschreven over een Euro-markt en een Euro-avond. Deze zijn nu, zo werd ons meegedeeld, defini tief vastgesteld op 9 mei a.s., 's namid dags de Euro-markt en ’s avonds de Euro-avond in de „Doele” en wij kunnen u alvast verzekeren dat het programma bijzonder aantrekkelijk zal zijn. En middenstanders van Bolsward wan neer de mensen van het actie-comité bij u komen om ook uw medewerking te vragen tot het welslagen van deze actie, wilt u zich dan ook een Europees den kend mens tonen? Zij komen niet voor zichzelf bij u aan kloppen maar wij willen de jongeren in zovele onder ontwikkelde gebieden in deze wereld ook een toekomst proberen te geven, die vrij zal zijn van honger, leed, ellende en armoede. De Friesche Coöp. Exportslagerij F.C.E. te Akkrum telt thans reeds 4000 leden. Wegens vertrek worden alle voorradige meubelen tegen spotprijzen verkocht. Miedema’s meubelmagazijn, Makkum. Reeds voor f 30,een prima fiets. M. Scheweer, Wons. Eén der ooievaars, die jaarlijks terug keren is bij veehouder Wybrandy te Bolsward gearriveerd. De raadzaal zal voortaan niet meer dienst doen als stembureau. Voor vele oudjes was het beklimmen van de trap pen te moeilijk. Nu zal de naaischool alszodanig worden ingeschakeld. Te koop: nieuwe en gebruikte hooiwa gens. Fa. D. H. van Wieren, Bolsward. Heel de kerk en heel het volk. Stemt Christelijk Historisch, lijst 3 J. H. Fricke Een prinses maakt 't leven bitter Op het vorstlijk huls Soestdijk Alle hoogheid en geschitter Is heus niet ’t symbool van „rijk” Wij zien nu bezwaarde mensen Ouders stil in droeve druk Het zijn onze diepste wensen Breekt de teerste band niet stuk. Kinderen gaan hun eigen wegen Volgen de roep van het hart Dikwijls, door verzet te plegen Ouders voelen dan met smart Wij zouden ’t graag anders willen Blijven ook nu dienstbereid Kinderen die niet zwaar tillen Zien hun toekomst licht en wijd De machtichste is hy, dy’t him seis yn ’e macht hat Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De „Achttien” hebben na hun opzienba rende Pinksteroproep van zich doen spreken door twee pockets: „Van kerken In Bolsward werd en wordt het her denkingsfeest van de 350ste verjaardag van de eerste steenlegging van het stad huis met een reeks verjaardagsvisites voortgezet. Het is van het gastvrije ge meentebestuur een prijzenswaardige ges te in een reeks culturele avonden in de raadzaal de aandacht te vestigen op diverse aspecten van de 17e eeuwse kunst, de kunst dus, die ontstond in de zelfde tijd waarin het stadhuis (van 1614—1617) ontstond. Voor de eerste avond, die een zeer ge ïnteresseerd publiek trok, van heinde, soms ook van verre gekomen naar ,het Mekka van de cultuur’ was de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals Museum uit Haarlem overgekomen om aan de hand van dia’s een causerie te Dochters groeiden op; volwassen Stralend in hun lentetijd Hoogst gebod, zich aan te passen Soms misschien te veel benijd Want als kinderen groter worden Lokt de vrijheid hen constant ’t Leven stelt een nieuwe orde Losser raakt de ouderband Vier jonge prinsessen speelden Op het lieflijk huis Soestdijk Gezin van bloeiende weelde In geluk en voorspoed rijk Spontaan en hartelijk omgeven Door een vredig, dankbaar volk Banden bleken teer geweven Nergens dreef een donkere wolk ...cj Dr. A. Vondeling (links), fractievoorzitter van de Party van de Arbeid In gesprek met Drs. W. K. N. Schmeltzer, fractie-voorzitter van de Katholieke Volkspartij (boven). Dr. G. Lammers, hoofd van de rjjksvoorlichtingsdienst (rechts)t volgde de besprekingen in de Tweede Kamer van de gereserveerde tribune Hervormden en Gereformeerden zullen op zaterdag 30 mei op initiatief van „de Achttien” bijeenkomen op zes regionale congressen, namelijk in Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Arnhem, Henge lo en Leeuwarden. Thema van de congressen zal zijn: „Aan vaardt elkander” naar Romeinen 15 7. Het congres in Leeuwarden, dat wordt gehouden in de Harmonie aldaar, is be doeld voor hervormden en gereformeer den uit Groningen, Friesland en 't noor delijk deel van Drente (ten noorden van de lijn Beilen-Emmen). Op 30 mei a.s. zullen dus ook de hervormden en gere formeerden uit het Noorden, die „dole ren” over de scheiding tussen hun bei der kerken en die willen blijven zoeken naar wegen tot verzoening en hereni ging, samen kunnen getuigen van hun verlangen naar eenheid. Het congres in Leeuwarden begint ’s morgens om half elf en zal duren tot uiterlijk vier uur ’s middags. ’s Morgens zal Ds. M. Groenenberg, her vormd predikant te Utrecht en één van’ „de Achttien”, spreken over: „Aanvaardt elkander” en ’s middags houdt prof. dr. J. van den Berg, geref. hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een inleiding over „Samen op weg”. Er zal veel worden gezongen oude en nieu we kerkliederen onder leiding van Jan Veninga uit Leeuwarden. De samen zang zal worden ondersteund door het muziekkorps van het Leger des Heils uit Leeuwarden. Het congres zal 's middags worden af gesloten met de opvoering van een spe ciaal voor deze gelegenheid door Will Barnard geschreven liturgisch spel, ge titeld: „Bij water, brood en wijn”. Een toneelgroep van de hervormde kweek school „Mariënburg”, onder leiding van de heer G. Twijnstra zal dit spel op voeren. Op het congres in Leeuwarden zullen, evenals in de andere vijf con gressteden, drie van „de Achttien” aan wezig zijn: ds. M. Groenenberg en dr. J. M. van Minnen, beide uit Utrecht en ds. I. J. van Houte uit Hilversum. „De Achttien” zijn, zoals bekend, een groep van negen hervormde en negen gereformeerde predikanten, die met Pinksteren 1961 een oproep hebben doen uitgaan tot de leden van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. In die oproep spraken zij over de nood van de gescheidenheid tussen hervormd en gereformeerd, vooral in het licht van de opdracht van de kerk in de wereld. Zij kondigden aan, te zullen zoeken naar wegen om de eenheid tussen hervormd en gereformeerd te herstellen en riepen de leden van beide kerken op om mee te bidden, te zoeken en te werken. „De Achttien” gingen er daarbij van uit, dat de beweging naar een hervormd-gerefor- meerde hereniging van „onderen” op moet beginnen, bij de gemeenteleden, op het plaatselijk vlak. Zij hebben zichzelf nooit als een organisatie willen beschou wen, of als een actie-comité, maar als een beweging van verontruste leden van de beide kerken, die andere leden in be weging wilden brengen. tentoonstelling van enkele jaren ge leden. Grote musea in ons land geven evenwel een voortreffelijke indruk van de grote rijkdom van de kunst in de 17e eeuw. Het blijft moeilijk te verklaren, dat er geen 10-, maar 100-tallen schil ders opstonden. Sommige van de in die tijd vervaardigde schilderijen hebben thans een waarde van miljoenen gul dens. Spreker begon de dla-serie met repro dukties van Averkamp, lesaias van der Velae, zijn leerling Jan van Goyen (De twee eiken), Ruysdael („Gezicht op Haarlem”) en Rembrandt, bij wiens „Drie bomen" spreker uitvoerig stilstond In dit brok natuur, waarin een kar na een hevig onweer het licht tegemoetst- rijdt wilde spreker een „zelfportret” van Rembrandt zien. Zijn vrouw Saskia was juist gestorven, Rembrandt had zelf de storm des levens meegevoeld, maar ook hij ging weer het licht tegemoet. Mooie dia’s werden verder vertoond van Willem van der Velde de Jongere, Heda (een prachtig stilleven) Italiaanse land schappen, etsen van Rembrandt, stads gezichten, kerk-interieurs enz. om te eindigen met werken van Jan Steen, Gerard Dou en Frans Hals. De volgende culturele avond is zaterdag 25 april. Ds. J. J. Kalma zal dan spreken over: Friese litteratuur, waaruit de Friese dichter D. A. Tamminga zal voorlezen. Het wordt een avond bij kaas- licht. Belangstellenden wijzen wij er op dat er kaarten te bestellen zijn bij de secretarie. Stemt N.S.B., lijst 12. Nationaal Socia lisme is daad. Niet 57 debatten over de werkloosheid en zij die nog werken op krukken, maar arbeid voor allen, want een volk is zo rijk als het arbeid kan organiseren. Stemt N.S.B., lijst 12: G. de Jong. Het Liberalisme is een waarborg voor de democratie en een bolwerk tegen de Coalitie. Stemt daarom de Liberale Volkspartij, de lijst van Vrijheid, Vrede en Verdraagzaamheid! Lijst 7. Jhr. Mr. J. M. van Beijma. Na hun succesvolle tournee door Verenigde Staten komen de wereldver maarde ruiters de „Don Djiguiten Ko zakken” in de maand juni een tournee door Nederland maken. De uitstekend uitgeruste troep, bestaande uit circa 15 volbloeds en 25 medewerkende artis- ten, hebben het Amerikaanse publiek begeesterd, vele duizendtallen bezoch ten elke voorstelling en hun enthousi asme kende geen grenzen. De Kozakken brachten een afwisselend programma, dat bestond uit Kozakken- dansen en liederen, adembenemende stunts op hun pijlsnelle paarden. Daar in Leeuwarden geen geschikt ter rein beschikbaar was, wordt hun be zoek aan Friesland slechts tot één plaats beperkt. Dit zal zijn in Bolsward waar men op maandag 15 juni a.s. zal kunnen genieten van een zeer specta culair programma, sensationeel, boeiend en vol afwisseling. Ook de humor zal in dit programma niet ontbreken. De E.E.G.-landen produceerden in 1963 ongeveer vijf miljoen auto’s. Daarmee werd het aantal van dat in 1962 met ruim 800.000 overtroffen. Deze stijging zet zich, naar het zich laat aanzien, dit jaar voort. Alleen in West-Duitsland steeg de pro- duktie in de eerste twee maanden van 1964 al met 30% vergeleken met het vorig jaar. In Frankrijk rolden, tegen de verwachting in, in deze periode 12.000 auto’s méér de fabrieken uit. Alleen in Italië is de laatste weken een zekere terughouding voelbaar in de lan delijke verkoop van aanzienlijk zwaar dere voorwaarden bij huurkoop en van een verhoging van de omzetbelasting op auto’s, beide maatregelen van overheids wege genomen ter beperking van infla toire tendensen, speelt hierbij een rol. Bovendien is de belangstelling in Italië voor buitenlandse auto’s de laatste ja ren veel groter geworden. Het aantal ge ïmporteerde auto’s steeg van 5.000 in 1958 tot 97.000 in 1962 en 190.000 in het afgelopen jaar. De helft van de ge ïmporteerde auto’s kwamen uit Ameri ka of van assemblage-fabrieken van Amerikaanse modellen In Europa. Hwat hat Qabe Skroar MM M Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1