het schisma Geen toespitsing van Huwelijksproblemen Prinses Irene in De Gaulle moest geopereerd Dreigende taal van VVD-fractieleider Eindexamen Lijmen Jan Gouden filmpjes ós hjoed p p to sizzen R.K. Landbouwschool sa* A VRIJDAG 24 APRIL 1964 103e JAARGANG No. 32 '1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. ik f J KERK VIT LONDEN GAAT NAAR VERENIGDE STATEN PIET van V.V.D.-Congres. Beginsel-program. De ansjovisvangst te Staveren Is slecht. Nikita Chroestsjov, de Russiche premier, heeft op 17 april zijn 70ste verjaardag gevierd. Delegaties uit de meeste communistische landen waren getuige van de feesten, waarop Chroestsjov o.a. voor de vierde maal is benoemd tot „Held van de Sovjet Unie”. Zelfs de Chinezen hebben Chroestsjov gefeliciteerd. Alleen de Albanezen liepen wat uit de pas door hem het ere-burgerschap van hun hoofd stad Tirana te ontnemen. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Ook in ander opzicht was dit congres belangwekkend. Ter sprake kwam n.l. een discussie-grondslag voor een nieuw beginselprogram, dat onder leiding van Overleden de heer E. Jansen, oud-secre- taris der gemeente Wonseradeel. de nieuwe partij-voorzitter Mr. K. van der Poes was opgesteld door een com missie, waarin o.a. de liberale fractie leiders Geertsema en van Riel zitting hadden. Het stuk werd verdedigd door Dr. Nord- lohne, die contactman is met het Libe raal Democratisch Centrum een stro ming, die verjonging van de v.v.d. na streeft. Prof. Oud, de vroegere voorzit ter van de Kamerfractie, en partijbe stuur, liet echter nu als ere-voorzit- ter sprekend geen spaan heel van ’t nieuwe ontwerp. Hij toonde aan, dat, hoewel het beoogde, de partij te ontslui ten voor buiten-kerkelijken, er uitspra ken in voorkwamen met betrekking tot de Tien Geboden en het Nieuwe Testa ment die beter pasten in het program van een confessionele partij. Kortom, het slot van het debat was, dat de discussie-grondslag weer naar de commissie werd terug verwezen: ver scheidene leden daarvan, zoals Mr. van Riel, haastten zich trouwens zich van het stuk los te maken. De olieslagerij van familie Kingma te Makkum heeft anderhalve eeuw bestaan Eervol ontslag verleend aan gemeente- architect H. Vrijburg te Bolsward. Er werden (als bewijs van een vroeg voorjaar) reeds jonge kievitten waarge nomen. De Quay wilde liever vrij Liep er wat onwennig bij Hij nam echter tegelijk Alles zeer gemoedelijk Zelf venijnige critiek Schoot hem amper in zijn wiek Hij voelde het ook secuur Ik ben geen krachtpatsersfiguur Ik voel me echt beter thuis In Brabants Provinciehuis Maar de opinie nam een draai Niet zo gek, die Jan de Quay Het voorlaatste kabinet Was reeds in elkaar gezet Wie wordt leider? Zoeken maar Romme, handen in zijn haar Wist, zo’n baan is niet begeerd Veel critiek, weinig geëerd Zeg, waar zit de goeie man Die het zaakje redden kan? Ik zal er toch ’s op één los Commissaris te Den Bosch Beste vriend, kom, houd je taal Hartelijk dank, meneer De Quay De Quay heeft zo ongedacht Globaal good-will opgebracht Klonk het volkslied: Lijmen Jan Hjj trok er zich niks van an Later is ’t dankbaar verstaan Hij heeft ’t niet zo slecht gedaan Vier jaar vlogen vlijtig om Weer klonk het: kom, blijven, kom...( Nu bleek het verzet heus taai Wie ook komt, niet weer De Quay De Quay, die zijn hulp aanbood Weer als redder in de nood K.L.M. zat aan de grond Hoe men ook speurde men vond Niet een leider voor de top Eventjes een schouderklop Jan, je wilt het toch wel doen? Heus, ons nationaal fatsoen Staat in dezen op het spel Toe, besluit alstublieft snel Staf stelde ons droef teleur Kom, de commissarisdeur Gaat al open, wagenwijd Je krijgt van de baan geen spijt Weer een positief besluit Wij spreken het eerlijk uit Landsdienaar, zonder lawaai Alle lof voor Jan de Quay Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (03157) 4e week april 1914 AI to bliid Duorret gjin tild De restanten van de door de „Blitz” getroffen kerk van de Maagd Maria te Aldermanbury in de City van Londen, zullen worden gesloopt en steen voor steen worden Ingepakt voor het transport naar Fulton in de Amerikaanse staat Missouri. Hier zal de kerk volledig worden herbouwd op het terrein van Westminster College, waar het gebouw zal dienen als kapel voor alle gezindten en bibliotheek. Het was In Fulton dat Winston Churchill in 1946 in een befaamde speech, het begrip „Ijzeren Gordijn” introduceerde. Foto: Architect Marshall Sisson, die de supervisie over het werk zal hebben Inspecteert hier de ruïnes van de kerk, die van 1670 tot 1676 werd gebouwd door Sir Christopher Wren. De kerk werd in ’41 door ’n Duitse bom getroffen moeilijkheden is gevonden, welke voor de artsen in de grond van de zaak is gelegen in de behandeling van particu lieren en de mogelijkheid volgens alge meen Belgisch gebruik, zoveel mogelijk inkomsten voor de fiscus achter te hou den. De onderhandelingen tussen de artsen en de regering worden nu hervat en de patiënten worden intussen weer behandeld. De Gaulle geopereerd. Hst Franse volk is na het gebeuren op de hoogte gesteld van het feit, dat pre sident De Gaulle vrijdagmorgen met succes is geopereerd aan de prostaat- klier. Zijn toestand wordt zeer bevredi gend genoemd, maar dat verhindert niet, dat veler gedachten uitgaan naar de leeftijd van de president (hij is 73 jaar) en naar de parallel met MacMillan die enkele dagen naar een dergelijke operatie is afgetreden. Dat behoeft men nu wel niet te verwachten, maar .de gezondheidstoestand van De Gaulle is wel degelijk een factor, wanneer hij het besluit moet nemen of hij zich volgend jaar wederom candidaat zal stellen voor een ambtsperiode van zeven jaren. jaarlijkse inkomstenvefmeerdering van 5,5 pct. vast te stellen. Na aftrek van investeringen en betaling van schulden blijft daarvan voor de bevolking dan een inkomstenverbetering van 4 pct. per jaar over. De woningbouw is sterk toe genomen: van 793 tot 1000 woningen per jaar (waarmee overigens het West- Duitse peil nog niet is bereikt). Het gevaar van de toenemende inflatie, dat vorig jaar dreigde, is goeddeels bezwo ren door het stabilisatieplan van sep tember, dat niet, zoals andere stabili- satieplannen vaak gedaan hebben, de economische groei heeft beperkt. Uiteraard besefte De Gaulle, dat er kla gers zijn, groepen, die niet voldoende aan haar trek zijn gekomen. Daaraan moet wel iets worden gedaan, maar met een eenvoudige verhoging komt men er niet; men zal de huidige inkomstenverdeling wat moeten herzien door een nog ontbrekende inkomsten- politiek. Hoe De Gaulle zich dat voor stelt is niet duidelijk geworden. Wel maakte hij duidelijk, dat hij een verho ging van de levensstandaard door het opgeven van het kernwapen uit den boze vond, want dat kernwapen geeft Frankrijk, volgens De Gaulle, de moge lijkheid een onafhankelijke politiek te voeren. Het kan bovendien niet rekenen op de bescherming van de Amerikaanse bondgenoot tegen de Russische drei ging. Het zijn weer de oude, gaullisti sche klanken. Engelse begroting. Het gaat op het ogenblik goed met de Engelse economie, haast te goed zelfs; De groei gaat te snel, zes procent de laatste paar maanden en dat wil Maud- ling, de minister van financiën terug brengen tot vier procent. Deskundigen allerzijds hadden hem aangeraden nieu we belastingen ter hoogte van onge veer 2 miljard gulden te heffen om de overtollige koopkracht wat af te romen, maar Maudling is door belasting op si garetten en sterke drank maar gegaan tot ongeveer één miljard. Voor een deel moet hem de nadering van de verkie zingen in het najaar door het hoofd heb ben gespeeld, voor een ander deel de herinnering aan vorige beperkingen van de hoogconjunctuur; die door de grote scherpte tot stagnatie en werkloosheid hebben geleid. Een belangrijk argument voor Maud- lings terughoudendheid schijnt te zijn geweest, dat de exportorders op het ogenblik bijzonder veelvuldig zijn, zo dat de gevaren voor de betalingsbalans vermoedelijk minder groot zullen zijn dan wel wordt gevreesd. Maar dan dient het kostenpeil, en vooral het loon- kostenpeil in de hand te worden ge houden. Balans. De avond tevoren had De Gaulle weer een van zijn toespraken tot het Franse volk gericht, waarin hij aantoonde, dat de welvaart van het Franse volk sinds 1958, toen hij aan het bewind kwam, aanzienlijk is toegenomen. Er valt een KONINKLIJK PALEIS IN ATHENE WORDT VERGROOT Omdat de Griekse koninklijke familie tijdens het huwelijk van prinses So fia met de Spaanse Don Juan Carlos te kampen had met een groot gebrek aan ruimte in het konkinklijk paleis in Athene, is besloten het paleis te ver groten in verband met het komende huwelijk tussen koning Constantijn en prinses Anne Marie van Denemarken, dat op 18 september a.s. zal worden voltrokken. Artsenstaking ten einde. De staking van de Belgische artsen is achter de rug. De goede diensten van de rectoren van de vier Belgische uni- versiteiten hebben tot het einde geleid, zonder dat er nu een oplossing voor de De volksvertegenwoordiging stemt ook met deze gedragslijn van het kabinet- Martjnen in. Dinsdagmiddag besloot de Eerste Kamer geen debat te voeren over de brief, welke de minister-president haar over de kwestle-Irene had toege stuurd. In het openbaar werd slechts gedebat teerd over de begroting van Landbouw en die van het kabinet van vice-premier Biesheuvel, die het contact met de rijks- delen in de West onderhoudt. Regering zwijgt. Enfin, de Nederlandse regering heeft besloten er verder het zwijgen maar toe te doen en geen commentaar meer te verschaffen op de mededelingen, welke prinses Irene en prins Charles aan de internationale pers verstrekken. Zij heeft echter tevens een eind gemaakt aan de verwarring rond de naam van de a.s. gemaal van prinses Irene. Hij heet niet zoals een Spanjaard „Don Carlos” maar Hugues Charles, zo als een Fransman: dat staat nu officieel vast, hoe onaangenaam dit de preten dent van de Spaanse troon ook moge zijn. Heeft het kabinet dus geen politieke moeilijkheden te duchten over haar be leid in de kwestie-Irene, andere span ningen blijven het niet bespaard. In de jaarvergaderinge der v.v.d., welke zaterdag in Eindhoven werd gehouden, heeft de liberale fractieleider Mr. Geert sema dreigende taal tot de andere re geringspartijen gesproken: hij ontwaard- de meningsverschillen over de verdeling van het nationale inkomen. Hij stelde, dat de middengroepen in het gedrang dreigen te komen als de verhoging van de A.O.W. op 1 januari 1965 voorrang krijgt boven een belastingverlaging. Voor de liberale minister van Financiën Prof. Witteveen was ’t niet aangenaam om te horen. Het leek net of zjjn partij genoten hem niet opgewassen achten tegen het doorzettingsvermogen van zijn collega’s van de confessionele par tijen. Ook uit de vergadering zelf kwam n.l. het verlangen naar belastingverlaging sterk naar voren. ,,W(j zullen er voor vechten als leeuwen,” zo beloofde ten slotte de heer Joekes, de liberale finan ciële woordvoerder van de Tweede Ka merfractie. In tegenwoordigheid van bestuur, ou ders, leraren en verdere genodigden vond dezer dagen de uitreiking plaats van de diploma’s aan de geslaagden van de vierde klas. De directeur gaf tevoren een demonstratieles in bedrijfsleer en veevoeding, waarna de heer H. T. Het- tinga de jongelui de uitslag van de exa mens meedeelde. De namen der geslaag den zijn: Johannes Rijpma te Heeg; Bo te van der Meer te Dronrijp; Tjitte Yde- ma te Greonterp;’ Broer Poelsma te Scharnegoutum; Frans Kramer te Ach- lum; Johan Fransen te Leeuwarden en Klaas Hettinga te Burgwerd. De foto geeft een beeld van de met man en macht ondernomen verbou wing, welke uiteraard tegen begin sep tember voltooid moet zijn. Vooral de. troonzaal, welke thans 500 mensen kan bevatten, zal aanzienlijk worden uitgebreid De grootste belangstelling van de we reld gaat uit naar aanwijzingen over het Russisch-Chinese conflict, aange zien Rusland met zijn voorstellen voor een wereldconferentie van het commu nisme, de wens wordt toegeschreven de Chinezen als ketters uit te bannen. Dit stuit op verzet van een aantal Europese communistische landen, die weliswaar geheel achter Chroestsjov staan, maar het niet tot een breuk wensen te laten komen. Vooral de Polen, maar ook de Hongaren en in het bijzonder de Roe menen menen, dat hun belangen het best zijn gediend wanneer het niet tot een breuk komt. Op zijn verjaardag nu, verklaarde Chroestsjov, dat hij de banden met Pe king niet zou verbreken, maar dat hij geheel op zijn oude standpunt blijft staan. Men krijgt de indruk, dat hij de breuk wel wil, maar dat hij de verant woordelijkheid ervoor op de Chinezen wil schuiven, die met hun gelukwens misschien hetzelfde beogen. Beperking uranium- produktie. Te minder wil Johnson moeilijkheden met Rusland, omdat hij ontspanning tot zijn doel heeft gemaakt. Ongetwijfeld als gevolg van geheime onderhandelingen hebben Johnson en Chroestsjov maandag, onafhankelijk van elkaar, aangekondigd, dat zij de pro- duktie van splijtbaar, verrijkt ura nium en plutonium voor militaire doel einden zullen verminderen en zelfs aan zienlek. Meer dan een gebaar is dit ook niet, want de produktie van deze stof fen is al groter dan nodig is. Het is dus meer een kwestie van economie, maar beide staatslieden doen het voorkomen of wij hier weer te maken hebben met een stukje internationale toenadering. Die is niet uitgesloten, maar dan met of zonder produktleverlaging. Het huwelijk van prinses Irene met prins Hugues Charles de Bourbon-Parma zal volgende week in Rome worden voltrokken, zonder dat op de rljksgebouwen zal worden gevlagd. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen de plechtigheid niet bewonen; de andere prinsessen zullen niet als bruidsmeisjes fungeren. Deze trieste ontwikkeling duidt aan hoe volstrekt de verkoeling tussen de Huizen Oranje en de Bourbon-Parma Is. Oarlisten zullen de plaats van de familie van de bruid Innemen. Op een persconferentie heeft prins Charles In Parijs beweerd, dat Koningin Juliana de trouwplechtigheid wel zou willen bijwonen, maar dat zij het niet mag van het kabinet-Mar(jnen. Deze be wering wordt weersproken door het feit, dat koningin Juliana, toen prins Xavier haar daags na de terugkeer uit Mexico overviel met de huwelijksdatum die naar beweerd wordt door een astroloog was vastgesteld onmiddellijk zelf geweigerd heeft naar Rome te komen. Op dat ogenblik wist minister-president Marijnen er nog nies van. Helaas is deze onjuiste mededeling niet de enige, waarvan men het Huis de Bourbon-Parma kan betichten. Aanvan kelijk werd beweerd, dat het huwelijk namens de Paus zou worden voltrokken door kardinaal Giobbe, die vroeger ja renlang het Vaticaan in Den Haag heeft vertegenwoordigd. Spoedig werd evenwel dudelijk, dat de Paus zich zo min mogetijk met het huwelijk wilde in laten: er bestaat reden om aan te ne men dat prins Charles tijdens de par ticuliere audiëntie, welke de Paus het verloofde paar vlak voor de koninklijke reis naar Mexico toestond, geprobeerd heeft het hoofd van de R.K. kerk te bewegen zelf het huwelijk in te zege nen, maar dat de Paus dit heeft gewei gerd. 25 jarige ambtsvervulling van Dr. C. J. Niemeljer, oudste predikant der Ned. Herv. Gemeente te Bolsward. Velen had den de vlag gestoken als blijk van waar dering. Geboren in 1861 deed hij zijn candidaatsexamen in Groningen in 1888. Bolswards Nieuwsblad Staatsgreep in Laos. Een rechtse staatsgreep heeft er in Laos de situatie niet duidelijker op ge maakt, vooral, daar verluidt, dat de af gezette premier, prins Soevanna Phoe- ma, bereid zou Zijn met de rechtse re bellen in zee te gaan. Sinds het accoord van 1962 zijn de rechtsen, de neutralis ten en de pro-communistische Pathet Lao in een coalitieregering verenigd, hetgeen niet wegneemt, dat er herhaal delijk gevechten plaats hebben om de heerschappij over de strategisch belang rijke Vlakte der Kruiken, die de Pathet Lao aan de neutralisten wil betwisten, want elk van de drie groepen heeft zijn eigen legertje. De rechtsen, die enkele jaren geleden met veel Amerikaanse hulp de overhand hadden, maar in het begin van 1962 ernstig in het nauw werden gedreven, hebben nu hun kans weer schoon ge zien. Om de situatie internationaal zo rustig mogelijk te houden, heeft Was hington onmiddellijk zijn ontevreden heid over de staatsgreep uitgesproken, want deze lijkt een inbreuk op de stil zwijgende afspraak met Rusland, Laos tot een soort niemandsland te verklaren, een stilzwijgende afspraak, welke in de officiële overeenkomsten neutraliteit heet. Hwat hat Qabe Skroar Jb

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1