Deze maand vijftien jaar NAVO Krachtige groei bij’ de Raiffeisenorganisatie TOEN HET WESTEN WERD BEDREIGD abe Sb roar r 1 103e JAARGANG No. 33 DINSDAG 28 APRIL 1964 Fan de Marlinyloer bringt üs de us hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Z Z I A Wymbritseradeel. DAMES MARIJNEN EN KRANENBURG GEWOGEN I met Tj. de J. Boer, fortelt troch Anne- Slofstra spylje In folks- Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactic-adres: Marktstraat 15 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Mevr. W. G. M. Marynen-Schreurs, echtgenote van de minister-president, heeft vrijdagochtend in Alkmaar het nieuwe kaasmarkt-seizoen geopend. Tn het Waaggebouw stapten mevr. Marijnen (rechts) en mevr. Kranenburg, echtgenote van de Commissaris der Koningin, op de weegschaal. De dames* bleken samen 140 kilogram te wegen Aangevoerd gem. visafslag Makkum, 20 april: 720 pond hoekaal f 17.75 f 19, 21 april: 1190 pond aal f 15,50 f 15,95 22 april: 920 pond aal f 17,-f 17,50 C.H.-candidaten voor de gemeenteraads verkiezing te Bolsward: 1. J. de Haan; 2. E. Westerhof; 3. L. Zittema; 4. W. Folkerts; 5. R. Bosch; 6 P. Oord; 7 R. J. Elzinga; 8. J. van Slageren; 9. J. Visser. Van 10-15 april zijn 46819 biggenmerken aangebracht, tegen 39779 in dezelfde periode van het vorige jaar. Tewaterlating reuzensleepboot „Athleet” van de ijzerwerf C. Amels en Zoon. Echte Dimterkoeke by de kofje, kostet mar 25 sinten. To krijen by Strikwerda, GreatsAn. moast komme fan ütsparre jild of fan It diel, dat winlik de meiwurkjende bern takaem. De measten keazen de léste wei, hja lieten it sa’t it nou ien kear wie. Timmerman en ferver gyngen yn har leanen mei de tiid mei, hwat ek normael wie en alle jierren wiisde de bigreating fan foroaringen en fornijingen in heger sifer. Hoefolle plannen soene der yn dy tiid net makke wêze en wer oan ’e kant lein? Nóch de'eigener, nóch de boer koe men dit forwite, hwan gjinien fan bei den krige dêrfoar de middels. En nou komt de trêdde fase. It wurdt nou man- nichien düdlik, dat in boer yn de kom- mende tiid net mear buorkje kin op in alderwetske en ünpraktyske pleats. De leanen en de krapte oan arbeiders twin ge ta sterke mechanisaesje, ek yn büt- hüs en skuorre. In jonge boer hjir ear- ne yn de omkriten hat okkerdeis in melker woun foar syn 25 kij dy’t 90 gou- ne skjin fortsjinje wol en it ek kriget. Allinnich foar it melken! Hoe sille hja nou buorkje op in ünpraktyske pleats? Hwert men fierst to folie üren makket, dit net kin en dat net kin. De beakens koene net op tiid forset wurde en nou sit men yn in impasse. En dit binne de wrange fruchten fan in bileid, dat ün- billik wie, ünreedlik en slim koartsich- tich. Nou ’t hja de kAns krije om tsjin bettere prizen goed to buorkjen, nou is it appa- raet forAldere en min to brüken. En nimmen kin in wei wize om dér nou wer üt to kommen. Alteast mei dizze hieren. Of Is dy wel der wol? verlenen en een gezamenlijk verdedi gingssysteem op te bouwen. Echter, het sluiten van een dergelijk verdrag hield een complete omwenteling in de grond beginselen van de Amerikaanse diplo matie in. In zijn politiek testament (Fa- n moatte prikkels wêze strukelblokken irhael yn de rlge „Smout Hy sil it hawwe oer „It i) had George Washing- ;enoten aanbevolen, zich >pese zaken te houden en bond met de landen van aan te gaan. Dit principe In forsykplatepro- troch Marten Sikke- Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 IJE 1964 Fryske ütstjüring kamke har aeikes lei”, L 4e week april 1939 bewust geworden van hun verantwoor delijkheid tegenover de vrije wereld. Na de korte tijd van onbezorgdheid die volg de op de overwinning, hebben zij reso luut stelling genomen tegen de machina ties van de Sovjet-Russische politiek. Vanaf 1947 hebben de steun aan Grie kenland en Turkije en het waarlijk grootse initiatief voor het Marshall-plan op beslissende wijze bijgedragen tot de herrijzing van het Westen. De Verenig de Staten hebben onderhandelingen, die zouden leiden tot het Verdrag van Brus sel, sterk aangemoedigd. Op de dag zelf dat het verdrag gesloten werd, be loofden zjj de defensie-inspanningen van de vijf landen te ondersteunen. Maar er bleef nog een grote stap te doen: alleen een volledig bondgenoot schap zou de solidariteit tussen het vrije Europa en de Verenigde Staten kunnen bevestigen, hen in staat stellen hun sa menwerking de nodige ontplooiing te In het jaar 1963 kon de Raiffeisenorga nisatie zich opnieuw krachtig ontwik kelen, aldus een ons toegezonden jaar verslag. Dank zij een bijzonder sterke groei van de toevertrouwde middelen kon voldaan worden aan de grote kredietvraag uit de eigen kring van de banken. De toene- REGEAREN IS FOARUTSJEN Men üntkomt net oan de yndruk, dat it bileid, hweründer de lanbou nel de oar- loch stien hat, koartsichtich west hat. Faeks net yn de earste jierren, doe’t it departemint ünder lieding stie fan in man, dy’t bipaelde ynsichten hie oan- geande de eigendom. It mei bikend stean dat fan dy kant as ideael sjoen wurdt, dat de oerheit op allerhanne gebiet mear eigendom kriget. Ik wit wol, dat sünt de P.v.d.A. net mear de Aide S.D.A.P. is, ek hjir mear nuanse is yn dizze tinkbyl- den, mar ik mei dochs wol stelle, dat ek de P.v.d.A. gjin bisündere freon is fan de partikuliere eigendom en dy eigen dom leaver sjocht yn hannen fan de oer heit Men mocht dêrom fan minister Mansholt ek net forwachtsje. dat dizze prikken yn it wurk stelle soe om dy partikuliere eigendom en har rjuchten feilich to stel len. En hy hie de tiid mei, hwant nel de oarloch moast der safolle tagelyk dien wurde en wie de drang om it folk wer oan it wurk to krijen sa oerhearskjend, dat der net folie forset west hat tsjin dizze polityk. To’n ünrjuchte lykwols. Hie men de saken goed troch sjoen, dan hie de lAnbou as ien gehiel stelle moat- ten, dat hja mei alle macht meiwurkje woene, mits alle trije groepen: arbeiders, boeren en eigners har rjuchtlik diel kri- gen. Dat hat men net dien. De solidari teit tusken dizze trije groepen wie to swak, boeren en arbeiders wiene to faek en to lang tige sober bihannele, dan dat der in sterk forset fan harren forwachte wurde koe, doe’t de regearing de eigen dom op in leech pitsje sette. Hja seagen it spul ek net goed genöch troch en de net-sosialistyske groepen hawwe har meinimme litten, de stAnsorganisaesjes likegoed as de politike. Ik wit jit skoan, dat ik oer dizze fraech yn dy dagen ris prate mei in bikend soasialistysk politi- kus en him forwiet, dat troch dizze for- plichte lege hier, wylst de ünkosten hoe langer hoe heger waerden, de helt fan de eigendom al fuort wie. Hy seach my ris op en del oan en sei doe mei in glimke: Jo ha gelyk, De Jong, nou de oare helte noch! Dat wie düdlik en ik koe it fan syn stAnpunt bigripe. Mar in skoftke letter praette ik oer de- selde saek mei in bilangryk polityk man üt eigen formidden en dy sei: Jo ha wol gelyk, mar it is op it momint net to forkeapjen! Sjoch der ha jo yn lyts bi- stek de hAlding fan de liedende minsken Amerika zich gedurende ereldoorlog niet als „ge- laar slechts als „geassoci- de Entente beschouwden, wel in volle vredestijd een Europa willen aangaan? an oudsher bewaker van selen van de Amerikaanse >olitiek, zag de dwingende de toestand onder de ogen, werd de resolutie, voorge- lator Vandenberg, met 64 nen aangenomen. langrijke document stond in de Verenigde Staten toe zich aan te sluiten bij de verdragen voor wederzijdse hulpverlening, die konden bijdragen tot de verhoging van de vei ligheid van Amerika. Nu was de weg tot onderhandelen ge opend: terstond werden besprekingen belegd tussen de vijf Brusselse bondge noten, de Verenigde Staten en Canada Andere landen, zich van de bedreiging bewust, sloten zich hierbij aan; Italië, Ijsland, Denemarken, Noorwegen en Portugal. Zo werd dan de 4e april 1949 in Washington, het meest omvattende en machtigste defensief verbond onder tekend, dat ooit in vredestijd gesloten werd. üt dy jierren. Dizze hAlding hat de lAn- bou yn de earste tsien jier nei de oar loch miljoenen koste, omt har produksje- apparaet, dus har lAn en pleatsen, wol brükt waerden, mar net krigen hwat foar dat apparaet nedich wie. De efter- stan fan krisis en oarloch is dêrtroch tsien jier en langer fuortset. Nij kapi- tael, sa nedich om yn de totael foroare omstannichheden by de tiid to kommen, gyng net nei de lAnbou mar allinnich nei de yndustry. Hwa soe nij kapitael yn- festearre wolle yn in bidriuw, dat hjir- foar binel gjin forgoeding jaen koe? De regearing hold de hier en de keap- prizen op it lege foaroarlochske peil fêst tsjin alle rjucht en redelikheit yn om nationael de kosten fan it libben sa leech to hAlden, dat de konkurrinsje- posysje fan üs lAn sa sterk mooglik wêze soe. Dêrfan hat it hiele folk profiteard, mar to’n koste fan de lAnbou, dy’t syn gerak net krige op it fundamentele punt fan har agrarysk produksje apparaet. De hierde pleatsen binne ófbrükt, Alder wurden, minder wurden, ünpraktysk bleaun, omt hja gjin middels krigen. En Nederlan liet dat gewurde, omt it like, dat allinnich it, relatyf lytse, groepke eigeners hjirfan de dupe waerden. En dit is nou it greate misbigryp. Hwant it is wol wier, dat dizze eigeners min bi- ‘hannele binne en har redelik diel net knigen, mar hja net allinnich. Hwant de Onmacht fan de eigener sette ek de hierder klem. Hy hie to kiezen tusken seis opknappen boppe de hiersom of de boel gewurde litte. As hja it earste keazen, dan joegen hja jild üt oan in oar syn eigendom. Mar seis krigen hja yn de molkepriis allinnich de offisiële lege hier birekkene, dus it raad te verlammen, telkens wanneer deze een actie ondernam, die de Sovjet- Russische expansie zou kunnen belem meren of die de grondslag kon leggen voor een algemene veiligheidspolitiek; de controle van de atoomenergie, de vermindering van de bewapening, het oprichten van een internationale strijd macht. Sinds 1949 hadden dertig Sovjet veto’s een eind gemaakt aan alle hoop, die de nog vrije volken van Europa op de Verenigde Naties hadden kunnen richten. Zij konden zich onmogelijk nog enige illusies maken over de bescher ming die zij ervan verwachten konden. Onder de indruk van het drama van Praag, de onmacht van de Verenigde Naties en het kennelijk ontbreken van een machtsevenwicht, werd het Westen bang. Was de vrije wereld dan tot on dergang gedoemd zonder dat er enige doeltreffende verdediging kon worden opgeworpen tegen de vloedgolf, die het belaagde? In 1948, voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heb ik deze angst openlijk uitgesproken uit naam van mjjn land en, naar ik meen van vele anderen, die zwak en ontwa pend waren. Een angst, die volkomen gerechtvaardigd was en niets vernede rends in zich droeg, gesteld dat hij als uitgangspunt zou dienen voor een vast beraden actie. Een dergelijke actie kon maar één vorm aannemen; die van een verbond; het sa menbrengen van alle middelen en krach ten om een einde te maken aan een toe stand die dreigde de Sovjets, eendrach tig en sterk bewapend, in gevaarlijke verleiding te brengen en het Westen, ongeorganiseerd en vrijwel onbewapend volkomen te ontmoedigen. Op 17 maart 1948 werd het Verdrag van Brussel getekend; het Verenigd Ko ninkrijk, Frankrijk en de Beneluxlanden gingen een defensief verbond aan en be sloten hun strijdkrachten te organiseren om gezamenlijk weerstand te kunnen bieden aan een eventuele agressie. Er was iets roerends, maar tevens indien ik het zeggen mag bijna iets belachelijks in dit verdrag, dat gesloten werd door landen, die uitgeput waren door een genadeloze oorlog en die hun militaire instellingen vrijwel geheel ontmanteld hadden. Niemand kon rede lijkerwijs aannemen, dat de nieuwe bondgenoten alleen in staat zouden zyn een doeltreffende versperring op te wer pen tegen een mogelijke aanval van de Sovjet-Unie, die 200 divisies op voet van oorlog onderhield! Er was maar één macht ter wereld, die in staat was die verpletterende wan verhouding tussen de strijdkrachten te compenseren door zijn hulp te verlenen aan de verdediging van het nog vrije Europa: de Verenigde Staten van Ame rika. Slechts Amerika, met zijn enorme industriële mogelijkheden, zijn financiële bronnen en in het bezit van het atoom wapen, waarvan zij toen nog het mono polie hadden, kon het tragisch verbro ken evenwicht herstellen. Om zich te kunnen verdedigen moest Europa zich dus met Amerika verbinden. De Verenigde Staten waren zich reeds Pit is reeds elf jaar geleden; en met het .verloop der tijden heeft deze gebeur tenis een andere betekenis gekregen: die tragische dageraad heeft voor het Westen het uur van ontwaken ingeluid; een laat ontwaken van het instinct tot zelfbehoud. Zo Jan Mazaryk zelf een eind aan zijn leven heeft gemaakt, heeft hij misschien met deze uiterste daad de illusies van het nog vrije Europa wil len verstoren. Hij heeft het misschien willen dwingen zich te bezinnen, voor dat het te laat zou zijn en het op zijn beurt in de afgrond zou wegglijden waarin zijn land verzonken was. Het was hoog tijd. Het drama van Praag spande de kroon op een reeks gebeur tenissen, die langzamerhand onze na oorlogse hoop de bodem had ingeslagen, een internationale orde gevestigd te zien, gegrond op recht en vrijheid. De Westerse democratieën, die in de oorlog met de Sovjet-Unie geallieerd wa ren geweest, hadden er vast op gere kend tezamen met haar het werk in dienst van de vrede te kunnen voort zetten. Maar de Sovjet-Unie heeft zich daartegen verzet. Zij was reeds begon nen, door rechtstreekse bedreiging en ondergrondse afbraak-methodes, alle landen van Centraal- en Oost-Europa aan haar volledige overheersing te on derwerpen. Zij heeft de Baltische landen gean nexeerd, een gedeelte van Finland, van Polen, van Tsjechoslowakije, van Roe menië en Duitsland. Reeds in 1945 ont ketent zij de burgeroorlog in Grieken land. In die streken waar de aanwezig heid van haar strijdkrachten haar de gedegenheid biedt een rechtstreekse dwang uit te oefenen, dwingt zij af dat haar communistische handlangers in de regeringen worden opgenomen, hoewel de eerste naoorlogse verkiezingen over al hebben aangetoond, dat deze laatsten slechts een minderheid vertegenwoordig den. In 1947 wordt het ritme sneller: de com munistische partij neemt de macht in Hongarije, na het gedwongen aftreden van de regering Nagy; in Bulgarije waar de leider van de oppositie, Petkow wordt opgehangen; in Roemenië, waar Maniu, de leider van de boerenpartij, veroordeeld wordt tot levenslange ge vangenschap en ten slotte Polen, waar Micolajczyk, eveneens leider van de boerenoppositie, naar het Westen moet vluchten. Tenslotte blijft er nog Tsjechoslowakije over, waar een nog steeds democrati sche regering zeer nauwe vriendschaps banden met Sovjet-Rusland onderhoudt: in februari ’48 bewerkstelligt de staats greep, op touw gezet door de Sovjet ambassadeur Zorin, de capitulatie van president Benès. Onder tussen bereidde de Sovjet-Unie nieuwe veroveringen voor. In 1947 her rijst de Komintern, die tijdens de oor log ontbonden was, onder de naam Kom- inform; volgens de tekst van het com muniqué dat haar oprichting aankon- digt, is het doel van de nieuwe orga nisatie de politieke instellingen van het Westen te bestrijden en te vernietigen. Tegelijkertijd versterkte de Sovjet-Unie op diplomatiek terrein, de volledige so lidariteit van het communistische blok door een netwerk van allianties, ge vormd door 23 bilaterale verdragen, ge tekend tussen 1945 en 1948. Wat er nog van onze verwachtingen Bolswards Nieuwsblad overgebleven was, vervloog met de ge beurtenissen in Praag: de helft van Eu- ropa-landen, die ons zo na waren door hun beschaving en historische banden waren de slavernij ten prooi geval len. Na afloop van de oorlog had de Sovjet- Unie een enorme strijdmacht op de been gehouden en deze was tot het hart van Europa doorgedrongen. Zij had haar sa tellieten volkomen aan haar autoriteit onderworpen een autoriteit, die zowel gebaseerd was op de overweldigende overmacht van haar strijdkrachten als op een totale politieke en ideologische solidariteit. En tegenover dit blok een Westerse we reld, die onmiddellijk na de wapenstil stand in 1945 zo snel mogelijk had ge demobiliseerd; waarvan de meeste Eu ropese landen in beslag genomen waren door hun wederopbouw en te kampen hadden met economische moeilijkheden; bovendien nog dikwijls ondermijnd door de activiteiten van de communistische partijen; zonder onderling verband, be halve dan een morele solidariteit; en dan nog blootgesteld aan alle risico’s die een democratische regiem nu een maal met zich meebrengt. Hoe was het mogelijk dat de vrede en vrijheid van de mensheid zo dodelijk bedreigd konden worden vlak na het einde van een oorlog, die gevoerd was om juist deze principes te waarborgen? Het was helaas duidelijk, dat de Sovjets niet dezelfde opvattingen koesterden omtrent de begrippen vrijheid en veilig heid als het Westen. Vrijheid tolereer den Zij slechts zolang deze het commu nisme en zyn handlangers ten goede zou komen; veiligheid betekende voor hen de tweedracht en onmacht van hen, die zij zelf bedreigden. Het is aan deze hardnekkige tegenwer king te wijten, dat de Verenigde Naties tot dusverre gefaald hebben in het be reiken van hun hoofddoel; de handha ving van de vrede en veiligheid en de vreedzame oplossing van conflicten tus sen de naties. Alreeds de stichters van de Volkenbond hadden dit ideaal, de internationale gemeenschap zodanig te organiseren, dat er het recht zou zege vieren en voldaan zou worden aan de eisen van een collectief geweten, uit gedrukt door de meerderheid. Bij een hernieuwde poging meenden de opstellers van het Handvest van San Francisco realistisch te handelen door aan ieder van de vijf grote mogendhe den, die permanent lid van de Veilig heidsraad waren, het recht van veto op haar beslissingen toe te kennen. De Sovjet-Unie heeft geen gelegenheid voorbij laten gaan, dat middel te ge bruiken om het werk van de Veiligheids- In de vroege ochtend van de 13e maart 1948 werd in Praag voor zijn woning op straat het lijk gevonden van Jan Mazaryk, de Minister van Buitenlandse Zaken van Tsjechoslowakije. Zelfmoord of moord? Men weet het nog altijd niet. Maar of Jan Mazaryk nu wel het slachtoffer van een misdadiger of van zijn eigen wanhoop is geweest, doet aan de betekenis van het drama niets af; lij) was dood en in het aanzicht van zijn stoffelijk overschot kon de wereld niet langer blind blijven voor het feit, dat met hem de vrijheid in zijn land ten onder was gegaan. ming van de spaargelden overtrof die van alle voorgaande jaren, creditsaldl In lopende rekening namen tweemaal zo snel toe als in de voorgaande twee jaren. Het totaalbedrag aan toevertrouwde middelen bereikte ultimo 1963 f 4,3 mil jard. Het inlagenoverschot der aange sloten banken bedroeg f 392 miljoen te genover f 286 miljoen in 1962. Over het gehele jaar gerekend was de toeneming van de spaargelden In de ste delijke sfeer 13,9 in de seml-stedelij- ke sfeer 13,8 eiï op het platteland 10,6 Reeds sinds 1958 blijft de rela tieve aanwas van spaargelden bij de banken op het platteland achter bij die van de steden. Dit houdt mede verband met de ongunstige resultaten van agra rische bedrijven. Het aandeel van het platteland in het totaal van de spaar gelden daalde van 68,2 per ultimo 1957 tot 64,3 eind 1963. Het aantal spaarders nam met 130.000 toe tot 1.70Q.000. Het gemiddelde tegoed per spaarbankboekje nam toe van f 2.123,- tot f 2.253,-. Bij de aangesloten banken stegen de creditsaldl in rekening-courant f 58 miljoen tot f 447 miljoen. De voorspoedige ontwikkeling van de toevertrouwde middelen ging gepaard met een sterke stijging van voorschot en kredietverlening. De uitzettingen in eigen kring, die per ultimo 1958 f 950 miljoen bedroegen, zijn per 31 de cember 1963 gestegen tot f 2.166 miljoen. De toeneming in het afgelopen jaar be droeg f 405 miljoen. Het grootste deel hiervan werd aan boeren en tuinders verstrekt, namelijk f 250 miljoen tegen f 180 miljoen in 1962. Ook in 1963 hebben de banken, aange sloten bij de Raiffeisen-organisatie, zich intensief beziggehouden met de financie ring van agrarische bedrijven. Nieuwe kredietregelingen kwamen tot stand voor beginnende boeren, voor akker- bouwbedrijven, voor de financiering van bedrijven in Oostelijk Flevoland en ten behoeve van de kuikenmesterij. Voor toepassing van de nieuwe kredietrege lingen komen alleen gezonde bedrijven in aanmerking. ma. -fWa» w” 7 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1