Parlement vergaderde op trouwdag Prinses Irene van Communistische dreiging op eiland Zanzibar bezworen Tanganjika en Zanzibar gaan samen Ook in zuid-Rhodesië apartheidspolitiek Veel NBG-tegels in Makkum besteld Orgelconcert door Feike Asma Hwat bringt üs de R.O.N.O. Kcninginnedei Gouden filmpjes in Bolsward VRIJDAG 1 MEI 1964 104e JAARGANG No. 34 BLOEMENHULDE VOOR BERNARD HAITINK T I üs hjoed p p to sizzen Bevrijdingsdag dinsdag 5 mei a.s. zal ons blad NIET verschijnen ADMINISTRATIE BOLSWARDS NIEUWSBLAD Het Concertgebouworkest, dat in het kader van „Amsterdam promotion” in New York drie concerten heeft gegeven, arriveerde dinsdagochtend op Schip hol. Foto: dirigent Bernard Haitink (rechts) ontvangt van de heren Ir. N. Snijders (links) en J. N. Strijkers (midden), resp. voorzitter en vice-voor- zitter van „Amsterdam Promotion” een reusachtige bloemenmand. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 Ï05157) Apart Zuid-Rhodesië. Een niet ongevaarlijke situatie dreigt zich in Zuid-Rhodesië te ontwikkelen, ’t belangrijkste deel van de voormalige Centraal Afrikaanse federatie, waar een sterke minderheid van blanke kolonisten de macht in handen heeft. Kon in Noord- Rhodesië en in Niassaland het koloniale probleem worden opgelost door het ver trek van de Engelse ambtenaren, in Zuid Rhodesië zijn de blanken niet bereid het heft uit handen te geven. De Zuid-Rho- desiërs dringen de laatste tijd sterk aan op de verlening van de onafhankelijkheid maar Londen probeert het te rekken om Laos. Na veel verwarring in Laos heeft het re volutionaire comité van rechtse gene raals premier Soevanna Phoema (van de neutralistische groep) verzocht aan te blijven, maar dan na een reorganisatie, welke wel zal leiden tot verwijdering van communistische invloeden. over de nieuwe prijzenwet, welke minis ter Andriessen de bevoegdheid geeft op te treden tegen indivlduéle prijsovertre- ders dus voordat hun branche dit slechte voorbeeld volgt. Het was een be leidszaak, die vooral de V.V.D. zwaar op de maag drukte, en die in de Tweede Kamer met behulp van de Socialisten pas was aangenomen nadat aan de wet een tijdelijke werkingsduur was ver strekt. De Makkumer tegels met bijbelse voor stellingen ter gelegenheid van het jubi leum van het NBG zijn evenals de buf fervoorraad welke was aangelegd, na veertien dagen al geheel uitverkocht. De honderden bestellingen worden wel re gelmatig uitgevoerd, doch daar de fa briek slechts omdat de tegels alle met de hand worden geschilderd per week een betrekkelijk gering aantal kan ma ken, is er een achterstand voor levering aan bestellers van enkele weken. Niettemin kan men ervan overtuigd zijn de bestelde tegels te ontvangen. Het is gebleken, dat behalve voor tafeltjes, een schouw, enz. ook kerkeraden aan nieuwe lidmaten deze tegels hebben gegeven ter herinnering, terwijl dezer dagen een architect mededeelde, dat hij voor een nieuwe kerk van plan was een lambri- zering van tegels aan te brengen. Ook is bekend, dat een preekstoel met deze tegels werd verrijkt, terwijl ook naar ’n Nederlands militair tehuis in Duitsland een serie tegels zijn verzonden ter op luistering van het interieur. In Bolsward is geen drinkwaterleiding en geen badinrichting. Indien u echter hier van het gemis inziet en u denkt over aanschaffing van „eigen” waterleiding en bad-installatie, vraagt dan inlichtin gen bij Th. van der Meulen, Bolsward. Ds. S. K. Bakker van Zwolle zal een de eerste friese preek houden voor de Krite Franeker van it Frysk Selskip. De Herv. kerk werd voor dit doel vrij willig afgestaan door H.H. kerkvoogden. Adv.: Friesch volkssanatorium te Joure. Bij plaatsgebrek hebben Friezen de voor rang. Benoemd tot wethouder van de gemeen te Bolsward, de heer S. E. Lunter, be noemd tot parkwachter, de heer Johs. Jonker uit Halfweg. Hevige aardbeving te Catania op Sici lië. Drie steden werden verwoest. Foar de taek fan Keninginne Mocht hja ’t, as prinses, bliid sjen Famke, yn ’t paleis allinne Sintsje fan har heit en mem lensemens soms ing to fielen Yn it tryste, hege thüs Wittend, it lan en de Ryksdielen Trou om it Oranjehüs. Seis de taek fan Keninginne Fjouwer famkes, waerden great Soene har plichten mei waernimme Har troch de opfoeding leard Greate bern gean eigen wegen Frijheits swiet lokjende sang It aventür net Ongenegen Sunder rem fan selsbitwang Fleur om de Aide Keninginne Houlikswielde fan Soestdyk Lytse bern om de alden hinne Memmeleafde makket ryk Oarlochsleed, Skieden, om utens Frjemd folk yn it heitelan Lykwols, fan noarden oant suden len om ’t nasjenale pén DONDERDAG 7 MEI 1964 19.5520.10 üre: Literair Leven J. Smit spreekt over: „Stand van za ken in de Friese literatuur” (H) FREED 8 MAEI.JE 1964 18.4019.20 üre: Fryske ütstjüring Foar de bern: Fan trije lytse nikker- kes, fan Joop van der Weg, oerset ting M. Hylkema, forteld fan Anne- chien Piebenga. „Wy binne jong”, mei bydragen fan Willem Abma, gearstald troch Johan van der Zee. It famkeskoar „Scheppingsgave” fan Burgum sjongt „Jounbea”. Johan van der Zee lést it forhael „Bifrijing”, fan Rink van der Velde. In petear yn de rige „Friezen om utens”. Jierdei fan üs Keninginne Nou al fiif en fyftich kear Brocht ’t folk, tichtby, fier fandinne Har earbiedich hulde en ear Waeiden read, wyt, blauwe banen Fan it stédhüs, de doarpstoer Jimmeroan hertlik spontaen en Trou om ’t monarchael bistjür Abqnnementsprijs f 2 40 per kwarta»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 le week mei 1914 Aljende kij binne ornaris net de bésten Jierdei fan üs Keninginne Yn it memmehert in woun Eagen wiet en dróf fan triennen Loft fan wolkens griis oerroun Lokwinsk; Foarst 't gebet, foriene Mei hja hjoed de Treaster sjen Underdanen, dy’t it forstienen: jierdei fan in soarchfolle mem. PIET ten als zeer ernstig zal worden opgevat. De Iswestija, het blad van de Russische regering, heeft zijn afkeuring uitgespro ken over de verkenningsvluchten. Het meent, dat Cuba het recht heeft gebruik te maken van Russische wapens voor zijn verdediging en dat Rusland niet lijd zaam zal toezien, wanneer er een ver raderlijke aanval op Cuba wordt gedaan. De gehele wijze, waarop het artikel is gesteld, wijst er evenwel op, dat Moskou de kwestie van de verkenningsvluchten niet tot een belangrijke zaak wil maken. Waarom echter deze vrij plotselinge, in tense Cubaanse activiteit? Men brengt haar wel in verband met het feit, dat binnen enkele weken de laatste Russi sche militairen (niet de deskundigen) van Cuba zullen worden teruggetrokken en dat wij hier te maken hebben met ’n voorproefje van hetgeen gaat gebeuren, wanneer Castro de eigen beschikking zou krijgen over de afweerraketten, welke Rusland heeft geïnstalleerd. Maar het is nog de vraag of Castro er de beschik king over krijgt. Het is niet uitgesloten, dat Castro de aandacht van binnenland se moeilijkheden wil afleiden door een buitenlandse bedreiging te construeren. Ook, is niet onmogelijk, dat Castro be vreesd is, dat president Johnson, vooral ook met het oog op de verkiezingen een krachtiger Cubaanse politiek zal gaan volgen dan de laatste jaren. En mis schien vreest hij, dat in deze constellatie de kansen op Amerikaanse actie wel wat zijn gegroeid, kansen, waarvoor hij de wereld op tijd wil waarschuwen, ook al doordat hij daarmee Rusland dwingt weer eens te zeggen, dat het achter Cu ba staat. intussen te pogen een grondwet aan vaard te krijgen, welke acceptabel zou zijn voor de grote meerderheid van de bevolking, die uit negers bestaat. Tot voor kort was de betrekkelijk ge matigde Winston Field minister-presi dent, maar nu is hij opzij geschoven door Ian Smith, de minister van financiën, die een felle voorvechter is van de blanke suprematie en niets gevoeld voor het langzaam verlenen van stemrecht aan de negers, zoals Londen dat wil. Smith staat achter een zogenaamd gemeen- schapsontwikkelingsplan; dat heel sterk gelijkt op de practijk van de apartheid in Zuid-Afrika. Een van de eerste daden van Smith als nieuwe minister-president was de arrestatie van Nkomo, de voor naamste negerleider. Dit heeft tot de eerste botsingen met de negerbevolking geleid, die tegen deze arrestatie was gaan betogen. Het is te voorzien, dat de geest en sfeer van onderdrukking van de rechten van een zo grote meerderheid van de landsbevolking op den duur tot aanzienlijke spanningen leidt en dat een regering zich dan alleen staande kan houden door de dreiging met bruut ge weld, zoals ’t in feite ook in Zuid-Afri- ka het geval is. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat Smith zal overgaan tot een eenzijdi ge afkondiging van de onafhankelijkheid van Zuid-Rhodesië. Keizer Wilhelm heeft als hoofd van de Evangelische kerk van Pruisen een wijziging in het kerkelijk gebed bekrach tigd, waarbij voortaan ook wordt ge beden voor de luchtvaarders. Cubaanse activiteit. Sinds de grote crisis om Cuba van het najaar van 1962 voeren de Ver. Staten verkenningsvluchten uit boven Cuba, ’n Onderdeel van de overeenkomst tussen Kennedy en Chroestsjov was, dat de ont manteling van de raketbases, welke Chroestsjov had toegezegd door de Ame rikanen of door een andere instantie zou mogen worden gecontroleerd. Hiertegen hebben de Cubanen zich fel verzet. Ame rika achtte zich toen gerechtigd deze in spectie vanuit de lucht te voeren. Afge lopen week is de Cubaanse regering ui terst actief geworden om een einde te maken aan deze „schendingen van de Cubaanse soevereiniteit” en Raul Roa, de Cubaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een brief aan Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, geschreven, dat de Ver. Staten een nieu we crisis in het Caribische gebied voor bereiden, gelijk aan die van oktober 1962. Amerika zou een groot aantal straal vliegtuigen in Florida en op vliegdek schepen samenbrengen. Deze zouden be stemd zijn om bombardementsvluchten boven Cuba te maken. President Johnson heeft op een perscon ferentie al gezegd, dat Amerika niet van plan is met de verkenningsvluchten op te houden en dat elke actie tegen de vluch- PRINSES IRENE EN VERLOOFDE IN ROME AANGEKOMEN Hand in band stapten prinses Irene en haar verloofde, prins Charles, dinsdag over ’t Fiumicino-vliegveld van Rome nadat zij daar waren aangekomen uit Parys voor hun bruiloft van woensdag Het paar maakte ’n gelukkige Indruk De verrassing Is ditmaal uit Afrika gekomen, waar het grote Tanganjika aan de Oostkust en het kleine Zanzibar voor deze kust hebben besloten een unie aan te gaan. Men kan wel aannemen, dat in deze combinatie Tanganjika de leidende rol zal spelen. Het was een verrassing en ook een opluchting, want sinds de revolutie van het begin van dit jaar, die de sultan van Zanzibar in ballingschap dreef, dreig de de communistische invloed op het eiland overhand toe te nemen. Sommigen zagen in Zanzibar al een Afrikaans Cuba, van waaruit een subversieve activiteit geheel Afrika zou kunnen bedreigen. Hoewel het huwelijksfeest van prinses Irene geheel bulten het Binnenhof is om gegaan, heeft 'deze gebeurtenis deze week toch een stempel gedrukt óók op de werkzaamheden der volksvertegenwoordiging. Beide kamers hadden op die dag, in tegenstelling tot de Koninginnedag, een open bare vergadering belegd: moest daarin geen aandacht worden geschonken aan het huwelyk van de tweede dochter ook ai was het haar moeder, de koningin dan ook onmogelijk gemaakt de kerkelyke inzegening bij te wonen? In één opzicht raakte het huwelijk ons staatsbestel namelijk wel: door het aan gaan van een huwelijk zonder toestem ming van de Staten-Generaal hield prin ses Irene namelijk op troonopvolgster te zijn. Moest dit feit niet geboekstaafd wdfden? Daarbij rees echter weer de vraag wanneer dit moest geschieden. Het recht op de troon vervalt n.l. als het huwelijk is aangegaan: en wanneer was dat het geval: bij de huwelijksinzegening te Rome of bij de aantekening op de Burgerlijke Stand te Baam? Al deze formele moeilijkheden ten spijt neigden de parlementariërs tenslotte toch naar de opvatting, dat het niet juist zou zijn het huwelijk te negeren. Het persoonlijk geluk der prinses woog zwaarder dan de politieke bezwaren te gen de aspiraties van haar a.s. echtge noot. Tenslotte is nog niet alle contact tussen prinses Irene en haar ouders ver broken. Zondag ontmoette prins Bern- hard het verloofde paar in Brussel. Dit lekte uit toen het paar op de terugweg een autobotsing had. Wellicht gold het hier een laatste poging van de Prinses om haar ouders over te halen naar Ro me te komen. Vooral Baboe, de minister van buiten landse zaken in het nieuwe bewind, gold als ’n communist, die de niet-communis- tische president Karoeme geheel zou overheersen. Maar Baboe werd in zijn invloed geremd door het feit, dat hij Arabisch bloed in zijn aderen had, en zo als men zich misschien zal herinneren, was de opstand van januari niet alleen een daad van politiek vooruitstrevenden maar ook een actie van de meerderheid van negers tegen de eeuwenlange over heersing van de Arabische minderheid op het eiland. Baboe bevond zich op een reis in Azië en het is niet uitgesloten, dat president Karoeme van zijn afwezigheid gebruik heeft gemaakt om tot aansluiting bij Tanganjika te besluiten. Wellicht is het feit, dat de voornaamste macht op het eiland de 300 man tellende Tanganji- kaanse politie-afd., niet zonder betekenis geweest. President Nyerere van Tangan jika had deze politiemacht in januari ter beschikking van het nieuwe bewind ge steld om de orde en rust te handhaven. Men vermoedt, dat Karoeme op deze po litiemacht steunde in zijn machtsstrijd tegen .de communisten en zijn regering. De dreiging van Nyerere om deze politie macht terug te nemen zou Karoeme er toe hebben gebracht zich dan maar ge heel in de armen van Tanganjika te werpen. Voor Tanganjika betekent het ongetwij feld een machtsuitbreiding en dat kan president Nyerere ongetwijfeld in de bin nenlandse verhoudingen niet ongelegen komen, want het ligt nog vers in het ge heugen, dat hij een beroep op Engelse troepen moest doen om muiterijen in zijn «igen leger te onderdrukken. Kameragenda. Overigens hadden de beide Kamers na tuurlijk nog vele andere zaken aan haar i hoofd: de Eerste Kamer had bijvoorbeeld j de begroting van Volkshuisvesting on der handen. Tevens moest zij beslissen Onder auspiciën van de Stichting Orgel- centrum wordt op woensdag 6 mei in de Martinikerk alhier een orgelconcert gegeven door Feike Asma. Dit concert maakt deel uit van enkele die reeds in het Westen des lands wer den gegeven en speciaal georganiseerd zijn naar aanleiding van het feit, dat het regeringsgenootschap „Pour Lettres, Arts en Sciences” te Parijs Feike As ma heeft onderscheiden met de zilveren medalje voor zijn verdienste voor de Franse kerk- en orgelmuziek. Deze onderscheiding is hem op 26 april j.l. te Parijs door de Franse Minister van Kunsten en Wetenschappen in het Grand Palais de la Mutualité uitge reikt. Het programma voor dit concert ver meldt uitsluitend werken van Franse orgelcomponisten. Uitgevoerd wordt: Choral III C. Franck, Cotrège et Litanie, Marcel Dupré; La mentation, Alexandre Guilmant; sym phonic No. 5 (geheel) van Ch. M. Wi- dor. Wereldreis. De Tweede Kamer hield zich bezig met een aanpassing van de wetgeving aan de nieuwe oorlogswet en aan een wijziging van de L.O.-wet, waardoor o.a. Esperan to facultatief op het U.L.O. zal kunnen worden onderwezen. Opvallend was, dat zij eerst zonder de bat haar goedkeuring schonk aan een suppletolre begroting van Buitenlandse Zaken, waarop de kosten der wereldreis van prinses Beatrix prijkten. Aanvankelijk hadden de kamerleden hierop bij de schriftelijke voorberei ding nog al wat aanmerkingen gehad. De regering had die bezwaren blijkbaar met haar antwoord weggenomen. En waarschijnlijk voelden ook weinig ka merleden ervoor om over de kroonprin ses te spreken in de week, waarin haar zuster de aandacht der wereldpers in Rome tot zich trok. In verband met HEMELVAARTSDAG moeten advertenties en berichten voor het vrij dagnummer één dag eerder in ons bezit zijn. Gaarne vóór woensdagmorgen 10 uur. Kardinaal Alfrink. Vorige week had de Irene-kwestie ook al vele gemoederen in beroering ge bracht. Kardinaal Alfrink gaf toen n.l. antwoord op de vragen, welke de Her vormde kerk hem had gesteld naar aan leiding van de, ietwat geheimzinnig aan doende, geloofsovergang der Prinses. De kardinaal bevestigde nu, dat de prin ses in januari j.l. voorwaardelijk was gedoopt. Hij voegde er echter aan toe, dat dit niet zou zijn geschied, als hij destijds had geweten hoe de Londense doop in Buckingham Palace in 1940 was verstrekt. De kardinaal schreef de her doop toe aan het feit, dat a. hij pas in een laat stadium was be trokken; b. dat plotseling een belangrijke getuige verhinderd was geweest de overgang in Rome op 3 januari bij te wonen Ten overvloede gaf hij uiting aan zijn bereidheid om met andere kerkgenoot schappen te overleggen, hoe voortaan bij geloofsovergangen zal moeten worden gehandeld. Hij stak daarbij niet onder stoelen of banken, dat een geloofsover gang op zich zelf genomen niet de oecu menische éénwording dichterbij brengt. Hwat hat Qcibe Skrocir Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeeï, Workum en Wymbritseradeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1