Waarom de NAVO werd opgericht Sobere 1 mei-viering te Bolsward Fan de Martinytoer us hjoed p p to sizzen Bl oemen-cor so Gouden filmpjes 2e week mei 1914 Nationaal orgel- improvisalieconcours Bolsward "W >1 VRIJDAG 8 MEI 1964 103e JAARGANG No. 35 PIET IS ER DOCKS IN UTWEI Tj. Ie J. V Op 4 april 1949 werd te Washington tussen tien Europese en twee Amerikaanse landen het Noord-Atlantisch Verdrag gesloten. Het verdrag was, naar de woorden van één der staatslieden, die aan zijn wieg stonden, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, gelboren uit vrees en frustratie. Vrees voor de dreigende macht van de Sovjet-Unie. Frustratie, omdat de hoop op samenwerking en vrede, die men aan het einde van de tweede wereldoorlog had gekoesterd, niet in vervulling was gegaan. In de verwachting, dat het bondgenootschap uit de oorlog in vredestijd niet alleen zou voortduren, doch zelfs zou worden versterkt, hadden althans de westelijke landen gemeend hun bescherming te kunnen toevertrouwen aan een wereld omvattend stelsel van collectieve veiligheid zoals dat in het Handvest der Ver enigde Naties was omschreven. Advertentieprijs: 15 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag l Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) hjir tusken twa fjüren. Oan de iene kant de lege wréldmerkprizen fan de measte agraryske produkten omt de minst-ünt- wikkelde lannen greate produsinten fan lanbouprodukten binne. Azië, Afrika en Süd-Amearika leverje dy to’n koste fan in hongerbistean fan miljoenen heale slaven. Oan de oare kant steane de nationale lanboubidriuwen, dy’t yn de biskaefde lannen tsjin deselde leanen en lésten wurkje moatte as oare bidriuwen en dus folie hegere prizen hawwe moatte. De hannel en de yndustry, de konsuminten, wolle safolle mooglik fan de lege wrald- prizen profiteare en meitsje it alle re- gearingen, dy’t de nationale lanbou styp- je wolle, net maklik. Hja bliuwe yn it gat hingjen tsjin prizen, dy’t winlik jown wurde moasten, omt dizze har kansen om to fortsjinjen lytser meitsje. Kwant de lanbouprodukten meitsje, yn natura en forwurke, in great diel üt fan de libbenskosten, dus ek fan de leanen en salarissen. Dêrom bisykje hja aller wegen om der sa goedkeap mooglik óf to kommen. De öfroune tweintich jier hawwe dat likegoed sjen litten as de ieuwen dêr- foar. It bisykjen is nou om via de EEG ta mear billikheit to kommen en sa’t it nou liket giet de EEG mei syn wurk troch. De oansletten lannen sille dan har nationale lanbou op in wize bitelje moat te, dy’t oer de hiele liny gelikense kan sen jowt en de opset wie, dat dêryn elts lan syn spesifike teelten en klimaetfoar- dielen ta Ontwikkeling bringe soe. Dit wurdt in hiele omskeakeling, hwant yn dy opset sille hiele gebieten har biwende bidriuwsmethoaden foroarje moatte en op oare produkten oergean. Dér wurdt LEGERPLAATS STEENWIJKER- WOLDE NU JOHANNES POST- KAZERNE Mannichien mient himsels in bistefreon to wêzen dy ’t in fügeltsje yn ’e kouwe haldt Versierde wagens rijden Gaan flora’s kinderen wijden Hoera geroep klinkt luid Het kan de moeite lonen De lage landen komen Nu wel 't voordeligst uit Het corso, Hollands glorie Van Lisse de victorie ’t Klinkt heel de wereld rond Door hen, die zich opstelden In brede bollenvelden Qh, dierbaar plekje grond! nisters van buitenlandse zaken van de leden-staten. Drie jaar later, op 8 februari 1952, tra den ook Griekenland en Turkije tot de NAVO toe. Op 9 mei 1955 volgde W.- Duitsland. Steeds een uniek gebeuren Bont mozaïk van kleuren Maakt Hollands landschap schoon De voorjaarspronk van Lisse Volop tulpen, narcissen Natuur stelt ze ten toon Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De heer D. de Way, die zijn vader als koster van de Martinikerk opvolgde be kleedt dit ambt nu 25 jaar. Keizer Wilhelm heeft als hoofd van de Evangelische kerk van Pruisen een wij ziging in het kerkelijk gebed bekrach tigd, waarbij voortaan ook wordt gebe den voor de luchtvaarders. Het veilingsgebouw te Arum voor nage noeg 2 jaar naar de eisen des tijds in gericht op afbraak verkocht. Het bracht niet meer dan van de oprichtingssom op. Na de voormiddag-godsdienstoefening in de Geref. kerk te Piaam werd in het kerkezakje een bankbiljet van f 1000, gevonden. soe daliks elkenien foar wéze. Wolnou, op it heden moat de lanbouproduksje mei de helt fan de minsken syn wurk dwaen, is it nou net sinneklear, dat hja de biskikking hawwe moatte oer de middels, hwermei dat dien wurde kin? Soe dit wurk dien wurde troch boeren allinnich, dan wie it inkeld in boere- kwestje, mar omt hjir sawol arbeiders as eigners by bitrutsen binne, moat hjir om alle trije tocht wurde, oars komt men net ta syn doel. Fikse arbeiders, dy’t har wurk goed forsteane en by de boer bliuwe wolle, sil men net hélde as hja net reedlik lean, in goede bihanling en in normale takomst yn de lénbou fine kinne. Moderne pleatsen mei in goede outil- laezje sil men net krije as it kapitael, dat hjir foar nedich is, net of fierst to leech forgoede wurdt. Wie de situaesje yn de lanbou normael, dan soene de pri zen fan de produkten sa wêze moatte, dat én de eigner én de boer én de ar beider syn wurk of syn eigendom for goede krige op in normael niveau. Men prate net oer winst. Mar yn ’e lanbou is dizze tastan nea birikt wurde kinnen. Yn üs lan net en yn oare lannen like- min. Dêrom is der ek yn de hiele wrald in lanbou-probleem en sitte alle regea- ringen hjir oer to tizen. Yn de fiere ta komst mei men hoopje, dat dit dochs in kear sa wurde sil, mar as men op alle wralddielen wachtsje sil, dan komt men noch yn gjin fyftich of hündert jier sa fier. Dêrom hawwe de lannen as Amea- rika en West-Europa bisocht om dy si tuaesje yn eigen lan earst hwat reedli- ker to meitsjen. De ien docht it sa, de oare wer oars, mar allegearre jov hja stipe oan de prizen. Hja sitte lykwols en de drie Staten en De inhoud van het Noord- Atlantisch Verdrag. Het Noord-Atlantisch Verdrag vormt ’t raam waarbinnen zijn ondertekenaars in verschillende opzichten met elkaar kun nen samenwerken. Het is niet alleen een militaire alliantie, aangegaan om een mogelijke agressor van uitvoering van zijn voornemens te weerhouden of om een daadwerkelijke aanval af te slaan; het voorziet evenzeer in gezamenlijk optreden op het politieke en economi sche terrein. De tekst van het verdrag is zo kort en zo duidelijk, dat daarbij weinig of geen nadere toelichting nodig is. Wel moet bijzondere aandacht worden gevraagd voor de nadruk, welke de opstellers van het verdrag hebben gelegd op de over eenstemming hiervan met zowel de let ter als de geest van het Handvest van de Verenigde Naties. De verbintenissen welke de verdrags- landen aangaan betreffen de volgende punten: Vreedzame beslechting van geschil len en het zich onthouden van ge weld of bedreiging met geweld (artikel 1); Economische samenwerking tussen de verdragsluitende landen (arti kel 2); Versterking van de middelen om agressie te weerstaan, zowel door individuele nationale inspanning als door wederzijdse hulp (art. 3); Overleg wanneer een van de par tijen wordt bedreigd (artikel 4); Wederzijdse bijstand in geval van agressie. Deze belangrijke bepaling staat in artikel 5, en daarbij wordt uitdrukkelijk verwezen naar artikel 51 van het Handvest der Verenig de Naties, waarin het recht op in dividuele of collectieve zelfverdedi ging wordt erkend. Artikel 9 voorziet in de oprichting van een Raad om aangelegenheden, de tenuitvoerlegging van het Ver drag betreffende, in behandeling te nemen. Met dit artikel werd de Noord-Atlantische Verdrags Orga nisatie in het leven geroepen. Het land van mist en regen Heeft een trieste naam gekregen Door dichterlijke taal Nu kondigt sier en gratie De rehabilitatie In klare kleurenpraal Dromen toeristen weten Door de natuur vergeten Stiefmoederlijk bedeeld Ze mogen het dan zo noemen Wij blijven en wij roemen Dit paradijslek beeld! Het stelsel van collectieve veiligheid van de Verenigde Naties was er door zijn structuur reeds niet op berekend om gewapende hulp te verlenen tegen een aanval van een der permanente leden van de Veiligheidsraad: dit lid kon zich met zijn veto immers tegen zulk een actie verzetten en bovendien was de strijdmacht, die volgens het Handvest aan de Veiligheidsraad ter beschikking zou moeten worden gesteld, nooit be doeld van een zodanige omvang, uitrus ting en paraatheid te zijn, dat zij in een totale oorlog effectieve tegenstand aan de legers van een grote mogendheid zou kunnen bieden. Door gebrek aan mede werking van de zijde van de Sovjet unie kon echter zelfs nooit uitvoering worden gegeven aan de bepalingen van het Handvest, die de terbeschikking stelling van deze beperkte strijdmacht regelden. De praktijk van de Veiligheidsraad toonde voorts aan, dat Rusland niet al leen een veto uitsprak, als het er om ging de oplossing te verhinderen of te bemoeilijken van een conflict, waarbij het zelf rechtstreeks was betrokken, doch dat zijn oogmerk kennelijk was, de doeltreffendheid van dit lichaam zoveel mogelijk aan te tasten. Dit moest er wel toe leiden, dat aan het vertrouwen in het orgaan, belast met het handha ven van internationale vrede en veilig heid, ernstig afbreuk werd gedaan. Maar ook directe daden van agressie, zowel in Azië (Korea) als in Europa (blokkade van Berlijn) droegen er toe bij om de publieke opinie bewust te nou in bigjin mei makke en wy moatte öfwachtsje hoe’t dat fierder forrinne sil. Nederlan hat yn dizzen in goede kans troch syn klimaet, syn kundige en iveri- ge boerestan en foaroansteande lanbou- wittenskip en organisaesjes. Mar mei in stompe bile kinne jo gjin goed wurk meitsje. Ek it ark moat yn oarder wêze. Dêrom en dêrom allinne pleitsje wy nou al mear as tsien jier lang foar goede pleatsen en dus foar forgoeding fan de kapitalen, dy’t nedich binne om se goed to meitsjen. Dat kin net mei in kostpriisforgoeding, dy’t op lege hieren opboud wurdt en dus moat dy priis omheech. En as dy priis reedlik steld wurdt, dan moatte ek de hieren dêrby oanpast wurde, sadat it opknap pen fan in pleats gjin jildweismiten is foar in eigner. Héld dan de prizen en hieren gerêst ünder kontröle om mis- brük foar to kommen, mar ünder in reedlike kontröle, dy’t mooglik makket, dat it spul syn gerak krije kin. Hwant dêr giet it om. It is in great nationael bilang, dat de nederlanske lanbou arbeidzje kin yn goede moderne bidriuwen, hwerfoar in reedlike forgoeding jown wurde kin en hwert boer en arbeider har libbensünder- hald winne kinne ünder sosiael en eko- nomysk forantwurde omstannichheden. Dit is de opjefte fan de minister fan lénbou en ik bin der wis fan, dat alle man, dy’t yn de lünbou wurket, him mei alle macht dêrby helpe wol. Hja wolle neat leaver as in earlike kans to krijen om sjen to litten, hwat de neder- lanske boer presteare kin. En dat is net sa’n bytsje! waarop zij met de stukken aantoonden, dat inplaats daarvan een prijsverlaging mogelijk was. De regering wenste hen echter geen steun te bieden, als er moeilijkheden ontstonden, doordat een concurrent de fabrikant zou trachten te beletten, hen de waren te leveren. Spreker wees er ook nog op, dat de arbeidersklasse altijd het zwaarst wordt getroffen als er een huurverhoging komt en hij zei verder te streven naar een flinke belastingverhoging over ar beidsloze inkomens, zoals oud-ministers die vaak genieten. Voorts schonk spreker nog aandacht aan de dictatuur (dit in verband met het huwelijk van Prinses Irene met iemand, die dictatoriale neigingen heeft) het rassenvraagstuk en de honger, die er in grote delen van de wereld geleden wordt. Na afloop van deze bijeenkomst bega ven de aanwezigen zich naar het kerk hof, waar o.a. het graf van wijlen wet houder Leurink werd bezocht. Zaterdagmiddag was er een meifeest voor de kinderen, voor wie de amusante film „Vagebond Rasmus” werd ver toond. Elk der kinderen kreeg een ver snapering mee naar huis. Urenlang moeten de woordvoerders van de vakbeweging met hen praten om een geringe loonsverhoging van bijv. 3 gul den. Doch nauwelijks is dit bereikt of de in dividuele werkgever belooft prompt zijn arbeider een tientje meer. Hier heeft de georganiseerde arbeider het wel eens moeilijk mee. Ook van andere zijde tracht men ons werk wel af te breken. Er is een loon explosie gekomen van 10 18%. Veel billijker zou echter zijn geweest, als er geen verhoging in procenten had plaats gevonden, doch in geld. Nu wordt bij elke loonsverhoging het verschil in in komen tussen hoger- en lager bezoldig den voortdurend groter. Voordat de laatste loonsverhoging er door was, waren de prijzen al verhoogd en ook dat was een onbillijkheid, waar van de laagstbezoldigde de dupe werd. Gelukkig beschikken wij over een be langrijk voorlichtingsmiddel, namelijk de televisie, die in ieder gezin thuis hoort. In confessionele kringen merkt men onze invloed meer en meer en men streeft er daarom naar een tweede zen der, zodat de kijkers niet „verkeerd” behoeven te worden beïnvloed. Vooral in Katholieke kringen, aldus spreker, klaagt men over het grote aantal af valligen. Wat de prijzenverhogingen betreft, is ’t goed, om de ogen open te houden. On langs werd een prijsverhoging afgekon- digd, maar twee heren van een super markt belegden een persconferentie, In aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, de staatssecretaris van de fensie en de heer Haex, en familie van de verzetsstrijder Johannes Post, heeft mevr. D. Post-Salomons dins dag de legerplaats Steenwijkerwolde herdoopt in de Johannes Post-kazerne. Na onthulling van een monument ter ere van de verzetsman, hield Prins Bernhard een toespraak. De foto toont vJ.n.r.: mevr. Post, kapitein-adj. A. A. V. Vught en Z.K.H. Prins Bernhard Winlik moast it foar elts düdlik wêze, dat in bilangrike bidriuwstüke as de Lanbou allinnich dan syn wichtige tsjinsten oan it algemien bilang jaen kin, as it biskikke kin oer in moderne outillaezje. Ommers allinnich dan sil de minske hjirmei tsjin in lege kostpriis de pro dukten fuortbringe kinne, hwert elk wer bilang by hat. It giet üs op it foars- te plak om dit algemiene bilang, dat in wier en great nationael bilang is. Stel, dat üs koaleminen êlderwetsk en for- waerloazge wiene, soe men dan net bi- pleitsje moatte om dat to foroarjen. Dêr maken van de ernst van de toestand. Reeds in de zomer van 1948 begonnen te Washington besprekingen tussen de vijf leden van het Verdrag van Brus sel (Engeland, Frankrijk Beneluxlanden) en de Ver. Canada. Nadat men het eens was ge worden over de beginselen, die in het Noord-Atlantisch Verdrag tot uitdruk king zouden moeten worden gebracht, werd een rapport daarover aan de re geringen ter bestudering toegezonden. Begin december 1948 kwamen de dele gaties opnieuw te Washington bijeen om de definitieve tekst op te stellen. Tegelijkertijd vonden ook besprekingen plaats over de uitbreiding van het ver drag tot andere landen. Canada, dat van het’begin af aan bij de onderhandelin- gen betrokken was geweest, had reeds te kennen gegeven voor ’t lidmaatschap in aanmerking te willen komen. Van de Scandinavische landen besloot Zweden zich niet aan te sluiten en haar neutraliteitspolitiek te handhaven. Noorwegen en L---- Zweden in onderhandelingen over Scandinavisch verdedigingsverdrag ren Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeeï. In de Martinikerk te Bolsward wordt op zaterdag 6 juni aanstaande het derde nationale orgel-improvisatie-concours ge houden. Naar bekend, brachten beide voorgaande concoursen het tot een succes: het ni veau lag hoog, de publieke belangstel ling was groot en de winnaars kregen uitnodigingen om aan het internationale orgel-improvisatie-concours in Haarlem deel té nemen. Bolsward voldeed dus inderdaad aan het doel, dat de organiserende stichting zich had gesteld: jonge organisten (maxi- mum leeftijd 35 jaar) te stimuleren de moeilijke en toch zo belangrijke impro- visatiekunst intensief te beoefenen en bovendien den lande te presenteren welk talent beschikbaar blijkt. Dit jaar zullen de organisten Frans van Doorn uit Haarlem, Addie de Jong uit Delft, Gerard Muts uit Soest en N. A. M. Waasdorp uit Bloemendaal zich aan het vermaarde Hinsch-orgel zetten om te trachten de hoogste eer gesymbo liseerd in de „zilveren noot” te be halen. De jury bestaat uit de heren Dr. Anthon van der Horst, Herman Strate- gier en Albert de Klerk. De thema’s werden gecomponeerd door Piet Post. Het concours wordt door de radio uit gezonden. In de afgelopen jaren is het nationale concours uitgegroeid tot een komplete orgeldag. Dit moge blijken uit het feit, dat Albert de Klerk, in opdracht van ’t Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen speciaal voor deze ge beurtenis een concert voor koororgel en orkest komponeerde en dat zelf, in sa menwerking met het Frysk Orkest on der leiding van de heer Alfred Sal- ten, zal uitvoeren op het pas in de kerk geplaatste, door de firma Vierdag uit Enschede met zorg gebouwde kooror gel. Een bijzonder boeiend en interes sant gebeuren in ons land, dat met dit soort komposities nauwelijks wordt ver wend. Het concours begint om twee uur ’s middags met inleidend orgelspel door Wim Sevinga uit Ermelo. Reeds nu is de belangstelling uit binnen- en buiten land groot. In sociëteit „de Doele” werd vrijdag morgen het 1 mei-feest gevierd. De leiding had de heer J. M. Prins, die ongeveer 40 personen kon verwelko men. Hij deelde mee, dat de Partij van de Arbeid in Bolsward in ledenaantal stijgt. Ook met het N.V.V. gaat het goed en de VARA heeft nu al bijna 400 leden. Niet aanwezig konden zijn op deze 1 mei-viering de heer J. Meijer (penning meester), de heer H. BOSCHMA (raads lid) en de echtgenote van de heer Prins wegens familieomstandigheden. Om verschillende redenen zou er ’s avonds geen bijeenkomst In de Doele zijn. Voor de t.v. was er namelijk de Rudi Carellshow en van de zangvereni ging en toneelvereniging kon het 1 mei- comité dit jaar geen medewerking krij gen. Wel had de toneelvereniging voor een uitvoering willen zorgen, doch de hoofdrolspeelster lag in het ziekenhuis. De spreker voor deze bijeenkomst, de heer F. van der Meer te Leeuwarden, constateerde een teruggang in de be langstelling voor de 1 meiviering. De strijdlust is wat verloren gegaan, zo zei hij, omdat er geen honger meer wordt geleden in de arbeidersgezinnen. Toch krijgt de arbeider nog niet zijn deel in de algemene welvaart en merken wij, dat we in een kapitalistisch Nederland le ven. Werkgevers, die vroeger de geor ganiseerde arbeider de straat opjoegen, gebruiken nu andere methoden om de strijdlust van de vakbeweging de kop in te drukken. - -- -1 Frankrijk ook" Italië uitgenodigd, dat daar mee de erkenning verwierf van het sla gen van haar streven om met het fas cistisch verleden te breken en rich te scharen in de rij der westerse demo- cratiën. Ook Portugal besloot tot het bondge nootschap toe te treden, nadat dit land er zich van had verzekerd, dat rijn de- fensieverdrag met Spanje er niet na delig door werd beïnvloed en dat er in vredestijd geen buitenlandse troepen op de Azoren zouden worden gestation- neerd. Op 15 maart werden Denemarken, Ijs land, Italië, Noorwegen en Portugal formeel door de vijf leden van het ver drag van Brussel plus de Verenigde Staten en Canada uitgenodigd om tot het verdrag toe te treden. Op 4 april 1949 tenslotte vond te Was hington de plechtige ondertekening van het Verdrag plaats door de twaalf mi- Hwat bat Qabe Skroar Denemarken, die met een wa ren gewikkeld, besloten dit evenwel op te offeren in ruil voor de meerdere vei ligheid die een nauwe band met de grote westelijke mogendheden bood. Noorwegen werd dit besluit moeilijk gemaakt, doordat het onder sterke Rus sische pressie werd gezet. Bij het bekend maken van zijn beslissing om tot het Noord-Atlantisch Verdrag toe te treden, verklaarde het tevens dat geen vreem de troepen op Noors grondgebied zou den worden gestationeerd, zolang het land niet zou worden aangevallen of met een aanval zou bedreigd worden. Vooral op aandringen van F- werd

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1