Amerika: Reeds 38 maanden in stijgende lijn Oranjebitter bij de nationale herdenking Prinses Irene maakte een fout DE KENNEDY-RONDE OP GANG TM XSj üs hjoed p to sizzen O Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Efter it oargel Gouden viooltje naar Bolsward t 1 1 bij de ondertekening van haar huwelijksacte s~ 'W s B <z; Am in I DINSDAG 12 MEI 1964 103e JAARGANG No. 36 W ymbritseradeel. ROMEINSE VLOOTBASIS UIT 47 NA CHR. BIJ VELZEN ONTDEKT n DE IENNIGE UTWEI Tj. de J. De eerste mei wordt in een gedeelte van de wereld gevierd als het feest van de arbeid. In communistische landen gaat dat meestal gepaard met betogingen, toespraken en, niet te vergeten, de demonstratie van de communistische kracht door militaire parades, waarvan die op het Rode Plein in Moskou natuurlijk de voornaamste is. Opwindende dingen heeft Chroestsjow, de Russische premier, op deze eerste mei niet gezegd. Hy legde er de nadruk op, dat de Amerikaanse verkenningsvluchten boven Cuba de vrede in gevaar kunnen brengen, maar aan de andere kant van de wereld, op Cuba zelf, heeft Castro zich wat minder bloed dorstig uitgelaten dan men van hem gewend is. Hij zeide alle wetteljjke middelen te zullen uitputten om de vluchten te doen ophouden en hij drong in dit verband aan op geduld, al gaf hij toe alle middelen te zullen gebruiken om het probleem op te lossen. Men ziet het, alle elementen van geduldig overleg tot dreiging met geweld zijn in deze redevoeringen aanwezig en degenen, die naar aanwijzingen zoeken voor de politieke koers, kunnen er alles uithalen. Advertentieprijs: 15 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Aanhoudende groei. Is Erhard tevreden, president Johnson heeft op binnenlands gebied ook geen reden tot klagen, wanneer men afziet van de trage gang van het wetsontwerp op de burgerrechten in de Senaat. De maand april was de 38ste van ongebro ken economische groei. Dat is een re cord, want het vorige record stond op Kennedy -ronde. In Genève is vorige week maandag de conferentie over de z.g. Kennedy-ronde geopend. Een voor-conferentie is vorig jaar al gehouden en men verwacht voor het najaar nog geen resultaten. Op deze conferentie komt het voorstel van wij len president Kennedy ter sprake om de invoerrechten te halveren ter bevor dering van de wereldhandel. De landen van de E.E.G. stellen daar tegenover, dat voor bepaalde produkten de Ame rikaanse invoerrechten bijzonder veel hoger zijn dan de hunne en dat een halvering Europa zou ontdoen van een bescherming, die Amerika zou behou den. Het probleem wordt door Amerika erkend en met goede wil zou hier wel een oplossing te vinden zijn, evenals voor de kwestie dat Amerika landbouw- produkten in het proces wil betrekken, waar Frankrijk niets voor voelt. Van de Europese landen staat Frankrijk vrij afwijzend tegenover de ronde, om dat het er een inbreuk in ziet van wat het als een gesloten gemeenschap wil opbouwen. De vijf anderen juichen de ronde echter toe. be hem in het Spaans had gehuwd en dat de Paus hem en zijn bruid onmiddellijk na de afloop van de plechtigheid in au diëntie had ontvangen, kon Franco niet vermurven de zoon van zijn oude strijd makker Xavier de helpende hand te Conclusie in Buitenlandse Revue na Hit lers grote rede, waarin het Duits-Poolse verdrag werd opgezegd: „Kan het oude Europa een tweede wereldoorlog riske ren?” Naar deze bescheiden mening is dit niet mogelijk, zonder in de kaart te spelen van een wereldrevolutie. Gedurende de maand april werden door de Openbare Leeszaal te Bolsward in to taal 489 boeken uitgeleend. De leeszaal werd bezocht door 95 heren en 11 dames. Afscheid van C. Bonne als gemeente veldwachter van Winsum. Overleden te Witmarsum Taeke de Jong gemeente-ontvanger van Wonseradeel, oud 59 jaar. De heer De Jong diende het chr. nat. schoolbestuur gedurende 10 ja- ran als bestuurslid. Bij Harderwijk 13 vossen onschadelijk gemaakt. It moaiste momint fan elk feest: trije tellen foar ’t it is bigoun” Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week mei 1939 oars foar brükt wurde as foar it stelde doel. As men yn prinsipe dêrta bislute koe en my tinkt, dat alle agrariërs har ren hjir mei krêft efter sette moatte, dan sil it earste wurk wêze om ris in ynventaris op to meitsjen fan de situaes- je. Hoe stiet it derby mei dit wichtige ün- derdiel fan it produksjeapparaet? Hoe mei de ülderdom, hoe mei de yndieling, hoe mei de mooglikheden ta forbettering hoe mei de needsaeklike nijbou? En dan komt de tige wichtige kwestje: Hoef olie en hokfoar pleatsen moatte bliuwe en hoef olie hawwe gjin takomstkünsen It stiet wol fêst, dat de tsientüzenen bi- driuwkes fan om en deby 5 ha nei koar- ter of langer tiid greatendiels fordwine sille. De regeling, dy’t nou makke is om bijierre lytse boeren it mooglik to meit sjen op to halden mei buorkjen, sil de üttocht fan dizze lytse bidriuwkes sterk bifoarderje. Twang wurdt der op harren net ütoefene, mar de measten hawwe wol bigrepen, dat it mei de tsjintwurdige leanen dochs net mooglik is om sokke to lytse bidriuwkes yn stén to halden. Folie slimmer wurdt it om to bipalen, hwert de boppegrins lizze moat. Mei oare wur- den, as der buorkerije-subsydzje komt, hoe great moat in spul dan wêze om dêr- foar yn oanmurkihg to kommen? Dat sil net maklik wêze om krekt üt to meitsjen. Lykwols keart hjir de wal fanseis it skip. Hwant de gebouwen drukke op in lyts spul folie swierder as op in great spul. Soe men dus in mini mumgrins stelle en fierder in bipaeld bi- drach per H.A. jaen, dan soe fansels bliken dwaen, dat de pleatsen mei it measte lan hjir it earst en meast op bite scene. Hwat yn it algemien bilang ek Boiswards Nieuwsblad De Spaanse dictator Franco heeft op nieuw getoond deze Franse troonpreten dent niet te helpen. Op het laatste ogen blik moest prins Charles van zijn voor nemen om naar de Montejuj-a te vliegen afzien. Zelfs het feit, dat kardinaal Giob- Persona non grata. Welke is nu de nationaliteit van prinses Irene geworden? De Nederlandse justitie onderzoekt dit. Tegenwoordig kan de Nederlandse vrouw, die met een buiten» lander huwt, haar eigen nationaliteit be houden: zij kan ook de nationaliteit van haar man volgen. Tenslotte is het ech ter ook mogelijk, dat zij een dubbele nationaliteit verkrijgt. Wat heeft prinses Irene gekozen? Het huwelijksformulier heeft zij onder tekend als Irene de Bourbon Parma. Doch dit was een fout; ten tijde van de ondertekening van de huwelijksacte heette zij nog: Irene van Oranje Nassau. Voor het herstel van die fout is het paar Goldwater aan de kop. Veel zal bij de verkiezingsstrijd afhan gen van de tegenstander die de republi keinen voor Johson uitzoeken. Er zijn nu enkele voorverkiezingen gehouden, waarbij de bevolking zich uitspreekt over haar wensen en ondanks wat te genslag hier en daar is Goldwater nog de man die aan de kop schijnt te lig gen, hoewel niemand nog gelooft, dat deze ultra-conservatief de kandidatuur zal veroveren. In Texas, de zuidelijke, conservatieve staat, die traditioneel democratisch is, heeft Goldwater zijn vooruitstrevende republikeinse tegenstander, Rockefeller, een vernietigende slag toegebracht. Rockefeller schijnt nu wel uit de race geworpen te zyn. Lodge, de ambassa deur in Saigon, die in New Hampshire, zoveel aanhang bleek te bezitten, bleek in Texas maar een vrij mager groepje vrienden te bezitten, terwijl de geest drift voor Nixon te verwaarlozen was. De republikeinen zitten met het dilemma dat Goldwaters ultra-conservatisme veel aantrekkingskracht bezit op het demo cratische zuiden, maar dat zij daarmee hun veel progressievere bolwerken in ’t numeriek zoveel belangrijkere noorden moeilijk kunnen uitbreiden, hoewel een onzekere factor is, of nu ook in het voordat het naar Spanje vertrok, nog even naar Rome teruggekeerd. In Spanje werd het gerucht door carlis- ten verspreid, dat de Nederlandse rege ring prins Xavier en zijn zoon tot onge wenste vreemdelingen zou hebben ver klaard. Als dit waar zou zijn, dan ware de kans, dat prinses Irene Nederland spoedig weer zou bezoeken, heel gering. Maar het bleek aldra een vals gerucht, zoals de carlisten er al zoveel hebben verspreid naam van de bloeiperiode van 1945 tot 1948. De wederopbouw na de oorlog duurde toen 37 maanden. En alles wijst er op, dat de huidige expansie nog wel wat maandjes voor de boeg heeft. En vooral opmerkelijk is, dat deze bloei en groei niet gepaard zijn gegaan met in flatie. Het Amerikaanse prijspeil is al een jaar of zes bijzonder stabiel. Met de verkiezingen van november voor zich kan Johnson zich verheugen over dit goede nieuws. De economie is wel niet de enige factor in de bepaling van de stem, maar een factor is zij en waar het goed gaat, neemt de belofte aan verandering af. Tweintich jier lang wie de wei om de agraryske wurkpleatsen to forbetterjen en to modernisearen iepen, omt de re- gearing de hichte fan de prizen yn ’e han hold. Hja hat fan dit ünderdiel fan har bileid neat to rjpchte brocht. Hwat der oan dien is, is bard ündanks dat bi leid troch minsken, dy’t de rentabiliteit net achten. Boer of eigner of beide haw we soms trochpakt mei offers fan wjers- kanten, mar hja wisten, dat it gie fan jild, dat op in oare wize oersparre of liend hiene. Omke Romke kouweblomke üt dyn hantsje yn myn mandtsje foar üs beppe yn it hóf Omke Romke kouweblomke ik stean frij en dou bist öf Omke Romke büterblomke bliid fan sinne yn 'e finne krèkt üs pake yn syn hóf Omke Romke büterblomke dou rinst frij en ik bin óf Mart. W. H. de Weerd forantwurde Is. Hwant nimmen kin freegje, dat de regearing bilangrike by- dragen jowt foar it bouwen of opknap pen fan bidriuwsgebouwen, dy’t nei koarte jierren dochs fordwine sille. By de ütfiering sil men der net foar wei kinne om oan dy fornijing en mo- dernlsearing lieding to jaen. En dan streeksgewize, oars kin men der in heap illinde troch bilibje. Hwant eltse hoeke fan üs lAn hat syn eigen agraryske struktuer en dus ek syn eigen bihoeften. Dêrom soe sa’n tsjinst it bést forboun wurde kinne oan de konsulintskippen, dy’t alhiel op de hichte binne mei de situaesje fan de buorkerijen dêrre. Hwat nou it earste nedich is, dat is it ynsicht, dat op dit stuit alle bilang- hawwenden lenriedich oer geane ta in krêftige aksje foar buorkerijeforbette- ring mei subsydzje fan de regearing. It üntwikkelingsfüns fan minister Bies heuvel moat nou aktyf makke wurde. De arguminten binne solyd en urgint, de tiid ferget alle wiken mear op oanpak- ken, arbeider, boer en eigner hawwe alle- gearre bilang by in modern bidriuwsge- bou en it nationael bilang fan dizze saek is mei de klompen oan to fielen. Hjir is it wachtsjen op yn noard en süd, east en west, mar net it minst yn Frys- lan, hwert mear as sawntich persint hierdeboeren wenje. Lit üs hoopje, dat wy, nei sa lange jier ren fan roofbou op it buorkerijebisit, it jit bilibje meije, dat de boer wer in spul kriget, hweryn hy op moderne wize ka- pitael en arbeid ta de heechste prestaes- je bringe kin. Dan koe men de takomst wer treast wêze. K.V.P.-verklaring. Gebleken is, dat toch nog velen geloof hechten aan die bakerpraatjes. Dat is niet zo verwonderlijk als men bedenkt, dat prins Charles zelf het romantisch verhaal van zijn verloving aan het En gelse boulevardblad Sunday Mirror heeft verkocht. Maar nu koningin Juliana zelf het contact met de schoonfamilie van haar dochter heeft verbroken, zou men toch wat voorzichtig moeten zijn, aan de verhalen van de Bourbons grif ge loof te hechten. In een aantal afdelingen der K.VJP. blijkt men echter nog steeds te geloven, dat de moeilijkheden, welke prins Char les hier heeft ondervonden terug te bren gen zijn tot het feit, dat prinese Irene om zijnentwil rooms-katholiek is gewor den: tot anti-papisme dus. Zelfs het feit, dat minister-president Marijnen, die de politieke verantwoordelijkheid draagt voor het feit, dat prinses Irene afstand deed van de Nederlandse troon, zelf rooms-katholiek is, kon dit wantrouwen niet wegnemen. Het k.v.p.-bestuur heeft zich derhalve beijverd om zijn leden uit te leggen op welke punten de Bourbons wei valse voorlichting hebben verschaft. Het werd een hele waslijst. Het ver wijt van de k.v.p. aan de familie de Bourbon was vooral, dat zij daardoor voet had gegeven aan het nog steeds in Nederland aanwezige anti-papisme en daarmede liberalen, protestanten en socialisten in Nederland de gelegenheid had geboden zich uit te leven. Dit stuk nu wekte weer de verontwaardi ging op van de socialistische oppositie, die zich niet bewust was, dat zij de Irene-kwestie had benut om deloyale op positie tegenover het kabinet-Mar(jnen te plegen. Ijlings schreef de socialis tische partijvoorzitter een brief aan zijn k.v.p.-collega Aalberse, waarin hij op heldering eiste. Toch leek ’t even waar schijnlijk, dat er toch iets van anti papisme meespeelde, n.I. toen bekend werd, dat op de huwelijksdag van prin ses Irene zowel te Soestdijk als in Die- penheim (bij prinses Armgard) de stroom uitviel, waardoor de koninklijke familie de huwelijksplechtigheid via de t.v. slechts gedeeltelijk kon volgen. Hier over stelde de k.v.p-fractieleider Schmel zer vragen. Een onderzoek wees echter uit, dat, hoe onwaarschijnlijk dit ook mocht klinken, puur toeval in het spel was. reiken. Het gerucht gaat, dat hij had ge dreigd, dat als prins Charles naar de Montejura zou vliegen, deze de Spaanse nationaliteit, waarop hij aanspraak maakt, zeker niet zou krijgen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De jury, belast met de jaarlijkse toe kenning van het Gouden Viooltje, wissel- prijs voor opmerkelijke muzikale presta ties, heeft besloten deze prijs toe te ken nen aan de Stichting Nationaal Orgel- Improvisatie Concours Bolsward, zulks als waardering van het belangrijke ini tiatief, door deze stichting genomen tot het houden van jaarlijkse orgel-impro- visatie wedstrijden. De uitreiking van het Gouden Viooltje zal plaats vinden tijdens het consert van het Frysk Orkest te Leeuwarden op a.s. woensdag 27 mei. ,0 dat net, noch foar de eigner noch foar de hierdeboer. Nou de perioade ófsletten is, hweryn de regearing de prizen op eigen forantwur- ding fêststelde, nou 't de mienskiplike prizen yn it E.E.G. forban foar de doar steane, nou is it net mear mooglik om dêroerhinne trije, fjouwer sinten mear to jaen foar de pleatsen. Dat lit de E.E.G. oerienkomst net mear ta. Wy moatte de realiteit ünder eagen sjen, dat it yn de kommende jierren gjin sin mear hat om hegere prizen to freegjen as de E.E.G. fêststelle sil en dat men jin der op bisinne moat hokfoar wei der dan jit iepen bliuwt. It andert is net sa slim. Sawol yn Dütsklan as yn Frank- ryk en likegoed by de oare partners is it sa, dat de ünderskate oerheden bilang rike subsydzjes jowe büten de prizen om. Hja dogge dat ünder hiel folie nammen, mar in feit is, dat bilangrike stipe nei de boeren tafloeit, dy’t hja brüke om moderne bidriuwen op to bouwen. En alhoewol üs in systeem fan reedlike pri zen, hwerüt eigner, boer en arbeider alle- gearre har rjuchtlik part krije koene, folie sympathiker en earliker liket, sjog- ge wy ek foar de boeren hjirre allin- nich mar mear de ütwei fan subsydzje foar modernisearing en nijbou fan pleatsen. Hjir hat it Lanbouskip al in skoft stüdzje fan makke en wy hoopje, dat hja op koarte termyn mei ütwurke plannen komme sil om dit skip fan ’e wal to krijen. Yn in bipaeld opsicht sit der jit dit foar- diel oan, dat men nou ek yndied forbet tering fan de gebouwen kriget. By bet- tere prizen is dat sa wis net, hwant dan Rendabel wie it net, mar needsaeklik hinget it fan de boer of eigner öf, hwat wie it al. Foar fierwei de measten koe hy méi dat jild docht. Nou kin it nearne Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, llindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het Verre Oosten. Het nieuws uit het Verre Oosten is ditmaal niet politiek, maar bevat een stout staaltje door de aanslag van de communistische Vietcong op een Ame rikaans vliegtuigtransportschip van 15000 ton, dat in de haven van Saigon tot zinken is gebracht. In Laos zoekt men nog steeds een uitweg uit de moeilijkheden, veroorzaakt door de rechts-militaire putsch van enkele we ken geleden, die premier Savanna Phoe- ma toch net niet van het toneeel heeft doen verdwijnen. Er worden nu met de communistische groep besprekingen ge voerd over een nieuwe coalitieregering. noorden niet een groeiende groep zich tot Goldwaters positie aangetrokken voelt, omdat hy zo duidelijk afsteekt tegen al die integrationisten in het ne- gervraagstuk. Succes voor Erhard. Erhard stond daar gesterkt door zijn succes enkele dagen tevoren in de ver kiezingen voor de landdag van Baden- Württemberg. De C.D.U., de partij van Erhard, heeft daar met 46,2 pet. boven verwachting veel stemmen gekregen. Sinds vier jaren geleden is zy met 6,7 pet. gegroeid. Ook de socialisten boekten winst: van 35,3 op 37,3 pet. De verliezen waren voor de liberalen, die van 15,8 op 13,1 pet. vielen en vooral de vluchtelingenpartij, die weggevaagd is. Vergelijkt men de cijfers met de alge mene verkiezingen van 1961, dan is de groei van de C.D.U. minder opmerkelijk. Toen behaalde zij n.I. 45,3 pet. Maar men moet daarbij bedenken, dat de C. D. U. bij provinciale verkiezingen, o.a. door het grote aantal onthoudingen, steeds een slechter figuur slaat dan bij algemene. Wanneer de C.D.U. nu deze traditie heeft doorbroken, zijn de ver wachtingen voor 1965 hoog gespannen. Men kan het succes vooral terugvoeren op de aantrekkingskracht van Erhard els bondskanselier. Vandaar dat vaak meer gelet wordt op de toon van wat gezegd wordt dan op datgene wat gezegd wordt. Men heeft de indruk, dat Chroestsjow en Castro de flinke elementen vooral gebruiken om zich de beschuldigingen van de Chinezen van het lijf te houden en na tuurlijk om de Amerikanen onder druk te zetten, maar dat zij tegelijk een be roep op internationale instanties, ver moedelijk de Ver Naties, voorbereiden. Maar ook in niet-communistische lan den gaat de eerste mei niet onopge merkt voorbij. In vele landen blijft de herdenking beperkt tot de socialisti sche en communistische partijen, maar in andere is de niet-socialistische rege ring de organisator. Dat is het geval in Portugal en Spanje, waar dan linkse demonstratnen pogingen doen hun her denkingsdag te heroveren. Bij botsin gen tussen een groep demonstranten en de politie is in Lissabon een dode ge vallen. Soms gaat het ook rustiger toe, zoals in West-Berlijn, waar bondskanse lier Erhard en burgemeester Brandt, de beide kemphanen van de verkiezin gen van volgend jaar, broederlijk heb ben gesproken op een gemeenschappe lijke betoging voor het oude Rijksdag- gebouw. Een betoging, waarop Erhard verklaarde met de communistische lan den in vriendschap te willen leven, mits zij het Duitse recht op zelfbeschikking zouden erkennen. Hij zei dus in feite niets. G Het leggen van een waterleidingbuis bij de zuidoostelijke afrit naar de Velser tunnel heeft een unieke gelegenheid geboden onderzoekingen te verrichten naar sporen, nagelaten door Romeinse troepen aldaar in de tijd tussen 40 en 50 jaar na Chr. Waarschijnlijk heeft zich hier een Romeinse haven voor expeditieschepen bevonden Een week met ’n wrange smaak is ten einde. Ons land heeft zyn gevallenen uit dc bezettingstijd herdacht en daarna zyn bevryding uit de naziterreur. Maar daar aan vooraf ging een zondag, waarop het er om ging of prinses Irene met haar echtgenoot er inderdaad in zou slagen het carlistenfeest op de Montejura bij te wonen. Om die plechtigheid was immers alle narigheid begonnen. De Prins had er op gestaan, dat zijn bruid hieraan zou deelnemen om zijn kansen op de Spaanse troon te vergroten. De Nederlandse regering vond, dat dit niet kon zolang zij tot het Huis van Oranje behoorde. Onder de carlisten bevinden zich immers oud strijders, die nog voor Hitler hebben gevochten. Het gevolg was, dat het paar zijn eigen weg ging en huwde in Rome, zonder dat er ook maar één familielid van do bruid aanwezig was. Maar zyn doel bereikte prins Charles Hugues daarmee niet. Hwat hat (gabe Skroar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1