De NAVO en NAVO confereerde Den Haag in Wibe van der Zee 25 jier koster to Wolsum haar problemen roar Chroesjtsjow brengt bezoek aan Egypte H. Algra fulmineerde tegen ontaarde kunst üs hjoed to sizzen Navo-show Don Kozakken Gouden filmpjes Toogdag Geref. Jeugdverenigingen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND nieuws aan het licht Röntgenonderzoek brengt 2e Rembrandt I HI I Mg -1 VRIJDAG 15 MEI 1964 103e JAARGANG No. 37 W ymbritseradeel. VERTEDERDE BLIK VAN KONINGIN FABIOLA PIET In de Advertentieprijs: 15 cent per mna Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag NAVO-CONFERENTIE IN DEN HAAG Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) die de revue gepasseerd zijn. Zo wenst Amerika de steun van de bondgenoten voor zijn politiek in Zuid-Vietnam, een steun die het van Frankrijk zeker niet zal krijgen. Turkije wil de bondgenoten in het geweer roepen voor de kwestie- Cyprus, maar Griekenland voelt er wei nig voor de zaak te bespreken. Voor Amerika is naast Zuid-Vietnam Cuba van groot belang en het zou het liefst zien, dat de bondgenoten zich zouden onthouden van handel drijven met Cas tro. Duitsland wil weer eens bevestigd zien, dat de bondgenoten het eens zijn over Berlijn en dat zij van harte de Duit se hereniging wensen. China tegen topconferentie. Rusland had voorgesteld in het najaar een conferentie van communistische par tijen bijeen te roepen, met als agenda punt het herstel van de eenheid van de beweging, maar in de volksmond om China uit de Internationale beweging te stoten of in elk geval erin te Isoleren. Peking heeft nu het plan voor een top conferentie verworpen. Voorbereidingen zullen zeker een vijf A zes jaren in be slag nemen, wil een dergelijke conferen tie slagen, menen de Chinezen, die aan geven, dat er vijf kwesties zijn, die druk ken op de verhouding met Moskou. En wel de niet opgeloste grensverschillen tussen Rusland en China, de kwestie van de Russische hulp of liever de intrekking ervan, het vertrek van de Russische des kundigen, handelskwesties tussen beide landen en de openlijke polemiek tussen de communistische partijen. De lijst is veelomvattend en het valt op, dat het sterk de nationale problemen tussen bei de landen zijn, die hier de nadruk krij gen. Europese Vrijhandelszone, waarvan het Verenigd Koninkrijk en de Scandinavi sche landen de kern uitmaken, een po litiek dak te plaatsen. Continentaal plateau. Terwijl de vijftien ministers van Buiten landse Zaken zo in de Julianakazerne de gehele internationale situatie verken den, diende de Nederlandse regering bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in om haar rechtsmacht op het „continen taal plateau” de lage strook grenzend aan de driemijlszone in de Noordzee te regelen. Zij wil voorkomen, dat voor onze kust kunstmatige eilanden zouden verrijzen, waar zij geen zeggenschap over zou hebben en dus allerlei in Ne derland strafbare daden straffeloos zou den kunnen worden gepleegd. De be doeling van dit voorstel was duidelijk: het wil voorkomen, dat in navolging van het schip Veronica op radiogebied de REM ons land vanaf een kunstmatig eiland van commerciële televisie gaat voorzien. De scheepsbouwer Verolme, die vele mil joenen ten laste had gelegd aan de bouw van een kunstmatig eiland op zijn Ierse werf, protesteerde aanstonds scherp te gen deze, bij radio Veronica vergeleken discriminerende behandeling. Toch lijkt het waarschijnlijk dat het voorstel van minister Scholten in de Staten-Generaal, die in meerderheid tegen commerciële televisie zijn gekant, zal worden aange nomen. Anderzijds zal de Pacificatie- commissie, die nog steeds op ons toe komstig radio- en televisiebestel zit te studeren, waarschijnlijk toch wel enige opening aan reclame op het beeldscherm en in de aether moeten geven. Voor de VVD is dit een belangrijke test-case voor haar houding ten opzichte van het ka- binet-De Quay. Druk op de knop. 12 portretten 25 ct. Appelmarkt, Bolsward. De gasprijs voor kookgas en lichtgas bleef te Bolsward 7 ct. per m3, voor muntgas 8 ct. en voor industriegas 6 ct. Totaal werd afgeleverd 671.920 m3 gas, waarvan door particulieren 87 straat verlichting 7 lekverlies 3,5 De stadsverlichting omvat nu 150 lantaarns Hiervan worden om 11 uur 59 geblust. Men zal overgaan op automatische gas aanstekers. Het bedrijf leverde een netto winst op van f 8.138,08. Wed. M. A. Dijkstra te Zurich vierde haar 97e verjaardag met 24 kinderen en kleinkinderen om de tafel. Alvorens zich 's morgens de Friese kap op te zetten, wast zij zich onder de pomp. In de plaats van de 2 overleden nacht wachten te Sneek zal het politiecorps met 2 man worden versterkt. Neat makket in minske sa forjitlik as forheging fan stan 3e week mei 1914 Hoge Navo-heren Sukses met de show Blijf maar confereren Niets bereikt? o zo Hoge Navo-heren Welkom in Den Haag Lustig confereren Heus, geen lege maag Een natje en een droogje Hoort er zeker bij Even een knipoogje Ja, consumptie vrij! Hoge Navo-heren Luns is in zijn sas Wat je moogt beweren 't Gaat niet gauw te kras Want je kunt het raden Hoor ons nieuw volkslied „Geen woorden maar daden” Woorden doen ’t hem niet Hoge Navo-heren ’t Was heus hoffelijkheid Dames fors te weren Wat geeft dat gepleit Tegen het kernwapen Moeten ze niet doen Jullie hebt er knapen Geef ze van katoen! Hoge Navo-heren Hoe komt 't op den duur? Soms gaan ze beweren Jullie speelt met vuur Dat kan niet waar wezen Niemand mee gebaat Een weermacht moet geprezen Veiligheid! Paraat! Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De 19e mei kan een grote dag worden voor de leden van de hierboven genoem de verenigingen. Als het weer niet al te zeer tegenwerkt, zeker ook een plezieri ge uitgaansdag voor de knapen en meis jes. Zij zullen uit de gehele provincie naar het schone Gaasterland komen. Ds. R. Petersen, geref. pred te Bergum de voorz. van deze geref. jeugdbond zal er spreken over een aansprekende titel, verder is er zang, muziek, declamatie en een toneelspel. Een gelukkige greep van het bestuur om twee zo goed bekend staande personen als Rients Gratema en Cor Huisman uit te nodigen op deze toogdag hun medewerking te verlenen. Bolswards Nieuwsblad respectabele gevoelens van anderen te ontzien. De antirevolutionaire Algra bracht spe ciaal het werk van een der „zo is het medewerkers de schrijver G. K. v. h. Reve ter sprake. Hij wees er op dat diens bestseller „Op weg naar het ein de” eerst in gedeelten in het gesubsi dieerde tijdschrift was verschenen. Het stak hem, dat daarin door de rijks kas daartoe in staat gesteld een bru tale aanprijzing van de homophilie voor kwam. Hij noemde het feit, dat op school een meisje een scryptie over dit boek had moeten schrijven, gelijk staan met een poging tot aanranding. Staatssecretaris Van der Laar zei, dat men een kunstwerk als geheel (hoest be oordelen en niet op enkele citaten moest afgaan. Anders zou het werk van Shake speare, Rabelais, Boccaccio en Erasmus hoogst bedenkelijk moeten worden ge noemd. Zoals het officieel heel voorzichtig heet te, is echter enige aandacht ge schonken aan de problemen, die door de Fransen in het leven zijn geroepen, en dat tegen een achtergrond van een al gemene internationale ontspanning, die de problemen van de alliantie minder urgent doet lijken. Wat het probleem is, leert in feite het memorandum dat De Gaulle in sepetember 1958 aan president Eisenhower heeft gezonden over de rol op het wereldtoneel, die hij voor Frank rijk opeiste. Er is toen wel gesproken over De Gaulles eis, dat Amerika, En geland en Frankrijk als directorium aan het hoofd van de NAVO-zaken zouden komen te staan, maar dat blijkt de es sentie van De Gaulles eisen toch niet te raken. De Gaulle eiste een gemeenschap pelijke Amerikaans-Engels-Franse poli tiek in alle wereldproblemen, hij eiste dat elk van de drie landen het recht van veto zou hebben op het gebruik van kernwapenen. In Den Haag zijn dinsdag de ministers van buitenlandse zaken van de vijftien lan den van de NAVO bijeengekomen voor de voorjaarszitting van de Raad van de NAVO op ministerieel niveau. Aangezien er ditmaal geen rechtstreekse militaire problemen aan de orde zijn, bleven de ministers van defensie, die de afgelopen twee jaren ook op de voorjaarszitting van de partij waren, thuis. Hieruit kan men niet opmaken, dat er geen problemen in de NAVO zijn, maar men acht deze nog niet rijp voor een politieke discussie. Eerst zullen de ministers van defensie op een af zonderlijke conferentie, eind juni of begin juli, eens bespreken. Maar wat deze mi nisters bespreken kunnen, zijn de eigenlijke problemen toch nog niet, maar eerder de technische uitwerkingen van politieke machtsverhoudingen en besluiten. Een overzicht van de Ridderzaal Den Haag, dinsdagochtend tijdens openingszittlng van de NAVO-voor- jaars-conferentie Dinsdag stond het Binnenhof weer in de' Internationale belangstelling. In de Ridderzaal werd de mlnlsterleële voorjaarszitting van de Noord-Atlantische Ver- dragsorganlsatie geopend. Secretarls-Generaal Stikker, die binnenkort zal aftre den, mocht dus het genoegen smaken, dat zjjn laatste vergadering van de NAVO- Raad in zjjn eigen vaderland plaats had, op het Plein, waar hij vroeger als mi nister van Buitenlandse zaken mede de grondslag heeft gelegd voor deze interna tionale organisatie, die het Westen tegen de bedreigingen van het communisme jioet beschermen. Van dit defensief karakter van de NAVO is in de vrjje wereld echter lang niet Iedereen overtuigd. Uit de Angelsaksische wereld waren zelfs dames komen overvliegen om hier tegen de NAVO te demonstreren. Koning Boudewijn der Belgen en Koningin Fabiola brengen een bezoek aan Zweden. Op de foto kijkt Koningin Fabiola met vertederde blik naar de één jarige Ulf Einarsson op de arm van verpleegster Asa Haglund in het Karo- linska ziekenhuis in Stockholm. Ontaarde kunst. Deze week behandelde de Eerste Kamer de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Daarbij kwam de tele- visie-kwestie natuurlijk ook aan de orde. Verschillende senatoren namen het pro gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer” kritisch onder de loupe. Minister Both antwoordde, dat hij de aanwezigheid van enige „angry young men” bij de radio kon aanvaarden, in de hoop dat zij hun vrijheid met wijsheid zouden gebruiken om de goede naam en van der Zee had der dus in punt efter Integratie. Eisenhower heeft hierop geantwoord, dat Amerika hier moeilijk op in kon gaan, omdat het in diverse delen van de wereld regionale pacten had, waarvan de leden niet gepasseerd konden worden bij de vaststelling van de politiek. Overleg over deze kwesties leidde tot niets en langzamerhand is De Gaulle zijn dreigement gaan uitvoeren, zijn medewerking aan de NAVO zoveel mo gelijk te beperken. Kortgeleden heeft hij nog alle officieren uit de marinestaven van de NAVO teruggeroepen. En het probleem stelt zich nu aan de orde, dat Frankrijk niet wil meewerken aan een bondgenootschap met een zo sterk mo gelijke integratie, doch terug wil naar een bondgenootschap-oude-stijl met alle nadruk op nationale legers, die in geval van oorlog wel zullen samenwerken. Het probleem, dat de ministers nu uit de weg trachtten te gaan, is wat men moet doen met een onwillige bondgenoot in het midden. Eenvoudige reorganisaties hebben weinig zin. Een gesprek over zul ke diametraal tegenover elkaar liggen de standpunten is in feite zinloos. Maar het probleem is in de komende vijf jaren en langer niet meer te vermijden. Vijf jaren, want over vijf jaren is de moge lijkheid gegeven, dat bondgenoten uit de alliantie kunnen treden. Planning moet tegenwoordig jaren vooruit gebeuren en moet men nu gaan plannen met Frank rijk als bondgenoot of niet? Moet men bovendien de onwilligheid van een bond genoot de wens van veertien anderen la ten dwarsbomen? Behalve dit grote probleem, naar welk bondgenootschap men moet gaan stre ven, is er een aantal kleinere problemen ser zal er echter wel degelijk op toezien, dat ze geen bedreiging voor zijn positie in de staat zullen vormen. De communis ten zullen wel enigszins teleurgesteld zijn over de woorden van Chroesjtsjow, want hij toonde zich volkomen ingenomen met Nassers Arabische socialisme, dat hij door de omstandigheden gerechtvaardigd achtte. Of de besprekingen van beide staatslie den Nasser nog extra-kredleten zullen opleveren, zoals hij schijnt te wensen, is nog niet bekend. Tolve maeije 1939 gyng de hear W. van der Zee it ambt fan koster fan de Herf. gemeente fan Wolsum oan. Dat wie fan ’e wike dus fiif en twelntich jier forlyn. Koster bitsjut yn ’e regel: in soad dwaen mar dêrneffens in bytsje fortsjinje. Gjin wurkterrein is greater as dat fan 'e koster. Hy is ommers de man dy’t soargje moat, dat de klok goed lyk giet, en dat de klok op tiid let wurdt. Hy moat soargje, dat de minske syn léste ierdske rëstplak kriget. Mar hy is it ek dy’t soargje moat, dat dümny in glês wetter op ’e preekstoel kriget en dan is de koster de representant fan ’e tsjerke, as der gasten kopime mei hy harren op ’t plak bringe. Hy moat ek soargje dat de bern en de greaten stilsitte. En mocht simmerdei de sinne ris skine, dan moat hy wer soargje, dat de sinne dümny net yn ’t geslcht skynt. Mar foaral fait it wurk fan de koster op as it winterdei kéld is. Hwat is it dan noflik as de kachel waerm is, hwant it fait wierliken net ta om mei keilde fuotten de oandacht by de preek to hélden. Net allinne yn ’e tsjerke lelt it wurkterrein fan ’e kos ter, ek it lokael byheart ta syn ambt- gebiet. It lokael spilet sa’n greate rol by de foarming fan de gemeenteleden en aspirant-leden. Hwat koe it lekker waerm wêze by de kachel as bütendoar de stoarmen rüzen of hoenear it frear. En as de jonges fan de C.J.V. de boel ris lekker op ’e kop set hiene, dan wie it wer de koster, dy’t soargje moast dat it wer oprêdden waerd Mar net allinne de koster, ek de koste- rinne spilet yn dizzen in hiel bilangrike rol. Sa hat ek it kosterpear Van der Zee 25 jier lang trou har wurk dien. De léste moannen stie Wibe van der Zee ünder doktershannen en dy forbea him syn wurk langer üt to oefenjen. Wibe setten en giet nou nei Drylts ta to wen- jen. Net ien kin him foarstelle dat Wibe sneins net mear yn it foarportael fan 'e tsjerke stean sil, om de doarren foar de minsken iepen to dwaen. Dat de ge meente fan Wolsum-Westhlm it wurk fan Van der Zee wol wurdearre ha, bliek wol üt it greate kado, dat hja him mei- inoar jown ha. Hwant tiisdeitojoun hat de gemeente ófskied nommen fan har koster. De tiid, dat Van der Zee siik is, is it kosterskip foar in gedielte forsoar- ge troch Tsj. Zuiderveld, mar foar In man fan 86 jier is dit ek gjin dwaen, sadat der nou ütsjoen wurdt nei in oare koster. Aan de voorbereiding van de Don Ko- zakken-show op maandag 15 juni wordt druk gewerkt. Daar in Friesland slechts één voorstelling wordt gegeven, zal aan dit grote sportgebeuren de nodige pu- ook buiten Bolsward, worden opdat duizenden van dit schouwspel zullen kunnen ge- Achter Rembrandt’s schilderij „Belshaz zar’s Feast”, dat kortgeleden door de National Gallery is aangeworven, be vindt zich het begin van een tweede schilderij. Dit is aan het licht gebracht door een Röntgenonderzoek. De chef- restaurateur van de National Gallery, de heer Arthur Lucas, heeft verklaard, dat het onderzoek heeft uitgewezen dat Rembrandt, voor hij aan het voltooide schilderij begon te werken, vier koppen in de linkerbovenhoek van het doek had geschilderd. Aan de onderzijde, bij het midden, schilderde hij een terrien en andere details. Chroesjtsjow in Egypte. Voor het eerst heeft Chroesjtsjow, de Russische minister-president, de voet op Afrikaanse bodem gezet toen hij zater dag in Egypte aankwam voor een be zoek van ruim twee weken, waarin hij o.a. de dam zal inwijden, die met Rus sische hulp bij Assoean in de Nijl is gebouwd. De betrekkingen tussen Rus land en Egypte, die enkele jaren bijzon der koel zijn geweest, zijn nu weer aller hartelijkst en Chroesjstjow heeft in zijn redevoeringen op nagenoeg alle punten zijn steun aan de Egyptische politiek toegezegd: hij heeft schande geroepen over de Engelse onderdrukking van de opstand in Zuid-Arabië, waar de op standelingen zich gesterkt voelden door de aanwezigheid van 40.000 Egyptische soldaten in het aangrenzende Jemen; hij is opgetreden als de kampioen van het anti-kolonialisme en als de verdediger van de Arabische rechten tegenover Is raël. Israël heeft zijn project om water van de Jordaan naar de Negeb-woestijn te voeren bijna voltooid en Chroesjtsjow sprak van het roven van Arabisch water door Israël. Hij noemde het een imperia listisch project, zoals hij Israël een pion van het imperialisme noemde. Hij deed net of hij niet wist, dat Nasser tegen de Egyptische communisten allsbehalve vriendelijk is, al had hij een aantal van hen bij wijze van begroeting van Chroes- jtsow uit de gevangenis ontslagen. Nas- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en O bliciteit, gegeven, boeiende nieten. Op woensdag 3 juni zal ’n speciale krant „Don Kozakken Nieuws” worden uitge geven, die in wijde omtrek zal worden verspreid. Advertenties voor dit extra nummer kunnen worden bezorgd bij Drukkerij A. J. Osinga N.V. Zij werden in de gelegenheid gesteld, ven de Europese Economische Gemeen- met bloemen, een petionnement aan te I schap van Frankrijk, Italië, West bieden. Tenslotte zijn er in de verhou- Duitsland en de Beneluxlanden en de dingen tot Moskou tekenen van ontspan ning waar te nemen; door de tegenstel ling met Peking werd de kracht van ’t communisme verzwakt. Binnenkort zal minister Luns zelfs een bezoek aan Mos kou gaan brengen. Aan de andere kant waarschuwden zijn collega's uit de Ver. Staten en West-Duitsland, Dean Rusk en Schröder, voor lichtvaardig optimis me met betrekking tot Cuba, Vietnam en Oost-Berlijn. Een probleem voor de NAVO is voorts dat de verstandhouding tussen twee partners Turkije en Grie kenland met betrekking tot Cyprus ernstig is verstoord. Alle andere leden brachten de wens naar voren, dat zij hun geschil langs minnelijke weg zouden re gelen. Ook de eigenzinnige houding van het Frankrijk van president De Gaulle doet afbreuk aan de eendracht van het Westen. De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Butler, deed een po ging om de eenwording van Europa weer op gang te brengen. Hij suggereerde bo- Hwaf ha* (gabe Sb

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1