Amerikaanse troepen worden niet teruggetrokken uit Zuid-Vietnam van Grensproblemen vragen de aandacht van Binnenhof Nieuwe secretaris-generaal NA VO, waakhond over verhoudingen Griekenland-Turkije Eerste examen in „Bloemkamp 103e JAARGANG No. 38 VRIJDAG 22 MEI 1964 59 HET LANGSTE VIADUKT VAN EUROPA Hollandse nieuwe o; us hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes 4e week mei 1914 - Wymbritseradeel. UITSTAPJE NAAR DENEMARKEN PIET Winst voor Rockefeller. succesnummers I Deze charmante foto van Prinses Beatrix werd gemaakt, toen zij met haar mfniatuur-camera foto’s maakte op het kasteel Kronberg In Denemarken, tijdens een excursie na het grote hofbal van zaterdag Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Wat eens het langste viaduct van Eu ropa zal zjjn is hier in aanbouw ge fotografeerd: het viaduct in de ,M 4', de autosnelweg van Zuid Wales naar Londen, gezien in de richting van de Engelse hoofdstad. liet kunstwerk zal een lengte krijgen van ruim drie kilo meter; de kosten bedragen voorlopig vijftig miljoen gulden. Men hoopt het In december van dit jaar gereed te Moeilijkheden In Zuid-Vietnam. In de marge van de conferentie heeft Rusk, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, getracht de belangstel ling van de bondgenoten te wekken voor de moeilijke situatie die In Zuid-Vietnam Is ontstaan. Bondgenootschappelijke ad- 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telcf. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Communistische opmars In Laos. In het aangrenzende Laos, waar enkele weken geleden een half gelukte staats greep van rechtse officieren het labiele evenwicht tussen rechtsen, neutralisten en communisten verstoorde, is nu een communistische opmars aan de gang. De troepen van de Pathet Lao hebben zich van de gehele Vlakte der kruiken mees ter gemaakt en de gedecimeerde neutra- listische troepen hebben alle artillerie verloren. Er wordt van Chinese en Noord Vietnamese hulp gesproken, maar het enige wat duidelijk is, is de verzwak king van de niet-communistische positie. communistische Vietcong in de hoop, dat de gevolgen minder erg zijn dan men nu eigenlijk wel verwacht. Het grootste probleem is evenwel, dat hier het pres tige van een wereldmogendheid op het spel is komen te staan. Een prestige kan duur zijn. T ssen zijn echter enkele juristen de K.E.M. te hulp gesneld. Prof. Duynstee en Mr. Jansma hebben de bevoegdheid der regering om buiten de drie-mijlszöne tegen een buitenlandse exploitatie van het t.v.-eiland op te treden, in twijfel getrokken. Hoe zal de strijd tegen het horloge eindigen? NAVO De politiek van De Gaulle in Atlantisch verband heeft vorige week kritiek moe ten verwerken van de Belgische minis ter Spaak en zijn Nederlandse collega Luns op de conferentie van NAVO-mi- nisters dié in den Haag werd gehouden. Herhaaldelijk heeft de Franse president de laatste tijd inbreuk gemaakt op de solidariteit binnen de NAVO (Peking e.d.). Dit was voor de Benelux-ministers aanleiding om er op te wijzen, dat het NAVO-verdrag desgewenst kan worden gewijzigd, maar dat De Gaulle daartoe dan concrete wensen kenbaar moet ma ken: De Franse minister Couve de Mur- ville hield zich echter in het vage. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat zijn land de veiligheid, welke de NAVO biedt waardeert, doch dat het daarom nog niet met zijn militaire organisatie instemt. land en Turkije tegen elkaar in het harnas heeft gejaagd. De Nederlandse secretaris-generaal Stikker, die binnen kort door de Italiaan Brosio zal worden opgevolgd, kreeg tot taak als een soort „waakhond” op de ontwikkeling tussen beide landen te letten. Over het algemeen stond de conferentie dus sterk in het teken van de vredes handhaving. De kernbewapening stond bijv, ditmaal niet ter discussie. Toch wa ren uit verschillende delen van de we reld dames naar Den Haag gereisd o.m. een tante van prins Bernhard om tegen de NAVO-kernbewapening te protesteren. Oorspronkelijk had de re gering er weinig voor gevoeld haar in ons land toe te laten. Doch toen zij had den beloofd, geen onrust te verwekken, was. Zusters Maaike de Vries, Lieske Damstra en Betty Dijkstra, waarvan de eerste en laatste vrij vlot acteerden had den eveneens een rol. Uit de aard der zaak leverden de als mannen (en wat voor mannen!) verklede en hevig pijp rokende, zusters wel het meest op.de lachspieren. Aan het slot van de avond dankte dokter Den Drijver alle mede werkenden en bood de dames (ook de als heer verklede) een bloemetje aan. De pret werd gecontinueerd toen de speelsters zich onder het publiek gingen mengen en daar geïmproviseerd in hun rol volhardden. Bloemkamp blijft zich aldus mag bij deze mijlpaal worden vastgesteld gunstig ontwikkelen en blijkt hoe lan ger hoe meer in een behoefte te voor zien. Thans zijn reeds meer dan 90 pa tiënten opgenomen. Het spook van ruim tegebrek doemt reeds op. Niet omdat 't verpleeghuis reeds op volle capaciteit zou zijn (deze bedraagt ruim 140 bed den), maar door het feit, dat het moei lijk blijkt voor leidinggevend personeel geschikte woonruimte te vinden, waar door dit voorlopig intern moet bljjven en woont op kamers, die eigenlijk voor patiënten zijn bedoeld. mochten zij met bloemen in de buurt van de Julianakazerne komen en kregen zij na afloop van de conferentie nog gele genheid haar bezwaren bij minister Luns onder woorden te brengen. Bas op de döbeltsjcs de gounen passe wol op harsels Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ontwaardingen Oh né, uitblinken In Vlaardingen In Scheveningen De vlag in top Geestdriftvergaring Vissers kom op! Met nieuwe haring! Spannende strijd De race te winnen Verleden tijd Ging 't echt beginnen Wie is het mans De weg te banen? Die vissersglans Moest later tanen. Het gaat nu tam Haast zonder spanning Opgezet plan Bij de bemanning Wacht beid uw tijd Elks kans zal komen De vissersvlijt Ging zich intomen. De loggers zijn Weer uit de haven ’t Blijft een festijn De gulle gaven Van ’t pekelvat Binnen te halen Buiten 't zeegat De plaats bepalen De loggers zijn Weer uitgevaren Het visfestijn Van aHe jaren Wie wint de prijs Wordt 't eerste klantje Op terugreis Blij met zijn kantje? Europees debat. Al deze gebeurtenissen gingen strikt ge nomen buiten het Binnenhof om, al vroeg de P.S.P. inlichtingen over het aanvankelijk niet toelaten der buiten landse dames. Maar deze woensdag ston den enkele Europese verslagen op de agenda der Tweede Kamer. Dit bood de Tweede Kamer een goede gelegenheid over een en ander met de regering in een openbare commissie vergadering in discussie te treden. Geruchten over Cuba. Op de vergadering van de Raad van de NAVO heeft Rusk ook nog geprobeerd de bondgenoten begrip bij te brengen voor het Amerikaanse standpunt inzake Cuba, dat volgens Rusk in Latijns Ame rika in zes landen woelarbeld verricht. Amerika zou graag zien, dat de bond genoten het handelsembargo op Cuba zouden overnemen, maar daar is niet zo veel kans op, al schijnt Engeland wel 'n gebaar te willen maken. De spanningen t.a.v. Cuba stijgen de laatste tijd weer wat. Geruchten doen de ronde, dat de tegenstanders van Castro op het vasteland met plannen rondlopen om een aanval in te zetten. Vorige week hadden anti-castristen een landing uitge voerd en een suikerfabriek in de lucht laten vliegen. Andere aanvallen worden verwacht. De bedrijvers verdwijnen er gens op het eiland en zouden zo de kern van een anti-castristisch leger kunnen vormen. Per slot van rekening is Castro zelf ook zo begonnen. Het verschil is evenwel, dat Castro populair is, wat van Batista niet gezegd kon worden. Een ander verschil is, dat Batista de steun van de Ver. Staten genoot, terwijl Cas tro moet verwachten, dat de tegenstan ders de volle steun van Washington zul len krijgen. Bij de verkiezingen in Oregon heeft Rockefeller, de gouverneur van de staat New York, die bij vorige gelegenheden uitgeschakeld leek voor de republikein se candidatuur, een plotselinge overwin ning behaald, zodat alle prognoses weer op losse schroeven zijn gekomen. De beste papieren heeft evenwel nog steeds Goldwater, de ultra-conservatief. Internationale gebeurtenissen vroegen deze week de aandacht van de Staten- Generaal. In de week na Pinksteren viel er uiteraard geen grote agenda af te werken, maar er was genoeg stof tot overdenken. Zo had het kunstmatig t.v.- eiland van de R.E.M. deze week uit Ierland naar onze kust zullen worden ge sleept. Door een ongeluk met een kraan werd de reis echter, misschien wel voor een maand vertraagd. Dit was een geduchte tegenvaller voor de R.E.M., die, vóór dat het wetsontwerp, waarmede de Nederlandse regering de commerciële t.v. van de Noordzee hoopt te weren, in behandeling wordt opgenomen, met uitzendingen een voldongen feit had willen scheppen, zoals ook Veronica heeft gedaan. Prestige. Amerika staat voor een moeilijk pro bleem. Ondanks de hulp en ondanks de numerieke meerderheid van 't Vietna mese leger verliest de regering voort durend terrein. Het stadium Is bereikt, dat de opstan delingen al over grote eenheden gaan beschikken, die in grote operaties kun nen worden gebruikt. Moet Amerika hier nu voortdurend meer geld en ver moedelijk troepen gaan steken in een oorlog, die nauwelijks kansen op een overwinning biedt of moet het zich maar langzaam los zien te maken uit dit wespennest en het overgeven aan de Franse politiek. Franco heeft er tegelijkertijd door middel van een intervieuw geen twij fel over laten bestaan dat hij niet piekert over invoering van een parlementaire democratie in zijn land: dat zou de toe treding van Spanje tot de EEG hebben vergemakkelijkt. In ons land zijn er li beralen die voor Spanje ijveren, juist om dat zij daarmee dit land in aanraking met democratische regeringssystemen hopen te brengen. In hetzelfde vraagge sprek heeft Franco er echter geen twij fel over laten bestaan, dat, als hij aan de EEG denkt, zijn voorkeur uitgaat naar het Frankrijk van De Gaulle. Dus naar dezelfde president, die op het ogen blik de voortgang in de EEG remt. Spaans vervoer. In dezelfde tijd geraakte ons wegvervoer naar Spanje in moeilijkheden. Eerst wer den bussen met toeristen die niet aan alle formaliteiten hadden voldaan, moei lijkheden in de weg gelegd, daarna werd het vrachtvervoer aan deze stiptheids actie onderworpen. Het Nederlandse wegvervoer bracht deze „boycott” in verband met het feit, dat Nederland overigens samen met België en Italië de associatie van Spanje met de Euro- markt had belemmerd. Door een „stipt heidsactie” zou Franco zijn ongenoegen kenbaar hebben willen maken. Inmiddels zijn die stappen al weer ongedaan ge maakt. Maar of zij de sympathie voor Franco in ons land hebben doen ver sterken Cyprus. Veel aandacht moest de conferentie voorts wijden aan het Cyprus-conflict, dat twee NAVO-partners Grieken- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindcloopen, Wonseradeel, Workum en hesïe en bijdragen zouden zeer op prijs worden gesteld. Maar vooral wensen de Amerikanen, dat de bondgenoten besef fen, dat z(j in Zuid-Vietnam Westelijke belangen tegen een communistische op mars verdedigen en dat zij daardoor niet gedwarsboomd willen worden door een president De Gaulle, die openlijk een neutralisme in deze streken aanprijst. Dat de toestand in Zuid-Vietnam ernstig is, kan men opmaken uit het feit, dat McNamara, de Amerikaanse minister v. defensie, die daar in maart ook al op bezoek was geweest, vorige week op nieuw besprekingen heeft gevoerd. Dat hij een kogelvrij vest droeg, tekent de gevaarlijke situatie meer dan veel woor den. Toonde McNamara zich bij zijn vo rige bezoeken aan Saigon meestal opti mistisch (in september kondigde hij aan, dat de Amerikaanse troepen ten getale van 16.000 „adviseurs” voor eind 1965 zouden worden teruggetrokken), nu klonk er duidelijk pessimisme in z(jn stem door. Hij gelooft no*g wel, dat de oorlog gewonnen kan worden, maar dan moeten de programma’s krachtiger uit gevoerd worden. Dat de Amerikaanse troepen kunnen worden teruggetrokken, gelooft hij niet meer, eerder zullen er versterkingen moeten worden gezonden. Modernere vliegtuigen zullen de doel treffendheid van het luchtwapen moeten vergroten en het Zuidvietnamese leger zal moeten worden uitgebreid. President Johnson heeft het Congres al om 125 miljoen dollar extra gevraagd voor hulp aan Zuid-Vietnam, boven de 500 mil joen die het al jaarlijks krijgt. Wat de actuele problemen betreft, ver klaarden de ministers zich bezorgd over de toestand op Cyprus. De secretaris generaal van de N.A.V.O. is opgedragen als „waakhond” te fungeren over de be trekkingen tussen de bondgenoten Grie kenland en Turkije. De kwestie-Cyprus zelf valt hier dus buiten, daar zijn de Ver. Naties nu mee aan het tobben. Griekenland heeft in Den Haag wel we ten tegen te gaan, dat erop aangedron gen zou worden de troepen van de Ver. Naties me"er bevoegdheden te geven om op te treden teneinde bloedvergieten te voorkomen. Men krijgt het vermoeden, dat Athene Makarios niet wil afvallen bij diens verhulde en onbewijsbare po ging, zijn zin via bloedvergieten doorge zet te krijgen. Dat in het communiqué nog gesproken wordt over het zelfbeschikkingsrecht van de Duitsers, over de bevoegdheid van Bonn namens geheel Duitsland te spre ken, en over de garantie van de NAVO voor West-Berlijn (dat niet onder het NAVO-gebied valt) is weinig meer dan traditie. Tenslotte valt te vermelden, dat de Italiaan Manllo Brosio is gekozen tot opvolger van onze landgenoot Mr. D. U. Stikker, die de laatste jaren als secre taris-generaal van de NAVO is opgetre den. De vergadering van de Raad van de N.A.V.O., die vorige week in Den Haag is gehouden, heeft zoals verwacht weinig opgeleverd. Spaak, de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, heeft een scherpe aanval op de Franse politiek in het bondgenootschap gelanceerd en zjjn Franse collega, Couve de Murville, gevraagd nu eens over de brug te komen met klachten en eens precies aan te geven hoe het bondgenootschap veranderd zou moeten worden. Couve heeft lüer- op slechts ontwijkende antwoorden gegeven. Men maakt hieruit op, dat de Franse voorstellen voor de reorganisatie van de N.A.V.O. nog geen vaste vorm hebben gekregen. Hwat hat Qabe Skrocir Nadat op 6 mei j.l. de leerlingen van de cursus leerling-ziekenverzorgster, die aan het verpleeghuis „Bloemkamp” ge geven wordt, schriftelijk was afgeno men, werd het eerste gedeelte van de studie op 19 mei j.l. afgesloten met het mondeling examen. Dit eerste examen, waaraan 23 zusters deelnamen, waar van slaagden: W. Abma; A. Bartsma; G. Bartsma; K. J. Bleeker; L. de Boer; W. J. de Boer; H. Bootsma; S. Bootsma; B. Brinksma; G. van Brug; R. Cramer; G. v. d. Kuur; R. Petter; J. Postma; J. Scheweer; A. M. Siemonsma; M. A. Smlnk; T. Spijksma; S. Tichelaar; T. Wiersma; J. G. Wijnalda; R. Zijlstra, be tekende een historische dag in het be staan van Bloemkamp. De dag kreeg 'n feestelijk besluit door een gezellige avond, die de nlet-deelneemsters aan de cursus hun collega’s hadden bereid. Ter wijl de zusters in het „zweetkamertje” zwoegden over de betekenis van de milt, de functie van de lever, de uitzonderings positie van de poortader, de beginselen van het Ropde Kruis, knieschijven, pu pillen, boezems, hartkleppen, ravenbeks en sesambeentjes, waren de heren H. v. d. Laan als technlker en S. Tolsma als artistiek adviseur met enkele zusters druk in de weer in de conversatiezaal een toneel op te bouwen. Er werd ’s av. onder ijverig en deskundig souffleren van mej. Van der Ende een dolkomisch toneelstuk opgevoerd. Kapper Van der Duim had prachtige typen op het toneel gezet en verschillende zusters een ware metamorfose doen ondergaan.. Mej. E. L. Tiesinga werd een vlotte causeur, zuster Ineke van Doesen een charmante vrijgezel en zuster A. Grijpsma een wel zeer corpulente en kaalhoofdige grossier terwijl zuster Akke de Vries het pres teerde om bij toerbeurt een niet zonder succes een tuinmansknecht en een veld wachter,uit te beelden. Van de dames roken noemen we als zuster Ytje Dijkstra als hertrouwde we duwe, zuster Wieke de Boer als amou- reuse dichteres er vooral ook Carla Vledderman, die een allerleukst typetje Het badseizoen in Hindeloopen geopend met o.a. een zeilwedstrijd op zee, op tocht in oud-Hindeloper costuums en muziekuitvoering op het strand. Opening van het naar de eisen des tijds ingerichte magazijn van muziekinstru menten van de heer L. J. Timmer aan de Djjlakker. In Sneek deed zich het curieuze feit voor, dat iemand huwde met de dochter zijner zuster. Aan de elfstedentocht per rijwiel zullen 112 heren en 5 dames deelnemen waar van uit Bolsward 7 heren en 1 dame. hebben S; 1'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1